Recommended Posts

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την απάντηση… και εγώ νιώθω άσχημα όταν τρώω κρέας και ας μου αρέσει στη γεύση (όχι όλα βέβαια)… θα το συζητήσω το θέμα με τον άντρα μου και ίσως να πάρουμε από κοινού την απόφαση να γίνουμε και οι δυο χορτοφάγοι. Βέβαια το τυράκι και το μελάκι δεν υπάρχει περίπτωση να τα κόψω… άλλωστε δε καταλαβαίνω γιατί είναι μέσα στη χορτοφαγία. Δε σκοτώνουμε και κανέναν για να τα πάρουμε…

Εγώ είμαι βίγκαν (δηλαδή δεν καταναλώνω κανένα ζωικό παράγωγο, δεν χρησιμοποιώ μαλλί, δέρμα, γούνες & δεν αγοράζω προϊόντα τεσταρισμένα σε ζώα) γιατί θεωρώ πως τα ζώα έχουν το ίδιο δικαίωμα στη ζωή όπως και ο άνθρωπος. Το κάνουμε δηλαδή για ηθικούς λόγους πρώτα απ' όλα, και παράλληλα για το περιβάλλον και την υγεία μας.

Να πω μόνο ότι το γάλα δεν είναι τόσο 'ηθικά' αθώο όσο νομίζει κανείς. Για να υπάρχει το γάλα προς πώληση, οι αγελάδες πρέπει να έχουν την μία εγκυμοσύνη μετά την άλλη (αφού ως θηλαστικά μόνο για το μωρό τους παράγουν γάλα, όπως κι εμείς δηλαδή). Από τις πολλές εγκυμοσύνες, παθαίνουν τα κόκκαλά τους (χάνουν πολύ ασβέστιο) και έτσι στα πεντε χρόνια είναι έτοιμες για το σφαγείο (στη φύση ζουν 25 χρόνια!!!). Για να πάρει ο κτηνοτρόφος το γάλα, ξεφορτώνεται το μωρό...Από που νομίζετε πως έρχονται τα μοσχαράκια γάλακτος; Είναι τα μωρά που είναι άχρηστα για τον κτηνοτρόφο -κυρίως τα αρσενικά που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη γραμμή παραγωγής όπως οι αδερφές τους και οι μαμάδες τους. Αυτά, πληροφοριακά γιατί πολλοί χορτοφάγοι δεν γνωρίζουν πως ένα ποτήρι γάλα κρύβει τον ίδιο πόνο και βία όσο μία μπριζόλα.

Από το μπλογκ που πόσταρε η Anti http://greekveganparenting.blogspot.com/2010/05/blog-post.html

Και αυτά δεν συμβαίνουν μόνο στις βιομηχανικές φάρμες, αλλά και στις βιολογικές. Ρωτήστε τον οποιοδήποτε βιολογικό κτηνοτρόφο τι κάνει τα αρσενικά μοσχαράκια.

Κατά τα άλλα, χαίρομαι που βλέπω και στην Ελλάδα να υπάρχει ενδιαφέρον για έναν τρόπο ζωής χωρίς βαναυσότητα. Αλλάζουν σιγά-σιγά τα πράγματα και είναι πολύ πολύ ευχάριστο (ειδικά για τις ζωούλες που σώζονται καθημερινά).

heartshape2.gif

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Διαφημίσεις

Εγώ είμαι βίγκαν (δηλαδή δεν καταναλώνω κανένα ζωικό παράγωγο, δεν χρησιμοποιώ μαλλί, δέρμα, γούνες & δεν αγοράζω προϊόντα τεσταρισμένα σε ζώα) γιατί θεωρώ πως τα ζώα έχουν το ίδιο δικαίωμα στη ζωή όπως και ο άνθρωπος. Το κάνουμε δηλαδή για ηθικούς λόγους πρώτα απ' όλα, και παράλληλα για το περιβάλλον και την υγεία μας.

Να πω μόνο ότι το γάλα δεν είναι τόσο 'ηθικά' αθώο όσο νομίζει κανείς. Για να υπάρχει το γάλα προς πώληση, οι αγελάδες πρέπει να έχουν την μία εγκυμοσύνη μετά την άλλη (αφού ως θηλαστικά μόνο για το μωρό τους παράγουν γάλα, όπως κι εμείς δηλαδή). Από τις πολλές εγκυμοσύνες, παθαίνουν τα κόκκαλά τους (χάνουν πολύ ασβέστιο) και έτσι στα πεντε χρόνια είναι έτοιμες για το σφαγείο (στη φύση ζουν 25 χρόνια!!!). Για να πάρει ο κτηνοτρόφος το γάλα, ξεφορτώνεται το μωρό...Από που νομίζετε πως έρχονται τα μοσχαράκια γάλακτος; Είναι τα μωρά που είναι άχρηστα για τον κτηνοτρόφο -κυρίως τα αρσενικά που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη γραμμή παραγωγής όπως οι αδερφές τους και οι μαμάδες τους. Αυτά, πληροφοριακά γιατί πολλοί χορτοφάγοι δεν γνωρίζουν πως ένα ποτήρι γάλα κρύβει τον ίδιο πόνο και βία όσο μία μπριζόλα.

Από το μπλογκ που πόσταρε η Anti http://greekveganparenting.blogspot.com/2010/05/blog-post.html

Και αυτά δεν συμβαίνουν μόνο στις βιομηχανικές φάρμες, αλλά και στις βιολογικές. Ρωτήστε τον οποιοδήποτε βιολογικό κτηνοτρόφο τι κάνει τα αρσενικά μοσχαράκια.

Κατά τα άλλα, χαίρομαι που βλέπω και στην Ελλάδα να υπάρχει ενδιαφέρον για έναν τρόπο ζωής χωρίς βαναυσότητα. Αλλάζουν σιγά-σιγά τα πράγματα και είναι πολύ πολύ ευχάριστο (ειδικά για τις ζωούλες που σώζονται καθημερινά).

heartshape2.gif

Γεια σου hippiemama και σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!

Και εγώ δεν αγοράζω προϊόντα όπως δέρμα, γούνες, πούπουλα, μαλλί.

Συμφωνώ επίσης για τα δοκιμασμένα προϊόντα στα ζώα και εννοείτε ότι όταν μαθαίνω για αυτά τα προϊόντα (και δυστυχώς είναι μεγάλη η λίστα), σταματώ επιτόπου να τα αγοράζω… (εκτός από τα pumpers, αλλά ευελπιστώ ότι σύντομα η μικρή μου θα καθαρίσει… αλήθεια, εσείς τι κάνετε με αυτά???)

Όσο για το αγελαδινό γάλα… δεν είχα ιδέα για όλα αυτά…:shock::shock::shock: Και άντε το γάλα να το κόψουμε που είναι και πρώτο προϊόν σε αλλεργίες, με το τυράκι και το γιαουρτάκι όμως τι κάνουμε???:confused::confused: Έχετε βρει κάτι να το αντικαταστήσετε??? Στη κόρη μου θα αρχίσω να δίνω γάλα σόγιας που είναι πολύ θρεπτικό και νόστιμο (και άμα κάνω άλλο παιδάκι -να είμαι γερή-θα το θηλάσω μέχρι να πάει σχολείο) αλλά το τόφου δε τρώγεται με τίποτα για να αντικαταστήσω το τυρί και το γιαουρτάκι μου αρέσει… κλάψ…:oops: πέστε καμία ιδέα…

Εχτές έκανα δήλωση σε όλους ότι θα γίνω χορτοφάγος. Όλοι γέλασαν μαζί μου. Ο άντρα μου συμφώνησε να ακολουθήσει και εκείνος, αλλά μέχρι το βράδυ άντεξε...:lol::lol:

0sShp3.png

PGnvp2.png

heartshape2.gif

Hippiemama οι πληροφορίες που έβαλες είναι πολύ χρήσιμες. Είμαι vegetarian τα τελευταία 11 χρόνια. Απλά έχω αποκλείσει κάθε είδους κρέας από τη διατροφή μου αλλά τρώω μέλι, τυρί και πίνω γάλα και είναι θέμα επιλογής μου. Vegan δεν είμουν και δεν θα γίνω ποτέ και έχω διαφορετική άποψη για το θέμα που αναφέρεις πιο πάνω σε σχέση με την εκμετάλλευση των ζώων, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα και ούτε θέλω να έρθω σε σύγκρουση για αυτό.

Θέλω απλά να σε ρωτήσω κάτι ως απορία που πάντα είχα. Όταν θα φας εκτός σπιτιού, αποκλείεις και τα φαγητά που έχουν κρέμες γάλακτος, τα γλυκά, τις πίττες (τυρόπιτα) κτλ.? Ή απλά όταν έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις είσαι αυστηρή στην επιλογή vegan.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Θα θέλατε να ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα για να πούμε όλοι τις απόψεις μας και να γίνουν γνωστά όσα δε ξέρουμε??? Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω περισσότερα αλλά δε θα ήθελα να χαλάσω το θέμα που άνοιξε η Αννούλα… είναι επίσης πολύ ενδιαφέρον και δε θα θελα να της το χαλάσω…

Τι λέτε??? Να ζητήσουμε από τους admin να μεταφέρουν όλα τα off topic από εδώ σε ένα καινούριο θέμα με τίτλο «χορτοφαγία» και να συνεχίσουμε εκεί τη συζήτηση???:-P:-P

0sShp3.png

PGnvp2.png

Θα θέλατε να ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα για να πούμε όλοι τις απόψεις μας και να γίνουν γνωστά όσα δε ξέρουμε??? Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω περισσότερα αλλά δε θα ήθελα να χαλάσω το θέμα που άνοιξε η Αννούλα… είναι επίσης πολύ ενδιαφέρον και δε θα θελα να της το χαλάσω…

Τι λέτε??? Να ζητήσουμε από τους admin να μεταφέρουν όλα τα off topic από εδώ σε ένα καινούριο θέμα με τίτλο «χορτοφαγία» και να συνεχίσουμε εκεί τη συζήτηση???:-P:-P

Εγώ είμαι μέσα ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Όσο για το αγελαδινό γάλα… δεν είχα ιδέα για όλα αυτά…:shock::shock::shock: Και άντε το γάλα να το κόψουμε που είναι και πρώτο προϊόν σε αλλεργίες, με το τυράκι και το γιαουρτάκι όμως τι κάνουμε???:confused::confused: Έχετε βρει κάτι να το αντικαταστήσετε??? Στη κόρη μου θα αρχίσω να δίνω γάλα σόγιας που είναι πολύ θρεπτικό και νόστιμο (και άμα κάνω άλλο παιδάκι -να είμαι γερή-θα το θηλάσω μέχρι να πάει σχολείο) αλλά το τόφου δε τρώγεται με τίποτα για να αντικαταστήσω το τυρί και το γιαουρτάκι μου αρέσει… κλάψ…:oops: πέστε καμία ιδέα…

Τις περισσότερες φορές που ακούω κάποιον να λέει πως το τόφου δεν τρώγεται με τίποτα είναι γιατί δεν το ετοίμασε με το σωστό τρόπο ;) Το τόφου δεν έχει γεύση από μόνο του. Παίρνει γεύση από τα μπαχαρικά κλπ που του βάζεις. Εγώ ας πούμε το φτιάχνω σαν φέτα και το χρησιμοποιώ μέσα σε σπανακόπιτες, πάνω σε ντάκο κλπ ή το κόβω σε κύβους, το μαρινάρω σε σάλτσα σόγιας και το φτιάχνω με νουντλς και λαχανικά. Έχει πολύ ωραίες συνταγούλες για τόφου (για λαζάνια, σουβλάκι κλπ κλπ). Το www.veganforum.gr με έχει βοηθήσει πολύ στο θέμα των συνταγών και φυσικά διάφορα μπλογκ στο ίντερνετ. Το τυρί εμείς το έχουμε αντικαταστήσει με φυτικό τυρί που φτιάχνω στο σπίτι. Μου αρέσουν πολύ οι συνταγές από το βιβλίο The Uncheese Cookbook όπως: Mac & Cheese (Τυρένια μακαρόνια), Μοσταρέλα και κίτρινο τυράκι για σάντουιτς.

Φτιάχνω σπιτική μαγιονέζα, φοντί από κάσιους κλπ. Γιαουρτάκι δίνω σόγιας στον μικρό με φρέσκα φρούτα μέσα και το λατρεύει.

Θέλω απλά να σε ρωτήσω κάτι ως απορία που πάντα είχα. Όταν θα φας εκτός σπιτιού, αποκλείεις και τα φαγητά που έχουν κρέμες γάλακτος, τα γλυκά, τις πίττες (τυρόπιτα) κτλ.? Ή απλά όταν έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις είσαι αυστηρή στην επιλογή vegan.

