Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μαμάδες και μπαμπάδες! Όχι κορτιζονούχες αλοιφές στα μωράκια σας! Ούτε αλοιφές με περίεργα συστατικά (ψευδάργυρος κτλ). Υπάρχει στα φαρμακεία κρέμα με Calendula 100% φυτικό προΙόν και χωρίς επικίνδυνες χημικές ουσίες. Αν όχι, χρησιμοποιήστε μία απλη κρέμα σαν την Panaten (με μέτρο). Πάντως μακριά από την κορτιζόνη!!!!

 

Παρολα αυτα οταν το παιδι εμφανιζει εκζεμα και πληγη πρεπει να βαλει μια κρεμουλα με κορτιζονη. Η κορουλα μου , τωρα 4 μηνων αμεσως μετα την γεννα αρχισε να εχει ερεθισμο. Στην αρχη εβαζα μια κρεμουλα μονο με καλεντουλα αλλα γινοτανε ολο και χειροτερα. Μετα εμφανισε μυκητες και εκζεμα, πληγες με υγρο και λιγο αιμα. Συνεχισα να αεριζω και να βαζω κρεμουλα με ψευδαργυρο καθως η κρεμουλα για μυκητες δεν βοηθησε. Στο τελος πηγα στον γιατρο αφου ειχα δοκιμασει τα παντα, απο φυτικες κρεμες μεχρι sudocrem, bepanthol, weleda κλπ..Μου ειπε πως αν δεν κλεισουν οι πληγες και δεν φυγει το εκζεμα δεν μπορουν να θεραπευθουν οι μυκητες. Λιγη κορτιζονη ειναι απαραιτητη οταν φτανουμε σε αυτο το σημειο πιστευω. Ωστοσο καλο ειναι για να μην φτασουμε σε αυτο το σημειο, να αεριζουμε τον ποπουδακο του μωρου, συχνα και πολυ ωρα και να χρησιμοποιουμε κρεμες μονο οταν ειναι απαραιτητο φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

ευτυχώς, όπως μπορείτε να δείτε κ σε προηγούμενα posts μου, στην δική μας περίπτωση το ελαιόλαδο και το νισεστέ έκαναν δουλειά....

Ωστόσο επειδή η ιστορία διήρκεσε μήνες, με αναποτελεσματικές πανάκριβες κρέμες, μας έμεινε ένα σημάδι...

Η περιοχή που είχε το σύγκαμα στο πιπί μας έχει ένα λίγο πιο αχνό χρώμα από το υπόλοιπο σώμα μας, σαν να της έχουν ρίξει πολύ πολύ λίγο πούδρα...

Τί έχετε να προτείνετε για αυτό;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

ευτυχώς, όπως μπορείτε να δείτε κ σε προηγούμενα posts μου, στην δική μας περίπτωση το ελαιόλαδο και το νισεστέ έκαναν δουλειά....

Ωστόσο επειδή η ιστορία διήρκεσε μήνες, με αναποτελεσματικές πανάκριβες κρέμες, μας έμεινε ένα σημάδι...

Η περιοχή που είχε το σύγκαμα στο πιπί μας έχει ένα λίγο πιο αχνό χρώμα από το υπόλοιπο σώμα μας, σαν να της έχουν ρίξει πολύ πολύ λίγο πούδρα...

Τί έχετε να προτείνετε για αυτό;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Τι είναι το νισεστέ;;;

Εγώ τις τελευταίες 7 μέρες βάζω κεραλοιφή και βλέπω βελτίωση. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, δυστυχώς παραμένει κόκκινο αλλά νομίζω κι εγώ θα αφήσει αυτό το αχνό σημάδι που περιγράφεις. Και τι κάνουμε με αυτό λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αναφορικά με το σημάδι μας ας περιμένουμε απάντηση από κάποια πιο έμπειρη μαμά....

Το νισεστέ είναι μια μορφή αμύλου, το βρίσκεις εύκολα στα super market (μοιάζει πολύ με κορν φλάουρ) κοστίζει λιγότερο από 1 ευρώ (η συσκευασία του είναι παρόμοια με αυτή της ζάχαρης άχνης), η μόνη χρήση που ήξερα πριν το πιπί της κόρης μου είναι για να ανοίγω φύλο ευκολότερα χωρίς να κολλάει στον πάγκο....

 

ελπίζω να σε κατατόπισα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι είναι το νισεστέ;;;

Εγώ τις τελευταίες 7 μέρες βάζω κεραλοιφή και βλέπω βελτίωση. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, δυστυχώς παραμένει κόκκινο αλλά νομίζω κι εγώ θα αφήσει αυτό το αχνό σημάδι που περιγράφεις. Και τι κάνουμε με αυτό λοιπόν;

και σε εμάς εχει αφήσει ενα αχνό σημαδι ακόμα και με κελοσοφτ ....

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
και σε εμάς εχει αφήσει ενα αχνό σημαδι ακόμα και με κελοσοφτ ....

 

 

Λοιπόν, μετά από εφαρμογή περίπου 6 διαφορετικών κρεμών/ αλοιφών στο σύγκαμα που δημιουργήθηκε στο γιο μας στη ΜΕΝΝ (έμεινε 7 μέρες), βρήκα εδώ και 3 μέρες τη μοναδική γιατρειά!!! :P

Κρέμα για την περιοχή της πάνας με τον όνομα WELEDA την οποία αγόρασα από μαγαζί με βιλογικά προϊόντα τελείως κατά τύχη.

 

Μπήκα να αγοράσω κεραλοιφή, μιας και ήταν η μόνη που έδειχνε να μαλακώνει την κοκκινίλα εδώ και 2 εβδομάδες και δεν είχαν (ευτυχώς!). Μου σύστησαν όμως τη WELEDA, γερμανικής προέλευσης, φανταστείτε στο σωληνάριο δεν έχει καν αγγλικά, μόνο στο κουτί έχει ελληνικές οδηγίες χρήσεως και συστατικά 100% φυτικά!!!

 

Σας παραθέτω φωτο του κουτιού για να μην πάρετε κάτι άλλο.

Πραγματικά έχω μείνει άφωνη με την αλλαγή, το δέρμα του μωρού μας είναι σχεδόν όπως στο άλλο μπουτάκι του μέσα σε μόνο 3 μέρες εφαρμογής. Η τιμή του ήταν γύρω στα 12€ αν δεν κάνω λάθος γιατί πήρα και κάποια άλλα τρόφιμα και πέταξα την απόδειξη :cry:

 

Σας παραθέτω τη φωτο από το site της εταιρείας:

http://www.weleda.gr/catalogue/BABYCREME/296/4/182/166

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kyknaki το σπαθολαδο το ψαχνω!απο που μπορω να το προμηθευτω που να μπορουν και να μου το στειλουν γιατι ειμαι απο λαμια..αχ οποια μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα:-D

 

Συγνώμη βρε κορίτσι μου αλλά τώρα το είδα το ποστ σου.:oops:

Λοιπόν εμένα σπαθόλαδο μου έδωσε μια φίλη μου η οποία το φτιάχνει μόνη της. Αν θέλεις μπορώ να την ρωτήσω πως το φτάχνει για να το κάνεις μόνη σου και να μην το αγοράζεις.

 

Επίσης κορίτσια μου έχουν πει οτι η μελάνη κάνει θαύματα στα συγκάματα. Δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί δεν την έχω δοκιμάσει. Φίλες μου όμως που την δοκίμασαν στα παιδιά τους έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένες.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από εφαρμογή περίπου 6 διαφορετικών κρεμών/ αλοιφών στο σύγκαμα που δημιουργήθηκε στο γιο μας στη ΜΕΝΝ (έμεινε 7 μέρες), βρήκα εδώ και 3 μέρες τη μοναδική γιατρειά!!! :P

Κρέμα για την περιοχή της πάνας με τον όνομα WELEDA την οποία αγόρασα από μαγαζί με βιλογικά προϊόντα τελείως κατά τύχη.

 

Μπήκα να αγοράσω κεραλοιφή, μιας και ήταν η μόνη που έδειχνε να μαλακώνει την κοκκινίλα εδώ και 2 εβδομάδες και δεν είχαν (ευτυχώς!). Μου σύστησαν όμως τη WELEDA, γερμανικής προέλευσης, φανταστείτε στο σωληνάριο δεν έχει καν αγγλικά, μόνο στο κουτί έχει ελληνικές οδηγίες χρήσεως και συστατικά 100% φυτικά!!!

 

Σας παραθέτω φωτο του κουτιού για να μην πάρετε κάτι άλλο.

Πραγματικά έχω μείνει άφωνη με την αλλαγή, το δέρμα του μωρού μας είναι σχεδόν όπως στο άλλο μπουτάκι του μέσα σε μόνο 3 μέρες εφαρμογής. Η τιμή του ήταν γύρω στα 12€ αν δεν κάνω λάθος γιατί πήρα και κάποια άλλα τρόφιμα και πέταξα την απόδειξη :cry:

 

Σας παραθέτω τη φωτο από το site της εταιρείας:

http://www.weleda.gr/catalogue/BABYCREME/296/4/182/166

Την συγκεκριμένη την παίρνω από τότε που γεννήθηκε η μικρή μου.Είμαι πολύ ευχαριστημένη.Σύγκαμα δεν είχαμε ποτέ.Την βάζω σε κάθε αλλαγή πάνας.Είναι όντως φυτική.Αλλά μια συμβουλή: μην την παίρνεις από εδώ, η τιμή που μου λες είναι τρελή.Την παίρνω απο iherb ή από apo-rot αν έχω να πάρω κι άλλα πράγματα.

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

evhgiorgos βοήθησέ με σε κάτι!

στο apo-rot προσπαθώ να εγγραφώ αλλά δείχνει μόνο το login και όχι το registration.

που στο καλό είναι αυτό το πεδίο?

Να σου πω την αλήθεια είναι καιρός που έχω κάνει λογαριασμό εκεί και δεν θυμάμαι.Μπήκα μόλις στο site και ξέρεις τι λέω;Δοκίμασε να κάνεις login,βάλε δηλ μειλ και κωδικό και ίσως εκεί να σου ανοίξει το πεδίο για εγγραφή αφού θα αναγνωρίσει πως δεν είσαι εγγεγραμμένη!Πραγματικά δεν θυμάμαι πως το είχα κάνει!:(

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κορίτσι μου αλλά τώρα το είδα το ποστ σου.:oops:

Λοιπόν εμένα σπαθόλαδο μου έδωσε μια φίλη μου η οποία το φτιάχνει μόνη της. Αν θέλεις μπορώ να την ρωτήσω πως το φτάχνει για να το κάνεις μόνη σου και να μην το αγοράζεις.

 

Επίσης κορίτσια μου έχουν πει οτι η μελάνη κάνει θαύματα στα συγκάματα. Δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί δεν την έχω δοκιμάσει. Φίλες μου όμως που την δοκίμασαν στα παιδιά τους έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένες.

 

Στο δικο μου το μωρο η μελανη το εκανε χειροτερα-το ξερανε και το δερμα εκανε σαν μικρορωγμες που πρεπει να ηταν πολυ επωδυνες αν κρινω απο το κλαμα του. Tη weleda παλι που τη χρησιμοποιησα στην αρχη ηταν αποτελεσματικη μετα ομως τι την εβαζα τι οχι ενα και το αυτο. Πιστευω εχει να κανει με το δερμα του μωρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο δικο μου το μωρο η μελανη το εκανε χειροτερα-το ξερανε και το δερμα εκανε σαν μικρορωγμες που πρεπει να ηταν πολυ επωδυνες αν κρινω απο το κλαμα του. Tη weleda παλι που τη χρησιμοποιησα στην αρχη ηταν αποτελεσματικη μετα ομως τι την εβαζα τι οχι ενα και το αυτο. Πιστευω εχει να κανει με το δερμα του μωρου.

 

Προσωπική πείρα δεν έχω με την μελάνη. Έγραψα και παραπάνω οτι φίλες μου την δοκίμασαν και έμειναν ευχαριστημένες.

Έχεις δίκιο που γράφεις οτι το δέρμα του μωρού παίζει σπουδαίο ρόλο.

Επίσης μεγάλης σημασίας είναι και το σύγκαμα,πόσο έντονο ειναι κτλ.

Γιάυτό ένα προιόν που εσένα δεν θα σου κάνει δουλειά σε εμένα μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα και αντίστροφα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ο μικρός μου τις τελευταίες μέρες που έχει πολλή ζέστη έχει παρουσιάσει σπινθουράκια σε όλο το σώμα, ειδικά στο σημείο της πάνας γύρω γύρω όχι στα γεννητικά όργανα. Έχει καμιά σας χρησιμοποιήσει βαμβακερές πάνες; εχει ευαίσθητο δέρμα και από νεογέννητο είχε έντονη σμηγματορροϊκή δερματίτιδα. ο γιατρός μας έχει πει οτι δεν ανέχεται τη ζέστη γενικά ούτε καν ζεστό μπάνιο το δέρμα του, όπως και τα συνθετικά ρούχα. Με την πάνα λοιπόν τώρα έχουμε πρόβλημα..

 

σημ: βρήκα μετά αυτό το θέμα σχετικά http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2400537#post2400537

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

βοηθεια!!

η μικρη μου-σχεδον 2 χρονων-εδω και 2 βδομαδες παρουσιασε κοκκινα σπυρακια στην ευαισθητη περιοχη,ο γιατρος ειπε ντακταντορ,εκανε καμια βδομαδα να περασουνε,εγω εβαζα και τις 7 μερες ντακταντορ(τουχα στειλει σμς στις γιορτες δε μου απαντησε,και φανταστηκα πως συνεχιζω κανονικα,κακως!!)

τωρα ξανακανε κοκκινιλες στην περιοχη αναμεσα στα μπουτακια,ξεκινησα ντακταντορ,πολαπλασιαστηκαν,διαβασα το τοπικ αυτο,και δεν ξερω τι να κανω,η μαλλον ξερω,σταματαω ντακταντορ!!

εβαλα μελανι που ειχα (τοχω βεβαια 3 χρονια τουλαχιστον αλλα δε γραφει ημερομηνια ληξης πανω),εχω κεραλοιφη με βαλσαμελαιο,σκετο βαλσαμελαιο,εχω και αμυγδαλολαδο,μονο νισεστε δεν εχω..

αλλαξα και πανες,μουδωσε και ο ομοιοπαθητικος ενα σκευασμα που θα παω να παρω πιο μετα

βεβαια,διαπιστωσα οτι και τις 2 φορες που εκανε σπιθουρακια,της ειχα δωσει πορτοκαλι οχι στη φρουτοκρεμα,αλλα χυμο σκετο,μηπως φταιει αυτο?

μηπως να την παω απευθειας σε δερματολογο?σκεφτομουνα και 2η γνωμη παιδιατρου,η απευθειας δερματολογο:?:?:?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε παθει μαλλον καποια μόλυνση!ειχα παει σε νοσοκομειο και τελικα πήγα σε 2η παιδιατρο και μου εδωσε θεραπεια, το μελανι το βαζεις 1-2 φορες μονο του την πρωτη φορα ( προσοχη οχι παραπανω..επισης δεν ληγει δεν παθαινει τιποτα ) και μετα ειχαμε βαλει μια αλλη...δεν θυμαμαι ποια..επεμενε το θέμα και μας εδωσε μετα απλό μερες μια bactroban...αυτη εχει αντιβιωση βεβαια..

τωρα αν ειναι από το πορτοκάλι ειναι λίγο μεγαλη 2 ετων για να την πειραξει το πορτοκαλι αλλα ποτε δεν ξερεις...εμενα φρουτοκρεμα δεν τρωει , τρωει φρουτα απευθειας και χυμο πορτοκαλι.

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή χρησιμοποιούσαμε μια πολύ καλή (λέει) κρέμα, απο φυσικά υλικά κλπ. Την πληρώναμε βαπορίσια και όταν έγινε το θεμα με τα baraben, ανακάλυψα ότι ήταν τιγκα σε αυτα τα συστατικά ,η κρεμε ήταν η Frezyderm και υποτίθεται γιατροι και φαρμακοποιοι την εκτιμούν πολύ (βέβαια, με την τιμή που έχει)...

