Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είδη φροντίδας και περιποίησης για μωρά/παιδιά!


Recommended Posts

Κορίτσια, μου τα έφερε ένας γνωστός μου που ταξίδεψε στη Γερμανία. Εκεί κυριολεκτικά σφύζει ο τόπος και είναι και πάμφθηνα. Πάντως αν δεν τα κατάφερνα μ'αυτό τον τρόπο θα παράγγελνα από το amazon που επίσης έχει αξιοπρεπείς τιμές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήραμε της Weleda κι έχουμε μείνει πολύ ευχαριστημένοι!

Το χρώμα και η υφή στο δερματάκι της είναι μια χαρά!

Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι τα άλλα προιόντα δεν ήταν καλά,ίσως απλώς η μικρή έχει ευαίσθητο δερματάκι.

 

Το μόνο κακό με τα Weleda είναι όπως λέει και το sardelaki η τιμή τους.

Πήραμε με 14 ευρώ το αφρόλουτρο και 9 ευρώ την κρέμα!:?

Προς το παρόν όμως θα συνεχίσουμε να τα χρησιμοποιούμε,μέχρι πότε δεν ξέρω.

 

Μόλις ήρθαν τα καλλυντικά μας (weleda) από τη Γερμανία :D Με 50 ευρώ πήραμε 4 αφρόλουτρα, 2 κρέμες για το σύγκαμα και 2 κρέμες για μετά το μπάνιο... ε,ρε πώς μας κλέβουνε εδώ στο Ελλάντα

 

Κορίτσια,

 

Επειδή κι εγώ είμαι πολύ ευαισθητοποιημένη με όλα αυτά χημικά που βρίσκονται σε όλα σχεδόν τα καλλυντικά και τα είδη καθημερινής υγιεινής και εξοργισμένη με το γεγονός ότι δεν την έχουν "γλιτώσει" ούτε τα προϊόντα βρεφικής φροντίδας (πού ακούστηκε αφρόλουτρο για μωρά 0-3 ετών με parabens και μωρομάντηλα με Methylisothiazolone (MIT)-επικίνδυνο χημικό που κατηγορείται ότι μπλοκάρει τα νευρικά κύτταρα;;;;; ), έχω να σας πω ότι στη διεύθυνση

http://www.bella-donna.de/v2/index.php/language/en

υπάρχει το site ενός καταστήματος από Γερμανία, που πουλάει πολλές γνωστές μάρκες φυτικών καλλυντικών σε απείρως καλύτερες τιμές από αυτές που βρίσκουμε εδώ (τουλάχιστον για Dr. Hauschka έχω συγκρίνει). Το μόνο κακό είναι ότι χρεώνει 13 ευρώ μεταφορικά για να στείλει Ελλάδα, οπότε συμφέρει πραγματικά μόνο αν κάποιος κάνει μαζικές αγορές κι όχι ένα-ένα προϊόν...Εγώ από κει σκέφτομαι να παραγγείλω τα καλλυντικά για τον μωρούλη μου, όταν με το καλό έρθει η ώρα, γιατί έχω απογοητευτεί με όλα αυτά που πωλούνται στα σούπερ μάρκετ!

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σαν νέα μέλλουσα μαμά και εντελώς άσχετη έχω αρκετές απορίες όσο αφορά την χρήση των καλλυντικών και φυσικά ποια καλλυντικά είναι απαραίτητα !!!

 

 

τα μόνο καλλυντικά που έχω αγοράσει είναι αφρόλουτρο με σαμπουαν 2 σε 1 της FISSAN , λαδάκι επίσης της FISSAN(αν και δεν ξέρω κατα πόσο είναι χρήσιμο και κρέμα συγκάματατος , πάλι της ίδια εταιρείας καθώς και την sudorcream(αν το γράφω σωστά :roll: ) α επίσης και υγρή πούδρα (αυτήν που την βάζουμε? μη με κοροιδεύετε αλλα δεν ξέρωωω)

 

και η ερώτηση μου είναι η εξής

 

μετά το μπάνιο τι καλλυντικό είνια καλύτερο να βάλουμε στο μωρό μας

λαδάκι, υπάρχει κρέμα για το σωματάκι του ή κάτι άλλο ? τι ακριβώς?

 

επίσης η κρέμα συγκάματος την χρησιμοποιούμε σε κάθε άλλαγμα?

 

και φυσικά μιλάω για νεογγένητο !

μήπως τα πολλά είναι υπερβολή ?

 

κολώνια να πάρω για τις εξόδους μας ? ή είναι νωρίς ακόμα :lol::roll:

Link to comment
Share on other sites

Σαν νέα μέλλουσα μαμά και εντελώς άσχετη έχω αρκετές απορίες όσο αφορά την χρήση των καλλυντικών και φυσικά ποια καλλυντικά είναι απαραίτητα !!!

 

 

τα μόνο καλλυντικά που έχω αγοράσει είναι αφρόλουτρο με σαμπουαν 2 σε 1 της FISSAN , λαδάκι επίσης της FISSAN(αν και δεν ξέρω κατα πόσο είναι χρήσιμο και κρέμα συγκάματατος , πάλι της ίδια εταιρείας καθώς και την sudorcream(αν το γράφω σωστά :roll: ) α επίσης και υγρή πούδρα (αυτήν που την βάζουμε? μη με κοροιδεύετε αλλα δεν ξέρωωω)

 

και η ερώτηση μου είναι η εξής

 

μετά το μπάνιο τι καλλυντικό είνια καλύτερο να βάλουμε στο μωρό μας

λαδάκι, υπάρχει κρέμα για το σωματάκι του ή κάτι άλλο ? τι ακριβώς?

 

επίσης η κρέμα συγκάματος την χρησιμοποιούμε σε κάθε άλλαγμα?

 

και φυσικά μιλάω για νεογγένητο !

μήπως τα πολλά είναι υπερβολή ?

 

κολώνια να πάρω για τις εξόδους μας ? ή είναι νωρίς ακόμα :lol::roll:

 

Καλημέραα!

 

Και εγώ στην αρχή ειχα πάρει Fissan, σαμπουάν & αφρόλουτρο, αλλά η παιδίατρος μου ειπε οτι εναι βαριά. Επισης ολοι μου ειχαν πει τα 2 σε 1 προιοντα για νεογέννητο να τα αποφύγω. Οταν μεγαλώσει το παιδάκι τοτε να βαλω.

 

Εγώ χρησιμοποιώ Bepanthol για το πωπούλι του μπεμπη την αλοιφή μετά από καθε αλλαγμα ΑΛΛΑ τον πλένω ΠΑΝΤΑ οταν τον αλλάζω και δεν χρησιμοποιώ μωρομαντηλα για καθαρισμό παρά μονο για να παρω τα πολλά κακάκια ώστε να ειναι πιο καθαρός οταν τον σηκώσω και τον παω για μπάνιο. Η παιδίατρος μου μου ειπε οχι sudocrem γιατί ειναι και αυτή βαριά για το δερμα του μωρού. Από το νοσοκομείο παντως μου ειχαν δωσει δειγματα sudocrem. Εάν δοκιμάσεις την Bepanthol, την αλοιφή, θα δεις οτι ειναι πιο λεπτή στην υφή και αφήνει ενα διαφανο "φιλμ", μια γυαλάδα, το οποίο ειδικά οταν κανει τα κακά το μωρό προστατευει το δερματακι του και δεν κολλανε τοσο πανω του ωστε να συγκαεί.

 

Εμείς χρησιμοποιούμε προιοντα της A-DERMA τα οποια ειναι πολύ ωραία. Μετά από καθε μπανιο του μπεμπη του βαζω μια κρεμα της παραπανω σειράς που ειναι σε γαλακτωμα και ειναι για το σωμα γενικά (δεν θυμάμαι τον τυπο, λεει ομως οτι ειναι λοσιον καθαρισμού/γαλακτωμα και δεν το ξεβγαζεις) και εχει μια απαλή μυρωδιά. Αρώματα δεν του βαζω γιατί ακόμα και τωρα που ειναι 6 μηνών τον ενοχλούν. Δεν σου το συνιστώ. Ασε να μυρίζει μωρουδίλα.

Να ρωτήσεις τον / την παιδίατρο σου εάν επιτρέπει να το κανεις μπανιο. Εμάς μας ειπε στις 40 μερες. Ουτως ή αλλιώς τα μωράκια δεν ιδρωνουν ουτε μυριζουν. Μπορείς στην αρχή να το καθαρίζεις με χαμομήλι, ειδικά στο προσωπο για να μην μενει υπόλειμα από το γαλα.

 

Αυτά καναμε εμείς, καλή σου μερα. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα εγώ θα σου πρότεινα την Weleda που τα καλλυντικά της είναι 100% φυσικά χωρίς χημικά, χωρίς parabens και πετρελαιοπαραγωγα.

 

 

1)Για το νεογέννητο (των πρώτων ημερών) που θέλεις να το κάνεις μπάνιο θα σύστηνα το Βρεφικό κρεμόλουτρο ή το βρεφικό βοτανόλουτρο που το βάζεις και σε ένα βρεγμένο πανάκι και περνάς το μωρό τις πρώτες μέρες που δεν κάνει να μπεί στο μπανιεράκι για να μην βραχεί ο αφαλός που δεν έχει πέσει. Και καθαρίζει το δερματάκι και δεν χρείαζεται ξέβγαλμά και θρέφει και το δέρμα προστατευοντας το από ερεθισμούς. Μετά που θα κάνει μπάνιο του βάζεις μια μεζούρα (κουταλιά της σούπας) μέσα στο νερό. (δεν κάνει αφρό)

 

2)Παράλληλα από την στιγμή που πέφτει ο αφαλός υπάρχει το αφρόλουτρο/σαμπουάν weleda που κάνει και για το πωπό του νεογεννητου που κάνει αφρό και ξεπλένει τέλεια. Μετά τους 2-3 μήνες που το μωρό θα κάνει μεχρί και βουτιές νομίζω είναι το καλύτερο για το μπάνιο. Θα έχει και μαλλάκια και θα είναι ότι πρέπει.

 

3) κρέμα για την αλλαγή της πάνας weleda οπωσδήποτε (τα έχουμε ξαναπεί)

 

4)βρεφικό λαδάκι ή βρεφική κρέμα καλέντουλας ενυδατώνει χωρίς να λαδώνει για μετά το μπάνιο για μασαζάκι που θρέφει το δέρμα και το κάνει για φίλημα και επίσης το σωζει από συγκαματα στο λαιμουδάκι ή στις μασχαλίτσες που μπορεί από τις βρεφικές "δίπλες" να κρατήσουν υγρασία.

 

Επίσης όλα αυτά τα παραπάνω θα σε βγάλουν για περίπου 2 μήνες με καθημερινή χρήση.

kai για την νέα μαμά:

Αν θηλάσεις υπάρχει το τσάι θηλασμού που βοηθάει περιέχει τριγωνέλα και μάραθο που είναι γαλακτογόνα. και, ναι, έχει ωραία γεύση! :D:D

 

Στείλε email στο [email protected] και θα σου στείλουν κατάλογο επίσης αν μένεις στην Αθήνα σου τα φέρνουν σπίτι σου χωρίς επιβάρυνση.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα ποσα χρειαζονται για να ξερουμε πως να καθαρισουμε το μωρο μας?????

 

και γω που νομιζα οτι με ενα προδερμ η φισσαν ειμαστε οκ!!!! :(

 

και καταγγελω τον ευαγγελατο που δεν εχει κανει εκπομπη με ερευνα για τα ειδη παιδικης περιποιησης!!! :lol: η εχει κανει και την εχασα??? :shock:

 

ουφ ευτυχως που ειστε και σεις και μαθαινω τις εξελιξεις!!! :wink:

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οσα λιγοτερα βαζεις τοσο καλυτερα.....και οσο πιο αγνα ΕΠΙΣΗς.....ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΙΟντα της φρεζυντερμ εχουν παραμπενς.....

 

Εγω απο την αρχη εβαζα μια κρεμα φτιαγμενη απο ελαιολαδο και κερι μελισσας.......τα βαζεις μαζι σε μπεν μαρι και αφηνεις να κρυωσει......αυτο μας κρατησε μεχρι τον 9ο μηνα που αρχισαν τα συγκαμματα.......

 

Η sudocreme ειναι βαρια κρεμα και καλο ειναι να μπαινει οταν χρειαζεται και οχι συνεχεια......το δερμα δεν θα μαθει να αντιμετωπιζει τα [προβληματα αν το παστωνουμε συνεχεια με κρεμες και φαρμακα....

 

Στο σωμα παλι θεωρω οτι δεν χρειαζονται κρεμες, λαδακια κλπ.......

 

 

Επειδη βγηκαμε ευαισθητοι με ατοπικη δερματιτιδα και καναμε κοκκινιλες και λειχηνες, εβαζα κρεμες που μου ελεγε η παιδιατρος (aveeno που ειναι μεν αγνες αλλα εχουν βρωμη μεσα που πειραζει καποια μωρα) και aderma......οταν ειδα κι αποειδα πως δεν ειχαμε βελτιωση επαψα να του βαζω κρεμες και σταματησα τα καθημερινα μπανια...επισης απεφευγα το πολυ αφρολουτρο.......τοτε ειδαμε θεαματικη βελτιωση.......αφου με ρωτουσε και η παιδιατρος τι του εβαλα και καθαρισε το δερμα ετσι.......απολυτως τιποτα της απαντησα!!! :D

 

 

Τωρα θα δοκιμασω τα προιοντα της weleda για κρεμα αλλαγης και αφρολουτρο γιατι της aderma που πηρε ειδα οτι εχουν παραμπενς μεσα....

 

Κολωνιες και αρωματα ΟΥΤΕ ΓΙ ΑΣΤΕΙΟ!!!! ΕχΟΥΝ βλαβερα συστατικα μεσα και δεν πρεπει να τα φοραμε εμεις στο δερμα ποσο μαλλον τα μωρα μας (κι απορω γιατι αφου το ωραιοτερο αρωμα ειναι η μωρουδιλα) . Ερευνες δειχνουνοτι εγκυες δεν πρεπει να φορανε αρωματα, γιατι δημιουργουνται προβληματα αναπαραγωγης στα αρσενικα εμβρυα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός απο τα weleda πολύ καλά είναι και τα lavera, είναι της ίδιας φιλοσοφίας αλλά λίγο δύσκολο να τα βρεις ...

 

Έχουν μάλιστα δυο βρεφικές σειρές, η μια είναι η απλή και η άλλη για παιδιά με αλλεργίες ...

Ειδικά η κρέμα αμυγδάλου 3 σε 1 για όλο το σώμα είναι απίστευτη .... μια μυρωδιά ... θες να το φας το μωρό σαν μπισκότο είναι!!!

 

http://www.beautylife.gr/lavera/baby_kinder.html

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτό είναι χρήσιμο να ξέρουμε

 

Προσοχή στα προϊόντα βρεφικής υγιεινής!

ημερ/νία: 05-02-2008 madata.gr

 

Η συχνή χρήση προϊόντων βρεφικής υγιεινής μπορεί να προκαλέσει μεγάλη συγκέντρωση φθαλάτων στον βρεφικό οργανισμό, μιας χημικής ουσίας που συνδέεται με αλλεργίες και προβλήματα στο αναπαραγωγικό σύστημα, σύμφωνα με νέα μελέτη.

Η μελέτη, που πραγματοποιήθηκε στο Πανεπιστήμιο της Ουάσιγκτον και το ερευνητικό κέντρο του νοσοκομείου Παίδων του Σιάτλ, βρήκε ότι τα βρέφη στα οποία γινόταν συχνή χρήση εξειδικευμένων παιδικών σαμπουάν, λαδιού και σκόνης είχαν αυξημένη συγκέντρωση φθαλατών στα ούρα τους.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα, τουλάχιστον ένα είδος φθαλάτης βρέθηκε στο δείγμα ούρων κάθε βρέφους, με τη χρήση παιδικού σαμπουάν ή σκόνης να αυξάνει τα επίπεδά του. Μελέτες σε ζώα έχουν δείξει ότι η συγκέντρωση φθαλάτων μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη του αναπαραγωγικού συστήματος, ενώ στους ανθρώπους επηρεάζονται και οι συγκεντρώσεις ορμονών, όπως αναφέρει η νέα μελέτη. «Τα βρέφη αντιμετωπίζουν μεγαλύτερο πρόβλημα από τα μικρά παιδιά και τους ενήλικες, επειδή το αναπαραγωγικό σύστημα, οι αδένες και το ανοσοποιητικό σύστημα βρίσκονται ακόμη σε στάδια ανάπτυξης», ανέφεραν οι επιστήμονες. Η Ευρωπαϊκή Ενωση έχει απαγορεύσει τη χρήση φθαλικών ενώσεων σε παιδικά παιχνίδια, ωστόσο η χρήση τους παραμένει ευρεία σε άλλες χώρες και άλλες κατηγορίες προϊόντων, καθώς έχουν την ιδιότητα να σταθεροποιούν τα αρώματα και να κάνουν τα πλαστικά πιο εύκαμπτα.

Η αμερικανική Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) «δεν διαθέτει πειστικά στοιχεία ότι οι φθαλικές ενώσεις αποτελούν κίνδυνο όταν χρησιμοποιούνται σε καλλυντικά», δήλωσε εκπρόσωπος της υπηρεσίας, σχολιάζοντας τη μελέτη.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θέλει μεγάλη προσοχή στο τι προιον θα χρησιμοποιείς ,δηλ μάρκα

απλά εγώ θα ήθελα να ξέρω ποια απο αυτά τα προιόντα είναι απαραίτητα

 

δηλαδή, ένα σαμπουαν αφρόλουτρο, μια κρέμα για το σωματάκι του και μια κρέμα για σύγκαμα?

είναι αυτά αρκετά ή λείπει και κάτι άλλο που πρέπει να πάρω ?

 

γιατί τα καταστήματα σε γεμίζουν με ένα σωρό βλακείες για να πουλήσουν και δνε θέλω να πάρω άσκοπα πράγματα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ Bepanthol για το πωπούλι του μπεμπη

 

 

Να ρωτήσεις τον / την παιδίατρο σου εάν επιτρέπει να το κανεις μπανιο. Εμάς μας ειπε στις 40 μερες. Ουτως ή αλλιώς τα μωράκια δεν ιδρωνουν ουτε μυριζουν. Μπορείς στην αρχή να το καθαρίζεις με χαμομήλι, ειδικά στο προσωπο για να μην μενει υπόλειμα από το γαλα.

 

η Bepanthol είναι η γνωστη κρέμα ή υπάρχει ειδική Bepanthol για σύγκαμα ?

 

όσον αφορά το μπάνιο στις 40 μέρες πρώτη φορά το ακούω !!!

εγώ ξέρω πως τα μωράκια τα κάνουν κάθε μέρα μπάνιο ειδικά τα νεογέννητα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το μπανιο στις 40 μερες ομολογώ ότι πρώτη φορα το ακούω... Εμεις καθε μερα την καναμε μπανακι, απλά πρεπει να τα πλενεις προσεκτικα μεχρι να πεσει ο αφαλός τους, μετά άφοβα... Αλλα μπανακι καναμε καθε μερα και ειδικά το δικό μας μωρό το απολάμβανε...

 

Να σου πω την αλήθεια εγω μόνο σαμπουαν, αφρόλουτρο και κρεμα για το συγκαμα χρησιμοποιόυσα... Κρεμες σωματος, λαδακια κλπ όχι, μου φαινόταν ότι δεν υπήρχε λόγος να φορτώνω το δερματακι του με πολλά πολλά... Αυτο βεβαια ειναι προσωπική μου αποψη :wink:

 

Κι σχετικά με την Bepanthol, υπάρχει ειδική για συγκαμμα, μας ειχαν δωσει και διαφημιστικό δειγμα απο το μαιευτηριο...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ το μπανιο στις 40 μερες ομολογώ ότι πρώτη φορα το ακούω... Εμεις καθε μερα την καναμε μπανακι, απλά πρεπει να τα πλενεις προσεκτικα μεχρι να πεσει ο αφαλός τους, μετά άφοβα... Αλλα μπανακι καναμε καθε μερα και ειδικά το δικό μας μωρό το απολάμβανε...

 

Να σου πω την αλήθεια εγω μόνο σαμπουαν, αφρόλουτρο και κρεμα για το συγκαμα χρησιμοποιόυσα... Κρεμες σωματος, λαδακια κλπ όχι, μου φαινόταν ότι δεν υπήρχε λόγος να φορτώνω το δερματακι του με πολλά πολλά... Αυτο βεβαια ειναι προσωπική μου αποψη :wink:

 

Κι σχετικά με την Bepanthol, υπάρχει ειδική για συγκαμμα, μας ειχαν δωσει και διαφημιστικό δειγμα απο το μαιευτηριο...

 

να σαι καλά σ' ευχαριστώ

μάλλον κι εγώ κάπως έτσι θα κάνω

δεν θέλω να παραφορτώσω το μωράκι μου με διάφορα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κρεμα σωματος δεν χρειαζεται.......στο λεω εγω που ειχαμε και δερματικα.......καλυτερα να μη βαζεις αφρολουτρο καθε μερα (απλα νερακι) και το ιδιο το λιπος του δερματος περιποιειται το δερμα........τα καθημερινα μπανια με σαπουνι αφυδατωνουν και δημιουργουν προβληματα.....

Ουτε θα λουζεις με σαμπουαν το μωρο καθε μερα.......απλο νερακι........ειχαμε νινιδα κι εφυγε οταν σταματησαμε τα καθημερινα σαμπουαν.........καμμια φορα το να μην βαζεις τιποτα ειναι καλυτερο απο το να βαζεις!!!! :wink:

 

Η ειδικη μπεπανθολ για πανα δεν μας αρεσε καθολου...πολυ λιπαρη και δεν εκανε τιποτα....καλυτερη η κανονικη μπεπανθολ που ειναι και υδατοδιαλυτη......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Η ειδικη μπεπανθολ για πανα δεν μας αρεσε καθολου...πολυ λιπαρη και δεν εκανε τιποτα....καλυτερη η κανονικη μπεπανθολ που ειναι και υδατοδιαλυτη......

 

 

ναι αλλά κάνει η κανονική για τον ποπούλη μας, γιατί είναι και κορίτσι και όσο να ναι πιο ευαίσθητη περιοχή :wink:

 

όσο για το αφρόλουτρο κι εγώ έτσι σκέφτομαι οτι και το νεράκι έιναι θαυματουργό όπότε το κάθε μέρα αφρόλουτρο νομίζω θα το αποφύγω :roll:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι ανάλογα στο παιδί ... εμείς την κρέμα σώματος την χρειαζόμασταν γιατί το δερματάκι της γινόταν αγριωπό και ερεθιζόταν εκεί ψηλά στους μηρούς και γενικά στις πτυχώσεις του δέρματος ... ο παιδίατρος μας σύστησε την κρέμα σώματος και από τότε που ανακαλύψαμε της lavera σωθήκαμε. Της έκανα και μασαζάκι και το απολάμβανε πολύ η κυρία!!! Πάντως και εγω είμαι της άποψης οσο λιγότερα τόσο καλύτερα...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι ανάλογα στο παιδί ... εμείς την κρέμα σώματος την χρειαζόμασταν γιατί το δερματάκι της γινόταν αγριωπό και ερεθιζόταν εκεί ψηλά στους μηρούς και γενικά στις πτυχώσεις του δέρματος ... ο παιδίατρος μας σύστησε την κρέμα σώματος και από τότε που ανακαλύψαμε της lavera σωθήκαμε. Της έκανα και μασαζάκι και το απολάμβανε πολύ η κυρία!!! Πάντως και εγω είμαι της άποψης οσο λιγότερα τόσο καλύτερα...

 

της lavera μπορούμε να τα βρούμε στα φαρμακεία?

 

αν όχι απο που ?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται ... συνήθως σε καταστήματα με βιολογικά καλλυντικά ... αν μπεις στο site τους που έβαλα πιο πάνω .... δίνουν ένα τηλέφωνο νομίζω και εκεί μπορείς να ρωτήσεις που μπορείς να προμηθευτείς κοντά στην περιοχή σου...

Εγώ στην Πάτρα την αναζητούσα για πολύ καιρό και τελικά έπαθα σοκ όταν έμαθα πως η κεντρική διάθεση για την Ελλάδα γίνεται στη γενέτειρά μου στις Σέρρες ... και το ανακάλυψα τελείως τυχαία!!! :lol::lol::lol:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ Bepanthol για το πωπούλι του μπεμπη

 

 

Να ρωτήσεις τον / την παιδίατρο σου εάν επιτρέπει να το κανεις μπανιο. Εμάς μας ειπε στις 40 μερες. Ουτως ή αλλιώς τα μωράκια δεν ιδρωνουν ουτε μυριζουν. Μπορείς στην αρχή να το καθαρίζεις με χαμομήλι, ειδικά στο προσωπο για να μην μενει υπόλειμα από το γαλα.

 

η Bepanthol είναι η γνωστη κρέμα ή υπάρχει ειδική Bepanthol για σύγκαμα ?

 

όσον αφορά το μπάνιο στις 40 μέρες πρώτη φορά το ακούω !!!

εγώ ξέρω πως τα μωράκια τα κάνουν κάθε μέρα μπάνιο ειδικά τα νεογέννητα :roll:

 

Bepanthol αλοιφή, ειναι πιο ελαφριά. Το δερμα του μωρού ειναι τοσο ευαισθητο που μπορεί να ερεθιστει με οτιδηποτε, για αυτο θελει καλό πλυσιμο με την αλλαγή πανας.

 

Ενα μωράκι, τι να βρωμίσει? Δεν ειναι σαν εμάς που λουζόμαστε καθε μερα ή καθε μερα κανουμε ντους. Αυτό θα τρωει θα κοιμάται, θα κανει τσισακια και κακάκια. Μεσα στο χειμώνα να το πλενεις καθημερινά, να το βουτας στο νερο να φυγει τι? Ο ιδρωτας? το δερματακι του ακομα δεν θα εχει στρωσει. Το νερο και το σαπουνι καθε μερα, θα το αφυδατωσει το δερματακι. (τα παραπανω ειναι αποψη μου, στο τελος ξερω οτι θα κανεις αυτο που νομιζεις καλυτερα για το μωρο σου και θα ειναι και το πιο σωστο)

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι τα βρεφικά προιόντα της weleδα αφρολουτρο ή κρεμολουτρο ή βοτανόλουτρο δεν εμπεριέχουν καθόλου σαπούνι όποτε δεν ξηραίνουν ούτε επαβαρύνουν την βρεφική επιδερμίδα

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

και έτσι για να ξέρουμε μη μας ζητάνε ουρανούς με άστρα... ποια ειναι περιπου η τιμη τους βρε Ολγα?

 

Oυπς τώρα το είδα :oops: !!!

 

Η κρέμα αμυγδάλου έχει 10 ευρώ και το σαμπουαν 9 ευρώ, αυτά τα δύο παίρνω συνήθως.

Επίσης έχει λάδι σώματος και μπάνιου και νομίζω ότι κάνουν 11 ευρώ το καθένα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...