Όχι βέβαια. Παντού και πάντοτε είμαι βίγκαν. Από τη στιγμή που δεν θεωρώ τα ζώα ως πηγές αγαθών και τα ζωικά παράγωγα δεν τα βλέπω ως τροφή, δεν τα καταναλώνω ποτέ. Συνήθως όσοι το κάνουν αποκλειστικά για λόγους υγείας και όχι ηθικής, είναι αυτοί που μπορεί να κάνουν παρασπονδίες. Οι βίγκαν που το κάνουν για τα Δικαιώματα των Ζώων, δεν τρώνε ζώα/ζωικά παράγωγα ποτέ.

Ευτυχώς στην Ελλάδα παντού έχει να φας κάτι, ποτέ δεν έχω μείνει νηστική. :lol:

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Καλή μου Αννούλα, βρήκα και κάτι ακόμα που μπορεί να σε ενδιαφέρει. Πήγαινε σε αυτή τη σελίδα http://www.box.net/shared/kgn4lc9gzt και κάνε download το αρχείο. Στην 11 σελίδα γράφει για την χορτοφαγία και την εγκυμοσύνη…

Εγώ που τώρα ξεκίνησα τη χορτοφαγία, έχω πάθει delirium με τόσες σελίδες και blogs. Ανυπομονώ να μας ανοίξει ο Συντονιστής Περιεχομένου θέμα με τη χορτοφαγία όπως μου είπε ο/η administrator και να αρχίσουν να μαζεύονται οι πληροφορίες μήπως και μπορέσω να της βάλω σε μια σειρά... Έχω τόσα που θέλω να ρωτήσω… έχω βρει και κάποιες συνταγές… μιαμ μιαμ!!!:lol:

Hippiemama δεν αντιλέγω ότι το τόφου είναι μια καλή λύση για να αντικαταστήσει κάποιος το τυρί, απλά την προσωπική μου γνώμη είπα… το δοκίμασα σκέτο και δε μου άρεσε, το δοκίμασα και μέσα σε σαγανάκι με πιπερίτσες και ντοματούλα και απλά δε κατάλαβα καμία γεύση τυριού. Ίσως να μη το μαγείρεψα και σωστά... Δε ξέρω… Όπως είπα και νωρίτερα, τώρα ανακαλύπτω έναν καινούριο κόσμο και έχω πολλά να μάθω και να αναθεωρήσω…;););)

0sShp3.png

PGnvp2.png

Καλή μου Αννούλα, βρήκα και κάτι ακόμα που μπορεί να σε ενδιαφέρει. Πήγαινε σε αυτή τη σελίδα http://www.box.net/shared/kgn4lc9gzt και κάνε download το αρχείο. Στην 11 σελίδα γράφει για την χορτοφαγία και την εγκυμοσύνη…

Εγώ που τώρα ξεκίνησα τη χορτοφαγία, έχω πάθει delirium με τόσες σελίδες και blogs. Ανυπομονώ να μας ανοίξει ο Συντονιστής Περιεχομένου θέμα με τη χορτοφαγία όπως μου είπε ο/η administrator και να αρχίσουν να μαζεύονται οι πληροφορίες μήπως και μπορέσω να της βάλω σε μια σειρά... Έχω τόσα που θέλω να ρωτήσω… έχω βρει και κάποιες συνταγές… μιαμ μιαμ!!!:lol:

Γλυκιά μου,καλή αρχή στην υγιεινή διατροφή!!Χαίρομαι πολύ που το αποφάσισες!!Αν συναντήσεις δυσκολίες είμαι στην διάθεσή σου!! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Hippiemama δεν αντιλέγω ότι το τόφου είναι μια καλή λύση για να αντικαταστήσει κάποιος το τυρί, απλά την προσωπική μου γνώμη είπα… το δοκίμασα σκέτο και δε μου άρεσε, το δοκίμασα και μέσα σε σαγανάκι με πιπερίτσες και ντοματούλα και απλά δε κατάλαβα καμία γεύση τυριού. Ίσως να μη το μαγείρεψα και σωστά... Δε ξέρω… Όπως είπα και νωρίτερα, τώρα ανακαλύπτω έναν καινούριο κόσμο και έχω πολλά να μάθω και να αναθεωρήσω…;););)

Καλά..γεύση τυριού δεν θα έχει ποτέ το τόφου. Δεν ξέρω γιατί στην Ελλάδα τα βιολογικά καταστήματα προωθούν το τόφου ως υποκατάστατο τυριού ενώ δεν είναι. Καμία σχέση. Το τόφου είναι μία άλλη κατηγορία τροφίμων. :wink: Να σου πω ένα μυστικό που με βοήθησε πολύ στο να κόψω τα γαλακτοκομικά. Η διατροφική μαγιά κάνει θαύματα - έχει γεύση τυριού, τη χρησιμοποιώ για να φτιάχνω φυτικά τυράκια στο σπίτι & έχει μπόλικη Β12 αν πάρεις μία συγκεκριμένη μάρκα που είναι ενισχυμένη. Συνήθως τη βρίσκεις σε βιολογικά καταστήματα. Στην Αθήνα την έχω βρει στο Πράσινο.

Καλή αρχή και καλή συνέχεια στο χορτοφαγικό δρόμο! Σιγά σιγά θα οργανωθείς και θα σου φαίνεται πολύ εύκολο. Και εγώ είμαι στη διάθεσή σου αν θέλεις βοήθεια σε κάτι.

age.png

Άνοιξα καινούριο θέμα για την χορτοφαγία για να συνεχίσουμε τη συζήτηση και να μπορέσουμε να αναλύσουμε αυτά που συζητάμε. Πιστεύω ότι θα βρεθούν και άλλα μέλη και θα αποκτήσει πολύ ενδιαφέρον το θέμα.

Ελπίζω να έχετε όρεξη… :mrgreen::mrgreen:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1636354#post1636354

0sShp3.png

PGnvp2.png

Διαφημίσεις

κι εγώ είμαι χορτοφάγος (δηλ. δεν τρώω γαλακτοκομικά, ψάρια, μέλι, κρέας και γενικά ό,τι προέρχεται από μη ανθρώπινα ζώα, ούτε αγοράζω δέρμα, μαλλί, μετάξι κλπ).

είχα μια κανονικότατη εγκυμοσύνη στην οποία εμπλούτισα ακόμα περισσότερο τις γνώσεις μου περί υγιεινής διατροφής.

επίσης, στην εγκυμοσύνη μου, αν και ήδη χορτοφάγος, έγινα αρκετά πιο ευαίσθητη στο θέμα της μητρότητας, συνεπώς και των γαλακτοκομικών. Συνειδητοποίησα ότι πίσω από κάθε ποτήρι γάλα κρύβεται μία μητέρα που έχει υποστεί καταναγκαστική γονιμοποίηση (= βιασμός) και σίγουρα θα ήθελε να ζήσει με το μωρό της αντί να της το πάρουν μόλις το γεννήσει για να γίνει κρέας και αυτήν να τη χρησιμοποιήσουν για μηχανή γάλακτος. Διότι όπως και στους ανθρώπους, για να υπάρχει γαλακτοφορία, πρέπει να έχει προηγηθεί τοκετός... Όταν ακούω τις λέξεις "τυράκι", "γιαουρτάκι", "γαλατάκι" σκέφτομαι όλες αυτές τις μητέρες που καθόλου δεν διαφέρουν από εμάς στο πώς νιώθουν για το μωρό τους.

Φυσικά, πίσω από κάθε κομμάτι κρέας κρύβεται πάλι μια μητέρα που έχει αποχωριστεί βίαια από τα μωρά της. Δεν θα το ευχόμουνα σε καμμία μητέρα...

Δείτε εδώ

http://www.peacefulprairie.org/outreach/Dairy-Greek.pdf

όποια θέλει βοήθεια, ευχαρίστως.

καλημερα σας,

Επαναφερω το θεμα θετωντας την εξης ερωτηση.

Ειμαι χαρουμενη εγω με τον ευατο μου που τρωω με τις δικες μου διατροφικες προτιμησεις και οχι οπως μου προσφερουν τα μασημενα χιλιες φορες λογια των παπουδων-γιαγιαδων,γονιων,μεσα μαζικης ενημερωσης κα ποσο μαλλον ο περιγυρος.

Οι διατροφικες μου συνηθειες περιοριζουν το χοιρινο και μοσχαρισιο κρεας.Ειμαι πολυ ευχαριστημενη που τρωω το κατοπουλο μου αλλα και το ψαρι.Βεβαια υπηρχε διαστημα που δεν ετρωγα ουτε και αυτα,αλλα το ενιωθα κατι μου ελειπε.Και προτιμουσα να κανω λιγο πισω στισ προκαταληψεις μου παρα να ειμαι μια αιωνια στερημενη γυναικα.

Εν κατακλειδι μπορει εμεις και οποιοσδηποτε γονεασ αντρας η γυναικα να εχει κανει τις επιλογες του,τι γινετε ομως με τα παιδια μας;

Τι πρεπει να κανουμε στην δικια τους διατροφη,η δεν πρεπει να ακολουθησουμε τα πρεπει;

Τι κι αν λενε οι περισσοτεροι να τρωει κρεας το παιδι ωστε να παρει τις πρωτεινες που χρειαζεται;

Τι φταινε τα παιδια που εμεις χαραξαμε δικια μας πορεια στο δρομο του φαγητου;

Κι αν ερθει η ωρα που θα σε ρωτησει <γιατι δεν μαγειρευουμε κρεας στο σπτι ; γιατι τρωνε κρεας τα αλλα παιδια στο σχολειο; γιατι δεν τρωτε κρεας μαμα-μπαμπα;

Τοτε τι;;;;;:(

Ποια εμπειρη μαμα μπορει να απαντησει;;;:(

καλημερα σας,

Επαναφερω το θεμα θετωντας την εξης ερωτηση.

Ειμαι χαρουμενη εγω με τον ευατο μου που τρωω με τις δικες μου διατροφικες προτιμησεις και οχι οπως μου προσφερουν τα μασημενα χιλιες φορες λογια των παπουδων-γιαγιαδων,γονιων,μεσα μαζικης ενημερωσης κα ποσο μαλλον ο περιγυρος.

Οι διατροφικες μου συνηθειες περιοριζουν το χοιρινο και μοσχαρισιο κρεας.Ειμαι πολυ ευχαριστημενη που τρωω το κατοπουλο μου αλλα και το ψαρι.Βεβαια υπηρχε διαστημα που δεν ετρωγα ουτε και αυτα,αλλα το ενιωθα κατι μου ελειπε.Και προτιμουσα να κανω λιγο πισω στισ προκαταληψεις μου παρα να ειμαι μια αιωνια στερημενη γυναικα.

Εν κατακλειδι μπορει εμεις και οποιοσδηποτε γονεασ αντρας η γυναικα να εχει κανει τις επιλογες του,τι γινετε ομως με τα παιδια μας;

Τι πρεπει να κανουμε στην δικια τους διατροφη,η δεν πρεπει να ακολουθησουμε τα πρεπει;

Τι κι αν λενε οι περισσοτεροι να τρωει κρεας το παιδι ωστε να παρει τις πρωτεινες που χρειαζεται;

Τι φταινε τα παιδια που εμεις χαραξαμε δικια μας πορεια στο δρομο του φαγητου;

Κι αν ερθει η ωρα που θα σε ρωτησει <γιατι δεν μαγειρευουμε κρεας στο σπτι ; γιατι τρωνε κρεας τα αλλα παιδια στο σχολειο; γιατι δεν τρωτε κρεας μαμα-μπαμπα;

Τοτε τι;;;;;:(

Ποια εμπειρη μαμα μπορει να απαντησει;;;:(

Καλησπέρα!Δεν τρώω κρέας εδώ και 7 χρόνια,μόνο ψάρι.Ο άντρας μου τρώει όμως συχνά και πάντα προσφέρω και στον γιο μου,άσχετα που δεν του αρέσει,μόνο λίγο κοτόπουλο αν φάει....Δεν πιέζω να φάει ή να μην φάει,αφήνω τον ίδιο να κάνει αυτό που θέλει.Όσο για τις πρωτεϊνες,σίδηρο και Β12,με σωστή διατροφή,τα παίρνει και από αλλού.Όταν μεγαλώσει λίγο θα του εξηγήσω για ποιο λόγο δεν τρώω εγώ κρέας και ας κάνει ότι νομίζει,θα τον στηρίξω σε κάθε απόφαση που θα πάρει...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

τελείως από περιέργεια γιατί δεν τρώς κρέας αλλά τρώς ψάρι και κοτόπουλο Ελενα? Αν επιτρέπεται δηλαδή...

Πάντως επειδή το θέμα αναφέρεται στην εγγυμοσύνη, να υπενθυμίσουμε πόσο βασική είναι η πρόσληψη άριστης ποιότητας πρωτεινών για την ανάπτυξη του εμβρύου.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Διαφημίσεις

τελείως από περιέργεια γιατί δεν τρώς κρέας αλλά τρώς ψάρι και κοτόπουλο Ελενα? Αν επιτρέπεται δηλαδή...

Πάντως επειδή το θέμα αναφέρεται στην εγγυμοσύνη, να υπενθυμίσουμε πόσο βασική είναι η πρόσληψη άριστης ποιότητας πρωτεινών για την ανάπτυξη του εμβρύου.

το ότι τα ζωικά τρόφιμα προσφέρουν άριστη ποιότητα πρωτείνης είναι μύθος. μια καλα σχεδιασμένη χορτοφαγική διατροφή (όχι δηλ. μόνο μαρούλια και πατάτες) είναι υπερ-αρκετή για να δώσεις στο έμβρυο το καλύτερο ξεκίνημα.

Εγώ προσωπικά έχω περάσει δύο καταπληκτικές εγκυμοσύνες (με στενή παρακολούθηση μέσω εξετάσεων αίματος κλπ) ενώ είμαι αποκλειστικά χορτοφάγος (vegan), γέννησα και τα δύο μωρά στο σπίτι χωρίς κανένα πρόβλημα ή επιπλοκές, και θηλάζω και τα δύο (3 ετών το ένα και 15 ημερών το νινί) ταυτόχρονα. Αν χρειαστεί να ρωτήσεις κάτι, είμαι στη διάθεσή σου.

zeezell Δεν ξέρω αν είσαι ακόμα ενεργό μέλος αλλά ναι ενδιαφέρομαι, για χορτοφαγία με κατανάλωση ζωικών προιόντων. Mε ενδιαφέρει τί γίνεται στην κύηση αλλά και το θηλασμό.

Dimmi

Τα πιο αξιοπιστα μερη για να διαβασεις ειναι τα ακολουθα

Vegetarian Resource Group > nutrition

http://www.vrg.org/nutrition/

Vegan Society > lifestyle & nutrition

http://vegansociety.com/lifestyle/

Vegan Health

http://www.veganhealth.org/articles/preginfchil

Physicians' Committee for Responsible Medicine

(PCRM) > health & nutrition

http://www.pcrm.org/health/

Ιδρυτης της PCRM ειναι ο Dean Ornish που ειναι ενας απο τους γιατρους που βοηθησαν τον Bill Clinton να υιοθετησει τη vegan διατροφη.

Ginny Messina > food guide for vegans

http://www.theveganrd.com/food-guide-for-vegans

(στα ελληνικα εδω: http://veganmamagr.blogspot.gr/2013/02/ginny-messina-vegan-food-guide-for.html?m=1)

Υπαρχει και ενα ελληνικο φορουμ με αρκετες μαμαδες. Εχει πολυ υλικο στα ελληνικα για διατροφη αλλα και πρακτικα ζητηματα.

http://www.veganforum.gr

Ελπιζω να σε βοηθησουν τα παραπανω

σε ευχαριστώ, έχεις και κάτι για vegeterian κι όχι vegan?

Γενικά, οι μαιευτήρες δεν αποκλείουν την χορτοφαγική διατροφή κατά την εγκυμοσύνη, αλλά απαιτούν τη λήψη ορισμένων συμπληρωμάτων, όπως σίδηρο, βιταμίνες κλπ. Μικρό το κακό!

Έγω είμαι 34 χρονών και δεν έχω φάει ποτέ στη ζωή μου κρέας και αυγά.Τρωω βέβαια ψάρια δε ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό,κι είχα τέλεια εγκυμοσύνη,μια χαρά σίδηρο κι ο γιος μου γεννήθηκε στις 40 εβδομάδες 4600 γρ και 60 εκ.

Έγω είμαι 34 χρονών και δεν έχω φάει ποτέ στη ζωή μου κρέας και αυγά.Τρωω βέβαια ψάρια δε ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό,κι είχα τέλεια εγκυμοσύνη,μια χαρά σίδηρο κι ο γιος μου γεννήθηκε στις 40 εβδομάδες 4600 γρ και 60 εκ.

Θηριάκι!!!!Να τον χαίρεστε!!:)

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα