Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ hmalop για την απάντηση. Τελικά αφού κάναμε την παραπάνω αγωγή για επτά μέρες και έγινε καλά μετά από δύο μέρες υποτροπίασε και αφού ξαναπήγαμε στον γιατρό μας είπε να συνεχίσουμε πάλι τις ίδιες αλοιφές για άλλες 5-6 μέρες αλλά το βράδυ να αλλάξουμε την Kenacomb με την Helixderm η οποία ευτυχώς δεν είναι κορτιζονούχα, είπε ότι είναι για ανάπλαση του δέρματος, αλλά την Fousicort κανονικά πρωί και μεσημέρι, οπότε την κορτιζόνη δεν την αποφύγαμε. Αυτό για τις ανοιχτές πληγές με προβλημάτισε :?, εγώ την βάζω και εκεί, δεν μου είπε τίποτα ο γιατρός για αυτό. Γιατί δεν κάνει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μα ακόμα κ στο φυλλάδιο οδηγιών λέει πολλά κ διάφορα.

http://www.bmsa.com.au/documents/KenacombOint_cmi.pdf

Δεν βρήκα το ελληνικό...

Kenacomb:

Do not use KENACOMB if you have extensive areas of skin damaged and other conditions (such as open wounds or abrasions) which can cause you to absorb neomycin. This may cause you to experience more side effects than normal.

 

Μην την χρησιμοποιείτε αν έχετε εκτεταμένες περιοχές κατεστραμμένου δέρματος και άλλες καταστάσεις (όπως ανοιχτές πληγές ή εκδορές ) κατά τις οποίες μπορεί να απορροφηθεί η νεομυκίνη. Αυτό μπορεί να αυξήσει τις παρενέργειες.

 

Ο γιατρός μας λέει ότι τσούζει κιόλας σε πληγές...

 

When used in children:

• delayed weight gain and growth

• fluid retention in the face and head with severe headache (bulging fontanelles)

Some of these are serious side effects of KENACOMB.

 

Χρήση σε παιδιά:

Καθυστέρηση ανάπτυξης - αύξησης βάρους.

Κατακράτηση υγρών στο πρόσωπο και δυνατός πόνος στο κεφάλι. Αυτές π.χ.είναι κάποιες σοβαρές παρενέργειες που αυξάνονται οι πιθανότητες να συμβούν με την μακροχρόνια χορήγηση.

 

Το φρόνιμο είναι να έχεις έναν παιδίατρο που εμπιστεύεσαι κ να ακολουθείς 'ο,τι σου λέει, με την επιφύλαξη βέβαια ότι όλοι άνθρωποι είναι κ όλοι κατά συνέπεια κάνουν λάθη.

 

Η Helixderm είναι φοβερή κρέμα, εγώ τη βάζω στο μωρό μετά το μελάνι, το ποπουδάκι του είναι μωβ-κόκκινο, έχει πλάκα. Βοηθάει στην ανάπλαση αν κ τα μωρά έχουν ανάπλαση εξπρές.

 

Καλή επιτυχία εύχομαι, συζήτησέ το οτιδήποτε με τον παιδίατρο, συχνά ξεχνάνε κι αυτοί, αν τους θυμίσεις μια θεραπεία καλύτερη/ασφαλέστερη και για μακροχρόνια χρήση, θα σε κατευθύνουν καλύτερα. Ο δικός μας το είχε ξεχάσει το μελάνι, εκμοντερνίστηκε ο άνθρωπος και όταν του είπα ότι το χρησιμοποιώ λέει "μελάνι, βέβαια, παλιό και καλό και χωρίς καμία παρενεργεια".

 

Φιλάκια

Επεξεργάστηκαν by hmalop
προσθήκη link

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια να σας πω κι εγω την εμπειρια μου με το συγκαμα.την πατησαμε πολυ νωρις,πριν ακομα σαραντησουμε.

ερχεται που λετε η μαμα μου,το βλεπει,και μου λεει να της βαλω χαμομηλι.της βαζω.

την επομενη ερχεται η νονα της,μου λεει να της βαλω ελαιολαδο,της εβαλα.χειροτερα το ποπουδακι του!

μετα μου λεει η μαμα μου κι ο παιδιατρος για το μελανι.της εβαλα κι απ'αυτο,μετα που την επλενα με χλιαρο νερο και σκουπισμα με πετσετα,και καθολου μωρομαντηλα,μηπως φταιγανε αυτα,γιατι αν ειναι λεει πολυ υγρα δεν κανει να μενει υγρασια στο ποπουδακι του.τιποτα!

ερχεται η πεθερα μου,μυ λεει για την κενακομπ,της εβαλα κι απ'αυτη,τιποτα!

μετα μου λεει ο παιδιατρος για την ντακταντορ,κορτιζονουχα,αλλα τι να κανω,παρα να τη βλεπω να ματωνει,της εβαλα.παραλληλα της αλλαξα και παμπερς και πηρα τα λιμπερο.ετσι της περασε,επιτελους!

τελικα φταιγανε τα παμπερς!!!γιατι μια μερα της ξαναεβαλα παμπερς κι αμεσως ειδα σπυρακια στον ποπο της!κι υποτιθεται οτι ειναι τα καλυτερα,κι ομως το διχτυ που εχουν τα παμπερς,κολλουσαν συνεχεια στο ποπο της!συγνωμη αν σας κουρασα!

Link to comment
Share on other sites

πάρτε σπαθόλαδο (=βαλσαμέλαιο) από μαγαζί με βιολογικά προϊόντα και κρέμα για πωπό weleda με καλέντουλα... δεν ξαναερεθίστηκε από τότε! ΄και ούτε κρέμα μετά από κάθε αλλαγή πάνας χρειάζεται! μετά από τα κακάκια όμως, εγώ μόνο τον πλένω, όχι μωρομάντηλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδια εγω τις κρεμες τις εχω κοψει τελείως... μελάνι προληπτικά μόνο

και είναι μια χαρά πτου πτου

αν δεν περνάει εύκολα είναι 99% βέβαιο πως προκειται για candida ή κάποιο άλλο μολυσματικό παράγοντα κ θέλει φαρμακευτική αγωγή.... helixderm επισης πολύ καλή όταν υπάρχουν εκδορές και πληγούλες.... τα μωρά έχουν εκπληκτικές ταχύτητες ίασης οπότε αν σε μια εβδομαδα δεν εχει γίνει κάτι προς το καλύτερο, πρέπει να συνεννοηθείτε με παιδίατρο για αλλαγή αγωγής...

 

εμείς αλλάξαμε όλες τις πάνες, δε νομίζω ότι παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όπως παρατηρεί κ η vera πιο πίσω... για καλό κ για κακό χρησιμοποιώ pampers baby dry αν προκειται να μείνει αρκετή ώρα βρεμένος κ toujours (του Lidl) αν είμαι δίπλα του που τον αλλάζω συνέχεια...

 

Πάντως αν είστε φρέσκιες μαμάδες (εγώ είμαι στον 4ο μήνα τώρα) μην φρικάρετε με τα κακάκια συνέχεια ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΤΕ, εμάς γύρω στην συμπλήρωση του 3ου μήνα άλλαξε το σκηνικό, ούτε συνέχεια όπως πριν (δεν ήταν ποπός - βρυσάκι ήταν αυτό) ΚΑΙ σφίξανε... Οπότε αν κάνει καμιά μηκυτίαση επουλώνεται πιο εύκολα .

 

Αυτά υπομονή κορίτσια και κουράγιο...

φιλάκια σε όλες σας

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ένας λίγο ανορθόδοξος τρόπος ίασης του συγκάματος είναι το στέγνωμα της ευαίσθητης περιοχής του μωρού με πιστολάκι!! Εννοείται στη χαμηλή σκάλα και πάντα να ελέγχουμε τη θερμοκρασία με το χέρι μας! Κατόπιν βάζουμε Penaten ή κάποια άλλη αδιάβροχη κρέμα. Το πιστολάκι εκτός του ότι βοηθάει στο σύγκαμα, ηρεμεί και τα πιο γκρινιάρικα μωράκια! Δοκιμάστε το, με προσοχή πάντα! ;)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πιστολάκι το έκανα κι εγώ στον Πούπι, στην χαμηλά σκάλα (από ταχύτητα δηλ) γιατί στην υψηλή τον φρίκαρε κ στο χλιαρό... Δεν ξέρω αν βοήθησε, πάντως το χειμώνα στγνώναμε γρήγορα τις πτυχές μας κ αλλάζαμε ΤΣΑΚ ΜΠΑΜ!

Να τον χαίρεστε Τανυα77 να μας ζήσουν τα μωρουδέλια μας.

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Σύγκαμα έπαθε ο δικός μου πριν σαραντίσει, στις 3 εβδομάδες νομίζω... (τώρα είναι 2,5 μηνών). Αυτά που μας έσωσαν, μετά από 10 ημέρες δοκιμών, ήταν δυο:αλλάξαμε πάνες, από papers πήραμε πάνες από το Lidl και η κρέμα για το σύγκαμα της PENATEN, που την βρήκε ο άντρας μου στο σούπερ μάρκετ. Σε τρεις μέρες το σύγκαμα έφυγε. Α! και το πιστολάκι μετά το σκούπισμα με την πετσέτα. Συνέχεισα να χρησιμοποιώ πιστολάκι και κρέμα για αρκετό καιρό προληπτιικά. Με το που έκλισε ο μικρός τους δυο μήνες κατάργησα το πιστολάκι και κρέμα βάζω κάθε δυο αλλαγές πάνας.. Δεν είχα μέρχι τώρα ξανά άλλο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ουφ νυχτιατικα ...βρηκα να με πιασουν αυπνιες!

το μελανι κοντευω να το τελειωσω με τον ποπο του Βασιλη

εχω και Fusidin και μια της avene, τιποτα

εκει που στρωνει, οχι μια ωρα , 5 λεπτα να μεινει ο χεστης, παει κατακοκκινοι παλι γινομαστε

αυτο με τους μυκητες, μαλλον δεν ειναι , γιατι εκει που λεμε εστρωσε ξανα απο την αρχη ειμαστε

οσο για τα παμπερς, συγκεκριμενα με τα fit&go δε τα παμε καλα, οντως αυτο το διχτακι μας ειχε κανει και εμας ζημια, λιμπερο και κανα 2 φορες απο λιντλ ειμαστε ΟΚ

πορτοκαλια του τα εκοψα ξανα αλλα δε βλεπω φως

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γατούλα δοκίμασε και πάνω απ το μελάνι μια παχιά στρώση sudocream

μελάνι εγώ έβαζα 3 φορές την ημέρα, κι από πάνω sudocream. Στις άλλες αλλαγές, βαλσαμέλαιο (από κατάστημα με βιολογικά) ή κρέμα της weleda

και στρώνει ο πωπός σε 2 24ώρα σε μας...

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά η σωστή παιδίατρος έχει πει στη vera και το έκανα κι εγώστο μικρό και δούλεψε, ΟΧΙ υδαρείς κρέμες στα ποπουδακια. Και είναι απ'ολυτα σωστο... εκτός αν έχει σύγκαμα τριβής... τι να πω... Καλοκαίρι είναι και είναι αγόρι.. βάλ'τον μπρούμητα με πάνα στο πουλάκι και πίσω ανοικτή... Αν δεν είναι λόγω μικρο-οργανισμών τότε γιατί εμφανίζεται συνέχεια? και ναι τις πάνες με το διχτάκι ούτε εγώ τις συμπαθώ... pampers baby dry του βάζω για έξω lidl για λιγες ώρες... τι να σας πω... κάν'του πλυσεις με ορό και άφηνέ τον ανοικτό αλλιώς δε θα βρεις ησυχία.. το μελάνι μην το κόψεις και ενημέρωσε παιδίατρο αυτή είναι η δουλειά τους!!! μήπως χρειάζεται κρέμα φαρμακευτική Αέρας κ μυκητοκτόνες αλοιφές αυτό ειναι το κόλπο συνήθως... το σύγκαμα που ΔΕΝ φεύγει αυτό λέει...

 

Καλή επιτυχία, μη σκας θα σου πω κάτι που μου είπε η γιατρός οταν κόντευα να σκάσω κι εγώ με τον μπέμπη μου κ έχει δίκιο:

τα μωρά έχουν απίστευτη ικανότητα αναγέννησης ιστών, θεραπεύονται σε χρόνο ρεκόρ.

 

Φιλάκια

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γατούλα, εγώ βρήκα λύση μόνο με τη bactroban που είναι αντιβιοτική και καθόλου υδαρής. Βέβαια, πάντα με τη συμβουλή της δερματολόγου γιατί η παιδίατρος είχε σηκώσει τα χέρια ψηλά με αυτό που έβλεπε! Ακόμα και η δερματολόγος μου είπε ότι δεν είχε ξαναδεί τόσο άσχημο σύγκαμα...

 

Πάντως, τα σημάδια της έχουν μείνει και δεν βλέπω γρήγορη ίαση... Ελπίζω σε κανά χρόνο να της έχουν φύγει γιατί είναι κρίμα...

.png
Link to comment
Share on other sites

E, καλά εσείς τώρα ΄να βλέπετε το ποτήρι μισο-άδειο. Αφού ειχαν πληγές θα έχουν σημάδια... κι ο δικός μου έχει.

 

Ρε πάμε για καφέ λέω γω ή για πικ νικ στον εθνικό κήπο με καμια κουβέρτα και καθαρά σεντόνια να τους βάλουμε γυμνούς να χαβαλεδιάσουμε και να γίνουμε όλοι καλά...

 

Φιλάκια κορίτσια, υπομονή, κουράγιο.

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ο μπέμπης μου είναι 5,5 μηνών και εχθές παρατήρησα κοκκινίλα γύρω από τους όρχεις και στις πτυχές στα μπουτάκια όπως και "μαυροκόκκινες κουκιδίτσες". Σημειώνω ότι τον αλλάζω πολύ συχνά, ίσως και νωρίτερα από 2 ώρες και ιδίως με τα κακάκια μόλις το αντιληφθώ.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τελευταία τη νύχτα εαν ξυπνήσει και τον αλλάξω τον καθαρίζω με μωρομάντηλα Active Fit (τα πήρα πρώτη φορά), ίσως είναι και αυτά που τον πείραξαν.

Μέχρι σήμερα του έβαζα σε κάθε αλλαγή πάνας sudocream, τώρα με τις κοκκινίλες του βάζω 2 φορές τη μέρα helixderm και τις υπόλοιπες κρέμα συγκάματος bepanthol. Επίσης τον στεγνώνω πολύ καλά με το πιστολάκι και τον αφήνω αρκετή ώρα χωρίς πάνα (έχουμε κάνει τσισα και κακάκια παντού!!!!!) αλλά δεν βλέπω να ξεκοκκινίζει.

Τις συμβουλές σας παρακαλώ μήπως κάνω κάτι λάθος. Επίσης αυτό με τον ορό πως το κάνετε, απλά το ρίχνετε και μετά το σκουπίζετε?

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Deppy77!

Βρέχεις μία γάζα με φυσιολογικό ορό και την αφήνεις πάνω στην κοκκινισμένη περιοχή για λίγη ώρα. Όσο μπορεί το μωράκι παραπάνω. Δηλ και 5 λεπτά, καλά είναι. Μετά στεγνώνεις με πιστολάκι και εφαρμόζεις τις κρέμες. Ο ορός αποστειρώνει την περιοχή και βοηθάει πάααααααααρα πολύ!

Για τις κρέμες που αναφέρεις, προσωπικά δεν γνωρίζω. Στην περίπτωση της κόρης μου, προκοπή βρήκαμε μόνο με τη bactroban (αντιβίωτική). Αλλά μιλάμε για εκτεταμμένες πληγές, όχι απλη κοκκινίλα. Μετά από εκείνη την περιπέτεια (2 μήνες περίπου!!!) μόλις βλέπω κοκκινίλα βάζω λίγη dactodor (κορτιζόνη) γιατί δεν το διακινδυνεύω πλέον!

.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Ευγενία για την απάντησή σου!

είχα κάποια δειγματάκια από κρέμα της nivea και διάβασα ότι έχει οξείδιο του ψευδαργύρου, την δοκίμασα λοιπόν εχθές μην περιμένοντας και πολλά.

Η αλήθεια είναι ότι η κοκκινίλα έφυγε εντελώς παρέμειναν μόνο οι κουκίδες που είχα αναφέρει οι οποίες φαίνονται σαν λεπτό κάπαλο στο δέρμα.

Τώρα δεν ξέρω εαν η κρέμα αυτή βοήθησε ή όλα όσα κάνω 3 μέρες τώρα

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

ο μπέμπης μου είναι 5,5 μηνών και εχθές παρατήρησα κοκκινίλα γύρω από τους όρχεις και στις πτυχές στα μπουτάκια όπως και "μαυροκόκκινες κουκιδίτσες". Σημειώνω ότι τον αλλάζω πολύ συχνά, ίσως και νωρίτερα από 2 ώρες και ιδίως με τα κακάκια μόλις το αντιληφθώ.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τελευταία τη νύχτα εαν ξυπνήσει και τον αλλάξω τον καθαρίζω με μωρομάντηλα Active Fit (τα πήρα πρώτη φορά), ίσως είναι και αυτά που τον πείραξαν.

Μέχρι σήμερα του έβαζα σε κάθε αλλαγή πάνας sudocream, τώρα με τις κοκκινίλες του βάζω 2 φορές τη μέρα helixderm και τις υπόλοιπες κρέμα συγκάματος bepanthol. Επίσης τον στεγνώνω πολύ καλά με το πιστολάκι και τον αφήνω αρκετή ώρα χωρίς πάνα (έχουμε κάνει τσισα και κακάκια παντού!!!!!) αλλά δεν βλέπω να ξεκοκκινίζει.

Τις συμβουλές σας παρακαλώ μήπως κάνω κάτι λάθος. Επίσης αυτό με τον ορό πως το κάνετε, απλά το ρίχνετε και μετά το σκουπίζετε?

 

 

εκτός από τα μωρομάντηλα που ίσως να τον πείραξαν μπορεί να φταίει και η ζέστη...

την helixderm σου την σύστησε ο παιδίατρος..νομίζω ότι είναι υπερβολή..διάβασε τις οδηγίες χρήσης και θα καταλάβεις..

εγώ όσες φορές μου είχε συγκαεί ήταν και πολύ άσπρος του έβαζα εναλλαξ ιωσίνη ή ιώδιο και κάποια κορτιζονούχα..μέχρι το βράδυ καθάριζε..εντελώς

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

διάβασα πολλές φορές το μελάνι μέσα στο ποστ και βλέπω όλοι είχαν αποτέλεσμα, όταν πήγα στο φαρμακείο και ρώτησα μου είπε ο φαρμακοποιός ότι είναι απαρχαιωμένη μέθοδος (μάλλον ήθελε να πουλήσει κάτι ακριβότερο..).

Απαρχαιωμένη αλλά μάλλον αποτελεσματική μέθοδος θα έπρεπε να του πω.

Ευχαριστώ πολύ, θα το προμηθευτώ!

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Η helixderm ειναι εξ'ίσου καλη στο να κραταει καθαρη την περιοχη με την bactroban χωρίς όμως παρενεργειες!!!! Απλά ειναι κόκκινη κ λερωνει. Τον δικό μου τον έσωσε... και ακόμα τον σώζει από παρατράγουδα.

Επουλώνει τάχιστα...

Μετά για αδριαβροχοποίηση ΛΑΝΟΛΙΝΗ απόλυτα φυσική χωρίς καμία παρενέργεια.

Οι κρέμες με ψευδάργυρο δεν είναι λύση παρά μόνο σε απλούς - ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΥΣ - ερεθισμούς (μια απλή κοκκινίλα από τσισάκια ας πούμε) και η συνεχής χρήση κάνει κακό αντί για καλό.

 

Καλύτερα χωρίς κρέμα. Στεγνά ποπουδακια τελείως.

 

Αλλαγή πάνας συνέχεια (κάθε 1 ώρα το πολύ)

 

Tο ιώδιο απορροφάται και προκαλεί υποθυρεοειδισμό και διόγκωση του θυρεοειδούς (Textbook of Pediatric Dermatology) και καλό είναι να εφαρμοζεται αραιά (ή σε διάλυμα όπως Betadine Solution κι αυτό για ένα σύντομο διάστημα.

 

Η κορτιζόνη βοηθάει όταν υπάρχει ερεθισμός που κάνει το μωρό να υποφέρει από φαγούρα και τσούξιμο. Κατά τα άλλα πρέπει να αποφεύγεται.

 

Εν ολίγοις συνοψίζοντας:

 

Ανοιχτή πάνα. Αν είναι αγόρι, μπρούμυτα στο κρεβάτι με την πάνα ανοικτή.

Τον φυσιολογικό ορό μπορείτε να τον βάλετε και σε μπουκάλι με ψεκαστήρα και να το αφήνετε να στεγνώνει φυσικά επάνω στο δέρμα.

 

ΜΕΛΑΝΙ σε κάθε αλλαγή και όχι ιώδιο... Προτιμάται το μελάνι που είναι ένα άριστο μυκητοκτόνο και στεγνώνει την περιοχή.

 

Καλό στέγνωμα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε χαρτί απορροφητικό.

Καλό είναι να αποφεύγονται πετσέτες με μαλακτικά και απορρυπαντικά.

 

Κρέμα μόνο όταν κλείνει η πάνα και μόνο αν υπάρχει λόγος.

Προτιμάται Helixderm για πρόληψη μολύνσεως, ΛΑΝΟΛΙΝΗ για αδιαβροχοποίηση σε ταξίδι και γενικά μεγάλα διατήματα ανάμεσα στις αλλαγές.

Κρέμες με ψευδάργυρο σε πολύ ελαφρά περιστατικά.

Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση σε 2-3 ημέρες, έχουμε πιθανότατα κάποια μολυσματιή κατάσταση όπου ο γιατρός θα μας δώσει αγωγή πιθανότατα με κορτιζόνη (Daktodor) και στη συνέχεια την ίδια δραστική χωρίς κορτιζόνη (Daktarin)

 

Αυτά. Δοκιμασμένα και αποτελεσματικά σε ένα μεγάλο ποσοστό μελών.

Καλή τύχη!

Επεξεργάστηκαν by hmalop
typo

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερες πιο φυσικές μέθοδοι=χωρίς παρενέργειες.

Το 'Πιο φυσικές' μας ενδιαφέρει όχι το παλαιότερες, απλά σε κάποιες περιπτώσεις είναι τα ίδια τα 'γιατροσόφια' των γιαγιάδων.

 

Οι φαρμακοποιοί το ψωμάκι τους πάνε να βγάλουν τι να κερδίσει τώρα από 50 λεπτά που κάνει το μελάνι.... :)))

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...