Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα πρώτον δεν θεωρεί ότι πρέπει κανείς απαραιτήτως να μένει μόνος όταν χωρίζει ή χηρευει. Και δεύτερον το ότι δεν είναι ωραίο να είναι κανείς μόνος στα γεράματα δεν το λέει για όταν κάποιος μένει χήρος/χήρα, αυτό σε όλους θα συμβεί. Το λέει για το να μην έχει φτιάξει κάποιος οικογένεια, να έχει περάσει όλη τη ζωή μόνος και στο τέλος να μην έχει ούτε ταιρι ούτε παιδιά, τίποτα, σαν την καλαμιά. Όχι για το φυσικό κι επόμενο να μείνει κάποιος μόνος κάποια στιγμή λόγω χηρείας. Επίσης δεν είναι και 30 χρόνια μεγαλύτερος ώστε να μείνω άπειρα χρόνια χήρα! (Ωραία συζητηση παντως το πότε θα μείνω χήρα! :? Ήταν πάντως το μόνο αρνητικό που σκεφτόμουν για τη διαφορά ηλικίας, αλλά τελικά λέω δεν έχουμε υπογράψει και συμβόλαιο ότι όντως θα φτάσουμε τα γεράματα ώστε να το σκέφτομαι αυτό...) Για να πούμε κάτι πιο χαρούμενο, για τα ποδηλατακια ήδη άρχισα να διαβάζω το τοπικ ώστε να γράψω κι εγώ. Έχω διαβάσει τις μισές σελίδες, σε λίγες μέρες έρχεται ποστ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Μα πρώτον δεν θεωρεί ότι πρέπει κανείς απαραιτήτως να μένει μόνος όταν χωρίζει ή χηρευει. Και δεύτερον το ότι δεν είναι ωραίο να είναι κανείς μόνος στα γεράματα δεν το λέει για όταν κάποιος μένει χήρος/χήρα, αυτό σε όλους θα συμβεί. Το λέει για το να μην έχει φτιάξει κάποιος οικογένεια, να έχει περάσει όλη τη ζωή μόνος και στο τέλος να μην έχει ούτε ταιρι ούτε παιδιά, τίποτα, σαν την καλαμιά. Όχι για το φυσικό κι επόμενο να μείνει κάποιος μόνος κάποια στιγμή λόγω χηρείας. Επίσης δεν είναι και 30 χρόνια μεγαλύτερος ώστε να μείνω άπειρα χρόνια χήρα! (Ωραία συζητηση παντως το πότε θα μείνω χήρα! :? Ήταν πάντως το μόνο αρνητικό που σκεφτόμουν για τη διαφορά ηλικίας, αλλά τελικά λέω δεν έχουμε υπογράψει και συμβόλαιο ότι όντως θα φτάσουμε τα γεράματα ώστε να το σκέφτομαι αυτό...) Για να πούμε κάτι πιο χαρούμενο, για τα ποδηλατακια ήδη άρχισα να διαβάζω το τοπικ ώστε να γράψω κι εγώ. Έχω διαβάσει τις μισές σελίδες, σε λίγες μέρες έρχεται ποστ! 

Maresei poy ypologizeis k ta xronia xhreias. Entaksei kaneis den kserei k pos tha gerasei k ti tha pathei opote pote den ksereis.  

H xhreia einai to ligotero oi animporia einai to problima giati an o enas einai 70 k o allos 85 na paei me to pi h me anoia tote sta 70 eisai ligo katadikasmenos xaneis polla.  

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 Για να πούμε κάτι πιο χαρούμενο, για τα ποδηλατακια ήδη άρχισα να διαβάζω το τοπικ ώστε να γράψω κι εγώ. Έχω διαβάσει τις μισές σελίδες, σε λίγες μέρες έρχεται ποστ! 

Δε χρειάζεται να γράψεις για τα ποδηλατάκια στο αντίστοιχο τόπικ. Γράψε εδώ! Ούτως ή άλλως ότι μας κατέβει γράφουμε σε αυτό το θέμα. Σε λίγο θα γράψουμε και συνταγές.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Maresei poy ypologizeis k ta xronia xhreias. Entaksei kaneis den kserei k pos tha gerasei k ti tha pathei opote pote den ksereis.  

H xhreia einai to ligotero oi animporia einai to problima giati an o enas einai 70 k o allos 85 na paei me to pi h me anoia tote sta 70 eisai ligo katadikasmenos xaneis polla.  

 

Ναι απλα κανένας δεν μας εξασφαλίζει πρώτον ότι όντως θα ζήσουμε μέχρι αυτή την ηλικία και δεύτερον ότι θα είμαστε μαζί μέχρι τότε, ώστε να είναι αυτό ανασταλτικός παράγοντας στο να τα φτιάξεις ή εν συνεχεία να παντρευτείς κάποιον, αν όλα τα άλλα είναι καλά. Εμείς η αλήθεια είναι την είχαμε συζητήσει πολύ τη διαφορά ηλικίας πριν τα φτιάξουμε και πέρασε αρκετός καιρός χωρίς ούτε καν φιλί, από την πολλή σκέψη και τις πολλές συζητήσεις ευθέως (εκ μέρους του) για τέτοια προβλήματα που μπορεί να προκύψουν. Αλλά ήταν ένας λόγος παραπάνω που τον εκτίμησα το οτι έκανε όλη αυτή η κουβέντα και δεν ήταν απλά "βουρ στην πιτσιρίκα και βλέπουμε". Είχε πολλή εσωτερική σύγκρουση για το αν πρέπει να κάνει κάτι με τόσο μικρή, ότι είναι άδικο γι'αυτή και τέτοια. Ισως να είχε και πιο μεγάλη εσωτερική σύγκρουση από εμένα τώρα που το σκέφτομαι, επειδή ακριβώς ήξερε ότι ήθελε να βρει σοβαρή σχέση για "να φτιάξει τη ζωή του" :-P ενώ εγώ ήμουν ακόμα σε φάση flirting. Το ότι βρήκε αρκετά μικρότερη προφανώς δεν του κακοφανηκε, αλλά δεν το είχε και ονειρο. Ούτε το περίμενε, έτυχε. Με ταξιδεψατε στα πρώτα ραντεβού τώρα! Του ειχα πει θυμάμαι τότε, ότι μου αρέσει που μου λέει τους ενδοιασμούς του και οτι αυτός είναι σε πιο δύσκολη θέση από εμένα γιατί αν τα φτιάχναμε για κάποια χρόνια και μετά χωρίζαμε, εγώ πολύ πιο εύκολα θα έβρισκα κάποιον μετά που θα ήμουν 30-35 παρά εκείνος κάποια, που θα ήταν 45-50. Ωραία ε; Χαχα! Αχ αναμνήσεις, βράδυ, ραντεβού, έξοδος σε μαγαζί!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Δε χρειάζεται να γράψεις για τα ποδηλατάκια στο αντίστοιχο τόπικ. Γράψε εδώ! Ούτως ή άλλως ότι μας κατέβει γράφουμε σε αυτό το θέμα. Σε λίγο θα γράψουμε και συνταγές.

μονο συνταγες που ανεβαζουν την διαθεση παρακαλω

οχι για τα παιδια:D

βρε λιτλ μηπως εχεις ελλιψη d?διαβασα προσφατα οτι ειναι η βιτ του σ..χ

  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι απλα κανένας δεν μας εξασφαλίζει πρώτον ότι όντως θα ζήσουμε μέχρι αυτή την ηλικία και δεύτερον ότι θα είμαστε μαζί μέχρι τότε, ώστε να είναι αυτό ανασταλτικός παράγοντας στο να τα φτιάξεις ή εν συνεχεία να παντρευτείς κάποιον, αν όλα τα άλλα είναι καλά. Εμείς η αλήθεια είναι την είχαμε συζητήσει πολύ τη διαφορά ηλικίας πριν τα φτιάξουμε και πέρασε αρκετός καιρός χωρίς ούτε καν φιλί, από την πολλή σκέψη και τις πολλές συζητήσεις ευθέως (εκ μέρους του) για τέτοια προβλήματα που μπορεί να προκύψουν. Αλλά ήταν ένας λόγος παραπάνω που τον εκτίμησα το οτι έκανε όλη αυτή η κουβέντα και δεν ήταν απλά "βουρ στην πιτσιρίκα και βλέπουμε". Είχε πολλή εσωτερική σύγκρουση για το αν πρέπει να κάνει κάτι με τόσο μικρή, ότι είναι άδικο γι'αυτή και τέτοια. Ισως να είχε και πιο μεγάλη εσωτερική σύγκρουση από εμένα τώρα που το σκέφτομαι, επειδή ακριβώς ήξερε ότι ήθελε να βρει σοβαρή σχέση για "να φτιάξει τη ζωή του" :-P ενώ εγώ ήμουν ακόμα σε φάση flirting. Το ότι βρήκε αρκετά μικρότερη προφανώς δεν του κακοφανηκε, αλλά δεν το είχε και ονειρο. Ούτε το περίμενε, έτυχε. Με ταξιδεψατε στα πρώτα ραντεβού τώρα! Του ειχα πει θυμάμαι τότε, ότι μου αρέσει που μου λέει τους ενδοιασμούς του και οτι αυτός είναι σε πιο δύσκολη θέση από εμένα γιατί αν τα φτιάχναμε για κάποια χρόνια και μετά χωρίζαμε, εγώ πολύ πιο εύκολα θα έβρισκα κάποιον μετά που θα ήμουν 30-35 παρά εκείνος κάποια, που θα ήταν 45-50. Ωραία ε; Χαχα! Αχ αναμνήσεις, βράδυ, ραντεβού, έξοδος σε μαγαζί!

E nai pote kaneis den kserei.  An k mexri ta 70 pisteyo oloi tha ftasoyme den einai paraloga.  Tora ta 85 entaksei ekei nai den eimaste k sigoyroi.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Με ταξιδεψατε στα πρώτα ραντεβού τώρα! Του ειχα πει θυμάμαι τότε, ότι μου αρέσει που μου λέει τους ενδοιασμούς του και οτι αυτός είναι σε πιο δύσκολη θέση από εμένα γιατί αν τα φτιάχναμε για κάποια χρόνια και μετά χωρίζαμε, εγώ πολύ πιο εύκολα θα έβρισκα κάποιον μετά που θα ήμουν 30-35 παρά εκείνος κάποια, που θα ήταν 45-50. Ωραία ε; Χαχα! Αχ αναμνήσεις, βράδυ, ραντεβού, έξοδος σε μαγαζί!

 

XAXAXA τι ρομαντική συζήτηση. Καλά, αφού δεν το έβαλε στα πόδια ο άνθρωπος, τι να πω;

Αν και η πικρή αλήθεια είναι όσο υπάρχουν μικρά παιδιά συνήθως βρίσκει ο άντρας σύντροφο, και ας είναι και 60άρης και το μαύρο του το χάλι γενικότερα, παρά η μαμά του ανήλικου, και ας είναι και 35άρα και καλλονή. Προφανώς υπάρχουν και εξαιρέσεις.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

XAXAXA τι ρομαντική συζήτηση. Καλά, αφού δεν το έβαλε στα πόδια ο άνθρωπος, τι να πω;

Αν και η πικρή αλήθεια είναι όσο υπάρχουν μικρά παιδιά συνήθως βρίσκει ο άντρας σύντροφο, και ας είναι και 60άρης και το μαύρο του το χάλι γενικότερα, παρά η μαμά του ανήλικου, και ας είναι και 35άρα και καλλονή. Προφανώς υπάρχουν και εξαιρέσεις.

 

Ναι όντως, ένα από τα κακά στερεότυπα. Στη συζήτηση εκείνη πάντως δεν εννοούσα αν παντρευομασταν και χωρίζαμε, αλλά αν μετά από κάποια χρόνια σχέσης δεν προχωρούσαμε σε γάμο και χωριζαμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχω πεθάνει στο γέλιο.... :D δε ξέρω τι να πρώτο σχολιάσω και γιαυτό το αφήνω έτσι..... :lol:

Μόνο τα ζώδια δεν έχουμε πιάσει σε αυτό το θέμα.. Μια πολύ ωραία γυναικεία συζήτηση... :lol::grin:

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι όντως, ένα από τα κακά στερεότυπα. Στη συζήτηση εκείνη πάντως δεν εννοούσα αν παντρευομασταν και χωρίζαμε, αλλά αν μετά από κάποια χρόνια σχέσης δεν προχωρούσαμε σε γάμο και χωριζαμε.

 

Συγγνώμη, βγήκατε ραντεβού στην αρχή της σχέσης και μιλούσατε για γάμο; Πώς προκύπτει μια τέτοια κουβέντα τόσο νωρίς; 

Αν ερχόταν το παιδί μου και μου έλεγε ότι στα πρώτα ραντεβού ο άλλος/η άλλη ανέφερε γάμο, θα τους έλεγα να πάρουν τα βουνά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Συγγνώμη, βγήκατε ραντεβού στην αρχή της σχέσης και μιλούσατε για γάμο; Πώς προκύπτει μια τέτοια κουβέντα τόσο νωρίς; 

Αν ερχόταν το παιδί μου και μου έλεγε ότι στα πρώτα ραντεβού ο άλλος/η άλλη ανέφερε γάμο, θα τους έλεγα να πάρουν τα βουνά!

Entaksei fantazomai San ypothesi an kratisei h sxesi.  Eksalloy me enan 40ari tha htan k paralogo na milas gia sxesi ton 2 minon.  Ektos k an htan kanenas palabomenos poy akoma k sta 40 kanei blakeies. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως, την σημερινή εποχή και με τα μυαλά-οπτική που έχω τώρα, η ηλικιακή διαφορά σε ένα ζευγάρι έχει πάρει μια νέα διάσταση. Πολύ διαφορετική από το "καλά εεε... την περνάει 10 χρόνια!" και το "σςς μα καλά αυτή είναι 3... (ΤΡΙΑ) χρόνια με γα λύ τε ρη!". Ή αργότερα ακόμη πιο φάση "μα τι κάνωωω;! του ρίχνω 5 χρόνιααα...Θεε μου... ααα". Που τώρα γελάω τόσο με αυτά. Και πραγματικά αν μιλάμε για υγιείς, ανιδιοτελείς, όμορφες σχέσεις πλέον προσωπικά δεν το βλέπω καν. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι και αν μιλάμε και για σαρκικές σχέσεις με ημερομηνία λήξης, πάλι δεν το βλέπω, αν πρόκειται για υγιείς καλοσυντηρημένους ανθρώπους. (Εντός κάποιων ορίων έτσι) Μη σας πω ότι μου φαίνεται και κάπως sexy.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Συγγνώμη, βγήκατε ραντεβού στην αρχή της σχέσης και μιλούσατε για γάμο; Πώς προκύπτει μια τέτοια κουβέντα τόσο νωρίς; 

Αν ερχόταν το παιδί μου και μου έλεγε ότι στα πρώτα ραντεβού ο άλλος/η άλλη ανέφερε γάμο, θα τους έλεγα να πάρουν τα βουνά!

 

Βρε Αργκ δεν είπα ότι αναφέραμε συγκεκριμένα γάμο. Εσύ είπες οτι αν υπάρχουν παιδιά ποιος βρίσκει πιο εύκολα άλλον, γι'αυτο σου έγραψα ότι δεν το είχα στο νου μου σαν ενδεχόμενο χωρισμό μετά από γάμο αλλά σαν ενδεχόμενο χωρισμο χωρίς να έχει προκύψει γάμος και ότι ο πιο μεγάλος από τους δύο μπορεί να χάσει κάποια άλλη ευκαιρία. Αλλά γενικά εδώ γράφω αποσπάσματα, δεν μπορώ να αποτυπωσω ακριβώς το κλίμα και όλη τη συζήτηση! Δεν τα θυμάμαι κιολας ακριβώς, 6 χρόνια μετά. Κατ'αρχας δεν ήμασταν στην αρχή της σχέσης, δεν τα είχαμε ακόμα, δεν είχαμε φιληθεί καν, ήταν η πρώτη φορά που μου έθεσε ότι του αρέσω (το ξέραμε και οι δυο βέβαια ότι αλληλοαρεσκομασταν, αφού είχαμε βγει αρκετές φορές) και ότι όμως διστάζει κ δεν ξέρει αν πρέπει να προχωρήσουμε λόγω διαφοράς ηλικίας, ότι είναι άδικο για εμένα γιατί μετά από πολλά χρόνια προκύπτουν προβλήματα κλπ κλπ κλπ. Ε και καποια στιγμή μέσα στη συζήτηση του είπα αυτό το ότι δεν είμαι μόνο εγώ σε δυσκολη θέση αλλά κι αυτός, γιατί εγώ αν δεν πάει κάτι καλά θα έχω πιο εύκολα άλλες ευκαιρίες αλλά αυτός μπορεί να έχανε ευκαιρίες λόγω αυτής της σχέσης που θα τον είχε κρατήσει πίσω. Δεν  νομίζω να είπαμε για γάμο, δεν θυμάμαι κιόλας τόσες λεπτομέρειες, αλλά την πιθανότητα αν μείνουμε μαζί για χρόνια να προκύψει θέμα την είπαμε. Αλλιώς γιατί να συζητήσεις για τη διαφορά ηλικίας; Όταν είναι και οι δύο νέοι δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Μετά από χρόνια μόνο μπορεί. Οπότε ή πρέπει να το θέσεις εξ αρχής ή να κάνεις κάτι έτσι βουρ κι ό,τι προκύψει. Που τότε όμως θα μπορούσε να πει κάποιος ότι έμπλεξε την πιτσιρίκα χωρίς να κάνει μια συζήτηση για το ότι είναι πιο μεγάλος. Εγώ την εκτίμησα αυτή τη συζήτηση (η οποία όπως βλέπετε κατέληξε στο ότι θα δοκιμάσουμε να τα φτιάξουμε κι ελπίζουμε να πάει καλά -και πήγε). Κι επειδή λες ότι αν σου το έλεγαν τα παιδιά σου κλπ, κι εγώ αν έλεγα στους γονείς μου τότε ότι βγαίνω με κάποιον 15 χρόνια μεγαλυτερο το πιθανότερο είναι να με αποθάρρυναν. Να ένας λόγος να μην συζητιούνται τα πάντα με τους γονείς από την πρώτη μέρα!

 

πρίν από 24 λεπτά , samsympan είπε:

Μη σας πω ότι μου φαίνεται και κάπως sexy.

 

Τρέχα στα γηροκομεία, θα κάνεις κοινωνικό έργο :razz:

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ε συγγνώμη κιόλας, αλλά έτσι όπως το είπες, σας φαντάστηκα να κάθεστε σε μια ταβέρνα και να συζητάτε για το αν πρέπει να φιληθείτε, ή αν αυτό πάει προς γάμο, μετά πώς θα σας βγει η διαφορά ηλικίας σε ενδεχόμενο χωρισμό δέκα χρόναι αργότερα :) 

Μα καλά, δε βλέπατε τα βασικά πρώτα; Όπως αν ταιριάζουν τα ζώδια, για να το δέσω με τα προηγούμενα;

 

Χαχα όχι εντάξει, τελικά φιληθηκαμε! Ζώδια νομίζω δεν ταιριάζουν, παρθένος με ζυγό! Τώρα μαντεψτε ποιος είναι παρθένος και ποιος Ζυγός. Εδώ σας θέλω!

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δυστυχώς η διαφορά ηλικίας δεν είναι ίδια σε όλες τις φάσεις της ζωής. Και σε πιο μικρές διαφορές να πάμε, άλλο 12 με 19, άλλο 20 με 27 και άλλο 27 με 34 ας πούμε. Στο πρώτο πας φυλακή, το τελευταίο ούτε το σχολιάζει κανείς.

 

Καλά εννοείται! Κι εμείς αν είχαμε γνωριστεί στα 18 και 33, ακόμα και στα 20 και 35, το πιθανότερο είναι να μην ενδιαφερόταν καν ο άνθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ε συγγνώμη κιόλας, αλλά έτσι όπως το είπες, σας φαντάστηκα να κάθεστε σε μια ταβέρνα και να συζητάτε για το αν πρέπει να φιληθείτε, ή αν αυτό πάει προς γάμο, μετά πώς θα σας βγει η διαφορά ηλικίας σε ενδεχόμενο χωρισμό δέκα χρόναι αργότερα :) 

Μα καλά, δε βλέπατε τα βασικά πρώτα; Όπως αν ταιριάζουν τα ζώδια, για να το δέσω με τα προηγούμενα;

Κοίτα, αν τώρα μία φίλη μου πενηντάρα τα φτιάξει είτε με έναν τριανταπεντάρη είτε με έναν εξηνταπεντάρη, δε θα μου κάνει εντύπωση. Και η κόρη μου αν μου πει το αντίστοιχο στα 50 της και είμαι ακόμη σε θέση να καταλάβω τι μου λέει, μπράβο της. Αν τώρα έρθει η κόρη μου του χρόνου (18) και μου πει ότι τα έφτιαξε με έναν τριαντατριάχρονο, αυτή θα πάει σηκωτή για ψυχανάλυση, και αυτός αν έχει ένστικτο αυτοσυντήρησης μετανάστης στον Αμαζόνιο.

Δυστυχώς η διαφορά ηλικίας δεν είναι ίδια σε όλες τις φάσεις της ζωής. Και σε πιο μικρές διαφορές να πάμε, άλλο 12 με 19, άλλο 20 με 27 και άλλο 27 με 34 ας πούμε. Στο πρώτο πας φυλακή, το τελευταίο ούτε το σχολιάζει κανείς.

Genika einai k h diafora allo 3 xronia allo 20. K enema ama me eblepe san nifi h mama enos 25ari gia egefaliko tha pigaine k dikio tha tis edeina. Asxeta poy moiazo gia 20. Einai polla poy den kollane 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Τρέχα στα γηροκομεία, θα κάνεις κοινωνικό έργο :razz:

χμμμ... νομίζω είσαι παρθένος...

Δεν είχα στο μυαλό μου ακριβώς αυτό.

Περισσότερο κάτι όπως Texas - In Demand με Sharleen Spiteri & Alan Rickman (rip) και Parlami d'amore (2008) Silvio Muccino & Aitana Sánchez-Gijon. Τα οποίο βρίσκω super sexy (κινηματογραφικά) ζεύγη.

Υγ: αααχ για τους παλιούς αυτά, που να τα ξέρουν τα νέα παιδιά... παω να φτιάξω το χαμομηλάκι μου. Ή μήπως να ντυθώ-στολιστώ για τρυφερότητες με τον νεότερο κατά 12 έτη...εμ μήνες εννοώ σύζυγο.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

. Σκέφτομαι την σχέση μου με τα παιδιά μου, πόσο μεγάλη είναι για εμένα και αντιθέτως πόσο μικρή αισθάνομαι την σχέση μου με τους δικούς μου γονείς. Και λέω έτσι θα γίνει και για τα παιδιά μου; παρηγορουμαι με το γεγονός ότι με τους γονείς μου είμαστε πραγματικά από άλλο πλανήτη και δεν έχουμε τίποτα κοινό. Ίσως και να μην είναι έτσι με τα παιδιά, θα δείξει. 

Εγώ ευτυχώς με τους γονείς μου έχω μια φοβερή σχέση. Ειδικά με την μάνα μου ήμαστε σαν φίλες , πίνουμε μαζί καφεδάκι , συζητάμε , κουτσομπολεύουμε , πάμε μαζί για ψώνια και βόλτα. Γενικά είναι πραγματική φίλη που νιώθω ότι δεν θα με προδώσει ποτέ. Πάντα με στήριζε και με κάλυπτε από τον μπαμπά μου που ήταν πάντα πιο αυστηρός. Αλλά τώρα που είμαι και εγώ μάνα έχω καταλάβει πολλά που δεν καταλάβαινα πριν ... ένιωσα και εγώ την ανησυχία τους πια και τους αγάπησα ακόμα περισσότερο. Με τον πατέρα μου μπορώ να κάτσω να μιλάω με τις ώρες ειδικά αν πιάσουμε κάποια θέματα κοινά που έχουμε. Πάντα ήταν τρυφερός σαν πατέρας .. δεν έχω παράπονο και ακόμα και τώρα όταν με βλέπει μου λέει «έλα να σε πάρω μια αγκαλιά κορούλα μου» «έχω την καλύτερη κορούλα» και αυτό πραγματικά αξίζει πολλά γιατί με κάνουν να νιώθω παιδί ακόμα. Δεν ξέρω πάντως αν είναι η ιδέα μου αλλά θεωρώ την γενιά του πατέρα μου και τις γενιές από εκεί και πέρα ότι οι άντρες μαλάκωσαν και δεν ντρέπονται να είναι τρυφεροί με τα παιδιά τους , σε αντίθεση με μερικές γενιές πίσω. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Συγγνώμη, βγήκατε ραντεβού στην αρχή της σχέσης και μιλούσατε για γάμο; Πώς προκύπτει μια τέτοια κουβέντα τόσο νωρίς; 

Αν ερχόταν το παιδί μου και μου έλεγε ότι στα πρώτα ραντεβού ο άλλος/η άλλη ανέφερε γάμο, θα τους έλεγα να πάρουν τα βουνά!

Στα πρώτα ραντεβού με τον άντρα μου ανέφερα (δεν θυμάμαι πως ακριβώς έγινε) ότι από πιο μικρή ήθελα να παντρευτώ μέχρι τα 26 αλλά πλέον δεν το έβλεπα να τα κατάφερνα.. Ο άντρας μου με ρώτησε γιατί να μην τα καταφέρω κ του είπα ότι θα πρέπει να μείνω κάνα 1,5 χρόνο σε σχέση, μέτα κάνα 1 με 1,5 χρόνο αρραβωνιασμένοι κ ότι η επόμενη σχέση που θα κάνω μπορεί να χωρίσω κ να πρέπει να βρω την επόμενη σχέση κ δεν μου έβγαινε η ηλικία..... Το θυμάμαι κ γελάω τι έχω πει στον καημένο κ πως κ δεν έφυγε τρέχοντας!!

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Χαχα όχι εντάξει, τελικά φιληθηκαμε! Ζώδια νομίζω δεν ταιριάζουν, παρθένος με ζυγό! Τώρα μαντεψτε ποιος είναι παρθένος και ποιος Ζυγός. Εδώ σας θέλω!

 

 

Καλά εννοείται! Κι εμείς αν είχαμε γνωριστεί στα 18 και 33, ακόμα και στα 20 και 35, το πιθανότερο είναι να μην ενδιαφερόταν καν ο άνθρωπος!

Παρθένος ο άντρας σου κ Ζυγός εσύ.. Θα ήταν πολύ προφανές το άλλο οπότε είναι το αντίθετο από αυτό που θα σκεφτόμουν εκ πρώτης όψεως!!! :mrgreen:

  • Χαχαχα 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb said:

 

Χαχα όχι εντάξει, τελικά φιληθηκαμε! Ζώδια νομίζω δεν ταιριάζουν, παρθένος με ζυγό! Τώρα μαντεψτε ποιος είναι παρθένος και ποιος Ζυγός. Εδώ σας θέλω!

 

 

Καλά εννοείται! Κι εμείς αν είχαμε γνωριστεί στα 18 και 33, ακόμα και στα 20 και 35, το πιθανότερο είναι να μην ενδιαφερόταν καν ο άνθρωπος!

Καλά για μένα είσαι άνετα εσύ η ζυγός! 

Για την διαφορά ηλικίας, εγώ με τον άντρα μου έχουμε 12 χρόνια. Είχα φάει μια τρελη φρίκη την πρώτη βδομάδα που γεννήθηκε το πρώτο μας παιδί και έλεγα πάει αυτό ήταν, τώρα θα περάσουν τα χρόνια, θα πεθάνει και θα μείνω μόνη μου. Άτιμες ορμόνες. Πλέον το σκέφτομαι ότι μπορεί να φύγει πρώτος, και προσπαθώ να συμφιλιωθω με την ιδέα, ξέρω όμως ότι τίποτα δεν είναι προβλέψιμο. Όλα μπορούν να συμβούν, πριν από λίγες μέρες κατέληξα στο νοσοκομείο νομιζοντας ότι έχω πάθει ένα σοβαρό νευρολογικο επεισόδιο στον εγκέφαλο, ευτυχώς δεν ήταν τίποτα το σοβαρό και είμαι μια χαρά, εκεί ομως αναθεώρησα τελείως το πως τα βλέπω τα πράγματα. Όσο για τον άντρα μου, όταν γύρισα από το νοσοκομείο μου είπε αφενός ότι τα χρειάστηκε για τα καλά, αφετέρου δε είχε φτιάξει πλάνο για το πως θα μπορέσει να  καταφέρει να μεγαλώσει τα παιδιά μόνος του. Ρεαλισμός 100%! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Στα πρώτα ραντεβού με τον άντρα μου ανέφερα (δεν θυμάμαι πως ακριβώς έγινε) ότι από πιο μικρή ήθελα να παντρευτώ μέχρι τα 26 αλλά πλέον δεν το έβλεπα να τα κατάφερνα.. Ο άντρας μου με ρώτησε γιατί να μην τα καταφέρω κ του είπα ότι θα πρέπει να μείνω κάνα 1,5 χρόνο σε σχέση, μέτα κάνα 1 με 1,5 χρόνο αρραβωνιασμένοι κ ότι η επόμενη σχέση που θα κάνω μπορεί να χωρίσω κ να πρέπει να βρω την επόμενη σχέση κ δεν μου έβγαινε η ηλικία..... Το θυμάμαι κ γελάω τι έχω πει στον καημένο κ πως κ δεν έφυγε τρέχοντας!!

Αυτό δεν ειναι τίποτα, εμείς με τον άντρα μου στο δεύτερο ραντεβού είχαμε πει ότι θα ζήσουμε μαζί και ότι θα κάνουμε και 3 παιδιά. Και κοίτα να δεις που έτσι έγινε! Καλά ότι αν μου το έλεγε κανένας άλλος αυτό θα έφευγα τρέχοντας επί τόπου είναι βέβαιο. (τον ήξερα βέβαια τον άντρα μου ήδη από πριν, οπότε δεν ήταν το κλασσικό δεύτερο ραντεβού βέβαια πρέπει να πω εδώ, είχαμε πιει λιγάκι κιόλας και ειμασταν και σε άλλη χώρα οπότε κάπως σώζεται τώρα που το σκεφτομαι) 

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...