Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το "ταμείο" του σπιτιού


renik

Recommended Posts

κι εμείς κοινό ταμείο έχουμε...δεν τα βάζουμε σε ένα συρτάρι αλλά ο καθένας καλύπτει συγκεκριμένα έξοδα κάθε μήνα και στην άκρη βάζω μόνο εγώ γιατί ο άντρας μου δεν τα καταφέρνει οπότε όταν του λέω έχουμε τόσα κάνει το κουμάντο του να μην τα σπαταλήσει ή αν χρειαζόμαστε κάτι!!!γενικώς έγινα τσιγγούνα για να τον συγκρατώ γιατί με το δώρο του Πάσχα το ξεφτυλίσαμε,τα φάγαμε...το δικό μου μπήκε στην άκρη...δεν βαριέσαι...αλλά περιμένουμε και μωρό οπότε ας μάθει να κάνει καλύτερο κουμάντο

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 653
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς έχουμε κοινό ταμείο... Κάθε φορά που πληρωνόμαστε, βάζουμε τα λεφτά μαζί..και βλέπουμε τις τρέχουσες εκκρεμότητες του μήνα... Αφού πληρώσω όλες τις υποχρεώσεις μας, τις σημειώνω σε ένα τετράδιο που έχω...έτσι έχω μάθει απο την μαμά μου..για να βλέπω την κίνηση του μήνα...κάτι σαν βιβλίο εσόδων - εξόδων. Στο τετράδιο αυτο με ημ/νια σημειώνω και τις όποιες άλλες αγορές ή ανάγκες καλύψαμε. Ο σύζυγος βέβαια ποτέ δεν κοιτάει το τετράδιο...αν και εγώ το έχω παντα σε πρώτη ζήτηση...δεν ασχολείται...διότι ξέρει πως προσπαθώ για ότι καλύτερο...σχετικά με την αποταμείευση. Εκείνος κρατάει ένα Χ ποσό κάθε 15 ημέρες που πληρώνεται με σκοπό την κάλυψη των προσωπικών του καθημερινών αναγκών (βενζίνες, τσιγάρα..) Τα υπόλοιπα τα πληρώνουμε απο το ταμείο...Το σύστημα δουλεύει..εντάξει, δεν μπορώ να πω πως έχουμε συγκεντρώσει εκατομμύρια...αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε ξεμείνει και ζούμε μια σχετικά άνετη κ αξιοπρεπή ζωή.

 

Και εμείς αυτό κάνουμε από πριν τον γάμο μας, την διαχείρηση των καθημερινών αναγκών την έχω εγώ λόγω φόρτου εργασίας του αντρούλη μου, έχουμε και web banking και την διαχείρηση λογαριασμών την έχει αναλάβει εκείνος.Όταν πληρωνόμαστε, πληρώνουμε κατευθείαν τις υποχρεώσεις μας ,παίρνουμε χαρτζηλίκη και οι δύο μας καθε 15μερο και τα υπόλοιπα σε λειτουργικά έξοδα και άν περισσέψει κάτι ...αποταμίευση έστω και 20ευρώ! Να ναι καλά ο μπαμπάκας μου και ο αντρούλης μου γιατί εγώ ήμουν πολύ σπάταλη...Έχουμε δυο κοινούς λογαριασμούς και έναν ο καθένας χωριστά αναγκαστικά λόγω μισθοδοσίας. Στον ένα κοινό είναι τα έξοδα κίνησης μήνα κτλπ στον άλλο η αποταμίευση μας. Δεν έχει υπάρξει πρόβλημα εως τώρα και όταν μου παρέδωσε τα σκήπτρα της διαχείρησης (μόλις παντρευτήκαμε) ομολογώ ότι είχα πελαγώσει λίγο να τα βγάλω πέρα και να είμαι σωστή και να κάνω και αποταμίευση αλλά τώρα έχω βρει τον δρόμο μου! Και σημείωση... ο μισθός μου είναι το 1/3 του μισθού του... ποτέ όμως δεν είπε ότι είναι δικά του... παντα τα αποκαλει δικά μας και είναι το κοινό μας ταμείο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και εμείς κοινό ταμείο έχουμε. Η διαφορά είναι ότι ο σύζυγος πληρώνεται στο χέρι κάθε μήνα ενώ τα δικά μου μπαίνουν κάθε δεκαπενθήμερο σε τραπεζικό λογαριασμό. Τα λεφτά αυτά πηγαίνουν σε λογαριασμούς, ενοίκιο, έξοδα παιδιών και σουπερμαρκετ. Υπάρχουν μήνες που δε θα ψωνίσουμε τίποτα επιπλέον και κάποιο άλλοι όπως μήνες με δώρα χριστουγέννων-πάσχα κ.λ.π. όπου μας περισσεύει κανένα ευρουλάκι που θα πάρουμε κανένα φτηνό ρουχαλάκι ή παιχνιδάκι ή πέρυσι π.χ. πήραμε καινούριο φορητό υπολογιστή κ.λ.π. Για αποταμίευση, υπάρχει ξεχωριστός λογαριασμός που δεν τον αγγίζουμε ποτέ -κανόνας απαράβατος-όσο δύσκολα και αν τα βγάζουμε πέρα κάποιους μήνες. Μπορεί να μην πάω διακοπές ή να μην έχω της προκοπής έπιπλα αλλά λεφτά θα μπουν στην άκρη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ-είναι το μέλλον των παιδιών μας αυτό και δεν το διαπραγματευόμαστε για τίποτα στον κόσμο. Πάντως γενικά πρέπει να πώ πως οικονομικά είμαστε πολύ μέτρια-λιτότητα και πάλι λιτότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εμείς έχουμε άλλο σύστημα και συνεχίζουμε να είμαστε αγαπημένοι-είμαστε μαζί πολλά χρόνια.

