Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

πάντως και στο προσωπάκι της μικρής μου που της βάζω σταγονίτσες ελαιόλαδο εδώ και λίγες μέρες είδα διαφορά. βέβαια της το βάζω μετά το απογευματινό μπάνιο και της πλένω συχνά τα μουτράκια και τα χεράκια. δεν εμπιστεύομαι τις γιαγιάδες σε αυτά.

το δερματάκι της ενυδατώνεται απίστευτα, ενώ πριν με την κρέμα του πωπού είχε ξηρότητα ή κοκκίνιζε περισσότερο. τα ίδια και με την απλή ενυδατική κρέμα της hydrovit.

δεν έχει κοκκινίλες ούτε ξηρότητα, δεν ξεφλουδίζει το δερματάκι.

είμαι πολύ ευχαριστημένη. θέλει όμως πολύ καθαριότητα, πλυμμένα χέρια δικά μας, πλυμμένο μουτράκι δικό της και χεράκια δικά της και στέγνωμα με πανάκι ή χαρτάκι απαλό. το λαδάκι δεν χρειάζεται σε ποσότητα. ίσα ίσα στην άκρη του δάχτυλού σας και το απλώνετε εκεί που πιστεύετε ότι χρειάζεται ενυδάτωση ή έχει ερεθιστεί από σάλια ή τα χεράκια ή όλα αυτά που βάζουν στο στόμα.

έχω γίνει υπέρμαχος του ελαιολάδου, σε σημείο που γελάω με τον εαυτό μου.

όταν κάποτε κάποιοι γονείς μου έλεγαν για το ελαιόλαδο ότι το βάζουν σε όλο το σώμα του μωρού και στην ευαίσθητη περιοχή, τους θεωρούσα λίγο πειραγμένους.

τώρα μετανιώνω για την απερισκεψία μου και αφού ΕΣΩΣΕ το μωρό μου, πλέον είμαι φανατική οπαδός. ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Ειχα και γω προβλημα συγκαματος και τα δοκιμασα ΟΛΑ και κορτιζονουχες κρεμες και σπαθολαδα ΟΛΑ....

Ετσι αυτο που εχω να πω ειναι οτι σαν την bepanthol για συγκαμα δεν υπαρχει ..Απλα τελεια ..... Την απλωνα παχια παχια και εκανε αμεσως δουλεια...

 

Η bepanthol που βάζετε για το σύγκαμα είναι η κλασική κρέμα που κυκλοφορεί ή υπάρχει και παιδική; Δηλ. πώς θα την ζητήσω από το φαρμακείο;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

όταν πήρα τη μικρή μου από την κλινική είχε ένα σύγκαμα τεραστίων διαστάσεων.Κατακκόκινος πωπούλης και κατακκόκινο παπάκι. σφάδαζε το πουλάκι μου από το κλάμα. δεν μπορούσε να ησυχάσει με τίποτα.η παιδίατρος μας σύστησε τα προϊόντα της hydrovit, πλύσιμο σε κάθε αλλαγή της πάνας, και το δυσκολότερο όλων να την ξυπνάω κάθε φορά που την άκουγα να κάνει κακάκια στον ύπνο της. Κόλαση! το μικρό μου υπέφερε! κοιμισμένο το άλλαζα και το έβαζα κάτω από τη βρύση. αλλάξαμε κρέμα, της έβαζα της frezyderm, την sudocream, της έβαζα το εοζήν, νομίζω το λέγανε, ένα κόκκινο υγρό παρασκεύασμα φαρμακευτικό, το μελάνι,και αποτέλεσμα δεν είδα. το πουλάκι μου τσίριζε από τον πόνο.υπέφερε. Υπόψην ότι έφταιγε και η παιδίατρος, γιατί το πρώτο διάστημα, δεν μας είπε να μην χρησιμοποιώ μωρομάντηλα παράλληλα με το πλύσιμο και στην τελική μας πρότεινε κάτι κορτιζονούχες αλοιφές. δεν την άκουσα αυτή τη φορά. τα είχα πάρει στο κρανίο με την αναποτελεσματικότητά της.

γιατρειά βρήκα όταν έφερα μια άλλη παιδίατρο και μου σύστησε το ελαιόλαδο με νισεστέ μετά πό κάθε αλλαγή πάνας και πλύσιμο και φυσικά να μην ξυπνάω το μωρό όταν κοιμάται. ακόμα και όταν κάνει κακά στον ύπνο της, όταν θα ενοχληθεί, θα ξυπνήσει και θα κλάψει. τότε θα την πλύνω και θα την αλλάξω.

Έχουν περάσει οι μήνες, αλλά ακόμα τα θυμάμαι σαν τον χειρότερο εφιάλτη της ζωής μου.

 

Ελαιόλαδο με νισεστέ πώς γίνεται; Πώς το φτιάχνεις; Να είναι πηχτό;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

αφού την πλένω στη βρύση με λίγο αφρολουτράκι, την στεγνώνω από τα πολλά νερά με την πετσέτα. μετά ταμποναριστά την στεγνώνω με χαρτί απαλό στις πτυχώσεις του δέρματός της, να μην υπάρχει καθόλου υγρασία. με καθαρό χέρι της βάζω ελαιόλαδο με φορά από πάνω προς τα κάτω. βουτάω την παλάμη μου σε ένα δοχειάκι με ελαιόλαδο που έχω και με ανασηκωμένο το χέρι της το αλοίφω παντού. μετά παίρνω με το χέρι μου μπόλικο νισεστέ και της το βάζω από πάνω προς τα κάτω. κυρίως τα περνάω με τα δάχτυλα στις πτυχώσεις. γίνεται σαν κρούστα.

την πρώτη φορά μου έπεφταν λάδια, νισεστές κάτω. μετά είναι παιχνιδάκι.

και το κυριότερο, το μωρό δεν συγκαίγεται ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. τα υλικά είναι εύκολα, φτηνά, υπάρχουν σε κάθε σπίτι και δεν φορτώνεται το δερματάκι του μωρού με χημικά.

αν δεν υπάρχει ερεθισμός, βάζεις μόνο ελαιόλαδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας

έχω ανησυχήσει πολύ γιατί η μικρή μου 27 ημερών έβγαλε σήμερα στον ποπό της .. λίγο έξω από τον πρωκτό κάτι σπυράκια σαν εξανθήματα να το πω και η περιοχή είναι γενικά ερεθισμένη.

 

Πριν μερικές μέρες της έβαζα μια κρέμα που μου είχαν δώσει στο Μητέρα και δεν είχε εμφανίσει τίποτα. Εδώ και περίπου μια εβδομάδα χρησιμοποιώ αποκλειστικά τη sudocrem γιατι μας είπε ο φαρμακοποιός ότι είναι από τι πιο καλές. Λέτε να έπαθε τίποτα σοβαρό το μωρό μου?? Σημειώστε ότι αλλάζω την πάνα της σχετικά συχνά ειδικά αμα ακούσς και κάνει τα κακά της τρέχω αμέσως και την πλένω με τρεχούμενο νερό. Καμιά συμβουλή κορίτσια? Θα πάρς και τον παιδίατρο αύριο αλλά θα ήθελα και την εμπειρία σας. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω βρε αννα μου!!!!θα σου πει και ο γιατρος αυριο.αλλα να μην ανησυχεις!δεν ειναι κατι σοβαρο!καλα κανεις και της αλλαζεις συχνα πανα,και σε καθε αλλαγη να την πλενεις με νερακι.εγω παντως κρεμα δεν της εβαλα ποτε της κορης μου.....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

έχω ανησυχήσει πολύ γιατί η μικρή μου 27 ημερών έβγαλε σήμερα στον ποπό της .. λίγο έξω από τον πρωκτό κάτι σπυράκια σαν εξανθήματα να το πω και η περιοχή είναι γενικά ερεθισμένη.

 

Πριν μερικές μέρες της έβαζα μια κρέμα που μου είχαν δώσει στο Μητέρα και δεν είχε εμφανίσει τίποτα. Εδώ και περίπου μια εβδομάδα χρησιμοποιώ αποκλειστικά τη sudocrem γιατι μας είπε ο φαρμακοποιός ότι είναι από τι πιο καλές. Λέτε να έπαθε τίποτα σοβαρό το μωρό μου?? Σημειώστε ότι αλλάζω την πάνα της σχετικά συχνά ειδικά αμα ακούσς και κάνει τα κακά της τρέχω αμέσως και την πλένω με τρεχούμενο νερό. Καμιά συμβουλή κορίτσια? Θα πάρς και τον παιδίατρο αύριο αλλά θα ήθελα και την εμπειρία σας. Ευχαριστώ!

το τί προκάλεσε τον ερεθισμό στο πωπουδάκι της θα το συζητήσεις με την παιδίατρο. απέφυγε τα μωρομάντηλα. άλλαζέ την με πλύσιμο και αφρολουτράκι, καλό ξέβγαλμα με νερό, για να μη μείνει αφόλουτρο και τσούζει, καλό στέγνωμα σχολαστικό (πρώτα με πετσέτα καθαρή, στεγνή, καλά σιδερωμένη και μετά ταμποναριστά με χαρτί απαλό), να αφήνεις την περιοχή να αεριστεί (άστην γυμνούλα από τη μέση και κάτω πάνω σε σελτέ μεγάλο).

μετά να βάλεις ελαιόλαδο με το πλυμμένο και στεγνό χέρι σου, με ένα πέρασμα, όπου θα επιμείνεις αργά στο πέρασμα με τα δάχτυλα στις πτυχώσεις, στα χειλάκια της. μετά παίρνεις νισεστέ και επίσης το περνάς σχολαστικά και με μπόλικη ποσότητα. συνταγή παιδιάτρου για το σύγκαμά μας τον πρώτο μήνα της ζωής της κόρης μου. τα έχω γράψει και πιο πάνω στην ίδια σελίδα. περαστικά Αννούλα, να σου ζήσει η κορούλα σου!

Link to comment
Share on other sites

το τί προκάλεσε τον ερεθισμό στο πωπουδάκι της θα το συζητήσεις με την παιδίατρο. απέφυγε τα μωρομάντηλα. άλλαζέ την με πλύσιμο και αφρολουτράκι, καλό ξέβγαλμα με νερό, για να μη μείνει αφόλουτρο και τσούζει, καλό στέγνωμα σχολαστικό (πρώτα με πετσέτα καθαρή, στεγνή, καλά σιδερωμένη και μετά ταμποναριστά με χαρτί απαλό), να αφήνεις την περιοχή να αεριστεί (άστην γυμνούλα από τη μέση και κάτω πάνω σε σελτέ μεγάλο).

μετά να βάλεις ελαιόλαδο με το πλυμμένο και στεγνό χέρι σου, με ένα πέρασμα, όπου θα επιμείνεις αργά στο πέρασμα με τα δάχτυλα στις πτυχώσεις, στα χειλάκια της. μετά παίρνεις νισεστέ και επίσης το περνάς σχολαστικά και με μπόλικη ποσότητα. συνταγή παιδιάτρου για το σύγκαμά μας τον πρώτο μήνα της ζωής της κόρης μου. τα έχω γράψει και πιο πάνω στην ίδια σελίδα. περαστικά Αννούλα, να σου ζήσει η κορούλα σου!

 

Sevoula,

ωραια και πανω απο ολα φυσικη λυση το ελαιολαδο...

Να σε κουρασω και να ρωτησω καποιες λεπτομερειες???Εμενα η μπεμπα ειναι 14 ημερων και ακομη δεν εχω διαπιστωσει συγκαμα ή ερεθισμο λιγο κοκκινα ειναι τα μπουτακια της αλλα δεν πονει ουτε ειδα κατι ανησυχητικο ακομη.Το λαδακι το αλειφεις και μετα της φορας κατευθειαν την πανα???Επισης στην βαρια περιπτωση που βαζεις και νισεστε(κορν-φλαουρ που λεμε??) το αφηνεις επανω πασπαλισμενο και βαζεις την πανα??

Αυτο με τα μωρομαντηλα δεν το ηξερα..χρησιμοποιω καμιααα φορα οταν την αλλαζω νυχτα κι εχει κανει κυριως τσισα.Συνηθως την καθαριζω με βαμβακι και νερο.Και κατι ακομη...ασχετο με το συγκαμα σχετικο με το μπανιο της..Λες να την ενυδατωνω γενικα με ελαιολαδο στο σωματακι της???εχει βγαλει κατι ξηροτητες στα ποδαρακια της και δεν ξερω πως να την ενυδατωσω επαρκως!!!

