Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

κορίτσια,

τα έχω ξαναγράψει, αλλά θα τα ξαναγράψω, όχι για να σας κουράσω, αλλά γιατί πραγματικά θέλω να βοηθήσω.

το εοζίν, το κόκκινο μελάνι το είχα δοκιμάσει στην κόρη μου, ημερών.

παπάγιες. τίγκα στη χημεία και το αποτέλεσμα αργεί. σε εμάς δεν ήρθε ποτέ.

και το μπλε μελάνι είχα δοκιμάσει και το ντακταρίν σκόνη.

μακακίες.

ελαιόλαδο με νισεστέ. μόνο χαρτί αντί για μωρομάντηλα και πάντα πλύσιμο στις συχνές αλλαγές. πολύ καλό στέγνωμα, να αφήνετε στον αέρα την ευαίσθητη περιοχή.

τα έχω ξαναγράψει παραπάνω.

πιο παχιά κρέμα από την hydrovit; αυτή έβαζα, αλλά τσουκ. είχα δοκιμάσει και σούντοκρημ. νιέντε.

ελαιόλαδο με νισεστέ. φτηνό, αγνό και άμεσα αποτελεσματικό.

το εγγυώμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ κι εγώ αμυγδαλέλαιο αλλά πολύ ακριβό βρε κορίτσια...

Στο φαρμακείο είχε 1 των 2,50? και 1 των 9,00?. Βρήκα στα βιολογικά ένα αλλο στα 7,70?.

Εσείς πιο παίρνεται; Των 2,50? είναι καλό; Όλα όσα βρήκα είναι των 100ml...

 

εγω απο το φαρμακειο παιρνω το 1 λιτρο αμυγδαλελαιο 9 ευρω!δεν ειναι μαρκας εννοω weleda κλπ,ειναι σε δοχειο οπως ο ορος κι απλα επανω εχει αυτοκολλητο που γραφει τον προμηθευτη κλπ στοιχεια.

 

επισης μπορεις να παραγγειλεις βιολογικο 470 γρμ απο το iherb.com,οπου και μονο του να το παρεις δεν ξεπερναει τα 8 ευρω με τα μεταφορικα.

 

http://www.iherb.com/Now-Foods-Sweet-Almond-Oil-16-fl-oz-473-ml/896?at=0

Link to comment
Share on other sites

εγω απο το φαρμακειο παιρνω το 1 λιτρο αμυγδαλελαιο 9 ευρω!δεν ειναι μαρκας εννοω weleda κλπ,ειναι σε δοχειο οπως ο ορος κι απλα επανω εχει αυτοκολλητο που γραφει τον προμηθευτη κλπ στοιχεια.

 

επισης μπορεις να παραγγειλεις βιολογικο 470 γρμ απο το iherb.com,οπου και μονο του να το παρεις δεν ξεπερναει τα 8 ευρω με τα μεταφορικα.

 

http://www.iherb.com/Now-Foods-Sweet-Almond-Oil-16-fl-oz-473-ml/896?at=0

 

To 1 λίτρο 9,00?;;;;;;;;:!::!::!:

Εγώ τα 100ml πλήρωσα 7,70? και τα έχω πάρει τώρα....ρώτησα σε φαρμακείο και δεν είχαν τίποτα σε λίτρο...έλεος...

Θα δω από το site που μου έδωσες. Σε ευχαριστώ!:D

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τους λατινικούς χαρακτήρες. Μπράβο στη σεβούλα που προτείνει φυσικούς τρόπους....

Λέω να μην ξανααγχωθώ αν δεν έχω κρέμα....εμάς μας πρότειναν της frezyderm αλλά εγώ έχω πάρει και πεπανθόλ και φυσικά είμαι υπέρ του ελαιολάδου...τώρα το νισεστέ είπαμε πριν η μετά το ελαιόλαδο?

Ο ψευδάργυρος τι πειράζει βρε κορίτσια; Θα μου δώσει κάποια τα φώτα της;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το νισεστέ είναι κάτι σαν αλεύρι. το βρίσκεις σε όλα τα σούπερ μάρκετ στα αλεύρια.

πρώτα ελαιόλαδο και μετα πέρασμα με νισεστέ.

και την φρεζυντερμ είχα δοκιμάσει. μπορώ να πω πως αν και φαίνεται πολύ υδαρής, ελαφριά η κρέμα φρέζυ ντερμ είναι καλή, αλλά όχι τόσο όσο αυτά που σας πρότεινα.

είχα δοκιμάσει και το λαδάκι της φρέζυ ντερμ. τίποτα δεν συγκρίνεται με τη φύση, πάει και τελείωσε!

αυτά όμως σε πλυμμένο πωπουδάκι-παπάκι, στεγνό. άλλωστε πρώτο ρόλο παίζει η καθαριότητα και η απομάκρυνση της υγρασίας.

εδώ θα είμαι για απορίες. για την πωπω συζήτηση.

τα έχω δοκιμάσει όλα, σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

εμένα το μικρό μου σε κάποια στιγμή πήγε να συγκαεί και του έβαζα penaten το στρόγγυλο κουτάκι την πικτή, μεγάλη ποσότητα και μετά από πάνω baby oil.

Πολύ καλό δοκιμάστε το.:lol::lol::lol:

GieKp3.png?sVSCIgJioSCIp3.png?z7wphJAV
Link to comment
Share on other sites

εγω απο το φαρμακειο παιρνω το 1 λιτρο αμυγδαλελαιο 9 ευρω!δεν ειναι μαρκας εννοω weleda κλπ,ειναι σε δοχειο οπως ο ορος κι απλα επανω εχει αυτοκολλητο που γραφει τον προμηθευτη κλπ στοιχεια.

 

επισης μπορεις να παραγγειλεις βιολογικο 470 γρμ απο το iherb.com,οπου και μονο του να το παρεις δεν ξεπερναει τα 8 ευρω με τα μεταφορικα.

 

http://www.iherb.com/Now-Foods-Sweet-Almond-Oil-16-fl-oz-473-ml/896?at=0

 

Κοριτσάκι μου μήπως θα μπορούσες να μου γράψεις τι γράφει στην ετικετα αυτό του 1 λίτρου; Μήπως έχει κάποιο τηλέφωνο για να τους το παραγγείλω; Γιατί μιλάμε εδώ μαύρα μεσάνυχτα έχουν όλα τα φαρμακεία και τα βιολογικά...έλεος!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου μήπως θα μπορούσες να μου γράψεις τι γράφει στην ετικετα αυτό του 1 λίτρου; Μήπως έχει κάποιο τηλέφωνο για να τους το παραγγείλω; Γιατί μιλάμε εδώ μαύρα μεσάνυχτα έχουν όλα τα φαρμακεία και τα βιολογικά...έλεος!

 

τωρα το ειδα το μνμ.Μολις βρεθω σπιτι θα σου στειλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα το μνμ.Μολις βρεθω σπιτι θα σου στειλω πμ.

 

Αχ πες μου ότι το είδες; Περιμένωωωωωωω.......

 

Ευχαριστώ.

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

 

Κι εμένα με ενδιαφέρει το αμυγδαλέλαιο του λίτρου, πληροφορίες από που μπορώ να το προμηθευτώ (τηλ. ? προμηθευτή? μάρκα? )ή από ποιό φαρμακείο το παίρνεις...

Βλέπεις, περιμένω δίδυμα αρχές Γενάρη και θέλω να είμαι οργανωμένη ;)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ, το προηγούμενο αφορά κυρίως τη marsolan και το που βρίσκει τόσο οικονονικά το αμυγδαλολαδάκι της;)...

 

Ξέρει κανένας για το χαμομηλόλαδο, αν κάνει αντιστοιχη δουλειά για τα συγκάματα?

(Χαμομηλόλαδο = Διάβασα ότι κάνει για μασαζ που βοηθάει πολύ στους κολικούς...)

 

Γενικά, έχει δοκιμάσει κανείς διαφορετικά φυτικά λάδια για να κάνουμε μια σύγκριση ? (αμυγδαλέλαιο, χαμομηλόλαδο, βαλσαμόλαδο ή κάτι άλλο?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο μικρός μας είναι 10 μηνών και εδώ και μερικές μέρες έχει εμφανίσει στις πτυχές της μηρογεννετικής περιοχής κάτι τραχιά σαν μπιμπικάκια σε σκουρόχρωμο χρώμα. Τι είναι αυτό το πράγμα ??? Σύγκαμα ??? Καντιντίαση ??? Είμαι στεναχωρημένη πολύ. Δε μου έχει αρρωστήσει ποτέ μέχρι τώρα, δεν έχουμε πάρει ποτέ αντιβίωση, δεν έχουμε σηκώσει ποτέ πυρετό είμαστε μια χαρά και τώρα αυτό. Του αλλάζω πάνα τακτικά, δεν τον αφήνω ποτέ με κακά. Του κάνω σχολαστικό πλύσιμο με ποπ-πομ και φυσιολογικό ορό και του βάζω πάνω παχύ στρώμα από κρέμα sudocrem η weleda. Τις τελευταίες μέρες έχει φουντώσει και είναι αρκετα τραχιά τα σπυράκια και όταν πάω να τον καθαρίσω τον βλέπω να ενοχλείται. Αλλα συμπτώματα δεν έχουμε ανησυχίας στο παιδί, παρά μόνο ότι είμαστε σε φάση του περιμένουμε να σκάσει το πρώτο δόντι από μέρα σε μέρα. Απόψε τον έπλυνα σχολαστικά, τον σκούπισα όπως πάντα ταμποναριστά, του έβαλα ελαιόλαδο και μετά κρέμα sudocrem. Να πάρω τηλ την παιδίατρο αύριο ???

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ, το προηγούμενο αφορά κυρίως τη marsolan και το που βρίσκει τόσο οικονονικά το αμυγδαλολαδάκι της;)...

Δεν ξέρω αν έχεις βρει άκρη με το αμυγδαλέλαιο, αλλά κι εγώ πήρα από ένα φαρμακείο στη Ν. Ιωνία 1/2 λίτρο 9 ευρώ. Και έχω υπόψη μου κι ένα φαρμακείο στο κέντρο στην Πλ. Κλαυθμώνος που πουλάει αμυγδαλέλαιο με το λίτρο αλλά δεν ξέρω τιμή. Γενικά μπορείς να βρεις υποθέτω σε μεγάλα φαρμακεία. Αν μπορεί ας μας πει και η marsolan που το βρήκε τόσο ακόμα πιο φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μας είναι 10 μηνών και εδώ και μερικές μέρες έχει εμφανίσει στις πτυχές της μηρογεννετικής περιοχής κάτι τραχιά σαν μπιμπικάκια σε σκουρόχρωμο χρώμα. Τι είναι αυτό το πράγμα ??? Σύγκαμα ??? Καντιντίαση ??? Είμαι στεναχωρημένη πολύ. Δε μου έχει αρρωστήσει ποτέ μέχρι τώρα, δεν έχουμε πάρει ποτέ αντιβίωση, δεν έχουμε σηκώσει ποτέ πυρετό είμαστε μια χαρά και τώρα αυτό. Του αλλάζω πάνα τακτικά, δεν τον αφήνω ποτέ με κακά. Του κάνω σχολαστικό πλύσιμο με ποπ-πομ και φυσιολογικό ορό και του βάζω πάνω παχύ στρώμα από κρέμα sudocrem η weleda. Τις τελευταίες μέρες έχει φουντώσει και είναι αρκετα τραχιά τα σπυράκια και όταν πάω να τον καθαρίσω τον βλέπω να ενοχλείται. Αλλα συμπτώματα δεν έχουμε ανησυχίας στο παιδί, παρά μόνο ότι είμαστε σε φάση του περιμένουμε να σκάσει το πρώτο δόντι από μέρα σε μέρα. Απόψε τον έπλυνα σχολαστικά, τον σκούπισα όπως πάντα ταμποναριστά, του έβαλα ελαιόλαδο και μετά κρέμα sudocrem. Να πάρω τηλ την παιδίατρο αύριο ???

 

Περαστικά σας,

Ναι, η γνώμη μου είναι να πάρεις το γιατρό τηλέφωνο. Γενικά με τα σπυράκια θα πρέπει λέει να προσέχουμε πολύ. Πρέπει να τα δει ο γιατρός για να σου πει.

