Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, Ilaeira είπε:

. (Για τις επαφές θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι θα τις έχει ξεκινήσει - εδώ τις είχαμε ξεκινήσει εμείς στα 17, δυο δεκαετίες πριν, που σε σχέση με τα σημερινά παιδιά ήμασταν χάπατα. Αλλά ακόμα κι αν δεν, κακό δεν κάνει.)

 

Τι να πω,μάλλον ζω σε παράλληλο σύμπαν. Όλες μου οι φίλες ενήλικες ξεκίνησαν και μάλιστα λίγες ήταν  φοιτήτριες, πολλές μετά το πτυχίο. Άλλες έφτασαν και 25 όπως εγώ (για την πλήρη πράξη, είχαν συμβεί όμως σεξουαλικά πράγματα πιο πριν. Έχω φίλες όμως που δεν είχαν κάνει ούτε αυτά). Και μιλάω για μια δεκαετία πριν, όχι δύο. Και τα ξαδέρφια μου που ήταν αγόρια φοιτητές έκαναν πρώτη φορά, ο ένας στο τέλος των σπουδών. Και σε 2+ δεκαετίες πίσω που ήταν ο άντρας μου φοιτητής, επίσης δεν είχε κάνει. Στο λύκειο πριν 15 χρόνια που ήμουν εγώ, ήταν ελάχιστα τα τόσο "προχωρημένα" παιδιά. Οι πιο πολλοί ούτε φιλί δεν είχαν-ειχαμε δώσει. Τώρα φαντάζομαι ότι έχει πέσει ο μέσος όρος ηλικίας αλλά πριν 15 χρόνια σίγουρα το σ..ξ στα 17 δεν ήταν κάτι συνηθισμένο. Με τη φοιτητική ζωή συνδεόταν περισσότερο και όχι πρώτο έτος ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Τι να πω,μάλλον ζω σε παράλληλο σύμπαν. Όλες μου οι φίλες ενήλικες ξεκίνησαν και μάλιστα λίγες ήταν  φοιτήτριες, πολλές μετά το πτυχίο. Άλλες έφτασαν και 25 όπως εγώ (για την πλήρη πράξη, είχαν συμβεί όμως σεξουαλικά πράγματα πιο πριν. Έχω φίλες όμως που δεν είχαν κάνει ούτε αυτά). Και μιλάω για μια δεκαετία πριν, όχι δύο. Και τα ξαδέρφια μου που ήταν αγόρια φοιτητές έκαναν πρώτη φορά, ο ένας στο τέλος των σπουδών. Και σε 2+ δεκαετίες πίσω που ήταν ο άντρας μου φοιτητής, επίσης δεν είχε κάνει. Στο λύκειο πριν 15 χρόνια που ήμουν εγώ, ήταν ελάχιστα τα τόσο "προχωρημένα" παιδιά. Οι πιο πολλοί ούτε φιλί δεν είχαν-ειχαμε δώσει. Τώρα φαντάζομαι ότι έχει πέσει ο μέσος όρος ηλικίας αλλά πριν 15 χρόνια σίγουρα το σ..ξ στα 17 δεν ήταν κάτι συνηθισμένο. Με τη φοιτητική ζωή συνδεόταν περισσότερο και όχι πρώτο έτος ας πούμε.

Εγώ πάντως εδώ που μεγάλωσα οι περισσότεροι ως το τέλος του Λυκείου είχαν ολοκληρωμένη σχέση. Εγώ η πρώτη μου ήταν όταν έκλεισα τα 18, σαν φοιτήτρια το περισσότερο που είχα ακούσει ήταν 20. Να τελειώσει κάποιος την φοιτητική ζωή κ μετά να κάνει ολοκληρωμένη σχέση δεν άκουσα ποτέ, ίσως ανήκεις στην μειονότητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Και να συμπληρώσω ότι ο γυναικολόγος μπορεί να "λύσει τα χέρια" σε γονείς που δε μπορούν να διαχειριστούν τέτοια θέματα είτε λόγω σεμνοτυφίας και ταμπού, είτε λόγω του ότι δεν βρίσκονται για τους χψ λόγους κοντά στα παιδιά τους. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι κατάλληλοι να προσφέρουν σωστή σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα παιδιά τους. 

 

 

Μα αυτοί που έχουν ταμπού αυτοί είναι οι ίδιοι που δεν πρόκειται να το πάνε σε γυναικολόγο. Πάντως αν του πεις "θα σε πάω σε γιατρο να σε ενημερώσει" δεν θα φρικαρει λίγο; Εσείς πώς θα νιώθατε; Και τι τόσο λάθος μπορεί να μάθει από έναν φίλο; Τον φόβο να δει τσόντες το καταλαβαίνω (που και πάλι μπορεί να δει όσο κι αν το έχουμε ενημερώσει αλλά τουλάχιστον να μην είναι η πρώτη πηγή ενημέρωσης) αλλά τον φόβο ότι κάτι θα του πουν λάθος οι φίλοι δεν τον καταλαβαίνω. Τι τόσο λάθος να πουν δηλαδή; Για το πώς χρησιμοποιείται το προφυλακτικο; Με έναν τρόπο λειτουργεί! Για το πώς γίνεται η πράξη; Για ποιο πράγμα "λάθος" και "μη έγκυρο"; Με ειλικρινή απορία ρωτάω, δεν ειρωνευομαι, επειδή τη διαβάζω συχνα τη σκέψη για "λάθος" ενημέρωση. Παλιά από φίλους μαθαίναμε κ δεν μάθαμε κάτι "λάθος". Εξαλλου λειτουργεί και με λίγο ένστικτο το πράγμα, δεν θέλει οδηγίες χρήσης και ειδικό επιστήμονα κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εγώ πάντως εδώ που μεγάλωσα οι περισσότεροι ως το τέλος του Λυκείου είχαν ολοκληρωμένη σχέση. Εγώ η πρώτη μου ήταν όταν έκλεισα τα 18, σαν φοιτήτρια το περισσότερο που είχα ακούσει ήταν 20. Να τελειώσει κάποιος την φοιτητική ζωή κ μετά να κάνει ολοκληρωμένη σχέση δεν άκουσα ποτέ, ίσως ανήκεις στην μειονότητα.

 

Μα όλος μου ο κύκλος σχεδόν έτσι έκανε! Μειονότητα είναι όσοι είχαν κάνει πριν. Εντάξει φιλιά ή το λεγόμενο "φασωμα" που λέγαμε τότε (δεν ξέρω αν τώρα είναι passé) είχαμε κάνει (φοιτητές όχι λύκειο) αλλά πλήρη πράξη άλλοι ναι άλλοι όχι, ανάλογα ποιοι είχαν βρει άτομο που ήθελαν. Ή άλλοι είχαν προσπαθήσει αλλά λόγω τεχνικών δυσκολιών είτε του αγοριου (στύση, πρόωρη εκσπερμάτιση) είτε του κοριτσιού (δυσκολία και στενότητα, υμένας κλπ) δεν τα είχαν καταφέρει. Αλλά θυμάμαι σαν φλέγον θέμα συζήτησης στα φοιτητικά χρόνια το αν ποναει και ματωνει η πρώτη φορά κλπ! Πολλές δεν είχαν κάνει. Όπως και φλέγον θέμα συζήτησης το αν κάτι γινόταν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Μα αυτοί που έχουν ταμπού αυτοί είναι οι ίδιοι που δεν πρόκειται να το πάνε σε γυναικολόγο. Πάντως αν του πεις "θα σε πάω σε γιατρο να σε ενημερώσει" δεν θα φρικαρει λίγο; Εσείς πώς θα νιώθατε; Και τι τόσο λάθος μπορεί να μάθει από έναν φίλο; Τον φόβο να δει τσόντες το καταλαβαίνω (που και πάλι μπορεί να δει όσο κι αν το έχουμε ενημερώσει αλλά τουλάχιστον να μην είναι η πρώτη πηγή ενημέρωσης) αλλά τον φόβο ότι κάτι θα του πουν λάθος οι φίλοι δεν τον καταλαβαίνω. Τι τόσο λάθος να πουν δηλαδή; Για το πώς χρησιμοποιείται το προφυλακτικο; Με έναν τρόπο λειτουργεί! Για το πώς γίνεται η πράξη; Για ποιο πράγμα "λάθος" και "μη έγκυρο"; Με ειλικρινή απορία ρωτάω, δεν ειρωνευομαι, επειδή τη διαβάζω συχνα τη σκέψη για "λάθος" ενημέρωση. Παλιά από φίλους μαθαίναμε κ δεν μάθαμε κάτι "λάθος". Εξαλλου λειτουργεί και με λίγο ένστικτο το πράγμα, δεν θέλει οδηγίες χρήσης και ειδικό επιστήμονα κλπ!

Ενημέρωση πχ για το ότι το προφύλαξη δεν χρησιμοποιείται μόνο για τυχόν εγκυμοσύνη αλλά κ για ΣΜΝ. Ενημέρωση για το ότι αν υπάρχει πρωκτική διείσδυση μετά απαγορεύεται κολπικά αν δεν πλυθούν πρώτα, ενημέρωση για το πώς ακριβώς μένεις έγκυος. Γιατί υπάρχουν περιπτώσεις κ εδώ στο φόρουμ που ρωτούσαν αν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης χωρίς διείσδυση αλλά προκαταρκτικά κ τελείωσαν κοντά στα γεννητικά όργανα κλπ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Τι λάθος μπορεί να μάθει από φίλο; Βρε συ αλήθεια τώρα; Το πιο απλό που μου έρχεται στο κεφάλι στα γρήγορα "μη βάζεις προφύλαξη, χάνεται η απόλαυση. Αστον να μπει χωρίς και θα τραβηχτεί όταν είναι έτοιμος". Τσουπ νάτη η εγκυμοσύνη.

 

Μα αυτό έτσι κι αλλιώς μπορεί να του το πει ο φίλος, είτε έχεις ενημερώσει εσύ, είτε ο γυναικολόγος, είτε ο Πάπας! Προφανώς δεν λέω να μην ενημερώσουμε, αλλά θέλω να πω ότι αυτό μπορεί να το κάνει ακόμα και ξέροντας τα πάντα από την πιο έγκυρη πηγή. Δεν είναι θέμα ενημέρωσης. Εδώ μεγάλοι άνθρωποι το ξέρουν κι όμως δεν το τηρούν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Τι λάθος μπορεί να μάθει από φίλο; Βρε συ αλήθεια τώρα; Το πιο απλό που μου έρχεται στο κεφάλι στα γρήγορα "μη βάζεις προφύλαξη, χάνεται η απόλαυση. Αστον να μπει χωρίς και θα τραβηχτεί όταν είναι έτοιμος". Τσουπ νάτη η εγκυμοσύνη.

Ναι όντως απ' τα πιο συνηθισμένα!

Just now, little lamb είπε:

 

Μα όλος μου ο κύκλος σχεδόν έτσι έκανε! Μειονότητα είναι όσοι είχαν κάνει πριν. Εντάξει φιλιά ή το λεγόμενο "φασωμα" που λέγαμε τότε (δεν ξέρω αν τώρα είναι passé) είχαμε κάνει (φοιτητές όχι λύκειο) αλλά πλήρη πράξη άλλοι ναι άλλοι όχι, ανάλογα ποιοι είχαν βρει άτομο που ήθελαν. Ή άλλοι είχαν προσπαθήσει αλλά λόγω τεχνικών δυσκολιών είτε του αγοριου (στύση, πρόωρη εκσπερμάτιση) είτε του κοριτσιού (δυσκολία και στενότητα, υμένας κλπ) δεν τα είχαν καταφέρει. Αλλά θυμάμαι σαν φλέγον θέμα συζήτησης στα φοιτητικά χρόνια το αν ποναει και ματωνει η πρώτη φορά κλπ! Πολλές δεν είχαν κάνει. Όπως και φλέγον θέμα συζήτησης το αν κάτι γινόταν.

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση γιατί εγώ δεν μεγάλωσα σε τέτοιο κύκλο... Ίσως έκανα με διαφορετικά άτομα παρέα απ' ότι έκανες εσύ

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα αυτό έτσι κι αλλιώς μπορεί να του το πει ο φίλος, είτε έχεις ενημερώσει εσύ, είτε ο γυναικολόγος, είτε ο Πάπας! Προφανώς δεν λέω να μην ενημερώσουμε, αλλά θέλω να πω ότι αυτό μπορεί να το κάνει ακόμα και ξέροντας τα πάντα από την πιο έγκυρη πηγή. Δεν είναι θέμα ενημέρωσης. Εδώ μεγάλοι άνθρωποι το ξέρουν κι όμως δεν το τηρούν.

Μπορεί να κάνει το οτιδήποτε, να μείνει έγκυος, να κολλήσει σμν, να σκοτωθεί με μηχανάκι, να πάρει ναρκωτικά, ναι όλα στη ζωή είναι. Όμως έχοντας μια υγιή σχέση με το γονιό και μιλώντας μαζί του χωρις φόβο, λαμβάνοντας έγκυρη ενημέρωση και καθοδήγηση, μειώνονται οι πιθανότητες, πως να το κάνουμε τώρα. Στατιστικά τα παιδιά που δεν έκαναν τεράστια λάθη στην εφηβεία τους είναι παιδιά που οι οικογένειές τους ήταν κοντά τους. Εννοείται ότι αν ζορίζεσαι να επικοινωνήσεις με το παιδί μπορείς να αφεθείς στην "ενημέρωση" από τους συνομήλικους. Εγώ πάντως δε θα το πρότεινα σε κανένα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ενημέρωση πχ για το ότι το προφύλαξη δεν χρησιμοποιείται μόνο για τυχόν εγκυμοσύνη αλλά κ για ΣΜΝ. Ενημέρωση για το ότι αν υπάρχει πρωκτική διείσδυση μετά απαγορεύεται κολπικά αν δεν πλυθούν πρώτα, ενημέρωση για το πώς ακριβώς μένεις έγκυος. Γιατί υπάρχουν περιπτώσεις κ εδώ στο φόρουμ που ρωτούσαν αν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης χωρίς διείσδυση αλλά προκαταρκτικά κ τελείωσαν κοντά στα γεννητικά όργανα κλπ

 

Εγώ πάντως όλα αυτά τα ήξερα από μόνη μου, δεν θυμάμαι πώς αλλά τα ήξερα. Από φίλους; Από διαβάσματα; Ιδέα δεν έχω άλλα τα ήξερα. Προφανώς δεν λέω ότι δεν πρέπει να ενημερώσουμε, αλλά νομίζω πως τα ξέρουν ήδη κ δεν περιμένουν εμάς ή τον γιατρό. Το πρώτο για τα ΣΜΝ νομίζω το είχαμε κάνει και στη βιολογία γυμνασίου. Και γενικά για το προφυλακτικο. Πρωκτική διείσδυση υποθέτω δεν κάνεις τόσο μικρος, περνάνε κάποια χρόνια (αν κάνεις ποτέ, δεν νομίζω να είναι τόσο συνηθισμένο), αφού στο ξεκίνημα καλά καλά φοβάσαι μην πονέσεις με τη φυσιολογική. Νομίζω δεν θα μου πέρναγε ποτέ από το μυαλό να έλεγα κάτι για πρωκτική, όχι λόγω ντροπής και ανήλικης ηλικίας κλπ, αλλά γιατί απλά δεν θα μου πηγαινε το μυαλό ότι μπορεί πλέον να είναι συνηθισμένο. Αν έλεγα κάτι για πρωκτική θα ήταν ότι μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο έντερο κλπ! Πείτε μου τώρα ότι είναι κάτι τόσο συνηθισμένο και μάλιστα στα 17 ήδη από δύο δεκαετίες πριν, να με αποτελειωσετε!! :-P

 

Just now, Anna3011 είπε:

Στατιστικά τα παιδιά που δεν έκαναν τεράστια λάθη στην εφηβεία τους είναι παιδιά που οι οικογένειές τους ήταν κοντά τους. 

 

Καλά αυτό στέκει μεν λογικά, αλλά δεν είναι απόλυτο. Και τα παιδιά των πολύ "καθωσπρέπει" οικογενειών που δεν συζητούσαν ποτέ σεξουαλικα κλπ και που ήταν ψιλό"φυτά" δεν έκαναν λάθη, ίσως επειδή ήξεραν ότι αυτά "δεν τα κάνουν παιδιά σαν εσένα", που οκ δεν είναι σωστός λόγος, πάντως δεν είναι ότι η μη ενημέρωση τα οδήγησε σε λάθη, μάλλον το αντίθετο. Προς Θεού δεν λέω ότι ήταν σωστό αυτό, απλά μου φάνηκε γενίκευση το οτι τα παιδιά που δεν έκαναν λάθη είναι παιδιά που συζητούσαν με τους γονείς.

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Εγώ πάντως όλα αυτά τα ήξερα από μόνη μου, δεν θυμάμαι πώς αλλά τα ήξερα. Από φίλους; Από διαβάσματα; Ιδέα δεν έχω άλλα τα ήξερα. Προφανώς δεν λέω ότι δεν πρέπει να ενημερώσουμε, αλλά νομίζω πως τα ξέρουν ήδη κ δεν περιμένουν εμάς ή τον γιατρό. Το πρώτο για τα ΣΜΝ νομίζω το είχαμε κάνει και στη βιολογία γυμνασίου. Και γενικά για το προφυλακτικο. Πρωκτική διείσδυση υποθέτω δεν κάνεις τόσο μικρος, περνάνε κάποια χρόνια (αν κάνεις ποτέ, δεν νομίζω να είναι τόσο συνηθισμένο), αφού στο ξεκίνημα καλά καλά φοβάσαι μην πονέσεις με τη φυσιολογική. Νομίζω δεν θα μου πέρναγε ποτέ από το μυαλό να έλεγα κάτι για πρωκτική, όχι λόγω ντροπής και ανήλικης ηλικίας κλπ, αλλά γιατί απλά δεν θα μου πηγαινε το μυαλό ότι μπορεί πλέον να είναι συνηθισμένο. Αν έλεγα κάτι για πρωκτική θα ήταν ότι μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο έντερο κλπ! Πείτε μου τώρα ότι είναι κάτι τόσο συνηθισμένο και μάλιστα στα 17 ήδη από δύο δεκαετίες πριν, να με αποτελειωσετε!! :-P

Καλά με το τελευταίο γέλασα πολύ.. Δεν ξέρω από το ηλικία κάνουν πλέον!!! Κ εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν πήγα σε γυναικολόγο για να τα μαθω αλλά τώρα εγώ σαν γονιός σκέφτομαι ότι θα ήθελα αν δεν έκανα η ίδια τη συζήτηση να μάθει για όλα αυτά από κάποιον ειδικό για να είμαι σίγουρη ότι θα τα μάθει σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω περιέργεια να μας πει κάποιος που έχει εφήβους (πχ η Αργκ, δεν ξέρω ποια άλλη έχει) αν οι έφηβοι δέχονται να τα συζητήσουν αυτά με τους γονείς τους ή το αποφεύγουν/αντιδρούν/νιώθουν άβολα, κάτι από όλα αυτά τέλος πάντων. Γιατί στη θεωρία καλά λεμε όσοι έχουμε μικρά ότι ΘΑ θέλουμε να ενημερώσουμε, ΘΑ θέλουμε να τα πάμε σε γυναικολόγο κλπ, θα θέλουν όμως; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:
Just now, little lamb είπε:

 

Καλά αυτό στέκει μεν λογικά, αλλά δεν είναι απόλυτο. Και τα παιδιά των πολύ "καθωσπρέπει" οικογενειών που δεν συζητούσαν ποτέ σεξουαλικα κλπ και που ήταν ψιλό"φυτά" δεν έκαναν λάθη, ίσως επειδή ήξεραν ότι αυτά "δεν τα κάνουν παιδιά σαν εσένα", που οκ δεν είναι σωστός λόγος, πάντως δεν είναι ότι η μη ενημέρωση τα οδήγησε σε λάθη, μάλλον το αντίθετο. Προς Θεού δεν λέω ότι ήταν σωστό αυτό, απλά μου φάνηκε γενίκευση το οτι τα παιδιά που δεν έκαναν λάθη είναι παιδιά που συζητούσαν με τους γονείς.

Τίποτα δεν είναι απόλυτο, συμφωνώ. Ναι υπάρχουν και τα ευνουχισμένα παιδιά των "καθωσπρέπει οικογενειών" που δεν επιτρέπεται να κάνουν λάθος. Άλλη κατηγορία αυτή. Από τις καθωσπρέπει οικογένειες βέβαια έχουν βγει και πολύ αντιδραστικά παιδιά που στην εφηβεία δε μαζεύονταν. Πίστεψέ με δε θέλω να γενικεύω. Θεωρώ ότι κανείς γονιός δεν ξέρει τι του ξημερώνει όση προσπάθεια και αν κάνει. Απλώς ο δικός μου στόχος είναι να είμαι κοντά στο παιδί και να μη διστάζει να μου μιλήσει ή να ρωτήσει οτιδήποτε. Δεν το λες εύκολο αλλά μακάρι να συμβεί.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλη μια μεταμεσονύχτια ερώτηση προς γονείς εφήβων: αν το κορίτσι το πάμε σε γυναικολόγο για σωστή ενημέρωση, το αγόρι σε ποιον το πάμε;

Just now, Anna3011 είπε:

 

 

Δεν διαφωνώ σε αυτό. Στάθηκα καθαρά στο "τα παιδιά που δεν έκαναν λάθη είναι αυτά που οι γονείς τους ήταν κοντά τους". Ούτε σημαίνει ότι τα άλλα ήταν ευνουχισμενα, ούτε είναι εξωτικό είδος. Απλά μπορεί να άκουγαν από μικρή ηλικία με αρνητική χροιά "τα παιδιά που κάνουν την τάδε και τάδε λάθος επιλογη" και να τους εντυπωθηκε ότι το τάδε είναι λάθος και να μη θέλησαν ποτέ να το κάνουν. Όχι δηλαδή με συζήτηση-ενημερωση όπως την εννοούμε εδώ. Σε εμένα που είχα μαμά εκπαιδευτικό έτσι λειτούργησε. Δεν λέω ότι είναι σωστό, το λες και λίγο πλύση εγκεφάλου, αλλά πάντως και τα παιδιά που μεγάλωσαν έτσι τελικά πρόσεχαν κ δεν έκαναν λάθη. Και φυσικά και κάποια βγήκαν το ακριβώς αντίθετο, όπως και πολλά παιδιά που ήξεραν τα πάντα από τους γονείς τους έκαναν λάθη ίσως γιατί ένιωθαν πιο μεγάλα από την ηλικία τους; Είχαν μια αυτοπεποίθηση ότι τα ξέρουν όλα κ τους βγήκε σε κακό; Δεν ήταν γενικά τόσο μαζεμένα και συνεσταλμένα όσο τα "καθωσπρέπει"; Δεν ξέρω να σου πω τον λόγο γιατί ήμουν στην άλλη κατηγορία, πάντως υπήρχαν. Και ξαναλέω ότι αυτά δεν τα λέω για να πω ότι η ενημέρωση δεν προσφέρει τίποτα, γενική συζήτηση κάνω. Κι επειδή βλέπω (γενικά, όχι από εσένα) μια τάση γενικευσεων ότι όποιος άργησε να κάνει σ...ξ είναι περίεργο/ήταν από συντηρητικό περιβάλλον/είναι ακραία ηλικία τα 25, οποιος κάνει πιο αραιά και νιώθει πολύ ωραία με την αγκαλίτσα στον καναπέ που δεν οδηγει τουλάχιστον εβδομαδιαίως σε σ...ξ έχει πρόβλημα στη σχέση του/ο άντρας πηδάει άλλη/είναι κρυφογκει, οποιος ένιωθε σαν λυκειοπαιδο ότι είναι νωρίς για σ..ξ ήταν συντηρητικός/περίεργος/ ευνουχισμενος από τους γονείς του κλπ. Γενικά μια τάση ότι είσαι τουλάχιστον περίεργος αν έκανες σ...ξ στα 25 ή δεν σε πειράζει αν δεν γίνει 10-15 μέρες. Σαν ενας κανόνας οτι η μόνη διασκέδαση των ενηλίκων/του ζευγαριού είναι το σ...ξ. Αν η αγκαλίτσα στον καναπέ δεν είναι σεξουαλική και είναι γούτσου γούτσου εχει πρόβλημα η σχέση ή η λίμπιντό σου. Δεν υπάρχουν σωστά και λάθος πράγματα σε αυτά, δεν ξέρω γιατί σε κάποιες φαίνονται τόσο ακραία περίεργα το λίγο πιο αραιό σ..ξ ή το σ..ξ γύρω στα 25 ας πούμε. Αυτό το καλούπι του "το τάδε είναι φυσιολογικό, το τάδε περίεργο" μου θυμίζει το να θεωρούμε "φυτό" στο σχολείο όποιον δεν ακολουθούσε απόλυτα τις συνήθειες των περισσοτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Κι εγώ δεν το καταλαβαίνω το γιατί το θεωρούν πιο εύκολο σε μεγαλύτερη ηλικία. Παρόλο που κι εγώ δεν νιώθω άνετα, πιστευω ότι στο μικρότερο περνάει πιο απαρατήρητο (κοινώς σκοτιστηκε) απ'ο,τι σε ένα 8-9 χρονών που πρώτον ηδη έχει άποψη για τα δύο φύλα (είναι η φάση κόντρας των φύλων) οπότε μπορεί να του φανεί ψιλοαηδια, δεύτερον ήδη αρχίζει η ψιλοκοντρα με τους γονείς οπότε και γι'αυτους μπορεί να του φανεί κάπως και τρίτον και κυριοτερον μπορεί ήδη να το έχει ακούσει από φίλους κ τελικά να έρθει να σ'το πει αυτό αντί να του το πεις εσύ! Το μόνο που θα με φοβιζε σε μικρή ηλικία θα ήταν μήπως πήγαινε και το έλεγε σε άλλα παιδιά που δεν το ήξεραν και θυμωναν οι γονείς τους! Το ίδιο ισχύει βέβαια και για άλλα θέματα όπως Άγιος Βασίλης, θάνατος, πόλεμοι κ.α. 

Άσχετο αλλά το να μην έχει πάει σε γυναικολόγο 17 ετών δεν μου φαίνεται περίεργο. Γιατί να έχει πάει αν δεν είχε κάποιο ιατρικό λόγο πχ πολυκυστικες; Θυμάμαι ότι οι φίλες μου που είχαν πολυκυστικες είχαν πάει, οι υπόλοιπες ως ενήλικες πήγαμε.

Κι εγώ γυρω στα 17 πηγα πρώτη φορά η λίγο μετά νομίζω... 

Just now, little lamb είπε:

Κι άλλη μια μεταμεσονύχτια ερώτηση προς γονείς εφήβων: αν το κορίτσι το πάμε σε γυναικολόγο για σωστή ενημέρωση, το αγόρι σε ποιον το πάμε;

 

Δεν διαφωνώ σε αυτό. Στάθηκα καθαρά στο "τα παιδιά που δεν έκαναν λάθη είναι αυτά που οι γονείς τους ήταν κοντά τους". Ούτε σημαίνει ότι τα άλλα ήταν ευνουχισμενα, ούτε είναι εξωτικό είδος. Απλά μπορεί να άκουγαν από μικρή ηλικία με αρνητική χροιά "τα παιδιά που κάνουν την τάδε και τάδε λάθος επιλογη" και να τους εντυπωθηκε ότι το τάδε είναι λάθος και να μη θέλησαν ποτέ να το κάνουν. Όχι δηλαδή με συζήτηση-ενημερωση όπως την εννοούμε εδώ. Σε εμένα που είχα μαμά εκπαιδευτικό έτσι λειτούργησε. Δεν λέω ότι είναι σωστό, το λες και λίγο πλύση εγκεφάλου, αλλά πάντως και τα παιδιά που μεγάλωσαν έτσι τελικά πρόσεχαν κ δεν έκαναν λάθη. Και φυσικά και κάποια βγήκαν το ακριβώς αντίθετο, όπως και πολλά παιδιά που ήξεραν τα πάντα από τους γονείς τους έκαναν λάθη ίσως γιατί ένιωθαν πιο μεγάλα από την ηλικία τους; Είχαν μια αυτοπεποίθηση ότι τα ξέρουν όλα κ τους βγήκε σε κακό; Δεν ήταν γενικά τόσο μαζεμένα και συνεσταλμένα όσο τα "καθωσπρέπει"; Δεν ξέρω να σου πω τον λόγο γιατί ήμουν στην άλλη κατηγορία.

Το αγόρι ε? Ε που να τον πας τον πιτσιρικο. Αυτός δεν έχει περίοδο. Και τετοια θέματα. Και γιατί να πάει το αγόρι γιατρο? Έχει ανάγκη από τεστ παπ μήπως ? Μόνο αν βγάλει τίποτα εκεί κάτω θα πάει. 

Τα κορίτσια βασανιζονται από μικρά. Νωρίς στο γυναικολόγο, νωρίς στο κομμωτήριο, νωρίς αποτρίχωση.! 

Just now, little lamb είπε:

Κι άλλη μια μεταμεσονύχτια ερώτηση προς γονείς εφήβων: αν το κορίτσι το πάμε σε γυναικολόγο για σωστή ενημέρωση, το αγόρι σε ποιον το πάμε;

 

Δεν διαφωνώ σε αυτό. Στάθηκα καθαρά στο "τα παιδιά που δεν έκαναν λάθη είναι αυτά που οι γονείς τους ήταν κοντά τους". Ούτε σημαίνει ότι τα άλλα ήταν ευνουχισμενα, ούτε είναι εξωτικό είδος. Απλά μπορεί να άκουγαν από μικρή ηλικία με αρνητική χροιά "τα παιδιά που κάνουν την τάδε και τάδε λάθος επιλογη" και να τους εντυπωθηκε ότι το τάδε είναι λάθος και να μη θέλησαν ποτέ να το κάνουν. Όχι δηλαδή με συζήτηση-ενημερωση όπως την εννοούμε εδώ. Σε εμένα που είχα μαμά εκπαιδευτικό έτσι λειτούργησε. Δεν λέω ότι είναι σωστό, το λες και λίγο πλύση εγκεφάλου, αλλά πάντως και τα παιδιά που μεγάλωσαν έτσι τελικά πρόσεχαν κ δεν έκαναν λάθη. Και φυσικά και κάποια βγήκαν το ακριβώς αντίθετο, όπως και πολλά παιδιά που ήξεραν τα πάντα από τους γονείς τους έκαναν λάθη ίσως γιατί ένιωθαν πιο μεγάλα από την ηλικία τους; Είχαν μια αυτοπεποίθηση ότι τα ξέρουν όλα κ τους βγήκε σε κακό; Δεν ήταν γενικά τόσο μαζεμένα και συνεσταλμένα όσο τα "καθωσπρέπει"; Δεν ξέρω να σου πω τον λόγο γιατί ήμουν στην άλλη κατηγορία.

Εμενα δε θυμάμαι η μαμά μου να μου ανοίγει τετοια θεματα γενικώς. Είχε μια άλλη τακτική, να τα λέει πλαγιως εμμέσως και με παραδείγματα, κάτι που κάνω κι εγώ σήμερα. Δηλαδή ποτε δε με έπιασε να μου πει ελα δω να σου εξηγήσω αυτό κι αυτό. Εμένα θυμάμαι να τη ρωτάω και να μου απαντάει πολυ φυσικά κι αόριστα συνήθως σα να μη τρέχει τίποτα. Ακόμα θυμαμαι ποσο εμπιστοσυνη της είχα (και της έχω) όταν πρωτοηρθα σε επαφή και της είπα "και ελα εντάξει ξέρεις αφου τα χουμε καιρό εμείς το κάναμε, αυτό ξέρεις" Κάγκελο η μαμά μου με ανοιχτό το στόμα. Να προσεχω μου είπε μόνο και δεν το αναλυσαμε κ συνεχίσαμε την κουβέντα μας. Πιιος ξέρει τι θα σκεφτόταν μετα όταν εγώ ροχαλιζα και ποσες νυχτες θα ξαγρυπνησε με την έγνοια μου... Και όντως πάντα ήμουν πολυ πολυ προσεχτικη και επιφυλακτική αλλά ποτε δε θυμάμαι να έχω το θάρρος να λεω λεπτομέρειες. Ίσως να ναι κ φυσιολογικο αυτό, πολλα πολλα δε χρειάζονται. Είχα κ φίλες... Μόνο στα σοβαρά έτρεχα στη μαμά μου εκεί που πραγματικά χρειάζομουν βοηθεια και γνώμη. Όπως και σήμερα το ίδιο. Στα δυσκολα κ στα σοβαρά εκεί τρέχω σα βρεγμενο γατί. Νομίζω δε θα το ξεπεράσω αυτό το συμπλεγμα!! :x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 είπε:

Κι εγώ γυρω στα 17 πηγα πρώτη φορά η λίγο μετά νομίζω... 

Το αγόρι ε? Ε που να τον πας τον πιτσιρικο. Αυτός δεν έχει περίοδο. Και τετοια θέματα. Και γιατί να πάει το αγόρι γιατρο? Έχει ανάγκη από τεστ παπ μήπως ? 

Τα κορίτσια βασανιζονται από μικρά. Νωρίς στο γυναικολόγο, νωρίς στο κομμωτήριο, νωρίς αποτρίχωση, αστα.! 

 

Μα δεν λέω για ιατρικό θέμα. Για ενημέρωση που λένε εδώ οι κοπέλες. Και το "το κορίτσι θα το πάμε, το αγόρι δεν χρειάζεται" ψιλοπαλιομοδιτικο κ ψιλοσεξιστικο είναι αν το καλοσκεφτούμε.

Το νωρίς κομμωτήριο ε δεν το λες και κάτι απαραίτητο ώστε να το κατατάσσουμε στα βάσανα. Ούτε την αποτρίχωση εκτός σπιτιού. Εκτός αν εννοείς ότι από μικρά έχουν την έγνοια της αποτρίχωσης, που συμφωνώ, μεγάλη μανουρα.

Σε γυναικολόγο εγώ πήγα ένα χρόνο μετά την έναρξη των επαφών, για το πρώτο τεστ Παπ, έτσι ήξερα ότι γίνεται. 26 χρονών δηλαδη. Αλλά είχα φίλες που πήγαιναν από το λύκειο, λόγω πολυκυστικων όμως (έχω πολλές φίλες που έτυχε να έχουν αυτό το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα δεν λέω για ιατρικό θέμα. Για ενημέρωση που λένε εδώ οι κοπέλες. Και το "το κορίτσι θα το πάμε, το αγόρι δεν χρειάζεται" ψιλοπαλιομοδιτικο κ ψιλοσεξιστικο είναι αν το καλοσκεφτούμε.

Το νωρίς κομμωτήριο ε δεν το λες και κάτι απαραίτητο ώστε να το κατατάσσουμε στα βάσανα. Ούτε την αποτρίχωση εκτός σπιτιού. Εκτός αν εννοείς ότι από μικρά έχουν την έγνοια της αποτρίχωσης, που συμφωνώ, μεγάλη μανουρα.

Σε γυναικολόγο εγώ πήγα ένα χρόνο μετά την έναρξη των επαφών, για το πρώτο τεστ Παπ, έτσι ήξερα ότι γίνεται. 26 χρονών δηλαδη. Αλλά είχα φίλες που πήγαιναν από το λύκειο, λόγω πολυκυστικων όμως (έχω πολλές φίλες που έτυχε να έχουν αυτό το θέμα)

Ωχ είναι η ώρα μας τώρα κι εσυ ξενυχτισα ε? Εμένα κάνει ώρες να κοιμηθει το ζιζανιο, μέχρι πριν λίγο με είχε στο δωμάτιο καθιστή δυο ωρες... 

Μωρέ lamb δεν ξέρω, εχω βαρεθεί αυτους τους όρους σεξιστικό, φεμινιστικό, φασιστικό, ομοφοβικό, μπλα μπλα... Πολυ ορολογία πεφτει γενικώς, εντάξει δε λεω ναι να τα σκαλίζουμε αλλά πραγματικά αυτό που έχει τελικά σημασία εχει το αποτελεσμα. Πχ στην περιπτωση αυτή που λες, ένα κορίτσι θα το πας για παπ. Δε θα το πας γυναικολόγο για ενημέρωση. Οκ κάποια πράγματα μπορεί να του πει. Εγώ δε θυμάμαι περαν όταν έμεινα εγκυος που τότε ήρθα σε στενή επαφή με το γυναικολόγο μου. Μέχρι τότε απλά για εξέταση πηγαίνα. Το αγόρι τώρα τι εξέταση να κάνει? Έχουν κάποιο θέμα να εξετάζουν κάθε χρόνο όπως εμείς? Και τι ενημέρωση να έχουν? Αυτά που ξέρουν ήδη? 

Τι να πω εντάξει κακό δεν κάνει βέβαια. Ας πάνε κι αυτοί σε αντρολογο νομίζω υπάρχει το έχω ακουσει, ουρολογο κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Κι εγώ γυρω στα 17 πηγα πρώτη φορά η λίγο μετά νομίζω... 

Το αγόρι ε? Ε που να τον πας τον πιτσιρικο. Αυτός δεν έχει περίοδο. Και τετοια θέματα. Και γιατί να πάει το αγόρι γιατρο? Έχει ανάγκη από τεστ παπ μήπως ? Μόνο αν βγάλει τίποτα εκεί κάτω θα πάει. 

Τα κορίτσια βασανιζονται από μικρά. Νωρίς στο γυναικολόγο, νωρίς στο κομμωτήριο, νωρίς αποτρίχωση.! 

Εμενα δε θυμάμαι η μαμά μου να μου ανοίγει τετοια θεματα γενικώς. Είχε μια άλλη τακτική, να τα λέει πλαγιως εμμέσως και με παραδείγματα, κάτι που κάνω κι εγώ σήμερα. Δηλαδή ποτε δε με έπιασε να μου πει ελα δω να σου εξηγήσω αυτό κι αυτό. Εμένα θυμάμαι να τη ρωτάω και να μου απαντάει πολυ φυσικά κι αόριστα συνήθως σα να μη τρέχει τίποτα. Ακόμα θυμαμαι ποσο εμπιστοσυνη της είχα (και της έχω) όταν πρωτοηρθα σε επαφή και της είπα "και ελα εντάξει ξέρεις αφου τα χουμε καιρό εμείς το κάναμε, αυτό ξέρεις" Κάγκελο η μαμά μου με ανοιχτό το στόμα. Να προσεχω μου είπε μόνο και δεν το αναλυσαμε κ συνεχίσαμε την κουβέντα μας. Και όντως πάντα ήμουν πολυ πολυ προσεχτικη και επιφυλακτική αλλά ποτε δε θυμάμαι να έχω το θάρρος να λεω λεπτομέρειες. Ίσως να ναι κ φυσιολογικού αυτό, πολλα πολλα δε χρειάζονται. Είχα κ φίλες... Μόνο στα σοβαρά έτρεχα στη μαμά μου εκεί που πραγματικά χρειάζομουν βοηθεια και γνώμη. Όπως και σήμερα το ίδιο. Στα δυσκολα κ στα σοβαρά εκεί τρέχω σα βρεγμενο γατί. Νομίζω δε θα το ξεπεράσω αυτό το συμπλεγμα!! :x

 

Στο πρώτο σκέλος έτσι ακριβώς κι εμένα, αυτά τα παραδείγματα ότι το τάδε παιδί έκανε το τάδε πράγμα. Κι έτσι μεγαλώνοντας ήξερα τι είναι "σωστό και λάθος" χωρίς συζήτηση-ενημερωση-κατσε να σου πω. Στο δεύτερο σκέλος καμία σχέση, δεν ένιωσα ποτέ ανετα να πω κάτι σεξουαλικό, ακόμα και τώρα όποτε πάει να πει κάτι σχετικό με σ...ξ αλλάζω κουβέντα. Δεν ξέρω δεν μου κολλάει αυτό το στυλ κυρίας με τα ταγέρ, το αγορέ μαλλί κλπ να ασχολείται με σεξουαλικά θέματα. (Ή κι άλλες που δεν ήταν του ταγερ αλλά ήταν με το αγορέ μαλλί και χωρίς θηλυκότητα) Κι επειδή αυτή την εικόνα έχω ως μαμάδες της εποχής μας πιστεύω από εκεί πηγάζει το συναίσθημα που έλεγα χτες για την εικόνα μαμάς που δεν μου κολλάει να κάνει σ...ξ. Τώρα βέβαια οι μαμάδες είμαστε αλλιώς, με θηλυκότητα. Όταν το είπα πάντως στον άντρα μου ότι δεν μου κολλάει η εικόνα των μαμάδων της εποχής μου να σχετίζονται με το σ...ξ, ότι μου φαίνεται εντελώς ασεξουαλ, γελαγε και μου λεγε ότι μια χαρά σ...ξ έκαναν (και κάνουν) κι αυτές οι κυρίες!

Υ.Γ. το προηγούμενο μήνυμά μου που παρέθεσες μετά έγραψα και κάτι άλλα και μου τα συγχωνευσε

Just now, diane2020 είπε:

Ωχ είναι η ώρα μας τώρα κι εσυ ξενυχτισα ε? Εμένα κάνει ώρες να κοιμηθει το ζιζανιο, μέχρι πριν λίγο με είχε στο δωμάτιο καθιστή δυο ωρες... 

Ναι ασ'τα κολλάω πολύ με το φόρουμ, εμένα κοιμάται εδώ και 3 ώρες και ο άντρας μου εδώ και μιαμιση αλλά κολλάω πολύ, μου αρέσει να διαβάζω απόψεις κ θέλω να απαντάω κ είναι ατέρμονο αυτό το πράγμα!! Σήμερα νομίζω το μεγαλύτερο μέρος της μέρας ασχολιομουν με το γράψιμο εδώ... Έχω καταντήσει σαν εξαρτημένος έφηβος! Αλλά είναι ωραίες οι συζητήσεις. Τέλος πάντων μιας που τώρα μείναμε να γράφουμε μόνες μας ας πούμε καληνύχτα και αύριο που θα ξυπνήσουμε και θα έχουμε 20 ειδοποιήσεις συνεχίζουμε :-P

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Στο πρώτο σκέλος έτσι ακριβώς κι εμένα, αυτά τα παραδείγματα ότι το τάδε παιδί έκανε το τάδε πράγμα. Κι έτσι μεγαλώνοντας ήξερα τι είναι "σωστό και λάθος" χωρίς συζήτηση-ενημερωση-κατσε να σου πω. Στο δεύτερο σκέλος καμία σχέση, δεν ένιωσα ποτέ ανετα να πω κάτι σεξουαλικό, ακόμα και τώρα όποτε πάει να πει κάτι σχετικό με σ...ξ αλλάζω κουβέντα. Δεν ξέρω δεν μου κολλάει αυτό το στυλ κυρίας με τα ταγέρ, το αγορέ μαλλί κλπ να ασχολείται με σεξουαλικά θέματα. (Ή κι άλλες που δεν ήταν του ταγερ αλλά ήταν με το αγορέ μαλλί και χωρίς θηλυκότητα) Κι επειδή αυτή την εικόνα έχω ως μαμάδες της εποχής μας πιστεύω από εκεί πηγάζει το συναίσθημα που έλεγα χτες για την εικόνα μαμάς που δεν μου κολλάει να κάνει σ...ξ. Τώρα βέβαια οι μαμάδες είμαστε αλλιώς, με θηλυκότητα. Όταν το είπα πάντως στον άντρα μου ότι δεν μου κολλάει η εικόνα των μαμάδων της εποχής μου να σχετίζονται με το σ...ξ, ότι μου φαίνεται εντελώς ασεξουαλ, γελαγε και μου λεγε ότι μια χαρά σ...ξ έκαναν (και κάνουν) κι αυτές οι κυρίες!

Υ.Γ. το προηγούμενο μήνυμά μου που παρέθεσες μετά έγραψα και κάτι άλλα και μου τα συγχωνευσε

Οχι εγώ της πεταω μερικά μερικές φορές. Πρόσφατα μαλιστα της εξέφρασα ένα άγχος μου καθώς μια φορά είχα επαφές χωρίς προφυλαξεις κ ήμουν σε γόνιμες μέρες συγκεκριμένα πανω σε ωορρηξία. Μέχρι να μου ρθει περίοδος είχα σκασει από άγχος κ της το είπα κανονικά όπως στο λέω εσένα. Αλλά μέχρι εκεί. Πάλι την αγχωσα βέβαια, το χω αυτό το χουι. :oops:ευτυχως ήρθε περιοδος και ησυχάσαμε όλοι!!! 

Πάντως ναι θα συμφωνήσω με τον άντρα σου ότι κι αυτες οι γυναίκες μπορεί τελιλα να υπήρξαν και πιο θηλυκές μη σου πω, η σεξουαλικότητα δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση.! Αλλά οκ δε μας πανε τέτοιες σκέψεις για ευνόητους λογους. Έχουμε τους γονείς μας ως κάτι άλλο αλλά είναι άνθρωποι τελικά με ανάγκες κι επιθυμιες όπως εμείς. ! :)

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν ισχύει για όλους. Κάποιες κοπέλες έγραψαν ότι μια χαρά τους φάνηκε η σκέψη του σ...ξ για τους γονείς τους. 

Τώρα για το να πω κάτι σεξουαλικό στους γονείς μου δεν παίζει, εδώ δεν ήξερα πώς να θέσω ότι είμαι έγκυος, όντας παντρεμένη! Και στον γάμο δεν έδωσα ούτε ένα φιλί στον άντρα μου, ντρεπόμουν να μας κοιτάνε όλοι, έχουν να το λένε όλοι και γελάνε. (Για τους γνωστούς ντρεπόμουν, αλλιώς στο δρόμο, στο μετρό, σε θέατρα κλπ μια χαρά τον φιλαγα, μια γιαγιά σε θεατρο μας είχε κάνει και παρατήρηση επειδη απλώς με ειχε αγκαλιάσει στην παράσταση και μια κυρία στο μετρό επειδή περιμένοντας τον συρμό καθόμουν στα γόνατα του, χαχα) Αλλά αυτες τις ντροπες δεν μου τις πέρασε κάποιος, από μόνη μου τα είχα τα κολλήματα. Η αδερφή μου δεν είναι τόσο έτσι. Δεν τα συζητάει μεν, αλλά δεν ντρεπόταν και να φιληθει ως νύφη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Και τι συμβούλεψε η ομάδα; Λεπτομερή περιγραφή όλης της διαδικασίας με εκτενή αναφορά στις πιθανές παρενέργειες; Γιατί με αυτά που ακούω έχω τρομάξει με αυτή την ομάδα! :)

Αυτές τις ομάδες πια.... ..... 

Είχα μπει κι εγώ παλια σε κάτι τέτοια.. Κιμ όπως μπήκα, βγηκα. :D

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Επίσης για να δικαιολογήσω λίγο κι αυτή τη μαμά (ή τον οποίο γονιό πει κάτι παρόμοιο, γιατί τη συγκεκριμένη προφανώς την ξέρεις καλύτερα) μπορεί κάποιος γονιός όντως να ξέρει καλά ότι το παιδί του δεν έχει ακόμα τέτοια ενδιαφεροντα. Αν το παιδί είναι του στυλ που παλιά λέγαμε "φυτό" (όπως ήμουν εγώ μικρή) τότε ναι πιθανώς δεν ενδιαφέρεται ακόμα για τα σεξουαλικά και φαίνεται ξεκάθαρα αυτό όχι απλά στον γονιό αλλά σε όλους. Είναι αυτό που λέγαμε πριν για τα 25. Οκ τώρα μπορεί να μη φτάνουν εύκολα τα 25, αλλά στα 20 πολύ πιθανό να υπάρχουν νέοι που δεν έχουν κάνει κάτι. Εκτός αν δεν είναι σε αυτό το στυλ το παιδί και όντως άνετα μπορεί να θελήσει να κάνει κάτι και απλά η μαμα είναι σε άλλο κόσμο. Πάντως και για την αντισύλληψη θυμάμαι ξέραμε χωρίς να μας έχουν μιλήσει οι γονείς. Στην εκδρομή της γ'γυμνασιου θυμάμαι ότι ένας συμμαθητής είχε αγοράσει προφύλαξη (για σουβενίρ γιατί δεν τον κόβω να είχε κάνει σ..ξ) όπως επίσης από τις αρχές του γυμνασίου θυμάμαι συμμαθητές-συμμαθητριες να παίζουν με προφυλακτικά κ να τα κάνουν μπαλόνια ή νερομπομπες. Δεν σημαίνει δηλαδή οτι αν δεν μιλήσεις στο παιδί για αντισύλληψη δεν θα χρησιμοποιήσει, το πιο πιθανό είναι να το ξέρει ήδη. Όπως επίσης φυσικά δεν σημαίνει ότι αν του μιλήσεις θα χρησιμοποιήσει! 

 

Το εν λόγω παιδί κυκλοφορεί με μία μπύρα και τσιγάρο κάθε Σάββατο βράδυ από το Γυμνάσιο και ένα instagram προφίλ γεμάτο ημίγυμνες φωτό, αν αυτό βοηθάει.

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Τι να πω,μάλλον ζω σε παράλληλο σύμπαν. Όλες μου οι φίλες ενήλικες ξεκίνησαν και μάλιστα λίγες ήταν  φοιτήτριες, πολλές μετά το πτυχίο. Άλλες έφτασαν και 25 όπως εγώ (για την πλήρη πράξη, είχαν συμβεί όμως σεξουαλικά πράγματα πιο πριν. Έχω φίλες όμως που δεν είχαν κάνει ούτε αυτά). Και μιλάω για μια δεκαετία πριν, όχι δύο. Και τα ξαδέρφια μου που ήταν αγόρια φοιτητές έκαναν πρώτη φορά, ο ένας στο τέλος των σπουδών. Και σε 2+ δεκαετίες πίσω που ήταν ο άντρας μου φοιτητής, επίσης δεν είχε κάνει. Στο λύκειο πριν 15 χρόνια που ήμουν εγώ, ήταν ελάχιστα τα τόσο "προχωρημένα" παιδιά. Οι πιο πολλοί ούτε φιλί δεν είχαν-ειχαμε δώσει. Τώρα φαντάζομαι ότι έχει πέσει ο μέσος όρος ηλικίας αλλά πριν 15 χρόνια σίγουρα το σ..ξ στα 17 δεν ήταν κάτι συνηθισμένο. Με τη φοιτητική ζωή συνδεόταν περισσότερο και όχι πρώτο έτος ας πούμε.

 

Το επαφές στα 17 ήταν συνηθισμένο όταν ήμουν εγώ σχολείο, και είμαι αρκετά μεγαλύτερη. Μάλλον ήσουν πολύ καλό παιδί :)

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Τώρα έχω περιέργεια να μας πει κάποιος που έχει εφήβους (πχ η Αργκ, δεν ξέρω ποια άλλη έχει) αν οι έφηβοι δέχονται να τα συζητήσουν αυτά με τους γονείς τους ή το αποφεύγουν/αντιδρούν/νιώθουν άβολα, κάτι από όλα αυτά τέλος πάντων. Γιατί στη θεωρία καλά λεμε όσοι έχουμε μικρά ότι ΘΑ θέλουμε να ενημερώσουμε, ΘΑ θέλουμε να τα πάμε σε γυναικολόγο κλπ, θα θέλουν όμως; :rolleyes:

 

Πάει με τη σχέση που έχεις με το παιδί. Η δικιά μου ναι, μιλάμε για σεξουαλική ζωή, αντισύλληψη, προτιμήσεις από μικρή. Έχει έρθει φίλη της να μου μιλήσει γιατί είναι ομοφυλόφιλη πριν βρει το κουράγιο να το πει στην μάνα της (κακώς, μια χαρά το πήρε η γυναίκα, το υποπτευόταν άλλωστε). Προφανώς αν η αντίδραση είναι κάθε φορά που προκύπτει θέμα για επαφές ο γονιός να κοκκινίζει, να αλλάζει κουβέντα ή να λέει ότι αυτά είναι για μεγάλους ή για παλιογυναίκες, ε, ναι, δε θα υπάρχει ποτέ κουβέντα.

Και με τα αγόρια, αρκετά πριν την εφηβεία, όταν άρχισαν να παρατηρούν ότι έχουν στύση, ήρθαν και με ρώτησαν, δεν είναι μόνο το κορίτσι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Anna3011 said:

 

 

Εσείς πάντως κορίτσια που συλλάβατε με την παραδοσιακή μέθοδο έχετε τουλάχιστον ένα πράγμα να εξηγήσετε. Εμας τις καημένες που συλλάβαμε με εξωσωματική και πρέπει να κάνουμε ενημέρωση και για τις 2 μεθόδους και να θέσουμε και το θέμα της υπογονιμότητας ποιός θα μας λυπηθεί; :-P:-P

εγώ αρχικά του μίλησα για τον παραδοσιακό τρόπο, και έπειτα (στα 5 ) άρχισα να του λέω για το πως ήρθε εκείνος.

13 hours ago, vicky86 said:

οχι στα 5,αλλα καποια στιγμη δ θα το μαθουν;

τουλ εγω θα ηθελα να το πω,αν ειχα κανει.κ παντα υπαρχουν κ περιπτωσεις με δωρεα η παρενθετη

δλδ για την υπογονιμοτητα γενικα ειναι ενα θεμα που θα ηθελα να πουμε,κ ας μην ειχαμε εμεις σαν ζευγαρι

αρκετα αργοτερα για μας τουλ,δ ειναι απο τα πρωτα που σκεφτομαι

Πολυ μου αρέσει η ιδέα σου να μιλήσεις στα παιδιά σου για αυτό.

Εγώ πάντως στα 5 που άρχισε να ρωτάει γιατί εκείνος είναι μόνος ενώ τα ξαδέρφια του έχουν αδέρφια άρχισα να του εξηγώ,  έβλεπα όμως πως υπήρχε έδαφος επικοινωνίας, πως μπορούσε ο ίδιος λίγο να το επεξεργαστεί, βέβαια το εξήγησα με πολυ απλό τρόπο και μπορώ να πω πως δεν του έχει κάνει καθόλου εντύπωση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εντάξει δεν ισχύει για όλους. Κάποιες κοπέλες έγραψαν ότι μια χαρά τους φάνηκε η σκέψη του σ...ξ για τους γονείς τους. 

Τώρα για το να πω κάτι σεξουαλικό στους γονείς μου δεν παίζει, εδώ δεν ήξερα πώς να θέσω ότι είμαι έγκυος, όντας παντρεμένη! Και στον γάμο δεν έδωσα ούτε ένα φιλί στον άντρα μου, ντρεπόμουν να μας κοιτάνε όλοι, έχουν να το λένε όλοι και γελάνε. (Για τους γνωστούς ντρεπόμουν, αλλιώς στο δρόμο, στο μετρό, σε θέατρα κλπ μια χαρά τον φιλαγα, μια γιαγιά σε θεατρο μας είχε κάνει και παρατήρηση επειδη απλώς με ειχε αγκαλιάσει στην παράσταση και μια κυρία στο μετρό επειδή περιμένοντας τον συρμό καθόμουν στα γόνατα του, χαχα) Αλλά αυτες τις ντροπες δεν μου τις πέρασε κάποιος, από μόνη μου τα είχα τα κολλήματα. Η αδερφή μου δεν είναι τόσο έτσι. Δεν τα συζητάει μεν, αλλά δεν ντρεπόταν και να φιληθει ως νύφη!

Κοίτα κ εγώ μικρότερη όταν τα σκεφτόμουν έλεγα πως θα πω στους γονείς μου πχ όταν μείνω έγκυος για την εγκυμοσύνη γιατί θα σκέφτονταν πως συνέβη ή πως θα τον φιλήσω μπροστά τους αλλά όλα μου βγήκαν πολύ φυσικά. Κ στο γάμο δε εκείνη τη στιγμή ένιωθα ότι είμαι μόνο εγώ κ ο άντρας μου, στον πρώτο χορό του ζευγαριού όταν το σκεφτόμουν ντρεπόμουν αλλά όταν ήρθε εκείνη η στιγμή νόμιζα ότι ήμασταν οι 2 μας!!!! Εντάξει δεν πιστεύω ότι κανείς σκέφτεται για τους γονείς του ουαααααου κάνουν σεχ κ διάφορα τέτοια απλά το περνάμε έτσι χωρίς να το βάζουμε στο μυαλό μας. Εστί πιστεύω ότι θα κάνουν κ τα παιδιά μας!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...