Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σωματική τιμωρία από δασκάλα δημοτικού


Recommended Posts

Αντωνη λυπαμαι αν σε στεναχωρησα με το σχολιο μου. Ειμαι σιγουρη οτι αν καποιος πειραζε μια τριχα απο δικο μου παιδι θα εφτανα και εγω στα ορια μου. Ελπιζω και ευχομαι μονο να μην τα ξεπερναγα

Πιστευω οτι ο δικαιολογημενος θυμος που ειχες αρχικα για την δασκαλα, ακριβως επειδη δεν ειχες απο το σχολειο την υποστηριξη που σωστα κατα την γνωμη μου περιμενες, ξεχειλισε και πλεον ΠΙΘΑΝΟΝ να μην τον διαχειριζεσαι σωστα. Το βασικο σε αυτην την φαση ειναι να διαφυλαξεις την ψυχουλα του παιδιου σου και να μην τον φορτισεις αλλο με αυτη την ατυχια που του ετυχε. Πιθανον αυτο να σημαινει οτι πρεπει να ριξεις νερο στο κρασι σου και να αποφορτιστεις ακομη και αν δεν κερδισεις την 'καταδικη' της δασκαλας. Χαιρομαι που λες οτι αυτα που εγραψες εδω δεν τα μεταφερεις και σπιτι σου γιατι και εγω θελω να πιστευω οτι τα ειπες πανω σε μεγαλη ενταση.

Παντως οπως και να εχει το να απειλεις τους δασκαλους του παιδιου σου με βομβες δεν βοηθαει το παιδακι σου που θελει ενα ησυχο σχολικο περιβαλλον για να ενταχθει.

Οσον αφορα τις αλλες αποψεις σου ( δημοσιοι υπαλληλοι, ληστειες, φακελωμα παιδιων κλπ) εξακολουθουν να μου φαινονται εξαιρετικα ακραιες αλλα δεν μπορω και δεν θελω να σε πεισω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 366
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • amangos

    amangos 51 δημοσιεύσεις

  • love4

    love4 21 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 21 δημοσιεύσεις

  • miriki

    miriki 20 δημοσιεύσεις

Έχω την εντύπωση, πως... ο φάκελος προόδου, προφανώς έχει παρουσιαστεί σε εμάς σαν μια μορφή κρυφού φακελώματος, για να μας φοβίσουν και να αποθαρρυνθούμε να συνεχίσουμε να τρωγόμαστε με την δασκάλα.

.

 

δεν υπαρχει καμια κατασκοπεια κ κανενας εκφοβισμος.ο φακελος εχει να κανει με την προοδο δεν εχει εφαρμοστει πληρως ακομα κ δεν ειναι χουντικος

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καμια κατασκοπεια κ κανενας εκφοβισμος.ο φακελος εχει να κανει με την προοδο δεν εχει εφαρμοστει πληρως ακομα κ δεν ειναι χουντικος

 

Ακριβώς, katerinak. έτσι όπως τα λες είναι. Παντού υπάρχουν φάκελοι. Είναι δυνατόν ένας οργανισμός να μην διατηρεί αρχείο; Θα ήταν ανησυχητικό αν δεν το έκανε αυτό.

Απλά προφανώς χρησιμοποιήθηκε ο όρος "φακέλωμα" από κάποιους σε μια προσπάθεια να εκφοβίσουν (ανεπιτυχώς) τον Αντώνη ότι δήθεν μαυρίζει ο φάκελος του παιδιού, επειδή τόλμησε να διαμαρτυρηθεί.

Αυτά συνήθως λέγονται από άτομα εκτός διδακτικού προσωπικού (βάσει της προσωπικής μου εμπειρίας από το συγκεκριμένο σχολείο όπου πήγαινε κάποτε το δικό μου παιδί).

Εμένα μου είχε μεταφέρει, με εντολή της προέδρου του συλλόγου γονέων, ένας γονιός ότι το παιδί μου θα υποφέρει αντίποινα από τους δασκάλους, διότι έκανα θέμα που έχασαν 2 παιδιά σε μια επίσκεψη στην εκκλησία και δεν είχαν ενημερώσει τους γονείς τους. Φυσικά και δεν πίστεψα ότι οι δάσκαλοι θα έκαναν κάτι τέτοιο.

 

Απλά μιλάμε για σχολείο με πολύ κακή αντιμετώπιση προς τους γονείς και λογικό είναι κάποιοι γονείς να δυσανασχετούν και άλλοι να προτιμούν τη σιωπή από φόβο μην "μαυρίσει" ο φάκελος του παιδιού ή μην έχει "αντίποινα"... αν είναι δυνατόν δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καμια κατασκοπεια κ κανενας εκφοβισμος.ο φακελος εχει να κανει με την προοδο δεν εχει εφαρμοστει πληρως ακομα κ δεν ειναι χουντικος

katerinak,

μάλλον φεύγω από το θέμα, αλλά μπορείς να μας ενημερώσεις τι σχετικές οδηγίες υπάρχουν εγγράφως (δηλαδή αν υπάρχουν εγκύκλιοι του υπουργείου που να τους προβλέπουν αυτούς τους φακέλους ή αν υπάρχει αναφορά σε ΚΥΑ,ΝΟΜΟ)?

Link to comment
Share on other sites

jannis δεν υπάρχει κάποιος νόμος για τον φάκελο προόδου.Ούτε είναι κάτι νέο. Στον φάκελο προόδου συλλέγονται κάποιες εργασίες του παιδιού και σημειώνονται κάποια στοιχεία που ο κάθε δάσκαλος θεωρεί ότι πρέπει να σημειωθούν για το καλό του μαθητή.Αυτό γινόταν πάντα από τους εκπαιδευτικούς. Πάντα ο δάσκαλος σημείωνε την πορεία των μαθητών του, επαναλαμβάνω για την διευκόλυνση του εκπαιδευτικού του εργου.

XkK0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο ακριβώς είναι και ο απολογισμός εκπαιδευτικού έργου που κάνουμε κάθε χρόνο με τη λήξη του σχολικού έτους.Άρα ένα σχολείο μπορεί να μην τηρεί φάκελο προόδου για κάθε μαθητή αλλά στο τέλος ο κάθε δάσκαλος κάνει απολογισμό, ο οποίος είναι μια έκθεση όπου γίνεται αναφορά σε κάθε μαθητή.

XkK0p3.png
Link to comment
Share on other sites

katerinak,

μάλλον φεύγω από το θέμα, αλλά μπορείς να μας ενημερώσεις τι σχετικές οδηγίες υπάρχουν εγγράφως (δηλαδή αν υπάρχουν εγκύκλιοι του υπουργείου που να τους προβλέπουν αυτούς τους φακέλους ή αν υπάρχει αναφορά σε ΚΥΑ,ΝΟΜΟ)?

 

απλα..ας πουμε οτι λιγο πιο επισημα υπαρχει το πορτφολιο οπως λεγεται που επιλεκτικα μπαινουν καποις εργασιες προοδου σε ολους τους τομεις . τον φακελο αυτο μπορουν να τον βλεπουν οι γονεις κ τα παιδια. σε μας στο νηπιαγωγειο ναι μεν ειναι χρησιμο αλλα τα παιδια διατηρουν ενα δικο τους συρταρι που βαζουν τα παντα μεσα.αν θελει ο γονιος βλεπει κ γενικα εμεις ειμαστε πιο ανοιχτοι κ πρακτικα στην εισοδο του γονεα

Link to comment
Share on other sites

απλα..ας πουμε οτι λιγο πιο επισημα υπαρχει το πορτφολιο οπως λεγεται που επιλεκτικα μπαινουν καποις εργασιες προοδου σε ολους τους τομεις . τον φακελο αυτο μπορουν να τον βλεπουν οι γονεις κ τα παιδια. σε μας στο νηπιαγωγειο ναι μεν ειναι χρησιμο αλλα τα παιδια διατηρουν ενα δικο τους συρταρι που βαζουν τα παντα μεσα.αν θελει ο γονιος βλεπει κ γενικα εμεις ειμαστε πιο ανοιχτοι κ πρακτικα στην εισοδο του γονεα[/quote

 

οκ για το πορτοφόλιο, φάνταζομαι τις εργασίες σου τις δίνουν στο τέλος του χρόνου ή περιοδικά όπως κάνουν στον παδικό. Αυτό μου φαίνεται λογικό και χρήσιμο.

Τα σχόλια / εκθέσεις για την πρόοδο και την συμπεριφορά? Αυτό πότε τελιώνει, περναει από χρονιά σε χρονιά? Θέλω να πω ότι προσωπικά θα προτιμούσα κάθε χρόνο τα παιδιά να ξεκινάνε μια "φρέσκια χρονιά" και η όποια δασκάλα / δάσκαλος να σχηματίζει την δική της άποψη - Και έτσι νόμιζα ότι γινόταν μέχρι που να ακούσω για τον "φακελο". Δηλάδή αυτά τα υπόλοιπα του φακέλου παραδίδονται στους γονείς στο τέλος του χρόνου ή στο σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όμως και η καλή πλευρά "του φακελώματος":

Οι συνάδελφοι δάσκαλοι, συνεργάζονται για διάφορα θέματα και έχουν σχηματισμένη άποψη ο ένας για τον άλλον, προ πολλού. Έτσι όταν ένας δάσκαλος γνωρίζει πως ο συνάδελφος του είναι για τα μπάζα, τα όποια αρνητικά σχόλια, μπορούν να αποβούν θετικά στα αυτιά του άλλου!

 

Για παράδειγμα, εάν σε ένα σχολείο μπουν όλοι καινούργιοι-παρθένοι, 2 δάσκαλοι που ανήκουν στην ίδια συνδικαλιστική παράταξη, που έχουν το ίδιο θρησκευτικό δόγμα, που ψηφίζουν το ίδιο Κόμμα, που είναι και οι δυο ζωόφιλοι ας πούμε, είναι φυσικό να είναι εξ αρχής πιο κοντά, ενώ αντιθέτως 2 συνάδελφοι δάσκαλοι μπορεί να αντιπαθήσουν ο ένας τον άλλον για χι ψι λόγους, γιατί τους χωρίζει μια απόσταση στον τρόπο που βλέπουν τα πράγματα...

 

Ακόμα πιο σημαντικό ρόλο, παίζει τι κάνει ο κάθε δάσκαλος (το οποίο φαίνεται με τον χρόνο) και λίγο πολύ είναι γνωστό. Ξερουν οι συνάδελφοι τι παιδιά παραλαμβάνουν από τον προηγούμενο δάσκαλο, τα παιδιά είναι καθρέπτης του δασκάλου τους, με τα χρόνια, έχουν μάθει ο ένας για τον άλλον, τι καπνό φουμάρει...

 

Πράγματι είμαι θυμωμένος, και όσο περνάει ο καιρός, θυμώνω περισσότερο. Βέβαια αφήνω το παιδί έξω από οποιαδήποτε συζήτηση, απλώς μιλάω μαζί του, μαθαίνω από το παιδί τι κάνει καθημερινά, εάν έχει κάποιο πρόβλημα, τι του άρεσε, τι κάνανε, κλπ. Άλλωστε, το παιδί φαίνεται από μακριά ότι είναι σε πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση και ορεξάτο να πάει σχολείο, παίζει με τα άλλα παιδιά, έχει ηρεμήσει, τα δίνει όλα σε ότι κάνει...

 

Ξέρετε τι με έχει θυμώσει λοιπόν? Ότι όλα αυτά που εγώ ανακάλυψα ξαφνικά, και μέχρι τότε θεωρούσα πως το παιδί μου ίσως έχει κάποια ανωριμότητα στο να διαχειριστεί τις σχέσεις του με τα άλλα παιδάκια-συμμαθητές, ή με την ίδια την δασκάλα του, τελικά ήταν γνωστά σε όλους τους συναδέλφους της δασκάλας αυτής, ήταν γνωστά σε άλλους γονείς, κλπ.

 

Παρόλο που όλοι ξέρανε, ακόμα και εξωσχολικοί, ξέρανε τι απαράδεκτες μεθόδους χρησιμοποιεί η δασκάλα αυτή, ξέρανε πόσο αψυχολόγητη είναι με όσα παιδάκια είναι λίγο πιο ζωηρά, που χρειάζονται έναν πιο λεπτό χειρισμό κλπ, κανένας δεν απέτρεψε τον βιασμό της ψυχολογίας του παιδιού μου, κάνοντας κάτι!!!

 

Κι έπρεπε να φτάσει ο κόμπος στο χτένι με το δικό μου παιδί, και παρόλα αυτά, όλοι προσπάθησαν να με αποτρέψουν να κάνω κι εγώ κάτι, προσπάθησαν να κρύψουν το πρόβλημα κάτω από το χαλί, κι ακόμα και σήμερα, που το παιδί έχει δικαιωθεί απο το αποτέλεσμα των ενεργειών μας, ακόμα και σήμερα προσπαθούν να μας πείσουν να ξεχάσουμε τι έγινε.

 

Αυτό θα είχε σαν αποτέλεσμα, η δασκάλα αυτή να συνεχίσει να κάνει το έργο της, με τον ίδιο τρόπο, και κάποια άλλα παιδάκια να την πληρώσουν. Εάν όλοι αυτοί που ήξεραν, είχαν κάνει κάτι, τότε... το δικό μου παιδί θα την είχε γλυτώσει. Γι αυτό θεωρώ αυγχώρητο να σταματήσω, εγώ ότι είχα να κερδίσω για το παιδί μου, το έχω ήδη πετύχει. Αλλά δεν θέλω να μπω στο γκρουπ όσων σιωπούν, και να μένει ανεμπόδιστη μια τέτοια δασκάλα.

 

Κάθε φορά που ακούω ένα μπράβο για το παιδί για την αλλαγή που έχει από πέρυσι, κάθε φορά που βλέπω πόσο ορεξάτο είναι, πόσο συγκεντρωμένο στους στόχους του, πόσο ήρεμο είναι σε αντίθεση με πέρυσι, τόσο θυμώνω που εξ αιτίας του λήθαργου που βρισκόμασταν εμείς, και της σιωπής όλων όσων γνώριζαν, το παιδί αναγκάστηκε να υποστεί όσα υπέστη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου amangos, σήμερα ανακάλυψα το θέμα σου κι έχω μείνει έκπληκτη.

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα και ποτέ δεν θα μπορούσα να φανταστώ, ότι στην σημερινή Ελλάδα υπάρχουν άνθρωποι, που σκέφτονται σαν κι εσένα.

Μπράβο σου για όλα!!!

Εαν λειτουργούσαμε όλοι έτσι, σίγουρα η παιδεία μας θα ήταν πολύ καλύτερη.

Εγώ π.χ έχω μαθητές, που έχουν πολύ "κακό" όνομα και αντιμετωπίζουν προβλήματα σαν αυτά, που αντιμετώπισε ο γιός σου.

Ξέρεις τι κάνω με αυτούς;

Προσπαθώ να βρω το "κουμπάκι" τους και τους ρίχνω στο φιλότιμο.

Με όλους τα πάω τέλεια, ακόμη και οι μαθητές απορούν και μου λένε πως το ίδιο "άτακτο" παιδάκι στα άλλα μαθήματα είναι εντελώς διαφορετικό.

Τυχαίο; Δεν νομίζω.

Το μόνο που θέλει, είναι να λατρεύεις αυτό που κάνεις και να σκέφτεσαι, ότι έχεις να κάνεις με ψυχούλες κι όχι με εξαρτήματα.

Κάθε παιδάκι για μένα είναι μοναδικό και μια διαφορετική "αναπτυσσόμενη" προσωπικότητα, οφείλω να σέβομαι όλα τα παιδάκια το ίδιο.

Τα βλέπω ως αθώες ψυχούλες, γιατί αυτό είναι τα παιδάκια, ό,τι πιο αγνό υπάρχει στον κόσμο, είναι τα παιδάκια.

Η κυριά αυτή όφειλε να σε ενημερώνει συνέχεια και να προσπαθεί μαζί σου, δίπλα σου, να βρέιτε μια λύση για το παιδάκι σου.

Είμαστε όλοι στο ίδιο στρατόπεδο και όχι αντίπαλοι.

Εκπαιδευτικοί σαν την πρωήν δασκάλα, δεν θα έπρεπε να διδάσκουν σε καμία τάξη, θα έπρεπε να αποβάλλονται για πάντα.

Ξέρω τόσα πολλά άλλα παρόμοια περιστατικά, που δεν μπορώ να γράψω τώρα, περιστατικά που, ούτε κι εγώ θα τα ανεχόμουν.

Σε όσα έγραψες, έχεις τόσο πολύ δίκιο.

Χάρηκα πολύ, πολύ!!!!

Καλή συνέχεια και να χαίρεσαι τα παιδιά σου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά μιλάμε για σχολείο με πολύ κακή αντιμετώπιση προς τους γονείς και λογικό είναι κάποιοι γονείς να δυσανασχετούν και άλλοι να προτιμούν τη σιωπή από φόβο μην "μαυρίσει" ο φάκελος του παιδιού ή μην έχει "αντίποινα"... αν είναι δυνατόν δηλαδή.
Επομένως το σοβαρότερο απ'όλα είναι ότι ο σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σε ένα σχολείο με τέτοια προβλήματα δεν κάνει καλά τη δουλειά του!!! Εκτός που συμπλέει με την απαράδεκτη δασκάλα, την ενισχύει κιόλας εκφοβίζοντας όποιον γονιό τολμά να υπερασπιστεί το παιδί του;;;;

 

Αυτό ίσως εξηγεί και το πώς η κυρία αυτή είναι ακόμα εκεί, καθώς και το θράσος της διευθύντριας!!!