Απο την αρχή η μητερα μου είχε κάνει λάδι με χαμομήλι, το οποίο αρχικως είχα περιγελάσει, αλλά μετα τα baraben και μια μικρή έρευνα στην αγορά, όπου βρηκα μονο δυο τρεις κρεμες χωρις αυτά (που ή ήταν στοκε ή πολύ λιπαρες), κατέληξα στο λαδακι αυτο. Στον παιδικό, για λογου ςομοιοστασης, στελνω μια απο τις άλλες κρεμες, όπως και στην τσαντα εξοδου έχω κρεμα, αλλά βασικά χρησιμοποιουμε το λαδι το οποίο είναι καταπληκτικο.

Μάλιστα κάναμε το εξης πειραμα :

Η μικρή μου όταν φαει πραγματα με βιταμινη c βγαζει σπυρακια κατω και παθαινει κατι σαν συγκαμα. παρακολουθησαμε λοιπον, την αποθεραπεια και σε περιπτωση αγωγης με αλοιφη και με λαδι. Ξερετε τι βγηκε νικητης; το λαδι![/QUOTE]

 

κι εμεις τελικα απο πορτοκαλι την πατησαμε,βαζω μελανι,μου εδωσε και dermalibour,αν δεν φυγει σε ποσες μερες πρεπει να ξαναενοχλησω τον παιδιατρο?

εχω και κεραλοιφη με σπαθοχορτο,εχω και βαλσαμελαιο,φοβαμαι μην εχω κανει ζημια που χρησιμοποιησα την τελευταια φορα για μια βδομαδα το ντακταντορ:-(:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ειχαμε ποτε προβλημα συγκαματος μεχρι την τελευταια φορα που αγορασα pampers active fit.Στην αρχη παρουσιασε 2-3 σπιθουρακια, δεν εδωσα σημασια και οσο περνουσαν οι μερες ηρθε και φουντωσε στην κοκκινιλα σε ολη την μπροστινη περιοχη και αναμεσα στα μπουτακια και σχεδον καθολου στον ποπο.

Παλευα με την κρεμα της weleda ,η κατασταση χειροτερεψε και ξαναπαιρνω πανες λιμπερο....ακολουθω και την συμβουλη μιας φιλης για το ελαιολαδο 2-3 μερες και σημερα το πρωι που παω να τον αλλαξω παθαινω σοκ :shock::shock::shock:

κατακοκκινος πιο πολυ και το πουλακι του πρησμενο σαν να τον εχει τσιμπησει μελισσα και παραμορφωμενο:cry:

Παω κατευθειαν παιδιατρο και μου γραφει travocort kai dactarin πουδρα, ειναι δερματικο και να μην ανησυχω για το πρηξιμο......ΦΡΙΚΗ!!!!

Επειδη του κανω ομως ομοιοπαθητικη θα κανω υπομονη 1-2 μερες μηπως βελτιωθει με το ομοιοπαθητικο αλλιως ξεκιναω τα συμβατικα...

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχαμε ποτε προβλημα συγκαματος μεχρι την τελευταια φορα που αγορασα pampers active fit.Στην αρχη παρουσιασε 2-3 σπιθουρακια, δεν εδωσα σημασια και οσο περνουσαν οι μερες ηρθε και φουντωσε στην κοκκινιλα σε ολη την μπροστινη περιοχη και αναμεσα στα μπουτακια και σχεδον καθολου στον ποπο.

Παλευα με την κρεμα της weleda ,η κατασταση χειροτερεψε και ξαναπαιρνω πανες λιμπερο....ακολουθω και την συμβουλη μιας φιλης για το ελαιολαδο 2-3 μερες και σημερα το πρωι που παω να τον αλλαξω παθαινω σοκ :shock::shock::shock:

κατακοκκινος πιο πολυ και το πουλακι του πρησμενο σαν να τον εχει τσιμπησει μελισσα και παραμορφωμενο:cry:

Παω κατευθειαν παιδιατρο και μου γραφει travocort kai dactarin πουδρα, ειναι δερματικο και να μην ανησυχω για το πρηξιμο......ΦΡΙΚΗ!!!!

