Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιες...........!!!


mimika

Recommended Posts

Κορίτσια καθότι μπαίνω σιγά σιγά στον 7ο μήνα, θα ήθελα να ξεκινήσω μαθήματα ανώδυνου τοκετού και να έρθω σε επαφή με μαία. Προφανώς και σκοπεύω να ρωτήσω και τον γιατρό μου σχετικά, αλλά θα ήθελα αν κάποια από εσάς έχει πολύ καλή εμπειρία από την μαία της και ήταν απόλυτα ευχαριστημένη να μου στείλει πμ με τα στοιχεία της ώστε να επικοινωνήσω μαζί της. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, βλέπετε ο καιρός περνά και θέλω τουλάχιστον το θέμα της μαίας να το τακτοποιήσω.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 309
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας!

Πρόκειται να γεννήσω τέλη Οκτωβρίου στη Θεσσαλονίκη και ψάχνω για μια καλή μαία να με βοηθήσει με τις αναπνοές, το θηλασμό και τα συναφή. Θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, χωρίς επισκληρίδιο, οπότε θα προτιμούσα κάποια που να είναι αυτής της φιλοσοφίας. Μήπως έχετε να μου συστήσετε κάποια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αχ, κάτι μου λέει ότι δεν πρέπει να μιλήσω σε αυτό το τόπικ γιατί είμαι μαία αλλά μερικά πράγματα θα ήθελα να τα πω. Θα μιλήσω ΜΟΝΟ γι΄αυτά που ξέρω εγώ που εργαζόμουν σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας.

 

Οι μαίες που εργάζονται μόνιμα σε αυτά τα νοσοκομεία είναι για να σας φροντίζουν να μη σας λείψει κάτι και να κάνουν το ίδιο και για το μωρό. Στο θηλασμό έχουν εντολή να μην επεμβαίνουν, δηλαδή μπορούν να σας βοηθήσουν αλλά όχι να σας υποδείξουν αν πρέπει να βάλετε θήλαστρο κλπ. Γι' αυτά είναι υπεύθυνοι οι γιατροί σας και οι δικές τους μαίες. Ένα 90% των γιατρών στο εν λόγω μαιευτήριο έχει δικές του μαίες οι οποίες έχουν τον πρώτο λόγο σε σχέση με τις μαίες του νοσοκομείου.

 

Γενικότερα, όλες θα προσπαθήσουν να σας πείσουν να δώσετε συμπλήρωμα στα παιδιά σας. Και θα του δώσουν κι εκείνες τη νύχτα. Λυπάμαι που το λέω αλλά είσαστε πολύ ανυπεράσπιστες απέναντι σε αυτό, είναι γεγονός ότι κάποιο ποσοστό -μεγάλο κιόλας- ΠΡΕΠΕΙ να πάρει ξένο γάλα, ξέρετε ότι οι λόγοι είναι οικονομικοί, δεν σας το λέω εγώ πρώτη. Εγώ αυτό που προτείνω (και το κάνω μόνο ανώνυμα για ευνόητους λόγους) είναι να ηρεμήσετε, να προσπαθήσετε να δώσετε πρωτόγαλα κι όχι ξένο (αν και θα του το δώσουν άλλοι) και να κάνετε υπομονή να πάτε με το καλό σπίτι σας κι εκεί να συμβουλευτείτε μια μαία που θα έχετε διαλέξει εσείς. Ο θηλασμός δεν είναι εύκολος για όλες τις μαμάδες και είναι και μια πολυ αγχωτική διαδικασία για όσες δεν το έχουν ξανακάνει (πολλές φορές και για τις υπόλοιπες). Δεν χρειάζετε να φρικάρετε τις πρώτες 4 μέρες. Κάντε ό,τι μπορείτε και κάντε υπομονή μέχρι να φύγετε για το σπίτι. Κι εκεί θέστε εσείς τους κανόνες.

 

Και κάτι ακόμα. Το θήλαστρο, σας παρακαλώ, με προσοχή. Είναι το μωρό που θα κανονίσει την παραγωγή του γάλακτος όχι το θήλαστρο. Όχι ότι δεν χρειάζεται σε ορισμένες περιπτώσεις αλλά συμβαίνει το εξής: πολλές μανούλες δεν καταφέρνουν με την πρώτη να βάλουν το μωρό σωστά στο στήθος κι αρχίζουν να ανησυχούν αν το μωρό πεινάει. Και αρχίζουν θήλαστρο για να βγάλουν ικανοποιητική ποσότητα (τι να σημαίνει άραγε αυτό το "ικανοποιητική") για να του το δώσουν με μπιμπερό να χορτάσει. Και το στήθος αρχίζει να παράγει γάλα σαν τρελό και πετρώνει, κάνει μαστίτιδες κλπ. Ηρεμία, το μωρό δεν πεινάει τόσο όσο νομίζετε τις 2-3 πρώτες μέρες (και επαναλαμβάνω, ό,τι και να σας λένε, το ξένο γάλα το δίνουν λιγο-πολύ σε όλα τα μωρά).

 

Νιώθω ότι κάνω κάτι άκρως αντιδεοντολογικό αλλά επειδή είμαι κι εγώ μαμά που τελικά δεν κατάφερε να θηλάσει όσο θα ήθελε (αν και μαία, σνιφ) νιώθω και χρεος να πω 2 πράγματα.

 

Καλή τύχη σε όλες.

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε sol για την ειλικρινή απάντηση σου.

 

Να πω μονο κάτι που μας είπαν στο σεμιναριο θηλασμού που έγινε πρόσφατα στο διήμερο ΠΡΟΛΗΨΗ-ΥΓΕΙΑ στο Μέγαρο Μουσικής.

 

Το στομάχι του μωρού τις πρώτες μέρες χρειάζεται μονο 5ml γάλα οπότε το πρωτόγαλα που βγαίνει ειναι αρκετό! Μην σας παραμυθιάσει κανείς οτι ειναι λίγο και δεν φτάνει.

 

 

Ελπίζω εγω που θα γεννήσω στο ΕΛΕΝΑ και το εχεις το μωρό μαζί σου συνέχεια να μην αντιμετωπίσω θέμα κρυφού ταϊσματος!!

Link to comment
Share on other sites

Το στομάχι του μωρού τις πρώτες μέρες χρειάζεται μονο 5ml γάλα οπότε το πρωτόγαλα που βγαίνει ειναι αρκετό! Μην σας παραμυθιάσει κανείς οτι ειναι λίγο και δεν φτάνει.

 

:wink:

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

De μου λες βρε σολ.......πως γινεται μαιες και να μη καταφερατε να θηλασετε? Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο......

 

Μια μαια γνωστη μου που μου πε καποια πραγματα, ενω μαλιστα εκανε μαθηματα ανωδυνου και θηλασμου σε δημοσιο νοσοκομειο, μονο το 3ο της παιδι καταφερε να θηλασει για ενα χρονο.......

 

Επισης μια μαια ηταν στο δωματιο μου και γεννησαμε μαζι........ενω στην αρχη τα κανε ολα σωστα και μου δειχνε κιολας, στο τελος αρχισε να δινει ξενο γαλα στο μωρο γιατι πειστηκε πως δεν του φθανει.......βεβαια εκεινη δεν δουλευε ως μαια με μωρα........ηταν σε αλλο τμημα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

De μου λες βρε σολ.......πως γινεται μαιες και να μη καταφερατε να θηλασετε? Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο......

 

Μια μαια γνωστη μου που μου πε καποια πραγματα, ενω μαλιστα εκανε μαθηματα ανωδυνου και θηλασμου σε δημοσιο νοσοκομειο, μονο το 3ο της παιδι καταφερε να θηλασει για ενα χρονο.......

 

Επισης μια μαια ηταν στο δωματιο μου και γεννησαμε μαζι........ενω στην αρχη τα κανε ολα σωστα και μου δειχνε κιολας, στο τελος αρχισε να δινει ξενο γαλα στο μωρο γιατι πειστηκε πως δεν του φθανει.......βεβαια εκεινη δεν δουλευε ως μαια με μωρα........ηταν σε αλλο τμημα....

 

 

Εγω νομίζω οτι απλά και οι μαίες έχουν μεγάλη εμπιστοσύνη στους γιατρούς και τους παιδίατρους οι οποίοι δίνουν αβέρτα ξένο γάλα γιατι και καλά δεν φτάνει της μαμάς ενω στα λογια το μητρικό γάλα ειναι το καλύτερο :( εξάλλου ειναι κι αυτές γυναίκες, πολυάσχολες, ισως δεν εχουν τον χρονο και την πραγματική διάθεση για αποκλειστικό θηλασμο.

Ειναι λυπηρό....δεν ξέρω πραγματικά τι μαθαίνουν στους σπουδαστές της ιατρικής και της μαιευτικής στη χώρα μας...

Οι μαίες πάντως στο παραπάνω σεμινάριο ήταν η πρόεδρος και η γραμματέας του Συλλόγου Μαιών και ήταν πολύ ψαγμένες και μας είπαν τι να προσέξουμε και τι όχι. Η μια απο αυτες θήλασε 2,5 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Μα το λεω για κοπελες μαιες που ηθελαν να θηλασουν και δεν τα καταφεραν........εμεις καναμε 1 σεμιναριο και ξεραμε οτι χρει;ζοταν να τα βγαλουμε περα........αυτες???

 

 

Μου το λεγε η γνωστη μου...πως διδασκε για τον θηλασμο και μονο το τριτο της παιδι καταφερε να θηλασει...... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μα το λεω για κοπελες μαιες που ηθελαν να θηλασουν και δεν τα καταφεραν........εμεις καναμε 1 σεμιναριο και ξεραμε οτι χρει;ζοταν να τα βγαλουμε περα........αυτες???

 

 

Μου το λεγε η γνωστη μου...πως διδασκε για τον θηλασμο και μονο το τριτο της παιδι καταφερε να θηλασει...... :roll:

 

 

Να σου πω κι εγω γι'αυτο δεν θα πάρω τελικά μαία αλλα στράφηκα στον Διεθνή Σύνδεσμο Θηλασμού και την Τρίτη θα πάω σε μια συνάντηση τους. Ειναι οι μονοι ειδικοί στο θέμα και προθυμοι να σε βοηθήσουν ανα πάσα στιγμή. Οτι και να μου πουν στο μαιευτήριο θα εχω τα αυτιά μου κλειστά!

Καλά δεν παίζει να παει πιο στραβωμένη έγκυος απο εμένα και να απαιτεί το ένα και το άλλο :)

Με βλέπω να με πετάνε έξω απο το ΕΛΕΝΑ :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη δουλεια θα κανεις.......

 

Να ξερεις οτι ο χειροτερος εχθρος σου μετα την γενν ειναι συνηθως οι συγγενεις......κατι παθαινουν και μεταλασσονται......απο το αγχος μη μεινει νηστικο το μωρο, μπορει να σε πρηζουν να δωσεις ξενο γαλα......η μανα σου....ο αντρας σου...η πεθερα σου (αυτο γκαραντι :lol: ).......πρεπει να σαι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ προετοιμασμενη για ολα τα ενδεχομενα να ξερεις τα παντα......μπορει να σου λενε"καλα ολα αυτα που ξερεις, αλλα στην επριπτωση του μωρου σου ειναι διαφορετικα....ΠΡΕΠΕΙ να πιει και ξενο γαλα!"

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ΜΑνα μου κουβαλουσε στο θαλαμο μαιες γνωστες της για να μου πουν,

 

1. το μωρο ειναι μεγαλο και δεν φθανει το γαλα μου

2. ακομα δεν εχω γαλα, ας μεγαλωσει λιγο και μετα το θηλαζω (στο σχολειο πουχου)

3.Μα ειναι στηθοε αυτο που εχω και περιμενω να θηλασω κιολας? Με τετοιες θηλες? Τς τς.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βερα συμφωνω 100%...οταν εκλεγε η μικρη μου που θηλαζα αποκλειστικα παντα ρωταγαν ολοι με τρομο στο βλεμμα...''μηπως πειναει το παιδι" τι και αν την ειχα ταισει πριν 2 λεπτα....ελεος...

Το καλυτερο το ειχε πει ο πεθερος μου....οταν η μικρη ειχε κολικους και εκλεγε τα απογευματα...οτι το γαλα μου ηταν σαν νερο και δεν την χορταινε και γιαυτο εκλεγε...μου ειχε προτεινει μαλιστα να κανω εξεταση στο γαλα μου να μην ταλαιπωρω το παιδι η κακουργα μανα!!!! :shock::shock: Ελεος δηλαδη...

 

Παντως οτι και αν λεγανε δεν με ενοιαζε και καταφερα να θηλασω ενα χρονο τη μικρη μου... :wink::D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Βερα συμφωνω 100%...οταν εκλεγε η μικρη μου που θηλαζα αποκλειστικα παντα ρωταγαν ολοι με τρομο στο βλεμμα...''μηπως πειναει το παιδι" τι και αν την ειχα ταισει πριν 2 λεπτα....ελεος...

Το καλυτερο το ειχε πει ο πεθερος μου....οταν η μικρη ειχε κολικους και εκλεγε τα απογευματα...οτι το γαλα μου ηταν σαν νερο και δεν την χορταινε και γιαυτο εκλεγε...μου ειχε προτεινει μαλιστα να κανω εξεταση στο γαλα μου να μην ταλαιπωρω το παιδι η κακουργα μανα!!!! :shock::shock: Ελεος δηλαδη...

 

Παντως οτι και αν λεγανε δεν με ενοιαζε και καταφερα να θηλασω ενα χρονο τη μικρη μου... :wink::D

 

 

Μπράβο σου!!! Αυτος ειναι και ο στόχος μου :)

Καλά θα γινω πολύ bitch κορίτσια!....κι όποιον πάρει ο χάρος!

Ειδικά με τα πεθερικά μου αμα πουν κανένα κουλό :wink: μη σας πω οτι παρακαλάω να πουν καμιά μ@@@@@ για να τους ταπώσω! Τζάμπα εχω βγάλει τα στραβά μου τόσο καιρό; Αμ πως!

Link to comment
Share on other sites

De μου λες βρε σολ.......πως γινεται μαιες και να μη καταφερατε να θηλασετε? Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο...

 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες, είπαμε, δεν είναι κι ό,τι ευκολότερο για πολλές μαμάδες. Κι εγώ είπα δεν κατάφερα να θηλάσω όσο ήθελα. Δεν θέλω να σας πω τους λόγους γιατί μπαίνουν μέσα θέματα υγείας. Αλλά μη φαντάζεσαι ότι επειδή είσαι μαία, αυτομάτως για σένα είναι εύκολο. Ούτε ο θηλασμός ούτε η γέννα. Εγώ ας πούμε έκανα 12 ώρες να γεννήσω και το μόνο που κέρδισα από το ότι ήμουν μαία ήταν ότι οποιαδήποτε άλλη θα είχε υποστεί καισαρική, εγώ επέμενα μαζί με τον γιατρό μου να το φέρουμε εις πέρας φυσιολογικά.

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζω εγω που θα γεννήσω στο ΕΛΕΝΑ και το εχεις το μωρό μαζί σου συνέχεια να μην αντιμετωπίσω θέμα κρυφού ταϊσματος!!

 

Δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα, και θα έχεις και μεγάλη βοήθεια από τις μαίες. Τους παιδιάτρους να φοβάσαι. Το έχω γράψει και αλλού γιατι μου έκανε εντύπωση. Κάθε μέρα μου συνταγμογραφούσαν γάλα, χωρίς σοβαρό λόγο. Θα σε συμβούλευα να έχεις βρει εξωτερικό παιδίατρο, φιλικό στο θηλασμό, και να συμβουλεύεσαι αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κι αν ειναι δυσκολο!!!! Φιλικος στο θηλασμο σημαινει συνηθως οτι δεν θα σε πρηζει καθε φορα να το κοψεις...... :roll:

 

 

Στο Αλεξανδρα ειχαμε μια εκπληκτικη παιδιατρο που με βοηθησε παρα πολυ.....οποτε μου κλονιζαν την αυτοπεποιθηση οι γκιοσες μαιες, αυτη με εφερνε στα ισα και μου λυνε ολες τις αποριες.......

 

Φευγοντας μας εδωσε συνταγη για γαλα αλλα μας ειπε οτι ειναι υποχρεωμενη να το κανει......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

De μου λες βρε σολ.......πως γινεται μαιες και να μη καταφερατε να θηλασετε? Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο...

 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες, είπαμε, δεν είναι κι ό,τι ευκολότερο για πολλές μαμάδες. Κι εγώ είπα δεν κατάφερα να θηλάσω όσο ήθελα. Δεν θέλω να σας πω τους λόγους γιατί μπαίνουν μέσα θέματα υγείας. Αλλά μη φαντάζεσαι ότι επειδή είσαι μαία, αυτομάτως για σένα είναι εύκολο. Ούτε ο θηλασμός ούτε η γέννα. Εγώ ας πούμε έκανα 12 ώρες να γεννήσω και το μόνο που κέρδισα από το ότι ήμουν μαία ήταν ότι οποιαδήποτε άλλη θα είχε υποστεί καισαρική, εγώ επέμενα μαζί με τον γιατρό μου να το φέρουμε εις πέρας φυσιολογικά.

 

Αλλο αν δεν μπορουσες να συνεχισεις λογω υγειας......θηλασες ομως.

 

Εγω απορω που ακουω μαιες να λενε οτι δεν καταφεραν να το κανουν, η να πεφτουν στις παγιδες που πεφτουμε εμεις οι "κοινες θνητες" ας πουμε.........ευκολα ξεγελιεται μια μαμα και πιστευει οτι το γαλα της ειναι "νερωμενο" και δινει συμπληρωμα.........πως μια κοπελα που εχει σπουδασει το αντικειμενο ομως την παταει? Ακουσα τετοιες μπαρουφες απο μαιες στο νοσοκομειο που αναρρωτιεμαι αν μας δουλευουν η αν αυτα τους μαθαινουν στις σχολες...... :roll:

 

Στ θαλαμο ημουν οπως ειπα, με μια μαια που γεννησε μαζι μου....κι ενω ειχα τα μυρια προβληματα και δεν θηλαζε το μικρο μου, και μια μαμα να με τρελλαινει στις βλακειες, αυτη θηλαζε κανονικα και μου εδινε συμβουλες.......επειδη εκλαιγε το δικο της συνεχεια και δεν εφευγε απο το στηθος κατεληξαμε φευγοντας απο το νοσοκομειο εγω να θηλαζω κι αυτη να τρεχει στο φαρμακειο να αγορασει γαλα....ειχε πειστει οτι το γαλα της δεν ηταν αρκετο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

De μου λες βρε σολ.......πως γινεται μαιες και να μη καταφερατε να θηλασετε? Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο...

 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες, είπαμε, δεν είναι κι ό,τι ευκολότερο για πολλές μαμάδες. Κι εγώ είπα δεν κατάφερα να θηλάσω όσο ήθελα. Δεν θέλω να σας πω τους λόγους γιατί μπαίνουν μέσα θέματα υγείας. Αλλά μη φαντάζεσαι ότι επειδή είσαι μαία, αυτομάτως για σένα είναι εύκολο. Ούτε ο θηλασμός ούτε η γέννα. Εγώ ας πούμε έκανα 12 ώρες να γεννήσω και το μόνο που κέρδισα από το ότι ήμουν μαία ήταν ότι οποιαδήποτε άλλη θα είχε υποστεί καισαρική, εγώ επέμενα μαζί με τον γιατρό μου να το φέρουμε εις πέρας φυσιολογικά.

 

Αλλο αν δεν μπορουσες να συνεχισεις λογω υγειας......θηλασες ομως.

 

Εγω απορω που ακουω μαιες να λενε οτι δεν καταφεραν να το κανουν, η να πεφτουν στις παγιδες που πεφτουμε εμεις οι "κοινες θνητες" ας πουμε.........ευκολα ξεγελιεται μια μαμα και πιστευει οτι το γαλα της ειναι "νερωμενο" και δινει συμπληρωμα.........πως μια κοπελα που εχει σπουδασει το αντικειμενο ομως την παταει? Ακουσα τετοιες μπαρουφες απο μαιες στο νοσοκομειο που αναρρωτιεμαι αν μας δουλευουν η αν αυτα τους μαθαινουν στις σχολες...... :roll:

 

Χρωμάτισα λιγάκι το κείμενό σου!!!! Δεν είμαι σωστή επαγγελματίας με αυτά που κάνω αλλά ήταν κι ένας από τους λόγους που παράτησα την δουλειά μου. Δεν υποστηρίζω βέβαια ότι το ξένο γάλα είναι αίσχος κλπ. ούτε κι ότι αν δεν θηλάσεις είσαι μια αποτυχημένη μαμά. Έχω δει κορίτσια να πέφτουν σε βαθιά κατάθλιψη ένα μήνα μετά τη γέννα όχι μόνο λόγω του γνωστού φαινομένου αλλά και λόγω του ότι δεν κατάφεραν να θηλάσουν. Κι αυτό μου φαίνεται τραβηγμένο, απότο πάθος κάποιων -που καλά κάνουν- να ενθαρρύνουν τον μητρικό θηλασμό, φτάνουν μερικές ευαίσθητες μανούλες να νιώθουν άχρηστες αν δεν το καταφέρουν. Είχαμε πελάτισσα που έπαθε τέτοια ζημιά που ο γιατρός της άνοιξε το στήθος στα δύο. Ε, αυτή η κοπέλα δεν κατάφερε να θηλάσει και της δημιούργησαν τέτοιες τύψεις που σηκώθηκε κι έφυγε από το σπίτι. Ακραίο, αλλά το λέω για να δείτε τι έχουν δει τα μάτια μου.

 

Υπάρχουν μανούλες που φέρνουν το μωρό στο στήθος και το μωρό αρχίζει να θηλάζει κανονικά. Άλλες που το καταφέρνουν μετά από 3-4 μέρες. Κι άλλες που περνούν 10 μέρες και δεν το έχουν καταφέρει. αυτές αγχώνονται, τα μωρά αρχίζουν να πεινούν κι εκεί αρχίζει το χάος. Κλάμα η μαμά, πέφτουν και οι μαμάδες-πεθερές-θείες από δίπλα με ιστορίες του τύπου "κι εγώ δυσκολεύτηκα αλλά τα κατάφερα" κι αν πρόκειται για το πρώτο μωρό οι μαμάδες παθαίνουν γενικότερη κρίση. Ε, αυτός δεν είναι τρόπος να ταΐζεις το παιδί σου, κλαίγοντας από πάνω του και μην έχοντας άλλη αγωνία από αυτήν.

 

Τα λέω για να μην ωραιοποιούμε καταστάσεις. Αλοίμονο, ο μητρικός θηλασμός είναι θείο δώρο και για τη μαμά και για το παιδί. Το ίδιο είναι ας πούμε κι ο φυσιολογικός τοκετός. Αλλά δεν είδα καμία μαμά να σκάει επειδή γέννησε με καισαρική.

 

Γι' αυτό λέω, προσπαθήστε να θηλάσετε χωρίς να δώσετε -εσείς τουλάχιστον- ξένο γάλα, επιμείνετε όσο νομίζετε εσείς ότι αντέχετε και σε καμία περίπτωση μη νομίζετε ότι το μωρό θα πεινάσει τις 3-4 πρώτες μέρες. Πηγαίνετε στις ομάδες θηλασμού, μην ενημερώνεστε απλά από βιβλία κλπ. γιατί άλλο η θεωρία κι άλλο η πράξη. Μην πηγαίνετε δηλαδή να γεννήσετε χωρίς να γνωρίζετε κάποια πράγματα γιατί στα μαιευτήρια δε θα βγάλετε άκρη. Κι αν τελικά δεν τα καταφέρετε ή δεν θέλετε να συνεχίσετε για τον χ ή ψ λόγο, μην καταδικάζετε τον εαυτό σας, δεν κρίνεται από εκεί η αγάπη προς το μωρό σας.

 

(Ευτυχώς που δεν μπορούν να με απολύσουν γιατί έχω ήδη παραιτηθεί!!! :lol: )

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω ότι υπάρχουν γυναίκες που αποφάσισαν να γεννήσουν στο σπίτι. Δεν το προτείνω αλλά οι μαίες που αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο φέρνουν το μωρό στο στήθος μία ώρα αφού γεννηθεί. Δεν το κάνει για να χορτάσει, το κάνει γιατί έτσι είναι το φυσιολογικό. Ο τρόπος που γεννάμε εμείς στα ιδιωτικά κυρίως μαιευτήρια είναι αφύσικος αν τον δούμε από το πρίσμα της φύσης του ανθρώπου. Όπως π.χ. και η υστερία του "μην παίρνεις το παιδί να κοιμηθεί μαζί σου στο κρεβάτι σου", είναι τελείως δυτική αντίληψη των τελευταίων ετών που οι μαμάδες αρχίσαν -ΔΥΣΤΥΧΩΣ- να εργάζονται και κατά τη γνώμη μου τελείως υπερβολική . Οι μαμάδες κοιμόντουσαν αγκαλιά με τα μωρά τους εδώ και χιλιετίες (τέτοια αιρετικά λέω και δημιουργώ αντιπάθειες στη δουλειά μου).

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

sol ευχαρίστουμε πολύ για όλες τις συμβουλές σου...να σαι καλά! συμφωνώ και εγώ ότι ο φανατισμός στον θηλασμό δεν είναι ωραίος γιατί ως κάθε τι ακραίο είναι κατακριτέος για μένα...

 

Παρόλα αυτά εγώ θα ήθελα πολύ να θηλάσω αρκετά το μωράκι μου αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα ότι ο θηλασμός είναι κάτι τόσο πολύπλοκο...επειδή όμως μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά με αυτά που ακούω θα ήθελα πολύ να μάθω και εφώ για τον Διεθνή Σύνδεσμο Θηλασμού και τι ακριβώς γίνεται εκεί στα μαθήματα...

 

yogini μπορείς να μας πεις 2-3 πραγματάκια σχετικά με τον Διεθνή Σύνδεσμο Θηλασμού είτε τώρα είτε όταν πας? Ποια είναι τα στοιχεία επικοινωνίας του? Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

sol ευχαρίστουμε πολύ για όλες τις συμβουλές σου...να σαι καλά! συμφωνώ και εγώ ότι ο φανατισμός στον θηλασμό δεν είναι ωραίος γιατί ως κάθε τι ακραίο είναι κατακριτέος για μένα...

 

Παρόλα αυτά εγώ θα ήθελα πολύ να θηλάσω αρκετά το μωράκι μου αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα ότι ο θηλασμός είναι κάτι τόσο πολύπλοκο...επειδή όμως μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά με αυτά που ακούω θα ήθελα πολύ να μάθω και εφώ για τον Διεθνή Σύνδεσμο Θηλασμού και τι ακριβώς γίνεται εκεί στα μαθήματα...

 

yogini μπορείς να μας πεις 203 πραγματάκια σχετικά με τον Διεθνή Σύνδεσμο Θηλασμού είτε τώρα είτε όταν πας? Ποια είναι τα στοιχεία επικοινωνίας του? Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη :wink:

 

 

ΕΦΤΑΣΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

http://www.thilasmos.net/lll.html

 

http://www.thilasmos.gr/

 

Αυριο εχει συνάντηση στη Νίκαια και θα πάω....

Link to comment
Share on other sites

 

τα λέω για να μην ωραιοποιούμε καταστάσεις. Αλοίμονο, ο μητρικός θηλασμός είναι θείο δώρο και για τη μαμά και για το παιδί. Το ίδιο είναι ας πούμε κι ο φυσιολογικός τοκετός. Αλλά δεν είδα καμία μαμά να σκάει επειδή γέννησε με καισαρική.

 

Γι' αυτό λέω, προσπαθήστε να θηλάσετε χωρίς να δώσετε -εσείς τουλάχιστον- ξένο γάλα, επιμείνετε όσο νομίζετε εσείς ότι αντέχετε και σε καμία περίπτωση μη νομίζετε ότι το μωρό θα πεινάσει τις 3-4 πρώτες μέρες. Πηγαίνετε στις ομάδες θηλασμού, μην ενημερώνεστε απλά από βιβλία κλπ. γιατί άλλο η θεωρία κι άλλο η πράξη. Μην πηγαίνετε δηλαδή να γεννήσετε χωρίς να γνωρίζετε κάποια πράγματα γιατί στα μαιευτήρια δε θα βγάλετε άκρη. Κι αν τελικά δεν τα καταφέρετε ή δεν θέλετε να συνεχίσετε για τον χ ή ψ λόγο, μην καταδικάζετε τον εαυτό σας, δεν κρίνεται από εκεί η αγάπη προς το μωρό σας.

 

(Ευτυχώς που δεν μπορούν να με απολύσουν γιατί έχω ήδη παραιτηθεί!!! :lol: )

 

Το οτι δεν ειναι ευκολος ο θηλασμος το ξερω πολυ καλα, αφου περα απο τις δυσκολιες της αρχης, τις πιεσεις κλπ, σχεδον ολο το διαστημα που θηλαζω ταλαιπωρουμαι με μαστιτιδες και μπλοκαρισμενους πορους.......ειναι μεγαλυτερο το διαστημα που ειχα πονους ολο αυτον τον καιρο, παρα οταν δεν ειχα.........αλλα ημουν προετοιμασμενη απο πριν και για τις δυσκολιες και για τα προβληματα και μπορεσα να ανταπεξερθω (γι αυτο και λεω πως πρεπει να σαι φανατισμενη πραοκαταβολικα πριν γεννησεις)........και παρα τις δυσκολιες μου επιμενω να θεωρω το θηλασμο μεγαλη ευκολια για την γυναικα (και πως να μην ειναι, περα απο το ταισμα οταν εχεις ενα παιδι που δεν αρρωσταινει με το παραμικρο και αρα δεν ταλαιπωρειται ουτε αυτο ουτε κατα επεκταση η μαμα?)

 

Θεωρω πολυ σημαντικο να ξερει απο πριν η μαμα οτι χρειαζεται για τον θηλασμο και να ειναι ενημερη πως εχει δυσκολιες (ενιοτε και μεγαλες) για να μην εγκαταλειψει ευκολα........ξεριες ποσες φορες μου εχουν πει ως τωρα συγγενεις και γιατροι να σταματησω να θηλαζω γιατι ταλαιπωρουμαι? Ειναι πολυ ευκολο να παρασυρθεις.....

 

Και τα λεω σε γνωστες που ετοιμαζονται να γεννησουν και βαριουνται να με ακουν, νομιζουν οτι υπερβαλω και στο τελος μου λενε οτι δεν χρειαζεται να αγχωνονται απο τωρα και θα τους τα πουν ολα στο μαιευτηριο γιατροι, μαιες και παιδιατροι στην συνεχεια........ :shock: ...μιλαμε για σπαταλη σαλιου!!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Gia oses kai osous einai apo thessaloniki kai endiaferontai, sto ippokrateio exoun poly kalo seminario proetoimasias toketou me idiaiteri emfasi ston thilasmo apo pistopoiimeni symvoulo thilasmou, i opoia malista milaei duo fores to mina kai sto mothercare. Poly katatopistiki kai axiopisti, xoris promotion kai idia ofeli... To systino anepifylakta!

Link to comment
Share on other sites

Αφου πήγα και ενημερώθηκα απο τις συμβούλους θηλασμού σε μια συνάντηση τους (La Leche Leaque) δεν με νοιάζει τίποτα άλλο :)

Ας λένε οτι θέλουν....πήρα και τα φυλλάδια τους και εχω μελέτη, ενημέρωσα και τη μάμα μου για να μην με πρήζει με διάφορα κουλά και ειπε ΟΚ οπότε πάμε γερά!

Ειδα στη συνάτηση μαμάδες να θηλάζουν 2 χρονών παιδιά, ειδα παιδιά ήρεμα και πανέμορφα γενικά η όλη εικόνα πολύ θετική και νομίζω οτι σαν εγκυες το μονο που χρειαζόμαστε ειναι θετική ενέργεια και να εχουμε την πεποίθηση οτι όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...