dimela38

αισιο τέλος μετά απο καθ'εξιν αποβολές

Recommended Posts

Όχι τίποτα άλλο . στρεπτοκοκκο ήταν το είδα στις εξετάσεις μου. Δεν έκανα ποτέ υστεροκοπηση.

Διαφημίσεις

σε μενα φανηκε φλεγμονη σε μια ειδικη εξεταση οπου το ενδομητριο μεγενθυνεται σε πολυ μεγαλη αναλυση.λεγεται ηλεκτρονικη σαρωση ενδομητριου κ την κανει μονο ενας στην ελλαδα.επισης φανηκε κ στην τελευταια ομως μονο υστεροσκοπιση που εκανα.ειχα κανει κ αλλες δυο.σημερα αναμενονται κ τα τελικα αποτελεσματα κ εχω ραντεβου κ με λοιμωξιολογο για την αγωγη

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια....χαίρομαι τόσο πολύ που υπάρχει αυτό το φόρουμ και κάπως παίρνω δύναμη..  Μόλις γύρισα από αποξεση.παλινδρομη κύηση ενώ έχω και 2 αποβολές στο ιστορικό μου. Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και εκεί από την Τρίτη φορά αρ ήσουν να ψάχνουν να βρουν το για τι συμβαίνουν οι αποβολές. Τώρα στην τρίτη μου εγκυμοσύνη βρέθηκα Ελλάδα και αποφάσισα να μείνω εδώ αν και δεν έχω ασφάλεια και όλες τις εξετάσεις τις πληρώνω. Έκανα για θρομβοφιλια, βρήκαν ετεροζυγια σε κάποιους παράγοντες αλλά βάση των λεγόμενων του δεύτερου γυναικολογου δεν οφείλονται εκεί οι αποβολές. Τώρα στείλαμε το έμβρυο για καρυοτυπο κ περιμένω αποτελέσματα. Σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα και ηπαρίνες (Ο πρώτος γυναικολόγος μου τις συνέστησε). Μου έχουν φύγει ένας σκασμός λεφτά και φοβάμαι ότι πάλι δε θα πάρω απαντήσεις.... 

Είμαι 31 και ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος γτ όπως λέει τουλάχιστον είμαι μικρή. Φοβάμαι όμως ότι εν τέλει όλα γίνονται για το "μαρούλι ".

Υπάρχει κοπέλα με ιστορικό αποβολών που να κατάφερε να ολοκληρώσει εγκυμοσύνη χωρίς "Πολλά πολλα" ? 

Κάθε γνώμη είναι παραπάνω από πολύτιμη.  Συγγνώμη αν γραφω λίγο ασυνάρτητα Αλλά είμαι τρομερά πιεσμένη ψυχολογικά....

On 5/10/2013 at 12:01 ΜΜ, lilipoupolh είπε:

Καλημέρα και από μένα! Διαβάζω τα μηνύματά σας και σας καταλαβαίνω απόλυτα!!! Στο ιστορικό μου έχω 4 παλλίνδρομες, και μία βιοχημική! Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις που υπάρχουν νομίζω! Τελικά βρέθηκε θρομβοφιλία και υψηλό ανοσοποιητικό! Στην τελευταία μου εγκυμοσύνη, η οποία ήταν με εξωσωματική στην οποία είχαμε κάνει και προεμφυτευτικό, έπαιρνα τα πάντα από φάρμακα! Αρχικά είχα τρεις σάκους, ακούσαμε δύο καρδούλες, αλλά το ένα παλλιδρόμησε την 8η εβδομάδα! Ευτυχώς ο θεούλης μας βοήθησε, το τρίτο εμβρυάκι προχώρησε και τώρα έχω στην αγκαλιά μου το πιο όμορφο κορίτσι του κόσμου!!! Εγώ δεν άλλαξα τον γυναικολόγο μου, τον εμπιστευόμουν και συνέχισα με αυτόν. Σε κάθε παλλίνδρομη η ερώτησή μου ήταν εάν τελικά θα τα καταφέρω στο τέλος, και ομολογώ ότι στην τελευταία μου εγκυμοσύνη, κάθε μέρα που περνούσε και ήταν καλά το μωρό για μένα ήταν θρίαμβος! Ακόμη δεν το πιστεύω ότι γέννησα!!! Πραγματικά θεωρώ ότι είναι θέμα τύχης τελικά σε μερικές περιπτώσεις ή απλά συμβαίνει κάτι που δεν μπορεί να ανισνευτεί με τις υπάρχουσες εξετάσεις! Πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο που λέει ότι οι γυναίκες με κάθεξιν αποβολές είναι υπερβολικά γόνιμες:

Το άρθρο γράφει:

«Εμείς όμως ανακαλύψαμε πως μάλλον ισχύει το αντίθετο: είναι υπερβολικά γόνιμες, καθώς το σώμα τους επιτρέπει ακόμα σε έμβρυα που δεν έχουν καμία πιθανότητα επιβίωσης, να εμφυτεύονται στη μήτρα τους».

Ο καθηγητής Μακαλόν και συνάδελφοί του από το Πανεπιστημιακό Ιατρικό Κέντρο της Ουτρέχτης, συνέκριναν κύτταρα από το εσωτερικό τοίχωμα της μήτρας γυναικών με καθʼ έξιν αποβολές με αυτά από τη μήτρα γυναικών οι οποίες ουδέποτε είχαν αποβάλλει.

Έτσι ανακάλυψαν πως τα κύτταρα των γυναικών που απέβαλλαν είχαν την τάση να ενθαρρύνουν την εμφύτευση των εμβρύων ανεξάρτητα από την ποιότητά τους, ενώ τα κύτταρα των γυναικών που δεν απέβαλλαν ήταν πολύ πιο επιλεκτικά.

«Μόνον το 30% των φυσικών συλλήψεων εξελίσσονται σε εγκυμοσύνη, οι υπόλοιπες χάνονται μέσα σε λίγες μέρες από την ώρα που συμβαίνουν», τόνισε ο δρ Μακλόν.

«Ευτυχώς, οι περισσότερες γυναίκες δεν γνωρίζουν γιʼ αυτές τις απώλειες, διότι συμβαίνουν πολύ πριν παρουσιάσουν καθυστέρηση στην περίοδό τους».

Και συνέχισε: «Όταν, όμως, η μήτρα μιας γυναίκας επιτρέπει την εμφύτευση όλων των εμβρύων, ακόμα και εκείνων που έχουν προβλήματα, η εμφύτευση μπορεί να διαρκέσει αρκετά ώστε να οδηγήσει σε ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης».

Χρειάζεται μεγάλη υπομονή, κουράγιο, δύναμη ψυχής και επιμονή γιατί πραγματικά αξίζει η προσπάθεια!!! Όταν κοιμάται η μπέμπα μου, κάθομαι απλά και την χαζεύω!!! Ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει!!!

Πραγματικά παρηγορα τα λόγια σου! Έχω 3 αποβολές στο ενεργητικό μου... Και κάθε φορά συλλαμβάνω πολύ εύκολα, με το φιλί που λέει ο λόγος, οπότε ίσως να είναι όντως έτσι όπως τα λέει το άρθρο που έχεις παραθέσει!  

On 20/10/2014 at 11:16 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Γεια σας κοριτσια κ απο μενα!βετερανος κ γω με πεντε αποβολες ανεξηγητης αιτιολογιας ειπα να βαλω το λιθαρακι μου.Εδω που φτασαμε τα βασικα φανταζομαι τα ξερουμε ολες.Υπαρχει κ μια πολυ ωραια συζητηση στο θεμα ανοσολογος.Οσες δεν εχετε μπει εκει καντε ενα κοπο κ αφιερωστε λιγο χρονο.αξιζει τον κοπο.Μπορει σε καποιες να διαφευγει κατι.Evxe μου σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα αλλα κρατα μικρο καλαθι γι αυτο το κεντρο.Συχνα ανιχνευουν εκει τη φυσιολογικη χλωριδα κ την παρουσιαζουν ως κατι το παθολογικο.Ολες στην κατασταση μας περασαμε απο κει κ καναμε πολλες εξετασεις.Λογω του θεματος μου επισκεφθηκα τους δυο κορυφαιους λοιμωξιολογους που εχουμε κ μου συνεστησαν να μην ξαναπααω εκει.τσεκαρα τα χλαμυδια μου εκει κ παραλληλα στο pasteur.βγηκα θετικη εκει στην απλη καλλιεργεια κ αρνητικη στο pasteur με pcr.Αμφισβητειται το pasteur?τα συμπερασματα δικα σας.Τελος παντων για να μην μακρυγορω αφου κινησα γη κ ουρανο εμαθα για την ηλεκτρονικη μικροσκοπιση ενδομητριου.Ειναι η μοναδικη εξεταση που δειχνει σε. μεγαλη μεγενθυνση το ενδομητριο κ αποκαλυπτει προβληματα κ τη δεκτικοτητα του.Εκει βρεθηκε οτι εχω λανθανουσα λοιμωξη που δεν ανιχνευοταν με κανενα τροπο.Πηρα αντιβιωτικη αγωγη για εξι εβδομαδες αλλα απλως περιοριστικε δεν εξαφανιστηκε.σημερα επανελαβα την εξεταση κ εστειλα πλεον υλικο σε αλλο εργαστηριο για μοριακο ελεγχο ιων κ μικροβιων.Το εργαστηριο που αναφερει η evxes ειχε εντοπισει στρεπτοκοκο αλλα θεωρηθηκε απο τους ειδικους εργαστηριακο λαθος.τωρα αναμενω αποτελεσματα για να δω αν πραγματι υπαρχει καποια λοιμωξη η ειναι ανοσολογικη αντιδραση που δε ξερω με ποιο τροπο θα αποκατασταθει.Για οσες ακομα αγωνιζεστε αξιζει τον κοπο αυτη η εξεταση κ στο μελλον θα γινει εξεταση ρουτινας μου ειπαν οι ειδικοι.την κανει ενας κ μοναδικος ανθρωπος σε ολη την ελλαδα κ μονο αυτος χειριζεται ηλεκτρονικο μικροσκοπιο.Ευχομαι απο εδω κ στο εξης να ειναι οδρομος μας ανοιχτος!

Εάν είσαι ακόμα εδώ, σε ποιον γιατρό έκανες την ηλεκτροσκοπηση; Σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα; Ταλαιπωρούνται και γω με παλλινδρομες εδώ και χρόνια...

πρίν από 25 λεπτά , EleneG είπε:

Εάν είσαι ακόμα εδώ, σε ποιον γιατρό έκανες την ηλεκτροσκοπηση; Σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα; Ταλαιπωρούνται και γω με παλλινδρομες εδώ και χρόνια...

Ναι.ειμαο ακομη εδω.με ένα παιδι πλεον.

Πολύ παλιά ανάρτηση.Ο νικάς την κανει μονο.

aim.cat Ειναι πολυπαραγοντικο το θέμα.Το θεμα μου ήταν τελικά ο διαβήτης κύησης.Χρειαζομουν ινσουλινη και το glucophage προκαλούσε αποβολες.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα