Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σωματική τιμωρία από δασκάλα δημοτικού


Recommended Posts

Ο οργανισμός υπολειτουργεί στα σίγουρα. Είναι σχεδόν πάντα υποστελεχωμένοι και χωρίς κονδύλια λειτουργίας.

 

Επίσης το τι μπορεί να κάνει κανείς με την "ταμπέλα" του πάλι είναι ζήτημα διαχείρισης και επεξεργασίας. Έχω δυο φίλους με δυσλεξία, η μια συνάδελφος. Ο ένας "αξιοποιεί" την ταμπέλα του για να λουφάρει ή συνάδελφος συνειδητοποιεί ότι αυτό σημαίνει επιπλέον κόπο για εκείνη, αλλά ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΕΧΕΤΑΙ να υστερεί σε τίποτα. Είναι θέμα του πώς θα το προβάλουμε κάθε φορά.

 

Μία διάγνωση με βοηθάει να κατανοήσω το γιατί ένα παιδί εκδηλώνει μια συμπεριφορά και τι μπορώ εγώ ως εκπαιδευτικός, γονιός κ.λ.π. να κάνω για να το βοηθήσω να φτάσει στο μέγιστο των ΔΙΚΩΝ ΤΟΥ ικανοτήτων. Σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι χαντακώνω το παιδί δικαιολογώντας κάθε του παραστράτημα και αφήνοντάς το στο "έλα μωρέ είναι δυσλεκτικό/ υπερκινητικό/ Πειραιώτης/ γαλανομάτης/ οτιδήποτε". Ο ρόλος μου είναι αφού εγώ η ίδια κατανοήσω τι συμβαίνει να βοηθήσω το παιδί να κατανοήσει και να θέσει και τους αντίστοιχους στόχους που θα το οδηγήσουν στην αξιοποίηση του δυναμικού του. Ποτέ δε θα έχω την απαίτηση από ένα υπερκινητικό νήπιο να καθίσει είκοσι λεπτά ακίνητο και να ακούσει παραμύθι. Μπορώ όμως να περιμένω ότι μετά από δουλειά και των δυο μας θα σηκώσει το χέρι του ή θα κάνει το σήμα που έχουμε αποφασίσει και θα αφήσει την ομάδα για να μπορέσει να εκτονωθεί και θα επανέλθει χωρίς να "χαλάσει" τη δραστηριότητα.

 

Άλλες φορές οι ταμπέλες μας δείχνουν το δρόμο κι άλλες φορές απλά μας χαλάνε τη μόστρα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 366
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • amangos

    amangos 51 δημοσιεύσεις

  • love4

    love4 21 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 21 δημοσιεύσεις

  • miriki

    miriki 20 δημοσιεύσεις

Τα παιδιά μου μπορεί να έχουν κάμποσα ελαττώματα, αλλά Πειραιώτες δεν είναι!!! Πάλι καλά! Δεν τόχα σκεφτεί πως θα μπορούσαν να είναι και τέτοιοι!!! Τελικά, πάντα υπάρχουν και χειρότερα...

 

Μιλάς για δημόσιους υπαλλήλους υποθέτω... Τα δικά μου τα παιδιά, πολλά μπορεί να γίνουν, δημόσιοι υπάλληλοι όμως αποκλείεται. Θα τα πνίξω με τα ίδια μου τα χέρια.

 

Είμαι λίγο (λίγο?) κακομαθημένος, δεν έχω όνειρα να καταντήσουν να παίρνουν έναν μισθουλάκο και να μετράνε τα ψίχουλα ή να λαδώνονται για να τα φέρουν βόλτα. Προτιμάω να ασχοληθούν με ληστείες Τραπεζών. Δεν παίζει τέτοιο ενδεχόμενο. Θα φάνε αποκλήρωση, και δεν θα με ξαναδούν ούτε στην Δευτέρα Παρουσία.

 

:-P

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ να υποθέσω ότι είναι γαλανομάτηδες τότε....

 

Ξέρεις είμαι κι εγώ δημόσιος υπάλληλος και παίρνω αυτό το μισθουλάκο που λες, αλλά δε λαδώνομαι. Δουλεύω σχεδόν πάντα διπλοβάρδια (εννοείται χωρίς να πληρώνομαι υπερωρίες) στα ρημάδια νηπιαγωγεία που βρίσκομαι, ακριβώς για να μπορέσουν να λειτουργήσουν και να προσφέρουν στα παιδιά μου (γιατί κάπως έτσι τα νιώθω) ευκαιρίες να γίνουν το καλύτερο που μπορούν τη δεδομένη στιγμή. Ευτυχώς ο πατέρας μου δε μ' έπνιξε....

 

όσο για τους Πειραιώτες, θα μπορούσες να το αντικαταστήσεις με ο,τιδήποτε ανάλογα με το τι αντιπαθεί ή συμπαθεί ο καθένας.

 

Τώρα για τις ληστείες τραπεζών ξανασκέψου το, δεν είναι ωραίο άντρες να φοράνε καλσόν, όπως και να το κάνουμε, ακόμη κι αν είναι στο πρόσωπο, άσε που θέλει και πρωινό ξύπνημα μέχρι να τα ετοιμάσεις όλα. Φρίκη :)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι γαλανομάτηδες!

:-P

Δεν γνωρίζω τα όνειρα του πατέρα σου, οπότε δεν μπορώ να τον κρίνω γιατί δεν σε σκότωσε!!!

:P:p:p

 

Όταν ήμουνα 20 χρονών, αρνήθηκα να μπω στο Δημόσιο, που τότε όλοι το θεωρούσαν μια σίγουρη δουλειά, εξασφάλιση, κλπ. Έκτοτε περάσανε 28 χρόνια, και για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω μετανοιώσει.

 

Ακόμα κι όταν δεν μπορούσα να πάρω στεγαστικό δάνειο, γιατί δεν ήμουνα δημόσιος υπάλληλος, και... δεν ήταν εξασφαλισμένο το ότι θα αποπλήρωνα το δάνειο μετά από χι ψι χρόνια.

 

Ούτε μπόρεσα ποτέ να καταλάβω τον διευθυντή μιας τράπεζας που έτυχε να είναι συμφοιτητής μου, και με ζήλευε... Εκείνος επέλεξε την σιγουριά. Εγώ έπρεπε να μάθω να διαχειρίζομαι την ανασφάλεια του επιχειρείν.

 

Με τους Πειραιώτες δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να μην είναι Ολυμπιακοί!!! Βέβαια τώρα που πήραν τον πρώην προπονητή μας, τους βλέπω με μεγαλύτερη συμπάθεια, και τους εύχομαι καλή επιτυχία σήμερα με την Αλβανική Μπέσα, για το γιουρόπα ληγκ.

 

:twisted:

 

Από το να φοράνε τα καλτσόν αλλού, καλύτερα στα μούτρα!

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(καλά το κάναμε το θέμα μαντάρα μας βλέπω αρχείο και κάρτα στα κοντά).

Να θυμάσαι πάντα ότι το όνειρο του γονιού για το παιδί του είναι τα γίνει αυτό που ΕΚΕΙΝΟ μπορεί κι επιθυμεί. Επίσης ό,τι κράζεις το λούζεσαι........ Γιαυτό πρόσεξε πολύ τα στερεότυπα που κουβαλάς (όπως όλοι μας). Η κυραδασκάλα του γιου σου δεν τα πρόσεξε και να τα αποτελέσματα.

 

Άντε καλά ξεμπερδέματα με τη.. συνάδελφο και να μας πεις τι έγινε, το φόλλοου απ είναι απαραίτητο που λένε και στο χωριό μου......

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιλήσαμε εχθές με τον σχολικό σύμβουλο, αρκετή ώρα... Είναι κάτι που έπρεπε να είχαμε κάνει από καιρό.

 

Επικονώνησε μαζί μου και η διευθύντρια του σχολείου, προφανώς τα γραπτά "παράπονα" μου έγιναν θέμα συζήτησης από τον σύλλογο διδασκόντων, και απότι μάθαμε, την Δευτέρα που ανοίγουν τα σχολεία ο γιός μου θα είναι σε άλλο τμήμα, με άλλη δασκάλα.

 

Είχα αποφασίσει πως εάν δεν συνέβαινε αυτό, θα έπαιρνα άμεσα το παιδί από το σχολείο, και θα άρχιζα τον πραγματικό καυγά, αλλά αφού λύθηκε το άμεσο μου πρόβλημα, δεν έχω λόγους να το κάνω.

 

Αυτό που θα κάνω, είναι να εξηγήσω (και να ενημερώσω) στους γονείς όσων παιδιών εξακολουθούν να έχουν την ίδια δασκάλα, πως υπάρχει ήδη η δικιά μας ιστορία πρωτοκολημένη και αρχειοθετημένη, και πως σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να είναι ανεκτικοί σε τέτοιες συμπεριφορές και πρακτικές, εφ όσον η δασκάλα αυτή συνεχίσει και φέτος το ίδιο τροπάρι. Τα όποια δικά τους παράπονα, θα προστεθούν σε όσα ήδη εγώ κατήγγειλα, και θα δημιουργήσουν έναν όγκο που θα τους πλακώσει όσους παρανομούν ή έστω είναι ανεπαρκείς για την δευλειά τους...

 

Το βέβαιο είναι πως πέραν τι γνώμη έχει ο καθένας για το ποιά είναι η καλύτερη παιδαγωγική μέθοδος, είναι 100% παράνομη κάθε άσκηση λεκτικής και σωματικής βίας, κάθε προσβολή της αξιοπρέπειας ενός παιδιού από την δασκάλα του, και η τιμωρία της ορθοστασίας θεωρείται σωματική και ψυχολογική βία. Όσο δικαιώματα κι αν έχει δώσει το παιδί, δεν είναι άλλοθι για να εξαστείται βια εις βάρρος του, και μάλιστα από τον ίδιο τον δάσκαλο του. Δεν είμαστε ρομποτ, δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Τα "διαφορετικά" παιδιά, έχουν κι αυτά δικαιώματα, και προσωπικότητα που πρέπει να γίνεται σεβαστή.

 

Το άλλο που είναι δεδομένο, είναι πως το σύστημα είναι ανήμπορο να αξιολογήσει τις πραγματικές διδακτικές και παιδαγωγικές ικανότητες του κάθε εκπαιδευτικού, δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση, δεν υπάρχουν μέτρα για να προστατευτούν τα παιδιά από (τυχόν) κακούς εκπαιδευτικούς. Εγώ για να είμαι ειλικρινής, θα έφτανα μέχρι και την αυτοδικία, και θα ήμουνα έτοιμος να αντιμετωπίσω τις συνέπειες. Μπορώ να ανεχτώ πολλά, αλλά δεν θα ανεχτώ ποτέ (εν γνώσει μου) καταστάσεις εις βάρος του παιδιού μου, και ας τιμωρηθώ γι αυτό. Η μόνη οδός είναι η δικαστική, με μηνύσεις κλπ.

 

Η διαφαινόμενη αλλαγή τμήματος, αν μη τι άλλο, με γλυτώνει από την αυτοδικία και τις όποιες συνέπειες της. Πάλι καλά. Γλυτώνω δικηγόρους, φασαρίες, και όλο το δηλητήριο που θα σήμαιναν οι φασαρίες. Πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι ικανοποιημένος, αφού ο γιός μου δεν θα υποστεί ξανά τέτοιες «παιδαγωγικές» μεθόδους που προσβάλλουν την προσωπικότητα του, και που συνιστούν άσκηση ψυχολογικής αλλά και σωματικής βίας εναντίον του, ούτε θα περάσει άλλη μια σχολική χρονιά έχοντας απέναντι του την δασκάλα αυτή μετά τα περσινά προβλήματα. Ελπίζω να μην τον ξαναπλησιάσει ποτέ. Για το καλό της, και το καλό όλων μας.

 

Για να είμαι απολύτως ειλικρινής, αυτός ήταν ο βασικός λόγος που κατέγραψα όσα συνέβησαν και έγιναν γνωστά σε εμένα, ήθελα τουλάχιστον το δικό μου παιδί να μην υποστεί για άλλη μια χρονιά την ίδια δασκάλα. Ήλπιζα σε αυτό, και τελικά συνέβη. Δεν έχω λοιπόν παράπονο.

 

Θα πω όμως ψέματα εάν πω πως δεν λυπάμαι τα παιδάκια που θα συνεχίσουν να έχουν την δασκάλα αυτή, βέβαια εύχομαι να αντιλήφθηκε ότι η συμπεριφορά της ήταν απαράδεκτη και πως δεν πρέπει να εξακολουθήσει να εφαρμόζει τέτοιες μεθόδους κατά των παιδιών.

Τιμωρίες απομόνωσης, ορθοστασία κοιτώντας τον τοίχο, προσβολές και άλλες παρεμφερείς μέθοδοι, όχι μόνο είναι κατάπτυστες, αλλά είναι και παράνομες. Απομονώνουν τον μαθητή από τους συμμαθητές τους, και επιβαρύνουν την ψυχολογία του. Δεν έχει κανένας το δικαίωμα να κάνει τέτοια πράγματα.

 

Αυτό που εξακολουθεί να με προβληματίζει, είναι εάν όντως η δασκάλα αυτή έχει διάθεση συμμόρφωσης. Εάν είχε τέτοιες ευαισθησίες, πιστεύω πως θα τις είχε προ πολλού εκδηλώσει. Μου φαίνεται παράξενο να καταγγέλλεται από έναν γονιό ένας δάσκαλος για εξάσκηση παράνομης σωματικής και ψυχολογικής βίας, και ο Σύλλογος να είναι αναρμόδιος, ο Σχολικός Σύμβουλος επίσης, ο Σύλλογος διδασκόντων τελικά να αποδέχεται το αίτημα, ο δε δάσκαλος αυτός να συνεχίζει το θεάρεστο έργο του χωρίς την παραμικρή συνέπεια… Μου φαίνεται πολύ παράξενο! Δεν θα έπρεπε αυτεπάγγελτα να γίνει μια Ένορκη Διοικητική Εξέταση? Να παρθούν μαρτυρίες? Να γίνει έλεγχος εάν όσα κατήγγειλα ήταν αληθή ή όχι? Πως έγινε δεκτό το αίτημα μου, εάν δεν γνωρίζουν ήδη οι συνάδελφοι της δασκάλας αυτής ότι όσα γεγονότα καταμαρτύρησα είναι αληθινά?

 

Ξέρετε τι καταλαβαίνω από αυτά? Πως όλα αυτά τα γεγονότα που κατήγγειλα, ήταν προ πολλού γνωστά, γι αυτό και δεν απόρησε κανένας. Λίγο πολύ όλοι τα ήξεραν, αλλά δεν αντιδρούσαν. Εγώ μόλις τα αντιλήφθηκα, προσπάθησα να μείνω όσο το δυνατόν ψύχραιμος, και αντέδρασα τελικά με τον τρόπο που γνωρίζετε. Οι άλλοι τι κάνουν? Οι υπόλοιποι γονείς, άραγε κοιμούνται με ήσυχη την συνείδηση τους, εάν και τα δικά τους τα παιδιά υπέστησαν παρόμοια συμπεριφορά?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία εξέλιξη και σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Να επισημάνω το εξής. Την πρώτη φορά που καταγγέλεται κάτι σε βάρος σου, επιπλήττεσαι προφορικά. Τη δεύτερη γραπτά. Αν υπάρξει και τρίτη καταγγελία περνάς από το πειθαρχικό συμβούλιο και η ιστορία παίρνει το δρόμο της με αντίστοιχη διαβάθμιση ποινών ανάλογα με το αδίκημα.

 

Αν την καταγγελία σου την είχαν υπογράψει κι άλλοι γονείς ίσως τότε να ξεκινούσε όντως ΕΔΕ.

 

Δυστυχώς πολλοί γονείς προτιμούν να σχολιάζουν στα πάρτυ γεννεθλίων τη δασκάλα ή να "ξεκατινιάζονται" στο σχολείο μπροστά στα παιδιά, από το να κινητοποιούνται μέσω των νόμιμων οδών, με αποτέλεσμα να παγιώνονται και να χρονίζουν τέτοιες καταστάσεις.

 

Ο σύλλογος των διδασκόντων δε θα μπορούσε να κάνει κάτι αν δεν υπήρχε καταγγελία (κάτι σαν τον αστυνομικό που δε συλλαμβάνει εκείνον που δέρνει τη γυναίκα του αν δεν το δει ο ίδιος ή αν δεν το καταγγείλει η γυναίκα). Το ίδιο ισχύει και για το σχολικό σύμβουλο.

 

Φτου ξελευτερία και για τα υπόλοιπα παιδάκια να ευχηθώ και μια καλή καλή σχολική χρονιά για όοοοολα τα παιδιά (και τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς τους).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον γιό μου για την νέα του δασκάλα. Ακούστε σχόλια:

 

Η κυρία είναι πολύ καλή. Πάρα πολύ καλή. Εάν ήταν η περσινή κυρία, θα είχε βάλει όλη την τάξη τιμωρία. Αυτή δεν έβαλε κανέναν τιμωρία, και στενοχωρήθηκα γιατί τα παιδιά δεν βλέπουν πόσο καλή είναι, και την στενοχωρούν όταν δεν την ακούνε.

Για να καταλάβεις μπαμπά πόσο καλή είναι, ένα παιδάκι είχε απορία, και η κυρία έσκυψε δίπλα του, και του εξήγησε ξανά!!!

 

Καταλαβαίνετε ότι του έκανε εντύπωση ότι η δασκάλα έσκυψε και εξήγησε? Και όμως, η περσινή δασκάλα, εξακολουθεί να εξασκεί το θεάρεστο έργο της...

 

Ένα κοριτσάκι από την περσινή τάξη, σταμάτησε τον γιό μου όπως έφευγε, και ρώτησε γιατί άλλαξε τάξη. Η μητέρα του κοριτσιού, έπιασε την κουβέντα με την συζυγό μου, και είπε πως είχαμε προβλήματα με την δασκάλα... Τότε το κοριτσάκι είπε πως... στενοχωριότανε πέρυσι όταν η δασκάλα μάλωνε συνέχεια τον Ιάσωνα, και όταν τον έβγαζε έξω από την τάξη!

 

Ρωτήσαμε τον γιό μου, εάν όντως τον έβγαζε εκτός τάξης, και είπε πως τον έβγαλε όντως έξω, μερικές φορές. Μόνο του. Στους διαδρόμους του σχολείου. Πέραν του ψυχικού του τραυματισμού, να είναι ένα 8χρονο παιδί χωρίς καμία επιτήρηση, χωρίς κάποιος να προσέχει μην πάθει κάτι, με ότι κίνδυνο μπορεί να σημαίνει!!!

 

Αυτό δεν το γνώριζα, το μάθαμε κι αυτό... Κανένας από τους υπόλοιπους δασκάλους του σχολείου δεν αντελήφθη ποτέ ότι η κυρία αυτή έβαζε τέτοιες τιμωρίες, που είναι επίσης 100% παράνομες?

 

Οι γονείς τα μαθαίνουν τελευταίοι. Τα παιδιά σιωπούν, γιατί φοβούνται ότι θα τα ακούσουν και από τους γονείς. Όλοι (άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο) πιέζουμε τα παιδάκια μας να είναι "καλά" παιδιά, και όταν η δασκάλα τα απειλεί πως θα τα πει όλα από στους γονείς του, αυτό αποκτάει διάσταση μεγαλύτερης ακόμα τιμωρίας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά είναι απίστευτα όλα αυτά που διαβάζω και επίσης ο εφιάλτης για κάθε γονιό που το αγγελούδι του πηγαίνει σχολείο. Γενικά δεν υπάρχει κανένας έλεγχος στους δασκαλους. Είναι και πολλά τα χρόνια του σχολείου οπότε σίγουρα θα πέσεις σε κάποιο δάσκαλο "φρούτο". Παναγιά μου βόηθα!

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ας άλλαξαν τα παιδιά σας ταξη, τι σημαίνει αυτό... άλλα παιδιά έχουν πάρει τη θέση τους, πρεπει να συμβουν κ' σε αυτά το ίδιο, κι αν δεν μιλήσουν ποτέ;

να συνεχείσετε και να τη διώξε τε τη δασκάλα, γιατί να πάθουν και άλλα παιδιά το ίδιο....

Εσείς γνωρίζετε, να το μάθουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς οφείλουμε να είμαστε δίπλα στα παιδιά μας, με τα μάτια και τα αυτιά ανοιχτά, να παρατηρούμε, να προβληματιζόμαστε, να αναρωτιόμαστε.

 

Σήμερα, είναι ήδη 5 μέρες με την νέα δασκάλα, 5 μέρες με το παιδί να έχει δει εμπράκτως και με αποτέλεσμα πως σταθήκαμε δίπλα του, ακούσαμε όσα μας είπε, οργανώσαμε την άμυνα μας και πετύχαμε τον στόχο μας.

 

Ξέρετε τι έχουμε ήδη κερδίσει? Ένα νέο παιδί. Ο γιός μου δεν έχει καμία σχέση με ότι ήτανε και ότι έκανε μέχρι τώρα. Έχει τεράστια διαφορά, είναι πολύ συνεργάσιμος, προσπαθεί να τα κάνει όλα σωστά, προσπαθεί να είναι τέλειος. Εκεί που ήταν αδιάφορος, Μπαινάκης Βγαινάκης ότι κι αν του έλεγες, τώρα είναι τύπος και υπογραμός. Απόκτησε αυτοεκτίμηση.

 

Δεν ενθουσιάζομαι, είναι αρχή, αλλά και μόνο που προσπαθεί, είναι μια εξέλιξη που μέχρι τώρα δεν την είχα δει σχεδόν ποτέ.

 

Το παιδί κατάλαβε πως είμαστε ομάδα, είμαστε αυτοί που θα κάνουμε τον κυμματοθραύστη, είμαστε αυτοί που θέλουν το καλό του. Πριν ήταν μόνος, εναντίον όλων. Όλων μας. Έτσι το είχε δει.

 

Ελπίζω να μην κάνουμε κάποιο κρίσιμο λάθος, και χάσουμε ξανά το παιδί από δίπλα μας, ελπίζω να τα καταφέρουμε.

 

Τι κάνουν οι άλλοι γονείς, πως διαχειρίζονται τα προβλήματα τους και των παιδιών τους, πόσο κόπο κάνουν για να τα ανακαλύψουν και να τα αντιμετωπίσουν, είναι δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου.

 

Όποιος ψάχνει, βρίσκει. Έψαχνα καιρό να βρω τρόπο επικοινωνίας, είχα απελπιστεί, αλλά δεν περνούσε από το μυαλό μου τι πίεση δεχόταν το παιδί από την δασκάλα του, και εν συνεχεία από εμάς, γιατί βλέπαμε πως ήταν αδιάφορο με τις "υποχρεώσεις" του. Του ζητούσαμε κάτι, που δεν μπορούσε να διαχειριστεί μόνος του.

 

Τώρα κάνουμε μια νέα αρχή, και μέχρι ώρας πάει τέλεια!!! Μακάρι να συνεχίσει έτσι, αλλά κι αν στραβώσει, τώρα πια ξέρουμε πως δεν φταίει το παιδί, αλλά κάπου θα τα έχουμε σκατώσει εμείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

επειδή ίσως κάποιοι που παρακολούθησαν το θέμα, να ενδιαφέρονται, θα σας πω αυτό που συνέβη εχθές:

 

Ο δάσκαλος του φροντιστηρίου των Αγγλικών, κάλεσε την σύζυγο μου, και την ρώτησε τι συμβαίνει με το παιδί...

Η γυναίκα μου ανησύχησε, κάτι θα έγινε με το παιδί, ποιός ξέρει τι...

 

Και ο δάσκαλος είπε: Τόσα χρόνια δάσκαλος, έχουν περάσει από τα χέρια μου χιλιάδες παιδιά. Πρώτη φορά βλέπω ένα παιδί, να έχει 100% βελτίωση μέσα σε τόσο μικρό διάστημα. Είναι σαν να έχω μπροστά μου ένα άλλο παιδί, καμία σχέση με πέρυσι, διαβάζει, προσπαθεί, προσέχει, δεν μιλάει, δεν ενοχλεί... Τι συνέβη?

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματικά πολύ χάρηκα !!!!

να έχετε μια όμορφη σχολική χρονιά ....γεμάτη μάθηση , χαρά και δημιουργία.

 

Στην μάχη αυτή βγήκατε νικητές και η αλήθεια είναι ότι μια οικογένεια όταν είναι ενωμένη μπορεί και δίνει μάχες δύσκολες και τις κερδίζει .

(για μας του νέους γονείς είσαι παράδειγμα !!!! )

Link to comment
Share on other sites

Amangos χαίρομαι που βρέθηκε λύση για το παιδί και ελπίζω οι αρνητικές συνέπειες της περασμένης χρονιάς να χαθούν σύντομα.

 

Όμως τι έγινε με την δασκάλα? Συνεχίζει το έργο της???

 

Όπως το βλέπω εγώ, ο εκπαιδευτικός στην τάξη (όποια βαθμίδα και να είναι) έχει εξουσία. Το πως θα χειριστεί ή αν θα εκμεταλευτεί την εξουσία αυτή μπορεί να έχει από τις πιο θετικές μέχρι και τις πιο αρνητικές συνέπειες.

Και φυσικά το πως θα χειριστεί ή αν θα εκμεταλευτεί την εξουσία αυτή εξαρτάται όχι μόνο από την ψυχολογική του κατάσταση αλλά και από τον χαρακτήρα του...Και να περάσει κάποιος το ψυχιατρικό τεστ αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Μπορεί ο τύπος της προσωπικότητας του να είναι ακατάλληλος για εκπαιδευτικός. Αυτό πως το ελέγχεις??? Μήπως έπρεπε να το συμπεριλάβουν στις Πανελλήνιες αυτό το τεστ....

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την περασμένη Δευτέρα, η δασκάλα ήταν κανονικά στην τάξη της.

Ακούσαμε, πως έχει κάποιο θέμα υγείας, πως θα λείψει για 2 εβδομάδες, και θα έρθει αντικαταστάτρια για 2 εβδομάδες...

Θα δούμε...

 

Μας μεταφέρθηκε πως... κάποια πράγματα στην σχολική λειτουργία έμειναν πίσω, γιατί είχαν τρεχάματα με διάφορα θέματα, ένα εξ αυτών το δικό μου! Το δικό μου, απόσο γνωρίζω τους απασχόλησε πριν την έναρξη των μαθημάτων, και αποφασίστηκε η αλλαγή τμήματος του γιού μου. Εκτός κι αν έχει υπάρξει παρακάτω, το οποίο απλώς δεν γνωρίζω. Μου φαίνεται παράξενο, να αναφέρεται η περίπτωση μου, εκτός κι αν... έχουν γίνει ενέργειες και διαδικασίες που απλώς δεν τις γνωρίζω.

 

Εκτός των άλλων, το σχολείο έπρεπε να λειτουργεί μέχρι τις 2, αλλά μέχρι τώρα αυτό δεν έχει συμβεί. Έχω επίσης φροντίσει να μαθευτεί, πως... σε κάθε τι παράνομο που θα ανακαλύπτω, θα κάνω καταγγελίες. Ήδη, ξέρουν ότι ξέρω κάποιες κομπίνες, κάποια παιδάκια που θα έπρεπε να πηγαίνουν σε άλλα σχολεία, έχει γίνει μαγείρευμα και τα έχουν φέρει στο σχολείο μας, γιατί βόλευε καλύτερα τους γονείς, και ενώ είναι εν γνώσει των αρμοδίων, το έχουν κάνει γαργάρα. Αλλά αυτό είναι πταισματάκι, και απλώς περιμένω να βρω κι άλλα... Με την σχολική καντίνα να δείτε πόσα έχω μαζεμένα, αλλά θα τα φορτώσουν στον καντινιέρη, και δεν θέλω να αστοχήσω κάνοντας λάθος καταγγελίες.

 

Μπορεί να έχουν γίνει πράγματι κάποιες ενέργειες, τις οποίες φυσικά δεν μπορώ να μάθω. Εγώ έχω επιμείνει, στην επόμενη Γενική Συνέλευση του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, να αναπτύξω τις απόψεις μου περί της σωματικής βίας μέσα στην τάξη, για την ψυχολογική βία και την προβολή της προσωπικότητας ενός παιδιού, καθώς και στην ευθύνη που έχει το σχολείο, όταν αποβάλλεται από την τάξη ένα άτακτο παιδάκι, και παραμένει στους διαδρόμους χωρίς καμία επίβλεψη.

 

Έχω εξηγήσει, πως το πρόβλημα μου μπορεί να λύθηκε, αλλά πρέπει όλοι οι γονείς να ενημερωθούν, και να είναι σε επαγρύπνηση, για να μην ξανασυμβούν τέτοια φαινόμενα, από κανέναν.

 

Κάποιοι φρόντισαν να μας πούνε, πως υπάρχει ένας (μυστικός) φάκελος του παιδιού, που θα το ακολουθεί σε όλα τα σχολικά χρόνια, και στο γυμνάσιο, και στο λύκειο, και ποιός ξέρει τι έχουν γράψει εκεί σαν αιτία αλλαγής τμήματος. Μέχρι να πάει το παιδί μου στο γυμνάσιο, θα τους έχω χορέψει τόσο πολύ στο ταψί, που στο γυμνάσιο θα ξέρουν πολύ καλά το όνομα μου και την τρέλα μου, και θα κάθονται σούζα, για να μην έρθει η σειρά τους...

 

Δεν το λέω σαν απειλή, αυτοί έκαναν λάθος, δεν κατάλαβαν εγκαίρως τις προειδοποιήσεις μου. Πριν ξεκινήσω αυτόν τον "πόλεμο", πήγα ήρεμα και ζήτησα να αλλάξει δασκάλα το παιδί μου, και μου απάντησαν πως δεν γίνεται. Κι όταν είπα πως δεν θα επιτρέψω η κυρία αυτή να εξακολουθήσει να διδάσκει το παιδί μου, αγανάκτησαν μαζί μου, για τον τρόπο που μιλάω, πως δεν είναι σωστό να αποκαλώ την δασκάλα του παιδιού μου "κυρία αυτή"!!! Τους είπα, πως δεν είμαι στην ηλικία των μαθητών τους, και δεν θα μου διδάξουν τρόπους στην ηλικία που βρίσκομαι, αλλά αντί να ασχοληθούν με όσα τους έλεγα, ασχολήθηκαν με τον τρόπο μου. Δεν με έχουν δει να γίνομαι πραγματικά κακότροπος...

 

Έκαναν μια λάθος εκτίμηση. Έχασαν την ευκαιρία που τους έδωσα, γιατί δεν τους άρεσε που είπα την δασκάλα του γιού μου, "κυρία αυτή".

 

Μετά από αυτό, δεν υπήρχε πίσω δρόμος, για εμένα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

 

Κάποιοι φρόντισαν να μας πούνε, πως υπάρχει ένας (μυστικός) φάκελος του παιδιού, που θα το ακολουθεί σε όλα τα σχολικά χρόνια, και στο γυμνάσιο, και στο λύκειο, και ποιός ξέρει τι έχουν γράψει εκεί σαν αιτία αλλαγής τμήματος. Μέχρι να πάει το παιδί μου στο γυμνάσιο, θα τους έχω χορέψει τόσο πολύ στο ταψί, που στο γυμνάσιο θα ξέρουν πολύ καλά το όνομα μου και την τρέλα μου, και θα κάθονται σούζα, για να μην έρθει η σειρά τους...

.

 

Τι????? Τι είναι αυτός ο μυστικός φάκελος και τι περιέχει????? Παιδιά υπάρχει κανένας εκπαιδευτικός στο φόρουμ να μας πει????

Πάντως αν υπάρχει κάποιος φάκελος θα μου φαινόταν εντελώς παράνομο να μην τον δίνουν αυτόν στο γονέα κατόπιν αίτησης του....

Link to comment
Share on other sites

Το να σε εκφοβίσουν με το δήθεν φακέλωμα του παιδιού σου είναι κλασσικη πολιτικοποιημένη συμπεριφορά, την οποία καλά κάνεις και γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια.

 

Ούτως ή άλλως υπάρχει φάκελος και ούτως ή άλλως, όλοι οι πολίτες είναι φακελωμένοι.

Αντίστοιχο φάκελο θα έχει και η "κυρία αυτή".

 

So what!

 

Η ουσία είναι αλλού. Οι παράνομες μετεγγραφές που αναφέρεις (κλασσική περίπτωση πανελλαδικώς με πρωταγωνιστές τους εκπαιδευτικούς), η καθυστέρηση στην εφαρμογή του ωραρίου που δεσμεύτηκε η διεύθυνση να ακολουθήσει, η αδυναμία έγκαιρης αντιμετώπισης προβλημάτων, που οδηγεί στο να φτάνει ο κόμπος στο χτένι και σε ακραίες ενέργειες για να επιλυθούν.

 

Δεν είναι το μοναδικό δημόσιο δημοτικό με τέτοια θέματα, αλλα πραγματικά, από συζητήσεις με εκπαιδευτικούς και γονείς που έχω κάνει κατά καιρούς από σχολεία άλλων περιοχών, διαπιστώνω ότι δεν είναι από τα σχολεία που λειτουργούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη καλημερα.

Στην αρχη εβλεπα με συμπαθεια και αλληλεγγυη το προβλημα που ειχες με τον γιο σου. Ολοι στο δημοτικο ειχαμε καποια ασχημη αναμνηση απο δασκαλα ειτε γιατι μας μαλωσε, ειτε γιατι μας αδικησε, ειτε γιατι τελικα δεν την πηγαιναμε σαν ανθρωπο και θελαμε τους γονεις μας στο πλαι μας αλλα δεν ειχαμε το κουραγιο να ζητησουμε βοηθεια.

Σε χαρηκα αρχικα που πηρες το μερος του γιου σου και προσπαθησες να του συμπαρασταθεις. Απο καποια στιγμη και μετα ομως νομιζω οτι 'ξεφυγες'. Αρχισες να απειλεις τους δασκαλους του παιδιου σου με βια που εσυ πριν υποστηριζες οτι καταδικαζες (θα βαλεις βομβα στο σχολειο???), να βγαζεις εναν ρατσισμο για συγκεκριμενη μεριδα ανθρωπων πχ για δημοσιους υπαλληλους, πειραιωτες, κλπ (!!!!), να βγαζεις εναν χαρακτηρα γενικοτερα 'περιεργο' (προτιμας να κανουν τα παιδια σου ληστειες απο το να γινουν δημοσιοι υπαλληλοι- παλι βια, να περιγραφεις τη δικη σου σχολικη ζωη και τα απωθημενα που εχεις, υποπτευεσαι οτι ο γιος σου εχει πλεον 'φακελο'κλπ) και για να ειμαι ειλικρινης τοτε λυπηθηκα το παιδακι σου οχι μονο γιατι η δασκαλα του φερθηκε ασχημα (φυσικα και πρεπει να τιμωρηθει) αλλα γιατι μεγαλωνει σε ενα περιβαλλον που εχει πολυ ενταση. Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να ηρεμησεις. Ενδεχομενως πρεπει να επισκεφτεις εσυ εναν ειδικο να σε βοηθησει να αποφορτιστεις για να εισαι σε θεση να βοηθησεις το παιδι σου. Δεν πιστευω οτι το παιδι θα ξεπερασει ετσι ευκολα το θεμα που δημιουργηθηκε αφου ακομη ειναι σε αμυνα, ενδεχομενως φαινεται γραφικος στα αλλα παιδακια και αυτο του δημιουργει αμηχανια και ντροπη. Πιστευω οτι αυτα τα συναισθηματα δεν θα τα ξεπερασει οσο εσυ συνεχιζεις να πυροδοτεις αυτη την ενταση. Ενδεχομενως αν αλλαζε σχολειο να ηρεμουσατε και οι δυο.

Στην φαση αυτη θα πρεπει να αποφασισεις αν θα συνεχισεις να παριστανεις τον 'ζορο' ή να αντιμετωπισεις το προβλημα σαν ωριμος ενηλικας που αυτο που οδηγει τις πραξεις του ειναι η κατανοηση των προβληματων που εχει το παιδι του και η επιθυμια του να βοηθησει στην αντιμετωπιση τους.

Ευχομαι να παρεις τις σωστες αποφασεις γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς, το τι γράφω εδώ, με το τι λέω μέσα στο σπίτι ή στο ίδιο το παιδί, δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

 

Κατά δεύτερον, το παιδί φέτος, στο νέο τμήμα του, έχει ήδη αποκτήσει κάποιους φίλους, αλλά το πιο αναπάντεχο, είναι πως πλέον παίζει με όλους τους παλιούς συμμαθητές του, από το παλιό τμήμα, κάτι που πέρυσι δεν συνέβαινε.

 

Τρίτον, πέρυσι στα διαλείμματα, περιφερόταν μόνος του, και κάθε τρεις και λίγο "ενοχλούσε" τον μεγαλύτερο αδελφό του... Φέτος, ο μεγαλύτερος αδελφός του, ούτε που τον έχει συναντήσει κατά την διάρκεια των διαλειμμάτων, κάτι που επιβεβαιώνει ότι το παιδί δεν έχει λόγο να κάνει παρέα μαζί του, αφού έχει την δικιά του παρέα.

 

Τα περί Πειραιωτών και Ολυμπιακών, εφ όσον δεν καταλαβαίνεις ότι είναι χιούμορ, τι να πω. Το ότι έχω κατάλοιπα από την δικιά μου μαθητική περίοδο, αυτό είναι βέβαιο. Επίσης, δεν θα ήθελα με τίποτα, τα παιδιά μου να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι. Εάν πρέπει να απολογηθώ γι αυτό, συγνώμη, αλλά βαριέμαι να το κάνω. Συγνώμη που δεν συμμερίζομαι το όνειρο του μέσου Έλληνα, να βολευτεί το παιδί του στο δημόσιο. Πάντως εγώ ή άλλο μέλος της οικογένειας μου, δεν θα κατηγορηθούμε από κανέναν Πάγκαλο ότι μας διόρισε και τα φάγαμε παρέα του. Χρέωσε το κι αυτό σαν απωθημένο μου. Έχω κι άλλα απωθημένα που δεν έχω αποκαλύψει... Εάν είναι τόσο σημαντικό να είμαι συμπαθής σε εσένα, τότε να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό, να με εξετάσει.

 

Πάντως, επειδή εκτός των άλλων τυχαίνει να είμαι πολύτεκνος, έχω 5 παιδιά, εκ των οποίων το πρώτο είναι ήδη στην Αγγλία για δοκτορά, το δεύτερο φέτος τελειώνει χημικός μηχανικός του ΕΜΠ, το τρίτο είναι στην ΑΣΟΕ, και όλα είναι εξαιρετικά παιδιά, εάν ένας τόσο κομπλεξικός και αντιπαθητικός άνθρωπος με βίαια ξεσπάσματα σαν εμένα, έφτιαξε 5 υπέροχους ανθρώπους, τότε... μακάρι να υπήρχαν κι άλλοι τρελοί σαν κι εμένα, κατά την γνώμη μου πάντα!!!

 

Βέβαια... θα μου πεις ότι εγώ είμαι που λέω ότι τα παιδιά μου είναι υπέροχα, και από τα λόγια μου, δεν μπορεί να υπάρχει αντικειμενικότητα. Αλλά... κι εσύ από τα λόγια μου με έκρινες κομπλεξικό και βίαιο.

 

Αμηχανία και ντροπή, ένοιωθε πέρυσι το παιδί, ότι η δασκάλα που έχει στα χέρια της παιδάκια με την άδεια του Ελληνικού κράτους, τον ξεφτίλιζε, τον τιμωρούσε με ορθοστασία, χαρακτήριζε το γραπτό του χαρτί τουαλέτας, κλπ. Φέτος, δεν νοιώθει καμία ντροπή. Ίσα ίσα.

 

Και βέβαια είμαι θυμωμένος. Αλλά αυτό αφορά εμένα, όχι το παιδί.

 

ΥΓ. Τα περί φακέλου, δεν τα φαντάστηκα εγώ, μας τα είπε "εμπιστευτικά" η πρόεδρος του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Επεξεργάστηκαν by amangos
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Ως εκπαιδευτικός πρέπει να πω ότι φάκελος που ακολουθεί το παιδί σε όλη τη σχολική του ζωή δεν υπάρχει. Αυτά είναι θεωρίες συνωμοσίας!

Σε κάποια σχολεία (είναι θέμα του τρόπου λειτουργίας του κάθε σχολείου) υπάρχει φάκελος του παιδιού στον οποίο αναγράφεται η πρόοδος του παιδιού,πιθανον δυσκολίες που αντιμετώπισει ή προβλήματα συμπεριφοράς. Αυτός ο φάκελος υπάρχει για το καλό του παιδιού και για να βοηθήσει το εκπαιδευτικό έργο του συναδέλφου που θα αναλάβει το παιδί στην επόμενη τάξη αλλά και για την ενημέρωση των γονέων.Δεν είναι λοιπόν ένας μυστικός φάκελος!

Σε καμία βέβαια περίπτωση ο φάκελος αυτός(αν υπάρχει) δεν ακολουθεί το παιδί στο γυμνάσιο ή στο λύκειο.

XkK0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση, πως... ο φάκελος προόδου, προφανώς έχει παρουσιαστεί σε εμάς σαν μια μορφή κρυφού φακελώματος, για να μας φοβίσουν και να αποθαρρυνθούμε να συνεχίσουμε να τρωγόμαστε με την δασκάλα.

 

Έχουν γίνει και άλλα χαζά, αλλά δεν θέλω να σας κουράσω με άδικες λεπτομέρειες. Ο στόχος είναι να μας αποθαρρύνουν, είναι φως φανάρι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...