Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάβασμα συνομιλιών social media του παιδιού μου


Recommended Posts

Τα τελευταια 3 χρονια (απο το 2007) ειμαι στο εξωτερικο μαζι με την κορη μου 16 ετων (γεννηθηκε το 1994) και επιστρεφω το καλοκαιρι μονιμα.

Εδω και περιπου 2 μηνες με καποιο τροπο καταφερα να παρακολουθω το MSN (τροπος επικοινωνιας των νεων μεσω internet) και διαβασα πραγματα τα οποια με εκαναν να βγω τελειως απο την πραγματικοτητα που ζω και να αμφιβαλλω αν αυτα που γραφονται ειναι απο την κορη μου.Αλλα λεει σε μενα και αλλα γραφει στους '' φιλους''.Μου λεει συνεχως ψεματα και το ξερω αφου τα διαβαζω.

Σας παρακαλω βοηθηστε με τι να κανω?

Πρεπει να της πω οτι παρακολουθω τις συζητησεις της ? Πώς ομως θα αντιδρασει κανεις δε ξερει.Τι αλλο να κανω?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ λογικό και φυσιολογικό για 16χρονη μου ακούγεται το άλλα να λέει στους φίλους της και άλλα στους γονείς της.

 

Το ότι νοιώθεις εκτος πραγματικότητας, μου δείχνει ότι έχεις χάσει τη πραγματική επαφή και επικοινωνία με τη κόρη σου και τον τρόπο ζωής της.

 

Μην της πείς ότι τη παρακολουθείς, προσπάθησε να καταλάβεις τον κόσμο της μέσα απο αυτά που γράφει στο MSN.

 

Οι παρακολουθήσεις δεν μου αρέσουν, αλλά στα μικρά παιδιά είναι απαραίτητο (κατα τη γνωμη μου πάντα).

 

Καλό είναι να σταματούν όταν πλησιάζει το παιδί στη ενηλικίωση και έχουμε εμπιστοσύνη στο παιδί μας.

 

Και όταν παρακολουθούμε παιδιά στον H/Y, τρία βασικά "θέματα" πρέπει να μας ενδιαφέρουν:

 

 

  1. Σεξουαλική παρενόχληση
  2. Εκβιασμός
  3. Ναρκωτικά

Αυτά είχα να πώ προς το παρών.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό αυτό που έκανες.Είναι υποκλοπή προσωπικών συνομιλιών.

Η κόρη σου είναι στο δυνατότερο σημείο της εφηβείας της και είναι λογικό να μην σου τα λέει όλα.Ούτε εγώ τα έλεγα στη μαμά μου,για διάφορους λόγους.

Σίγουρα θα ξέρεις με ποιούς κάνει παρέα,πού βγαίνει και τι ώρα θα γυρίσει,άντε να έχεις και τα κινητά των φίλων της,αλλά δεν μπορείς να επέμβεις παραπάνω.

Μιλάει με τους φίλους της,άτομα που διάλεξε εκείνη και προφανώς μαζί τους νιώθει άνετα.

Τι είδους ψέματα σου λέει?

Μάλλον δεν θα σε εμπιστεύεται ή φοβάται τις αντιδράσεις σου :roll:

Μια ιδέα είναι να την πλησιάσεις,χωρίς να της πεις για τις συνομιλίες (θα απομακρυνθεί και θα παγώσει).

Και το κυριότερο,να την εμπιστευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια σας.Είναι όμως ευθύνη του γονέα πάντα όταν το παιδί δεν εμπιστεύται στους γονείς του?Πιστεύεται ότι ο γονιός πρέπει να δέχεται τα πάντα χωρίς έλεγχο ή αντιρρήσεις? και άν γίνει κάποιο σοβαρό λάθος από το παιδί που θα επηρεάσει τη ζωή του τί γίνεται τότε? πολλές φορές το διαδίκτυο κρύβει κινδύνους και ο γονιός πρέπει να είναι εκεί να τούς προλαμβάνει.Άλλωστε καθημερινά ακούμε για εφήβους έχουν σωθεί απο την αρμόδια αστυνομική αρχή που ελέγχει το internet.Ποιός ειναι φίλος και ποιός εχθρός στο internet?

Link to comment
Share on other sites

αν το μαθει η κορη σου δεν θα σε εμπιστευτει ποτε.....

αυτο που κανεις ειναι λαθος, δεν απαντω συνηθως ετσι καθετα, αλλα σε αυτη την περιπτωση παιρνω το θαρρος......αν κ προκειται για το παιδι 3ου, που δεν γνωριζω καταστασεις, αν κ δεν εχω κορη στην εφηβεια για να ξερω τις αγωνιες σου.....παιρνω ομως το θαρρος.....:roll:

 

γνωμη μου ειναι οτι η εμπιστοσυνη χτιζεται με κουβεντα, οχι ανακριση, οχι παρακολουθηση.

η μαμα δεν ειναι η κολλητη της κορης , ειναι το στηριγμα της, εκεινη που γνωριζει τη ζωη. οποτε δεν θα στα πει ολα, οπως στην κολλητη της. αν εχει σχεση με ενα αγορι δεν θα σου πει λεπτομερειες κ αυτο δεν ειναι 'δυο προσωπικοτητες', ειναι ιδιωτικοτητα και ξεκαθαρη σταση απεναντι στους ρολους: τον δικο της ως κορης, τον δικο σου ως μητερας. αυτο φαινεται να το γνωριζει η κορη σου!

 

ειναι 16 χρονων, σημαινει οτι, ο,τι της εχεις μαθει εσυ μεχρι σημερα, (εσυ, που γνωριζεις τη ζωη , τους κανονες κ τις κακοτοπιες της) εφοσον της το εχεις μαθει με τον καταλληλο τροπο , θα το εχει ηδη περασει στην καθημερινοτητα της. μπορεις να εχεις γνωση του που ειναι κ με ποιους χωρις να την 'ελεγχεις'; μπορεις να κουβεντιαζεις μαζι της για ο,τι την απασχολει χωρις να την ΄καταπιεζεις'; μπορεις να της δινεις τον χωρο κ το χρονο τη,ς εχοντας της εμπιστοσυνη; σου εχει δωσει 'δικαιωματα' για να φοβασαι για το τι κανει κ το τι λεει κ με ποιους; (απλα ερωτηματα, δεν ζητω απαντηση!)

 

η κορη σου ειναι 16, οχι 6.... μεχρι ποτε θα εισαι παντα εκει να προλαβαινεις το κακο; μηπως πιο σημαντικο ειναι να τη μαθεις να απομακρυνεται μονη της απο το κακο; σε δυο χρονια ενηλικιωνεται, θα σπουδασει, θα φυγει, ενδεχομενως θα συγκατοικησει με τον φιλο της.....δυο χρονια ειναι πολυ συντομα! αν δεν εχεις χτισει την εμπιστοσυνη αναμεσα σε σενα κ στην κορη σου, ειναι στο χερι της να προστατεψει τον εαυτο της, αλλα αυτο, υπο αυτες τις συνθηκες.....δεν θα το ξερεις ποτε! αντιθετα, αν αλληλοεμπιστευεστε, ναι, θα κανει σφαλματα, αλλα μαλλον δεν θα ειναι τεραστια για να τη βλαψουν ανεπανορθωτα, ομως θα μαθει απο αυτα....

 

μπορει να κανω λαθος, δεν γνωριζω φυσικα τιποτα για τη σχεση σας κ τη συμπεριφορα της, απαντω ομως βασει των δικων μου αναμνησεων κ μιας σχετικης πειρας λογω επαγγελματος (εκπαιδευτικος)........συγχωρεσε μου οποιαδηποτε παραλειψη λογω γονεικης 'απειριας' -η μικρη μου ειναι πολυ μικρη ακομα!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χα.!!!καποια φιλη ειπε οτι ειναι υποκλοπη...ναι ειναι και αν δεν ζουσαμε σε τετοιους επικινδυνους καιρους δεν θα υπηρχε λογος να διαβαζεις τα μσν του παιδιου σου.κι εμενα ο γιος μου ειναι 16 και φυσικα διαβαζω τα μνμτ.πολλα μου λεει πολλα τα διαβαζω και ειμαι κοντα στο παιδι μου.μην ακους φιλη μου τα περι δεν ειναι σωστο και διαφορα καλα κανεις και εχε το παιδι σου απο κοντα αλλα προς θεου μην πεις οτι διαβαζεις τα μνμτ θα τελιωσει η σχεση σου μαζι της και οταν θα μεγαλωσει θα το εχει παντα πισω στο μυαλο της.δωστην χωρο και συμβουλες προς στην κατευθυνση παντα που νομιζεις εγω αυτο κανω τουλαχιστον.οτι διαλογο ειχες μεχρι τωρα με το παιδι σου τωρα απο δω και περα βαλτον σε καθημερινη βαση ακομη και για χαζα για σενα πραγματακια.και μην σε κλονιζει το γεγονος οτι βλεπεις ενα διαφορετικο παιδι σε φιλους.για σκεψου εσυ οταν εισαι με φιλους χωρις παιδια εξω εισαι η μανα της κορης σου ή εσυ?ασε το παιδι να εκφραζετε και εχε γερο στομαχι γι αυτα που διαβαζεις υπομονη και κουραγιο.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό αυτό που έκανες.Είναι υποκλοπή προσωπικών συνομιλιών.

 

Δεν θα συμφωνήσω με την φίλη Magdaki αφού πιστεύω ότι εφόσον πρόκειται για ανήλικο παιδί, η μητέρα (και ο οποιοσδήποτε κηδεμόνας) είναι υποχρεωμένη να διαφυλάξει την υγεία και ακεραιότητα του παιδιού της με κάθε τρόπο και δεν σημαίνει πως υποκλέπτει προσωπικές συνομιλίες. Δεν υπάρχουν προσωπικά μεταξύ του παιδιού μου και του ιντερνετ που εγώ δεν πρέπει να ξέρω.

 

Τώρα όσον αφορά το θέμα μας, εξαρτάται τι είδες να γράφει η κόρη σου. Στην εφηβεία θα συμφωνήσω πως άλλα λέμε, άλλα κάνουμε, άλλα σκεφτόμαστε, άλλα θέλουμε...γενικά επικρατεί μια συναισθηματική αναστάτωση. Αν όσα διάβασες δεν απειλούν την ακεραιότητα του παιδιού σου καλό θα ήταν να μην επέμβεις. Βρίσκεται κι αυτή στον δρόμο για να βρει τον εαυτό της και όλες περάσαμε από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό αυτό που έκανες.Είναι υποκλοπή προσωπικών συνομιλιών.

 

Τι λεμε βρε κοριτσια τωρα μιλαμε σοβαρα? Κατηγορουμε για υποκλοπη συνομιλιων την μανα που παρακολουθει τις συνομιλιες της ΑΝΗΛΙΚΗΣ κορης της? Ελεος.....ΠΟΛΥ καλα εκανε. Και ετσι πρεπει. :evil:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδί δεν έχω ακόμα αλλά δεν μου φαίνεται σωστό.

Δεν θα μου άρεσε να κάνει η μαμά μου κάτι παρόμοιο.Θα ένιωθα σαν να υποκλέπτει κάποια πράγματα που για δικούς μου λόγους δεν της έλεγα.Δεν λέω πως δεν δικαιολογώ την μητέρα.Για το καλό της κόρης της το έκανε.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Στην εφηβεία τρελαίνονται λίγο τα παιδιά.. Αυτό είναι αλήθεια..

Δε πιστεύω όμως πως πρέπει να ανησυχείς αν διάβασες πράγματα με τα οποία δεν συμφωνείς...

 

Μπορεί εξάλλου για να το παίξει άνετη και απελευθερωμένη να λέει ψέμματα στους φίλους της και όχι σε εσένα...

 

Αλλά και να σου λέει ψέμματα φυσιολογικό είναι... όπως είναι φυσιολογικό και να παθαίνεις φρίκη ανακαλύπτωντάς το..

 

Τώρα για το αν συμφωνώ ή όχι με την παρακολούθηση... ό,τι και να πω, πίσω έχει η αχλάδα την ουρά..

Χειρότερα φοβάμαι μην κάνω.. Αλήθεια, μέχρι ποια ηλικία επιτρέπεται η αλυσίδα??(αστειεύομαι :roll::lol:)

 

Από κοντά λοιπόν και με λεπτούς χειρισμούς..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ λογικό και φυσιολογικό για 16χρονη μου ακούγεται το άλλα να λέει στους φίλους της και άλλα στους γονείς της.

 

Το ότι νοιώθεις εκτος πραγματικότητας, μου δείχνει ότι έχεις χάσει τη πραγματική επαφή και επικοινωνία με τη κόρη σου και τον τρόπο ζωής της.

 

Μην της πείς ότι τη παρακολουθείς, προσπάθησε να καταλάβεις τον κόσμο της μέσα απο αυτά που γράφει στο MSN.

 

Οι παρακολουθήσεις δεν μου αρέσουν, αλλά στα μικρά παιδιά είναι απαραίτητο (κατα τη γνωμη μου πάντα).

 

Καλό είναι να σταματούν όταν πλησιάζει το παιδί στη ενηλικίωση και έχουμε εμπιστοσύνη στο παιδί μας.

 

Και όταν παρακολουθούμε παιδιά στον H/Y, τρία βασικά "θέματα" πρέπει να μας ενδιαφέρουν:

 

 

  1. Σεξουαλική παρενόχληση
  2. Εκβιασμός
  3. Ναρκωτικά

Αυτά είχα να πώ προς το παρών.

 

συμφωνω με τη RASTA

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι σου δεν εχει δυο προσωπικοτητες..Με τους φιλους του συζηταει πιο ευκολα πραγματα τα οποια αν συζητουσε μαζι σου θα ντρεποταν ή τελος παντων θα ενιωθε αβολα..Αν εσυ της εχεις δωσει συμβουλες για τη ζωη και σωστες αρχες τοτε δεν νομιζω πως θα κανει κατι το ακραιο ασχετα αν αυτα που λεει στο msn ειναι ακραια..Το internet και η επικοινωνια μεσω αυτου δεν ειναι απαραιτητα επικινδυνο..Επειδη ειναι απροσωπο,ευκολα μπορεις να πεις πραγματα τα οποια δεν ισχυουν..Μπορει να λεει καποια πραγματα για να μη νιωθει οτι δεν ανηκει στην ομαδα που εχει επιλεξει για φιλους..Περναει φαση ανασφαλειας και ψαξιματος για το ποια ειναι και το μονο που λειπει σ αυτην την ηλικια ειναι να νιωθει διαφορετικη απο τους αλλους..Καλως ή κακως ολοι μας καποια στιγμη της εφηβιας καναμε πραγματα τα οποια ηταν "της μοδας"..Ακομα και οι συμποριφορες σε αυτην την ηλικια ειναι της μοδας..Κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος να ψαχνεις της συνομιλιες του παιδιου σου,προσωπικα αν η μητερα μου εκανε κατι τετοιο θα με ενοχλουσε παρα πολυ,οχι γιατι οπως λενε ειναι προσωπικα δεδομενα αλλα γιατι ετσι του δειχνεις οτι δεν εχεις εμπιστοσυνη πρωτα απ ολα στο παιδι σου και δευτερον σε σενα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδί δεν έχω ακόμα αλλά δεν μου φαίνεται σωστό.

Δεν θα μου άρεσε να κάνει η μαμά μου κάτι παρόμοιο.Θα ένιωθα σαν να υποκλέπτει κάποια πράγματα που για δικούς μου λόγους δεν της έλεγα.Δεν λέω πως δεν δικαιολογώ την μητέρα.Για το καλό της κόρης της το έκανε.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

 

Μαγδάκι να σε ρωτήσω? Αν έπεφτε στην υπόληψη σου κάτι περίεργο απο την ανήλικη ακόμα κόρη σου, δεν θα το παρακολουθούσες για να μην της υποκλέψεις κάποια πράγματα?

 

Και αν για παράδειγμα η κόρη σου έκανε πράγματα που δεν ήταν ας πούμε σωστά εσύ θα ήσουν στον κόσμο σου και θα είχες πλήρη άγνοια και θα σου άρεσε αυτο???

 

Δηλαδή αν μπορούσες να γλιτώσεις κάτι με το να την παρακολουθείς θα προτιμούσες να μη το κάνεις και να φάει το γλυκούλι σου τα μούτρα του?

 

Πιστεύω ότι καλά κάνει η γυναίκα και την παρακολουθεί (αλλά χωρίς να της το λέει, πολύ σωστό), όσο ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΗ και είναι κάτω απο την προστασία των γονιών της, της αρέσει δεν της αρέσει αυτο της κόρης....ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ....

 

Αμα ενηλικιωθεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί απλά έχει πάρει τον δρόμο της αλλά πάντα θα είσαι κοντά της ως μάνα....

Link to comment
Share on other sites

Μαγδάκι να σε ρωτήσω? Αν έπεφτε στην υπόληψη σου κάτι περίεργο απο την ανήλικη ακόμα κόρη σου, δεν θα το παρακολουθούσες για να μην της υποκλέψεις κάποια πράγματα?

 

Και αν για παράδειγμα η κόρη σου έκανε πράγματα που δεν ήταν ας πούμε σωστά εσύ θα ήσουν στον κόσμο σου και θα είχες πλήρη άγνοια και θα σου άρεσε αυτο???

 

Δηλαδή αν μπορούσες να γλιτώσεις κάτι με το να την παρακολουθείς θα προτιμούσες να μη το κάνεις και να φάει το γλυκούλι σου τα μούτρα του?

 

Πιστεύω ότι καλά κάνει η γυναίκα και την παρακολουθεί (αλλά χωρίς να της το λέει, πολύ σωστό), όσο ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΗ και είναι κάτω απο την προστασία των γονιών της, της αρέσει δεν της αρέσει αυτο της κόρης....ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ....

 

Αμα ενηλικιωθεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί απλά έχει πάρει τον δρόμο της αλλά πάντα θα είσαι κοντά της ως μάνα....

Με την ιδια λογικη θα πρεπει να την παρακολουθει και οταν βγαινει οπου κι αν πηγαινει,ακομα και στο σχολειο της..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδια λογικη θα πρεπει να την παρακολουθει και οταν βγαινει οπου κι αν πηγαινει,ακομα και στο σχολειο της..

 

 

Δεν είπα αυτο....Είπα αν πέσει κάτι στην αντίληψη μου, αν διάβασες προσεχτικά αυτο που έγραψα....και δεν μίλησα για παρακολούθηση inspector Clouseau.....

 

Αλλά ναι αν γινόταν κάτι αντίστοιχο με τις αρθροθέτριας να σαι σίγουρη ότι θα παρακολουθούσα τις συζητήσεις της όσο και αν το θεωρείτε υποκλεπτικό και δεν ξέρω τι άλλο....

 

Μιλάμε για ένα ανήλικο παιδί και αυτο τα λέει ΟΛΑ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είπα αυτο....Είπα αν πέσει κάτι στην αντίληψη μου, αν διάβασες προσεχτικά αυτο που έγραψα....και δεν μίλησα για παρακολούθηση inspector Clouseau.....

 

Αλλά ναι αν γινόταν κάτι αντίστοιχο με τις αρθροθέτριας να σαι σίγουρη ότι θα παρακολουθούσα τις συζητήσεις της όσο και αν το θεωρείτε υποκλεπτικό και δεν ξέρω τι άλλο....

 

Μιλάμε για ένα ανήλικο παιδί και αυτο τα λέει ΟΛΑ.....

