Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περί ορέξεως......ευκολά & γρήγορα !


Afroditi D

Recommended Posts

ΨΩΜΙ ΜΕ ΤΥΡΙ

 

-ανοιγουμε το ψυγειο

-ψαχνουνε να δουμε τι εχει απομεινει απο την προηγουμενη επιδρομη που καναμε

-δεν εχει μεινει τιποτα

-μονο λιγο τυρι

-κοβουμε μια τεραστια φετα ψωμι

-βαζουμε το τυρι απο πανω

-το τσακιζουμε σε 2 νανοδευτερολεπτα

 

 

 

καλη επιτυχια!!!!

χαχαχαχαχαχα!!δεν ειν κακοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πατάτες αλά κρεμ

 

Υλικά

Πατάτες

Μπέικον

Τυρί τριμμένο

Κρέμα γάλακτος

Γάλα

Αλάτι

Πιπέρι φρεσκοτριμμένο

Λίγο βούτυρο

 

Εκτέλεση

 

Κόβουμε τις πατάτες και το μπέικον σε μεσαία κομμάτια, τα ανακατεύουμε και τα απλώνουμε σε ένα ελαφρά βουτυρωμένο πυρέξ.

Τα αλατοπιπερώνουμε, ρίχνουμε από πάνω το τριμμένο τυρί και περιχύνουμε το φαγητό μας με την κρέμα γάλακτος και το γάλα.

Ψήνουμε το φαγητό μας σε μέτριο φούρνο μέχρι να μαλακώσουν οι πατάτες, να απορροφηθούν τα πολλά υγρά και να ροδοκοκκινίσει.

 

Καλή επιτυχία !

 

 

Συγνωμη αλλα ξερει καμια κοπελα τις ποσοτητες που βαζουμε εννοω την κρεμα γαλακτος, το γαλα κ τα αλλα υλικα?

Link to comment
Share on other sites

Σαλάτα με πλιγούρι

Βάζουμε όσο πλιγούρι θέλουμε σε ένα μπολ με νερό να το σκεπάζει 2-3 δάχτυλα. Το αφήνουμε μιάμιση ώρα να ρουφήξει το νερό. Προσθέτουμε ντοματούλα φρέσκια ψιλοκομμένη, κρεμμυδάκι φρέσκο ψιλοκομμένο, αλάτι, αρκετό μαϊντανό, αγγουράκι τουρσί, αν σας αρέσει. Βάζουμε το μπολ στο ψυγείο και τρώμε τη σαλάτα δροσερή με λεμόνι και ελαιόλαδο, σε όποια ποσότητα θέλουμε! Πεντανόστιμη και εύκολη, για όσους νηστεύουν, αλλά και για όσους θέλουν μία σαλάτα υγιεινή και διαφορετική από τις συνηθισμένες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
εχω κορυφαιες συνταγες......... πακοτινια με μερεντα, δαχτυλο με μαγιονεζα, αλλο δαχτυλο βουτυγμενο σε μαρμελαδα βυσσινο, παγωτο με παγωτο συνοδεια παγωτου και πολλα αλλα.......... :wink:

 

Ε, γέλασα λέμε!

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μιας και υπάρχει θέμα που αφορά την ταχύτητα και την ευκολία να σας δώσω μια συνταγή για ένα εύκολο και γρήγορο ορεκτικό.

 

ΦΕΤΑ ΤΥΛΙΧΤΗ ΣΕ ΦΥΛΛΟ ΚΡΟΥΣΤΑΣ ΜΕ ΜΕΛΙ

 

Υλικά: ένα κομμάτι φέτα, μερικές λωρίδες φύλλο κρούστας, προαιρετικά πιπεριές σε ό,τι χρώμα θέλετε, μέλι, σουσάμι και λάδι για τηγάνισμα.

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Κόβουμε το τυρί σε φέτες πάχους 1/2εκ. περίπου. Κόβουμε και λωρίδες το φύλλο κρούστας με φάρδος λίγο μεγαλύτερο από το φάρδος των κομματιών του τυριού. Στην άκρη της μιας λωρίδας τοποθετούμε τη φέτα και αν θέλουμε και πιπεριά σε ροδέλες και τυλίγουμε μέχρι να φτάσουμε την άλλη άκρη σε τετράγωνο σχήμα. Παίρνουμε και δεύτερη λωρίδα φύλλου και τοποθετούμε στην άκρη της το πρώτο φακελάκι που φτιάξαμε αλλά με τέτοιο τρόπο, ώστε τυλίγοντας να καλύπτουμε τις πλαϊνές πλευρές με το δεύτερο φύλλο. Όταν τελειώσουμε όλα τα κομμάτια βάζουμε το λάδι να κάψει γιατί αλλιώς δεν θα τα προλαβαίνουμε να τηγανίζουμε και ταυτόχρονα να τυλίγουμε, επειδή γίνονται γρήγορα. Τηγανίζουμε μέχρι να χρυσαφίσει το φύλλο, όπως κάνουμε και στα τυροπιτάκια.

Ρίχνουμε στο πιάτο πάνω στο φύλλο κρούστας μέλι και από πάνω σουσάμι. Φυσικά μπορούμε αντί για πολλά μικρά να φτιάξουμε ένα μεγάλο κομμάτι φέτα με φύλλο κρούστας για 2-4 άτομα.

Τέλος, παίρνουμε δύο πηρούνια για να φάμε γιατί με το ένα δε θα προλαβαίνουμε.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΣΠΙΤΙΚΗ ΠΙΤΣΑ

ΨΩΜΙ ΤΟΥ ΤΟΣΤ (ΧΩΡΙΣ ΚΟΡΑ)

ΒΟΥΤΥΡΟ

ΚΕΤΣΑΠ

ΤΥΡΙ ΤΟΣΤ

ΖΑΜΠΟΝ ή ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ

ΠΙΠΕΡΙΕΣ

ΝΤΟΜΑΤΑ

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Βουτυρώνουμε ένα ταψί και στρώνουμε το ψωμί του τοστ. Ρίχνουμε κετσαπ και την απλωνουμε σε κάθε φέτα.

Βάζουμε το ζαμπόν ή την γαλοπούλα, βάζουμε το τυράκι κατόπιν τις πιπεριές και την ντοματούλα και πασπαλίζουμε με κίτρινο τριμμένο τυρί.

Ψήνουμε στους 180 για 20-30 λεπτά

Να σημειώσω ότι αν θέλουμε ρίχνουμε και λίγο αλατάκι πάνω από τις ντομάτες για να μην γλυκίζει η πίτσα μας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια είμαι στο γραφείο διαβάζω το topic απο την αρχή και μου τρέχουν τα σάλια. Έχω τυπώσει όλες τις συνταγές και ετοιμάζομαι να τις κάνω πράξη!!!! Ευχαριστούμε Afroditi και όλα τα υπόλοιπα κορίτσια για τις όμορφες και πρακτικές ιδέες.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...