ΓΙΑΝΝΑ Η. Κ

ΑΠΟΛΥΣΗ - ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?

Recommended Posts

Καλησπερα,θα βγω πρωτη φορα σε ανεργεια. Θα ηθελα ν ρωτησω παιρνω και για τα παιδια επιδομα. Δε τα ασφαλιζω εγω (ικα) αλλα ο συζυγος μου που ειναι δημοσιος υπαλληλος. Αλλοι μου λενε οχι αλλοι ναι. Στο τοπικο οαεδ η μια υπαλληλος μου ειπε οχι κ οταν τη ρωτησα γιατι εγω δεν εχω παιδια(;) ρωτησε μια αλλη κ μου λεει ναι. Τι ισχυει τελικα;

Τα δικα μου παιδιά είναι ασφαλισμένα πάνω μου. Ο αντρας μου είναι άνεργος και παίρνει το επιδομα για τα παιδια. Είχε ρωτήσει μάλιστα τι γίνεται αν μείνουμε και οι δυο άνεργοι και του απάντησαν οτι το παίρνουν και οι δυο.

Βέβαια εμείς είμαστε και οι δυο ικα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα θελω να ρωτησω και εγω κατι..πληρωνω τα ενσημα μου για να βγω ταμειο ανεργιας και να μου γινει απολυση τωρα βρισκομαι στον 5 μηνα η απολυση θα γινει τελος ιουλιου οποτε αρχες αυγουστου θα παω να καταθεσω τα χαρτια για ταμειο ανεργιας.. λετε να μου πουν τιποτα στον οαεδ πως με απελυσε εγκυος? (εφοσον δεν θα κανω καταγγελια και τετοια χαζα,αφου ηθελα και εκανα απολυση) ?? εχω ψιλο αγχωθει και σκεφτομαι πως θα παω χωρις να φαινεται οτι ειμαι εγκυος..απ οτι ακουσα αυτοι εφοσον πας τα χαρτια ξανα ζητανε να σε δουν σε 3μηνες.

εδω λιγο τ εχασα..δηλαδη.κανω χαρτια, μετα απο ενα μηνα περνω εγκριση και μετα απο τον μηνα που εκανα την αιτηση μετραει 3μηνες η απο την εγκριση..? γιατι οκτωμβριο γενναω μην τυχει μεσα στον οκτωμβρη και δεν μπορω να παω και χασω αδικα τα λεφτα μου.

Είναι λίγο λέπτο το ζητημα σου. Ουσιαστικά παρανομείς....

Θα ήταν καλύτερο να σου κάνουν μια σύμβαση ορισμένου χρόνου η οποία λήγει την μέρα που θες. Έτσι η απόλυση δεν είναι παράνομη ακόμα κ σε περίπτωση κύησης.

Θεωρητικά δεν θα σου πει κανείς τίποτα αλλά είναι ρίσκο.

Καλησπερα,θα βγω πρωτη φορα σε ανεργεια. Θα ηθελα ν ρωτησω παιρνω και για τα παιδια επιδομα. Δε τα ασφαλιζω εγω (ικα) αλλα ο συζυγος μου που ειναι δημοσιος υπαλληλος. Αλλοι μου λενε οχι αλλοι ναι. Στο τοπικο οαεδ η μια υπαλληλος μου ειπε οχι κ οταν τη ρωτησα γιατι εγω δεν εχω παιδια(;) ρωτησε μια αλλη κ μου λεει ναι. Τι ισχυει τελικα;

Καλησπερα θα προσκομισεις το βιβλιαριο του συζυγου σου και των παιδιων και θα παρεις κανονικα 10% για καθε παιδι.

Σε οποιοδηποτε ασφαλιστικο φορεα και να ειναι ασφαλισμενα τα παιδια την προσαυξηση την παιρνεις κανονικοτατα.

Τα δικα μου παιδιά είναι ασφαλισμένα πάνω μου. Ο αντρας μου είναι άνεργος και παίρνει το επιδομα για τα παιδια. Είχε ρωτήσει μάλιστα τι γίνεται αν μείνουμε και οι δυο άνεργοι και του απάντησαν οτι το παίρνουν και οι δυο.

Βέβαια εμείς είμαστε και οι δυο ικα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

Εαν λαμβανεται και οι δυο την προσαυξηση να πας να το πεις γιατι σε ελεγχο που θα γινει στους φακελους σας και δουν οτι και οι δυο παιρνετε την προσαυξηση θα σου ανακαλεσουν το ταμειο . ενας απο τους δυο συζυγους εφοσον ειναι και οι δυο ανεργοι μπορει να παιρνει την προσαυξηση του υψους 10% ανα παιδι.

Καλησπέρα!

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω τα ενσημα για το ταμείο ανεργιας, αλλά επειδή απο την τελευταία μου δουλεια παραιτηθηκα έβαλα ενα ενσημο κάπου για να έχω την απόλυση. Εκανα τα χαρτιά για το επίδομα στις 2/11/16. Ακόμα δεν μου έχουν βάλει χρήματα γιατί λέει έχει κολλήσει το θέμα μου στο ΙΚΑ για επιβεβαίωση πραγματικής εργασίας. Εμένα τωρα, το θέμα μου είναι το εξης: βρήκα δουλεια με μερικη απασχόληση σε μια εταιρια. Αν μου κανουν πρόσληψη και τελικά εγκριθεί το ταμείο θα πάρω τους 3 μηνες που μου χρωστάνε;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα