Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΛΥΣΗ - ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?


Recommended Posts

δεν ειναι οτι εμεις δεν ξερουμε τι μας γινεται σαν υπαλληλοι ΑΠΛΑ αυτοι που φτιαχνουν και πειραζουν το προγραμμα καθημερινα δεν ξερουν τι τους γινεται και το τι αντιμετωπιζουμε εμεις στις υπηρεσιες...

 

 

Τα χρηματα απο οτι βλεπουμε απο το συστημα απο την δευτερα δειχνει οτι τα χρηματα μπαινουν αυτοματα απο τα κεντρικα απλα ο ανεργος πρεπει να παρουσιαζεται καθε τριμηνο να δινει το παρων και να υπογραφει μια υπευθυνη δηλωση παρουσιας.εαν δεν γινει αυτο αυτοματα το συστημα στερει πληρωμες...

 

 

το ολοκληρο ταμειο ομως μην περιμενεις να ειναι 461? γιατι πλεον το ανωτερο χωρις παιδια ιεναι μολις 360? :(οχι δεν θα πιστωθουν πριν την ημερομηνια που δινει το συστημα δηλαδη μετα απο 2 μηνες...

 

δεν ειπα οτι εσεις δεν ξερετε τι σας γινεται...προς θεου, μην παρεξηγησαι....ισα ισα που εσυ μας ενημερωνεις και μας βοηθας συνεχεια...

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 553
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καήσπερα.δεν ηξερα ολες αυτες τις αλλαγες στο συστημα του οαεδ....τι αλλο θα σκεφτουν..αυτοι βεβαια τους μισθους τους κανονικοτατα.και εμεις να αναζητουμε ψιχουλα για βασικες αναγκες των παιδιων.:evil:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.δεν ηξερα ολες αυτες τις αλλαγες στον οαεδ.τι αλλο θα σκεφτουν..και αυτοι βεβαια τους μισθους κανονικοτατα και εμεις να ανζητουμε ψιχουλα για βασικες αναγκες των παιδιων......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

agkiolina θα μου λυσεις μια ακομα απορια αν μπορεις? ο χρονος επιδοτησης απο τι εξαρταται? δηλαδη αν θα επιδοτηθεις για 1 χρονο η λιγοτερο?

απο τα ενσημα

εαν εχεια παρει ξανα ταμειο τα τελευταια χρονια θελει μονο στο 14ημνο πλην τους 2 τελευταιους μηνες να εχεις το λιγοτερο 125 για να μπεις στο ταμειο ... αλλιως αν μπαινεις για πρωτη φορα θελει 2 χρονια γεματα ενσημα...

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση agkiolina! Έχω απόλυση τώρα το Μάρτιο. Απο το Σεπτέμβριο και μετά που τελείωσε το 6μηνο έχω 75 ένσημα κα βγάζω του Φεβρουαρίου και Μαρτίου. Πριν την άδεια τοκετού έχω ένσημα για 3μηνες. Έχω ξαναπάρει πιο παλιά ταμείο, τώρα μπορώ να πάρω, τι λες? επισεις για να μην χάσω την αποζημίωση συμφωνησαμα απόλυση στους 15μηνες, θα έχω πρόβλημα στον ΟΑΕΔ? ευχαριστώ περιμένω αν ξέρετε κ οι υπόλοιπες να μα ενημερώσετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο τα ενσημα

εαν εχεια παρει ξανα ταμειο τα τελευταια χρονια θελει μονο στο 14ημνο πλην τους 2 τελευταιους μηνες να εχεις το λιγοτερο 125 για να μπεις στο ταμειο ... αλλιως αν μπαινεις για πρωτη φορα θελει 2 χρονια γεματα ενσημα...

 

σορυ και παλι αλλα για να καταλαβω......εγω πριν απο 2 χρονια βγηκα ταμειο αλλα μετα τους 5 μηνες το διεκοψα γιατι βρηκα δουλεια.τωρα που με ξανα απολυουν και εχω γυρω στα 245 ενσημα για ποσο καιρο θα επιδοτηθω???

ευχαριστω:!:

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω μήπως ξέρετε.. Επειδή προβλέπω σύντομα να μπαίνει ο σύζυγος στο ταμείο ανεργίας, δικαιούται να πάρει προσαύξηση στα 359 ευρώ λόγω παιδιού που είναι ασφαλισμένο στο δικό μου ταμείο (τράπεζα) ή όχι (θα έπρεπε να το είχε ασφαλισμένο αυτός στο ΙΚΑ);

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω μήπως ξέρετε.. Επειδή προβλέπω σύντομα να μπαίνει ο σύζυγος στο ταμείο ανεργίας, δικαιούται να πάρει προσαύξηση στα 359 ευρώ λόγω παιδιού που είναι ασφαλισμένο στο δικό μου ταμείο (τράπεζα) ή όχι (θα έπρεπε να το είχε ασφαλισμένο αυτός στο ΙΚΑ);

Ευχαριστώ!!

προσπαθω μερες να σας απαντησω αλλα το ιντερνετ δεν με θελει ...

ναι δικαιουται κανονικα να παρει την προσαυξηση θα του δωσεις τα βιβλιαρια πρωτοτυπα και φωτοτυπιες και θα τα καταθεσει

σορυ και παλι αλλα για να καταλαβω......εγω πριν απο 2 χρονια βγηκα ταμειο αλλα μετα τους 5 μηνες το διεκοψα γιατι βρηκα δουλεια.τωρα που με ξανα απολυουν και εχω γυρω στα 245 ενσημα για ποσο καιρο θα επιδοτηθω???

ευχαριστω:!:

ναι με τα ενσημα που μου λες πως εχεις παιρνεις για 10 μηνες ταμειο ...

Μια ερώτηση agkiolina! Έχω απόλυση τώρα το Μάρτιο. Απο το Σεπτέμβριο και μετά που τελείωσε το 6μηνο έχω 75 ένσημα κα βγάζω του Φεβρουαρίου και Μαρτίου. Πριν την άδεια τοκετού έχω ένσημα για 3μηνες. Έχω ξαναπάρει πιο παλιά ταμείο, τώρα μπορώ να πάρω, τι λες? επισεις για να μην χάσω την αποζημίωση συμφωνησαμα απόλυση στους 15μηνες, θα έχω πρόβλημα στον ΟΑΕΔ? ευχαριστώ περιμένω αν ξέρετε κ οι υπόλοιπες να μα ενημερώσετε!

τα ενσημα του 6 μηνου κανονικα μετριουνται στο ταμειο ανεργιας αλλα ρωτα τον υπαλληλο που βγαζει την επιδοτηση για να δειξεις οτι το ξερεις γιατι μερικοι δεν το υπολογιζουν.το τι εχεις συμφωνησει εσυ με τον εργοδοτη για την απολυση δεν αφοραν τον οαεδ

 

Link to comment
Share on other sites

Agkiolina σε ευχαριστώ... Με τα βιβλιάρια του ΙΚΑ που δεν είναι θεωρημενα, τι κάνετε στον ΟΑΕΔ?τα δέχεστε?

για το ταμειο ανεργιας πρεπει το οικογενειακο βιβλιαριο να ειναι θεωρημενο ... τους στελνουμε και τα φτιαχνουν δεν γινεται αλλιως δεν θα μπορει να βγει η επιδοτηση δυστυχως...αν και το ικα εχει δωσει παραταση αλλα δεν μας παιρνει ο χρονος εμας , θα πρεπει να αφησουμε την αιτηση μεχρι να τους ερθει η ανανεωση στο σπιτι

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Agkiolina σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη. 1. Οι φορές που μπορείς να πάρεις επίδομα ανεργίας είναι 2; μιλάω για υπάλληλο ή εργάτη και όχι τις ειδικές περιπτώσεις (εποχικοί, τουριστικά, οικοδόμοι κλπ) και 2. Τα ένσημα σου πρέπει να είναι συνεχόμενα στον ίδιο εργοδότη; αν αυτός εν τω μεταξύ αλλάξει επωνυμία κι εσύ συνεχίζεις να εργάζεσαι κανονικά μπορεί να μη δικαιούσαι γιατί θα φαίνεται διαφορετικός;;(ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ γιατί κι εγώ έτσι που το έγραψα δυσκολεύομαι..;)) Και πάλι σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Agkiolina σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη. 1. Οι φορές που μπορείς να πάρεις επίδομα ανεργίας είναι 2; μιλάω για υπάλληλο ή εργάτη και όχι τις ειδικές περιπτώσεις (εποχικοί, τουριστικά, οικοδόμοι κλπ) και 2. Τα ένσημα σου πρέπει να είναι συνεχόμενα στον ίδιο εργοδότη; αν αυτός εν τω μεταξύ αλλάξει επωνυμία κι εσύ συνεχίζεις να εργάζεσαι κανονικά μπορεί να μη δικαιούσαι γιατί θα φαίνεται διαφορετικός;;(ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ γιατί κι εγώ έτσι που το έγραψα δυσκολεύομαι..;)) Και πάλι σε ευχαριστώ!

Οι φορες που μπορεις να παρεις ταμειο ανεργιας ειναι απειρες... παντα ομως για να μπεις στο ταμειο θελει 7 μηνες εργασιας πλην τους 2 τλευταιους μηνες και στο συνολο των 5 αυτων μηνων να υπαρχουν 125 ενσημα {οχι εποχικοι ουτε οικοδομοι}

μπορει μεσα στους 7 αυτους μηνες να εχεις αλλαξει 3 εργοδοτες δεν μας νοιασει ΑΠΛΑ οταν καταθεσεις την τελευταια καταγγελια απολυσης θα πρεπει να καταθεσεις και ολες τις αλλες ειτε απολυσεις ειτε οικεωθελους αποχωρησεις για να δειξεις οτι δεν εργαζεσαι στους αλλους... ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω

 

Link to comment
Share on other sites

κανεις??

 

Καλημέρα,

 

Ναι μπορείς να πάρεις επαπειλούμενη άδεια αλλά θα πρέπει μετά να πας στον ΟΑΕΔ να παγώσεις το ταμείο. Με το χαρτί που θα σου δόσουν απο κεί, με το χαρτί της αδειας ασθενείας απο γιατρό του ΙΚΑ και με τα βιβλιαρια υγείας θα τα καταθέσεις στο ΙΚΑ της περιοχής σου. Για τις μέρες αδείας πληρώνεσαι απο το ΙΚΑ. Εγώ πήγα και το έκανα αυτό μόλις χθές.

 

Με ένα προστατευομενο μέλος μου δώσανε μόλις 10,22 ευρώ επιδότηση την ημέρα. Τα σαβ/κα δεν μετράνε. Δηλ. για 15 μέρες αδειας που είχα ξεκινώντας απο την Παρασκευή μου υπολογίσανε 12 μερες χ 10,22 ευρώ. Μου αφαιρέσανε και την Παρασκευή και δεν προλαβα να ρωτήσω γιατί.

 

Αν χρειαστείς κάτι αλλο ρώτα

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χθές πήγα στον ΟΑΕΔ,

 

Το ταμείο για το μήνα Μαρτιο ήταν μειωμένο, αναλογικά μάλλον το είχαν μειωμένο απο 12 Μαρτίου.

 

Ξεχασα όμως να ρωτήσω για το δώρο Πάσχα, άκουστηκε κάτι πότε θα το πάρουμε ? Μαλλον μειωμένο θα είναι και αυτό ε ?

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χθές πήγα στον ΟΑΕΔ,

 

Το ταμείο για το μήνα Μαρτιο ήταν μειωμένο, αναλογικά μάλλον το είχαν μειωμένο απο 12 Μαρτίου.

 

Ξεχασα όμως να ρωτήσω για το δώρο Πάσχα, άκουστηκε κάτι πότε θα το πάρουμε ? Μαλλον μειωμένο θα είναι και αυτό ε ?

το ταμειο σου υπολογιστηκε για τον μηνα μαρτιο απο την επομενη της προηγοημενης πληρωμης σου μεχρι της 12/3 με το πρηγουμενο ποσο και απο τοτε μεχρι την ημερα πληρωμης σου με το νεο ποσο ... το δωρο πασχα δεν θα το δεις ποτε οπως και το δωρο χριστουγεννων στην λιστα πληρωμων σου μπαινει παντα αυτοματα... την μεγαλη εβδομαδα θα μπει ποια μερα δεν ξερω να σου πω

 

Link to comment
Share on other sites

agkiolina μου μια χαζη ερωτηση απο μια ανυπομονη υπαρξη!!!! αν η πρωτη μερα που μου ειπαν να παω για παραλαβη αποφασης επιδοτησης, πεφτει σαββατο,.... να παω παρασκευη??? η θα με κραξουν?????

Link to comment
Share on other sites

agkiolina μου μια χαζη ερωτηση απο μια ανυπομονη υπαρξη!!!! αν η πρωτη μερα που μου ειπαν να παω για παραλαβη αποφασης επιδοτησης, πεφτει σαββατο,.... να παω παρασκευη??? η θα με κραξουν?????

μπορεις να πας δεν θα σε κραξουν ... :D και απο ολα αυτα που βλεπουμε απο τις πληρωμες εσυ θα δωσεις το παρων και τα λεφτα θα εχουν εγκριθει απο το πρωβι και η πιστωση θα γινει τ απογευμα της παρασκευης..να ξερεις παντα οτι οταν η ημερομηνια πληρωμης πεφτει ειτε σαββατοκυριακο ειτε σε αργια πας την προηγουμενη για πληρωμη

 

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πας δεν θα σε κραξουν ... :D και απο ολα αυτα που βλεπουμε απο τις πληρωμες εσυ θα δωσεις το παρων και τα λεφτα θα εχουν εγκριθει απο το πρωβι και η πιστωση θα γινει τ απογευμα της παρασκευης..να ξερεις παντα οτι οταν η ημερομηνια πληρωμης πεφτει ειτε σαββατοκυριακο ειτε σε αργια πας την προηγουμενη για πληρωμη

thank u, thank u, thank u!!!!!;););) μολις εχω νεα θα ενημερωσω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...