Link to comment
Share on other sites

Sevoula,

ωραια και πανω απο ολα φυσικη λυση το ελαιολαδο...

Να σε κουρασω και να ρωτησω καποιες λεπτομερειες???Εμενα η μπεμπα ειναι 14 ημερων και ακομη δεν εχω διαπιστωσει συγκαμα ή ερεθισμο λιγο κοκκινα ειναι τα μπουτακια της αλλα δεν πονει ουτε ειδα κατι ανησυχητικο ακομη.Το λαδακι το αλειφεις και μετα της φορας κατευθειαν την πανα???Επισης στην βαρια περιπτωση που βαζεις και νισεστε(κορν-φλαουρ που λεμε??) το αφηνεις επανω πασπαλισμενο και βαζεις την πανα??

Αυτο με τα μωρομαντηλα δεν το ηξερα..χρησιμοποιω καμιααα φορα οταν την αλλαζω νυχτα κι εχει κανει κυριως τσισα.Συνηθως την καθαριζω με βαμβακι και νερο.Και κατι ακομη...ασχετο με το συγκαμα σχετικο με το μπανιο της..Λες να την ενυδατωνω γενικα με ελαιολαδο στο σωματακι της???εχει βγαλει κατι ξηροτητες στα ποδαρακια της και δεν ξερω πως να την ενυδατωσω επαρκως!!!

μόνο ελαιόλαδο, αν δεν έχει σύγκαμα, είναι τέλειο.αφού στεγνώσεις την περιοχή με πετσέτα, βάζεις το πάμπερς από κάτω, στεγνώνεις σχολαστικά με χαρτί απαλό στις πτυχώσεις, περνάς το λάδι μπόλικο και κλείνεις το πάμπερς.

στις βαριές περιπτώσεις βάζεις μετά το λάδι και κορν φλάουρ, νισεστέ και κλείνεις το πάμπερς.το κορν φλάουρ καλό είναι να το βάλεις και στις πτυχώσεις κατά τον ίδιο τρόπο, όπως το λάδι, να πάει παντού.

εγώ με τα μωρομάντηλα έχω μαλώσει, δεν έχω καμία σχέση πλέον. το μωρό μου βέβαια είναι πολύ ευαίσθητο. δεν είναι όλα τα παιδάκια το ίδιο. ξέρω μωράκια που δεν τα πλένουν ούτε στα κακά τους και δεν έχουν πάθει τίποτα.

το βαμβακάκι με το νερό είναι πολύ καλό. παρατηρείς και επιλέγεις το καλύτερο για το μωράκι σου. εγώ την πλένω σε κάθε αλλαγή πάνας.

για την ενυδάτωση του σώματος δεν υπάρχει πιο αγνό και αποτελεσματικό προϊόν από το λαδάκι.

θα με θυμηθείς! περιμένω νέα της μπουμπούς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μόνο ελαιόλαδο, αν δεν έχει σύγκαμα, είναι τέλειο.αφού στεγνώσεις την περιοχή με πετσέτα, βάζεις το πάμπερς από κάτω, στεγνώνεις σχολαστικά με χαρτί απαλό στις πτυχώσεις, περνάς το λάδι μπόλικο και κλείνεις το πάμπερς.

στις βαριές περιπτώσεις βάζεις μετά το λάδι και κορν φλάουρ, νισεστέ και κλείνεις το πάμπερς.το κορν φλάουρ καλό είναι να το βάλεις και στις πτυχώσεις κατά τον ίδιο τρόπο, όπως το λάδι, να πάει παντού.

εγώ με τα μωρομάντηλα έχω μαλώσει, δεν έχω καμία σχέση πλέον. το μωρό μου βέβαια είναι πολύ ευαίσθητο. δεν είναι όλα τα παιδάκια το ίδιο. ξέρω μωράκια που δεν τα πλένουν ούτε στα κακά τους και δεν έχουν πάθει τίποτα.

το βαμβακάκι με το νερό είναι πολύ καλό. παρατηρείς και επιλέγεις το καλύτερο για το μωράκι σου. εγώ την πλένω σε κάθε αλλαγή πάνας.

για την ενυδάτωση του σώματος δεν υπάρχει πιο αγνό και αποτελεσματικό προϊόν από το λαδάκι.

θα με θυμηθείς! περιμένω νέα της μπουμπούς!

άλλο νισεστές, άλλο κορν φλάουρ. και πάλι χίλια συγνώμη. άμα βιάζεσαι....:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω απογοητευτεί. Η μικρή μου μόλις 25 ημερών έχει συγκαεί εδώ και μερικές μέρες άσχημα. Η παιδίατρος μου σύστησε ΚΕΝΑΚΟΜΠ 3 φορές την ημέρα στη πάσχουσα περιοχή και στην sudokrem ή penaten που έχω στην υπόλοιπη περιοχή. Την πλένω κάθε φορά που την αλλάζω πάνα γιατί πάντα έχει λίγη διάρροια. Η κρέμα δεν έχει κάνει τίποτα. Μάλιστα στην πορεία χειροτέρεψε το σύγκαμα. Μετά μου σύστησε την cicalfate της Avene εναλάξ με την Κενακόμπ. Και πάλι δεν έγινε τίποτα.Το σύγκαμα άρχισε να επεκτείνετε ακόμη περισσότερο. Έχω φρικάρει κορίτσια.Δεν ξέρω τι να κάνω. Και η μπεμπουλα μου πονάει και κλαίει συνέχεια...ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ...

 

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΜΕΛΑΝΙ EOSIN 2% (ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΡΩΜΑ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ DAKTARIN. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΕΝΟΣ ΜΗΝΟΥ. ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ ΚΡΕΜΑ. Η ΠΟΛΥ ΚΡΕΜΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ. ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑΛΑΞ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΥ ΑΛΛΑΓΗ.ΟΣΟ ΣΥΧΝΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ. ΑΚΟΜΑ, ΑΓΟΡΑΣΕ ΠΑΝΕΣ (ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΟΙ ΓΕΡΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΑΤΕΙΑ), ΚΑΙ ΞΑΠΛΩΝΕ ΤΟΝ ΠΑΝΩ ΓΥΜΝΟ ΚΑΙ ΕΧΕ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ Η ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ. ΕΠΙΣΗΣ, ΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΜΠΡΟΥΜΙΤΑ. ΔΕΝ ΠΙΕΖΕΤΑΙ Ο ΠΟΠΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ. ΕΛΠΙΖΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ!ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα που συγκάηκε πού άσχημα...αφού ούτε η κρέμα επιανε πάνω...μου σύστησε eosin 2% και κρέμα helixderm η οποία συνταγογραφείται κι όλας.

Έβαζα σε καθε αλλαγή πάνας εναλλάξ όχι και τα δυο ταυτόχρονα. Αμέσως επουλώθηκε και από τοτε δεν είχε πρόβλημα, αλλά βάζω sudocrem σε καθε αλλαγή πάνας...η helixderm μου είπε ότι είναι η πιο επουλωτική που υπάρχει. Αλλά μιλάμε για πολύ σύγκαμα! Σαν να είχε καεί και να ξεφλουδίστηκε, τόσο χάλια...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, να σας δώσω μια συμβουλή; μακριά από χημικά, όταν την ίδια δουλειά μπορείτε να την κάνετε με αγνά υλικά, φυσικά, ελαιόλαδο και νισεστέ.

και η δική μου μπέμπα είχε συγκαεί τον πρώτο μήνα της ζώής της. της έβαζα εοζίν, hydrovit εναλλάξ, μετά δοκίμασα φρεζυντερμ, σούντοκριμ, μετά daktarin, τα πάντα, και μελάνι μπλε σκούρο, τα πάντα... μέχρι που βαρέθηκα την γιατρό μας, κι έφερα μια άλλη, που μου συνέστησε το ελαιόλαδο με το νισεστέ. είναι αποτελεσματικό και φυσικό, χωρίς χημικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Να ρωτησω κι εγω;

Η μικρη μου εδω και 3 μερες εβγαλε στην αρχη μια κοκκινίλα στην περιοχή του πωπού,της εβαλα sudocream για 2 μερες,αλλα σήμερα ειναι λιγο πιο εντονη η κατασταση,ειναι μικρα σπυρακια με μικρό ασπρο κεφαλακι με πυον.

Τί να ειναι αυτο;στην αρχη ημουν σιγουρη για συγκαμα,τωρα όμως ανησυχω..

Της εβαλα hydrovit σημερα και σταματησα την sudocream.Καμια αλλη δραστική λύση;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και να χαιρεστε ολες τα παιδακια σας.

εχω ενα αγορακι 14 μηνων και απο τοτε που γεννηθηκε του φοραω μονο Pampers. εδω και αρκετο καιρο διαλεγουμε τα active fit νουμερο 4. προσφατα ειδα στο σουπερμαρκετ οτι βγηκε νεα συσκευασια, με νεες λεπτοτερες πανες και μαλιστα τις ειχε και σε προσφορα. απο τοτε ομως που του τις πρωοφορεσα τεινει να μου συγκαιγεται εντονα (σαν αλλεργικη αντιδραση) στην περιοχη του λαστιχου της πανας (μπουτακια και κοιλιτσα - πλατουλα). και φυσικα δοκιμασα τα libero με τα οποια λυθηκε το προβλημα. ετυχε σε καμια αλλη απο σας αυτο;

Think Different
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες,

 

κι εγώ συμφωνώ ότι έχει να κάνει με την πάνα σίγουρα.εμείς με τις libero, ευτυχώς δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα με σοβαρό σύγκαμα. μόνο τους πρώτους μήνες επειδή έκανε συνέχεια κακάκια ήθελε συνέχεια πλύσιμο (το οποίο ούτως η άλλως πρέπει να ισχύει) και κρέμα sudocrem που δεν μας δημιούργησε ποτέ πρόβλημα.

 

ljGap3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια,

επειδή πάθαμε... έμαθα ορισμένα πράγματα στο θέμα ευαίσθητη περιοχή.

πρώτον την πλένω σε κάθε αλλαγή πάνας. χρησιμοποιούσα επί 10 μήνες hydrovit αφρόλουτρο-σαμπουάν. πολύ καλό. τώρα lavera. πολύ προσεκτικό ξέβγαλμα.

σχολαστικό στέγνωμα με πετσέτα και χαρτί απαλό. ποτέ μωρομάντηλα.

ελαιόλαδο με νισεστέ σε περίπτωση συγκάματος και σκέτο ελαιόλαδο γενικά.

είμαστε σχεδόν 1 έτους και ακόμα βάζουμε ελαιόλαδο.

ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα. έχω ήσυχο το κεφάλι μου από χημικά και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακά γρήγορο, αν έχετε σύγκαμα, ακόμα και σοβαρότατο!

από παιδίατρο αυτά!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια,

επειδή πάθαμε... έμαθα ορισμένα πράγματα στο θέμα ευαίσθητη περιοχή.

πρώτον την πλένω σε κάθε αλλαγή πάνας. χρησιμοποιούσα επί 10 μήνες hydrovit αφρόλουτρο-σαμπουάν. πολύ καλό. τώρα lavera. πολύ προσεκτικό ξέβγαλμα.

σχολαστικό στέγνωμα με πετσέτα και χαρτί απαλό. ποτέ μωρομάντηλα.

ελαιόλαδο με νισεστέ σε περίπτωση συγκάματος και σκέτο ελαιόλαδο γενικά.

είμαστε σχεδόν 1 έτους και ακόμα βάζουμε ελαιόλαδο.

ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα. έχω ήσυχο το κεφάλι μου από χημικά και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακά γρήγορο, αν έχετε σύγκαμα, ακόμα και σοβαρότατο!

από παιδίατρο αυτά!

 

sevoula μου,

όταν λες "χαρτί απαλό" εννοείς χαρτί κουζίνας ή υγείας ???? Θα εφαρμόσω τις συμβουλές σου σχετικά με την αλλαγή πάνας γιατί, ειλικρινά, έχω βαρεθεί να πληρώνουμε τζάμπα μωρομάντηλα και sudocream....Κάπου διάβασα κι ένα Post με συμβουλές για τα "δικά μας" σπιτικά μωρομάτηλα -χαρτί μουλιασμένο με νεράκι ή χαμομήλι- και μου φάνηκε πολύ καλό ως ιδέα..

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...