Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2ο παιδι και θηλασμος


Recommended Posts

σε ευχαριστω πολυ, ειναι πολυτιμες οι συμβουλες σου!! η δικια μου ειναι λιγο "δυσκολη" και εντονη προσωπικοτητα.. την φοβαμαι λιγο!!! χεχε θα δειξει στην πραξη, καποια στιγμη θα βρουμε ισορροπιες.. ευχομαι να αντεξει και η μανουλα βεβαια!! χιχι Προς το παρον ευχομαι για ενα γερο και υγιες μωρο και προετοιμαζομαι οσο μπορω!!!.. σας φιλω

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας ! Είμαι προβληματισμένη σαν νέα μανούλα και δεν βρήκα κάπου ένα παρόμοιο θέμα ! Έχω ένα κοριτσάκι 6 μηνών το οποίο θηλάζω αποκλειστικά και τα πάμε τέλεια με τον θηλασμό . Είναι το καλύτερο μας ! Έχω αρχίσει και σκέφτομαι το ενδεχόμενο ενός δεύτερου παιδιού αλλά δεν θέλω με τπτ να χάσει το πρώτο παιδί το θηλασμό . Αν γεννήσω θα μπορώ εκτός από το καινούργιο μέλος να ταιζω και το πρώτο μου κοριτσάκι ? Η είναι κάτι που δεν γίνεται ? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Χαρουλα17 είπε:

Καλησπέρα σας ! Είμαι προβληματισμένη σαν νέα μανούλα και δεν βρήκα κάπου ένα παρόμοιο θέμα ! Έχω ένα κοριτσάκι 6 μηνών το οποίο θηλάζω αποκλειστικά και τα πάμε τέλεια με τον θηλασμό . Είναι το καλύτερο μας ! Έχω αρχίσει και σκέφτομαι το ενδεχόμενο ενός δεύτερου παιδιού αλλά δεν θέλω με τπτ να χάσει το πρώτο παιδί το θηλασμό . Αν γεννήσω θα μπορώ εκτός από το καινούργιο μέλος να ταιζω και το πρώτο μου κοριτσάκι ? Η είναι κάτι που δεν γίνεται ? 

Και εγώ αυτό είχα σκοπό να κάνω αλλά έκανα το λάθος να μην το έχω συζητήσει με τον γυναικολόγο μου πιο πριν και το είχα συζητήσει μόνο με την παιδίατρο μου που με υποστήριξε και μου είπε ναι οκ αν η φύση αφήνει να συμβεί μπορείς να το καταφέρεις. Στο εξωτερικό ξέρω ότι σε υποστηρίζουν περισσότερο σε αυτό. Έμαθα ότι είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου όταν ο πρώτος ήταν 7 μηνών και θήλαζα αποκλείστηκα. Όταν το είπα στον γυναικολόγο μου είπε δεν αναλαμβάνει και εγκυμοσύνη και θηλασμό μαζί. Εγώ επειδή δεν ήθελα να αλλάξω με τίποτα γιατρό είπα οκ θα σταματήσω με τον θηλασμό και μου πήρε 2 μήνες να το κόψω. Στους 9 μήνες είχα σταματήσει και όσο να ναι μου κόστισε από την μια μεριά αλλά χαλάλι. Απλά δεν μπήκα στην διαδικασία να πάρω καν δεύτερη γνώμη γιατί δεν ήθελα να αλλάξω γιατρό με τίποτα .. όποτε ότι και να μου λέγανε είχα τόσο καλή εμπειρία από την γεννά μου και αυτός έβαλε το χεράκι του να πάνε όλα καλά. Όποτε γνώμη μου πρώτα να το συμβουλευτείς με τον γιατρό σου γιατί δεν υποστηρίζουν όλοι και εγκυμοσύνη και θηλασμό παράλληλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Και εγώ αυτό είχα σκοπό να κάνω αλλά έκανα το λάθος να μην το έχω συζητήσει με τον γυναικολόγο μου πιο πριν και το είχα συζητήσει μόνο με την παιδίατρο μου που με υποστήριξε και μου είπε ναι οκ αν η φύση αφήνει να συμβεί μπορείς να το καταφέρεις. Στο εξωτερικό ξέρω ότι σε υποστηρίζουν περισσότερο σε αυτό. Έμαθα ότι είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου όταν ο πρώτος ήταν 7 μηνών και θήλαζα αποκλείστηκα. Όταν το είπα στον γυναικολόγο μου είπε δεν αναλαμβάνει και εγκυμοσύνη και θηλασμό μαζί. Εγώ επειδή δεν ήθελα να αλλάξω με τίποτα γιατρό είπα οκ θα σταματήσω με τον θηλασμό και μου πήρε 2 μήνες να το κόψω. Στους 9 μήνες είχα σταματήσει και όσο να ναι μου κόστισε από την μια μεριά αλλά χαλάλι. Απλά δεν μπήκα στην διαδικασία να πάρω καν δεύτερη γνώμη γιατί δεν ήθελα να αλλάξω γιατρό με τίποτα .. όποτε ότι και να μου λέγανε είχα τόσο καλή εμπειρία από την γεννά μου και αυτός έβαλε το χεράκι του να πάνε όλα καλά. Όποτε γνώμη μου πρώτα να το συμβουλευτείς με τον γιατρό σου γιατί δεν υποστηρίζουν όλοι και εγκυμοσύνη και θηλασμό παράλληλα. 

Τώρα απογοητεύτηκα ! Δεν ήξερα πως υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζετε ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Χαρουλα17 είπε:

Καλησπέρα σας ! Είμαι προβληματισμένη σαν νέα μανούλα και δεν βρήκα κάπου ένα παρόμοιο θέμα ! Έχω ένα κοριτσάκι 6 μηνών το οποίο θηλάζω αποκλειστικά και τα πάμε τέλεια με τον θηλασμό . Είναι το καλύτερο μας ! Έχω αρχίσει και σκέφτομαι το ενδεχόμενο ενός δεύτερου παιδιού αλλά δεν θέλω με τπτ να χάσει το πρώτο παιδί το θηλασμό . Αν γεννήσω θα μπορώ εκτός από το καινούργιο μέλος να ταιζω και το πρώτο μου κοριτσάκι ? Η είναι κάτι που δεν γίνεται ? 

Φυσικα και γινεται! Το κανουν πολλες θηλαζουσες! Το γαλα προσαρμοζεται στις αναγκες του παιδιου που θηλαζει εκεινη τη στιγμη. Οταν θα θηλαζεις το μικρουλι σου το γαλα θα ειναι στα μετρα του και αντιστοιχα με τη μεγαλη σου, ακομη κι αν θηλαζουν ταυτοχρονα! Πιστευεται οτι το στηθος δινει παντα προτεραιοτητα στο μικροτερο μελος και αν το στηθος χρειαστει να αλλαξει το γαλα τοτε θα "διαλεξει" να παρει συσταση αναλογη των υψηλοτερων αναγκων (δηλαδη του μικροτερου μωρου).

Προσωπικα, αποθηλασα τον μεγαλο οταν ημουν 3-4 μηνων εγκυος στον δευτερο. Τοτε που το συζητησα με την γυναικολογο μου ηταν πολυ θετικη στο να συνεχισω αν θελω, μου αραδιασε ολα τα πλεονεκτηματα. Ο παιδιατρος απο την αλλη (και συμβουλος θηλασμου) μου ειπε οτι ειναι κριμα να ρισκαρω εναν προωρο τοκετο και αφου ηταν σε τετοια ηλικια ο μεγαλος(2,5 χρ) προτεινε να αποθηλασω. Δεν ηταν κατηγορηματικος, μου ειπε οτι το κανουν πολλες γυναικες απλα θεωρησε οτι ο αποθηλασμος θα ηταν η ασφαλεστερη επιλογη. Παρ'ολο που τον σεβομαι σαν γιατρο και IBCLC διαφωνησα λιγο με την επικινδυνοτητα του περι προωρου τοκετου(και η γυναικολογος μου απορησε), οχι οτι δεν συμβαινει αλλα οσο μελετησα το θεμα καταλαβα οτι δεν υπαρχει προβλημα αν δεν εχεις καποιο παρεμφερες θεμα ή ιστορικο, οι πιθανοτητες ειναι πολυ μικρες. 

Παρ'ολα αυτα αποφασισα να αποθηλασω για διαφορους λογους, κυριως γιατι δεν θα αντεχα να θηλαζω 2 παιδια ταυτοχρονα μες στη νυχτα αλλα κι επειδη ηθελα να γινει ομαλος αποθηλασμος και αν υπηρχε θεμα συσπασεων δεν θα ηθελα να πρεπει να σταματησω γρηγορα τον θηλασμο για να αποφυγω εναν προωρο τοκετο. Αν ειχαν μικροτερη διαφορα και ο μεγαλος ηταν πχ 1,5χρ μαλλον δεν θα τον αποθηλαζα, θα εβαζα προτεραιοτητα την αναγκη του απο τα ξενυχτια μου. Ειναι οι επιθυμιες και οι αντοχες της μαμας, η κατασταση της εγκυμοσυνης, η εμπειρια και η υποστηριξη του γιατρου (κυριως γυναικολογου) που θα κανουν την μαμα να αποφασισει. 

 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Χαρουλα17 είπε:

Καλησπέρα σας ! Είμαι προβληματισμένη σαν νέα μανούλα και δεν βρήκα κάπου ένα παρόμοιο θέμα ! Έχω ένα κοριτσάκι 6 μηνών το οποίο θηλάζω αποκλειστικά και τα πάμε τέλεια με τον θηλασμό . Είναι το καλύτερο μας ! Έχω αρχίσει και σκέφτομαι το ενδεχόμενο ενός δεύτερου παιδιού αλλά δεν θέλω με τπτ να χάσει το πρώτο παιδί το θηλασμό . Αν γεννήσω θα μπορώ εκτός από το καινούργιο μέλος να ταιζω και το πρώτο μου κοριτσάκι ? Η είναι κάτι που δεν γίνεται ? 

Συμφωνω με την σεντιρ, καλό είναι να ρωτήσεις τον γυναικολογο σου. Γτ θες να ξέρεις αν θα σε αναλάβει. Συν ότι θα δείτε με βάση το ιστορικό σου αν έχεις κάποια προδιάθεση που θα δυσκόλευε με τον θηλασμο του μεγαλύτερου παιδιου

Η κορη μου ηταν 1,5χρ όταν εμεινα εγκυος, κ θηλαζε πάρα πολύ συχνά. Δ προσπάθησα ιδιαίτερα να αποθηλασει, ειχα δεχτεί το ενδεχομενο να θηλαζουν κ τα δυο(ταντεμ), αλλα αποθηλασε μόνη 2χρ,οταν ήμουν στον 6ο κ δ ξαναζητησε

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Σου εξήγησε το λόγο; Από περιέργεια ρωτάω.

Ναι μου μίλησε για πρόωρες συσπάσεις μετά το πρώτο τρίμηνο που μπορεί να προκληθούν. Μου εξήγησε ότι ο οργανισμός κατά την διάρκεια εγκυμοσύνης θέλει μια παραπάνω φροντίδα και προσοχή όσο αφορά την τόνωση Του οργανισμού για να μεγαλώσει το μωράκι μέσα μας και ο θηλασμός θέλει κι αυτός την ενέργεια του. Εξήγησε ότι πρέπει να δώσω βάση και στο μωράκι στην κοιλιτσα. Όπως κ να έχει αν το μωρό μου ήταν μικρότερο του εξαμήνου θα σκεφτόμουν πολύ πιο διαφορετικά στο τι θα κάνω , γιατί το μητρικό γάλα είναι θησαυρός για τα μωράκια μας. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Ναι μου μίλησε για πρόωρες συσπάσεις μετά το πρώτο τρίμηνο που μπορεί να προκληθούν. Μου εξήγησε ότι ο οργανισμός κατά την διάρκεια εγκυμοσύνης θέλει μια παραπάνω φροντίδα και προσοχή όσο αφορά την τόνωση Του οργανισμού για να μεγαλώσει το μωράκι μέσα μας και ο θηλασμός θέλει κι αυτός την ενέργεια του. Εξήγησε ότι πρέπει να δώσω βάση και στο μωράκι στην κοιλιτσα. Όπως κ να έχει αν το μωρό μου ήταν μικρότερο του εξαμήνου θα σκεφτόμουν πολύ πιο διαφορετικά στο τι θα κάνω , γιατί το μητρικό γάλα είναι θησαυρός για τα μωράκια μας. 

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες που μπήκατε στον κόπο καταρχην να μου απαντήσετε ! Εγώ προβληματίζομαι γτ σκέφτομαι να βάλω σε λίγο καιρό μπροστά για το δεύτερο και δεν θα ήθελα να είναι απαγορευτικό γιατί είναι πολύ σημαντικό για το πρώτο   παιδάκι το γάλα μου . Αν φτάναμε τον ενάμισι χρόνο θηλασμού πιστεύω δεν θα με ενοχλούσε να το κόβαμε γιατί θα είχε θηλάσει ήδη ένα μεγάλο διαστημα. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Χαρουλα17 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες που μπήκατε στον κόπο καταρχην να μου απαντήσετε ! Εγώ προβληματίζομαι γτ σκέφτομαι να βάλω σε λίγο καιρό μπροστά για το δεύτερο και δεν θα ήθελα να είναι απαγορευτικό γιατί είναι πολύ σημαντικό για το πρώτο   παιδάκι το γάλα μου . Αν φτάναμε τον ενάμισι χρόνο θηλασμού πιστεύω δεν θα με ενοχλούσε να το κόβαμε γιατί θα είχε θηλάσει ήδη ένα μεγάλο διαστημα. 

Eαν δεν εχεις ιστορικο προωρου τοκετου ή κατι που να προδιαθετει, τοτε δεν ειναι απαγορευτικο. Οπως και να 'χει πρωτα πρεπει να βρεις γυναικολογο που να ειναι οκ με αυτο και μετα βλεπεις. Μπορει κατα την εγκυμοσυνη τελικα να προκυψει αποθηλασμος, δεν ειναι σπανιο, αλλα η υποστηριξη του γυναικολογου ειναι απαραιτητη.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 31/5/2020 at 11:48 ΜΜ, Χαρουλα17 είπε:

Τώρα απογοητεύτηκα ! Δεν ήξερα πως υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζετε ...

Όχι μην απογοητεύεσαι άμα θες ψάξε το καλύτερα , παρε γνώμες και συμβουλέψου και άλλον γυναικολόγο αν ο δικός σου δεν το υποστηρίξει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...