Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως αντιδράμε οταν τα "ζουζουνάκια" μας κάνουν ζημ


Recommended Posts

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο Χαρουλης πριν 4 μερες εκανε την πρωτη του ζηλια... Τραβηξε το λαμπατερ που ηταν πανω στην τουαλετα της κρεβατοκαμαρας και το πεταξε κατω... Μάλιστα για να μην το φτανει το ειχα τραβηξει αρκετα μακρυα από την κουνια (δυστυχως μες την κρεβατοκαμαρα μου εχουμε στριμωχτει πολύ και μόλις που χωρας να περασεις) αλλα πατησε πανω σε ενα αρκουδακι και κρεμαστηκε από το πλαινο μερος της κουνια (σκαρφαλωσε κιόλας) και το πεταξε...

Δεν τον μαλωσα ουτε φωναξα ουτε εδειξα οτι εγινε κατι σοβαρο, γιατι ο καημενος ειχε τρομαξει ήδη αρκετα με το θορυβο.. Απλα τον πηρα από την κουνια τον πήγα στο σαλόνι και αρκετη ωρα αργοτερα μαζεψα τα σπασμενα... Θεωρω οτι δεν ειχε νοημα να του κανω.. σκηνη. Αλλωστε δεν το ήθελε..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ προσωπικά έχω κάνει το σπίτι φρούριο, προκειμένου να μη αναγκαστώ να είμαι με ένα "μη" στο στόμα. έχω σηκώσει μπιμπελό, έχω κλείσει πρίζες, στοπ στις πόρτες και άπειρα παιχνίδια και αντικείμενα στα πατώματα για να απασχολείται.

Ωστόσο υπάρχουν σημεία, όπως π.χ. ο φούρνος και το γραφείο μου, για τα οποία δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Σας πληροφορώ όμως, πως χρειάστηκε να αναφέρω (με επιχειρήματα) 5-6 φορές ότι δεν πρέπει να πλησιάζει κανένα από τα δύο σημεία και έτσι γίνεται. Με ήρεμο τόνο και σταθερή φωνή. Επίσης, ξέρει πως μπορεί να ανοίγει ένα μόνο συγκεκριμένο ντουλάπι της κουζίνας (με τάπερ).

Γενικά βέβαια φαίνεται πολύ προσεκτική και με ανεπτυγμένη αίσθηση του κινδύνου.

 

Όταν βρισκόμαστε σε χώρους εκτός σπιτιού, βοηθάει πολύ το θεατρινίστικο ύφος και ομιλία. Π.χ. προχθές ήμουν σ'ένα γραφείο σε αναμονή, με άπειρα καλώδια τριγύρω για παρέα. Όταν πήγε να ακουμπήσει ένα από αυτά, έκανα έντονα ιιιιιιι και μάλλον με τρόμο στα μάτια, που δεν ξαναπλησίασε η κακομοίρα. Αυτό εννοείται το χρησιμοποιώ μόνο για πραγματικά επικίνδυνες καταστάσεις.

 

Η Μικαέλα είναι 13 μηνών και ήδη νιώθω ότι καταλαβαίνει ό,τι και να της πω. Απλά κάποιες φορές επιλέγει να μην ακολουθήσει τις συμβουλές μου :roll:

 

Τώρα θα ξεκινήσει η εκπαίδευση με τα καλοριφέρ. Πώς αποφεύγεται το κάψιμο αλήθεια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάπως όπως τα λές εσύ fotiniv είχα την Αγγελιάννα μας... Γενικά παιδί πολύ υπάκουο και υπεύθυνο για την ηλικία της... Όλα αυτά όμως μέχρι πριν από κανα 4 μηνο... Τώρα έχει αρχίσει και παραβλέπει τους κανόνες που ακολουθούσε τόσο πιστά...

Όσο για τα καλοριφερ, όταν ήταν μικρούλα αφού της το λέγαμε και δεν άκουγε κάποια στιγμή την αφήσαμε να το αγγίξει (δεν προλαβαίνεις να πάθεις ζημιά ακουμπώντας το σώμα για δευτερόλεπτο... γιατί τόσο άντεξε)... Κατάλαβε τελικά οτι αυτό... τζιζ και τέλος !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την Νάσια μου την έβαλα στην περπατούρα από τον έκτο μήνα.Μέσα σε 1 εβδομάδα έτρεχε βολίδα και σε ένα μήνα έκανε όπισθεν!Μόνο alarm δεν άναβε!Λοιπόν,στον 8 μήνα και εκεί που την είχα στη περπατούρα,εγώ έκανα δουλειές στη κουζινα,ακούω ένα μπαμμμμμμμ και μετά από 3 δευτερόλεπτα το κλάμα της μικρής.Τρέχω που λέτε και τί να δώ?Πάνω στο bar είχαμε ενα ραδιοφωνο(τουλαχιστον 5 κιλα).Ε,τράβηξε το καλώδιο,το οποίο ήταν αρκετά ψηλά και την πήρε ξυστά απ'το κεφάλι...Την έψαξα καλά μήπως χτύπησε,αλλα δε βρήκα τίποτα.Μετά από 10 λεπτά είδα μια μελανιά στο μετωπάκι της.Μιλάμε,πάγωσα.Της το έβρεξα με λίγο κρύο νερό και μετά από 1 ώρα έφυγε.

Τώρα έχουμε άλλου είδους αταξίες...Ανοίγει τα συρταρια της κουζίνας και τα αδειάζει κυριολεκτικα.Όσο της λέω όχι και μη,το κάνει περισσότερο και γελάει γιατί νομίζει ότι της κάνω πλάκα!Σκέφτομαι να βάλω ειδικά stop,αλλά τα πόμολά μου δεν είναι στρόγγυλα,αλλά από αυτά που μπαίνει το χέρι μέσα.Γνωρίζει καμιά σας αν υπάρχουν τέτοια στη αγορά?

:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

karamelitsa, έχει εδώ κάποια προστατευτικά για συρτάρια: http://www.letoshop.gr/?prOrder=0&prOrderBy=0&ct=1110205&pg=2&pid=39&la=1

και έχει κάποια και στο mothercare.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Tετοια πομολα εχω και εγω και με ειχαν βολεψει αυτα που λεει η ssidi (παρομοια ηταν απο τα jumbo) . Αργοτερα βεβαια που δυναμωσε και τα ξεκολαγε εξυπηρετησαν που τα κλασικα σχοινακια (δεν ειναι εμφανισιμα αλλα τι να εκανα). Το σχοινακι εδενε το ενα με το αλλο ντουλαπι και σφραγιζε με μονο κομπο) για αυτα που δεν χρησιμοποιουσα πολυ συχνα χρησιμοποιησα αυτα που ειναι σαν Π και θηλυκωνουν σε ενα ημικυκλιο (σαν το 1ο απο αυτα που σου συστηνει η προλαλησασα). Εννοειται οτι ακομα και σημερα τα μαχαιρια βρισκονται σε ενα ντουλαπι ψηλα μεσα σε ενα κυπελο (καλου κακου) :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πριν 2 ώρες έπαθα το μεγαλύτερο σοκ της ζωής μου...Η Νάσια έπεσε από το κρεβάτι μας.Την έχω γλιτώσει άπειρες φορές,λες και θέλει να αυτοκτονήσει.Με το που βγάζω την πάνα για να την αλλάξω,παίρνει φόρα και πάει να πέσει απ'το κρεβάτι.Ε,λοιπόν για ένα δέκατο του δευτερολέπτου δεν την πρόσεξα και έκανε τούμπες,πέρασε πάνω από τα μαξιλάρια που είχα στην άκρη(πάλι με τούμπες) και έπεσε και πάλι με τουμπες και προσγειώθηκε στο χαλάκι που(ευτυχώς) είχα από κάτω...Μετά έκλαιγε για 5-10 λεπτά,την πήρα αγκαλίτσα και με γλυκόλογα και φιλάκια προσπάθησα να την ηρεμήσω...Της έβαλα και βουτυράκι επειδή κοκκίνισε το μετωπάκι της,αλλά τίποτα.Η μελανιά βγήκε...Μόλις είδα ότι χαμογελούσε ηρέμησα.Παίξαμε,γελάσαμε(με κάποια διάσπαρτα παραπονιάρικα κλαμματάκια ενδοιάμεσα),έφαγε και την κοίμησα,αλλά ξυπνάει.Έχει ανήσυχο ύπνο.Δεν είναι και ο άντρας μου εδώ και φοβάμαι... :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα συμπτώματα που πρέπει να προσέξουμε αν ένα παιδί έχει χτυπήσει στο κεφάλι είναι τα εξής

1ον να μην παρουσιάσει υπνηλία

2ον να μην κάνει εμετό

3ον οποιαδήποτε περίεργη ή ξένη προς αυτό συμπεριφορά

4ον ελέγχουμε με κάποιο αντικείμενο την κίνηση των ματιών αν δηλ στρέφει το βλέμμα του προς το αντικείμενο

τα παραπάνω ισχύουν για τρεις μέρες σε οποιδήποτε από τα παραπάνω συμπτώματα οδηγούμε το παιδί άμεσα στο νοσοκομείο....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν κοιμάται να την παρακολουθείς τα δύο πρώτα βράδια (κάθε 2-3 ώρες ) για να δείς οτι αντιδράει. Για παράδειγμα της χαϊδεύεις την πλάτη και βλέπεις αν θα κουνηθεί... Γενικά πάντως κοίτα να το συνηθήσεις γιατί τα άτιμα πέφτουν πολύ!!!! Εμείς είμαστε πλέον βετεράνοι, καθότι την πρώτη τούμπα (έπεσε απο τον καναπέ στα πλακάκια) την έφαγε 4,5 μηνών!!!! Α! Σε περίπτωση που κλαίει τόσο έντονα ώστε να μην παίρνει ανάσα (ίσως και να μελανιάσει μην τρομάξεις) να τη φυσάς στο πρόσωπο απότομα!

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

karamelitsa Περαστικά σας!!! :D:D

H αδερφή μου σπουδάζει νοσηλευτική είναι 3ο έτος τωρα, και κάθε χρονο κάνουν κάθε μέρα πρακτική σε νοσοκομείο. Πέρισυ ήταν στο ΚΑΤ, φετος στο Παίδων Αγλαία Κυριακού.Κάθε μέρα με παίρνει να μου πει τι να προσεχω και πόσα παιδάκια κάναν εισαγωγή και για ποιους λόγους, και ψιλοεχω χεστεί πάνω μου!!!

Ενδεικτικά σας αναφερω ότι νουμερο 1 εισαγωγες είναι καψίματα. Μωρακι 15 μηνων τραβηξε καφε από τα χερια της μαμας του και κατακάηκε, επαθε εγκαύματα 1ου βαθμού. Αγορακι 2 χρονών ηπιε καυτο καφε με αποτελεσμα να καει ο οισοφαγος του…τραγικά πράγματα.Και δεν θελω να σας τρομάξω αλλα όλα αυτά είναι πολύ πιθανόν να συμβούν. Και εγω που είμαι αυτοκόλλητη με τον καφε μου, υπήρξε φορά που ξεχαστηκα…ευτυχως ο καφες ηταν κρυος και τον λούστηκε απλά!!!!Μετα ακολουθούν τα πεσίματα κυρίως από την πλάτη του καναπε και το καρότσι.Θελει μεγαλη προσοχη από εμας!!!!Ματια και στη πλάτη, και όλα αυτά βεβαια χωρις να καταπιέζεις το παιδί και να μην του αφηνεις καθόλου πρωτοβουλίες.Κανείς για μαστερ στη φυσική????

:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Και μένα χθες η Μαρία απέκτησε το πρώτο της καρουμπαλο.... Η γιαγιά κόντεψε να πεθάνει από τη στενοχώρια της..... Πιο πολύ έκλαιγε αυτή λέει, παρά η μικρή.... Και γω στενοχωριόμουν που έβλεπα μαύρο το μετωπό της. Ευτυχώς, η μικρούλα, δεν φάνηκε να επηρεάστηκε και πολύ..... Ήταν ζωηρή και χαρούμενη.... ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ!!!

 

Δε θέλει μόνο μάτια στην πλάτη..... θέλει και πολλη φαντασία για να μπορέσεις να προλάβεις το τί θα μπορούσαν να κάνουν και να πάθουν κάτι... Τα μωρά μας είναι φοβερά σκανταλιάρικα και χαρακτηρίζονται από απίστευτη ευρηματικότητα. :D:D:D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

καπου το εχω ξαναγραψει αλλα δεν θυμαμαι που....

Αnyway, εμενα οταν μου επεσε απο το κρεββατι ηταν μολις 15-20 ημερων νομιζω, τον θηλαζα ξαπλωμενη και με πηρε ο υπνος.... (καλη ειμαι και του λογου μου! :evil: )

Εκλαιγε πολυ αλλα μετα θυμηθηκε οτι πεινασε και γκρινιαζε για φαι!

Τον ταιζα και μου γελουσε.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι... τα μάτια μας όχι 14 αλλά 54 και αυτό δεν αρκεί! :(

 

Τα περισσότερα και σοβαρότερα ατυχήματα γίνονται μέσα στο σπίτι. Και 'γω δεν αφήνω στιγμή τον μικρό μου μόνο του, τι να κάνω... και στο μπάνιο όταν πάω τον φωνάζω μαζί μου, το πιστεύετε???

 

Πάντως το να σου πέσει από το κρεβάτι φίλη μου, είναι κάτι που θα συμβεί σχεδόν σε όλες μας τουλάχιστον 1 φορά. Μην στεναχωριέσαι ειδικά αφού είναι καλά το μωράκι σου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι... τα μάτια μας όχι 14 αλλά 54 και αυτό δεν αρκεί! :(

 

Τα περισσότερα και σοβαρότερα ατυχήματα γίνονται μέσα στο σπίτι. Και 'γω δεν αφήνω στιγμή τον μικρό μου μόνο του, τι να κάνω... και στο μπάνιο όταν πάω τον φωνάζω μαζί μου, το πιστεύετε???

 

Πάντως το να σου πέσει από το κρεβάτι φίλη μου, είναι κάτι που θα συμβεί σχεδόν σε όλες μας τουλάχιστον 1 φορά. Μην στεναχωριέσαι ειδικά αφού είναι καλά το μωράκι σου! :wink:

 

Και θα μπορούσε να μου συμβεί σε κάθε αλλαγή πάνας.Είναι πολύ ατίθαση η μικρή μου.Τhe young and the restless! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Όταν ο γιος μιας φίλης έσπασε ένα βάζο εκείνη έβαλε τα κλάμματα και ο μικρός έμεινε να κοιτάει, του είπε λοιπόν πως αυτό το βάζο το αγαπούσε πολύ γιατί ήταν δώρο και το ρώτησε αν εκείνος θα στεναχωριόταν σε περίπτωση που κάποιος του έσπαγε ένα αγαπημένο του παιχνίδι...Ο μικρός δεν της απάντησε αλλά δεν ξανάκανε ποτέ ζημιά. Μπορεί να τον στεναχώρησε που είδε έτσι τη μαμά του μπορεί να μην ήθελε να χάσει τα παιχνίδια του...ποιος ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδακια ειναι εντελως φυσιολογικο να κανουνε ζημιες , ετσι μαθαινουνε το κοσμο εξαλλου . Ομως δεν θα πρεπει παντα να τα αφηνουμε , φροντιζουμε να μην κινδινευουνε και επειτα προσπαθουμε με πολυ ηρεμο τροπο να τα δειξουμε οτι μερικα πραγματα που κανουνε οτι δεν ειναι σωστα παντα . Εγω του λεω "οχι Κωνσταντιντε " με υφος ελαχιστα αυστηρα , μερικες φορες ακουει και δεν κανει τη ζημια που ειχε στο νου του να κανει αλλες φορες δεν μπορει να αντισταθει και την κανει , τοτε απλα ηρεμα μιλωντας εξηγουμε οτι δεν ητανε σωστο αυτο που εκανε , εστω και αν δεν καταλαβαινει ακομα ακριβως τη λεμε . Επειτα Στο μπανιο ποτε δεν τον εχω παρει μαζι μου , η κλεινω ολες τις πορτες και τον αφηνω στο χωλακι οπου δεν εχει τπτ ουτε αντικειμενα ουτε μπριζες ειτε τον παω στο παρκο του , ειναι πολυ σημαντικο απο οτι μουθ εχει πει και ενας φιλος μου ψυχολογος τα μικρουλια να καταλαβουνε οτι η τουαλετα ειναι ενα μερος οπου ο καθενας παει μονοσ του . Ε δεν πειραζει και να κλαψει και λιγο , μωρακι ειναι και κλαιει . Γενικοτερα στο παιδι πρεπει παντα να εξηγουμε γιατι τον μαλωνουμε η γιατι δεν το αφηνουμε να κανει κατι .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Το αστείο είναι πως του εξηγώ και του εξηγώ και φαίνεται ότι συμφωνει. αλλά ο άντρας μου δείχνει να είναι το βασικό πεντάχρονο, δηλαδή συμφωνεί και ,,,αποχωρεί νοητικά! ουφφφφφφφφφ

κοριτσια, το θεμα δεν ειναι τι κανουν τα μικρα τερατακια , ουτε τι κάνουμε μεις που λιγο πολυ την ψαχνουμε, αλλά το τι κανουν οι λοιποι συγγενεις!!!! αυτοι χαλάνε την μαγιονεζα!

Μια απο τα ιδια περναμε κι εμεις!!!Κι εγω ανησυχω πολυ για το πως θα μεγαλωσει το παιδακι μου οταν ο μπαμπας μας κανει οτι του καπνισει καθε φορα!!!!! :( Φοβαμαι οτι η ψυχολογια του παιδιου θα θυμιζει το γιοφυρι της αρτας:"Ολιμερις το φτιαχνουμε το βραδυ γκρεμιζοταν"!!!!!!!!

και σε μας ακριβως τα ιδια!!! εντωμεταξυ ειναι και ξεροκεφαλος!δεν εχει διαβασει τιποτα για τα παιδια και εχει αποψη! αν του πω κατι μου λεει και ποιος το λεει αυτο?? :shock::shock: ἅν του πω σε καποιο εγκριτο περιοδικο απο τον ταδε επιστημονα θα πει υπερβολες εμεις πως μεγαλωσαμε???

τι να του πω δες πως εγινες?? :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...