amangos

σωματική τιμωρία από δασκάλα δημοτικού

Recommended Posts

miriki δεν είναι ίδια η δικιά σου με την δικιά μου δουλειά.

Αν βλέπεις συνάδελφο σου να κακοποιεί παιδί δεν θεωρείς ότι πρέπει να τον δώσεις στεγνά?

Και φυσικά και γονιός πρέπει να κινηθεί εγγράφως.

Συμφωνώ δεν είμασε εμείς κι εσείς, είμαστε όλοι μαζί.

η..αυτοσυγκρατηση για καταγγελια ηταν για το καπνισμα στο σχολειο(οχι μπροστα στα παιδια εννοειται) κ οχι για κακοποιηση

Διαφημίσεις

Στην Τετάρτη, ξεκίνησαν φέτος μάθημα πληροφορικής. Ειδικός δάσκαλος τους "διδάσκει" πως να περνάνε την ώρα τους, κάτι ανάμεσα από παιδική χαρά και φύλαξη. Οι υπολογιστές είναι καμιά 15αριά, τους βάλανε φέτος, και σχεδόν κάθε παιδί έχει τον δικό του, και... μπαίνουν στο google και το κοιτάνε!!!

Ο γιός μου έμαθε να χτυπάει fu, και το ίδιο το google βγάζει σαν επιλογή funny games, και παίζει παιχνίδια. Τα κορίτσια, από ότι μου είπε ο γιός μου, παρακολουθούν patty, από το site του Μega!

Στην 6η, απότι μου είπε ο άλλος μου γιός, μαθαίνει να παίζει με το πρόγραμμα ζωγραφικής, να χρησιμοποιεί το word, να σώζει κείμενο, να το μορφοποιεί σαν έκθεση, και τους αφήνει ο δάσκαλος 10 λεπτά στο ίντερνετ...

Θα κάτσω το Σαββατοκύριακο να τους μάθω κάποια πράγματα. Γενικά είμαι γριπιασμένος, κακοδιάθετος, και... τρέχουμε σε αγγλικά, αθλητισμούς και λοιπές υποχρεώσεις των παιδιών και δικές μας, και ο χρόνος είναι περίεργος και περιορισμένος για να το κάνω καθημερινές...

δεν θα την καλύψω ούτε θα προσπαθήσω να τα διορθώσω. ............ Όμως ξαναλέω ότι οι συνάδελφοι είναι αυτοί που αντιλαμβάνονται ΠΡΩΤΟΙ το πρόβλημα....

Άλλο δεν καλύπτω κι άλλο καταγγέλω. Ούτε εγώ καλύπτω, αλλά εξαντλώ όλα τα περιθώρια προτού φτάσω σε προφορική ή γραπτή καταγγελία (που δεν έχει χρειαστεί μέχρι στιγμής, γιατί ό,τι έχω αντιμετωπίσει έχει λυθεί χωρίς να φτάσουμε εκεί).

Όμως ξαναλέω ότι οι συνάδελφοι είναι αυτοί που αντιλαμβάνονται ΠΡΩΤΟΙ το πρόβλημα....

Σ' αυτό δεν έχεις άδικο, αλλά είναι πεπερασμένος ο αριθμός των κινήσεων που μπορούμε να κάνουμε αφενός, αφετέρου δεν ενημερώνουμε τους γονείς γι' αυτές. Αν κάνω αναφορά στη συνάδελφο δε θα πω σε γονιό ότι το έκανα, προφανώς.

Όσο για το όπλο, μου βγαίνει ένας γρύλος. Πραγματικά ρίξε μια ματιά στα θέματα που παίζουν και μετά έλα να μου πεις αν υπάρχει κλάδος που να βάλλεται περισσότερο και αν αυτό αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα ή την προκατάληψη. εχμ, υπάρχει τώρα που το ξανασκέφτομαι οι μαιευτήρες και οι παιδίατροι, οπότε ας μη νιώθω μοναξιά.....

FLcUp3.png0BQfp3.png

Κοίτα miriki... δεν έχω προσωπικά με κανέναν δάσκαλο πλην κάποιων ελαχίστων εξαιρέσεων απ' όταν πήγαινα εγώ σχολείο αλλά δεν αφορούν την παρούσα και είναι και πολλά χρόνια πριν... άρα ό,τι γράφω είναι καλοπροαίρετο... δεν έχω καν παιδί που να είναι σε σχολείο... σε παιδικό είναι και είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα εκεί.

Θα ήθελα όμως κάποια στιγμή σ' αυτό το κωλοκράτος που έτυχε να γεννηθούμε και να μεγαλώνουμε εμείς και τα παιδιά μας να λέμε ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ και να το εννοούμε... και στο λέω γιατί εγώ αναγκάστηκα να παρατήσω το δικό μου λειτούργημα όταν διαπίστωσα ότι ουδεποτε θα μπορούσα να το ασκήσω ως τέτοιο. Ωραίες οι απαιτήσεις για καλύτερη παιδεία, δικαιότατες και οι διεκδικήσεις για μεγαλύτερες δαπάνες στην παιδεία... τι να τις κάνω όμως τις δαπάνες όταν το έμψυχο υλικό είναι σάπιο; Και ξέρεις αν σε ένα τσουβάλι βάλεις 1 κρεμμύδι χαλασμένο και 1000 καλά σιγά σιγά θα χαλάσουν και τα χίλια αν δεν βγάλεις έγκαιρα το χαλασμένο από εκεί μέσα!

Πρώτα απ' όλα και πιο πολύ από όλους οι δάσκαλοι και οι καθηγητές θα έπρεπε να έχουν παιδεία (και δεν εννοώ φυσικά τις γνώσεις!). Σε όλους τους τομείς της δραστηριότητάς τους! Δεν τα βάζω με όλους τους εκπαιδευτικούς αλλά με τον εκπαιδευτικό που θα αντιληφθεί κάτι και δεν θα το αναφέρει ή δεν θα κάνει τίποτα για να το σταματήσει ΝΑΙ έχω μεγαλύτερο πρόβλημα απ' ότι με τον ίδιο τον παρανομούντα εκπαιδευτικό και φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι ήδη γιατί...

Όσο για την προκατάληψη και τα θέματα που παίζουν θα σου πω το εξής (κι ελπίζω να μην αρχίσουμε νέα μάχη με αυτό γιατί δεν θα το πω με τέτοια διάθεση): Φταίτε ΚΑΙ εσείς... και φταίτε γιατί σκέφτεστε πρώτα πως θα δικαιολογήσετε τον βαλλόμενο εκπαιδευτικό (το είδαμε και στο θέμα του Αντώνη αυτό άλλωστε) και μετά το αν έχει δίκιο ή όχι ο γονέας... δεν λαμβάνετε υπόψη σας όμως το αυτονόητο: για να είναι εδώ μέσα ένας γονιός, σ' αυτό το χώρο που βρισκόμαστε, σημαίνει ότι δεν γέννησε ένα παιδί και τέλειωσε... σημαίνει ότι ασχολείται ότι προβληματίζεται και ψάχνεται! Δες το από αυτή την οπτική γωνία μήπως κάποτε πάψουν και οι αντιπαραθέσεις από το πουθενά ;)

Αντώνη καλά κουράγια με τους τρελλούς που έχεις μπλέξει... εγώ στη θέση σου πάντως (επειδή κι εγώ τρελλή είμαι και από λάθος δεν είμαι στη φυλακή :lol: ) θα αναρτούσα ανακοίνωση που θα έλεγε: Όποιος θεωρεί ότι ο γιος μου είναι θύμα ΕΝΔΟΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΒΙΑΣ και όχι ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ έχει το ελεύθερο να επισκεφθεί οποτεδήποτε το σπίτι μου ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ με εισαγγελέα ή χωρις να το διαπιστώσει ιδίοις όμασι αλλά ταυτόχρονα αναλαμβάνει την υποχρέωση να κάνει το ίδιο και για την εν λόγω δασκάλα την ώρα του μαθήματός της.

Και πάλι καλή δύναμη...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Όταν πέρυσι, ο γιός μου είχε γίνει περίγελος των συμμαθητών του, και στο διάλειμμα δεν είχε ούτε έναν φίλο για να παίξει, ίσως έπρεπε να μπουκάρω κι εγώ στην τάξη, και να τα πω ένα χεράκι με τα παιδάκια αυτά!!! Εγώ, προφανώς λόγω της εμπάθειας που με διακρίνει, δεν έκανα κάτι τέτοιο.

QUOTE]

Εσυ λειτουργησες ψυχαναλυτικα και στοχοποιησες την δασκαλα για οτι συνεβαινε στο παιδι σου.Πιθανον να το κανεις και μελλοντικα.

τι να τις κάνω όμως τις δαπάνες όταν το έμψυχο υλικό είναι σάπιο; Και ξέρεις αν σε ένα τσουβάλι βάλεις 1 κρεμμύδι χαλασμένο και 1000 καλά σιγά σιγά θα χαλάσουν και τα χίλια αν δεν βγάλεις έγκαιρα το χαλασμένο από εκεί μέσα!

Θεωρείς δεδομένο ότι το έμψυχο υλικό είναι σάπιο. Αυτο ακριβώς είναι το ζήτημα. Με το που μπαίνεις στην τάξη πια μετά το όνομάσου και τις σπουδές σου πρέπει να πεις ότι όχι δεν είμαι άθλια, ακατανόμαστη κ.λ.π. Και αυτά για το κρεμμύδι δεν τα συμμερίζομαι. Δε θεωρώ ότι με αλλοτριώνει ο ένας απαράδεκτος. Είναι ζήτημα προσωπικής ευθιξίας πώς να το κάνουμε, είμαι επαγγελματίας (όχι μονό εγώ πολλοί και πολλές συνάδελφοι) και αυτή η νοοτροπία μας θίγει.

Φταίτε ΚΑΙ εσείς...
    Σε αυτό συμφωνούμε. Ο καθένας πρέπει να αναλαμβάνει το μερίδιο της ευθύνης που του αναλογεί.

Φανταστική η πρόταση για το σημείωμα :)

Αντώνη είναι απίστευτο αυτό για την..."παρακολούθηση". Τι να πω πια σήριαλ αυτό το σχολείο. (Ελπίζω να μην έχει νηπιαγωγείο κοντά και βρεθώ κατά κει. )

FLcUp3.png0BQfp3.png

Θεωρείς δεδομένο ότι το έμψυχο υλικό είναι σάπιο. Αυτο ακριβώς είναι το ζήτημα. Με το που μπαίνεις στην τάξη πια μετά το όνομάσου και τις σπουδές σου πρέπει να πεις ότι όχι δεν είμαι άθλια, ακατανόμαστη κ.λ.π. Και αυτά για το κρεμμύδι δεν τα συμμερίζομαι. Δε θεωρώ ότι με αλλοτριώνει ο ένας απαράδεκτος. Είναι ζήτημα προσωπικής ευθιξίας πώς να το κάνουμε, είμαι επαγγελματίας (όχι μονό εγώ πολλοί και πολλές συνάδελφοι) και αυτή η νοοτροπία μας θίγει.

Θεωρώ ότι μέρος του έμψυχου υλικού είναι σάπιο εξ ου και το παράδειγμα με τα κρεμμύδια...

Μπορεί εσένα να μην σε αλλοτριώνει (και μπράβο σου) αλλά έχω δει με τα ματάκια μου δασκάλες και καθηγήτριες, που έλεγαν τα καλύτερα για το τι κάνουν και τι θα κάνουν με τα παιδιά "τους" να λένε μετά από λίγα χρόνια "έλα μωρέ σιγά... εγώ θα αλλάξω το σύστημα;" Κι αυτό καταλαβαίνω ότι γίνεται λόγω κούρασης και απογοήτευσης όταν κάτι δεν δουλεύει σωστά.

(Λορέτα Ποντικίνα)

Αντώνη καλά κουράγια με τους τρελλούς που έχεις μπλέξει... εγώ στη θέση σου πάντως (επειδή κι εγώ τρελλή είμαι και από λάθος δεν είμαι στη φυλακή :lol: ) θα αναρτούσα ανακοίνωση που θα έλεγε: Όποιος θεωρεί ότι ο γιος μου είναι θύμα ΕΝΔΟΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΒΙΑΣ και όχι ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ έχει το ελεύθερο να επισκεφθεί οποτεδήποτε το σπίτι μου ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ με εισαγγελέα ή χωρις να το διαπιστώσει ιδίοις όμασι αλλά ταυτόχρονα αναλαμβάνει την υποχρέωση να κάνει το ίδιο και για την εν λόγω δασκάλα την ώρα του μαθήματός της.

Και πάλι καλή δύναμη...

Eξαιρετκή ιδέα! Thanks.

Αντώνη είναι απίστευτο αυτό για την..."παρακολούθηση". Τι να πω πια σήριαλ αυτό το σχολείο. (Ελπίζω να μην έχει νηπιαγωγείο κοντά και βρεθώ κατά κει. )

Μπορεί να είναι στην φαντασία μου. Δεν είμαι σίγουρος. Το υποπτεύομαι, δεν είμαι βέβαιος ότι συμβαίνει.

Έγιναν κάποιες κουβέντες, άσχετες μεταξύ τους, που εάν τις συνδιάσεις, βγαίνει το συμπέρασμα πως δεν θεωρούν πως μπορεί η συμπεριφορά της δασκάλας να έχει προκαλέσει τις αντιδράσεις του παιδιού, άλλωστε άλλα παιδάκια που έχουν την ίδια δασκάλα, δεν είχαν τις ίδιες αντιδράσεις!

Άρα, κάτι άλλο συμβαίνει, και θα αποκαλυφτεί σύντομα!!!

Το γεγονός ότι το παιδί τα πάει εκπληκτικά καλά, δεν έχει σχέση, είναι τυχαίο και προσωρινό!!!!! Άλλωστε δεν έκαναν ποτέ ιδιαίτερο κόπο να παρατηρήσουν το ίδιο το παιδί, ούτε πέρυσι, ούτε φέτος.

Προφανώς, ότι υποπτεύονται ενδοοικογενειακή βία, είμαι ο τελευταίος (πιθανολογώ) που θα το έλεγαν. Άλλωστε, είμαστε από τους γονείς που κατά καιρούς, για διάφορα θέματα, έχουμε φωνάξει και έχουμε τσακωθεί με το σχολείο, και παλιότερα.

Ήδη λοιπόν, μας θεωρούν νευρικούς και ιδιόρυθμους. Πριν λίγα χρόνια, είχε γίνει χαμός από την γυναίκα μου, με ένα θέμα που αφορούσε παπάδες που είχαν μπουκάρει στο σχολείο και προσκαλούσαν τα παιδιά σε πάρτυ στο κατηχητικό, μοίραζαν έντυπα μέσα στο σχολείο, κλπ.

Μια σημαντική επίσης λεπτομέρεια, είναι πως όταν κάποιος δάσκαλος προσπάθησε να με πείσει πως δεν έχω δίκιο, έκανα μια μίνι παράσταση ότι είμαι έξαλλος και θα τα σπάσω και θα τα διαλύσω όλα, για να περάσω το μήνυμα πως... δεν σηκώνω κουβέντες, και πως θα γίνει χαμός εάν δεν γίνει το δικό μου.

Και το πέρασα το μήνυμα που ήθελα.

Προφανώς όμως, πέρασα κι άλλα μηνύματα, πως είμαι πολύ νευρικός και χάνω την ψυχραιμία μου εύκολα. Είχα σκοπό που το έκανα, και ο στόχος επετεύχθη.

Με αφήνει αδιάφορο τι γνώμη έχουν για εμένα. Ας κάνουν σωστά την δουλειά τους, και με βολεύει μια χαρά να νομίζουν πως εάν δεν την κάνουν, είμαι αρκετά τρελός και κινδυνεύουν από εμένα.

Άλλωστε, δεν είναι εντελώς ψέμματα. Εάν θεωρήσω πως κάποιος βλάπτει το παιδί μου, είμαι ικανός να ξεφύγω από τα επιτρεπτά όρια. Άλλο όμως αυτό, κι άλλο να το πλακώνω στο ξύλο το ίδιο το παιδί!!!

Στην Τετάρτη, ξεκίνησαν φέτος μάθημα πληροφορικής. Ειδικός δάσκαλος τους "διδάσκει" πως να περνάνε την ώρα τους, κάτι ανάμεσα από παιδική χαρά και φύλαξη. Οι υπολογιστές είναι καμιά 15αριά, τους βάλανε φέτος, και σχεδόν κάθε παιδί έχει τον δικό του, και... μπαίνουν στο google και το κοιτάνε!!!

Ο γιός μου έμαθε να χτυπάει fu, και το ίδιο το google βγάζει σαν επιλογή funny games, και παίζει παιχνίδια. Τα κορίτσια, από ότι μου είπε ο γιός μου, παρακολουθούν patty, από το site του Μega!

Στην 6η, απότι μου είπε ο άλλος μου γιός, μαθαίνει να παίζει με το πρόγραμμα ζωγραφικής, να χρησιμοποιεί το word, να σώζει κείμενο, να το μορφοποιεί σαν έκθεση, και τους αφήνει ο δάσκαλος 10 λεπτά στο ίντερνετ...

Θα κάτσω το Σαββατοκύριακο να τους μάθω κάποια πράγματα. Γενικά είμαι γριπιασμένος, κακοδιάθετος, και... τρέχουμε σε αγγλικά, αθλητισμούς και λοιπές υποχρεώσεις των παιδιών και δικές μας, και ο χρόνος είναι περίεργος και περιορισμένος για να το κάνω καθημερινές...

Έμαθα σήμερα ότι η διεύθυνση μπλόκαρε την πρόσβαση στο ίντερνετ, εξαιτίας του ότι δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί η πρόσβαση των παιδιών σε ακατάλληλες ιστοσελίδες.

Διαφημίσεις

α εντάξει τότε! δεν θέλω να μάθουν υπολογιστές στο σχολείο λέεεεεεεεμε!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Τόσα προγράμματα υπάρχουν γι αυτό τον σκοπό, θα έπρεπε να είναι ηδη εγκατεστημένα στους υπολογιστές στα σχολεία...

Τόσα προγράμματα υπάρχουν γι αυτό τον σκοπό, θα έπρεπε να είναι ηδη εγκατεστημένα στους υπολογιστές στα σχολεία...

έλα ντε... ή του ύψους, ή του βάθους.

Η εξουσία λένε διαβρώνει...αλλά τα παιδιά μας τα εύκολα θύματα? γιατί?

Χαίρομαι που το παιδάκι σου χαμογελάει στον παιδικό του ήλιο πια και ειλικρινά εύχομαι όλα να πάνε πολυ καλυτερα!

Αλλά τώρα μόλις διάβασα ένα τοπικ που άνοιξε μια άλλη φίλη για σωματική τιμωρία του παιδιού της στο προνήπιο και αναρωτιέμαι τι γίνεται τελικα?

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Εχθές το βράδυ, ενώ παρακολουθούσα τον γιό μου να παίζει, άκουσα κάποιες μανάδες να συζητάνε, για προβλήματα στο σχολείο των παιδιών τους...

Η δασκάλα των παιδιών τους, απείλησε τα παιδιά πως εάν πούνε κάτι από όσα συνέβησαν στην τάξη στους γονείς τους, τότε... θα έχουν να κάνουν μαζί της!

Δεν κατάλαβα τι είχε συμβεί, αλλά η μια μάνα ήταν έξαλλη γιατί έμαθε το "πρόβλημα" από άλλα παιδιά κι όχι από το δικό της, και όταν ανακίνησε το θέμα με τους άλλους γονείς, κανένας δεν αντέδρασε στις απειλές της δασκάλας, θεώρησαν το θέμα ήσσονος σημασίας.

Ακούγοντας (άθελα μου) την συζήτηση, χώθηκα εν τέλει στην κουβέντα, αφορά σχολείο της περιοχής μου, αλλά όχι το δικό μας.

Μπήκε στην κουβέντα κι ένας πατέρας από την Ν Σμύρνη, κι είπε πως κι αυτοί στο σχολείο του παιδιού του έχουν φαινόμενα τιμωριών, ορθοστασιών, έξω από την τάξη, καθώς και απειλών να μην μιλήσουν!!

Στο τέλος, η κουβέντα κατέληξε στην παντελή έλλειψη αξιολόγησης των δασκάλων ως προς τις διδακτικές ικανότητες, ως προς την συμπεριφορά τους κλπ. Στο ότι οι γονείς τα μαθαίνουν τελευταίοι ή δεν παίρνουν μυρωδιά ποτέ, πως ο κόσμος τριγύρω μας έχει σαλτάρει και πως πάντοτε υπήρχαν προβλήματα αλλά τώρα συμβαίνει το κάτι άλλο, κλπ.

Αυτό που συνέβη στο δικό μου παιδί, δεν είναι καθόλου μεμονωμένο ή σπάνιο περιστατικό. Απλώς οι περισσότεροι δεν αντιδράνε ή προβαίνουν σε λεκτικές επιθέσεις, διαμαρτυρίες και μετά ξεθυμαίνουν!!!

Κάνουν υπομονή να τελειώσει η χρονιά, και μετά ξεχνάνε τι συνέβη.

Διαφημίσεις

Φαντάζομαι ότι τους είπες πως έχεις κινηθεί μπας και ξεκουνηθούν και κινηθούν κι αυτοί και δουν μια άσπρη μέρα τα σχολεία μας και τα παιδιά μας έτσι;

(Λορέτα Ποντικίνα)

Εννοείται!

Τους είπα πως ενώ δεν έχουν δοκιμάσει, είναι θύμματα παραπληροφόρησης θεωρώντας την Δ/νση Πρωτοβάθμιας και τον Σχολικό Σύμβουλο, κάποιους που συστηματικά καλύπτουν καταστάσεις, δασκάλους ή διευθυντές.

Δεν περνάει από το μυαλό τους το ενδεχόμενο, αυτοί οι άνθρωποι να θέλουν να κάνουν κάτι, έστω και για να αποδείξουν απλώς την χρησιμότητα τους και την αναγκαιότητα τους, στους ανωτέρους τους.

Είναι βέβαιο, πως δεν είναι δυνατόν σε μια μεμονωμένη καταγγελία να κάνουν πολλά, πιέζουν όμως αυτούς που πρέπει και δίνονται λύσεις... Εάν οι καταγγελίες πέσουν βροχή, ακόμα και να ήθελαν να συγκαλύψουν τα θέματα, δεν μπορούν.

Όσο τα παράπονα μας παραμένουν λόγια που πετάνε ή μένουν εντός των τειχών του σχολίου, δεν δημιουργείται η απαραίτητη πίεση για να μπορέσουν οι αρμόδιοι που προϊστανται να κάνουν πολλά. Μεμονωμένα παράπονα πάντα θα υπάρχουν, και κανένας δεν μπορεί να αποκεφαλίσει κάποιον δάσκαλο, επειδή έκανε κάτι που ενόχλησε έναν μόνο γονιό. Είναι δυνατόν να ενοχλείται μόνο ένας από κάτι που συμβαίνει?

Πριν από λίγο καιρό, ο μεγαλύτερος γιός μου συναντήθηκε με μια αντιπροσωπεία μαθητών του σχολείου, με τον Δήμαρχο. Τους είχαν πει να κάνουν κάποιες ερωτήσεις στον Δήμαρχο, και ο γιός μου είχε ετοιμάσει μια χαζή ερώτηση, που του την απάντησα εγώ άμεσα και του είπα πως με τέτοιες ερωτήσεις, απλώνει βούτυρο στο ψωμί του, για να φαίνεται καλός. Εγώ του είπα να κάνει άλλη ερώτηση, που τον αφορούσε άμεσα: Μπροστά στο σπίτι μας, υπάρχουν κάποια άχτιστα οικόπεδα, άγνωστης ιδιοκτησίας, γεμάτα ξερόχορτα (επικίνδυνα για εκδήλωση πυρκαγιάς ακόμα και με ένα τσιγάρο από διερχόμενο αυτοκίνητο), όπου έχουν βρει καταφύγιο ποντίκια και αρουραίοι. Εκείνη την εποχή, είδαμε και ένα σκοτωμένο (προφανώς από αδέσποτη γάτα) φίδι, γύρω στους 80 πόντους!

Από τότε, ο γιός μου φοβότανε να περάσει από τον πεζόδρομο που εφάπτεται με τα οικόπεδα αυτά.

Τα είπε στον Δήμαρχο, καθώς επίσης πως στην πλατεία Αμπελακίων, πριν από κάποια χρόνια είχε μπει μια ταμπέλα για την επικείμενη διαμόρφωση του χώρου και την κατασκευή παιδικής χαράς, αλλά... ακόμα δεν έγινε τίποτα, μέχρι και οι ταμπέλες που είχαν τοποθετηθεί τελικά κατέβηκαν.

Ο δήμαρχος είπε μια δικαιολογία για την πλατεία, υπηρξε πρόβλημα με την χρηματοδότηση, αλλά... για τα φίδια και τα ποντίκια, δεν βρήκε τι να πει...

Αποτέλεσμα?

Ούτε 15 μέρες μετά, πλακώσανε κάποια συνεργεία του Δήμου, και καθαρίστηκαν όλα τα εγκαταλελειμένα οικόπεδα, και πραγματικά καθάρισε ο τόπος.

Πέρυσι, πρόπερσι κλπ προφανώς ουδείς διαμαρτυρήθηκε και κανένας καθαρισμός δεν έγινε! Θα μου πείτε πως όλα αυτά έγιναν 4-5 μήνες πριν τις εκλογές, αλλά... εάν κάποιος (έστω ένα παιδί) δεν μεταφέρει το αίτημα, πως περιμένουμε να γίνει κάτι, ιδίως σε αυτήν την χώρα με τα τόσα προβλήματα?

Μου έλεγε ένας Ελληνοαμερικάνος, πως... εάν στην γειτονιά τους έχουν ένα διαθέσιμο κομματάκι, όχι μόνο το καθαρίζουν μόνοι τους, αλλά βάζουν ρεφενέ οι κάτοικοι και οι ιδιοκτήτες των σπιτιών της περιοχής, και την φτιάχνουν μόνοι τους την παιδική χαρά. Ακόμα και όσοι δεν έχουν παιδιά, γιατί το να κυκλοφορούν παιδιά στην γειτονιά αυτή, να υπάρχει μια παιδική χαρά κλπ δίνει αξία σε όλο τον δρόμο και σε όλα τα σπίτια, κυκλοφορεί κόσμος και παιδιά, και οι παράνομοι θα προτιμήσουν άλλες, πιο ερημικές και πιο "ήσυχες" γειτονιές.

Εμείς, δεν ξέρουμε ποιός μένει απέναντι ή δίπλα, και δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να συνεργαστούμε. Όσο δεν καίγεται το δικό μας σπίτι, σιγά μην ασχοληθούμε. Και όταν πιάνει φωτιά το δικό μας, κοιτάμε αλλού πολλές φορές, για να μην χρειαστεί να κάνουμε κάτι, άλλωστε η φωτιά μπορεί να σβήσει κι από μόνη της!!!

Επειδή τέθηκε θέμα δημάρχων στο δικό μας δήμο δόξα τον Αλλάχ και όλους τους θεούς οι παρατηρήσεις που τους κάνουμε μέσω ιντερνετ (έχουν ειδικό site για παρατηρήσεις ανά θεματολογία) δρουν άμεσα!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό λόγω ενός παρόμοιου περιστατικού που συνέβη στο γιό μου. Πάει τετάρτη δημοτικού και είναι σε σχολείο με κανονικό ωράριο μέχρι τις 2, αλλά δεν έχουν έρθει όλες οι ειδικότητες & έτσι 1 ή 2 ώρες κάθε μέρα μοιράζονται σε άλλες τάξεις & ζωγραφίζουν για να περάσει η ώρα. Χθες μοιράστηκαν 6 παιδάκια στην τάξη της πέμπτης που η δασκάλα τους έχει τη φήμη της αυστηρής αλλά καλής δασκάλας. Στον πρώτο ψίθυρο που ακούστηκε από την πλευρά τους, τους είπε: δεν θέλω να εκνευριστώ αλλά δεν θα σας αφήσω να μου χαλάσετε το μάθημα γι'αυτό να κάνετε πλήρη ησυχία. Στο δεύτερο ψίθυρο που ακούστηκε (ο γιος μου λέει ότι δεν άνοιξε το στόμα του καν & ίσως κάποιο από τα άλλα παιδιά να ψιθύρισε) η δασκάλα τον ρωτάει πως τον λένε & του λέει να κάνει ησυχία. Στον τρίτο ψίθυρο που ακούστηκε είπε στο γιο μου να σηκωθεί & να κάτσει όρθιος στον τοίχο & να κοιτάει την πόρτα. Στον επόμενο ψίθυρο που ακούστηκε είπε σε δύο κοριτσάκια συμμαθήτριες του γιο μου να βγουν έξω από την τάξη γιατί της χαλάνε το μάθημα, αλλά ήταν λίγα λεπτά πριν το κουδούνι. Ο δικός μου έμεινε για όλη την ώρα όρθιος μέχρι που χτύπησε το κουδούνι.

Γεγονός είναι ότι αν ξαφνικά να σε βάζουν να κάνεις φύλαξη σε επιπλέον 6 παιδάκια, τη στιγμή που πρέπει να κάνεις κανονικό μάθημα (είχαν ώρα μαθηματικών) σε 25, είναι λίγο ζόρι.... αλλά που ακούστηκε το έτος 2014 να βάζουν ακόμα τέτοιες τιμωρίες. Μου είχε πει & πέρυσι ο δικός μου ότι πάλι μια άλλη φορά που είχαν ξαναμοιραστεί στην τάξη της, είχε βάλει τιμωρία όρθιους δύο από τους δικούς της μαθητές μέχρι το τέλος της ώρα. Εν το μεταξύ, ο δικός μου είναι ο γενικά ήσυχος, σε σύγκριση με τους άλλους συμμαθητές του που ήταν μαζί & μου κάνει εντύπωση που την πλήρωσε αυτός...

Ευτυχώς δεν κάνουν μάθημα με αυτή τη δασκάλα, αλλά ο δικός μου λέει ότι αν ξαναμοιραστούν στην τάξη της, αυτός θα αρνηθεί να πάει (λογικό το βρίσκω....) & ότι αν κάποια από τις επόμενες χρονιές τύχει να την έχουν δασκάλα, θα θέλει να αλλάξει σχολείο (όχι μόνο τμήμα..)!! Το καλύτερο δεν σας το είπα, αυτή η συγκεκριμένη δασκάλα είναι η υποδιευθύντρια!!

Ο άντρας μου, μετά τις αναγκαίες συστάσεις του στυλ: να μην μιλάς στην τάξη, να σέβεσαι τους άλλους που κάνουν μάθημα & τη δασκάλα που σου ζητάει να κάνεις ησυχία, του είπε ότι αν χρειαστεί να ξαναμπεί στην τάξη της & σε περίπτωση που τον ξαναβάλει τιμωρία, να μην δεχθεί να κάτσει όρθιος & να της πει ότι προτιμάει να βγει έξω & αν εκείνη επιμείνει για την τιμωρία, να ζητήσει να πάει στη διευθύντρια για να τηλεφωνήσουν στον πατέρα του για να τον πάρει.

Θέλω να ρωτήσω αν ακούτε να συμβαίνει συχνά κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κάποιος αν είναι πράγματι παράνομη αυτή η μέθοδος τιμωρίας; Που μπορώ να βρω σχετική οδηγία;

Ο φίλος μας που άνοιξε το θέμα, έλυσε το πρόβλημά του με το που απλά άλλαξε τμήμα, αλλά δεν κατάλαβα αν η δασκάλα είχε κάποια πειθαρχική συνέπεια για τη συμπεριφορά της & αν συνέχισε να την εφαρμόζει μετά τις καταγγελίες του & το θέμα που δημιουργήθηκε.

Αν μας διαβάζει ο Αντώνης, θα το εκτιμούσα να μας κάνει μια ενημέρωση για την εξέλιξη & για να καταλάβουμε πόσο τόπο έπιασε η προσπάθειά του.

Επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό λόγω ενός παρόμοιου περιστατικού που συνέβη στο γιό μου. Πάει τετάρτη δημοτικού και είναι σε σχολείο με κανονικό ωράριο μέχρι τις 2, αλλά δεν έχουν έρθει όλες οι ειδικότητες & έτσι 1 ή 2 ώρες κάθε μέρα μοιράζονται σε άλλες τάξεις & ζωγραφίζουν για να περάσει η ώρα. Χθες μοιράστηκαν 6 παιδάκια στην τάξη της πέμπτης που η δασκάλα τους έχει τη φήμη της αυστηρής αλλά καλής δασκάλας. Στον πρώτο ψίθυρο που ακούστηκε από την πλευρά τους, τους είπε: δεν θέλω να εκνευριστώ αλλά δεν θα σας αφήσω να μου χαλάσετε το μάθημα γι'αυτό να κάνετε πλήρη ησυχία. Στο δεύτερο ψίθυρο που ακούστηκε (ο γιος μου λέει ότι δεν άνοιξε το στόμα του καν & ίσως κάποιο από τα άλλα παιδιά να ψιθύρισε) η δασκάλα τον ρωτάει πως τον λένε & του λέει να κάνει ησυχία. Στον τρίτο ψίθυρο που ακούστηκε είπε στο γιο μου να σηκωθεί & να κάτσει όρθιος στον τοίχο & να κοιτάει την πόρτα. Στον επόμενο ψίθυρο που ακούστηκε είπε σε δύο κοριτσάκια συμμαθήτριες του γιο μου να βγουν έξω από την τάξη γιατί της χαλάνε το μάθημα, αλλά ήταν λίγα λεπτά πριν το κουδούνι. Ο δικός μου έμεινε για όλη την ώρα όρθιος μέχρι που χτύπησε το κουδούνι.

Γεγονός είναι ότι αν ξαφνικά να σε βάζουν να κάνεις φύλαξη σε επιπλέον 6 παιδάκια, τη στιγμή που πρέπει να κάνεις κανονικό μάθημα (είχαν ώρα μαθηματικών) σε 25, είναι λίγο ζόρι.... αλλά που ακούστηκε το έτος 2014 να βάζουν ακόμα τέτοιες τιμωρίες. Μου είχε πει & πέρυσι ο δικός μου ότι πάλι μια άλλη φορά που είχαν ξαναμοιραστεί στην τάξη της, είχε βάλει τιμωρία όρθιους δύο από τους δικούς της μαθητές μέχρι το τέλος της ώρα. Εν το μεταξύ, ο δικός μου είναι ο γενικά ήσυχος, σε σύγκριση με τους άλλους συμμαθητές του που ήταν μαζί & μου κάνει εντύπωση που την πλήρωσε αυτός...

Ευτυχώς δεν κάνουν μάθημα με αυτή τη δασκάλα, αλλά ο δικός μου λέει ότι αν ξαναμοιραστούν στην τάξη της, αυτός θα αρνηθεί να πάει (λογικό το βρίσκω....) & ότι αν κάποια από τις επόμενες χρονιές τύχει να την έχουν δασκάλα, θα θέλει να αλλάξει σχολείο (όχι μόνο τμήμα..)!! Το καλύτερο δεν σας το είπα, αυτή η συγκεκριμένη δασκάλα είναι η υποδιευθύντρια!!