Ουτε εγω ειπα οτι ειναι υποκλεπτικο απλα πιστευω πως το ψαξιμο θα την οδηγησει σε εναν φαυλο κυκλο ενω αν της δειξει εμπιστοσυνη και συζητησει μαζι της τοτε μπορει να μην της λεει ψεματα..δεν νομιζω πως θα πρεπει να ψαξεις το msn της κορης σου για να καταλαβεις τον χαρακτηρα της..Και δεν ειναι δα και μπεμπα 16 χρονων ειναι 2 χρονια θελει για να ενηλικιωθει και μετα τι?με το που κλεισει τα 18 δε μας ενδιαφερει τι κανει?Η αποψη μου ειναι αντι να καθεται να ψαχνει τι γραφει στους φιλους της να χτισει σχεση εμπιστοσυνη με την κορη της για να μην αμφιβαλει γι αυτην..Σεβομαι την αποψη σου και παραθετω απλα τη δικη μου..Συμφωνα με το πως εζησα εγω τη δικη μου εφηβεια..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδια λογικη θα πρεπει να την παρακολουθει και οταν βγαινει οπου κι αν πηγαινει,ακομα και στο σχολειο της..

εγω πηγαινω κατα καιρους στο στεκι του γιου μου και καθομαι λιγο μαζι του με τους φιλους του βλεπω κοβω κινησεις κακο ειναι?κανενα παιδι δεν νιωθει αβολα δεν μιλαω πολυ λεω καμια εξυπνη ατακα καπνιζω ενα τσιγαρο τους εχω κανει και τρακα ετσι για να νιωσουν ποιο ανετα και ξερω το περιβαλον που βρισκετε σχεδον καθημερινα το παιδι μου και υποπτοι τυποι σαφος εχουν κανει πισω αφου βλεπουν οτι υπαρχει επιβλεπον σε αυτη την παρεα παιδιων.η δημοκρατια και η μη καταπατηση προσωπικων δεδομενον επιτρεψτε μου να πω μετα την ενηλικιωση και εφοσον βεβαιωθω οτι το παιδακι θα ειναι ετοιμο.το θεμα ομως δεν ειναι τι λεει το παιδι μου στο μσν αλλα τι τυποι υπαρχουν μεσα σε αυτο και τι λεν στο παιδι μου.αυτο προσεχω εγω περισσοτερο!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγαινω κατα καιρους στο στεκι του γιου μου και καθομαι λιγο μαζι του με τους φιλους του βλεπω κοβω κινησεις κακο ειναι?κανενα παιδι δεν νιωθει αβολα δεν μιλαω πολυ λεω καμια εξυπνη ατακα καπνιζω ενα τσιγαρο τους εχω κανει και τρακα ετσι για να νιωσουν ποιο ανετα και ξερω το περιβαλον που βρισκετε σχεδον καθημερινα το παιδι μου και υποπτοι τυποι σαφος εχουν κανει πισω αφου βλεπουν οτι υπαρχει επιβλεπον σε αυτη την παρεα παιδιων.η δημοκρατια και η μη καταπατηση προσωπικων δεδομενον επιτρεψτε μου να πω μετα την ενηλικιωση και εφοσον βεβαιωθω οτι το παιδακι θα ειναι ετοιμο.το θεμα ομως δεν ειναι τι λεει το παιδι μου στο μσν αλλα τι τυποι υπαρχουν μεσα σε αυτο και τι λεν στο παιδι μου.αυτο προσεχω εγω περισσοτερο!!!!

Βρε κουκλα μου συμφωνω κι επαυξανω η μητερα της κολλητης μου ειναι ετσι αλλα φανταζομαι οπως κι εσυ εχει τετοια σχεση μαζι της που τα μοιραζονται σχεδον ολα..αυτο προσπαθω να εξηγησω εδω και ποσα μηνυματα..σημασια εχει να χτισει σχεση εμπιστοσυνης με την κορη της ετσι ωστε η κορη της να μην της λεει ψεματα αλλα να μπορει να της ανοιχτει..

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγαινω κατα καιρους στο στεκι του γιου μου και καθομαι λιγο μαζι του με τους φιλους του βλεπω κοβω κινησεις κακο ειναι?κανενα παιδι δεν νιωθει αβολα δεν μιλαω πολυ λεω καμια εξυπνη ατακα καπνιζω ενα τσιγαρο τους εχω κανει και τρακα ετσι για να νιωσουν ποιο ανετα και ξερω το περιβαλον που βρισκετε σχεδον καθημερινα το παιδι μου και υποπτοι τυποι σαφος εχουν κανει πισω αφου βλεπουν οτι υπαρχει επιβλεπον σε αυτη την παρεα παιδιων.η δημοκρατια και η μη καταπατηση προσωπικων δεδομενον επιτρεψτε μου να πω μετα την ενηλικιωση και εφοσον βεβαιωθω οτι το παιδακι θα ειναι ετοιμο.το θεμα ομως δεν ειναι τι λεει το παιδι μου στο μσν αλλα τι τυποι υπαρχουν μεσα σε αυτο και τι λεν στο παιδι μου.αυτο προσεχω εγω περισσοτερο!!!!

 

Έχει διάφορα αυτό που περιγράφεις από το ψάξιμο μηνυμάτων στο κινητό ή στον υπολογιστή.

Το θέμα είναι να ξέρει ο έφηβος πως είσαι δίπλα του,ώστε αν συμβεί το οτιδήποτε να σου απευθυνθεί αμέσως,χωρίς να χρειαστεί να ψάξεις!

Στην εμπιστοσύνη εστιάζω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ειναι θεμα εμπιστοσυνης.ζουμε σε πολυ χαλεπους καιρους καθημερινα ακουμε διαφορα αδιανοητα πραγματα να συμβαινουν το παιδι μου το χω εμπιστοσυνη(μιλαω για αγορι τωρα εχω και κοριτσι αλλα ακομη ειναι μαζεμενη δεν ξεπεταχτηκε)αλλα εδω μεγαλοι ανθρωποι την παταν πως μπορω να λεω εχω εμπιστοσυνη στο παιδι μου γτ ειναι δουλεμενο με επικοινωνια και πολυ διαλογο απο μικρο και να μην ελενχω οσο μπορω?!!!ξερετε μου λεει παρα πολλα σε σχεση με αυτα που λεν οι αλλοι αφηβοι στις φιλες μαμαδες αλλα και παλι εγω λεω δεν μπαινω για να δω τι λεει και ενταξει λεει καποια πραγματα πολλες φορες που δεν τα λενε σε μια μανα τα παιδια και στην αρχη ειναι ενα ουαου σοκ αλλα για αυτους που θελουν να εποικινωνουν με το παιδι μου.μαγδακι να το πω καπως αλλιως?τον αντρα σου τον εχεις εμπιστοσυνη ετσι?τις γυναικες που μπορει να βαλαν τον αντρα σου στο ματι τις εχεις?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελατε βρε κοριτσια κι εγω με msn facebook myspace κ.α. μεγαλωσα..δεν επαθα τιποτα..και οι γονεις μου δεν ελεγχανε ποτε τι ελεγα ή σε ποιον τα ελεγα..Εβγαινα και βραδυ και παλι τιποτα δεν εγινε..δεν λεω να μην προσεχεις τα παιδια σου αλλα οχι και υπερβολες..γιατι το να νομιζεις οτι το παιδι σου εχει διπλη προσωπικοτητα εξαιτιας αυτων που γραφει στο msn για μενα ειναι υπερβολη..Οσο για τους αντρες δεν θα ελεγα οτι ειναι το ιδιο γιατι αν θελει καποιος να κανει κακο στο παιδι σου το κανει και χωρις να θελει το παιδι σου ενω αν ο αντρας σου κανει κατι με καποια που τον εχει βαλει στο ματι δε μπορεις να πεις οτι δεν το ηθελε κιολας..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι λεμε βρε κοριτσια τωρα μιλαμε σοβαρα? Κατηγορουμε για υποκλοπη συνομιλιων την μανα που παρακολουθει τις συνομιλιες της ΑΝΗΛΙΚΗΣ κορης της? Ελεος.....ΠΟΛΥ καλα εκανε. Και ετσι πρεπει. :evil:

 

Συμφωνώ.Και εγώ το ίδιο θα κάνω όταν φτάσουμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα πράγματα με τα παιδιά μας είναι πολύ περίπλοκα πλέον.

Οι ρυθμοί της ζωής και οι εξελίξεις είναι δύσκολο να προβλεφθούν.

Ίσως οι συμβουλές ενός ειδικού στην ψυχολογία των εφήβων είναι η μόνη λύση για να μην τρελαθούμε!

Γνωρίζει κανείς κάποιες "Σχολές γονέων " που να λειτουργούν στην Αθήνα;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια 3 χρονια (απο το 2007) ειμαι στο εξωτερικο μαζι με την κορη μου 16 ετων (γεννηθηκε το 1994) και επιστρεφω το καλοκαιρι μονιμα.

Εδω και περιπου 2 μηνες με καποιο τροπο καταφερα να παρακολουθω το MSN (τροπος επικοινωνιας των νεων μεσω internet) και διαβασα πραγματα τα οποια με εκαναν να βγω τελειως απο την πραγματικοτητα που ζω και να αμφιβαλλω αν αυτα που γραφονται ειναι απο την κορη μου.Αλλα λεει σε μενα και αλλα γραφει στους '' φιλους''.Μου λεει συνεχως ψεματα και το ξερω αφου τα διαβαζω.

Σας παρακαλω βοηθηστε με τι να κανω?

Πρεπει να της πω οτι παρακολουθω τις συζητησεις της ? Πώς ομως θα αντιδρασει κανεις δε ξερει.Τι αλλο να κανω?

 

 

 

Εγώ δεν μπορώ να σχηματίσω εικόνα απ΄ αυτά που γράφεις, γιατί είναι πάρα πολύ λίγα τα στοιχεία που δίνεις. Πόσο διαφορετικά είναι αυτά που λέει σε σένα με αυτά που είδες να γράφει; Πόσο μιλάτε γενικά; Τι σχέση έχετε; (είστε στη φάση της επιθετικότητας του εφήβου προς το γονιό, πχ, ή είναι μία φαινομενικά τουλάχιστον ήρεμη σχέση ή είναι μια αδιάφορη σχέση;;;; ή.... ή... ή...;;;;;;). Στο msn είδες να μιλάει με διάφορα άτομα ή με την κολλητή της; Όταν εσένα σου λέει κάτι που δεν σου αρέσει πώς αντιδράς; Ανήκεις στις μητέρες που δίνουν περιθώριο διαφοροποιήσης στο παιδί τους ή στις μητέρες που θεωρούν ότι πρέπει το παιδί να ακολουθήσει αυτό που τους διδάσκουν εκείνες σαν σωστό; Είσαι σίγουρη ότι δεν ήξερε πως παρακολουθείς το msn; Μήπως το υποψιαζόταν και επίτηδες έγραψε κάτι πολύ "χοντρό" για να σε προκαλέσει; Και πώς τα είδες αυτά; Δεν διαγράφει το ιστορικό των συνομιλιών; Όλα τα παιδιά σήμερα ξέρουν να το κάνουν αυτό....

 

Βλέπεις πόσα ερωτήματα προκύπτουν; Σε κάθε περίπτωση θα απαντούσα διαφορετικά ως προς το "τι κάνουμε τώρα". Γι αυτό δεν μπορώ να απαντήσω έτσι γενικά και αόριστα. Ένα θα σου πω σίγουρα: μην πάρει χαμπάρι ότι την παρακολουθείς, γιατί τελείωσε η σχέση σας. Δεν είμαι κατά της παρακολούθησης των εφήβων, αλλά πιστεύω ότι ισχύει αυτό έλεγαν οι παλιοί για την κλεψιά: "Ξέρεις να κλέβεις;". "Ναι", "Ξέρεις να κρύβεσαι;", "'Οχι", "Ε τότε να μην κλέβεις"!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ά΄μα χάσεις την εμπιστοσύνη της, έχασες και την ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Giagoula, πολλοί νέοι γράφουν ανυπόστατα πράγματα στο διαδίκτιο για να εντυπωσιάσουν ή απλά για να γίνουν αποδεκτοι σε έναν κύκλο.

Άποψή μου είναι να μην της μιλήσεις εάν δεν τίθεται θέμα ασφάλειάς της.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...