Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΩΟΡΗΞΙΑΣ


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!

Εδω και 2χρονια προσπαθουμε με τον αντρα μου για μωρο,ομως δυσκολευομαστε λιγο λογο πολυκυστικων ωοθηκων.(κυκλος 40-50 μερες)

9μηνες πριν εμεινα εγκυος,ομως δυστυχως απεβαλα στην 5η εβδ.κυησης.

Ετσι ειπαμε με τον γιατρο να προκαλεσουμε ωορηξια.Εκανα 7 ενεσεις altermon75,και πηγα για υπερηχο.Ειχα 3 αυγουλακια και 1 ΚΥΣΤΗ.....

Ο γιατρος ειπε να σταματησω τις ενεσεις και να ξαναπαω για υπερηχο για να ελεγχει την κυστη.Τελικα τα 3 αυγουλακια δεν προχωρησαν αλλα ευτυχως η κυστη υποχωρησε...Ομως μου ειπε οτι επειδη η ωοθηκη δεν αντεδρασε καλα στην ενεση,να ξεκινησω αντισυλληπτικα για καταστολη και οταν αδιαθετησω να ξεκινησω παλι altermon75,μπας και αποφυγουμε την κυστη...

Φοβαμαι ομως πολυ,μην μου ξαναβγει....

Υπαρχει καποια κοπελα που να εβγαλε κυστη στην πρωτη θεραπεια και στην επομενη οχι?η να εμεινε εγκυος?

HELP ME.........................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 350
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σοτα μου λυπαμαι γιατι δεν μπορω να σε βοηθησω δεν εχω καποια εμπειρια σχετικα με το θεμα σου ,Θα σου ευχηθω ολα να πανε καλα,να μην ταλαιπωρηθεις καθολου κ το συντομοτερο να σου χαρησει ενα μωρακι ο Θεουλης.Με υπομονη κ επιμονη ολα θα γινουν πιο γρηγορα.Φιλια...

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου καλη επιτυχια να εχεις! οχι αγχος..ενα θα σου πω: εχω και εγω πολυκυστικες. ξεκινησαμε με τον γιατρο τις ενεσεις αλλα πριν ξεκινησουμε καναμε υπερηχο για να δουμε τι γινεται με τις ωοθηκες και μηοπως υπαρχει καμια κυστη και την αλλη μερα ξεκινησα τις ενεσεις,

:);)
Link to comment
Share on other sites

sota καλησπέρα,

Εχω μπει και εγώ στο τριπάκι των φαρμάκων, είμαι στον 3ο κύκλο με σερπαφαρ και πρεγκνυλ.....Στους δύο προηγούμενους κύκλους δεν είχα πρόβλημα με κύστες, αλλά έχω ακούσει ότι συχνά εμφανίζονται.....

Για τα ποσοστά επιτυχίας, αναρωτιέμαι και εγώ......

Τι θα κάνεις τελικά? θα πάρεις αντισυλληπτικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κοριτσια.ναι εχω ξεκινησει ηδη τα αντισυλληπτικα μεχρι τις 16/07.για να κρατησουμε σε καταστολη τις ωοθηκες,για να μην ξαναβγει καμια κυστη οταν θα ξεκινησω τις ενεσεις.και με το που αδιαθετησω,την δευτερη μερα ξεκιναω τις ενεσεις....και ελπιζω για το καλητερο...

το θεμα ειναι πως διωχνεις αυτο το βρωμοαγχος....

Link to comment
Share on other sites

eleni kalamata ευχομαι να δεις πολλα πολλα αυγουλακια και να γινει μια πολυ ωραια συλληψη!!!

mywish...η τριτη και η φαρμακερη δεν λενε?Ε...! στο ευχομαι...!!!να ειναι η τελευταια σου προσπαθεια...

ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και από εμένα κορίτσια.

Εχω και εγώ πολυκυστικές και μετά από αγωγή με Clomiphen και Pregnyl (σε 3-κύκλους) χωρίς αποτέλεσμα έιμαι στη φάση που περιμένω περίοδο για να κάνω ενέσεις Menopur και Ovitrelle. Η αλήθεια είναι ότι δεν τα πάω καλα με τις ενέσεις, αλλά θα κάνω ότι χρειαστεί. Ελπίζω να πανε όλα καλά και το ίδιο εύχομαι και για εσάς. Προς το παρόν είμαι σε φάση αναμονής...

Link to comment
Share on other sites

Για σας κορίτσια…είμαι καινούργια εδώ… πώς να στειλω ένα μήνυμα?? Που μπαίνω??/ βρήκα μονο πως μπορώ να απαντήσω σε ένα μήνυμα…

Ευχαριστω….

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω ότι όταν κανεις αυτά τα τεστ εχεις πιο πολύ αγχος μετα και δεν πιανει….το εκανα και εγω , και ενεσεις, και τιποτα… εκανα εξετάσεις και η μια σάλπιγγα ητανε κλειστη, δηλ μισές πιθανότητες να μεινω…και ομος εμεινα… χωρης τεστακι ακαι ενέσεις…και τωρα εχω στην αγκαλια μου το μπεμπη μου που είναι 5μηση μηνων, 74cm και 11κιλα!!!!!

Σας ευχομαι κοριτσια μεσα από την καρδια μου συντομα να εχετε τα καλα νεα….και με πίστη στον Θεό θα τα εχετε…θα δειτε….

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emetaxa οι ενεσεις δεν πονανε καθολου.ασε που ειναι παρα πολυ μικρη η βελονιτσα της.μην φοβασαι..........

και κοριτσια για να μην μπερδευοσαστε,η προκληση ωορηξιας,δεν σου αυξανη την πιθανοτητα συλληψης,απλα απλα σου εχει μια στανταρ ωορηξια....(γι αυτες που δεν κανουν καθε μηνα)απλα σου βγαζει περισσοτερα ωοθηλακια και εχεις μεγαλητερες πιθανοτητες να ολοκρηροθη σε ωορηξια ενα...

Link to comment
Share on other sites

Καμια κοπελα με θετικο αποτελεσμα μετα απο προκληση ωορηξιας??????

ότι κάποιες είχαν αποτέλεσμα, αυτό είναι σίγουρο..Αυτό που θα ήθελα να μάθω και εγώ είναι αν είναι συχνό το φαινόμενο........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κορίτσια!

επιτέλους ήρθε περίοδος με χάπια βέβαια αλλά το θέμα είναι ότι ξεκινάω την αγωγή για πρόκληση και όπως και να το κάνουμε είμαι ενθουσιασμένη!!! αύριο ξεκινάω με χάπια clomiphen και μεθαύριο αρχίζω της ενέσης menopur και 21/7 θα παώ για u/s. περιμένω τα νέα σας κορίτσια που ελπίζω και έυχομαι να είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι 29 ετών κ εχω κι εγω πολυκιστ ωοθήκες.Επειδή μπερδευω λιγο το σύνδρομο πολυκ. ωοθηκών με τις πολυκ., να σου πω οτι εγω δεν εχω κυστες, αλλά είναι η μορφη των ωοθηκων μου πολυκιστική.απτην αρχη που μου πρωτοηρθε περίοδος είχα μεγάλους κύκλους, 40-50-60 ημερών και διαφορετικούς,δεν ήξερα ποτέ πότε θα μου ξαναερθει περιοδος!έπαιρνα 7-8 χρόνια αντισυλληπτ. για ρύθμιση του κύκλου μου αλλά όταν τα σταματουσα είχα πάλι τα ίδια. Όταν προσπαθούσαμε για 7-8 μήνες με τον άντρα μου, είχα αρχίσει να αγχώνομαι κ να φοβάμαι στο ενδεχόμενο που δεν θα καταφερνα να συλλάβω.ο γιατρος που πηγαινα με απογοητευε και με αγχωνε παραπανω.εκανα μια "θεραπεια" με αντισυλληπτικά αλλα πολύ σύντομα σταμάτησα γιατί μου έφερναν αναγούλα.(Τα είχα μπουχτίσει πραγματικά μετά από τόσα χρόνια..)Άλλαξα γιατρό και ειπα στον εαυτο μου οτι παραταω τις προσπαθειες κ οτι γινει.προσευχήθηκα και ο θεος μου εστειλε την κορουλα μου..Όταν έρθει η ώρα,όλα θα γίνουν...Χαλάρωσε κ χαρείτε τη σχέση σας..όλα θα γίνουν την κατάλληλη ώρα...

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια emetaxa!!!σου ευχομαι....

επιτελους τελειωσα κ γω τα αντισυλληπτικα εχθες κ περιμενω να αδιαθετησω για να ξεκινησω τις ενεσεις(altermon 75).

ομως εχω μπερδευτει.....γιατι 3-4 μερες πριν τελειωσω τα αντισυλληπτικα ειχα καφε υγρα...και σημερα ειδα λιγο καφε-κοκκινο (υγρα).

ο γιατρος μου ειχε πει να τον παρω τηλ. την ημερα που θα αδιαθετησω για να ορισουμε ραντεβου για να με δει.και να ξεκινησω τις ενεσεις την 2η μερα περιοδου.

εγω τωρα ποτε πρεπει να πω οτι αδιαθετησα?να περιμενω 2-3 μερες μεχρι να

να κατεβει κανονικο αιμα?εχω ακουσει ομως οτι με τα αντισυλληπτικα μειωνεται η περιοδος,και δεν εχεις την ιδια ροη που ειχες χωρις αυτα...

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

sota καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

εγώ είμαι στην 5ημέρα με ενέσεις menopur και αύριο θα πάω για u/s να δούμε αν κάναμε κανένα αυγό... ελπίζω να χω καλά νέα γιατί τις δύο τελευταίες ημέρες πονάει πολύ η κοιλία μου όπως όταν έχω περίοδο..

sota τις ενέσεις τις κάνεις μόνη σου? γιατί εγώ παιδεύομαι πολυ στην ανάμειξη..

Link to comment
Share on other sites

emetaxa, ναι μονη μου τις κανω.και γω δυσκολευομαι στην αναμειξη λιγο...αλλα με ανατριχιαζει και η εικονα που κανω την ενεση μονη μου...αλλα τι να κανουμε?αυτο ειναι το λιγοτερο..

περιμενω νεα σου για αυριο που θα πας για υπερηχο..

ευχομαι πολλα και καλα αυγουλακια.........

Link to comment
Share on other sites

τελικα αδιαθετισα...κανονικα.

χθες ξεκινησα τις ενεσεις...

αντε να δουμε,τι θα γινει κ αυτο τον μηνα.......

γεια σου sota εγω τον οκτωβριο ειχα κανει ενεσακια στην κοιλια για να προκληθει ωορηξια αλλα η θεραπεια ηταν ακριβη κ επρεπε να πηγαινω μερα παρα μερα στο γιατρο οποτε ειχα πολλα εξοδα κ το σταματησα μεγαλη μου βλακεια γιατι νομιζα οτι μεκμεταλλευοταν αλλα τελικα αυτα που εχω διαβασει επρεπε να τα κανω ολα αυτα αντε τωρα παλι απτην αρχη...

Link to comment
Share on other sites

χρυσοβαλαντω μου το ξερω οτι ειναι ακριβες οι ενεσεις και πρεπει να πηγαινεις στον γιατρο 2-3 φορες την εβδομαδα,αλλα εγω λογο οτι εχω πολυκυστικες και κυκλο 40-50μερες μπορει να μην κανω και καθε μηνα ωορηξια,οποτε κανω τις ενεσεις για να ειμαι σιγουρη οτι θα εχω ωορηξια.για μην περνανε οι μηνες ετσι τσαμπα...

δεν ειναι οτι δεν πιανουμε χωρις αυτες,απλα εχουμε λιγοτερες ευκαιριες.λογο μεγαλου κυκλου και πιθανου κυκλου χωρις ωορηξια.

τουλαχιστον μιλαω για μενα.

εγω 6μηνες πριν, εμεινα εγκυος απο μονη μου...χωρις γιατρο,χωρις ενεσεις,αλλα απεβαλα δυστυχως...ειναι θεμα τυχης καθαρα...

Απλα εγω την σπρωχνω.... λιγο την τυχη μου.... με τις ενεσεις,γιτι δεν κανω καθε μηνα ωορηξια

Link to comment
Share on other sites

χρυσοβαλαντω μου το ξερω οτι ειναι ακριβες οι ενεσεις και πρεπει να πηγαινεις στον γιατρο 2-3 φορες την εβδομαδα,αλλα εγω λογο οτι εχω πολυκυστικες και κυκλο 40-50μερες μπορει να μην κανω και καθε μηνα ωορηξια,οποτε κανω τις ενεσεις για να ειμαι σιγουρη οτι θα εχω ωορηξια.για μην περνανε οι μηνες ετσι τσαμπα...

δεν ειναι οτι δεν πιανουμε χωρις αυτες,απλα εχουμε λιγοτερες ευκαιριες.λογο μεγαλου κυκλου και πιθανου κυκλου χωρις ωορηξια.

τουλαχιστον μιλαω για μενα.

εγω 6μηνες πριν, εμεινα εγκυος απο μονη μου...χωρις γιατρο,χωρις ενεσεις,αλλα απεβαλα δυστυχως...ειναι θεμα τυχης καθαρα...

Απλα εγω την σπρωχνω.... λιγο την τυχη μου.... με τις ενεσεις,γιτι δεν κανω καθε μηνα ωορηξια

sota μου τα ιδια ειμαι κ γω εχω ανα 2 με 3 μηνες περιοδο κ δεν κανω καθε μηνα ωορηξια αλλα επειδη ειναι ακριβες οι ενεσεις 140Ε κ δεν μου τις καλυπτει το ικα σκεφτομαι με την συμβουλη γιατρου να ξεκινησω χαπια ωορηξιας απο τον σεπτεβρη..

εσυ το ψαξες καθολου με τα χαπια?οσο για πολυκυστικες μεχρι στιγμης δεν με βρηκαν εκτος αν εχω κ δεν το ειδε ο γιατρος αλλα απο τοτε που με πρωτοηρθε περιοδο παντα το ιδιο προβλημα ειχα αστατος κυκλος..κ δεν ξερω που οφειλεται γιατι ολες οι εξετασεις που εχω κανει ειναι καθαρες..

Link to comment
Share on other sites

χρυσοβαλαντω μου το ξερω οτι ειναι ακριβες οι ενεσεις και πρεπει να πηγαινεις στον γιατρο 2-3 φορες την εβδομαδα,αλλα εγω λογο οτι εχω πολυκυστικες και κυκλο 40-50μερες μπορει να μην κανω και καθε μηνα ωορηξια,οποτε κανω τις ενεσεις για να ειμαι σιγουρη οτι θα εχω ωορηξια.για μην περνανε οι μηνες ετσι τσαμπα...

δεν ειναι οτι δεν πιανουμε χωρις αυτες,απλα εχουμε λιγοτερες ευκαιριες.λογο μεγαλου κυκλου και πιθανου κυκλου χωρις ωορηξια.

τουλαχιστον μιλαω για μενα.

εγω 6μηνες πριν, εμεινα εγκυος απο μονη μου...χωρις γιατρο,χωρις ενεσεις,αλλα απεβαλα δυστυχως...ειναι θεμα τυχης καθαρα...

Απλα εγω την σπρωχνω.... λιγο την τυχη μου.... με τις ενεσεις,γιτι δεν κανω καθε μηνα ωορηξια

sota πηρες το μηνυμα μου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...