 

Ο "φάκελος" του παιδιού ... Τί προτιμάτε; Να μην υπάρχει φάκελος κι απλά οι δάσκαλοι να συζητούν μεταξύ τους και να ανταλάσσουν πληροφορίες για τους μαθητές τους με τον κίνδυνο να μην θυμούνται καλά ή να μην μπαίνουν σε λεπτομέρειες και ασφαλώς να μην ελέγχονται για τα λεγόμενά τους και τις πληροφορίες που μεταφέρουν

ή

να υπάρχει ένας φάκελος όπου συγκεντρώνονται γραπτά στοιχεία για το παιδί, τεκμηριωμένα με ημερ/νίες κλπ και τα οποία ασφαλώς μπορούν να δοθούν στον γονιό ανά πάσα στιγμή;;;;

 

Το ζήτημα εδώ δεν είναι ο φάκελος, που στο κάτω-κάτω δείχνει και καλή οργάνωση, το ζήτημα είναι τί ρόλο έχει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σ'ένα σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

O "φάκελος" δεν εμποδίζει την κουβεντούλα των δασκάλων μεταξύ τους, και την μονόπλευρη παρουσίαση των όποιων προβλημάτων έχει ένα παιδί με την δασκάλα του.

 

Αυτό όμως που "καίει" στην πραγματικότητα έναν κακό εκπαιδευτικό, είναι ότι ο ίδιος μαθητής, με τον επόμενο δάσκαλο την επόμενη χρονιά, ανταποκρίνεται και αντιδράει εντελώς διαφορετικά, και αποδεικνύει την ανεπάρκεια του προηγούμενου δασκάλου.

 

Έτσι, όταν μια γραπτή διαμαρτυρία, καταγγελία, κλπ καταφθάσει στα χέρια των αρμοδίων (Σύλλογος Διδασκόντων, Σχολικός Σύμβουλος, Πρωτοβάθμια, κλπ), το πρόβλημα δεν μπορεί να κουκουλωθεί.

Όσο καιρό οι διαμαρτυρίες είναι προφορικές, είναι "κουκουλώσιμες"!

 

Δεν γνωρίζω τις θεσμικές αρμοδιότητες του Συλλόγου Γονέων, πιθανόν να είναι πολύ περιορισμένες. Αλλά άσχετα του θεσμικού ρόλου του, θα περίμενα, οι γονείς να είναι πιο ανήσυχοι σε θέματα βίας και ψυχικής κακοποίησης ενός παιδιού.

 

Με εξέπληξε, πως κάποιοι γονείς (σε επίπεδο κουτσομπολιού) θεώρησαν τις απόψεις μου ακραίες, και τις αντιδράσεις μου υπερβολικές. Και δεν εννοώ το θέμα ότι και καλά θα έβαζα βόμβα. Για τις γραπτές αντιδράσεις και για το αίτημα να αλλάξει τμήμα το παιδί κατηγορήθηκα σαν υπερβολικός.

 

Ας πούμε, πως ο θεσμικός ρόλος του συλλόγου γονέων είναι απλώς να διοργανώνει κάποιες δραστηριότητες το απόγευμα της Παρασκευής και το Σάββατο, να διοργανώνει αποκριάτικο χορό, και τίποτα άλλο. Παρόλα αυτά, εάν ακουγόταν πως ένας δάσκαλος είναι παιδεραστής ας πούμε, ή είναι βαποράκι ναρκωτικών, τότε θα παρέμεναν στον στενό θεσμικό ρόλο τους, ή θα ξεσήκωναν όλους τους γονείς κατά του δασκάλου αυτού?

 

Πιστεύω πως θα έκαναν το δεύτερο.

 

Αυτό που μου κάνει λοιπόν κατάπληξη, είναι πως στο δικό τους μετρικό σύστημα σοβαρότητας ενός θέματος, ο συστηματικός ψυχικός βιασμός ενός παιδιού από την ίδια του την δασκάλα, είναι μικρής σοβαρότητας θέμα! Ίσως γιατί τέτοιες τιμωρίες, είναι αποδεκτές και μέσα στο ίδιο τους το σπίτι.

 

Εχθές, μάθαμε ένα άλλο συμβάν στο σχολείο, δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες, αλλά αυτό που μάθαμε είναι το εξής:

 

Μια μαμά, που έφερε το παιδί της από άλλο σχολείο φέτος, νομίζω της 4ης δημοτικού, άκουσε παράπονα από την κόρη της πως τα άλλα παιδάκια την πειράζουν και την βρίζουν(?), έτσι αποφάσισε να λύσει το πρόβλημα της κόρης της με αυτοδικία: Μπούκαρε στην τάξη, σε ώρα που τα παιδιά ήταν στην τάξη (άρα σε ώρα λειτουργίας του σχολείου) και έβρισε (?) όλα τα παιδάκια και τα προειδοποίησε να μην ξαναενοχλήσουν την κόρη της, γιατί θα έχουν να κάνουν μαζί της. Δεν έμαθα εάν έγινε αυτό παρουσία του δασκάλου ή όχι.

 

Δεν έγινε στο τμήμα του γιού μου, γιατί θα υπέβαλλα άμεσα μήνυση κατά του Σχολείου, και κατά της συγκεκριμένης μαμάς, για απειλή και εξύβριση. Άσχετα τι προβλήματα προσαρμογής έχει η κόρη της, ο Θεός και η ψυχή της τι συμβαίνει σε αυτό το παιδάκι εάν έχει τέτοια μάνα, που μπουκάρει στο σχολείο και βρίζει παιδάκια!

 

Πως μπορεί όμως ανεμπόδιστα να μπαίνει ο καθένας σε μια τάξη με παιδάκια? Να απειλεί και να βρίζει 9χρονα παιδάκια, και να φεύγει κυρία?

Άραγε εάν οπλοφορούσε και πυροβολούσε, θα υπήρχε κάποια αντίδραση?

 

Αυτό άραγε θα απασχολήσει τον σύλλογο γονέων, ή κι αυτό είναι εκτός των θεσμικών αρμοδιοτήτων του? Θα απασχολήσει τους γονείς των παιδιών που εξυβρίστηκαν, ή... έλα μωρέ, και τι έγινε?

 

Δεν ξέρω πια τι να πω. Ειλικρινά τα έχω χαμένα. Πιθανόν να είμαι εντελώς παράλογος, και να βλέπω τα πράγματα μέσω ενός παραμορφωτικού φακού. Πιθανόν, τα ασήμαντα να φαίνονται σημαντικά σε εμένα.

 

Όταν πέρυσι, ο γιός μου είχε γίνει περίγελος των συμμαθητών του, και στο διάλειμμα δεν είχε ούτε έναν φίλο για να παίξει, ίσως έπρεπε να μπουκάρω κι εγώ στην τάξη, και να τα πω ένα χεράκι με τα παιδάκια αυτά!!! Εγώ, προφανώς λόγω της εμπάθειας που με διακρίνει, δεν έκανα κάτι τέτοιο.

 

ΥΓ. Δεν γνωρίζω εάν το γεγονός με την μαμά που μπούκαρε είναι ακριβές και τις ακριβείς συνθήκες γενικότερα, από φήμες τα έμαθα. Αλλά εάν όντως συνέβησαν, τότε... τα πράγματα δεν είναι απλώς χειρότερα από όσο νομίζουμε, είναι και επικίνδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα περισσότερες λεπτομέρειες, η εν λόγω μαμά δεν έβρισε τα παιδάκια, "απλώς" φώναξε σε αυτά, και τα απείλησε πως εάν ξαναενοχλήσουν την (θεσπέσια) κόρη της, θα έχουν να κάνουν μαζί της, ότι κι αν σημαίνει αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα περισσότερες λεπτομέρειες, η εν λόγω μαμά δεν έβρισε τα παιδάκια, "απλώς" φώναξε σε αυτά, και τα απείλησε πως εάν ξαναενοχλήσουν την (θεσπέσια) κόρη της, θα έχουν να κάνουν μαζί της, ότι κι αν σημαίνει αυτό!!!

 

απαραδεκτο απο καθε αποψη,οι γονεις των παιδιων πρεπει να το καταγγειλουν

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι γονείς των παιδιών, είναι πολύ απασχολημένοι με τα προσωπικά τους προβλήματα, όσο τα παιδιά τους δεν έρχονται μαχαιρωμένα, δεν ανησυχούν ιδιαίτερα...

 

Άλλωστε, τα παιδιά, δεν είναι απαραίτητο ότι τα λένε όλα στους γονείς τους. Ίσως θεωρούν ότι θα μαλωθούν και από τους γονείς τους (για παράδειγμα επειδή ίσως όντως να κορόιδευαν το κοριτσάκι), ίσως δεν θέλουν να τους στενοχωρήσουν, και το βέβαιο είναι πως δεν αντιλαμβάνονται το παράτυπο και το παράνομο της ενέργειας του γονιού, που μπούκαρε στην τάξη και επιτέθηκε λεκτικά σε κάποια παιδάκια.

 

Εδώ δεν το συνειδητοποιεί η μάνα του παιδιού αυτού, θα το "πιάσουν" τα υπόλοιπα παιδάκια? Κι εμείς, τυχαία το ακούσαμε το γεγονός, και δεν είναι εύκολο ούτε καν να το διασταυρώσουμε. Εάν δεν είμασταν υποψιασμένοι να μιλάμε καθημερινά με το παιδί και να μαθαίνουμε τι συμβαίνει, θα είμασταν κι εμείς εφησυχασμένοι, όπως είμασταν τόσο καιρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός του ότι η μητέρα αυτή έπραξε πολύ λάθος, είμαι πεποισμένη ότι τώρα στιγμάτισε ακόμη περισσότερο την κόρη της στα μάτια των συμμαθητών της.

Επίσης, αμαυρίζει και την προσπάθεια των γονιών εκείνων που τηρούν μια πιο λογική στάση να αντιμετωπίσουν κάποια προβλήματα και έτσι μας βάζουν όλους στο ίδιο καζάνι.

Αν είχα το παιδί μου στην τάξη της, θα της είχα εκφράσει την γνώμη μου γι αυτό που έκανε. Αμφιβάλλω, όμως, αν έχει τολμήσει κάποιος γονιός να ασχοληθεί με αυτό. Σίγουρα, απλά θα κουτσομπολεύουν πίσω από την πλάτη της.

 

Πως μπορεί όμως ανεμπόδιστα να μπαίνει ο καθένας σε μια τάξη με παιδάκια? Να απειλεί και να βρίζει 9χρονα παιδάκια, και να φεύγει κυρία?

Άραγε εάν οπλοφορούσε και πυροβολούσε, θα υπήρχε κάποια αντίδραση?

 

Στο συγκεκριμένο σχολείο, είχα απευθυνθεί στη διεύθυνση και στο σύλλογο γονέων αρκετά για το θέμα της ασφαλείας.

Όχι μόνο πώς μπήκε στην τάξη, πώς πέρασε στην αυλή; Ποιος της άνοιξε; Ή μήπως βρήκε τις καγκελόπορτες ανοικτές; Είχα δει, όμως, μια προσπάθεια να φροντίζουν για την ασφάλεια του σχολείου.

Μήπως η μητέρα αυτή μπήκε πριν κτυπήσει το κουδούνι και παρέμεινε μέσα στο σχολείο, καραδοκώντας έξω από την τάξη και απλά δεν την πήρανε έγκαιρα χαμπάρι γιατί ήταν όλοι στην προσευχή;

 

Μετά από αυτό, δε θα έπρεπε να αποσταλεί επιστολή προς όλους τους γονείς ενημερώνοντάς τους ότι για την ασφάλεια των παιδιών τους, απαγορεύεται η παραμονή χωρίς άδεια οποιουδήποτε που δεν ανήκει στο προσωπικό του σχολείου;

 

Υπάρχει κι άλλο θέμα στο σχολείο αυτό. Στο μάθημα της πληροφορικής, σε παιδιά Δ' δημοτικού, με ποιο σκεπτικό ο "δάσκαλος" της πληροφορικής βάζει τα 9χρονα να παρακολουθούν τη Βραζιλιάνικη σαπουνόπερα "Πάτυ" στο youtube, αντί να κάνουν κάποιο μάθημα σχετικό με την πληροφορική; Και πώς συνεχίζουν να μπαίνουν τα παιδιά αυτά στο ίντερνετ μέσα στο σχολείο ψάχνοντας κάποια ιστοσελίδα με τρομακτικές εικόνες και φαντάσματα (κάτι σχετικά με τη Μόργκαν), παρόλο που έχει ενημερωθεί η διεύθυνση για το θέμα αυτό από κάποιους γονείς; Πού πρέπει, δηλαδή, να φτάσει το θέμα αυτό; Στα άκρα πάλι;

Link to comment
Share on other sites

belfaccino, δεν είναι άκρα. Είναι φυσική συνέπεια. Αν ο πληροφορικός δεν κάνει τη δουλειά του πρέπει να καταγγελθεί. Όμως πρέπει να είστε σίγουροι ότι όντως δεν κάνει τη δουλειά του. Αν χρησιμοποιεί τα ενδιαφέροντα των παιδιών για να τα κάνει να ασχοληθούν με το μάθημα δεν είναι λάθος. Μια συζήτηση με τον εκπαιδευτικό είναι αρκετή για να σου δείξει τι συμβαίνει. Μάτια και μυαλό τα έχεις ανοιχτά και είσαι σε θέση να κρίνεις.

 

Όσο για τη "γλυκιά μανούλα" που μπήκε μέσα και μάλωσε τα παιδιά να πω τα εξής:

1. Μου έχει τύχει να επιτεθούν φραστικά γονείς σε εμένα (και μάλιστα άδικα) μπροστά σε όλους τους πιθανούς παρευρισκόμενους (συναδέλφους, γονείς, μαθητές). Ευτυχώς είχα την ψυχραιμία να το διαχειριστώ επιτυχώς, αλλά κάποιος απείλησε ότι θα τα κάνει μπάχαλο στο σχολείο (ευτυχώς είχα μάρτυρες).

2. Δεν υπάρχει κανένας σεβασμός στους κανόνες του σχολείου (πολλές φορές και από εμάς που κάνουμε τα στραβά μάτια για να "εξυπηρετήσουμε" κάποιους γονείς).

3. Για όσο καιρό θα βασιλεύει αυτή η νοοτροπία περί αχρηστίας των εκπαιδευτικών και του ίδιου του θεσμού του δημόσιου σχολείου αυτά τα περιστατικά θα είναι ψωμοτύρι. 10 στα εννιά θέματα εδώ μέσα ειδικά στην προσχολική ηλικία μιλάνε για "αυτές" "τις άχρηστες" "τις ακατανόμαστες" που "τα παίρνουν", που που που .

 

Βάλτε φρένο. Μιλήστε με τους εκπαιδευτικούς για να δείτε τι συμβαίνει και αν πραγματικά υπάρχει πρόβλημα ακολουθήστε τις νόμιμες οδούς και αφήστε τα κουτσομπολιά στα πάρτυ (Belfaccino δε μιλάω για σένα προφανώς). Ανακτήστε την επαφή με τα παιδιά σας, γιατί κακά τα ψέματα τα περισσότερα είναι τηλεκατευθυνόμενα με την ευθύνη να αποδίδεται στο κράτος και τους "ακατανόμαστους" "δοσίλογους" εκπαιδευτικούς. Πάρτε την ευθύνη. Όσο για εμάς τέρμα η ανοχή και οι εξυπηρετήσεις. Οι νόμοι να τηρούνται (κάτι τέτοια κάνω και με λένε ξινή και αυστηρή, αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι δεν κοροϊδεύω κανέναν) και τα μαύρα πρόβατα στη σούβλα.

 

Αντώνη είσαι πολύ σωστός φίλε. Χαίρομαι πολύ που δικαιώθηκες (επιτέλους κάτι γίνεται με τους θεσμούς) και χαίρομαι περισσότερο για το παιδί που βρίσκει το δρόμο του. Να ευχηθώ στη... "συνάδελφο" καλά ξεμπερδέματα, γιατί το μέλλον της διαγράφεται ζοφερό.

 

κι ένα τελευταίο (δαντελίτσα για το σεντόνι) ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΡΑΠΤΑ! Γιατί αλλιώς γιούχου, τα κορόιδα. Κάθε χρόνο από το σχολείο μου φεύγει μεγάλος αριθμός αναφορών. Με ξέρουν στα γραφεία με το όνομά μου, όμως δεν πρόκειται να φορτωθώ ευθύνες κανενός άλλου (μου φτάνουν οι δικές μου που είναι πολλές) και δεν πρόεκιται να εξυπηρετήσω καμιά παγιωμένη νοσηρή κατάσταση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σκόνταψα πάνω στο θέμα και το διαβάζω από την αρχή του. Καταρχήν Αντώνη συγχαρητήρια που απ' όσο διάβασα στο blog σου δεν θα χρειαστεί να διαδηλώσεις μόνος σου :lol: (γέλασα απίστευτα με την εικόνα που δημιούργησες και το χρειαζόμουν το γέλιο σήμερα).

 

Βρήκα πολλά πράγματα για να σχολιάσω αλλά διαβάζοντας είδα ότι είχε γίνει ήδη... εδώ όμως δεν περιμένω να δω τη συνέχεια γιατί πραγματικά απόρησα!

 

Η συγκεκριμένη δασκάλα πρέπει να κάτσει λίγο εκτός τάξης. Να επιμορφωθεί για τα ζητήματα ειδικής αγωγής και να της υποδειχθεί ότι η συμπεριφορά της είναι απαράδεκτη (όχι μόνο από παιδαγωγικής, αλλά και από ανθρώπινης άποψης). Σε περίπτωση δε που δεν θα συμμορφωθεί να υποστεί τις κυρώσεις που ορίζει ο νόμος και με τη διαβάθμιση που ορίζεται. Από την άλλη αν ο πατέρας εμφανιστεί με φαλτσέτα (λέμε τώρα, ξέρω ότι ο συγκεκριμένος δεν θα το έκανε), προπηλακίσει τη δασκάλα ή δημιουργεί καταστάσεις στο σχολείο γιατί δε βρήκε το δίκιο του να υποστεί κι εκείνος τις σχετικές μηνύσεις, ασφαλιστικά μέτρα δεν ξέρω κι εγώ τι).

 

Ενώ δέχεσαι ότι τίποτα δεν λειτουργεί λες ότι ΠΡΕΠΕΙ να γίνει αυτό. Με ποιο τρόπο όμως θα γίνει όταν οι τρόποι για να γίνει δεν λειτουργούν;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι οι γονείς στέλνουν τα παιδια τους στο σχολειο με προατάληψη.. Αντίθετα πιστεύω πως τα στελνουν ευελπιστοντας παντα στο καλυτερο..

Και το καλυτερο ειναι ο "καλος" δασκαλος..

Και ο καλος δασκαλος αυτο που ξερει πανω απ΄ολα ειναι οτι τα παιδια ειναι παιδια και λειτουργουν με τι δικη τους λογικη κ εμεις δεν ειμαστε εκει για να τα βαλουμε στην λογικη του ενηλικα αλλα να του μαθουμε 5 πραγματα χωρις να γεμισουμε πληγες την αθωα ψυχη τους..

Δεν αντιλεγω πως υπαρχουν κ παρανοικοι γονεις , αλλα ο καλός δασκαλος ξερει να τους χειρίζεται αυτους ..

Βλέπουμε ομως δυστυχως συναδελφους σαν την συγκεκριμενη συχνοτερα από οτι βλεπουμε γονεις να δημιουργουν προβληματα στα σχολεια...

Σε οσους σταθμους εχω δουλεψει υπηρχε παντα "προβληματικη " συναδελφος..

Αλλα για μένα προσωπικα η "συναδελφικη" αλληλεγγυη δεν ισχυει οταν βλεπω να καταπατουνται τα δικαιωματα των παιδιων..

Με ποια λογική θα καλυψω την "συναδελφο" που βλεπω να κλειδωνει στην τουαλετα το 3χρονο κ μαλιστα να σβηνει κ το φως???:shock::shock::shock:

Όταν μάλιστα η μανα του παιδιου (ατακτο οκ .. ) εχει ερθει κ σου εχει πει οτι εχει τις τελευταιες μερες ενα θεμα με την τουαλετα κ ο μικρος αρνηται να παει??? Και σε έχει παρακαλέσει να εχεις το νου σου μήπως του λεει τιποτα καποιος..(προφανως υποψιασμένη..)

Η πως θα καλυψω την "συναδελφο" που στεκομενη εξω απο την πορτα της τάξης μου (για να μπω οχι για να την παρακολουθησω γιατι μπροστα μου ηταν αγγελος) την ακουω να φωναζει "μαλ.......α θα σας γ....ω ολα.." (καλα αυτη εφυγε απο μενα την ιδια μερα δεν χρειαστηκε να το πω στους γονεις πηγα απλα επιτοπου στη δημαρχια κ τους ειπα οτι αν την επομενη ερθει για δουλεια καλω συνελευση γονεων κ τα λεω ολα...)

Η πως καλυπτεις συναδελφο την οποια βλεπεις να εχει πιασει παιδι απ΄το κοτσιδι κ να το σέρνει???

Για μένα προσωπικα οταν εμφανίζεται καποιο σοβαρο κρουσμα στο σχολειο κ κανεις "δεν ξερει τιποτα" (από τους μεσα) θα έπρεπε να περναει πειθαρχικο ολο το προσωπικο του σχολειου..

 

Ακριβώς αυτό! Όσο εσείς οι ίδιες δεν αντιδράτε για τα "κακώς κείμενα" των συναδέλφων σας που είστε σε θέση να δείτε εκ των έσω τίποτα δεν θα αλλάξει! Πρόσφατα ξανατέθηκε το θέμα σε άλλο τόπικ (για το κάπνισμα εντός σχολείου) και οι απαντήσεις των εκπαιδευτικών δεν μπορώ να πω ότι με έκαναν να αισθάνομαι αισιόδοξη για το ότι θα αλλάξει κάτι σε αυτή τη χώρα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω εσείς στις δουλειές σας είστε με το δάχτυλο προτεταμένο και κουκούλα αλά Αρτέμης Μάτσας και δίνετε συναδέλφους αβέρτα έτσι; Γιατί τότε να είναι απλό για εμάς. ΕΠειδή παίζει ο υπέρτιτλος δημόσιο;

 

Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί κάθε φορά. Θα απευθυνθείς στη σύμβουλο και στο σύλλογο εκπαιδευτικών, στο διευθυντή και στον Προϊστάμενο, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι πιο δύσκολο να καταγγέλεις συνάδελφο και δεν το βλέπω παράλογο. Είναι πολλά τα νηπιαγωγεία (γιαυτά γνωρίζω και γιαυτά μιλάω) που γίνονται σφαγές μέσα και δε λένε ούτε καλημέρα οι νηπιαγωγοί εξαιτίας τέτοιων και άλλων περιστατικών και κινητοποίησης των αρμοδίων.

 

Αλλά και πάλι όσο και να απομονώσουμε εμείς, αν ο γονιός δεν αναλάβει την ευθύνη που του αναλογεί καταγέλλοντας τα κακώς κείμενα είναι μισή η δουλειά. Απλά πράγματα, ο δυσαρεστημένος πελάτης έχει μεγαλύτερη δύναμη από το δυσαρεστημένο συνάδελφο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω εσείς στις δουλειές σας είστε με το δάχτυλο προτεταμένο και κουκούλα αλά Αρτέμης Μάτσας και δίνετε συναδέλφους αβέρτα έτσι; Γιατί τότε να είναι απλό για εμάς. ΕΠειδή παίζει ο υπέρτιτλος δημόσιο;

 

Αλλά και πάλι όσο και να απομονώσουμε εμείς, αν ο γονιός δεν αναλάβει την ευθύνη που του αναλογεί καταγέλλοντας τα κακώς κείμενα είναι μισή η δουλειά. Απλά πράγματα, ο δυσαρεστημένος πελάτης έχει μεγαλύτερη δύναμη από το δυσαρεστημένο συνάδελφο.

 

miriki δεν είναι ίδια η δικιά σου με την δικιά μου δουλειά.

Αν βλέπεις συνάδελφο σου να κακοποιεί παιδί δεν θεωρείς ότι πρέπει να τον δώσεις στεγνά?

 

Και φυσικά και γονιός πρέπει να κινηθεί εγγράφως.

 

Συμφωνώ δεν είμασε εμείς κι εσείς, είμαστε όλοι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Μην πιάνεις το όπλο... δεν είμαστε σε μάχη! Λέω το αυτονόητο... Ναι στη δική μου δουλειά (που δεν είναι λειτούργημα και δεν παίζει με ψυχολογίες ανηλίκων) αν η συνάδελφος μου δημιουργεί πρόβλημα στη δουλειά μου ή κάνει συνεχώς λάθη δεν θα την καλύψω ούτε θα προσπαθήσω να τα διορθώσω. Έχουμε προϊστάμενο που οφείλει να ξέρει ποιος και πως δουλεύει. Εσύ θεωρείς αυτονόητο ότι ο γονιός θα μάθει... στην περίπωση του Αντώνη ο γονιός (που ασχολείται με το παιδί του όπως διαπιστώσαμε όλοι) κατάφερε να μάθει πολύ αργά!!!! Οι πρώτοι που βλέπουν τη λάθος συμπεριφορά είστε εσείς και γι' αυτό λέω ότι από εσάς μπορεί να αρχίσει η κάθαρση! Σαφέστατα και αν ο γονιός αντιληφθεί το οτιδήποτε πρέπει να αντιδράσει και σίγουρα όχι παίρνοντας βαριοπούλα και σπάζοντας τα πάντα! Όμως ξαναλέω ότι οι συνάδελφοι είναι αυτοί που αντιλαμβάνονται ΠΡΩΤΟΙ το πρόβλημα....

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πω πολλά, αλλά έχω την αίσθηση πως... ορισμένοι στο σχολείο είναι πεπεισμένοι πως ο γιός μου είναι θύμα ενδοοικογενειακής βίας, οπότε... και το γεγονός ότι άλλαξε τμήμα τελικά, δεν θα αλλάξει τίποτα στην κατάσταση του παιδιού, και γενικά δεν φταίει σε τίποτα η εξαιρετική δασκάλα που είχε πέρυσι.

 

Μου έχει λοιπόν δημιουργηθεί η υποψία, πως... είμαστε υπό παρακολούθηση ένα πράγμα!!! Δεν θέλω να κατηγορήσω άδικα, αλλά θα είμαι ψεύτης εάν πω πως δεν έχω υποψιαστεί κάποιους συγκεκριμένους.

 

Καλώς θα έλεγα στο να μας ελέγξουν, αφού θεωρώ υπεύθυνο το σχολείο, σε περιπτώσεις ενδοοικογενειακής βίας να το εντοπίσει, να καταφέρει να βρει στοιχεία, και να το καταγγείλει στις αρμόδιες αρχές για να προστατευτεί το παιδί.

 

Όμως, την ενδοσχολική βία, την χωνεύουν αμάσητη και αδιαμαρτύρητα. Το να μας συμβουλεύει η συγκεκριμένη δασκάλα να αφήσουμε το παιδί 2 μέρες νηστικό, να βάζει τα παιδάκια όρθια μέσα ή έξω από την τάξη χωρίς επίβλεψη, να τα προβάλλει και να τα μειώνει, κλπ, δεν τους αφυπνίζει να ενεργήσουν, προφανώς λόγω κακώς εννοούμενης συναδελφικής αλληλεγγύης.

 

Είμαι ανοικτός σε κάθε έλεγχο, οποιουδήποτε. Δεν τραβάω ζόρια. Ας το κάνουν επίσημα, όχι με δήθεν φίλους που δήθεν ενδιαφέρονται. Δεν μασάω από τέτοια. Δεν διεκδικώ τον τίτλο του παντογνώστη, ούτε του αλάνθαστου. Αλλά δεν κοιμάμαι και με τα τσαρούχια.

 

Θα μάθω τι συμβαίνει στο μάθημα της πληροφορικής, έχω έναν γιο στην 6η δημοτικού, κι έναν στην 4η. Θα επανέλθω επ αυτού, αφού δεν έτυχε να το συζητήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...