Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιες...........!!!


mimika

Recommended Posts

 

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την ιδιότητά μου και να με έχουν στα όπα- όπα στο μαιευτήριο αλλά δεν το έκανα για λόγους αξιοπρέπειας και αξιοκρατίας.

 

 

 

.png

 

Εγώ θα χρησιμοποιούσα ότι μέσο είχα προκειμένου να με προσέξουν. Παρότι αναγκασμένες είναι

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 309
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γέννησα σε δημόσιο μαιευτήριο και η αλήθεια είναι ότι το περίμενα να υπάρχουν κάποια προβλήματα λόγω της έλλειψης νοσηλευτικού προσωπικού που υπάρχει ούτως ή άλλως σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία της χώρας.

 

Αυτό που δεν περίμενα όμως είναι τόσο μεγάλη αναισθησία εκ μέρους τους.

Το να καθυστερούν να έρθουν να σε δουν όταν τους καλείς και τους λες ότι αντιμετωπίζεις πρόβλημα το καταλαβαίνω.

 

Το να μην έρχονται καθόλου, ή να έρχονται μετά από 16 ώρες αφού όμως έχεις αναγκαστεί να σηκώσεις το νοσοκομείο στο πόδι, είναι απαράδεκτο.

 

Το να έρχονται όμως μετά από 16 ώρες, αφού έχεις σηκώσει το νοσοκομείο στο πόδι και να έχουν και υφάκι από πάνω, ε, αυτό δεν σηκώνει απολύτως καμία δικαιολογία του τύπου "δεν προλαβαίνουμε, είμαστε λίγες λόγω αδειών" κτλ.

 

Και εν πάση περιπτώσει δεν τις φώναζα επειδή με πόναγε το μικρό μου δαχτυλάκι, πρόβλημα με τη διατροφή του μωρού είχα που έκλαιγε απαρηγόρητα από τις 4 το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα!

 

Πάντως όταν με το καλό κάνω κι άλλο μωράκι πάλι στο ίδιο μαιευτήριο θα πάω απλά αυτή τη φορά θα είμαι προετοιμασμένη και θα τις... περιποιηθώ :twisted: .

 

Είμαι υπέρ των δημόσιων μαιευτηρίων και γενικότερα των δημόσιων νοσοκομείων γιατί εκεί είναι κατά κανόνα οι καλύτεροι γιατροί (βεβαίως όπως όλοι οι κανόνες έτσι και αυτός έχει τις εξαιρέσεις του).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω κοριτσια γεννησα σε ιδιωτικο μαιευτηριο του αμαρουσιου και η αληθεια ειναι οτι απο τις μαιες ειχα πολυ καλη εντυπωση , τις εβλεπα να ενθαρυνουν το θηλασμο και οποια φορα ηθελα να με βοηθησουν μεν μπορει να αργουσαν γιατι γινοταν χαμος σε ολο τον οροφο αλλα ερχοταν και με βοηθουσαν.. βεβαια η αληθεια ειναι οτι ηθελα και εγω απο μονη μου να θηλασω οποτε επεμενα και απο μονη μου και δε φοβομουν,

Ομως θα συμπληρωσω και εγω οτι τα λεφτα που εδωσα στη μαια μου δεν τα εκλαψα καθολου! καταρχην επειδη ειναι η μαια του γιατρου μου την ηξερα απο τη 1η στιγμη που εμεινα εγγυος, την επερνα τηλ οποτε ειχα απορια για οτιδηποτε και παντα ηταν ευγενικη και με καθοδηγουσε, σε καθε επισκεψη στο γιατρο ηταν μεσα μαζι μουοπως σε καθε εγγυο, και τη νυχτα που μπηκα για προγραμματισμενο τοκετο ηταν μαζι μου απο τις 12 το βραδυ μεχρι την ωρα που γεννησα, ερχοταν καθε μερα στο δωματιο και με εβλεπε με βοηθουσε στο θηλασμο, μου εδειξε πως να κανω μπανιο το μωρο, πως να κανω μαλαξεις στο στηθος για να μην πετρωσει, πως να θηλασω, μου εκανε τις αλλαγες της πληγης, ολα

 

δηλαδη ενα ποοοολυ μεγαλο ευχαριστω στη μαια μου, να ειναι καλα οπου και να ειναι και να βοηθα τις κοπελες παντα

 

βεβαια και η αλλη μαια του γιατρου μου (ειχε 2) ασχετα που ειχα επιλεξει την αλληκοπελα οποτε ερχοταν περναγε και με εβλεπε... παρα πολυ ευχαριστημενη .. αλλα νομιζω οτι εχει να κανει και με το γιατρο και τις κατευθυνσεις που δινει .. ο γιατρος μου πανω απο ολα Ανθρωπος!!

 

αυτα ελπιζω να μην σας κουρασα :)

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μια ιστορία είναι μοναδική και συσχετίζεται με πολλά: την ομαδα που εχεις επιλέξει να σε βοηθήσει στο τοκετό (γιατρό, μαία), το μαιευτήριο, τις βάρδιες του προσωπικού, την αντίληψη που έχει η κάθε γυναίκα για το πως θα είναι τα πράγματα και πως έχει στο μυαλό της την βοήθεια από το προσωπικό, τις γνώσεις που έχει κλπ.

 

Ας μην τους βάζουμε όλους να βράσουν στο ίδιο καζάνι....κάθε περίπτωση είναι προσωπική. Είναι κρίμα να τα διαβάζουν κοπέλες που δεν έχουν γεννήσει ακόμα και να νομίζουν ότι όλα θα πάνε χάλια και δεν θα έχουν βοήθεια...

 

Το πρώτο βήμα πρέπει να το κάνετε εσείς και αυτό σημαίνει ενημέρωση (όχι άγνοια) για την εγκυμοσύνη, τον τοκετό & τον θηλασμό, την νοοτροπία και στάση του γιατρού και της μαίας σας καθώς και του μαιευτήρίου για τα θέματα αυτά. Η επιλογή θα πρέπει να γίνεται με βάση τις επιθυμιές της εγκύου: δηλαδή ο γαιτρός και η μαία να ταιριάζουν στην φιλοσοφία της εγκύου, το μαιευτήριο έρχεται σε 2η μοίρα γιατι ακολουθεί τις δικές μας εντολές σε μεγάλο βαθμό!

 

πχ μου φαινεται αδιανόητο μια γυναίκα που θεωρεί σημαντικό να κινείται την ώρα του τοκετού και όχι να είναι ξαπλωμένη ανάσκελα με τις ώρες,να βρίσκει αρνητκό τον γιατρό της στο θέμα αυτό και όμως να γεννάει μαζί του.....

 

Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να δώσω προς όλες τις γυναίκες είναι να είναι επιλεκτικές και ενημερωμένες...εκ των υστέρων, όσο και να γκρινιάζουμε δεν έχει νόημα.

 

Καλοί γιατροί υπάρχουν παντού, όπως και γιατροί και μαίες που μπορούν να σας υποστηρίξουν για αυτά που θέλετε...αρκεί να ψάξετε περισσότερο

 

Θα ήθελα να τονίσω ότι δεν αναφέρομαι προσωπικά σε καμία κοπέλα ούτε σε κάποιο συγκεκριμένο ποστ που έχει γραφτεί εδώ...αυτά είναι πράγματα που τα συναντώ καθημερινά και δυστυχώς ισχύουν σε μεγάλο βαθμό: αφήνουμε τον τοκετό μας και τον θηλασμό μας σε χέρια άλλων γνωρίζοντας ή όχι την φιλοσοφία τους για τέτοια σημαντικά θέματα και μετά, όταν δεν έχουμε την υποστήριξη που θέλαμε, ρίχνουμε τις ευθύνες αλλού! Η δική μας ευθύνη - σαν γυναίκες -για ενημέρωση που είναι????

 

Επειδή φαντάζομαι ότι πιθανόν καποιες κοπέλες να το πάρουν προσωπικά, τονίζω ότι δεν θέλω να μπω σε αντιδικία με κανέναν (το βρίσκω πολύ ψυχοφθόρο και δεν προσφέρει τίποτα σε κανέναν), πολύ ευχαρίστως όμως να αναπτύξω τι εννοώ ενημέρωση και επιλογή σε όποια ενδιαφέρεται !!!

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας ευθύνη - σαν γυναίκες -για ενημέρωση που είναι????

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Τις περισσότερες φορές όμως αφήνουμε να αποφασίζουν άλλοι για μας, από τον τοκετό, τον θηλασμό κλπ για να λέμε μετά "α, μου το είπε ο γυναικολόγος/μαία/παιδίατρος", χωρίς να ανρρωτηθουμε ποτέ αν όσα μας είπαν ειναι σωστά.... Πολλούς τους βολεύει αυτό, για να μην πάρουν ποτέ αποφάσεις οι ίδιοι...

Αν θέλουμε να θηλάσουμε τα παιδιά μας, ας ενδιαφερθούμε όλοι μας να ενημερωθούμε πριν τον τοκετό, να φροντίσουμε ώστε ο θηλασμός να πάει ομαλά σε μια αρκετά ανώμαλη χώρα με πολύ ανώμαλες ιδέες....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη, αλλά αν δεν εμπιστευόμαστε τους γιατρούς- μαίες- παιδιάτρους κτλ. και αναρωτιόμαστε κάθε φορά αν αυτό που λένε είναι το σωστό, τότε ποιός είναι ο ρόλος αυτών των επιστημόνων; Γιατί σπούδασαν; Για ποιό λόγο υπάρχουν; Γιατί τους πληρώνουμε; Για να παίρνουμε εμείς τελικά τις αποφάσεις;

Και πού το ξέρουμε ότι η απόφαση που θα πάρουμε εμείς αγνοώντας τον ειδικό είναι τελικά ή σωστή;

 

Συμφωνώ ότι πρέπει να ψάχνουμε να βρούμε έναν γιατρό που να μας ταιριάζει αλλά τους νοσηλευτές- μαίες δεν μπορείς να τους διαλέξεις (τουλάχιστον όχι σε όλα τα νοσοκομεία και ειδικά στα δημόσια.)

 

Ακόμα και το γιατρό όμως- όταν βρίσκεσαι σε μια έκτακτη ανάγκη, πώς να τον διαλέξεις;

Δηλαδή αν πάω στον καρδιολόγο με πόνους και μου πει έχεις πάθει έμφραγμα , πρέπει να μπεις ΤΩΡΑ στη ΜΕΘ, θα πρέπει να του απαντήσω "Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω αν αυτό που μου λες είναι σωστό, πρέπει να ρωτήσω άλλους 20 συναδέλφους σου και μετά θα αποφασίσω;"

 

Είναι τρομακτικό, να μπαίνεις σε ένα νοσοκομείο και να είσαι με το άγχος "αυτό που μου λένε είναι το σωστό;".

 

Επίσης, σύμφωνα με αυτή την άποψη όταν γίνεται κάποιο ιατρικό λάθος δεν θα πρέπει να παραπέμπεται στη δικαιοσύνη ο γιατρός αλλά ο ασθενής επειδή δεν είχε την κατάλληλη ενημέρωση!

 

Και κάτι άλλο, την ενημέρωση (ως γυναίκες που λέτε) από που θα την πάρουμε;

 

Από sites και από βιβλία; Ε, τότε να καταργήσουμε τους γιατρούς.

Και οι αμόρφωτοι άνθρωποι και οι οικονομικοί μετανάστες, θα είναι στο έλεος του Θεού.

 

Προσωπικά, το forum του parents.gr με έχει βοηθήσει σε καθημερινά θέματα και προβλήματα ρουτίνας πάρα πολύ.

Σε ό,τι αφορά όμως το θέμα του τοκετού για παράδειγμα (σε ότι αφορά τη διαδικασία εννοώ) δεν είχα καμία απορία και ούτε ήθελα καμία γνώμη γιατί είχα τυφλή εμπιστοσύνη στο γυναικολόγο μου.

Ευτυχώς, δηλαδή γιατί αλλιώς με τί θάρρος θα πήγαινα να γεννήσω;

 

Σχετικά με το θηλασμό...

Πώς μπορεί μια γυναίκα να ξέρει πώς να βάλει το μωρό το στήθος, πριν γεννήσει; Ποιός μπορεί να της δείξει εκτός από τη μαία που αυτή στο κάτω-κάτω της γραφής είναι η δουλειά της;

 

Παραπάνω κάποιες κοπέλες έλεγαν ότι υπάρχουν μαίες που δίνουν στα νεογνά ξένο γάλα παρόλο που οι μητέρες είχαν ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό.

Πώς αυτές οι κοπέλες θα μπορούσαν να αποτρέψουν κάτι τέτοιο;

Να παραφυλάνε στην αίθουσα νεογνών, να βουτάνε τις μαίες από τα μαλλιά, πώς;

 

το μαιευτήριο έρχεται σε 2η μοίρα γιατι ακολουθεί τις δικές μας εντολές σε μεγάλο βαθμό!

 

 

Από πότε γίνεται αυτό, ειδικά στα δημόσια νοσοκομεία;

Εδώ τους φωνάζεις και δεν έρχονται, ζητάς τη βοήθειά τους και δεν σου τη δίνουν, θα δεχτούν και τις εντολές σου;

 

Ας μην τους βάζουμε όλους να βράσουν στο ίδιο καζάνι....κάθε περίπτωση είναι προσωπική. Είναι κρίμα να τα διαβάζουν κοπέλες που δεν έχουν γεννήσει ακόμα και να νομίζουν ότι όλα θα πάνε χάλια και δεν θα έχουν βοήθεια...

 

 

Φυσικά και δεν πρέπει να μπαίνουν όλοι στο ίδιο καζάνι...

Οι μαίες που είχα στα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής ήταν ΑΨΟΓΕΣ...

 

Διαφωνώ όμως ότι τα δυσάρεστα περιστατικά δεν πρέπει να τα διαβάζουν οι κοπέλες που δεν έχουν γεννήσει... Ίσα- ίσα αυτές είναι που πρέπει να τα διαβάσουν για να είναι προετοιμασμένες και να ξέρουν πώς να συμπεριφερθούν στην περίπτωση που έρθουν αντιμέτωπες με ανάλογα προβλήματα...

Αν και πιστεύω ότι αυτό που τις νοιάζει τώρα είναι να είναι γερές αυτές και το παιδάκι τους και όχι οι μαίες και οι υπηρεσίες που προσφέρουν μετά τον τοκετό... :)

 

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά αν δεν εμπιστευόμαστε τους γιατρούς- μαίες- παιδιάτρους κτλ. και αναρωτιόμαστε κάθε φορά αν αυτό που λένε είναι το σωστό, τότε ποιός είναι ο ρόλος αυτών των επιστημόνων; Γιατί σπούδασαν; Για ποιό λόγο υπάρχουν; Γιατί τους πληρώνουμε; Για να παίρνουμε εμείς τελικά τις αποφάσεις;

 

Σωστό το σκεπτικό σου, αλλά ς μην τα πέρνουμε όλα "κατα λέξη"

 

Αν, για παράδειγμα, εμείς ξέρουμε ότι βάζουμε το μωρό στο στήθος κάθε φορά που πεινάει και δεν περιορίζουμε τα γευματα σε 5-10' θηλασμού και ο παιδίατρος ή η μαία μας πεί να το θηλαζουμε μόνο για 10' και μετά να του δίνουμε μπουκάλι για να χορτάσει, καταλαβαίνουμε ότι δεν ταιριάζουμε στην φιλοσοφία του θηλασμού και δεν γίνεται σωστή υποστήριξη του θηλασμού!

 

Και πού το ξέρουμε ότι η απόφαση που θα πάρουμε εμείς αγνοώντας τον ειδικό είναι τελικά ή σωστή;

 

Μα δεν μιλάμε να πάρουμε αποφάσεις σημαντικές για την υγεία την δική μας ή του παιδιού μας αλλά στο θέμα του θηλασμού ή στο θέμα της κίνησης κατά τον τοκετό ή να σας βάλουν το μωρό στο στήθος αμέσως μετά την γέννηση, αν όλα είναι καλά, νομίζω πως μπορούμε να τα συζητήσουμε, να τα ζητήσουμε και να τονίσουμε ότι είναι σημαντικά για εμάς. Και βέβαια, εννοείτε πως είμαστε ελαστικοί γιατί, στην κίνηση κατά τον τοκετό για παράδειγμα, δεν υπάρχουν πάντα οι ευνοικές συνθήκες - αυτό όμως είναι κάτι που φαίνεται κατά τον τοκετό και όχι κάτι που θα αποφασιστεί από πρίν!

 

Ακόμα και το γιατρό όμως- όταν βρίσκεσαι σε μια έκτακτη ανάγκη, πώς να τον διαλέξεις;

Δηλαδή αν πάω στον καρδιολόγο με πόνους και μου πει έχεις πάθει έμφραγμα , πρέπει να μπεις ΤΩΡΑ στη ΜΕΘ, θα πρέπει να του απαντήσω "Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω αν αυτό που μου λες είναι σωστό, πρέπει να ρωτήσω άλλους 20 συναδέλφους σου και μετά θα αποφασίσω;"

 

Αν μιλάς για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα ζωής φυσικά δεν παίζεις με αυτό, αλλά αν σου πει έχεις μια κύστη ωοθήκης που πρέπει να βγεί (και δεν κινδυνεύει η ζωή άμεσα), δεν θα πάρεις μια άλλη γνώμη??? ΠΑΝΤΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...

 

Είναι τρομακτικό, να μπαίνεις σε ένα νοσοκομείο και να είσαι με το άγχος "αυτό που μου λένε είναι το σωστό;".

Εχεις απόλυτο δίκιο, αλλά δεν διαπραγματεύεσαι πράγματα που παίζουν με την ζωή, εκεί πρέπει να δείξεις εμπιστοσύνη αναγκαστικά γιατι δεν είσαι σε θέση να κρίνεις. Διαπραγματεύεσαι θέματα όπως ο θηλασμός, το κλίσμα, το ξύρισμα, την κίνηση κλπ. Απλά πράγματα δηλαδή που όμως για κάποιες γυναίκες είναι σημαντικά. Αν γνωρίζατε πόσο η ύπτια θέση καθυστερεί τον τοκετό και επιβαρύνει την μέση, θα θέλατε να είστε καθιστές στο κρεβάτι και να αλλάζετε θέσεις! Η ύπτια θέση βολεύει τα μαιευτήρια και έχει καθιερωθεί σαν στάση τοκετού...

 

Επίσης, σύμφωνα με αυτή την άποψη όταν γίνεται κάποιο ιατρικό λάθος δεν θα πρέπει να παραπέμπεται στη δικαιοσύνη ο γιατρός αλλά ο ασθενής επειδή δεν είχε την κατάλληλη ενημέρωση!

 

Καμία σχέση. Ο ασθενής δεν επεμβαίνει σε ζητήματα ζωής γιατι δεν έχει την γνώση, επεμβαίνει σε απλά θέματα που θα κάνουν την εκάστοτε κατάσταση πιο εύκολη.

 

Και κάτι άλλο, την ενημέρωση (ως γυναίκες που λέτε) από που θα την πάρουμε;

 

Από sites και από βιβλία;

 

Ναί, γιατί όχι. Υπάρχουν πολύ έγκυρες ιστοσελίδες και βιβλία για θέματα που μας ενδιαφέρουν άμεσα και μπορούμε να τοποθετήσουμε μέσα μας αυτά που θέλουμε. Τα συζητάμε με τον γιατρό μας και ανάλογα με την απάντηση κρίνουμε.

 

Ενα παράδειγμα: είχα μια πελάτισσα που ήθελε να κάνει φυσικό τοκετό (χωρίς φάρμακα) και να περπατάει κατά τον τοκετό γιατί έτσι είχε γεννήσει και το πρώτο παιδάκι της στην Αγγλία. Όταν συζήτησε με τον γιατρό της τι ήθελε, εκείνος της τα αρνήθηκε! Κατάλαβε λοιπόν ή ότι πρέπει να γεννήσει μαζί του με τον τρόπο που ήθελε αυτός ή ότι έπρεπε να βρει γιατρό που να ταιριάζει στην φιλοσοφία της. Έκανε το 2ο (άλλαξε γιατρό στον 8ο μήνα) και τελικά έκανε τον τοκετό που ήθελε. Θα μπορούσε βέβαια, να ήταν έτσι τα πράγματα που να μην γινόταν να περπατάει ας πούμε…. Αυτό όμως φαίνεται κατά τον τοκετό και όχι από την επίσκεψη στο ιατρείο.

 

Ε, τότε να καταργήσουμε τους γιατρούς.

 

Η ενημέρωση δεν κάνει κανέναν γιατρό, απλά δεν είμαστε παθητικές αλλά παιρνουμε ενεργό μέρος σε αυτές τις διαδικασίες! Εχουμε άποψη και γνώμη και την συζητάμε με τους άμεσα ενδιαφερόμενους.

 

 

Σχετικά με το θηλασμό...

Πώς μπορεί μια γυναίκα να ξέρει πώς να βάλει το μωρό το στήθος, πριν γεννήσει;

 

Βάλε τον στόμα του μωρού μπροστά στην θηλή και αν πεινάει θα πιάσει. Και αν δεν πιάσει, μην του δώσεις μπουκάλι γιατί μόλις πεινάσει θα πιάσει. Πολύ απλά στο γράφω, αλλά κάπως έτσι είναι…Δείξε υπομονή και ηρεμία και όλα θα γίνουν!

 

 

Ποιός μπορεί να της δείξει εκτός από τη μαία που αυτή στο κάτω-κάτω της γραφής είναι η δουλειά της;

 

Η μαία μπορεί να της δείξει πώς να βάλει το μωρό στο στήθος, να είσαι σίγουρη για αυτό. Δεν είμαι σίγουρη, όμως, αν όλες οι μαίες και οι παιδίατροι μπορούν να καθοδηγήσουν σωστά την λεχώνα για έναν επιτυχημένο θηλασμό!!!!

 

 

Παραπάνω κάποιες κοπέλες έλεγαν ότι υπάρχουν μαίες που δίνουν στα νεογνά ξένο γάλα παρόλο που οι μητέρες είχαν ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό.

 

Λες να έχουν τον χρόνο να ταίσουν 60-70 μωρά? Το πολύ να ταίσουν 4-5 στην διάρκεια της ημέρας.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι παροτρύνουν τις μαμάδες να δώσουν μπουκάλι και οι περισσότερες το κάνουν ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.

 

Εγώ το ανηψάκι μου το άφησα 2 μέρες νηστικό, με πολύ στενό έλεγχο ως προς το μαιευτήριο (να μην δωθεί μπουκάλι) αλλά και του μωρού (οτι είναι καλά δηλαδή με εξέταση σακχάρου), μέχρι να πεινάσει για να θηλάσει. Εσύ θα το έκανες αυτό αν στο έλεγε η μαία σου ή θα του έδινες μπουκάλι? Επαναλαμβάνω: 2 ημέρες, νεογέννητο, νηστικό! Σημείωση : η ξαδέρφη μου κάνει αποκλειστικά μητρικό θηλασμό από την 3η μέρα. Φοβήθηκε, αλλά με εμπιστεύτηκε.

 

Σε μια πελάτισσα, δύσκολα θα το πρότεινα γιατι, αν κάτι δεν πήγενε καλά με το μωρό, από άσχετη αιτία, πρώτη εμένα θα κατηγορούσαν! Οπότε σε μια άλλη μαμά, θα της έλεγα να το ταίσει λίγο έστω και με μπουκάλι. Αν η μαμά αυτή ήταν καλά ενημερωμένη στο ότι, τα νεογέννητα έχουν την ικανότητα να καίνε από το λίπος τους για λίγες ημέρες μετά την γέννα χωρίς να έχουν πρόβλημα, τότε θα εφάρμοζα το ίδιο και σε αυτήν (με στενό έλεγχο του μωρού πάντα!)

 

 

Από πότε γίνεται αυτό, ειδικά στα δημόσια νοσοκομεία;

Εδώ τους φωνάζεις και δεν έρχονται, ζητάς τη βοήθειά τους και δεν σου τη δίνουν, θα δεχτούν και τις εντολές σου;

 

Εαν τους πιέσω, ναι!

 

Διαφωνώ όμως ότι τα δυσάρεστα περιστατικά δεν πρέπει να τα διαβάζουν οι κοπέλες που δεν έχουν γεννήσει... Ίσα- ίσα αυτές είναι που πρέπει να τα διαβάσουν για να είναι προετοιμασμένες και να ξέρουν πώς να συμπεριφερθούν στην περίπτωση που έρθουν αντιμέτωπες με ανάλογα προβλήματα...

 

Δεν εννοώ αυτό, απλά δεν είναι σωστό να περνάνε τέτοια μηνύματα ω δεδομένα!

 

Αν και πιστεύω ότι αυτό που τις νοιάζει τώρα είναι να είναι γερές αυτές και το παιδάκι τους και όχι οι μαίες και οι υπηρεσίες που προσφέρουν μετά τον τοκετό... :)

 

Εγώ από τα ποστ που διάβασα κατάλαβα ότι τους νοιάζει η βοήθεια που είχαν είτε από την προσωπική τους μαία είτε από του μαιευτηρίου.

 

Αλλιώς, ως προς τι όλο αυτό το θέμα?

 

Θα τελειώσω με ένα ακόμα παράδειγμα: ξέρω κοπέλες που είχαν προσωπική μαία, την πλήρωσαν πολύ καλά και εκείνη μετά τον τοκετό, πήγε μία φορά και τις είδε, πληρώθηκε και εξαφανίστηκε μετά…

 

Όταν συνεργάζεστε με μια μαία, δεν την ρωτάτε τι συμπεριλαμβάνει η τιμή που σας δίνει? Και απαντώ: ΟΧΙ, και το λέω με σιγουριά γιατί εργάζομαι σαν ελεύθερη επαγγελματίας και 3-4 στα τελευταία 4 χρόνια με έχουν ρωτήσει αν μετά τον τοκετό θα με ξαναδούν στο μαιευτήριο και αν θα τις βοηθήσω στον θηλασμό!!!!

 

Σήμερα μάλιστα με ρώτησε μια κοπέλα που θα γεννήσουμε μαζί σε λίγο καιρό, αν θα την βοηθήσω και με τον θηλασμό και πόσες φορές θα την δω μετά και ξαφνιάστηκα! Σκέφτηκα από μέσα μου: αυτή είναι διαβασμένη! Χάρηκα που με ρώτησε! Δεν αφέθηκε στο να έρθουν τα πράγματα από μόνα τους, με ρώτησε και πήρε ην απάντηση που ήθελε. Αν της έλεγα ότι δεν θα ξαναπήγενα, δεν θα έπρεπε να πει στον γιατρό: «αυτή η μαία που μου σύστησες δεν θα με βοηθήσει στον θηλασμό, δεν θέλω να συνεργαστώ μαζί της. Εγώ θέλω μια μαία που να με βοηθήσει και μετά!»

 

Αυτό εννοώ: ενημέρωση – κρίση – ενεργητική στάση και όχι παθητική. Πιστεύω να έγινα περισσότερο κατανοητή.

 

.png

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Μαιες.... Γιατί μου τις θυμήσατε.. γιατι;;;; :evil::evil::evil:

 

Όμως η δική μου εμπειρία από τις μαίες ήταν εφιαλτική.

 

Δυστυχώς πολλές έχουν παρόμοια εμπειρία... Δεν σου το λέω για να σε παρηγορήσω... Απλά αυτό συμβαίνει...

 

 

μου είπαν να συνεχίσω να το βάζω στο στήθος μου ακόμα και κάθε τέταρτο αφού πεινούσε και να μη του δώσουμε συμπληρωματικά ξένο γάλα γιατί μετά δεν θα ήθελε το στήθος μου.

 

Γιατί μετά δεν θα ήθελε το στήθος; Μήπως γιατί το ξένο γάλα έχει καλύτερη γεύση;;;

 

Είναι προφανές ότι αυτές οι μαίες υποστηρίζουν το θηλασμό και όχι τη μητέρα που θηλάζει... Η διαφορά είναι τεράστια. Ο θηλασμός δεν υπάρχει χωρίς τη μητέρα. Αυτή και μόνο αυτή πρέπει να υποστηρίξουν οι μαίες...

 

Η ηλίθια τις ακούσα με αποτέλεσμα το στήθος μου να βγάζει συνέχεια αίμα. Οι πόνοι δε, αφόρητοι...

 

Πραγματικά λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου. :? Δυστυχώς συμβαίνει τόσο συχνά....

 

Ζήτησα λοιπόν να του δώσουν ξένο γάλα να "ξεκουραστεί" το στήθος μου έστω για λίγες ώρες.

Δεν μου έδιναν με τίποτα! Και το μωράκι μου να πεινάει σαν τρελλό και να κλαίει γοερά!

 

Η απόφαση για τη διατροφή του μωρού ανήκει μόνο στη μητέρα (το λέει και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας). Είναι απαράδεκτο να παρεμβαίνουν. Δεν έχουν το παραμικρό δικαίωμα να σου πούνε οτιδήποτε ακόμη και αν αποφάσιζες από τη πρώτη στιγμή να μη θηλάσεις καθόλου.

 

Λυπάμαι αλλά αυτές οι μαίες όχι μόνο παραβιάζουν τα δικαιώματα του Έλληνα ασθενούς που έχουν ψηφιστεί από την Ελληνική Βουλή αλλά είναι και αρρωστημένες....

 

.

 

Τελικά μετά από 13 ώρες και αφού έφτασα μέχρι τη διοίκηση του νοσοκομείου :shock: του έδωσαν ξένο γάλα λέγοντας μου με απίστευτο υφάκι ότι μετά από αυτό το μωρό δεν θα ήθελε ξανά το στήθος μου γιατί έστω και με τη μια αυτή φορά θα συνήθιζε το μπουκάλι. Για την ακρίβεια μου είπε μια... να μην τη χαρακτηρίσω καλύτερα- ότι θα είμαι εγώ υπεύθυνη που το μωρό δεν θα θηλάσει. :evil:

 

Μάλλον το αρρωστημένες δεν φτάνει για να περιγράψει την κατάσταση...

 

Ήταν καταματωμένο και πλέον είχε αρχίσει να βγάζει και πύον που σημαίνει ότι το παιδί δεν έπρεπε να θηλάσει.

 

Ο μόνος λόγος για να μην θηλάσεις ήταν ο πόνος που ένιωθες. Το πύον δεν είναι λόγος μη θηλασμού. Όσο πληγωμένη και αν είναι μια θηλή αν η μαμά μπορεί να θηλάσει, ο θηλασμός επιτρέπεται. Το γράφω απλώς για να μην το διαβάσει κάποια μητέρα και νομίσει ότι αυτό ισχύει.

 

Ελπίζω να κατάλαβες ότι το μωρό έπιανε λάθος και όσο έπιανε λάθος δεν υπήρχε περίπτωση να βελτιωθεί η κατάσταση και μόνο θα χειροτέρευε...

 

Μου είπε να χρησιμοποιήσω θήλαστρο τουλάχιστον μέχρι να επανέλθει το στήθος μου.

Αναγκαστικά πλέον αυτό έκανα.Έδινα στο μωρό το γάλα από το θήλαστρο και πρόσθετο επειδή δεν χόρταινε

 

Ή χρησιμοποίησες λάθος θήλαστρο, ή σωστό θήλαστρο με λάθος τρόπο...

 

Το μόνο ενδεικνυόμενο είναι το νοσοκομειακό και θα έπρεπε να κάνεις 8-10 αντλήσεις το 24ωρο, η μία οπωσδήποτε νυχτερινή. Αν δεν το κάνεις αυτό δεν είναι δυνατό να έχεις πλήρη γαλουχία.

 

δεν το έβαλα ξανά στο στήθος μου γιατί ήμουν σίγουρη ότι πια μετά από τόσες μέρες (δύο εβδομάδες για την ακρίβεια- σίγουρα δεν θα το θέλει.

 

Πραγματικά λυπάμαι που σε πληροφόρησαν τόσο λάθος. Υπάρχουν χιλιάδες μωρά που κατάφεραν να θηλάσουν μετά από πάρα πολλά μπουκάλια, πολύ περισσότερα από όσα έδωσες εσύ...

 

Ο θηλασμός μπορεί να ξεκινήσει οποτεδήποτε. Αν ξεκινήσει μέσα στο πρώτο τρίμηνο, οι πιθανότητες επιτυχίας είναι πολύ μεγάλες.

 

Αυτά που σου είπαν οι μαίες είναι πέρα για πέρα λάθος...

 

 

Ήταν Χριστούγεννα, είχα φέρει στον κόσμο ένα υγιέστατο, ζωηρό και χαρούμενο μωρό και αντί να χαίρομαι έβαζα κάθε τρεις και λίγο τα κλάμματα επειδή μου είχε καρφωθεί στο μυαλό η ατάκα της μαίας "θα είστε εσεις υπεύθυνη που το μωρό δεν θα θηλάσει". Ένιωθα άχρηστη και κυρίως η πιο κακή μαμά του κόσμου :cry: .

 

Στο Έλενα γέννησες;

 

Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία αλλά η συμπεριφορά των μαιών εκεί είναι επιεικώς απαράδεκτη....

 

Δυστυχώς για το μη θηλασμό του δικού σου παιδιού ευθύνονται οι μαίες αλλά και ο γιατρός σου που δεν ήταν ενημερωμένος και ο παιδίατρος... Όλοι στο ίδιο καζάνι της ασχετοσύνης.

 

Και καλά να είναι άσχετοι, τουλάχιστον να έχουν τρόπους και να γνωρίζουν τα στοιχειώδη της συμπεριφοράς προς τους νοσηλευόμενους.

 

 

Εντάξει, είπαμε να ενθαρρύνεται ο αποκλειστικός θηλασμός αλλά όχι κι έτσι γιατί φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.

 

Νομίζω ότι θα πρέπει να τους το πεις... Αυτό δεν είναι ενθάρρυνση του θηλασμού. Σε διαβεβαιώ ότι οι περισσότερες μαίες εκεί μέσα δεν έχουν βάλει μωρό στο στήθος τους... Δυστυχώς δεν έχουν ιδέα από το τι σημαίνει "υποστηρίζω μια μητέρα να θηλάσει". Η νοοτροπία τους είναι το λιγότερο φασιστική και σε διαβεβαιώ ότι δημιουργούν πολλά προβλήματα στην προώθηση και υποστήριξη του θηλασμού πανελλαδικά γιατί πιστεύουν ότι ο θηλασμός είναι αποκλειστικά δικός τους χωράφι... :?

 

Πώς αντέδρασε; Όχι μονάχα το πήρε αλλά το έβαλε στο στοματάκι του για πρώτη φορά σωστά χωρίς να με πονέσει καθόλου.

 

Άρα, θα μπορούσε να θηλάσει...

 

Ήταν όμως ήδη αργά...

 

Κάποιος θα πρέπει να σας λέει ότι ποτέ δεν είναι αργά. Λυπάμαι που δεν σου το είπε κανένας μέχρι τώρα. Ακόμη και τώρα πάντως δεν είναι αργά.

 

 

το γάλα είχε αρχίσει να κόβεται γιατί το θήλαστρο δεν έκανε την καλύτερη δουλειά
.

 

Οι πιθανότητες να χρησιμοποιήσες λάθος θήλαστρο ή σωστό θήλαστρο με λάθος τρόπο είναι περίπου 85%... Αν θέλεις το γράφεις για να μαθαίνουν και οι άλλες μητέρες να μην την πατήσουν με τον ίδιο τρόπο. Εδώ μέσα είναι πολύτιμη κάθε εμπειρία και σίγουρα αυτά που γράφεις θα προστατεύσουν κάποιες άλλες μελλοντικές μητέρες.

 

Με πολλή εκτίμηση! :)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι πλέον αργά για να ξαναρχίσω τον θηλασμό. Αφενός επειδή το γάλα μου έχει κοπεί τελείως

 

Αυτό δεν έχει καμία σημασία. Μπορείς οποτεδήποτε να ξεκινήσεις επαναγλακτισμό. Αφού μπορούν μητέρες που υιοθετούν παιδιά να τα θηλάσουν, μπορείς κι εσύ και με μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας. Το ότι το γάλα σου κόπηκε τελείως δεν έχει καμία σημασία.

 

Πιστεύω ότι πάλι σε πληροφόρησαν λάθος... :?

 

 

και αφετέρου επειδή σε λίγο καιρό θα γυρίσω στη δουλειά μου οπότε θα είναι δύσκολα τα πράγματα...

 

Πολλές μητέρες έκαναν επαναγαλακτισμό ενώ εργάζονταν, κατάφεραν να θηλάσουν και θήλασαν για πολύ καιρό.

 

Μετά την αρνητική εμπειρία που είχες, πιθανότατα να μην θέλεις να μπλέξεις σε αυτή τη διαδικασία. Αυτό είναι κατανοητό. Απλά θα ήθελα να ξέρουν και οι άλλες μητέρες ότι ο επαναγαλακτισμός είναι τεχνικά δυνατός οποτεδήποτε.

 

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 31 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΜΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΗ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΥΣΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.ΗΡΘΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗ ΜΕΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΜΕΘΗΜΑΤΑ ΑΝΟΔΙΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΧΡΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΙ ΘΑ ΧΡΙΑΣΤΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΚΑΙ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΠΙΑΣΟΥΝ Η ΠΟΝΗ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛ. ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΘΙΛΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΝΤΙΣΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΑ ΕΧΩ ΕΞΙΚΙΟΘΗ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΧΟΜΕΝΗ.

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ

 

tdbweddingda9.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαΐα, σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, είναι πραγματικά πολύτιμες. :)

 

Αυτός ήταν και ο σκοπός μου όταν έγραψα την εμπειρία μου, όχι για να γκρινιάξω και να βγάλω τα απωθημένα μου και σε καμία περίπτωση βέβαια για να δικαιολογηθώ επειδή δεν θήλασα το μωρό μου.

 

Ο στόχος μου ήταν να τα έχουν υπόψη τους οι μέλλουσες μητέρες και να ξέρουν πώς να αντιδράσουν σε ανάλογες περιπτώσεις.

Εάν ήξερα όλα αυτά που γράφεις (που επιμένω ότι αυτή την ενημέρωση είχαν υποχρέωση να μου τη δώσουν οι μαίες του μαιευτηρίου), τα πράγματα τώρα θα ήταν τώρα πολύ διαφορετικά για 'μένα και κυρίως για το μωρό μου.

 

Μπορείς οποτεδήποτε να ξεκινήσεις επαναγλακτισμό. Αφού μπορούν μητέρες που υιοθετούν παιδιά να τα θηλάσουν, μπορείς κι εσύ και με μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας. Το ότι το γάλα σου κόπηκε τελείως δεν έχει καμία σημασία.

 

Αυτό είναι πραγματικά πολύ ενθαρρυντικό.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις συμβουλές σου. :D

Link to comment
Share on other sites

(που επιμένω ότι αυτή την ενημέρωση είχαν υποχρέωση να μου τη δώσουν οι μαίες του μαιευτηρίου), τα πράγματα τώρα θα ήταν τώρα πολύ διαφορετικά για 'μένα και κυρίως για το μωρό μου.

 

Μαρία δυστυχώς η εκπαίδευση την μαιών ελάχιστα περιλαμβάνει για το θηλασμό. Το ίδιο συμβαίνει και με την εκπαίδευση των παιδιάτρων και των γυναικολόγων. Υπάρχει ένα μέρος ατομικής ευθύνης που δεν το ψάχνουν ούτε ελάχιστα όμως τις βασικές γνώσεις θα έπρεπε να τις παίρνουν από τις σπουδές τους και το επιπλέον ψάξιμο θα ήταν για τις λεπτομέρειες.

 

Ακόμη και σε χώρες όπου ο θηλασμός είναι η συνήθης πρακτική όπως η Σουηδία, όλο το προσωπικό των μαιευτηρίων υποχρεωτικά παρακολουθεί ένα σεμινάριο 40 ωρών για το θηλασμό. Το σεμινάριο αυτό επαναλαμβάνεται τακτικά για όλο το προσωπικό. Στα νοσοκομεία και τις κλινικές υπάρχει γραπτή πολιτική για το θηλασμό και για τις δύσκολες καταστάσεις υπάρχει και Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας.

 

Στην Αυστραλία όπου επίσης η μέριμνα της πολιτείας για το θηλασμό είναι σημαντική, όλες οι μαίες που εργάζονται στο νεογνολογικό είναι υποχρεωμένες να έχουν το πιστοποιητικό IBCLC. Αυτό είναι ένα πιστοποιητικό διάρκειας 5 ετών, μετά είναι υποχρεωτική η επαναπιστοποίηση.

 

Στο μαιευτήριο που γέννησες δεν υπάρχει καμία μαία που να έχει πιστοποιημένες γνώσεις. Το σεμινάριο που παρακολουθούν έχει σοβαρές ελλείψεις και λάθη και η συμπεριφορά τους είναι απαράδεκτη. Δυστυχώς δεν είσαι η μόνο που έχεις υποστεί αυτή τη συμπεριφορά. Μόνο μέσα σε δύο φόρουμ που γράφω έχω συναντήσει αρκετές μητέρες που αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα με τη συμπεριφορά των εκεί μαιών. Δυστυχώς και εμείς οι Πιστοποιημένοι Σύμβουλοι Γαλουχίας αντιμετωπίζουμε σοβαρά προβλήματα από τη συμπεριφορά τους που είναι εχθρική και προσβλητική...

 

Αν μπορείς να κάνεις κάτι για να βγούνε παραέξω όλα αυτά θα είναι μια μεγάλη προσφορά προς όλες τις μητέρες που θα περάσουν από εκεί...

 

Με πολλή εκτίμηση

:)

Αγλαΐα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας νέος πατέρας, με ένα αγοράκι λιγότερο από 50 ημερών. Βρήκα τυχαία το forum και μπήκα για να έχω μία καλύτερη ιδέα για το τι θα αντιμετωπίσω...

 

Μέχρι στιγμής τα περισσότερα θέματα που έχω δει είναι πολύ σωστά, από όσο ξέρω και καταλαβαίνω τουλάχιστον. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση βρέθηκα με το στόμα ανοιχτό. Κι εγώ με τη γυναίκα μου είχαμε τρομερό πρόβλημα στο νοσοκομείο με τις μαίες.

 

Αλλά μου φαίνεται ότι δεν διάβασα καλά ένα post. Διάβασα ότι μία η οποία ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ μαία άφησε νηστικό ένα νεογέννητο για δύο ημέρες. Άφησε νεογέννητο νηστικό για δύο ημέρες? Μιλάει σοβαρά ή απλά κάνει πλάκα εδώ για να γελάσει ο κόσμος?

 

AnnaK ελπίζω πραγματικά να το έγραψες για πλάκα. Ελπίζω πάλι - για το δικό σου καλό - να μην διαβάσει το συγκεκριμένο Post κάποιος εισαγγελέας γιατί αλλιώς θα βρεθείς να λογοδοτείς στη δικαιοσύνη για έκθεση βρέφους σε κίνδυνο και ίσως και για κακοποίηση βρέφους. Άφησες δύο ημέρες νηστικό ένα βρέφος? Ντροπή στη μητέρα του καταρχάς που το δέχτηκε. Και αν θυμάμαι καλά είπες ότι ήταν ανηψάκι σου. Δεν φοβήθηκες μην πάθει κάτι το μωρό?

 

Ανέφερες ότι το είχες υπό στενή ιατρική παρακολούθηση. Αυτό δεν είναι σοβαρή δικαιολογία. Θες μήπως να σε αφήσουν και εσένα νηστική για δύο ημέρες? Αλλά να μην σου δίνουν ούτε νερό. Γιατί εσύ αυτό έκανες στο μωρό.

 

Με εντολή δική σου το μωρό δεν έτρωγε αλλά ούτε έπινε. Άρα το πιο πιθανό είναι να έπαθε αφυδάτωση. Και αν δεν έπαθε μάλλον θα είναι πολύ τυχερό το μωρό. Εκτός βέβαια αν συνεχίσεις να δίνεις παρόμοιες συμβουλές στη μητέρα του, οπότε δεν το βλέπω να γλυτώνει την εισαγωγή του στο νοσοκομείο.

 

Και τι θα γίνει εάν κάποιες μητέρες διαβάσουν αυτό που έγραψες και αποφασίσουν να κάνουν το ίδιο πράγμα στο σπίτι τους? Τι θα γίνει εάν κάποιο παιδάκι δεν αντέξει το μαρτύριο της ασιτίας και της δίψας? Να ξέρεις ότι αυτό λέγεται ηθική αυτουργία.

 

Άφησες ένα νεογέννητο νηστικό για δύο ημέρες? Αυτό διώκεται ποινικά.

 

Αυτά είχα να πω. Συγγνώμη αν φάνηκα αρκετά εκνευρισμένος αλλά πραγματικά εκνευρίστηκα. Και δεν πιστεύω το ότι επειδή το είχες υπό στενή παρακολούθηση να ελαφρύνει αυτό τη θέση σου. [/img]

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας νέος πατέρας, με ένα αγοράκι λιγότερο από 50 ημερών. Βρήκα τυχαία το forum και μπήκα για να έχω μία καλύτερη ιδέα για το τι θα αντιμετωπίσω...

 

Μέχρι στιγμής τα περισσότερα θέματα που έχω δει είναι πολύ σωστά, από όσο ξέρω και καταλαβαίνω τουλάχιστον. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση βρέθηκα με το στόμα ανοιχτό. Κι εγώ με τη γυναίκα μου είχαμε τρομερό πρόβλημα στο νοσοκομείο με τις μαίες.

 

Αλλά μου φαίνεται ότι δεν διάβασα καλά ένα post. Διάβασα ότι μία η οποία είναι ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ μαία άφησε νηστικό ένα νεογέννητο για δύο ημέρες. Άφησε νεογέννητο νηστικό για δύο ημέρες? Μιλάει σοβαρά ή απλά κάνει πλάκα εδώ για να γελάσει ο κόσμος?

 

AnnaK ελπίζω πραγματικά να το έγραψες για πλάκα. Ελπίζω πάλι - για το δικό σου καλό - να μην διαβάσει το συγκεκριμένο Post κάποιος εισαγγελέας γιατί αλλιώς θα βρεθείς να λογοδοτείς στη δικαιοσύνη για έκθεση βρέφους σε κίνδυνο και ίσως και για κακοποίηση βρέφους. Άφησες δύο ημέρες νηστικό ένα βρέφος? Ντροπή στη μητέρα του καταρχάς που το δέχτηκε. Και αν θυμάμαι καλά είπες ότι ήταν ανηψάκι σου. Δεν φοβήθηκες μην πάθει κάτι το μωρό?

 

Ανέφερες ότι το είχες υπό στενή ιατρική παρακολούθηση. Αυτό δεν είναι σοβαρή δικαιολογία. Θες μήπως να σε αφήσουν και εσένα νηστική για δύο ημέρες? Αλλά να μην σου δίνουν ούτε νερό. Γιατί εσύ αυτό έκανες στο μωρό.

 

Με εντολή δική σου το μωρό δεν έτρωγε αλλά ούτε έπινε. Άρα το πιο πιθανό είναι να έπαθε αφυδάτωση. Και αν δεν έπαθε μάλλον θα είναι πολύ τυχερό το μωρό. Εκτός βέβαια αν συνεχίσεις να δίνεις παρόμοιες συμβουλές στη μητέρα του, οπότε δεν το βλέπω να γλυτώνει την εισαγωγή του στο νοσοκομείο.

 

Και τι θα γίνει εάν κάποιες μητέρες διαβάσουν αυτό που έγραψες και αποφασίσουν να κάνουν το ίδιο πράγμα στο σπίτι τους? Τι θα γίνει εάν κάποιο παιδάκι δεν αντέξει το μαρτύριο της ασιτίας και της δίψας? Να ξέρεις ότι αυτό λέγεται ηθική αυτουργία.

 

Άφησες ένα νεογέννητο νηστικό για δύο ημέρες? Αυτό διώκεται ποινικά.

 

Αυτά είχα να πω. Συγγνώμη αν φάνηκα αρκετά εκνευρισμένος αλλά πραγματικά εκνευρίστηκα. Και δεν πιστεύω το ότι επειδή το είχες υπό στενή παρακολούθηση να ελαφρύνει αυτό τη θέση σου. [/img]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Aposperitis. Θα ήθελα να απαντήσω σε αυτά που μου καταλογίζεις.

 

Αλλά μου φαίνεται ότι δεν διάβασα καλά ένα post. Διάβασα ότι μία η οποία ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ μαία άφησε νηστικό ένα νεογέννητο για δύο ημέρες.

 

Καταρχήν το αν είμαι μαία με εμπειρία και συνείδηση ή μια υποτιθέμενη μαία που παίρνει στον λαιμό της τα μωρά και τις μαμάδες, δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις και ούτε έχεις το δικαίωμα να με προσβάλεις αποκαλώντας με ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΜΑΙΑ!

 

Άφησε νεογέννητο νηστικό για δύο ημέρες? Μιλάει σοβαρά ή απλά κάνει πλάκα εδώ για να γελάσει ο κόσμος?

 

Δεν κάνω πλάκα, για την ακρίβεια του έδωσα 20 ml την 1η μέρα και 20 ml την 2η μέρα αν σε παρηγορεί λίγο αυτό. Στην ουσία όμως το φαγητό που πήρε για 2 ημέρες ήταν πολύ λίγο!

 

Ελπίζω πάλι - για το δικό σου καλό - να μην διαβάσει το συγκεκριμένο Post κάποιος εισαγγελέας γιατί αλλιώς θα βρεθείς να λογοδοτείς στη δικαιοσύνη για έκθεση βρέφους σε κίνδυνο και ίσως και για κακοποίηση βρέφους.

 

Έκθεση βρέφους και κακοποίηση???? Αυτό σημαίνει άγνοια από μέρους σου. Συγκεκριμένα η ξαδέρφη μου είναι δικηγόρος, νομίζω ότι πρώτη θα έκρινε αν κακοποιώ το βρέφος της…

 

 

Ντροπή στη μητέρα του καταρχάς που το δέχτηκε. Και αν θυμάμαι καλά είπες ότι ήταν ανηψάκι σου. Δεν φοβήθηκες μην πάθει κάτι το μωρό?

 

Δεν έχεις το δικαίωμα να κρίνεις την κάθε μητέρα για τις επιλογές της. Λες να ήθελε να κάνει κακό στο μωρό της??? Ηʼ λες να ήθελα εγώ να βλάψω όχι μόνο το ανιψάκι μου αλλά και το κάθε παιδί! Της εξήγησα τι είχα σκοπό να κάνω με κάθε λεπτομέρεια και για ποιους λόγους, το σκέφτηκε, με εμπιστεύτηκε και συμφώνησε. Με γνωρίζει πάρα πολύ καλά και ξέρει αν είμαι υπεύθυνη και αν γνωρίζω την δουλειά μου!

 

Με το συγκεκριμένο παιδί αυτό που έγινε είναι ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΝΟΥΣΕ και ΟΧΙ ΟΤΙ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΤΑΙΖΑΜΕ!!! Με λίγα λόγια, υπήρχε πρόβλημα και έπρεπε να δούμε τι συμβαίνει! Και στο δικό μου παιδί το ίδιο θα έκανα αν έκρινα ότι χρειαζόταν. Από αυτό τι (εύκολο) συμπέρασμα βγάζεις: ότι θέλω να αφήσω το παιδί μου να πεθάνει από την πείνα , έτσι για πλάκα, η ότι γνωρίζω τι συμβαίνει και αναλόγως των συνθηκών πράττω?

 

 

Ανέφερες ότι το είχες υπό στενή ιατρική παρακολούθηση. Αυτό δεν είναι σοβαρή δικαιολογία.

 

Τότε τι είναι σοβαρή δικαιολογία???

 

Πήγαινα στο μαιευτήριο πρωί – απόγευμα και έβλεπα προσωπικά το μωρό, είχα στενή συνεργασία με το προσωπικό και συνεχή ενημέρωση από τον παιδίατρο. Το μωρό είχε επίπεδα σακχάρου 75!!! (αν ξέρεις τι σημαίνει αυτό) που είναι επίπεδα ενός μωρού που τρώει κανονικά, είχε κανονικές κενώσεις και ούρα και έχασε τις πρώτες ημέρες μόνο 150 gr βάρος, που είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό για τις πρώτες 3-4 μέρες (αν το γνωρίζεις και αυτό) , ενώ άλλα που τρώνε κανονικά μπορεί να χάσουν και περισσότερο και, επιπλέον, ήταν ένα ζωηρό παιδί που δεν έκανε ίκτερο!!!

 

Αυτά σου λένε τίποτα ή όχι? Όλα αυτά για σένα που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ (γιατί είσαι ειδικός στο δικό σου επάγγελμα και μόνο σε αυτό μπορείς να είσαι τόσο αυστηρός κριτής) μπορεί να μην σημαίνουν τίποτα, για μένα όμως και τους παιδιάτρους ήταν στοιχεία ενός υγιούς παιδιού, όπως και ενός παιδιού που έτρωγε κανονικά!!!

 

Θες μήπως να σε αφήσουν και εσένα νηστική για δύο ημέρες? Αλλά να μην σου δίνουν ούτε νερό. Γιατί εσύ αυτό έκανες στο μωρό.

 

Εσύ αν δεν φας για 2 ημέρες θα πεθάνεις? Όχι βέβαια, το ίδιο και τα μώρα, που καίνε από το λίπος τους για τις πρώτες ημέρες και μπορούν να ζήσουν χωρίς καθόλου φαγητό (προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν συστήνω να αφήσετε νηστικά τα παιδιά σας, αυτό θέλει παρακολούθηση!)

 

Με εντολή δική σου το μωρό δεν έτρωγε αλλά ούτε έπινε. Άρα το πιο πιθανό είναι να έπαθε αφυδάτωση.

Και αν δεν έπαθε μάλλον θα είναι πολύ τυχερό το μωρό. Εκτός βέβαια αν συνεχίσεις να δίνεις παρόμοιες συμβουλές στη μητέρα του, οπότε δεν το βλέπω να γλυτώνει την εισαγωγή του στο νοσοκομείο.

 

Προς μεγάλη σου έκπληξη(!!!) που θα το ακούσεις , δεν έπαθε αφυδάτωση. Η Το ανιψάκι μου αυτήν την στιγμή είναι 2 μηνών, κάνει αποκλειστικά μητρικό θηλασμό, δεν παρέμεινε στο μαιευτήριο ούτε μια μέρα παραπάνω και δεν έχει χρειαστεί να πάει στον παιδίατρο παρά μόνο για τις τυπικές επισκέψεις. Και όλα αυτά, με τις δικές μου- απαράδεκτες κατά την γνώμη σου- συμβουλές :lol::lol::lol:

 

 

 

Και τι θα γίνει εάν κάποιες μητέρες διαβάσουν αυτό που έγραψες και αποφασίσουν να κάνουν το ίδιο πράγμα στο σπίτι τους?

Νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο ότι αυτό δεν είναι συμβουλή, τεθηκε σαν θέμα στα πλαίσια του αν βοηθάει το να είμαστε ενημερωμένοι σε κάποια θέματα. Η άγνοια αυτά κάνει!!!

 

 

Τι θα γίνει εάν κάποιο παιδάκι δεν αντέξει το μαρτύριο της ασιτίας και της δίψας?

 

Μα είναι δυνατόν κάποια μάνα να αφήσει το παιδί της νηστικό επειδή το διάβασε σε ένα foroum? Είναι ξεκάθαρο πιστεύω ότι αυτό το κάνεις μόνο με οδηγία ειδικού και με παρακολούθηση του παιδιού και εφʼ όσον συντρέχει ειδικός λόγος…

 

Άφησες ένα νεογέννητο νηστικό για δύο ημέρες? Αυτό διώκεται ποινικά.

 

Ναι, από άσχετους....

 

Αυτά είχα να πω. Συγγνώμη αν φάνηκα αρκετά εκνευρισμένος αλλά πραγματικά εκνευρίστηκα.

 

Μην εκνευρίζεσαι, απλά σκέψου και λίγο πριν μιλήσεις.

 

Εσύ εκνευρίστηκες που ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΩΡΟ, εγώ τι να πω που με εβγαλες αχρηστη με εύκολα συμπεράσματα, χωρίς να με γνωρίζεις ???

 

 

Και δεν πιστεύω το ότι επειδή το είχες υπό στενή παρακολούθηση να ελαφρύνει αυτό τη θέση σου. [/img]

 

Η πορεία του μέσα στο μαιευτήριο, ήταν πολύ καλύτερη από πολλά άλλα παιδιά που έτρωγαν κανονικά. Θα μπορούσε να μην ήταν (γιʼ αυτό και δεν το συμβουλεύω σε καμία μητέρα που διαβάζει αυτό το ποστ), γιʼ αυτό και το παρακολουθούσα τόσο στενά, ώστε αμέσως μόλις θα έβλεπα το παραμικρό σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά, θα άλλαζα τακτική και θα το τάιζα. Δεν ήταν μια απόφαση που την πήρα αβίαστα και απερίσκεπτα ήξερα πια θα ήταν τα σημάδια που θα με έκαναν να ανησυχήσω και τελικά όλα πήγαν καλά :lol::lol::lol:

 

Να διευκρινίσω ότι τέτοια συμβουλή δεν έχω δώσει ποτέ σε άλλη μητέρα γιατί απλά δεν έχει χρειαστεί. Είναι πολύ σπάνιο να το συναντήσεις αυτό αλλά και αν το συναντούσα πάλι, δεν θα συμβούλευα κάτι τέτοιο καμία μητέρα που δεν είμαι σίγουρη ότι με εμπιστεύεται, ακριβώς για να μην έχω την στάση που έδειξες εσύ.

 

Τελειώνοντας θέλω να πω ότι αυτό ακριβώς εννοούσα για τα προηγούμενα ποστ σχετικά με την βοήθεια που υπάρχει στα μαιευτήρια κλπ.

Είδατε πόσο εύκολα βγάζει κάποιος συμπεράσματα διαβάζοντας μια άποψη ή μια εμπειρία χωρίς να γνωρίζει λεπτομέρειες για την κάθε συμπεριφορά ή για τις διάφορες συνθήκες!

 

Το ίδιο συμβαίνει και με τις εγκύους που τα διαβάζουν αυτά. Από την μια είναι ενημερωμένες και υποψιασμένες σχετικά με την τακτική των μαιευτηρίων και αυτό είναι καλό και, από την άλλη γεμίζουν με άγχος και με φόβο!!! Γι΄αυτό και τονίζω να συζητάτε αυτά που σας προβληματίζουν με την ομάδα που θα σας βοηθήσει στον τοκετό και θηλασμό.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είσαι μαία, άρα επαγγελματίας - όπως λες - φυσικό είναι οι νέες μητέρες να ακούσουν εσένα. Δεν θα ακούσουν κάποιον άσχετο. Θα ακούσουν εσένα που κάνεις αυτή τη δουλειά και την έχεις σπουδάσει.

 

Λες ότι η μητέρα του παιδιού είναι δικηγόρος. Άρα θα ξέρει τι σημαίνει η συναίνεση. Δεν είπα ότι το έκανες κρυφά από τη μητέρα του παιδιού, απλά το ότι την επηρρέασες.

 

Όσο για την πολλές φορές καθημερινή εξέταση σακχάρου του μωρού - όπως λες - γιατί να παίρνουν αίμα από το μωρό χωρίς κανέναν απολύτως λόγο? Και γιατί τόσες πολλές καθημερινές εξετάσεις και επαναλαμβάνω το μαρτύριο της πείνας και της δίψας, χωρίς απολύτως κανέναν λόγο.

 

Επίσης λες τώρα ότι το μωρό δεν πεινούσε. Να σου υπενθυμίσω τι έγραψες λίγα Post πιο κάτω?

 

 

 

 

Εγώ το ανηψάκι μου το άφησα 2 μέρες νηστικό, με πολύ στενό έλεγχο ως προς το μαιευτήριο (να μην δωθεί μπουκάλι) αλλά και του μωρού (οτι είναι καλά δηλαδή με εξέταση σακχάρου), μέχρι να πεινάσει για να θηλάσει. Εσύ θα το έκανες αυτό αν στο έλεγε η μαία σου ή θα του έδινες μπουκάλι? Επαναλαμβάνω: 2 ημέρες, νεογέννητο, νηστικό! Σημείωση : η ξαδέρφη μου κάνει αποκλειστικά μητρικό θηλασμό από την 3η μέρα. Φοβήθηκε, αλλά με εμπιστεύτηκε.

 

 

 

Λες από μόνη σου ότι το άφησες δύο ημέρες νηστικό. Εγώ εδώ δεν μιλάω άλλο. Αφήνω τις μητέρες μελλοντικές ή νυν να βγάλουν τα συμπεράσματά τους. Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ άλλο. Αυτό για εμένα είναι πραγματικά αρρωστημένο. Το μόνο που θα ήθελα είναι να ξέρω αν και άλλες μητέρες βρίσκουν σωστή την τακτική "αφήνω το ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ μωρό νηστικό για δύο ημέρες....."

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει νόημα όλο αυτό γιατί είναι πολύ ψυχοφθόρο να κάνεις κάποιον να καταλάβει πράγματα που δεν γνωρίζει, θα απαντήσω μόνο και μόνο για να κάνω κάποιες διευκρινήσεις, ακριβώς επειδή το διαβάζουμε και κάποιες μαμάδες και έγκυες.

 

Από τη στιγμή που είσαι μαία, άρα επαγγελματίας - όπως λες - φυσικό είναι οι νέες μητέρες να ακούσουν εσένα. Δεν θα ακούσουν κάποιον άσχετο. Θα ακούσουν εσένα που κάνεις αυτή τη δουλειά και την έχεις σπουδάσει.

 

Μέχρι ενός σημείου θα με ακούσουν, έχουν και προσωπική γνώμη. Δεν σημαίνει ότι κάνουν ότι τους λέω ούτε επιμένω ποτέ να κάνουν κάτι που δεν θέλουν ή φοβούνται εκτός και αν είναι απαραίτητο.

 

Λες ότι η μητέρα του παιδιού είναι δικηγόρος. Άρα θα ξέρει τι σημαίνει η συναίνεση. Δεν είπα ότι το έκανες κρυφά από τη μητέρα του παιδιού, απλά το ότι την επηρρέασες.

 

Είναι πολύ σοβαρό θέμα για να επηρεάσεις κάποιον και μάλιστα δικηγόρο. Την ενημέρωσα για τα πάντα και με εμπιστεύτηκε.

 

Όσο για την πολλές φορές καθημερινή εξέταση σακχάρου του μωρού - όπως λες - γιατί να παίρνουν αίμα από το μωρό χωρίς κανέναν απολύτως λόγο?

 

Η εξέταση σακχάρου έγινε 2 ημέρες αλλά μια φορά την ημέρα (δεν το τρυπούσαμε κάθε τρεις και λίγο). Σαν διαδικασία είναι η ίδια με αυτήν που μετράς τον ίκτερο, που πάρα πολλά παιδιά κάνουν ίκτερο και τα τρυπάνε λίγο στην πατουσίτσα τους για να πάρουνε: μια σταγόνα αίμα για το σάκχαρο και λίγο περισσότερο για τον ίκτερο. Και το δικό σου παιδί, αν έκανε ίκτερο πέρασε από αυτήν την διαδικασία!

 

 

Και γιατί τόσες πολλές καθημερινές εξετάσεις και επαναλαμβάνω το μαρτύριο της πείνας και της δίψας, χωρίς απολύτως κανέναν λόγο.

 

Για πιο μαρτύριο μιλάς?!!!. Σκέψου λίγο απλά και όχι σαν πατέρας που αυτήν την στιγμή είσαι πολύ ευαίσθητος στα πάντα: εσύ τρως αν δεν πεινάς? Υποφέρεις αν δεν φας ενώ δεν πεινάς? Γιατί να φάει ένα μωρό που δεν πεινάει? Το παιδί δεν υπέφερε, έχω ήδη πει ότι το πρόβλημα ήταν ότι δεν πεινούσε πράγμα που δεν είναι συνηθισμένο και πολλές φορές δεν είναι φυσιολογικό για ένα νεογέννητο και φοβάσαι μήπως κρύβεται κάτι παθολογικό από πίσω. Το πιο πιθανό βέβαια ήταν αυτό που έγινε: ήταν θέμα χρόνου να πεινάσει και αυτό ελπίζαμε!

 

Αν το παιδί σου επί δύο μέρες δεν εκδήλωνε σημάδια πείνας δεν θα σε ανησυχούσε τίποτα άλλο παρά μόνο το ότι δεν τρώει? . Εσένα σαν πατέρας, μπορεί ναι, εμένα σαν μαία, με φοβίζουν και άλλα πράγματα με βαθύτερη (παθολογική) αιτία. Ένα άλλο παιδί που δεν θήλαζε, τελικά δεν είχε το αντανακλαστικό του θηλασμού (δεν το αφήσαμε νηστικό και αυτό, μην ανησυχείς- εκτός και αν από αυτό που γράφω βγαίνουν άλλα συμπεράσματα και πρέπει να γράψω και εδώ όλη την ιστορία…)

 

Δεν έγιναν άλλες εξετάσεις που να επιβάρυναν το παιδί. Αυτά που σου αναφέρω είναι μέσα στον καθημερινό έλεγχο που κάνουν σε κάθε νεογέννητο καθημερινά (βάρος, κενώσεις, θερμοκρασία, κινητικότητα ή νωθρότητα κλπ) και που δείχνουν την καλή ή κακή κατάσταση της υγείας του, απλά είχα πολύ στενό έλεγχο να γίνονται όλα σωστά και στενή συνεργασία με το προσωπικό.

 

Επίσης λες τώρα ότι το μωρό δεν πεινούσε. Να σου υπενθυμίσω τι έγραψες λίγα Post πιο κάτω?

 

 

Εγώ το ανηψάκι μου το άφησα 2 μέρες νηστικό, με πολύ στενό έλεγχο ως προς το μαιευτήριο (να μην δωθεί μπουκάλι) αλλά και του μωρού (οτι είναι καλά δηλαδή με εξέταση σακχάρου), μέχρι να πεινάσει για να θηλάσει. Εσύ θα το έκανες αυτό αν στο έλεγε η μαία σου ή θα του έδινες μπουκάλι? Επαναλαμβάνω: 2 ημέρες, νεογέννητο, νηστικό! Σημείωση : η ξαδέρφη μου κάνει αποκλειστικά μητρικό θηλασμό από την 3η μέρα. Φοβήθηκε, αλλά με εμπιστεύτηκε.

 

 

Σε αυτές τις λίγες γραμμές δεν συζητούσαμε το συγκεκριμένο περιστατικό για να κάνω τόσο αναλυτική περιγραφή όσο χρειάστηκε να κάνω μετά από τον δικό σου ποστ. Επίσης γράφτηκε στα πλαίσια του ότι υποστηρίζω ότι πρέπει να ήμαστε ενημερωμένοι και να συζητάμε αυτά που μας απασχολούν με τον γιατρό και την μαία μας. Και, να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω τι δεν έχεις καταλάβει ακριβώς! Έγραψα «ΟΤΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΝΗΣΤΙΚΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ κλπ και να μην δωθεί μπουκάλι» και διευκρινίζω: για να σιγουρευτούμε το ότι δεν τρώει, δεν οφείλετε στο ότι το τάιζαν και ήτανε απλά χορτάτο! Δεν έγραψα ότι το άφησα νηστικό ενώ πεινούσε και απλά δεν ήθελε το στήθος και εγώ, ντε και καλά ήθελα να το κάνω να θηλάσει!

Αντε να το διευκρινίσω λίγο ακόμα: προσπαθούσαμε να το ταΐσουμε αλλά δεν ήθελε γιατί δεν πείναγε. Το να του δώσουμε μπουκάλι δεν ήταν λύση και δεν θα μας βοηθούσε να καταλάβουμε τι συμβαίνει, γιατί όλα τα μωρά παίρνουν το μπουκάλι εύκολα. Του έδωσα 2 φορές για να πάρει λίγα υγρά και για να δω αν κάνει θηλαστική κίνηση και κατάποση. Έκανε, οπότε έπρεπε να περιμένουμε λίγο για να δούμε αν απλά ήθελε λίγο χρόνο ακόμα για να πεινάσει (όπως και έγινε). Την ημέρα που άρχισε να τρώει (που σημαίνει ότι επιτέλους πείνασε), είχαμε ήδη αποφασίσει να το ταίσουμε και αμέσως μετά θα γινόντουσαν περισσότερες εξετάσεις (υπέρηχοι, αιματολογικές περισσότερες κλπ) για να ανακαλύψουμε το πρόβλημα. Ευτυχώς αυτό άρχισε να τρώει !!!

 

Ακόμα και αυτό το μωρό που του έλειπε το αντανακλαστικό του θηλασμού και δεν έκανε θηλαστικές κινήσεις καθόλου, από το μπουκάλι έτρωγε γιατί έκανε μόνο κατάποση! Μπορείς να φανταστείς την εικόνα?: καθόταν με το στόμα μισάνοιχτο και χωρίς να ρουφά την θηλή του μπουκαλιού έκανε κατάποση και έπινε το γάλα που του ερχόταν εύκολα από τις μεγάλες τρύπες του μπουκαλιού (έτσι καταλάβαμε και πιο ήταν το πρόβλημα).

 

 

Η ξαδέρφη μου είχε διαβάσει ότι τα μωρά έχουν την ικανότητα να ζήσουν χωρίς φαγητό για μερικές ημέρες, συζητήσαμε το θέμα και έκρινε ότι πιο σημαντικό είναι να βρούμε αν κρύβεται κάτι παθολογικό από πίσω παρά αν θα φάει. Όλοι θέλετε να πάρετε ένα γερό μωρό στο σπίτι σας, το ίδιο θέλουμε και εμείς, πίστεψέ με!

 

 

Έχω δει πολλά νεογέννητα να τρώνε λίγο τις πρώτες 2 ημέρες και να περνάνε ώρες από γεύμα σε γεύμα, ακριβώς γιατί δεν έχουν όλα τις ίδιες ανάγκες και γιατί καίνε από το δικό τους λίπος αλλά αυτό δεν με προβλημάτισε ποτέ γιατί τρώγανε απλά λιγότερο από άλλα μωρά. Το ανιψάκι μου ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΓΕ και ακριβώς γιατί φοβήθηκα για κάτι παθολογικό έκανα όλο αυτόν τον αγώνα για να δούμε τι συμβαίνει. Κατά την γνώμη μου έκανα ότι καλύτερο μπορούσα για αυτό το παιδί από την στιγμή που είχε τέτοια συμπεριφορά.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ άλλο. Αυτό για εμένα είναι πραγματικά αρρωστημένο.

Εσένα σου φαίνεται αρρωστημένο αλλά την συγκεκριμένη μαμά και εμένα με ένοιαζε μήπως ήταν το μωρό άρρωστο και γι΄αυτό δεν πεινουσε!!!!!! Ο καθένας βλέπεις έχει τις προτεραιότητές του και τις αντιλήψεις του…

 

Το μόνο που θα ήθελα είναι να ξέρω αν και άλλες μητέρες βρίσκουν σωστή την τακτική

 

Αν κολλήσουμε μόνο σε μια πρόταση και δεν κρίνουμε και από τα υπόλοιπα, ε βέβαια θα το βρουν λάθος τακτική.

Γι΄αυτό λέω ότι η άγνοια φέρνει προβλήματα και αδικαιολόγητους φόβους, η γνώση και ενημέρωση είναι ΔΥΝΑΜΗ...

 

Θέλω να πιστεύω ότι τώρα κατάλαβες αν αυτό που έγινε ήταν σημαντικό για το παιδί καί όχι οτι απλά το αφήσαμε νηστικό χωρίς λόγο και αιτία.

 

Μην βλέπεις το θέμα με τα μάτια ενός πατέρα που έχει ένα νεογέννητο και θέλει το παιδί του απλά να τρώει, δες το πιο αντικειμενικά τώρα που έχεις όλη την εικόνα και δες το και από το μέρος της πιθανής παθολογίας για να κατανοήσεις το συγκεκριμένο γεγονός χωρίς να τρομάζεις και χωρίς να φαντάζεσαι ότι κάνουμε πειράματα αφήνοντας τα μωρά νηστικά μόνο και μόνο για να θηλάσουν.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ανηψάκι μου το άφησα 2 μέρες νηστικό, με πολύ στενό έλεγχο ως προς το μαιευτήριο (να μην δωθεί μπουκάλι) αλλά και του μωρού (οτι είναι καλά δηλαδή με εξέταση σακχάρου), μέχρι να πεινάσει για να θηλάσει.

 

Αυτό για εμένα είναι πραγματικά αρρωστημένο. Το μόνο που θα ήθελα είναι να ξέρω αν και άλλες μητέρες βρίσκουν σωστή την τακτική "αφήνω το ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ μωρό νηστικό για δύο ημέρες....."

 

Aposperiti, να σας ζήσει το μωράκι.

 

Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις πιο προσεκτικά τα όσα έγραψε η Άννα. Το μωράκι το ίδιο δεν έδειχνε ενδιαφέρον για φαγητό και το άφησε μέχρι να δείξει ενδιαφέρον.

 

Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει τα 3 πρώτα 24ωρα σε μερικά νεογέννητα και αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό (εδώ είναι που χρειάζεται η ιατρική παρακολούθηση), τότε σεβόμαστε τη μη ανάγκη τους για τάισμα, τα παρακολουθούμε στενά και περιμένουμε.

 

Λυπάμαι που ο τρόπος σου είναι τόσο απότομος χωρίς καν να έχεις τις γνώσεις.

 

Αν προσέξεις τόσο η Άννα όσο κι εγώ γράφουμε επώνυμα (ρίξε μια ματιά στις υπογραφές μας) και δεν θα διακινδυνεύμε να γράψουμε κάτι που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο οποιονδήποτε. Για σένα είναι πολύ εύκολο να κρύβεσαι πίσω από την ανωνυμία και να κατηγορείς επαγγελματίες χωρίς να έχεις στοιχειώδεις γνώσεις.

 

Για την ιστορία του συγκεκριμένου θέματος, η Αννα τηλεφώνησε κι εμένα και συζητήσαμε αναλυτικα τη συμπεριφορά του μωρού πριν αποφασίσει τη στρατηγική που θα ακολουθήσει.

 

Για μια ακόμη φορά η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας....

Link to comment
Share on other sites

Aposperiti, από τα όσα γράφεις είναι εντελώς φανερό ότι δεν γνωρίζεις τα στοιχειώδη για τις ανάγκες των νεογέννητων τις πρώτες ημέρες.

 

Πριν λοιπόν γράψεις τοσο πολλά θα ήταν καλό να ενημερωθείς στοιχειωδώς.

 

Το διαδίκτυο είναι προφανώς στη διάθεσή σου και μπορείς να το κάνεις. Τα περισσότερα πανεπιστήμια του κόσμου είναι εντελώς ανοιχτά στη γνώση. Μέσα σε λίγες μέρες μπορείς να μάθεις κάθε λεπτομέρεις για ένα εξειδικευμένο θέμα με ακρίβεια πάνω από 80%. Τα όσα γράφεις είναι εντελώς μα εντελώς αδικαιολόγητα...

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια έγραψα τα παρακάτω σε μια προσπάθεια να υποστηρίξω ότι η ενημέρωση βοηθά πολύ τους νέους γονείς αλλά και εμάς γιατί δεν χρειάζεται να κάνουμε αγώνα κάθε φορά για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες:

 

Λες να έχουν τον χρόνο να ταίσουν 60-70 μωρά? Το πολύ να ταίσουν 4-5 στην διάρκεια της ημέρας.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι παροτρύνουν τις μαμάδες να δώσουν μπουκάλι και οι περισσότερες το κάνουν ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.

 

Εγώ το ανηψάκι μου το άφησα 2 μέρες νηστικό, με πολύ στενό έλεγχο ως προς το μαιευτήριο (να μην δωθεί μπουκάλι) αλλά και του μωρού (οτι είναι καλά δηλαδή με εξέταση σακχάρου), μέχρι να πεινάσει για να θηλάσει. Εσύ θα το έκανες αυτό αν στο έλεγε η μαία σου ή θα του έδινες μπουκάλι? Επαναλαμβάνω: 2 ημέρες, νεογέννητο, νηστικό! Σημείωση : η ξαδέρφη μου κάνει αποκλειστικά μητρικό θηλασμό από την 3η μέρα. Φοβήθηκε, αλλά με εμπιστεύτηκε.

 

Σε μια πελάτισσα, δύσκολα θα το πρότεινα γιατι, αν κάτι δεν πήγενε καλά με το μωρό, από άσχετη αιτία, πρώτη εμένα θα κατηγορούσαν! Οπότε σε μια άλλη μαμά, θα της έλεγα να το ταίσει λίγο έστω και με μπουκάλι. Αν η μαμά αυτή ήταν καλά ενημερωμένη στο ότι, τα νεογέννητα έχουν την ικανότητα να καίνε από το λίπος τους για λίγες ημέρες μετά την γέννα χωρίς να έχουν πρόβλημα, τότε θα εφάρμοζα το ίδιο και σε αυτήν (με στενό έλεγχο του μωρού πάντα!)

 

Και τόνισα επίσης ότι δεν θα το πρότεινα σε μια μητέρα η οποία δεν ήταν ενημερωμένη για αυτό το θέμα.

Η ξαδέρφη μου ήταν και γι΄αυτό δέχθηκε.

Δεν είμαι πρωτάρα & στα χρόνια που εργάζομαι ως μαία, ξέρω πολύ καλά μέχρι που φτάνει η ενημέρωση για τους περισσότερους και δεν θα έθετα σε κίνδυνο ούτε βεβαία ένα μωρό αλλά ούτε και τον εαυτό μου βάζοντας με σε κίνδυνο να με κατηγορήσουν για "κακοποίηση βρέφους"!!!

 

Έχω ακούσει πολλές ιστορίες γυναικών να κατηγορούν τον γυναικολόγο τους για διάφορα αστεία πράγματα που λέγοντας τα όμως σε μια άλλη κοπέλα, ή γράφοντάς τα σε ένα φόρουμ με τόση δημοτικότητα, γίνεται παραπληροφόρηση.

Να πω ένα παράδειγμα ή θα πρέπει να το αναλύσω & αυτό? Θα το πω και εύχομαι να μην χρειαστεί να εξηγώ πάλι: κοπέλα όπου απέβαλε μου είπε ότι άλλαξε τον γιατρό της γιατί αυτός φταίει που απέβαλε! Πως? Της έκανε κολπικό υπέρηχο!!!!

Δεν ξέρω πως σας φαίνεται αυτό και τι συμπεράσματα θα βγουν τώρα ΑΛΛΆ ΕΜΈΝΑ ΜΟΥ ΦΑΊΝΕΤΑΙ ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ ΑΣΤΕΊΟ. Αν αυτή η κοπέλα γνώριζε ελάχιστα πράγματα ή τουλάχιστον φρόντιζε να ενημερωθεί μετά, θα γνώριζε ότι ο κολπικός υπέρηχος δεν προκαλεί ποτέ αποβολή!

 

Γι αυτό και λέω ότι η κάθε προσωπική εμπειρία δεν είναι αντικειμενική και δεν θα πρέπει να θεωρείτε δεδομένη.

Πρέπει να γνωρίζουμε και πολλές άλλες πληροφορίες για να μπορέσουμε να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα.

 

Είδες στο δικό μου θέμα, που έκανα μια αναφορά σε κάτι θέλοντας να δείξω κάτι άλλο, πόση ανάλυση χρειάστηκε να κάνω για να γίνει κατανοητό και να μην βγουν λάθος συμπεράσματα και ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν τα κατάφερα!

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα σε ευχαριστώ για την υποστήριξη. Χαίρομαι που θυμάσε το περιστατικό!

 

Οπως και για το μωρό που του έλειπε το αντανακλαστικό του θηλασμού είχαμε επικοινωνήσει αν θυμάμε καλά!

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι αλλά δεν είναι αυτό που έχει σημασία. Θα μπορούσες να μην είχες επικοινωνήσει. Το θέμα είναι ότι το να συναντήσεις ένα μωρό που δεν ενδιαφέρεται να φάει το πρώτο 24ωρο μπορεί να μην είναι πολύ συχνό αλλά δεν είναι και τόσο σπάνιο. Το ξέρουν όλοι όσοι ασχολούνται με νεογέννητα...

 

Το θέμα είναι ότι μπαίνει κάποιος που έχει φανερή άγνοια και αρχίζει τις κατηγορίες για ένα θέμα που αγνοεί εντελώς... Θα μπορούσε τουλάχιστον να αναρωτηθεί, ή να ρωτήσει, ή να ψάξει πριν γράψει τόσο πολλά και με τέτοιο ύφος.

 

Αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι ότι ο ίδιος κρύβεται άνετα πίσω από την ανωνυμία (και καλά κάνει) και δεν κάνει καν τον κόπο να σκεφτεί ότι για να γράφουμε επώνυμα, μάλλον θα προσέχουμε λίγο περισσότερο από τον ίδιο το τι γράφουμε... :?

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είσαι μαία, άρα επαγγελματίας - όπως λες - φυσικό είναι οι νέες μητέρες να ακούσουν εσένα. Δεν θα ακούσουν κάποιον άσχετο. Θα ακούσουν εσένα που κάνεις αυτή τη δουλειά και την έχεις σπουδάσει.

 

Ναι, είναι επαγγελματίας και ειδικά σε αυτό το forum με τις πολύτιμες γνώσεις της έχει βοηθήσει πολύ κόσμο. Να σου υπενθυμίσω επίσης ότι υπογράφει επώνυμα και γι αυτό δεν θα έγραφε ποτέ χαριτολογώντας για τόσο σοβαρά θέματα.

 

Όσο για την πολλές φορές καθημερινή εξέταση σακχάρου του μωρού - όπως λες - γιατί να παίρνουν αίμα από το μωρό χωρίς κανέναν απολύτως λόγο? Και γιατί τόσες πολλές καθημερινές εξετάσεις και επαναλαμβάνω το μαρτύριο της πείνας και της δίψας, χωρίς απολύτως κανέναν λόγο.

 

Το νεογέννητο δεν υπέστει κανένα μαρτύριο, γιατί αν πείναγε κανένας δεν θα το κρατούσε νηστικό. Τα πρώτα 2 24ωρα της ζωής τους, τα νεογέννητα μπορεί να εμφανίσουν αυτήν την συμπεριφορά. Για αυτό η φύση έχει προνοήσει, αφ'ενός μεν καταναλώνοντας το λίπος που έχουν συσσωρεύσει κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και αφ'ετέρου δίνοντας τους ως τροφή το πρωτόγαλα που είναι φτωχό θερμιδικά, πλούσιο όμως σε αντισώματα και άλλες πολύτιμες ουσίες. Εκεί οφείλεται και η φυσιολογική απώλεια βάρους των πρώτων ημερών.

 

Εγώ το ανηψάκι μου το άφησα 2 μέρες νηστικό, με πολύ στενό έλεγχο ως προς το μαιευτήριο (να μην δωθεί μπουκάλι) αλλά και του μωρού (οτι είναι καλά δηλαδή με εξέταση σακχάρου), μέχρι να πεινάσει για να θηλάσει.

 

Έγραψε μέχρι να πεινάσει ή όχι;;;;

 

Αφήνω τις μητέρες μελλοντικές ή νυν να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.

 

Εγώ ως μητέρα σου απαντώ

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ άλλο. Αυτό για εμένα είναι πραγματικά αρρωστημένο.

 

Για εμένα αρρωστημένο είναι ότι μπαίνεις σε ένα forum και προσβάλλεις έναν άνθρωπο που έχει μια ιστορία εδώ μέσα χωρίς να ξέρεις γιατί ακριβώς μιλάς...Το σωστότερο θα ήταν να ζητήσεις συγγνώμη, όχι να μην ασχοληθείς άλλο, και να ενημερωθείς.

 

Το μόνο που θα ήθελα είναι να ξέρω αν και άλλες μητέρες βρίσκουν σωστή την τακτική "αφήνω το ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ μωρό νηστικό για δύο ημέρες....."

 

Δεν υπάρχει τακτική γιατί κάθε νεογέννητο είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ και ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ. Στην Ιατρική ένα από τα πρώτα πράγματα που μας μαθαίνουν είναι να θεραπεύεις τον ασθενή και όχι την ασθένεια.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την felinidoc (δεν γνωρίζω πως να κάνω παράθεση).Μπορεί και εγώ να μην συμφωνώ σε όλα που γράφονται, γιατί γράφονται και ανακρύβιες(οχι από τα κορίτσια aglaia και annak),αλλά τις σπουδές και την εμπειρία κάποιων ανθρώπων καλό είναι να μην τα αμφισβητούμε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...