Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιες...........!!!


mimika

Recommended Posts

Από ότι φαίνεται έγινε κατανοητή η όλη ιστορία και χαίρομαι για αυτό! Δεν θα ήθελα, οι κοπέλες που διαβάζουν αυτό το φόρουμ να νομίζουν ότι αφήνουμε τα παιδιά νηστικά στο όνομα του θηλασμού και μόνο, ούτε ότι τα παιδεύουμε με άσκοπες εξετάσεις και κάνουμε πειράματα...

 

Και επαναλαμβάνω ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι συμβουλή! Τέτοιες συμβουλές δεν δίνονται από μακριά ούτε χωρίς παρακολούθηση! Άλλο να πούμε σε μια μητέρα "άφησε το λίγες ώρες μέχρι να πεινάσει" και άλλο 2 ημέρες. Η 2η περίπτωση παραπέμπει σε ιατρική παρακολούθηση γιατί η αδυναμία σίτισης ή αλλιώς η ανορεξία του μωρού είναι ένδειξη ασθένειας, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι είναι άρρωστο. Χρήζει όμως ιατρικής βοήθειας και υποστήριξης για να εξακριβωθούν τα αίτια της «ανορεξίας»…

 

Και πάλι ευχαριστώ για την υποστήριξη από τα μέλη του φόρουμ!

:lol::lol::lol:

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 309
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάντως που γέννησα στο Γένεσις έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη από τις μαίες.Στις ωδίνες ήταν μαζί μου δύο γλυκήτατες μαίες που με βοήθησαν πάρα πολύ κυρίως ψυχολογικά.Το μόνο που με εκνεύρισε λίγο ήταν που ενώ είχαμε αποφασίσει με το γιατρό μου να μη κάνω επισκληρίδιο με ρωτούσαν συνεχώς..σίγουρα δε θες να κάνεις επισκληρίδιο...Στο θηλασμό μου δειξαν δυο τρεις φορές πως να βάζω το μωρό στο στήθος και μετά δε τις ξαναχρειάστηκα..ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό και μου το φέρνανε σίγουρα 3 φορές το βράδυ και αν θυμάμαι καλά γύρω στις 4 φορές τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,διαβασα με ενδιαφερον την κοντρα μεταξυ αποσπερειτη και Αννας και σας παραθετω και γω τη δικια μου εμπειρια.Πριν 5 χρονια γεννησα στην Ιταλια την πρωτη μου κορη.Η Ελενηγεννηθηκε στις 3 το πρωι και στη συνεχεια την εβαλαν στη θερμοκοιτιδα για 2 ωρες.Κανονικα λοιπον θα μπορουσα να την παρω στο δωματιο η να παω να τη θηλασω σε ενα μικρο χωρο που εχουν στο θαλαμο των νεογνων.Δεν το εκανα ομως γιατι πολυ απλα φοβομουν να πιασω τη μικρη(ναι καλα διαβασατε)!!,και αφου η Ελενη κοιμοταν θεωρησα καλο να μην χαλασω το γαληνιο υπνο της!!Γυρω στις 9 λοιπον το πρωι την πηρα στο δωματιο.Κατα τις 10 ο παιδιατρος της κλινικης εκανε καποια συγκεντρωση για τις μαμαδες που ειχαν γεννησει,για να μας δωσει συμβουλες και αλλα τετοια.Μας ειπε οτι τα μικρα μπορουν να μεινουν νηστικα για 3 μερες,οποτε να μην σκαμε αν δεν εχουμε γαλα,στην αρχη ετσι και αλλιως δε θα εχουμε ειναι φυσιολογικο.Η κορη μου να μην τα πολυλογω αρχισε να κλαιει στις 11 το βραδυ οποτε και ττη θηλασα.Εφαγε μετριμενα 2 λεπτα και κοιμηθηκε.Την εβαλα στο κρεβατακι της και με φωναξαν να την ξαναταισω επειτα απο 3 ωρες.Εννοειτε οτι γαλα ξενο δεν εδιναν.Εφυγα απο την κλινικη καιη ποσοτητα γαλακτος που εδινα στην κορη μου σε καθε γευμα ηταν γυρω στα 20 γραμμαρια!!Της εφτανε προφανως γιατι δεν γκρινιαζε.Σιγουρα η ανηψουλα της Αννας δεν θα αφηδατονοταν,ο Αποσπερητης προφανως δεν ηξερε καποια πραγματα και για το λογο αυτο θα επρεπε να μιλαει λιγο καλυτερα και οχι με αυτον τον τονο.Η Αννα και η Αγλαια πιστευω οτι ειναι πολυτιμες για ολες μας εδω μεσα,εμενα παντως με βοηθησαν αρκετα και ας προκειται τωρα για τη δευτερη μου κορη που υποτειθεται οτι εχωκαι εμπειρια!!Τη δευτερη κορη μου τη θηλασα αμεσως οταν βγηκε απο τη θερμοκοιτιδα,την πρωτη αν δεν εκλαιγε υστερα απο 20 ωρες ειλικρινα δεν ξερω ποτε θα τη θηλαζα την καημενουλα!!Τετοιο αγχος τρελο ειχα!!

Link to comment
Share on other sites

.....Γυρω στις 9 λοιπον το πρωι την πηρα στο δωματιο.Κατα τις 10 ο παιδιατρος της κλινικης εκανε καποια συγκεντρωση για τις μαμαδες που ειχαν γεννησει,για να μας δωσει συμβουλες και αλλα τετοια.Μας ειπε οτι τα μικρα μπορουν να μεινουν νηστικα για 3 μερες,οποτε να μην σκαμε ....

 

Είδες, όμως διαφορά Αριάννα? Ο ίδιος ο παιδίατρος σας κάλεσε και σας εκανε μια απλή αλλά σημαντική ενημέρωση για τις πρώτες ημέρες και έτσι έφυγε ένα μεγάλο μέρος του άγχους! Εδώ, σε ποιο βαθμό γίνεται αυτό???

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απορία: Μπορείς να προσλάβεις προσωπική μαια όπου κι αν γεννήσεις;

Είναι απαραίτητο; Δηλαδή με τη μαία κάνεις μαθήματα ανώδυνου τοκετού πριν και μετά σε βοηθάει στη γέννα;;

 

....και που μπορείς να βρεις μαία;; οεο;;; Μένω Κορυδαλλό οπότε αν ξέρετε κατι μου λέτε :).....ε και περίπου τι κόστος έχει αυτή η διαδικασία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απορία: Μπορείς να προσλάβεις προσωπική μαια όπου κι αν γεννήσεις;

Είναι απαραίτητο; Δηλαδή με τη μαία κάνεις μαθήματα ανώδυνου τοκετού πριν και μετά σε βοηθάει στη γέννα;;

 

....και που μπορείς να βρεις μαία;; οεο;;; Μένω Κορυδαλλό οπότε αν ξέρετε κατι μου λέτε :).....ε και περίπου τι κόστος έχει αυτή η διαδικασία

 

Συνήθως, οι περισσότεροι γυναικολόγοι συνεργάζονται με συγκεκριμένη μαία η οποία κάνει κάποια μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής και παρεβρίσκεται και στον τοκετό. Θα πρέπει πρώτα να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν συνεργάζεται με κάποια και να την γνωρίσεις.

 

Αν πάλι, δεν συνεργάζεται, τότε, με την σύμφωνη γνώμη του, μπορείς να συνεργαστείς με μια ανεξάρτητη μαία (δηλαδή που κάνει ελευθερο επάγγελμα και μπορεί να αναλάμβανει τοκετούς). Τωρα, το που θα την βρείς, δεν είναι και τόσο δύσκολο: μπορείς να απευθυνθείς στην ΕΥΤΟΚΙΑ, στον σύλλογο Μαιών, αν θέλεις μπορεις να επικοινωνήσεις και μαζί μου και να σε βοηθήσω αν μπορώ.

 

Οσον αφορά το κόστος, δε είναι συγκεκριμένο, βλέπεις είναι παροχή υπηρεσιών και οι τιμές διαφοροποιούνται απο μαία σε μαία.

 

Πρώτα από όλα όμως, ρώτα τον γιατρό σου γιατί το ποιό πιθανό είναι να σου συτήσει αυτός κάποια.

 

Α! απλά να αναφέρω, έτσι για τους τύπους, ότι δεν "προσλαμβάνεις" μαία (όπως δεν προσλαμβάνεις και γιατρό), δεν είναι υπαλληλική σχέση αλλά σχέση συνεργασίας: έχεις το δικαίωμα να επιλέξεις την μαία σου που θα σε στηρίξει και θα σε βοηθήσει σε αυτήν τη διαδικασία όπως επιλέγεις και τον γιατρό σου.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Για όσες δεν θέλουν ή δεν μπορούν οικονομικά να συνεργαστούν με μία μαία της επιλογής τους, θέλω να θυμίσω ότι στο Έλενα υπάρχει τμήμα μητρικού θηλασμού και γίνονται πριν την γέννα, με κούκλα που τοποθετείται στο στήθος. Σου μαθαίνουν όλη τη διαδικασία του θηλασμού, πώς λειτουργεί, πώς βγαίνει το γάλα, τί πρέπει να κάνεις για να θηλάσεις κλπ. Τα σεμινάρια αυτά μπορούν να τα παρακολουθήσουν και έγκυες που δεν θα γεννήσουν εκεί. Υπάρχει ανοιχτή γραμμή τηλεφώνου (καλά αυτή εμείς δεν την έχουμε ανάγκη, έχουμε την aglaia :lol: ) και για όσες γεννήσαμε εκεί, οι μαίες είναι κάθε ώρα του 24 ώρου εκεί να διορθώσουν το θηλασμό. Και από τη θέση αυτή, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλες αυτές τις γυναίκες που έχουν τάξει τη ζωή τους στη μητρότητα και είτε ιδιωτικά, είτε μέσα από τα δημόσια νοσοκομεία, είτε ηλεκτρονικά (καλή ώρα) μας βοηθάνε να βιώσουμε τη μαγεία του θηλασμού!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως σε ένα ιδιωτικό της Πάτρας δε με βοήθησαν καθόλου στις ωδύνες οι μαίες. Και οι συμβουλές τους περί θηλασμού ήταν λίγες και βιαστικές. Αν το ήξερα θα είχα φροντίσει να βρω μια μαία απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολες!!!!!

 

μολις εκανα εγγραφη νεου μελους αν και σας διαβαζω εδω και πολυ καιρο γιατι με βοηθατε να λυσω καποιες αποριες μου!

 

ειμαι στον εκτο μηνα και ειναι καιρος σιγα-σιγα ν'αρχισω τα μαθηματα ανωδινου τοκετου με καποια μαια που μου συνεστησε ο γιατρος μου.Εχω ομως μπερδευτει γιατι καποιοι μου λενε πως ειναι λιγο ασκοπο(λογω κοστους και επιδη θα ειναι αλλες μαιες εκει) να εχω την μαια μαζι μου στο μαιευτηριο την ωρα του τοκετου και καποιοι αλλοι λενε οτι καλο ειναι να εχω καποιον που θα με προσεξει καλυτερα.Θα γεννησω στο Αρεταιειο.

Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και δεν ξερω τι ειναι πιο σωστο,οσες εχετε εμπειρια θα με βοηθησετε?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στον εκτο μηνα και ειναι καιρος σιγα-σιγα ν'αρχισω τα μαθηματα ανωδινου τοκετου με καποια μαια που μου συνεστησε ο γιατρος μου.Εχω ομως μπερδευτει γιατι καποιοι μου λενε πως ειναι λιγο ασκοπο(λογω κοστους και επιδη θα ειναι αλλες μαιες εκει) να εχω την μαια μαζι μου στο μαιευτηριο την ωρα του τοκετου και καποιοι αλλοι λενε οτι καλο ειναι να εχω καποιον που θα με προσεξει καλυτερα.

 

Είναι καθαρά προσωπικό θέμα, δηλαδή, εσύ πως θα αισθάνεσαι καλύτερα? Με κάποιες μαίες από το μαιευτήριο που δεν τις γνωρίζεις καθόλου (χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα σε βοηθήσουν) ή με την μαία που εμπιστεύεται ο γιατρός σου, που θα την έχεις γνωρίσει νωρίτερα και θα είναι εκεί μόνο για σένα για ότι χρειαστείς?....

 

Αυτό με το οικονομικό κόστος, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι τόσο υψηλό για κάτι που θα σου συμβεί 1-2 φορές στην ζωή σου (δεδομένου ότι το 3ο παιδί είναι λίγο σπάνιο...). Τι να σου πω, εγώ το βλέπω τελείως διαφορετικά, με άλλα μάτια και δεν θα πήγαινα μόνη μου.

 

Για να έχει κάποιος μια περισσότερο ολοκληρωμένη άποψη θα πρέπει να ζήσει και τις δυο περιπτώσεις και πάλι η άποψη του δεν θα είναι αντικειμενική γιατι θα έχει σχέση με το προσωπικό βίωμα την κάθε φορά.

Γι΄αυτό και λέω ότι είναι προσωπικό θεμα.....

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καταρχήν καλώς σας βρήκα. ίσως να σας προκαλέσω λιγάκι μιας κ η πρώτη μου "απάντηση" είναι σε θέμα που πρέπει θεωρητικά να υπερασπιστώ συναδέλφους μου. κορίτσια μη ρίχνετε τόσες πέτρες, δεν είμαστε όλες έτσι!σε κάθε επάγγελμα δυστυχώς δεν βρίσκονται πάντα τα κατάλληλα άτομα.για να ασκήσει κανείς τη μαιευτική πρέπει πάνω απ' όλα να σέβεται τη γυναίκα. το θεωρώ λειτούργημα και οφείλω να ομολογήσω πως και εγώ εξαγριώνομαι όταν μαθαίνω πως μια μαία δεν προωθεί το μητρικό θηλασμό κλπ. προφανώς βρέθηκε τυχαία στο επάγγελμα κ το πιθανότερο είναι θέλω να ελπίζω πως δεν θα αντέξει για πολύ. θα ήθελα να σας πληροφορήσω πάντως πως στα ιδιωτικά μαιευτήρια οι κοπέλες που έρχονται για βοήθεια να ξέρετε πως δεν είναι πάντα μαίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ότι όλες μας καλό ειναι να κάνουμε τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού κι απο κει και πέρα να επιλέξουμε ή όχι αν θα χρειαστούμε περαιτέρω τη βοήθεια μιας μαιας. Εγω που θα γεννήσω στο Αρεταίειο ρώτησα μια κοπέλα και μου είπε ότι δεν χρειαστηκε καθόλου εξτρα μαια μιας και την βοήθησαν πολύ εκει. Άλλες κοπέλες λένε οτι στο ΙΑΣΩ ειδικά δεν έτυχαν της προσοχής που θα έπρεπε οπότε αν πήγαινα εκεί μάλλον θα μίλαγα και με κάποια μαία.

Link to comment
Share on other sites

yogini θα σου πω και την άποψη μου για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού μιας και το ανέφερες. καλό θα ήταν να γίνονται από την άποψη ότι η έγκυος έχει πολλές απορίες και έχει ανάγκη από ψυχολογική στήριξη. πρό τοκετού. φτιάχνονται γκρουπάκια κ η μια γυναίκα στηρίζει την άλλη. βρίσκονται στην ίδια κατάσταση οπότε μοιράζονται τις ανησυχίες τους φόβους όπως φυσικά και τα όνειρα τους. κατά τ'άλλα δεν θα έλεγα ότι χρειάζονται. το να είναι όμως μια μαία δίπλα σου στη φάση του τοκετού το κρίνω απαραίτητο. είτε είναι μαία της βάρδιας είτε συνεργάζεται με το γιατρό σου. αν δεν κάνεις επισκληρίδιο τις αναπνοές και τον τρόπο εξώθησης κατά τη γνώμη μου δεν είναι ανάγκη να τον μαθαίνεις σε μαθήματα ανώδυνου αλλά εκείνη τη στιγμή. είναι θέμα αντίληψης της γυναίκας καθώς και από το πόσο πρόθυμη είναι να συνεργαστεί

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα ούτε ένα μάθημα ανώδυνου τοκετού, όμως φρόντισα να διαβάσω αρκετά στη διάρκεια της εγκυμοσύνης & ήξερα τι να περιμένω. Ο γιατρός μου συνεργαζόταν με 2 μαίες τις οποίες συμπαθούσα ιδιαίτερα, τόσο που δεν ήξερα ποια να επιλέξω να με καθοδηγήσει στον τοκετό.

Συμφωνώ με την christy λοιπόν, η μαία είναι απαραίτητη, τα μαθήματα όχι. Έκανα επισκληρίδιο, οπότε δεν ξέρω να σας πω για τις αναπνοές & τη διαχείριση του πόνου. Ξέρω όμως πως μόλις μου εξήγησε πώς πρέπει να εξωθήσω, γέννησα το μικρούλη με 4 εξωθήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Christy και Max,δε θα συμφωνήσω μαζί σας.Εγώ βρήκα πολύ χρήσιμα τα μαθήματα ανώδυνου και κυριως για τις αναπνοές και την τεχνική της εξώθησης.Είχα πολύ χρόνο μπροστά μου για να κάνω εξάσκηση στις αναπνοές έτσι που μου βγαίναν σχεδόν φυσικά, όσο για την εξώθηση ήξερα τι ακριβώς έπρεπε να κάνω και νομίζω ότι έπαιξε κι αυτό ρόλο στο ότι κράτησε τόσο λίγο το στάδιο αυτό. Γενικά με τις αναπνοές έλεγχα τον πόνο και δεν χρειάστηκα επισκληρίδιο.Φυσικά ήμουν από τις τυχερές που ο τοκετός τους εξελίχθηκε ομαλά, άρα εκφέρω άποψη μόνο για αντοίστιχες περιπτώσεις. Επίσης όπως έχω ξαναπεί η αίσθηση του πόνου είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν οι αναπνοές θα ήταν αρκετές σε κάποια άλλη...Για μένα ήταν θεμελιώδεις για να έχω την αίσθηση ότι ελέγχω τον πόνο και για να κρατάω το μυαλό μου συγκεντρωμένο στη διαδικασία του τοκετού και να μην χάνω την ψυχραιμία μου.Επίσης ήταν σημαντικό να ξέρω (θεωρητικά βέβαια) ακριβώς τι με περιμένει σε κάθε στάδιο του τοκετού....Η μαία μου ήταν πάρα πολύ καλή και με στήριξε αλλά δεν νομίζω ότι θα ήμουν το ίδιο ψύχραιμη αν ερχόταν εκείνη τη στιγμή να μου δείξει αναπνοές η την εξώθηση, νομίζω ότι είναι καλό αυτά να έχουν γίνει ''κτήμα'' πριν τη στιγμή εκείνη. Εκτός αυτού οι αναπνοές μου χρειάστηκαν και πριν την εισαγωγή μου όσο δηλαδή οι πόνοι ήταν 10λεπτοι ή 5λεπτοι...Αυτά τα ολίγα, συγγνώμη για τη φλυαρία!!!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια, εγω δεν εχω ασχοληθει καθολου με μαιες, ουτε η γιατρος μου μου εχει πει κατι ακομα.Ειμαι στον εβδομο, θα πρεπει να το ψαξω το θεμα τωρα? θα γεννησω στο λητω, πρεπει να βρω καποια μαια απο κει, θα μου αναθεσουν καποια απο μονοι τους, πως γινεται??

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια, εγω δεν εχω ασχοληθει καθολου με μαιες, ουτε η γιατρος μου μου εχει πει κατι ακομα.Ειμαι στον εβδομο, θα πρεπει να το ψαξω το θεμα τωρα? θα γεννησω στο λητω, πρεπει να βρω καποια μαια απο κει, θα μου αναθεσουν καποια απο μονοι τους, πως γινεται??

 

ρώτησε την αν συνεργάζεται με κάποια.αν ναι ζήτησέ της αν γίνεται να την γνωρίσεις πιο πριν. νομίζω ότι θα αισθανθείς πολύ καλύτερα απ' ότι να τη δεις πρώτη φορά την μέρα του τοκετού σου.ίσως θα μπορούσε να σου κάνει και μια ξενάγηση στην αίθουσα τοκετών, να εγκληματιστείς και λίγο με το χώρο, αν φυσικά υπάρχει αυτή η δυνατότητα. στο μητέρα και στο ιασώ τουλάχιστον γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η μαία είναι πολύ σημαντική την ώρα του τοκετού. Το κατάλαβα στη γέννηση του γιου μου, που είχα δίπλα μου την μαία που συνεργάζεται με τον γιατρό μου και είμαι πολύ χαρούμενη γι΄αυτό. 12 ώρες που κράτησε ο τοκετός δεν έφυγε από δίπλα μου και δεν σταμάτησε να με φροντίζει συνεχώς. Τώρα έχουμε γίνει φίλες και αισθάνομαι μεγάλη σιγουριά που θα την έχω και πάλι κοντά μου στη δεύτερη γέννα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ βρήκα πολύ χρήσιμα τα μαθήματα ανώδυνου και κυριως για τις αναπνοές και την τεχνική της εξώθησης.Είχα πολύ χρόνο μπροστά μου για να κάνω εξάσκηση στις αναπνοές έτσι που μου βγαίναν σχεδόν φυσικά, όσο για την εξώθηση ήξερα τι ακριβώς έπρεπε να κάνω και νομίζω ότι έπαιξε κι αυτό ρόλο στο ότι κράτησε τόσο λίγο το στάδιο αυτό. Γενικά με τις αναπνοές έλεγχα τον πόνο και δεν χρειάστηκα επισκληρίδιο.Φυσικά ήμουν από τις τυχερές που ο τοκετός τους εξελίχθηκε ομαλά, άρα εκφέρω άποψη μόνο για αντοίστιχες περιπτώσεις. Επίσης όπως έχω ξαναπεί η αίσθηση του πόνου είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν οι αναπνοές θα ήταν αρκετές σε κάποια άλλη...Για μένα ήταν θεμελιώδεις για να έχω την αίσθηση ότι ελέγχω τον πόνο και για να κρατάω το μυαλό μου συγκεντρωμένο στη διαδικασία του τοκετού και να μην χάνω την ψυχραιμία μου.Επίσης ήταν σημαντικό να ξέρω (θεωρητικά βέβαια) ακριβώς τι με περιμένει σε κάθε στάδιο του τοκετού....Η μαία μου ήταν πάρα πολύ καλή και με στήριξε αλλά δεν νομίζω ότι θα ήμουν το ίδιο ψύχραιμη αν ερχόταν εκείνη τη στιγμή να μου δείξει αναπνοές η την εξώθηση, νομίζω ότι είναι καλό αυτά να έχουν γίνει ''κτήμα'' πριν τη στιγμή εκείνη.

ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ 10 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ 2 ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΑΠΝΟΕΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΜΕ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΑΠΟΣΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ. ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΞΥΓΟΝΩΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΑ (ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΜΟΥ). ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΑ (ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΗ ΜΑΙΑ) ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΣΗΚΩΝΕ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ, ΕΝΗΜΕΡΩΝΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΝΕΡΟ, ΕΦΤΙΑΧΝΕ ΤΟΝ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟ ΚΛΠ. ΜΕΤΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΣΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΞΗΓΟΥΣΕ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ (ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΑΥΤΗ-ΤΕΛΕΙΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΕΣ) ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΕΡΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΑ. ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ 43 ΒΑΘΜΟΥΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ 3,5 ΚΙΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ (ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΚΑΜΩΜΕΝΗ). ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΙΑ ΣΥΣΤΗΣΑ ΣΕ ΦΙΛΗ ΚΑΙ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣΤΕ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγω γέννησα στο ΓΕΝΕΣΙΣ πριν 3 εβδομάδες.

Ομολογώ ότι όλες οι μαιες ήταν εξαιρετικές. Μπήκα να γεννήσω με πρόκληση. Ήταν κοντά μου 2 μαίες για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που ήμουν μέσα στην αίθουσα ωδινών. Ηταν ευγενέστατες, χαμογελαστές, και προθυμες να βοηθήσουν. Τελικά λόγω του ότι ο μπέμπης μου ήταν πολύ ψηλά και σφηνομενος προέκυψε καισαρική. Πριν μπω στο χειρουργείο επείδη η ψυχολογία μου ήταν πολυ χάλια, αισθάνθηκα ότι δεν τα κατάφερα η Κατερίνα μία απο τις μαίες προσπάθησε να με στηρίξει ψυχολογικά, μου έδωσε θάρρος και μπήκα στο χειρουργείο άλλος άνθρωπος (εγώ που έβλεπα σύριγγα και άλλαζα δρόμο).

Όσο για τις μαίες στους θαλάμους νοσηλείας και για αυτές ισχύουν τα ίδια. Εξαιρετικες (τουλάχιστον οσες γνώρισα εγώ). Με βοήθησαν πανω στον θηλασμό πάρα πολύ, μου έφερναν για θηλασμό το μωρό περισσότερες φορές μέρα-νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ νόμιζα ότι οι μαίες κάνουν μόνο μαθήματα ανώδυνου τοκετού και βοηθούν με τις εξωθήσεις αλλά τελικά κάνουν και πολλά άλλα πράγματα.

Το κατάλαβα όταν γέννησα. Άμεση καισαρική λόγω σπασμένων νερών και ισχιακής θέσης του παιδιού. Πρώτα απ' όλα η μαία(που τη γνώρισα εκείνη τη νύχτα) με βοήθησε πολύ στο να ηρεμήσω γιατί είμαι μια παλιοφοβιτσιάρα για όλα τα ιατρικά θέματα(ακόμα και στην εξέταση αίματος φοβάμαι) μου περιέγραφε τί θα ακολουθούσε και τί θα ένοιωθα (στην επισκληρίδιο κτλ.), γιατί όσα και να είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ τελικά εκείνη την ώρα είχα χεστεί πάνω μου από το φόβο μου. Μου μιλούσε συνέχεια, απαντούσε σε οποιαδήποτε ερώτηση της έκανα και μου ακούμπησε το παιδί στο στήθος μου παρόλο που δεν μπορούσα να το κρατήσω καλά καλά λόγω ορού στο ένα μου χέρι και πιεσόμετρου στο άλλο. Ήταν μαζί μου στην αίθουσα ανάνηψης και συνέχισε να μου μιλάει και όταν ανέβηκα στο δωμάτιο ήρθε και έμεινε μαζί μου μέχρι να ανεβάσουν και το παιδί(3 ώρες μετά αν θυμάμαι καλά)για να μου δέιξει το θηλασμό. Ερχόταν κάθε μέρα το πρωί για να μου δείξει τη βασική περιποίηση του μωρού (μπάνιο κτλ.) και να κάνουμε τον πρώτο θηλασμό μαζί. Τις πρώτες δύο μέρες το μάθημα περιποίησης μωρού έγινε στο μπαμπά γιατί εγώ ήμουν λίγο off λόγω καισαρικής. Τα απογεύματα με έπαιρνε τηλ. για να δει πως τα πάω με το θηλασμό. Και την επόμενη της εξόδου μου από το μαιευτήριο ήρθε στο σπίτι για τη συνέχεια. Και μπορώ να την παίρνω τηλ. για ότι απορία έχω. Είδα όμως ότι οι μαίες των κοριτσιών που ήταν μαζί μου στο δωμάτιο δεν ήταν καθόλου έτσι. Πέρναγαν που και που στα πεταχτά και μέσα στη βιασύνη. Μάλλον όμως είναι και θέμα γιατρού γιατί ο δικός μου συνεργάζεται μόνο με αυτή και την πληρώνει ο ίδιος από το πακέτο που σου ζητάει για τον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...