 

Πώς είστε σήμερα; Καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι ακριβώς σπυράκια, δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Εχει δημιουργηθεί μια τραχιά επιφάνεια σε εκείνο το σημείο και επειδή είναι τραχιά μένει πάνω η sudocrem και δεν βγαίνει εύκολα πρέπει να καθαρίσω αρκετές φορές με λίγη δύναμη, αλλά δεν θελω να επιδεινώσω την κατάσταση.΄Από χθες του βάζω ελαιόλαδο και μετά sudocrem και έχω δει μεγάλη διαφορά. Το χρώμα που είχε πάρει εκείνο το σημείο (ένα καφέ ανοιχτό προς σκούρο) αρχίζει να υποχωρεί και η περιοχή δεν είναι τόσο τραχιά όσο χθες. Τον αλλάζω πιο συχνά τώρα και του βάζω συνεχώς λαδάκι.

Σκέφτομαι δύο περιπτώσεις που μπορεί να δημιουργήθηκε αυτό.

1. Του δίνω εδώ και 20 μέρες μαζί με την φρουτόκρεμα (αχλάδι, μήλο, μπανάνα) και λίγη έτοιμη μέσα στην φρέσκια ποσότητα, η οποία περιέχει και πορτοκάλι. Το πορτοκάλι μου είχε πει η παιδίατρος να το προσέξω επειδή είναι όξινο μπορεί να μου κάνει σύγκαμα.

2. Τις τελευταίες 20 μέρες τον έπλενα με προδέρμ, γιατί μου είχε τελειώσει το frezyderm και το φαρμακείο που παίρνω μου είχε καθυστερήσει την παραγγελία. Το συγκεκριμένο αφρόλουτρο δεν ξεβγαζόταν με ευκολία και φοβάμαι μήπως στην μηρογεννετική περιοχή δεν ξεβγαζόταν σωστά με αποτέλεσμα να εμφανιστεί αυτό το αποτέλεσμα. Το συγκεκριμένο αφρόλουτρο το είχα χρησιμοποιήσει όταν ήταν 2 μηνών και γέμισε το παιδί σε όλο το σώμα δερματοπάθεια και ο γιατρός μας είπε ατοπική δερματοπάθεια ήταν. Τον έπλυνα μερικές μέρες με χαμομήλι και επανήλθε. Τώρα θα μου πείτε γιατί το ξαναχρησιμοποίησα ???? Το στραβό μου το κεφάλι !!! Επειδή δεν είχα άλλο εκείνες τις μέρες είπα μήπως τότε με την δερματοπάθεια ήταν κάτι τυχαίο.

Εδώ και μερικές μέρες τον πλένω μόνο με frezyderm και από σήμερα του έκοψα την έτοιμη φρουτόκρεμα με το πορτοκάλι και βλέπουμε. Η παιδίατρός μας λείπει σε συνέδριο και δεν μπορώ να την βρω. Τη δευτέρα όμως έχουμε εμβόλιο οπότε θα τον δει τότε. Τωρα εάν αλλάξει κάτι προς το χειρότερο θα τον πάμε στο παιδιατρικό του μητέρα.

Βλέπω όμως βελτίωση....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις βρει άκρη με το αμυγδαλέλαιο, αλλά κι εγώ πήρα από ένα φαρμακείο στη Ν. Ιωνία 1/2 λίτρο 9 ευρώ. Και έχω υπόψη μου κι ένα φαρμακείο στο κέντρο στην Πλ. Κλαυθμώνος που πουλάει αμυγδαλέλαιο με το λίτρο αλλά δεν ξέρω τιμή. Γενικά μπορείς να βρεις υποθέτω σε μεγάλα φαρμακεία. Αν μπορεί ας μας πει και η marsolan που το βρήκε τόσο ακόμα πιο φτηνά.

 

στη Δημητρα εχω στειλει ηδη πμ με τα στοιχεια.Η Μαρυλιν επισης τα εχει.Αν δεν θεωρειται διαφημιση,γιατι ουτως η αλλως δεν ειναι καποιου συγκεκριμενου παραγωγου αλλα του συνδεσμου θα σας βαλω το τηλεφωνο να παρετε να ζητησετε πληροφοριες.Ειναι το παρακατω:

210-2693600

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς σπυράκια, δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Εχει δημιουργηθεί μια τραχιά επιφάνεια σε εκείνο το σημείο και επειδή είναι τραχιά μένει πάνω η sudocrem και δεν βγαίνει εύκολα πρέπει να καθαρίσω αρκετές φορές με λίγη δύναμη, αλλά δεν θελω να επιδεινώσω την κατάσταση.΄Από χθες του βάζω ελαιόλαδο και μετά sudocrem και έχω δει μεγάλη διαφορά. Το χρώμα που είχε πάρει εκείνο το σημείο (ένα καφέ ανοιχτό προς σκούρο) αρχίζει να υποχωρεί και η περιοχή δεν είναι τόσο τραχιά όσο χθες. Τον αλλάζω πιο συχνά τώρα και του βάζω συνεχώς λαδάκι.

Σκέφτομαι δύο περιπτώσεις που μπορεί να δημιουργήθηκε αυτό.

1. Του δίνω εδώ και 20 μέρες μαζί με την φρουτόκρεμα (αχλάδι, μήλο, μπανάνα) και λίγη έτοιμη μέσα στην φρέσκια ποσότητα, η οποία περιέχει και πορτοκάλι. Το πορτοκάλι μου είχε πει η παιδίατρος να το προσέξω επειδή είναι όξινο μπορεί να μου κάνει σύγκαμα.

2. Τις τελευταίες 20 μέρες τον έπλενα με προδέρμ, γιατί μου είχε τελειώσει το frezyderm και το φαρμακείο που παίρνω μου είχε καθυστερήσει την παραγγελία. Το συγκεκριμένο αφρόλουτρο δεν ξεβγαζόταν με ευκολία και φοβάμαι μήπως στην μηρογεννετική περιοχή δεν ξεβγαζόταν σωστά με αποτέλεσμα να εμφανιστεί αυτό το αποτέλεσμα. Το συγκεκριμένο αφρόλουτρο το είχα χρησιμοποιήσει όταν ήταν 2 μηνών και γέμισε το παιδί σε όλο το σώμα δερματοπάθεια και ο γιατρός μας είπε ατοπική δερματοπάθεια ήταν. Τον έπλυνα μερικές μέρες με χαμομήλι και επανήλθε. Τώρα θα μου πείτε γιατί το ξαναχρησιμοποίησα ???? Το στραβό μου το κεφάλι !!! Επειδή δεν είχα άλλο εκείνες τις μέρες είπα μήπως τότε με την δερματοπάθεια ήταν κάτι τυχαίο.

Εδώ και μερικές μέρες τον πλένω μόνο με frezyderm και από σήμερα του έκοψα την έτοιμη φρουτόκρεμα με το πορτοκάλι και βλέπουμε. Η παιδίατρός μας λείπει σε συνέδριο και δεν μπορώ να την βρω. Τη δευτέρα όμως έχουμε εμβόλιο οπότε θα τον δει τότε. Τωρα εάν αλλάξει κάτι προς το χειρότερο θα τον πάμε στο παιδιατρικό του μητέρα.

Βλέπω όμως βελτίωση....

 

αν του βαζεις ελαιολαδο ή οποιοδηποτε αλλο φυτικο λαδι δεν θεωρω απαραιτητο να μπαινει απο πανω και η sudocream!!!Νομιζω σκετο θα εχει ακομη καλυτερα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sevoula και τα λοιπά κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ.!!!! Και μεις ξαφνικά πάθαμε ένα σύγκαμα άλλο πράγμα... είμασταν στο στάδιο σχεδόν να βγαίνει αίμα..... δεν υπήρχε δερματάκι και κάθε φορά που έβαζα sudocream τόσο χειρότερο ήταν στην επόμενη αλλαγή πάνας.!!!

Χθες σκέφτηκα να δω και στο parents και βρήκα το θέμα αυτό.... δοκίμασα άμεσα το ελαιόλαδο με νισεστέ (βασικά έβαλα κορν φλάουρ γιατί δεν είχα βραδιάτικα νισεστέ) αφού πρώτα έκανα μία ελαφριά πλύση χωρίς σαπούνι αλλά με χαμομηλάκι στεγνώνοντας το πωπουδάκι με χαρτί και σήμερα το πρωί ειλικρινά ήταν λες και είχε γίνει θαύμα.!!! Άλλος πωπός.... πολύ καλύτερα τα πράγματα...... υπήρχαν οι κοκκινίλες βέβαια αλλά είχαν καλυφτεί οι πληγές που ήταν έτοιμες να τρέξουν αίμα.. και βέβαια το ζουζουνάκι μου πασιχαρές.!!! Χθες το βράδυ δεν μπορούσε ούτε να περπατήσει...!!

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.!! Δεν το συζητώ πως θα το συνεχίσω έτσι πια στον οποιοδήποτε ερεθισμό στο πωπουδάκι της.

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Sevoula και τα λοιπά κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ.!!!! Και μεις ξαφνικά πάθαμε ένα σύγκαμα άλλο πράγμα... είμασταν στο στάδιο σχεδόν να βγαίνει αίμα..... δεν υπήρχε δερματάκι και κάθε φορά που έβαζα sudocream τόσο χειρότερο ήταν στην επόμενη αλλαγή πάνας.!!!

Χθες σκέφτηκα να δω και στο parents και βρήκα το θέμα αυτό.... δοκίμασα άμεσα το ελαιόλαδο με νισεστέ (βασικά έβαλα κορν φλάουρ γιατί δεν είχα βραδιάτικα νισεστέ) αφού πρώτα έκανα μία ελαφριά πλύση χωρίς σαπούνι αλλά με χαμομηλάκι στεγνώνοντας το πωπουδάκι με χαρτί και σήμερα το πρωί ειλικρινά ήταν λες και είχε γίνει θαύμα.!!! Άλλος πωπός.... πολύ καλύτερα τα πράγματα...... υπήρχαν οι κοκκινίλες βέβαια αλλά είχαν καλυφτεί οι πληγές που ήταν έτοιμες να τρέξουν αίμα.. και βέβαια το ζουζουνάκι μου πασιχαρές.!!! Χθες το βράδυ δεν μπορούσε ούτε να περπατήσει...!!

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.!! Δεν το συζητώ πως θα το συνεχίσω έτσι πια στον οποιοδήποτε ερεθισμό στο πωπουδάκι της.

μπράβο! χάρηκα πάρα πολύ!

συνέχισε με ελαιόλαδο σκέτο, όταν τελειώσει ο ερεθισμός. η δικιά μου είναι 17 μηνών κι ακόμα με ελαιόλαδο την έχω.

μπράβο μανούλα. εγώ το έμαθα από παιδίατρο, αφού είχα εξαντλήσει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και να 'στε καλά για τις βιολογικές προτάσεις! Πως ακριβώς το εφαρμόζετε το ελαιόλαδο;

 

Πλύσιμο με νερό, στέγνωμα-ταμπονάρισμα με χαρτί, επάλειψη με ελαιόλαδο και μετά πουδράρισμα με νισεστέ;

 

Αν κατάλαβα καλά ελαιόλαδο σε κάθε αλλαγή πάνας και συνδυασμό με νισεστέ μόνο όταν υπάρχει σύγκαμα;

SR2pp3.png

Link to comment
Share on other sites

areta, μια χαρα τα καταλαβες...ετσι ειναι!!!

Εγω,επειδη δεν εχει προβληματα ερεθισμων η μικρη της βαζω φυτικο λαδακι για ενυδατωση στην αλλαγη πανας πριν παει για υπνο!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια

πριν 15 μερες περιπου οι μικρες μου εβγαλαn σπυρακια κοκκινα κατω που πρεπει να ηταν απο μυκητα απο το σφουγγαρι. περασε της Νεφελης τελειως με DAKTODOR ενω της Δαναης σχεδον, αλλα στις 4 μερες την σταματησα γιατι εχει κορτιζονη. τελικα απο 2 σπυρακιa το παιδι φουντωσε και ερεθιστικε ολη η περιοχη. η δερματολογος μας ειπε οτι κατι την πειραξε, αλλα τι? δεν αλλαξαμε ουτε μαρκα πανας, ουτε μωρομαντηλου, ουτε καινουριο φαγητο φαγαμε, καταργησαμε κ το σφουγγαρι. μας εδωσε την travocort σε συνδυασμο με τη sudocream, κι ενδιαμεσα μεσα στη μερα μια erycalm dermagor που ειναι πιο ελαφρια. βλεπω μια μικρη βελτιωση σημερα.

φιλες μου ειπαν μηπως φταινε τα pampers και να δοκιμασω πανες των lidl που ειναι 100% βαμβακι, κι ελαιολαδο μετα απο καθε αλλαγη πανας. εσεις εχετε ακουσει τιποτα σχετικα μ'αυτα?

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...