Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, mama16 είπε:

Εγώ πάντως το σ....ξ το θεωρώ πολύ σημαντικό κομμάτι στη σχέση, βέβαια εξίσου σημαντικά θεωρώ την επικοινωνία, την κατανόηση κλπ. Αν κάποιο από αυτά λείπει πιστεύω ότι η σχέση φθείρει. Με αυτόν τον τρόπο καταλαβαίνεις ότι ο άλλος σε ποθεί ακόμα κ δεν σε βλέπει σαν αδερφάκι του. Βέβαια για μένα δεν έχει τόσο σημασία η ποσότητα (υπάρχουν περίοδοι της ζωής που δεν μπορείς να κάνεις) όσο η ποιότητα, να νιώθεις ότι ο άλλος σε θέλει εκείνη την ώρα, ότι το απολαμβάνει κ δεν γίνεται σαν αγγαρεία. Βέβαια όταν ήμουν μικρότερη σκεφτόμουν ότι οι μεγαλύτερης ηλικίας δεν κάνουν αλλά τώρα αναθεωρω λίγο. Όπως έλεγαν κ στο παρά πέντε... Κοβεται το σ...ξ????

ε μα vαι αλλο vα μηv προλαβαιvεις επειδη υπαρχουv κ υποχρεωσεις κ αλλο vα προτιμας vα κατσεις καvαπε αvτι για επαφές.  εvταξει θα υπαρχουv καποιοι μηvες που θα εισαι πτωμα ειδικα με εvα μωρο αλλα αλλο το vα μηv σε vοιαζει κ που δεv γιvετε συχvα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Deena είπε:

καλά βρε κορίτσι, εσυ όπως τα περιγράφεις προφανώς έχεις μπλοκάρει κάπως και θα ήσουν ΟΚ ακόμα και χωρίς σ...ξ :-D:-D:-D

 

Ναι θα ήμουν οκ όντως, χαχα! Φάση είναι.

Ίσως παίζει και ρόλο πόσο το έχει συνηθίσει κανείς γενικά πάντως. Αν κάνεις από τα 20 κάθε μέρα σου φαίνεται λίγο όπως τρως, πίνεις και περπατάς ας πούμε. Κάτι τελείως φυσικό που είναι αδύνατο να μη συμβαίνει κι έτσι σου κακοφαίνεται αν πέσει στις 3 φορές τη βδομάδα. Αν κάνεις πρώτη φορά στα 25+ ή εχεις περάσει κάποια χρόνια χωρίς ούτε σχέση ούτε σ...ξ δεν το έχεις τόσο δεδομένο και λες δεν έγινε και κάτι. Το 3 φορές τη βδομάδα σου φαίνεται σαν μήνας του μέλιτος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

ε μα vαι αλλο vα μηv προλαβαιvεις επειδη υπαρχουv κ υποχρεωσεις κ αλλο vα προτιμας vα κατσεις καvαπε αvτι για επαφές.  εvταξει θα υπαρχουv καποιοι μηvες που θα εισαι πτωμα ειδικα με εvα μωρο αλλα αλλο το vα μηv σε vοιαζει κ που δεv γιvετε συχvα. 

Ε ναι δεν το συζητώ. Κ εμείς πολύ συχνά σε αυτή τη φάση δεν κάνουμε αλλά μου αρκεί που ξέρω πως το θέλουμε κ οι 2 κ το συζητάμε πότε θα κοιμηθούν τα παιδιά νωρίς, να μην μας πάρει κ μας ο ύπνος στο περίμενε κλπ!

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι θα ήμουν οκ όντως, χαχα! Φάση είναι.

Ίσως παίζει και ρόλο πόσο το έχει συνηθίσει κανείς γενικά πάντως. Αν κάνεις από τα 20 κάθε μέρα σου φαίνεται λίγο όπως τρως, πίνεις και περπατάς ας πούμε. Κάτι τελείως φυσικό που είναι αδύνατο να μη συμβαίνει κι έτσι σου κακοφαίνεται αν πέσει στις 3 φορές τη βδομάδα. Αν κάνεις πρώτη φορά στα 25+ ή εχεις περάσει κάποια χρόνια χωρίς ούτε σχέση ούτε σ...ξ δεν το έχεις τόσο δεδομένο και λες δεν έγινε και κάτι. Το 3 φορές τη βδομάδα σου φαίνεται σαν μήνας του μέλιτος!

Καλά κ εμένα 3 φορές την εβδομάδα μια χαρά μου φαίνεται σαν συχνότητα κ για την αρχή της σχέσης. Κ εγώ σαν πιο μικρή αραιά έκανα πριν να γνωρίσω τον άντρα μου γιατί δεν είχα μακροχρόνιες σχέσεις αλλά απ' τη στιγμή που είμαι μαζί με τον άντρα μου δεν μπορώ να διανοηθω ότι δεν θέλω να κάνω επειδή έγινα μάνα. Είμαι της άποψης ότι μέσω αυτού ερχόμαστε πιο κοντά κ αν λείπει από τη σχέση σιγά σιγά απομακρύνεται το ζευγάρι. Εσένα ίσως παίζουν ρόλο οι ορμόνες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω τι νιώθω, αν και είναι λίγο μπερδεμένα και στο δικό μου μυαλό (αν και καταχράστηκα λίγο το θέμα) Λοιπόν αυτό ακριβώς που λες, το "είμαστε γυναίκες/ζευγάρι", το ότι το ζευγάρι πρέπει να έχει προσωπικό χρόνο κλπ κλπ είναι ένα πράγμα που με πιάνει ένας μεγάλος εκνευρισμός και αντίδραση όταν το ακούω/διαβάζω. Το νιώθω σαν πίεση. Γιατί το ακούω και διαβάζω παντου -και μάλιστα έτσι καμουφλαρισμένο και politically correct "προσωπικός χρόνος" αντί να το πουν ευθέως. Λες και το να κάτσεις απλά αγκαλιά στον καναπέ δεν είναι προσωπικός χρόνος του ζευγαριού,μόνο το σ...ξ ειναι. Νιώθω να με πιέζει λίγο αυτο. Γι'αυτό λέω είναι ορμονικό, γιατί αντιδρώ. Και νιώθω ότι ζευγάρι είμαστε έτσι κι αλλιώς, δεν θα μας κάνει ζευγάρι το σ..ξ αλλά η αγάπη και το ότι δημιουργήσαμε μια οικογένεια. Ότι αυτό είναι το κάτι ξεχωριστό που έχουμε ο ένας με τον άλλο και που μας κάνει ζευγάρι, οχι το σ...ξ που το κάνει και το οποιοδήποτε ζευγαράκι μολις στη μία μέρα σχέσης -ή και καθόλου σχέσης. (Όχι ότι είχαμε καμία πολυτάραχη ερωτική ζωή εμείς πριν γνωριστούμε, γενικά μιλάω). Νιώθω ότι σ..ξ κάνει ο καθένας, οικογένεια όμως κανεις μόνο με αυτόν που ερωτεύτηκες απόλυτα, οπότε δεν είναι το σ...ξ το βασικό συστατικό της σχέσης. Ο άντρας μου λέει ότι είναι ακόμα πιο ωραίο όταν γίνεται μεταξύ δύο τόσο αγαπημένων, παντρεμένων κλπ, όταν έχεις βρει τον άνθρωπό σου κλπ κλπ και ότι ακριβώς επειδή έχει συμβεί και με άλλους είναι περίεργο να μη συμβαίνει τελικά με αυτόν που παντρεύτηκες (εντάξει λογικό κι αυτό!) Και οτι αυτά που λέω είναι σαν θρησκευτικά, αλλά πραγματικά δεν έχω σχέση με θρησκεία και ούτε τα πίστευα παλιότερα αυτά που λέω! Απλά κάπως μου'χει κάτσει τώρα τελευταία ότι είναι κάτι πολύ ενστικτώδες και ζωώδες και για παθιασμένους φοιτητές, όχι για γονείς! Πιστεύω ότι απλά το σώμα μου δεν θέλει ακόμα για ορμονικούς λόγους και γι'αυτο το μυαλό μου ψάχνει επιχειρήματα-δικαιολογιες. Γιατί όλα αυτά που γράφω (και που σίγουρα σας φαίνονται κουφά) μου έρχονται σιγά σιγά όσο τα συζητάω κ όσο περισσότερο το σκέφτομαι, δεν ήρθαν με το που γέννησα. Είναι όντως σαν δικαιολογίες δηλαδή.

Εννοείται ότι το επαφές σας δένει αλλιώς δεν είστε ζευγάρι, είστε φίλοι.. 

Ορμονικο είναι σίγουρα αλλιώς παιζει κάτι άλλο που δεν είναι καλό για ένα ζευγάρι κι ευχομαι να μην είναι αυτό. :)

 

Σουπερ μαμ μην αγχώνεσαι είναι νωρίς ακομα κι εμείς στο δευτερο παιδι δεν είχαμε συχνά επαφές τρεις με τέσσερις τη βδομάδα. Τώρα έστρωσαν τα πράγματα, όταν λέω τώρα εννοώ μετά από ενάμισυ χρονο που πηγε το μωρό. Έχουμε επανέλθει. Θα ήθελα περισσότερο χρόνο να περνάω μαζί του και διαφορετικά, πιο πολλη αγκαλιά ας πουμε αλλά μας παίρνει ο υπνος. Εντάξει δεν πειραζει, τα σαββκα σαφώς είναι καλυτερα! 

  • Ευχαριστώ! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 είπε:

Εννοείται ότι το επαφές σας δένει αλλιώς δεν είστε ζευγάρι, είστε φίλοι.. 

Ορμονικο είναι σίγουρα αλλιώς παιζει κάτι άλλο που δεν είναι καλό για ένα ζευγάρι κι ευχομαι να μην είναι αυτό. :)

 

Καλά πρώτον δεν λέω να μη γίνεται ποτέ, τοτε θα ήταν σαν φίλοι, με το 1 φορά στις 2 βδομάδες δεν είναι σαν φίλοι! Εκτός αν είναι friends with benefits, χαχα!

Εγώ πάντως πέρα από αυτή την "κρίση" που έχω τώρα, από πάντα θεωρώ ότι σαν ζευγάρι σε δένουν και οι αγκαλιές και τα φιλιά και το να κάθεσαι με τις πιτζαμουλες σου να χουχουλιαζεις και να του χαϊδεύεις τα μαλλιά. Δεν τα κάνεις με φίλους αυτά! Ούτε φιλιεσαι με φιλους. Το ζευγάρι τα κάνει! Από πάντα δηλαδή δεν έδινα τόση έμφαση στο καθεαυτό σ...ξ, ήμουν πολύ της αγκαλιτσας. Απλά είχα και πιο πολλή όρεξη για το σ...ξ (το γράφω με τελιτσες επειδή αν το γράψω κανονικά αλλάζει αυτόματα σε "επαφές". Όχι γιατί ντρέπομαι να το γράψω, χαχα) Το καθημερινό δεν το έχουμε πολυζησει γενικα,μόνο όταν πρωτομείναμε μαζί και τον πρώτο μήνα του γάμου, στον δεύτερο έμεινα έγκυος. Κάνα τρίμηνο δηλαδή συνολικά! Επίσης και οι δύο κάναμε για πρώτη φορά όντας μεγάλοι κι επίσης και οι δύο ειχαμε ζήσει χρόνια χωρίς σχέση και σ...ξ. Γι'αυτό λέω ότι παίζει και ρόλο το ποσο το έχει συνηθίσει ο καθένας γενικά στη ζωή του. Αν κάνει από τα 20 καθημερινά δεν μπορεί να φανταστεί τη ζωή του χωρίς αυτό, είναι όπως αναπνέει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι ορμόνες παίζουν τεράστιο ρόλο. Μου ήρθε περίοδος όταν ο μικρός ήταν 13 μηνών. Μέχρι τότε δεν είχα ιδιαίτερη όρεξη, αλλά κι όταν είχα, δυσκολευόμουν. Πονούσα, δεν είχα καθόλου υγρασία, βάλε λιπαντικά, "είσαι εντάξει αγάπη μου;" "όχι αλλά θέλω να συνεχίσουμε", γενικά μια δυστυχία σκέτη. Με το που αδιαθέτησα, ήταν σαν να γύρισε ένας διακόπτης. Σαν να επέστρεψαν όλες οι λειτουργίες (που βασικά επέστρεψαν).

Καθόλου δεν μου είχε λείψει η περίοδος, αλλά μόνο γι' αυτό, την εκτίμησα. :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ρομαντική μου @little lamb νομίζω πως κάποια πράγματα που νιώθουμε η που σκεφτόμαστε η που περνάμε όταν κάνουμε οικογένεια, είναι σαν να αναβιώνουμε την πατρική μας οικογένεια χωρίς ούτε εμείς οι ίδιοι να το καταλάβουμε.. Πολλά πράγματα δε τα μάθαμε από τους γονείς μας τουλάχιστον εγώ κ κρίνω βάση αυτού... Ίσως αυτό που περνάς αυτή τη περίοδο της ζωής σου να είναι ορμονικο, ίσως απλά να μεγαλώνεις κ να βλέπεις διαφορετικά τη ζωή, η ίσως αυτό τελικά να είσαι εσύ... Πάντως αν σκεφτείς ότι κ τα παιδιά μας με αυτό τον τρόπο έρχονται στη ζωή, πιστεύω δε χρειάζεται να νιώθουμε καθόλου ενοχές αλλά το αντίθετος, κ αν τους το εξηγήσουμε από μικρή ηλικία με τα σωστά λόγια κ φαίνεται σαν φυσιολογικό κ ότι είναι ένας τρόπος ζωής κ αυτό ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε ζευγαριού πιστεύω κ εκείνα θα το πάρουν πάρα πολύ θετικά..

Εγώ όταν παντρεύτηκα κ έκανα οικογένεια έπεσα με τα μούτρα στο να το "παίξω" σωστή σύζυγος κ να γίνω όσο καλύτερη μητέρα μπορώ που έχασα τον εαυτό μου,κ ξέχασα πως είναι να είσαι γυναίκα  συνειδητοποιω τον τελευταίο καιρό πως τα τελευταία χρόνια δεν ήμουν εγώ, αλλά κάποια άλλη.... :| εμένα μαρεσει πολύ να με φλερτάρει ο άντρας μου κ να τον φλερτάρω κ εγώ αυτό με ανανεώνει πάρα πολύ όπως πιστεύω κ εκείνων.. 

@Super.mum όπως είπαν κ τα κορίτσια με δύο παιδιά, 3 φορές φορές την εβδομάδα είναι εξαιρετικά κ μπράβο σας που μπορείτε κ κρατάτε την ερωτική σας ζωή με τον σύζυγό σου τόσο καλά, με τόσο κουραστικό πρόγραμμα που έχετε μέσα στην ημέρα, εμείς μια φορά την εβδομάδα κ αν κάποιες φορές είμαι τόσο κουρασμένη που το αποφεύγω...!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ! 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι θα ήμουν οκ όντως, χαχα! Φάση είναι.

Ίσως παίζει και ρόλο πόσο το έχει συνηθίσει κανείς γενικά πάντως. Αν κάνεις από τα 20 κάθε μέρα σου φαίνεται λίγο όπως τρως, πίνεις και περπατάς ας πούμε. Κάτι τελείως φυσικό που είναι αδύνατο να μη συμβαίνει κι έτσι σου κακοφαίνεται αν πέσει στις 3 φορές τη βδομάδα. Αν κάνεις πρώτη φορά στα 25+ ή εχεις περάσει κάποια χρόνια χωρίς ούτε σχέση ούτε σ...ξ δεν το έχεις τόσο δεδομένο και λες δεν έγινε και κάτι. Το 3 φορές τη βδομάδα σου φαίνεται σαν μήνας του μέλιτος!

Δε θεωρώ ότι είναι ποσοτικό το θέμα να σου πω την αλήθεια. Δεν είναι πχ γυμναστική το σ...ξ που άμα το μάθεις από μικρός τη συνεχίζεις να αθλείσαι συστηματικά αλλιώς που και που. Κατά τη γνώμη μου έχει να κάνει πρώτα από όλα 1) με τη χημεία με τον παρτενέρ (με άλλον μπορεί να κάνεις τρέλες και με άλλον να βαριέσαι γιατί δε σε εμπνέει) και 2) με την ελευθερία του μυαλού στον τρόπο που προσεγγίζει κανείς την όλη διαδικασία. Και για να εξηγήσω το δεύτερο, δεν έννοω το ποσο τολμηρό είναι το σ...ξ αλλά τα κολλήματα που μπορεί να έχει κάποιος σε σχέση με την πράξη και τις πιθανές ενοχές του, που αν το ψάξεις περισσότερο έχουν να κάνουν συνήθως με μια αρκετά συντηρητική διαπαιδαγώγηση από το οικογενειακό περιβάλλον. Προσωπικά δηλαδή μου φαίνεται λιγο περίεργο το γεγονός οτι κάποιος άνθρωπος μπορεί να αναζητήσει τη σεξουαλικότητά του μετά τα 25 και σε 1 περίπτωση φίλης που ξέρω υπήρχε το οικογενειακό background που περιγράφω και κατ επέκταση μια πολύ ενοχική θεώρηση της όλης κατάστασης από το συγκεκριμένο άτομο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μείνω στο "θεωρητικα" που ανέφερα η @esperos και θα ρωτήσω: τι υποχρεώσεις εκτός παιδιών έχετε όσοι έχετε συχνά επαφές; Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω, γιατί θεωρώ ότι πραγματικά παίζει ρόλο αν η μαμά πχ δεν εργάζεται εκτός σπιτιού ή σχολαει πολύ νωρίς το μεσημερι και τα έχει όλα έτοιμα μέχρι να σχολιάσει ο σύντροφος, είναι πιο εύκολα μετά. Εμείς σχολαμε 7, έχουμε 2 ώρες με τα παιδιά μας, μετά ρουτίνα ύπνου, μετά μαγείρεμα για την επόμενη, συγυρισμα, πλύσιμο, όλα όσα θα έκανα μέσα στη μέρα πρέπει να τα χωρέσω μετά τις 9 το βραδυ. Ετσι φτάνει 12 το βράδυ. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ λοιπόν θα ήθελα να κλείσει η μέρα με ένα σεξακι, πρακτικά θέλω απλα να απλώσω τα ποδαρια μου στον καναπέ και να μη μου μιλάει κανείς!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Προσωπικά δηλαδή μου φαίνεται λιγο περίεργο το γεγονός οτι κάποιος άνθρωπος μπορεί να αναζητήσει τη σεξουαλικότητά του μετά τα 25 και σε 1 περίπτωση φίλης που ξέρω υπήρχε το οικογενειακό background που περιγράφω και κατ επέκταση μια πολύ ενοχική θεώρηση της όλης κατάστασης από το συγκεκριμένο άτομο.

 

Το ότι δεν έκανε κάποιος πριν τα 25 δεν σημαίνει ότι δεν ήθελε και δεν αναζητούσε τη σεξουαλικότητα. Μπορεί απλά να μην έτυχε να βρει κάποιον που να αρέσουν ο ένας στον άλλο. Εμένα μου άρεσαν αρκετοί συμφοιτητές μου κατά καιρούς, με κάποιους μάλιστα επεδίωκα εγώ πρώτη να βγούμε, αλλά δεν έτυχε να τους αρέσω εγώ. Κι επίσης καταλάβαινα ότι άρεσα σε κάποιους άλλους που δεν μου άρεσαν εμένα. Ήταν απλά θέμα τύχης. Οκ στην οικογένεια δεν το συζητούσαμε αλλα δεν υπήρχε κάποιο συντηρητικό ή θρησκο κλίμα. Νομίζω όπως ήταν στις περισσότερες οικογένειες τότε, απλά δεν συζητιόταν το θέμα. Και πολλές φίλες μου ξεκίνησαν σε παρόμοια ηλικία επίσης, δεν νομίζω ότι είναι τόσο σπάνιο το 25!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Το ότι δεν έκανε κάποιος πριν τα 25 δεν σημαίνει ότι δεν ήθελε και δεν αναζητούσε τη σεξουαλικότητα. Μπορεί απλά να μην έτυχε να βρει κάποιον που να αρέσουν ο ένας στον άλλο. Εμένα μου άρεσαν αρκετοί συμφοιτητές μου κατά καιρούς, με κάποιους μάλιστα επεδίωκα εγώ πρώτη να βγούμε, αλλά δεν έτυχε να τους αρέσω εγώ. Κι επίσης καταλάβαινα ότι άρεσα σε κάποιους άλλους που δεν μου άρεσαν εμένα. Ήταν απλά θέμα τύχης. Οκ στην οικογένεια δεν το συζητούσαμε αλλα δεν υπήρχε κάποιο συντηρητικό ή θρησκο κλίμα. Και πολλές φίλες μου ξεκίνησαν σε παρόμοια ηλικία επίσης.

Ναι εννοείται. Και το timing και οι διαθέσιμες επιλογές είναι σημαντικοί παράγοντες. Υπάρχουν ωστόσο συχνά και πολλά ταμπού σε σχέση με το θέμα και είναι κρίμα να μην αφήνονται οι άνθρωποι να απολαύσουν μια τόσο όμορφη και αναγκαία για τον οργανισμό κατάσταση.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Τι άλλο εννοείς;

Κάτι κακό εννοώ, ότι το ζευγάρι απομακρυνεται. Αλλά οκ κατάλαβα πως έγραψες. Απλώς για καθέναν είναι διαφορετικο στο μυαλό του. Εγώ το έχω για το πρωτο σε μια σχέση και μετά όλα τα υπόλοιπα. Πιστευω η χημεία εκεί η υπάρχει η δεν υπάρχει ενώ όλα τα αλλά διορθώνονται λίγο έως πολυ

Just now, Merendoula είπε:

Θα μείνω στο "θεωρητικα" που ανέφερα η @esperos και θα ρωτήσω: τι υποχρεώσεις εκτός παιδιών έχετε όσοι έχετε συχνά επαφές; Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω, γιατί θεωρώ ότι πραγματικά παίζει ρόλο αν η μαμά πχ δεν εργάζεται εκτός σπιτιού ή σχολαει πολύ νωρίς το μεσημερι και τα έχει όλα έτοιμα μέχρι να σχολιάσει ο σύντροφος, είναι πιο εύκολα μετά. Εμείς σχολαμε 7, έχουμε 2 ώρες με τα παιδιά μας, μετά ρουτίνα ύπνου, μετά μαγείρεμα για την επόμενη, συγυρισμα, πλύσιμο, όλα όσα θα έκανα μέσα στη μέρα πρέπει να τα χωρέσω μετά τις 9 το βραδυ. Ετσι φτάνει 12 το βράδυ. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ λοιπόν θα ήθελα να κλείσει η μέρα με ένα σεξακι, πρακτικά θέλω απλα να απλώσω τα ποδαρια μου στον καναπέ και να μη μου μιλάει κανείς!

Ειμαι όλη μέρα στο ποδι αλλά το σεχ, σεχ. Εγω προσωπικα εκεί ξεδινω. Κι αν μου το κόψουν βγάζω φλύκταινες. Είναι θέμα ανθρώπου... 

Παρατάω τις δουλειές, για να σου απαντήσω. Βέβαια τελ έχω πάρει κάποια κιλά δε νιώθω και πολυ καλα αλλά έχω ξαναμπεί σε διατροφή κ διορθώνονται

Κ το γεγονός ότι δεν έχω ρουχα καινουρια με ρίχνει απίστευτα! 

Εκει που επίσης δυσκολεύομαι είναι όταν τελικά παω να κοιμηθώ ήρεμα κ ωραία και ακουω ένα μαμαααα. Αλλά τι να κάνουμε αυτά τα ωραία της συζυγικης ζωής :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Πάντως αν σκεφτείς ότι κ τα παιδιά μας με αυτό τον τρόπο έρχονται στη ζωή, πιστεύω δε χρειάζεται να νιώθουμε καθόλου ενοχές αλλά το αντίθετος, κ αν τους το εξηγήσουμε από μικρή ηλικία με τα σωστά λόγια κ φαίνεται σαν φυσιολογικό κ ότι είναι ένας τρόπος ζωής κ αυτό ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε ζευγαριού πιστεύω κ εκείνα θα το πάρουν πάρα πολύ θετικά..

 

Εγώ το φοβάμαι γιατί για ένα παιδί τα γεννητικά όργανα είναι αυτό από το οποίο ουρείς, οπότε δεν θα του φανεί τουλάχιστον περίεργο και "ίου" το ότι μπαίνει το ένα στο άλλο; Ή δεν θα φοβηθει μήπως πονάει ας πούμε; Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι να μου είχε φανεί σιχαμερό ούτε σοκαριστικό σαν παιδί αλλά για κάποιο λόγο φοβάμαι ότι θα φανεί στο παιδί μου. Και αγχώνομαι όταν βλέπω ότι τα παιδικά βιβλία πλέον είναι εξαιρετικά λεπτομερή και δεν αρκούνται στο ότι τα γεννητικά όργανα "ενώνονται", αλλά μιλάνε για τη στύση, δείχνουν την πράξη με εικονογράφηση και γενικά υποτίθεται οτι πρέπει να τους τα πούμε τόσο λεπτομερώς. Γι'αυτό πιστευω μου βγαίνει το άγχος όσο μεγαλώνει ενώ οταν ήταν μωρό δεν είχα θέμα. Γιατί νιώθω μια πίεση από αυτά που διαβάζω (όχι εδώ, παντού) και ακούω, αφ'ενος ότι πρέπει να έχουμε πολλη όρεξη να κάνουμε αλλιώς δεν είμαστε ζευγάρι/έχει πρόβλημα η σχεση, αφ' ετέρου οτι πρέπει να το περιγράψουμε με κάθε λεπτομέρεια από νηπιακή ηλικία κλπ. Γενικά νιώθω μια πίεση (από την κοινωνία) σε αυτόν τον τομέα. Κάπως σαν ότι από εκεί που ήταν ταμπού τώρα έχει περάσει στο άλλο άκρο και συνεχώς ακούμε/μιλάμε γι'αυτο. Ακριβώς επειδή το νιώθω σαν πίεση πιστεύω ότι είναι ορμονικό.

 

Πάντως να πω και για την επιβεβαίωση που λέτε ότι μας θέλει ακόμα ο σύντροφός μας κλπ, ισχύει αλλά εγώ αυτό το βλέπω και λίγο ανάποδα: ότι επιβεβαίωση νιώθεις κι όταν του αρέσει να σου χαϊδεύει τα μαλλιά,να σε φιλάει και να κάτσετε αγκαλιά στον καναπέ με πιτζαμουλες και κουβερτουλα χωρίς να θέλει απαραιτήτως σ..ξ. Αλλιώς θα μου φαινόταν σαν να με ήθελε κυρίως γι'αυτο, ότι όλο εκεί έχει το νου του, ότι γι'αυτον είμαι μόνο αυτό κλπ. Ίσως είμαι λίγο υπερβολικά ρομαντική όπως είπε η Χαρούμενη Μαμά. Αφού καμια φορά που κάνω στον άντρα μου αγκαλίτσες και ...το σώμα του δείξει ότι θέλει κι άλλα (γιατί εκείνος μια χαρά όρεξη έχει), "τσατιζομαι" και τον πειράζω οτι αμάν πια αυτό το μέρος του σώματος δεν μας αφήνει να κάνουμε μια αγκαλίτσα, χάδια κλπ, θέλει σώνει και ντε να συμμετάσχει; :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Εγώ το φοβάμαι γιατί για ένα παιδί τα γεννητικά όργανα είναι αυτό από το οποίο ουρείς, οπότε δεν θα του φανεί τουλάχιστον περίεργο και "ίου" το ότι μπαίνει το ένα στο άλλο; Ή δεν θα φοβηθει μήπως πονάει ας πούμε; Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι να μου είχε φανεί σιχαμερό ούτε σοκαριστικό σαν παιδί αλλά για κάποιο λόγο φοβάμαι ότι θα φανεί στο παιδί μου. Και αγχώνομαι όταν βλέπω ότι τα παιδικά βιβλία πλέον είναι εξαιρετικά λεπτομερή και δεν αρκούνται στο ότι τα γεννητικά όργανα "ενώνονται", αλλά μιλάνε για τη στύση, δείχνουν την πράξη με εικονογράφηση και γενικά υποτίθεται οτι πρέπει να τους τα πούμε τόσο λεπτομερώς. Γι'αυτό πιστευω μου βγαίνει το άγχος όσο μεγαλώνει ενώ οταν ήταν μωρό δεν είχα θέμα. Γιατί νιώθω μια πίεση από αυτά που διαβάζω (όχι εδώ, παντού) και ακούω, αφ'ενος ότι πρέπει να έχουμε πολλη όρεξη να κάνουμε αλλιώς δεν είμαστε ζευγάρι/έχει πρόβλημα η σχεση, αφ' ετέρου οτι πρέπει να το περιγράψουμε με κάθε λεπτομέρεια από νηπιακή ηλικία κλπ. Γενικά νιώθω μια πίεση (από την κοινωνία) σε αυτόν τον τομέα. Κάπως σαν ότι από εκεί που ήταν ταμπού τώρα έχει περάσει στο άλλο άκρο και συνεχώς ακούμε/μιλάμε γι'αυτο. Ακριβώς επειδή το νιώθω σαν πίεση πιστεύω ότι είναι ορμονικό.

 

Πάντως να πω και για την επιβεβαίωση που λέτε ότι μας θέλει ακόμα ο σύντροφός μας κλπ, ισχύει αλλά εγώ αυτό το βλέπω και λίγο ανάποδα: ότι επιβεβαίωση νιώθεις κι όταν του αρέσει να σου χαϊδεύει τα μαλλιά,να σε φιλάει και να κάτσετε αγκαλιά στον καναπέ με πιτζαμουλες και κουβερτουλα χωρίς να θέλει απαραιτήτως σ..ξ. Αλλιώς θα μου φαινόταν σαν να με ήθελε κυρίως γι'αυτο, ότι όλο εκεί έχει το νου του κλπ. Ίσως είμαι λίγο υπερβολικά ρομαντική όπως είπε η Χαρούμενη Μαμά. Αφού καμια φορά που κάνω στον άντρα μου αγκαλίτσες και ...το σώμα του δείξει ότι θέλει κι άλλα (γιατί εκείνος μια χαρά όρεξη έχει), "τσατιζομαι" και τον πειράζω οτι αμάν πια αυτό το μέρος του σώματος δεν μας αφήνει να κάνουμε μια αγκαλίτσα, χάδια κλπ, θέλει σώνει και ντε να συμμετάσχει; :-P

Αντρας είναι αμα δεν έχει εκεί το μυαλό του που θα το χει; :D Καλό είναι αυτό

:)

Just now, little lamb είπε:

 

Το ότι δεν έκανε κάποιος πριν τα 25 δεν σημαίνει ότι δεν ήθελε και δεν αναζητούσε τη σεξουαλικότητα. Μπορεί απλά να μην έτυχε να βρει κάποιον που να αρέσουν ο ένας στον άλλο. Εμένα μου άρεσαν αρκετοί συμφοιτητές μου κατά καιρούς, με κάποιους μάλιστα επεδίωκα εγώ πρώτη να βγούμε, αλλά δεν έτυχε να τους αρέσω εγώ. Κι επίσης καταλάβαινα ότι άρεσα σε κάποιους άλλους που δεν μου άρεσαν εμένα. Ήταν απλά θέμα τύχης. Οκ στην οικογένεια δεν το συζητούσαμε αλλα δεν υπήρχε κάποιο συντηρητικό ή θρησκο κλίμα. Νομίζω όπως ήταν στις περισσότερες οικογένειες τότε, απλά δεν συζητιόταν το θέμα. Και πολλές φίλες μου ξεκίνησαν σε παρόμοια ηλικία επίσης, δεν νομίζω ότι είναι τόσο σπάνιο το 25!

25;! 

 Στα 25 κοντευα να παντρευτω :P

κι εμενα λιγο αργά μου φαίνεται αλλά εντάξει όπως αισθάνεται ο καθένας, ο καθένας μας έχει μεγαλώσει διαφορετικά σε διαφορετικές συνθήκες! :)

Just now, xaroumenh mama είπε:

Ρομαντική μου @little lamb νομίζω πως κάποια πράγματα που νιώθουμε η που σκεφτόμαστε η που περνάμε όταν κάνουμε οικογένεια, είναι σαν να αναβιώνουμε την πατρική μας οικογένεια χωρίς ούτε εμείς οι ίδιοι να το καταλάβουμε.. Πολλά πράγματα δε τα μάθαμε από τους γονείς μας τουλάχιστον εγώ κ κρίνω βάση αυτού... Ίσως αυτό που περνάς αυτή τη περίοδο της ζωής σου να είναι ορμονικο, ίσως απλά να μεγαλώνεις κ να βλέπεις διαφορετικά τη ζωή, η ίσως αυτό τελικά να είσαι εσύ... Πάντως αν σκεφτείς ότι κ τα παιδιά μας με αυτό τον τρόπο έρχονται στη ζωή, πιστεύω δε χρειάζεται να νιώθουμε καθόλου ενοχές αλλά το αντίθετος, κ αν τους το εξηγήσουμε από μικρή ηλικία με τα σωστά λόγια κ φαίνεται σαν φυσιολογικό κ ότι είναι ένας τρόπος ζωής κ αυτό ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε ζευγαριού πιστεύω κ εκείνα θα το πάρουν πάρα πολύ θετικά..

Εγώ όταν παντρεύτηκα κ έκανα οικογένεια έπεσα με τα μούτρα στο να το "παίξω" σωστή σύζυγος κ να γίνω όσο καλύτερη μητέρα μπορώ που έχασα τον εαυτό μου,κ ξέχασα πως είναι να είσαι γυναίκα  συνειδητοποιω τον τελευταίο καιρό πως τα τελευταία χρόνια δεν ήμουν εγώ, αλλά κάποια άλλη.... :| εμένα μαρεσει πολύ να με φλερτάρει ο άντρας μου κ να τον φλερτάρω κ εγώ αυτό με ανανεώνει πάρα πολύ όπως πιστεύω κ εκείνων.. 

@Super.mum όπως είπαν κ τα κορίτσια με δύο παιδιά, 3 φορές φορές την εβδομάδα είναι εξαιρετικά κ μπράβο σας που μπορείτε κ κρατάτε την ερωτική σας ζωή με τον σύζυγό σου τόσο καλά, με τόσο κουραστικό πρόγραμμα που έχετε μέσα στην ημέρα, εμείς μια φορά την εβδομάδα κ αν κάποιες φορές είμαι τόσο κουρασμένη που το αποφεύγω...!! 

Συμφωνώ σε όσα γράφεις και τελικά είναι πως αισθάνεται καλυτερα ο καθένας

Εγώ αν το κρατουσα μια φορά τη βδομάδα έχω κόψει και το τσιγάρο συν η καραντίνα και η τηλεργασία, νομίζω θα ειχα λολαθει :mrgreen:ειπαμε να κόψουμε τσιγάρο, κοινωνικά, φαι και ψώνια. Οχι και το σεχ μόνο αυτό μας έμεινε :oops:

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όσες λέτε ότι κάνετε τόσο συχνά και δεν έχετε κανένα ενοχικό συναίσθημα απέναντι στα παιδιά (βασικά όλες το λέτε αυτό) τα παιδιά σας είναι σε ηλικία που τους έχετε μιλήσει για αυτό; Κι αν ναι, πώς το πήραν; (Αν και υποθέτω ότι αν νιώσει άβολα το παιδί δεν θα το πει στον γονιό, αλλά τα είδατε να ζοριζονται κάπως ή να αλλάζουν λίγο συμπεριφορά απέναντί σας μέχρι να το συνειδητοποιήσουν; ) Τέλος πάντων τώρα ίσως βγαίνω πολύ από το θέμα, θα ψάξω να βρω σχετικο τοπικ όταν έρθει η ώρα. Το έχω λιγο το να αγχώνομαι προκαταβολικά για θέματα που δεν είναι του παρόντος!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Βασικά όσες λέτε ότι κάνετε τόσο συχνά και δεν έχετε κανένα ενοχικό συναίσθημα απέναντι στα παιδιά (βασικά όλες το λέτε αυτό) τα παιδιά σας είναι σε ηλικία που τους έχετε μιλήσει για αυτό; Κι αν ναι, πώς το πήραν; (Αν και υποθέτω ότι αν νιώσει άβολα το παιδί δεν θα το πει στον γονιό). Τέλος πάντων τώρα ίσως βγαίνω πολύ από το θέμα, θα ψάξω να βρω σχετικο τοπικ όταν έρθει η ώρα.

Ενοχή θα ένιωθα απέναντι στο παιδί μου μόνο αν η ίδια θεωρούσα ότι διαπράττω μια απαγορευμένη πράξη. Έχοντας τη θεώρηση ότι κάνω κάτι απόλυτα φυσιολογικό δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να νιώσω άσχημα. Αυτό προσπάθησα να σου εξηγήσω και πριν. Δεν έχει να κάνει με το παιδί, αυτό είναι πρόσχημα. Με τη δική μας στάση απέναντι στο σ...ξ έχει να κάνει και τα δικά μας βιώματα.

 

Προσωπικά μόλις θα πλησιάζει η ηλικία των ερωτήσεων θα φροντίσω να διαβάσω κάτι σχετικό προκειμένου να το εξηγήσω καλύτερα. Όχι όμως για να απενοχοποιηθώ στα μάτια του παιδιού.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Βασικά όσες λέτε ότι κάνετε τόσο συχνά και δεν έχετε κανένα ενοχικό συναίσθημα απέναντι στα παιδιά (βασικά όλες το λέτε αυτό) τα παιδιά σας είναι σε ηλικία που τους έχετε μιλήσει για αυτό; Κι αν ναι, πώς το πήραν; (Αν και υποθέτω ότι αν νιώσει άβολα το παιδί δεν θα το πει στον γονιό, αλλά τα είδατε να ζοριζονται κάπως ή να αλλάζουν λίγο συμπεριφορά απέναντί σας μέχρι να το συνειδητοποιήσουν; ) Τέλος πάντων τώρα ίσως βγαίνω πολύ από το θέμα, θα ψάξω να βρω σχετικο τοπικ όταν έρθει η ώρα. Το έχω λιγο το να αγχώνομαι προκαταβολικά για θέματα που δεν είναι του παρόντος!

Στα μωρά θα μιλήσουμε για σεχ? 

Προφανώς και όχι... .......... 

Γιατί όσες το κάνουμε χωρίς ενοχές, πρεπει να χουμε μεγάλα παιδια όπου έχουμε συζητήσει γι αυτό? 

 

Just now, Anna3011 είπε:

Ενοχή θα ένιωθα απέναντι στο παιδί μου μόνο αν η ίδια θεωρούσα ότι διαπράττω μια απαγορευμένη πράξη. Έχοντας τη θεώρηση ότι κάνω κάτι απόλυτα φυσιολογικό δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να νιώσω άσχημα. Αυτό προσπάθησα να σου εξηγήσω και πριν. Δεν έχει να κάνει με το παιδί, αυτό είναι πρόσχημα. Με τη δική μας στάση απέναντι στο σ...ξ έχει να κάνει και τα δικά μας βιώματα.

 

Προσωπικά μόλις θα πλησιάζει η ηλικία των ερωτήσεων θα φροντίσω να διαβάσω κάτι σχετικό προκειμένου να το εξηγήσω καλύτερα. Όχι όμως για να απενοχοποιηθώ στα μάτια του παιδιού.

Καλε γιατί να έχουμε ενοχές? 

 

Σχετικά με τις απορίες των παιδιων υπάρχει ένα ωραίο βιβλίο με ερωτήσεις κ απαντησεις αναλόγως ηλικιας! Δεν το χω χρειαστεί ακόμα αλλά έχει ωραιες απαντήσεις (οχι όλες καθώς εχρι γραφτεί κι από άτομο άλλης κουλτουρας και χώρας αλλά κατά βάση παιρνεις ιδέες) 

Just now, little lamb είπε:

Βασικά όσες λέτε ότι κάνετε τόσο συχνά και δεν έχετε κανένα ενοχικό συναίσθημα απέναντι στα παιδιά (βασικά όλες το λέτε αυτό) τα παιδιά σας είναι σε ηλικία που τους έχετε μιλήσει για αυτό; Κι αν ναι, πώς το πήραν; (Αν και υποθέτω ότι αν νιώσει άβολα το παιδί δεν θα το πει στον γονιό, αλλά τα είδατε να ζοριζονται κάπως ή να αλλάζουν λίγο συμπεριφορά απέναντί σας μέχρι να το συνειδητοποιήσουν; ) Τέλος πάντων τώρα ίσως βγαίνω πολύ από το θέμα, θα ψάξω να βρω σχετικο τοπικ όταν έρθει η ώρα. Το έχω λιγο το να αγχώνομαι προκαταβολικά για θέματα που δεν είναι του παρόντος!

Γι αυτό είναι το φόρουμ, η καθεμία με τα δικά της :D no worries and no stress. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Αντρας είναι αμα δεν έχει εκεί το μυαλό του που θα το χει; :D Καλό είναι αυτό

 

Ε δεν ξέρω, μου'χει κολλησει ότι αυτό είναι το πιο ζωώδες και ενστικτώδες κομμάτι μιας σχέσης και ότι η σχέση έχει πολύ ανώτερα στοιχεία, συναισθηματα κλπ, κι ότι δεν είναι καλό σημάδι το να είναι το βασικό στοιχείο το σ..ξ. Σαν να ξεπέφτει η σχέση, να χάνονται όλα τα άλλα, αγάπη, μαγεία και μένει μόνο αυτό το σαρκικο. Ότι σ...ξ έκαναν και παλιά που ήταν με προξενιά και κατά βάθος ήταν καταπιεσμένοι κ δεν αγαπιούνταν, δεν αγκαλιαζονταν κ φιλιουνταν ποτέ αλλά σ..ξ έκαναν απλά λόγω της φύσης τους και ήταν το μόνο που τους ένωνε, ενώ τώρα υποτίθεται ότι μας δένουν πολύ περισσότερα πράγματα με τους συντρόφους μας. Συναισθηματα, κοινά ενδιαφέροντα, αγκαλιές, φιλιά κλπ. Κάτι τέτοιο νιώθω. Ο άντρας μου βέβαια το θεωρεί ένα με τα συναισθήματα, δεν το θεωρεί κάτι καθαρά σαρκικό. Δεν το λέει καν σ..ξ αλλά έρωτα.

 

Just now, diane2020 είπε:

Στα μωρά θα μιλήσουμε για σεχ? 

Προφανώς και όχι... .......... 

Γιατί όσες το κάνουμε χωρίς ενοχές, πρεπει να χουμε μεγάλα παιδια όπου έχουμε συζητήσει γι αυτό? 

 

Όχι, το ανάποδο εννοούσα. Ότι μήπως νιώθετε τόσο άνετα επειδή δεν έχει έρθει ακόμα η ηλικία των ερωτήσεων. Και μήπως όταν αρχίζουν αυτές οι ερωτήσεις νιώθουμε πιο άβολα και απλά εγώ το έπαθα προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ε δεν ξέρω, μου'χει κολλησει ότι αυτό είναι το πιο ζωώδες και ενστικτώδες κομμάτι μιας σχέσης και ότι η σχέση έχει πολύ ανώτερα στοιχεία, συναισθηματα κλπ, κι ότι δεν είναι καλό σημάδι το να είναι το βασικό στοιχείο το σ..ξ. Σαν να ξεπέφτει η σχέση, να χάνονται όλα τα άλλα, αγάπη, μαγεία και μένει μόνο αυτό το σαρκικο. Ότι σ...ξ έκαναν και παλιά που ήταν με προξενιά και κατά βάθος ήταν καταπιεσμένοι κ δεν αγαπιούνταν, δεν αγκαλιαζονταν κ φιλιουνταν ποτέ αλλά σ..ξ έκαναν απλά λόγω της φύσης τους και ήταν το μόνο που τους ένωνε, ενώ τώρα υποτίθεται ότι μας δένουν πολύ περισσότερα πράγματα με τους συντρόφους μας. Συναισθηματα, κοινά ενδιαφέροντα, αγκαλιές, φιλιά κλπ. Κάτι τέτοιο νιώθω. Ο άντρας μου βέβαια το θεωρεί ένα με τα συναισθήματα, δεν το θεωρεί κάτι καθαρά σαρκικό. Δεν το λέει καν σ..ξ αλλά έρωτα.

 

 

Όχι, το ανάποδο εννοούσα. Ότι μήπως νιώθετε τόσο άνετα επειδή δεν έχει έρθει ακόμα η ηλικία των ερωτήσεων. Και μήπως όταν αρχίζουν αυτές οι ερωτήσεις νιώθουμε πιο άβολα και απλά εγώ το έπαθα προκαταβολικά.

1. Ο χριστος και η Παναγιά. Πως τα χεις μπουρδουκλωσει έτσι στο μυαλό σου!!!:wub:

Οχι καμμια σχέση δεν ειναι ολα αυτα που περιγράφεις.... Το κάνεις με τον άντρα σου, πες στο σεχ πες το έρωτα πες το όπως θες, είστε μαζί ένα, δεν αλλάζει κάτι ίσα ίσα που δυναμώνει ακόμα περισσότερο όσα νιώθετε γιατί δένεστε και γινεστε ένα. Κι ας μη μπω σε λεπτομερειες αλλά πραγματικα το χεις δει πιστευω πολυ λάθος.... 

 

2. Οκ κατάλαβα τι λες. Οχι δε νομίζω προσωπικα εγώ να νιώσω άβολα κ τότε. Εξαρτάται βέβαια και τι θα ερωτηθω....πιστευω θέλει ψυχραιμία και κατάλληλη για την ηλικία απάντηση... Ελπίζω να αργήσει αυτή η ερώτηση γιατί είναι μωρά ακόμα!!!!!! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω μπουρδουκλωσει ναι! Και το έπαθα πρόσφατα αυτό, τους τελευταίους μήνες, δεν το είχα πριν! Οκ πάντα ήμουν της αγκαλιτσας και μου άρεσε να κάτσουμε απλά να χουχουλιασουμε στον καναπέ και μπορεί να περνούσαν μέρες χωρίς σ..ξ και να μη μου λείψει, αλλά καμία σχέση με αυτό το μπουρδουκλωμα, δεν υπήρχε "ιδεολογικό υπόβαθρο" περί μητρικού ρόλου, εικόνας γονέα, ζωωδους ενστίκτου κλπ, χαχα, είναι πρόσφατο! Γι'αυτό λέω ότι είναι ορμονικό/σωματικό και το μυαλό ψάχνει επιχειρήματα-δικαιολογιες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Τα έχω μπουρδουκλωσει ναι! Και το έπαθα πρόσφατα αυτό, τους τελευταίους μήνες, δεν το είχα πριν! Οκ πάντα ήμουν της αγκαλιτσας και μου άρεσε να κάτσουμε απλά να χουχουλιασουμε στον καναπέ και μπορεί να περνούσαν μέρες χωρίς σ..ξ και να μη μου λείψει, αλλά καμία σχέση με αυτό το μπουρδουκλωμα, δεν υπήρχε "ιδεολογικό υπόβαθρο" περί μητρικού ρόλου, εικόνας γονέα, ζωωδους ενστίκτου κλπ, χαχα, είναι πρόσφατο! Γι'αυτό λέω ότι είναι ορμονικό και το μυαλό ψάχνει επιχειρήματα-δικαιολογιες.

Κι εγώ έτσι νομίζω και θα περασει, :)όλες λίγο πολυ έχουμε αισθανθεί κάπως, εγώ στο πρώτο μου έκανα καιρό να έχω κανονικές επαφές, θυμάμαι είχα ρωτήσει το φαρμακοποιό αν μπορώ να παρω κάποια "ενίσχυση " :shock: και μου χε πει δεν ξέρει :oops:Διότι ναι μεν είχα όρεξη συναισθηματική αλλά σωματικά δεν έβγαινε. Περνάει όμως, εμένα πέρασε εντελώς κ στο δευτερο παιδι όλα κυλησαν πολυ ομαλά μη σου πω καλυτερα απο ποτε!! Όποτε βουρ για το δευτερο. Να ένα καλό κινητρο lamb! :):-D

Link to comment
Share on other sites

Χαχα κι εγώ έτσι έχω σκεφτεί, ότι σύντομα θα θέλουμε δεύτερο κι έτσι αναγκαστικά θα μπω στη διαδικασία και τρώγοντας θα'ρθει η όρεξη. :-P Αν γίνεται και με σκοπό την τεκνοποίηση δεν θα μου φαίνεται και ζωώδες ένστικτο, χαχαχαχα! Αλλά επειδή δεν μπορώ μια φορά να μην αγχωθω, σκέφτομαι από τώρα μήπως αν δεν κάνεις με πραγματική όρεξη δεν μένεις εύκολα έγκυος! 

Και για να επανέλθω και στο κυρίως θέμα της θεματοθετριας που το χάλασα, κι εγώ πιστεύω ότι είναι φάσεις αυτά, απλά το περίεργο είναι που δεν το έπαθα τους πρώτους μήνες μετά τη γέννα αλλά ένα χρόνο μετά! Μπορεί να φταίει και η καραντίνα, who knows?? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

ειvαι οπως τηv γυμvαστικη αv δεv τηv καvεις τηv βλεπεις σαv βουvο  κ αv τηv καvεις vιωθεις ζωvταvος κ χαρουμεvος..

Πολύ μαρεσε αυτό ! Χα χα 

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Αυτό είναι που με έχει πιάσει διαφωνια. Δεν θεωρώ ότι αυτό σε φέρνει κοντά με τον άνθρωπό σου, αυτό είναι που το έχεις ξανακάνει και το έχει ξανακάνει με άλλους. Το ότι κανεις οικογένεια σε δένει. Να σκεφτείς ώρες ώρες σκέφτομαι ότι είναι βλακεια που είχαμε κάνει και με άλλους πριν και πόσο τυχερά είναι τα ζευγάρια που είναι μαζί από μικροί και σεξουαλικά είχαν μόνο ο ένας τον άλλο και δεν έχασαν το χρόνο τους με άλλους και αυτός είναι ο απόλυτος έρωτας κλπ κλπ. Αλλά παλιά δεν με πείραζε αυτό, αντιθέτως συζητούσαμε για πρώην σχέσεις, φλερτ και περιπέτειες (ο,τι είχαμε, όχι πολλά πράγματα. Φαντάσου να είχαμε και πολλά, χαχα)

Αυτό που λες για προηγούμενες σχέσεις και εγώ το σκέφτομαι και μετανιώνω. 

5 ώρες πρίν, Deena είπε:

Προσωπικά δίνω πολύ μεγάλη σημασία στην ερωτική επαφή, δηλαδή με απασχολεί να διατηρώ τον τομέα αυτό σε μια εγρήγορση :), να μην τον αφήνω στην τύχη του.

 

Εγώ είμαι από τις περιπτώσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω, δηλαδή ένας σύντροφος μια ζωή, το ίδιο και ο άντρας μου, είμαστε μαζί από τα 17. Σε αυτές τις σχέσεις, αν δεν φροντίσεις την ερωτική ζωή είναι πολύ επικίνδυνο να καταλήξεις να ζεις σαν αδερφός - αδερφή.

 

Προσωπικά θα με ενοχλούσε πολύ επίσης αν έβλεπα ότι ο άντρας μου δεν επιζητεί να συνευρεθούμε, είναι κάτι που ίσως είναι αναμενόμενο όταν φτάσουμε σε πιο μεγάλη ηλικία, αλλά τώρα που δεν είμαστε καν 40 ή στα 30-33 που κάναμε τα παιδιά, θα το θεωρούσα πολύ λυπηρό νέοι άνθρωποι να βλέπουμε την επαφή ως αγγαρεία, πόσο μάλλον ως ντροπή.

 

Αναφέρομαι παρεπιμπτόντως στην ηλικία γιατί αν δεν κάνω λάθος η @Super.mum και ο άντρας της είναι πολύ νέα παιδιά και οι δύο (κάτω από 25 αν δεν κάνω λάθος), οπότε άλλες είναι οι προσδοκίες και το "αναμενόμενο" στις ηλικίες αυτές, άλλες στα 30, άλλες στα 40, στα 45 κλπ.

Ναι ναι πολύ καλά θυμάσαι είμαστε 25 .. όποτε ναι αν το σκεφτείς ηλικιακά ναι σίγουρα όσο πιο νέος τόσο περισσότερη ενέργεια. Αν και μερικές φορές νιώθω γιαγιά πραγματικά :P

1 hour ago, Merendoula είπε:

Θα μείνω στο "θεωρητικα" που ανέφερα η @esperos και θα ρωτήσω: τι υποχρεώσεις εκτός παιδιών έχετε όσοι έχετε συχνά επαφές; Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω, γιατί θεωρώ ότι πραγματικά παίζει ρόλο αν η μαμά πχ δεν εργάζεται εκτός σπιτιού ή σχολαει πολύ νωρίς το μεσημερι και τα έχει όλα έτοιμα μέχρι να σχολιάσει ο σύντροφος, είναι πιο εύκολα μετά. Εμείς σχολαμε 7, έχουμε 2 ώρες με τα παιδιά μας, μετά ρουτίνα ύπνου, μετά μαγείρεμα για την επόμενη, συγυρισμα, πλύσιμο, όλα όσα θα έκανα μέσα στη μέρα πρέπει να τα χωρέσω μετά τις 9 το βραδυ. Ετσι φτάνει 12 το βράδυ. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ λοιπόν θα ήθελα να κλείσει η μέρα με ένα σεξακι, πρακτικά θέλω απλα να απλώσω τα ποδαρια μου στον καναπέ και να μη μου μιλάει κανείς!

Εγώ που έχουμε όπως είπα περίπου 3 φορές την εβδομάδα δεν δουλεύω τώρα που έχω δυο μωρα. Το ένα 22 μηνών και το άλλο 5. Ξυπνάω από τις 6:30 με 7:00 και μέχρι και τέτοια ώρα που τελειώνω τις δουλειές. Τώρα πάει κοντά 2 τα ξημερώματα. Δεν έχω βοήθεια από κανέναν. Είμαι όλη μέρα μόνο εγώ κ τα μωρα. Ο άντρας μου λείπει όλη μέρα για δουλειές. 

Just now, Super.mum είπε:

Πολύ μαρεσε αυτό ! Χα χα 

Αυτό που λες για προηγούμενες σχέσεις και εγώ το σκέφτομαι και μετανιώνω. 

Ναι ναι πολύ καλά θυμάσαι είμαστε 25 .. όποτε ναι αν το σκεφτείς ηλικιακά ναι σίγουρα όσο πιο νέος τόσο περισσότερη ενέργεια. Αν και μερικές φορές νιώθω γιαγιά πραγματικά :P

Εγώ που έχουμε όπως είπα περίπου 3 φορές την εβδομάδα δεν δουλεύω τώρα που έχω δυο μωρα. Το ένα 22 μηνών και το άλλο 5. Ξυπνάω από τις 6:30 με 7:00 και μέχρι και τέτοια ώρα που τελειώνω τις δουλειές. Τώρα πάει κοντά 2 τα ξημερώματα. Δεν έχω βοήθεια από κανέναν. Είμαι όλη μέρα μόνο εγώ κ τα μωρα. Ο άντρας μου λείπει όλη μέρα για δουλειές. 

Αυτή ας πούμε είναι μια άσχημη περίπτωση η σημερινή που αν ξυπνήσει τώρα κ το μωρό να φάει θα κοιμηθώ μόνο 3 ώρες. Σε καλύτερη περίπτωση θα είχα κοιμηθεί 11:30 την νύχτα. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...