Ο άντρας μου, μετά τις αναγκαίες συστάσεις του στυλ: να μην μιλάς στην τάξη, να σέβεσαι τους άλλους που κάνουν μάθημα & τη δασκάλα που σου ζητάει να κάνεις ησυχία, του είπε ότι αν χρειαστεί να ξαναμπεί στην τάξη της & σε περίπτωση που τον ξαναβάλει τιμωρία, να μην δεχθεί να κάτσει όρθιος & να της πει ότι προτιμάει να βγει έξω & αν εκείνη επιμείνει για την τιμωρία, να ζητήσει να πάει στη διευθύντρια για να τηλεφωνήσουν στον πατέρα του για να τον πάρει.

Θέλω να ρωτήσω αν ακούτε να συμβαίνει συχνά κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κάποιος αν είναι πράγματι παράνομη αυτή η μέθοδος τιμωρίας; Που μπορώ να βρω σχετική οδηγία;

Ο φίλος μας που άνοιξε το θέμα, έλυσε το πρόβλημά του με το που απλά άλλαξε τμήμα, αλλά δεν κατάλαβα αν η δασκάλα είχε κάποια πειθαρχική συνέπεια για τη συμπεριφορά της & αν συνέχισε να την εφαρμόζει μετά τις καταγγελίες του & το θέμα που δημιουργήθηκε.

Αν μας διαβάζει ο Αντώνης, θα το εκτιμούσα να μας κάνει μια ενημέρωση για την εξέλιξη & για να καταλάβουμε πόσο τόπο έπιασε η προσπάθειά του.

Αφού δεν τέθηκε θεμα σωματικής τιμωρίας εγω προσωπικά δεν θα το εκανα θέμα.Λίγη πειθαρχία και αυστηρότητα θεωρώ οτι χρειάζεται γιατι αλλιώς μονο μάθημα δεν κανουν τα παιδια(θυμαμαι και τα δικά μου..).Περνουν εύκολα τον αέρα και ισως επειδή ειναι ξεκίνημα της χρονιάς ηθελε να εχει την φήμη της "αυστηρής" δασκάλας.Αν ηταν δικό μου παιδι θα του έλεγα να προσπαθήσει να κανει ησυχία την επόμενη φορά!

Αφού δεν τέθηκε θεμα σωματικής τιμωρίας εγω προσωπικά δεν θα το εκανα θέμα.Λίγη πειθαρχία και αυστηρότητα θεωρώ οτι χρειάζεται γιατι αλλιώς μονο μάθημα δεν κανουν τα παιδια(θυμαμαι και τα δικά μου..).Περνουν εύκολα τον αέρα και ισως επειδή ειναι ξεκίνημα της χρονιάς ηθελε να εχει την φήμη της "αυστηρής" δασκάλας.Αν ηταν δικό μου παιδι θα του έλεγα να προσπαθήσει να κανει ησυχία την επόμενη φορά!

απίστευτο αυτό που λες!

απίστευτο αυτό που λες!

Μήπως είσαι λίγο υπερβολική;;;

δεν τον έδειρε και με το χάρακα,όρθιο τον έβαλε να σταθεί..

Ειπαμε να μην φτάσουμε σε εκείνες τις εποχές,αλλά μην πάμε και στο αλλο άκρο.

συμφωνώ με την Αλεξία,απο 'κει και έπειτα αν σε ενόχλησε τόσο πολύ,μπορείς να της μιλήσεις ιδιαιτέρως...αλλα τα περι παράνομης τιμωρίας κοκ, ακούγονται λίγο τραβηγμένα...

Πραγματικά ούτε εγώ το θεωρώ κάτι το τραγικό αυτό που έκανε η δασκάλα. Θα πρέπει να κάνει κάτι ώστε να επιβάλλει τη πειθαρχία και τη τάξη σε τόσους μαθητές.

Τώρα για το αν ψιθύρισε ή όχι το δικό σου το παιδί, δε μπορείς να είσαι και απολύτως βεβαία αν το έκανε ή όχι, γιατί μαζί με τα υπόλοιπα μπορεί να επηρεάστηκε και να το έπραξε και αυτός.

Για σένα ποια θα ήταν η ιδανική τιμωρία στη συγκεκριμένη περίπτωση, ώστε να συνετιστούν τα παιδιά? Ή απλά και μόνο δε δέχεσαι οποιαδήποτε τιμωρία στο παιδί σου?

Καλα γίνονται στην εποχή μας τέτοια πραγματα; Αυτά δεν τα κάνανε ουτε σε μας πριν τόσα χρόνια

Αν ο μόνος τρόπος που μπορει να πειθαρχήσει ενα παιδι ειναι να το βάλει να στέκεται στον τοίχο λίγο άσχετη μου φαίνεται

Θα μπορούσε να του πει να παει στο γραφείο του διευθυντή, η οτι θα μιλήσει στη μάνα του, θα μπορούσε να του ζητήσει να φύγει απο την τάξη και τόσα αλλα

Αυτο που εκανε φέρνει και το παιδι σε άσχημη θέση, μίλησες στον διευθυντή;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα