Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, mama16 είπε:

Είναι δυνατόν ο άντρας ιδιαίτερα να μην έχει όρεξη για σεχ ή το βρίσκει άλλου? Αν ισχύει κάτι τέτοιο ενώ είναι νέοι νομίζω υπάρχει κάποιο άλλο θέμα αν δεν την απατάει κιόλας..

Βασικά υπάρχει όντως περίπτωση ναι, πολύ κοντινός μου άνθρωπος (άντρας) ξέρω ότι δεν δίνει ιδιαίτερη "αξία" στην ερωτική επαφή, δεν τον απασχολεί, θα την επιδιώξει μια στο τόσο, μάλλον όταν το "σύστημα" ζητήσει μια εκτόνωση. Το πρόβλημα είναι η γυναίκα του, η οποία δεν έχει την ίδια άποψη (από αυτήν τα ξέρω κιόλας)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eιλικρινά δεν ξέρω και εξαρτάται και με την φάση που βρίσκεται ο καθένας. Αν ας πούμε έχεις περάσει μια άλφα ηλικία και πια δε σε πολυνοιάζει, έχεις εσύ ή ο σύντροφός σου κάποια ασθένεια ή φαρμακευτική αγωγή και δεν υπάρχει από κανέναν η διαθέση, γιατί όχι; Αρκεί να μην καταπιέζεται ο ένας.

Αν είναι μιας κάποιας ηλικίας κ υπάρχει θέμα με ασθένεια κλπ  εννοείται ότι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γράφτηκαν πολλά στο μεταξυ, το μήνυμα πάει στους γάμους χωρίς σ..ξ: εξαρτάται για τι ηλικία μιλάτε. Για άνω των 60 πχ δεν θα μου φαινόταν περίεργο. Πιο ανησυχητικό είναι το να μην υπάρχουν συναισθήματα και απλά να κάνουν σ..ξ, όπως γινόταν για πάρα πολλά χρόνια. Αυτό ήταν ακόμα πιο δυστυχισμένος γάμος και γινόταν κατά κορον παλιά. Την εποχή των γιαγιάδων μας και πιο παλιά εννοώ, αν και από μερικά ζευγάρια σημερινών 60ρηδων που βλέπω, αυτή την εντύπωση μου δίνουν. Ότι δεν είναι ερωτευμένοι, αλλά ότι σ..ξ κάνουν επειδή είναι κάτι βιολογικο. Δεν κάνουν ποτέ μια αγκαλιά ή χέρι χέρι, αλλά το σ..ξ σ...ξ, απλά για να εκτονωθεί το σώμα. Όταν πλέον είναι τόσο σαρκικό χωρίς συναισθηματα, αυτό θεωρώ εγώ πιο αποτυχημένο γάμο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το να μην θέλει ένας άντρας ενώ είναι νέος μου έρχεται στο μυαλό ότι μπορεί να είναι διαφορετικής σεξουαλικότητας κ να το έχει κρυφό από όλους από ντροπή... Μπορεί να μην ισχύει βέβαια κ να είμαι λάθος αλλά έχω ακούσει περιπτώσεις που έχουν οικογένεια κ δεν έχουν εκδηλωθεί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eιλικρινά δεν ξέρω και εξαρτάται και με την φάση που βρίσκεται ο καθένας. Αν ας πούμε έχεις περάσει μια άλφα ηλικία και πια δε σε πολυνοιάζει, έχεις εσύ ή ο σύντροφός σου κάποια ασθένεια ή φαρμακευτική αγωγή και δεν υπάρχει από κανέναν η διαθέση, γιατί όχι; Αρκεί να μην καταπιέζεται ο ένας.

 

 

Συμφωνώ, εξάλλου πρώτη μίλησα παραπάνω κι εγώ για τις ηλικίες. Προφανώς κι ένα ζευγάρι στα 60 θα έχει επαφές μικρής συχνότητας ή ακόμα και σε ζευγάρια μικρότερης ηλικίας μπορεί να υπάρξουν φάσεις μειωμένης διάθεσης του ενός ή του άλλου για διάφορους λόγους. 

 

Εξάλλου, το "αδιανόητο" που αναφέρω παραπάνω, είναι προφανώς η προσωπική μου στάση σύμφωνα και με το τί σχέση παίζει το σ...ξ στην δική μου σχέση με τον συγκεκριμένο άντρα.

Just now, mama16 είπε:

Εμένα το να μην θέλει ένας άντρας ενώ είναι νέος μου έρχεται στο μυαλό ότι μπορεί να είναι διαφορετικής σεξουαλικότητας κ να το έχει κρυφό από όλους από ντροπή... Μπορεί να μην ισχύει βέβαια κ να είμαι λάθος αλλά έχω ακούσει περιπτώσεις που έχουν οικογένεια κ δεν έχουν εκδηλωθεί

 

Και όμως, υπάρχουν όντως άντρες (όπως και γυναίκες) με χαμηλή λίμπιντο ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν έτσι νιώθουν και οι 2, γιατί όχι;

Υπάρχουν ανοιχτοό γάμοι, και άνθρωποι που δεν θεωρούν ότι η σεξουαλική ζωή έχει σχέση με την συντροφικότητα.

 

Κι εγώ το λέω ότι δεν έχει σχέση με τη συντροφικότητα, αλλά δεν εννοώ ότι έχεις συντροφικότητα με κάποιον και κανεις σ..ξ αλλού. Εννοώ ότι αν γίνεται αραιά ή αν για κάποιο διάστημα δεν γίνει γιατί ο ένας δεν έχει όρεξη, δεν σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η συντροφικότητα, γιατί δεν τα ταυτίζω. Υπάρχουν τα χάδια, οι αγκαλίτσες, τα φιλιά, η τρυφερότητα γενικά, δεν θεωρώ ότι μόνο η καθεαυτή σεξουαλική πράξη είναι ο "προσωπικός χρόνος του ζευγαριού".

 

Και δεν θεωρώ ότι αυτόματα ο άλλος θα το αναζητήσει αλλού, δεν είμαστε ζώα, θα περιμένει τον σύντροφό του. Αυτό είναι η συντροφικότητα, το να κατανοείς και να περιμένεις τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Επειδη γράφτηκαν πολλά στο μεταξυ, το μήνυμα πάει στους γάμους χωρίς σ..ξ: εξαρτάται για τι ηλικία μιλάτε. Για άνω των 60 πχ δεν θα μου φαινόταν περίεργο. Πιο ανησυχητικό είναι το να μην υπάρχουν συναισθήματα και απλά να κάνουν σ..ξ, όπως γινόταν για πάρα πολλά χρόνια. Αυτό ήταν ακόμα πιο δυστυχισμένος γάμος και γινόταν κατά κορον παλιά. Την εποχή των γιαγιάδων μας και πιο παλιά εννοώ, αν και από μερικά ζευγάρια σημερινών 60ρηδων που βλέπω, αυτή την εντύπωση μου δίνουν. Ότι δεν είναι ερωτευμένοι, αλλά ότι σ..ξ κάνουν επειδή είναι κάτι βιολογικο. Δεν κάνουν ποτέ μια αγκαλιά ή χέρι χέρι, αλλά το σ..ξ σ...ξ, απλά για να εκτονωθεί το σώμα. Όταν πλέον είναι τόσο σαρκικό χωρίς συναισθηματα, αυτό θεωρώ εγώ πιο αποτυχημένο γάμο.

 

Προσωπικά και τα δύο το ίδιο αποτυχημένα μοντέλα τα βρίσκω γιατί αν το καλοσκεφτείς και στα αγαπημένα και ερωτευμένα ζευγάρια που δεν έχουν συχνές επαφές (όπως η περίπτωση του γνωστού μου),  η επαφή έρχεται τελικά, όταν το σώμα ζητά την εκτόνωση και όχι γιατί το συναίσθημα σου γεννά την επιθυμία.

 

Τέλος πάντων, προφανώς όπως βολεύεται ο καθένας με τον σύντροφό του, η γυναίκα του γνωστού μου κορίτσια πάντως χαλιέται από το γεγονός ότι ο άντρας της επιδιώκει επαφή μόνο αφού έχει περάσει πολύς καιρός και αντιλαμβάνεται ότι το κάνει όταν χτυπά την πόρτα η ανάγκη δικής του εκτόνωσης, ενώ κατά τα άλλα ο άνθρωπος είναι και πολυ περιποιητικός και γλυκός μαζί της. Όταν το ζευγάρι δεν είναι στο ίδιο μήκος κύματος είναι σίγουρα πρόβλημα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Κι εγώ το λέω ότι δεν έχει σχέση με τη συντροφικότητα, αλλά δεν εννοώ ότι έχεις συντροφικότητα με κάποιον και κανεις σ..ξ αλλού. Εννοώ ότι αν γίνεται αραιά ή αν για κάποιο διάστημα δεν γίνει γιατί ο ένας δεν έχει όρεξη, δεν σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η συντροφικότητα, γιατί δεν τα ταυτίζω. Υπάρχουν τα χάδια, οι αγκαλίτσες, τα φιλιά, η τρυφερότητα γενικά, δεν θεωρώ ότι μόνο η καθεαυτή σεξουαλική πράξη είναι ο "προσωπικός χρόνος του ζευγαριού".

 

Και δεν θεωρώ ότι αυτόματα ο άλλος θα το αναζητήσει αλλού, δεν είμαστε ζώα, θα περιμένει τον σύντροφό του. Αυτό είναι η συντροφικότητα, το να κατανοείς και να περιμένεις τον άλλο.

Εννοείται ότι συμφωνώ σε αυτό κ εγώ. Άλλο το σε μια φάση της ζωής να μην μπορείς για κάποιους λόγους αλλά να συζητάτε, να παίρνετε μια αγκαλιά κ ένα φιλί κ να υπάρχει κατανόηση κ άλλο το να λείπουν όλα αυτά κ να μην θες κ ποτέ να κάνεις. Κ να έρχονται κ τσακωμοί κ όλα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , little lamb είπε:

Τότε βρε παιδιά για ποια απενοχοποίηση μιλάμε αν απλά του λέμε ότι κάνουμε αγκαλίτσες γιατί αγαπιόμαστε; Χαίρω πολύ, δεν νομίζω κανεις να δυσκολεύεται να πει αυτό. Ούτε το καθαρά αναπαραγωγικό.

Έβλεπα κι εγώ τόση άνεση πριν, λέω πω πω μόνο εγώ δυσκολεύομαι για το πώς θα φανεί στο παιδί ότι οι γονείς του κάνουν την πράξη αυτή καθεαυτή; Όλες είναι άνετες να το πουν; Και βλέπω τώρα ότι όλες μιλάτε για αγκαλίτσες τελικά. Ή τζάμπα αγχώνομαι ή κανείς δεν εφαρμόζει αυτά που διαβάζω στις ομάδες ότι υποτίθεται πρέπει να λέμε.

Έχει να κάνει με την ηλικία. Δε τα λες έτσι όπως τα αναφέρεις όχι γιατί έχεις ενοχές αλλά γιατί δεν είναι σε θέση να καταλάβουν ακόμα και πονηρευονται. Το θέμα είναι να έτοιμα να καταλαβουν το γιατί και το πως 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι είναι πιο εύκολο, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερο, αμφιταλαντεύομαι. Υποτίθεται ότι πιο φυσιολογικό το θεωρούν αν το ξέρουν εξ αρχής παρά αν αργότερα τους αλλάξεις αυτά που είχες πει ή μάθουν από αλλού ότι δεν ήταν απλώς "αγκαλίτσες". Και το "πονηρευονται" πάντως συντηρητικό μου ακούγεται, αφού υποτίθεται ότι πλέον δεν το θεωρούμε κάτι πονηρο, γιατί λέμε οτι "πονηρευονται"; Τέλος πάντων, έχουμε ξεφύγει από το θέμα τελείως, θα πάω σε αντίστοιχο τοπικ όταν έρθει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το να πούμε απλά αγκαλίτσες δεν αλλάζει κάτι από το τι έλεγαν παλιά. Ενώ υποτίθεται δεν πρέπει να αναπαράγουμε το τι (δεν) έλεγαν οι γονείς μας. Αν είναι να ακολουθούμε την ίδια συντηρητική στάση τότε ναι δεν υπάρχει άγχος για το τι θα πούμε. Γιατί απλα δεν λέμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Έτσι είναι πιο εύκολο, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερο, αμφιταλαντεύομαι. Υποτίθεται ότι πιο φυσιολογικό το θεωρούν αν το ξέρουν εξ αρχής παρά αν αργότερα τους αλλάξεις αυτά που είχες πει ή μάθουν από αλλού ότι δεν ήταν απλώς "αγκαλίτσες". Και το "πονηρευονται" πάντως συντηρητικό μου ακούγεται, αφού υποτίθεται ότι πλέον δεν το θεωρούμε κάτι πονηρο, γιατί λέμε οτι "πονηρευονται"; Τέλος πάντων, έχουμε ξεφύγει από το θέμα τελείως, θα πάω σε αντίστοιχο τοπικ όταν έρθει η ώρα.

Πονηρευονται εννοουμε θα θέλουν να το μιμηθούν, δεν έχουν ακόμα την ωριμότητα να καταλάβουν

Μια φορά στις κουνιες ήρθε ένα αγοράκι και πήγε να φιλήσει τη κόρη μου στο στόμα, του δώσε η δικιά μου μια σπρωξιά που τον έριξε κάτω. Η αλήθεια είναι ότι δεν της είπα τίποτα γιατί κατ εμε καλά έκανε  της εχω πει τι επιτρέπουμε και τι όχι

Αλλά αυτό το αγοράκι δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό το έκανε αυτό, μιλάμε για 5 χρόνο όχι μικρό πολυ

Και σκέφτομαι τώρα που λέμε αυτά μήπως του χε περαστει κάτι λάθος καλή ώρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το θα θέλουν να το μιμηθούν μου φαίνεται πολύ ακραίο για νήπια. Το πολύ να θέλουν να το πιάσουν, που θα ήθελαν έτσι κι αλλιώς. Εξάλλου τα νήπια δεν μένουν ποτέ μόνα. 

Γενικά κατάλαβα ότι κάπου μπερδευτηκαμε, από εκεί που έλεγα εγώ ότι αγχώνομαι τι θα πω και θεωρούσα ότι είμαι λίγο "πίσω" και ότι είναι συντηρητικό το να αγχώνομαι, ότι εχω ταμπού κλπ, τελικά βλεπω ότι εγώ είχα στο νου μου ότι πρέπει να λέμε πιο λεπτομερή πραγματα (εξ ου και το άγχος) και ότι γενικά ολοι ακόμα είναι "μαζεμένοι" σε αυτό το θέμα και το "φοβούνται" (ότι το παιδί δεν θα καταλάβει, δεν είναι συζήτηση για την ηλικία του, θα θέλει να το μιμηθεί κλπ). Πράγματα που δεν μου περνούσαν εμένα από το μυαλο και μου φαίνονται πιο παλαιές απόψεις από τη δική μου! Εγώ είχα αλλου είδους κόλλημα, ότι όταν πω πώς γίνεται και του φανεί "κάπως" θα ρωτήσει "δηλαδή το κάνετε κι εσείς αυτό;" και θα πρέπει να κοκκινισω, να ξεροκαταπιω και να το παραδεχτώ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Πονηρευονται εννοουμε θα θέλουν να το μιμηθούν, δεν έχουν ακόμα την ωριμότητα να καταλάβουν

Μια φορά στις κουνιες ήρθε ένα αγοράκι και πήγε να φιλήσει τη κόρη μου στο στόμα, του δώσε η δικιά μου μια σπρωξιά που τον έριξε κάτω. Η αλήθεια είναι ότι δεν της είπα τίποτα γιατί κατ εμε καλά έκανε  της εχω πει τι επιτρέπουμε και τι όχι

Αλλά αυτό το αγοράκι δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό το έκανε αυτό, μιλάμε για 5 χρόνο όχι μικρό πολυ

Και σκέφτομαι τώρα που λέμε αυτά μήπως του χε περαστει κάτι λάθος καλή ώρα. 

πέντε χρονών δεν νομίζω ότι του έκανε κάποια διαφορά το να δώσει φιλί στο στόμα ή να δαγκώσει στον καβγά ή να τσιμπήσει ή να σπρώξει ή να αγκαλιάσει πολύ σφιχτά. είναι θέμα αν έχει αντιληφθεί το πόσο πλησιάζουμε/ακουμπάμε κάποιον με ή χωρίς τη θέλησή του. 5 χρονών  προφανώς έχει δει ανθρώπους να φιλιούνται, ποιος δηλαδή μπορεί να το πονήρεψε παραπάνω; εκτός πια αν το πάμε πολύ παραπέρα ότι έχει δει καμια σκηνή εξαναγκασμού σε ερωτικές πράξεις στην τηλεόραση. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Καλά αυτό το θα θέλουν να το μιμηθούν μου φαίνεται πολύ ακραίο για νήπια. Το πολύ να θέλουν να το πιάσουν, που θα ήθελαν έτσι κι αλλιώς. Εξάλλου τα νήπια δεν μένουν ποτέ μόνα. 

Γενικά κατάλαβα ότι κάπου μπερδευτηκαμε, από εκεί που έλεγα εγώ ότι αγχώνομαι τι θα πω και θεωρούσα ότι είμαι λίγο "πίσω" και ότι είναι συντηρητικό το να αγχώνομαι, ότι εχω ταμπού κλπ, τελικά βλεπω ότι εγώ είχα στο νου μου ότι πρέπει να λέμε πιο λεπτομερή πραγματα (εξ ου και το άγχος) και ότι γενικά ολοι ακόμα είναι "μαζεμένοι" σε αυτό το θέμα και το "φοβούνται" (ότι το παιδί δεν θα καταλάβει, δεν είναι συζήτηση για την ηλικία του, θα θέλει να το μιμηθεί κλπ). Πράγματα που δεν μου περνούσαν εμένα από το μυαλο και μου φαίνονται πιο παλαιές απόψεις από τη δική μου! Εγώ είχα αλλου είδους κόλλημα, ότι όταν πω πώς γίνεται και του φανεί "κάπως" θα ρωτήσει "δηλαδή το κάνετε κι εσείς αυτό;" και θα πρέπει να κοκκινισω, να ξεροκαταπιω και να το παραδεχτώ! 

K omos den einai katholoy akraio na theloyn na mimithoyn mia praksh poy tha toys eksigiseis akribos pos ginete.  An toys peis oti to poylaki soy paei sto poylaki Toy koritsioy fisika k tha prospathisoyn na to kanoyn hte gia plaka hte gia na to peksoyn megala.  

Opos k oi agkalies k ta filia sto stoma. Polla paidakia prospathoyn na filisoyn sto stoma gia plaka.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

και ότι γενικά ολοι ακόμα είναι "μαζεμένοι" σε αυτό το θέμα και το "φοβούνται" (ότι το παιδί δεν θα καταλάβει, δεν είναι συζήτηση για την ηλικία του, θα θέλει να το μιμηθεί κλπ).

δεν  νομίζω ότι όλοι στη συζήτηση είναι το ίδιο επιφυλακτικοί γι αυτά τα θέματα. 

αυτό το θα θελήσει να μιμηθεί πχ, εγώ δεν το κατλαβαίνω. δηλαδή ένα τετράχρονο, τι ακριβώς θα μιμηθεί; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

πέντε χρονών δεν νομίζω ότι του έκανε κάποια διαφορά το να δώσει φιλί στο στόμα ή να δαγκώσει στον καβγά ή να τσιμπήσει ή να σπρώξει ή να αγκαλιάσει πολύ σφιχτά. είναι θέμα αν έχει αντιληφθεί το πόσο πλησιάζουμε/ακουμπάμε κάποιον με ή χωρίς τη θέλησή του. 5 χρονών  προφανώς έχει δει ανθρώπους να φιλιούνται, ποιος δηλαδή μπορεί να το πονήρεψε παραπάνω; εκτός πια αν το πάμε πολύ παραπέρα ότι έχει δει καμια σκηνή εξαναγκασμού σε ερωτικές πράξεις στην τηλεόραση. 

Δεν ξέρω δε το ανελυσα αλλά στη κόρη μου δεν άρεσε... Ουτε και σε εμένα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

δεν  νομίζω ότι όλοι στη συζήτηση είναι το ίδιο επιφυλακτικοί γι αυτά τα θέματα. 

αυτό το θα θελήσει να μιμηθεί πχ, εγώ δεν το κατλαβαίνω. δηλαδή ένα τετράχρονο, τι ακριβώς θα μιμηθεί; 

Ayto poy grafo parapano.  Fysika den kserei na kanei tin praksi alla an toy exeis eksigisei poy paei ti tha to prosomoiasei 

Link to comment
Share on other sites

Μ'αυτη τη λογική και στα 8-9 μπορεί να θέλει να το μιμηθει. Και είναι και πιο πιθανό να βρεθεί μόνο του με άλλο παιδάκι, παρά το νήπιο, που εκτός αυτού νομίζω πως η πληροφορία από το ένα αυτί θα μπει κι από το άλλο θα βγει. Δηλαδή σε τι ηλικία θεωρείτε ότι πρέπει να μάθουν πώς γίνεται για να μην υπάρχει αυτός ο "κίνδυνος"; 

Καλά το φιλί στο στόμα καμία σχέση, πάντα μπορεί να το έκαναν τα παιδάκια, δεν έχει σχέση με το σ...ξ. Δηλαδή να μη βλέπουν ούτε φιλιά επειδή θα θέλουν να το μιμηθούν; Τελικά δεν είμαι συντηρητική!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ayto poy grafo parapano.  Fysika den kserei na kanei tin praksi alla an toy exeis eksigisei poy paei ti tha to prosomoiasei 

Θα προσπςθησει ενδεχομένως να γδυσει κανα άλλο η να πάει να αγγίξει κάποιο άλλο η να δείξει τα δικά του όργανα σε κάποιο άλλο κ γενικά δεν ξέρεις πως λειτουργουν, δεν έχουν την ωριμότητα... Και φυσικά δεν είμαστε πάντα μαζί τους, επειδή αναφέρθηκε. Είναι πολλες ώρες χωρια μας στα 4 και στα 5.....

Just now, little lamb είπε:

Μ'αυτη τη λογική και στα 8-9 μπορεί να θέλει να το μιμηθει. Και είναι και πιο πιθανό να βρεθεί μόνο του με άλλο παιδάκι, παρά το νήπιο, που εκτός αυτού νομίζω πως η πληροφορία από το ένα αυτί θα μπει κι από το άλλο θα βγει. Δηλαδή σε τι ηλικία θεωρείτε ότι πρέπει να μάθουν πώς γίνεται για να μην υπάρχει αυτός ο "κίνδυνος"; 

Καλά το φιλί στο στόμα καμία σχέση, πάντα μπορεί να το έκαναν τα παιδάκια, δεν έχει σχέση με το σ...ξ. Δηλαδή να μη βλέπουν ούτε φιλιά επειδή θα θέλουν να το μιμηθούν; Τελικά δεν είμαι συντηρητική!

Τα ίδια μυαλά έχουν 5 με 8 και 9? 

Τελοσ παντων νομίζω πως το παρααναλυσαμε! :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή δεν έχουν τα ίδια μυαλά, πιο πιθανό είναι να θέλει να πειραματιστεί στα 8-9 ("να παίξει το γιατρό" που λέγανε παλιά) παρά στα 5 που θα του κάνει εντύπωση η πληροφορία 1-2 μέρες κ δεν θα ξαναδώσει σημασία.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , little lamb είπε:

Συγγνώμη αλλά αυτό το ότι ο άντρας ειδικά δεν αντέχει κ θα πάει να το βρει αλλού, είναι τουλάχιστον σεξιστικό! Τι είναι οι άντρες; Ζώα;

Ζώα είμαστε όλοι, κάτσε να πέσει πείνα να δεις τι έχει να γίνει :D

πολυ το σοβαρευετε! Νομίζω χρειαζόμαστε όλοι ένα ταξιδάκι :D μπυριτσα, βολτίτσα, ψωνιααααα κλπ κλπ :D

 

ΥΓ. Εμείς κάνουμε διαλειμμα τηλεμαθητος, δόξα να χει ο υψίστος :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι και τα παιδιά έχουν σεξουαλικότητα. Θυμάμαι εμένα σε διάφορα "πονηρά" παιχνίδια, την ξαδέρφη μου (που κάνουμε πάρα πολύ στενή παρέα και μου τα έλεγε) και τον άντρα μου που μου έχει πει ιστοριες . Με συνομηλικα παιδιά όλοι μας. Άρα καλό θα ήταν να γνωρίζουν τα παιδιά από μικρά περί σεξουαλικότητας, ιδιωτικότητας και αυτοδιάθεσης του σώματος μας. 

Είχα διαβάσει ένα εξαιρετικό βιβλίο για τη σεξουαλικότητα και την αναπαραγωγή στο πανεπιστήμιο, ήταν για παιδιά και δυστυχώς μου διαφεύγει ο τίτλος. Εστίαζε τόσο στο συναισθηματικό, όσο και στο βιολογικό κομμάτι της πράξης και έφτανε μέχρι τη γέννα.

Ο γιος μου με ρώτησε μόλις φέτος, πιο πριν δε φαινόταν να τον ενδιαφέρει το θέμα.. του μίλησα για αγκαλίτσες και για το πώς δημιουργούνται και γεννιούνται τα παιδιά. Για το επαφές δεν του είπα λεπτομέρειες, το σκέφτομαι ακόμη. Πάντως τον τελευταίο καιρό τον απασχολεί έντονα το θέμα. Έχουμε και ένα βιβλίο για το ανθρώπινο σώμα και συνέχεια εκείνο το κεφάλαιο διαβάζει και συζητάει.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
  • Μου αρέσει 2
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Εγώ θεωρώ ότι και τα παιδιά έχουν σεξουαλικότητα. Θυμάμαι εμένα σε διάφορα "πονηρά" παιχνίδια, την ξαδέρφη μου (που κάνουμε πάρα πολύ στενή παρέα και μου τα έλεγε) και τον άντρα μου . Με συνομηλικα παιδιά όλοι μας. Άρα καλό θα ήταν να γνωρίζουν τα παιδιά από μικρά περί σεξουαλικότητας, ιδιωτικότητας και αυτοδιάθεσης του σώματος μας. 

Είχα διαβάσει ένα εξαιρετικό βιβλίο για τη σεξουαλικότητα και την αναπαραγωγή στο πανεπιστήμιο, ήταν για παιδιά και δυστυχώς μου διαφεύγει ο τίτλος. Εστίαζε τόσο στο συναισθηματικό, όσο και στο βιολογικό κομμάτι της πράξης και έφτανε μέχρι τη γέννα.

Ο γιος μου με ρώτησε μόλις φέτος, πιο πριν δε φαινόταν να τον ενδιαφέρει το θέμα.. του μίλησα για αγκαλίτσες και για το πώς δημιουργούνται και γεννιούνται τα παιδιά. Για το επαφές δεν του είπα λεπτομέρειες, το σκέφτομαι ακόμη. Πάντως τον τελευταίο καιρό τον απασχολεί έντονα το θέμα. Έχουμε και ένα βιβλίο για το ανθρώπινο σώμα και συνέχεια εκείνο το κεφάλαιο διαβάζει και συζητάει.

Αυτά μάλιστα! Συμφωνώ κι εδώ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...