Επειδη του κανω ομως ομοιοπαθητικη θα κανω υπομονη 1-2 μερες μηπως βελτιωθει με το ομοιοπαθητικο αλλιως ξεκιναω τα συμβατικα...

 

 

 

 

 

Εγω σε περιπτωση σαν τη δικη σας πηρα εβαλα ΜΙΑ φορα μονο verdal και πουδρα dactarin και την επομενη μερα δεν υπηρχε τιποτα που να θυμιζει το σοκ που επαθα οταν ειδα το μωρο κατακκοκινο με σπυρια σε ολη την περιοχη της οανας....και πλεον αφου ειπα να μην πολυχρησιμοποιω την verdal εστω και μια χρηση που χρειαζεται σε μας οταν συγκεομαστε αυτη που με εσωσε και δινω ρεστα ειναι η penaten στο σωληναριο...δεν οεριμενα σε καμι οεριτοωση μεσα σε ενα 24ωρο να κανει χρηση και να εξαφανισει κοκκινιλες και σπυρακια....

 

Την συνηστω ανεπιφυλακτα...

Περαστικα σας....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε περιπτωση σαν τη δικη σας πηρα εβαλα ΜΙΑ φορα μονο verdal και πουδρα dactarin και την επομενη μερα δεν υπηρχε τιποτα που να θυμιζει το σοκ που επαθα οταν ειδα το μωρο κατακκοκινο με σπυρια σε ολη την περιοχη της οανας....και πλεον αφου ειπα να μην πολυχρησιμοποιω την verdal εστω και μια χρηση που χρειαζεται σε μας οταν συγκεομαστε αυτη που με εσωσε και δινω ρεστα ειναι η penaten στο σωληναριο...δεν οεριμενα σε καμι οεριτοωση μεσα σε ενα 24ωρο να κανει χρηση και να εξαφανισει κοκκινιλες και σπυρακια....

 

Την συνηστω ανεπιφυλακτα...

Περαστικα σας....

Αν εννοεις την πενατεν στο πλαστικο σωληναριο, ηταν η επομενη επιλογη μου μετα την weleda αλλα δεν βοηθησε...

Απο τον φοβο μου ,τωρα στο βραδυνο τελευταιο αλλαγμα του εβαλα πουδρα ντακταριν και θα δω το πρωι αν βοηθησε.

Εχω τρομαξει που πρηστηκε το πουλακι του.....ειχε συμβει και σε εσας ή μονο κοκινιλες και σπυρακια?

Τωρα ετοιμαζομαι να παραγγειλω και πανες eco friendly ...τι να κανω?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η φλεγμονη υποχωρησε τελειως μετα απο χρηση 2-3 ημερων με travocort.

Προφανως δεν ηταν απλο συγκαμα γιαυτο και το ελαιολαδο αντι να βοηθησει εκανε χειροτερη την φλεγμονη που ηταν και απο μυκητα, μου το ειπε και η ομοιοπαθητικος.

Πρωτα στον γιατρο την επομενη φορα εστω και για κατι τοσο απλο!!!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η φλεγμονη υποχωρησε τελειως μετα απο χρηση 2-3 ημερων με travocort.

Προφανως δεν ηταν απλο συγκαμα γιαυτο και το ελαιολαδο αντι να βοηθησει εκανε χειροτερη την φλεγμονη που ηταν και απο μυκητα, μου το ειπε και η ομοιοπαθητικος.

Πρωτα στον γιατρο την επομενη φορα εστω και για κατι τοσο απλο!!!

 

Ναι εαν δεν περναει....σε μερικες μερες σημαινει φλαγμωνη η οιδημα.....και εγω την βαζω την πουδρα dactarin οταν βλεπω τα δυσκολα....αλλα γενικα εχω την penaten στο πλαστικο σωληναριο.....εχω παρει και μια κομη με μιυρουνελαιο αλλα δεν θυμαμαι ονομασια....και αυτη καλη......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...