 

Έχουμε έναν κοινό λογαριασμό στον οποίο μπαίνουν κατά καιρούς χρήματα και ΔΕΝ βγαίνουν.

 

Ο καθένας έχει τον δικό του λογαριασμό όπου μπαίνουν χρήματα από την/τις δουλειές του. (Ο Αγαπούλης κάνει δύο).

 

Τα έξοδα του σπιτιού μοιράζονται-εννοείται όχι στο ταμείο του super market ως εξής:

Τα τρόφιμα δια δύο-δεν μετράμε μπουκιές-εννοείται ακόμη κ αν αγοραστεί κάτι που ο άλλος δεν τρώει. Τα μικροποσά δεν τα μοιράζουμε.

 

Αλλά θεωρώ παράλογο να ζητήσω λεφτά για σαμπουάν (ο Αγαπούλης έχει το δικό του κ δεν διαθέτει βαμμένα /ταλαιπωρημένα μαλλία ήμε ανταύγειες!!!), αφρό,λακ, κρέμες, μάσκες, κρέμες χεριών και απομητικά μου. Το ίδιο ισχύει και για κρέμες ημέρας, σκιές, μανόν και όλες τις χαζομαρίτσες που κατά καιρούς αγοράζει μια γυναίκα, καθώς και για κομμωτήριο κ πάει λέγοντας.Ο καθένας έχει τα δικά του προϊόντα περιποίησης (εγώ περισσότερα βέβαια...)

 

Οι λογαριασμοί είναι δια δύο, εκτός από το τηλέφωνο, καθότι ο Αγαπούλης μιλά από το κινητό του και καθόλου από το σταθερό. Έτσι, συμφωνούμε να πληρώνει κατάτι λιγότερο.

 

Ταξίδια και διακοπές δια δύο.

 

Όταν βγαίνουμε έξω πληρώνει εκείνος.

 

Δώρα κάνουμε ο ένας στον άλλον από τους προσωπικούς μας λογαριασμούς και όχι ίσης αξίας εννοείται! (αυτά που μου κάνει εκείνος στοιχίζουν περισσότερο).

 

Είναι ένα σύστημα που μέχρι στιγμής μας έχει βολέψει-τι να πω.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοινό ταμείο βέβαια και δεν υπάρχουν στάνταρ πράγματα που πληρώνει ο ένας ή ο άλλος. Π,χ συνήθως εγώ super market γιατί ο ίδιος ποτέ δεν προλαβαίνει να πάει λόγω ωραρίου δουλειάς και όλα τα υπόλοιπα όπως κάτσει, δηλ. όποιος πάει στην τράπεζα θα πληρώσει και τους λογαριασμούς ή το δάνειο του σπιτιού ή οποιοδήποτε άλλο τρέχον έξοδο. Υπάρχει και κοινό βιβλιάριο αποταμίευσης εννοείται αλλά μεταξύ μας, ως γυναίκα και πολυέξοδη αλλά και με μικρότερο μισθό (ως δημόσιος υπαλληλος με το γνωστό μισθό της πείνας) πάντα ξεμένω και του ζητάω ενισχύσεις.

Link to comment
Share on other sites

επειδή κατά καιρούς έχω ακόυσει διάφορα, στο σπίτι σας ποιος διαχειρίζεται το "ταμείο"?? έχετε ξεχωριστά πορτοφόλια ή κοινό ταμείο?και ποιός το κουμαντάρει?εμείς έχουμε κοινό ταμείο και το διαχειρίζομαι εγώ γιατί εγώ τρέχω και τα πληρώνω όλα αλλά και γιατί ο άντρας μου είναι αρκετά σπάταλος και αν του το αφήσω δεν θα έχουμε να φάμε την επόμενη μέρα :lol:

κι εμεις το ιδιο

στην αρχη το ειχε εκεινος γιατι δε δουλευα και ηταν χαλια τα οικονομικα μας

μια μερα με ωραιο τροπο τον περνω αγκαλιτσα και του λεω "μηπως αγαπη μου για κανα δυο μηνες να δοκιμασω να παρω το ταμειο μηπως τα καταφερω???δοκιμαστικα και βλεπουμε"

φυσικα εξεπλαγην με το οτι εφταναν τα χρηματα και περισευαν κι ετσι ακομα εχω το ταμειο...:cool:

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

Κ οι δύο έχουμε τους λογαριασμούς μισθοδοσίας μας.

Έχουμε ένα κοινό λογαριασμό, στον οποίο κάθε μήνα πάει ένα ποσό από τον μισθό μου και ένα ποσό από τον μισθό του άντρα μου, μένει στο σπίτι για διαχείρηση των καθημερινών αναγκών

Το ταμείο γενικώς το διαχειρίζομαι εγώ κ έτσι αποφεύγονται οι σπατάλες από την πλευρά του συζύγου. :-P:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο θέμα με πονάει γιατί αν και έχουμε ένα συγκεκριμένο τρόπο που διαχειριζόμαστε τα οικονομικά μας όλα αυτά τα χρόνια, δε με ικανοποιεί.

 

Συγκεκριμένα έχουμε κοινό ταμείο που το διαχειρίζεται ο άντρας μου. Τη δική μου κάρτα πληρωμής την έχει εκείνος και γενικώς δεν έχω καμιά συμμετοχή στη διαχείριση των οικονομικών πράγμα που με αγχώνει απίστευτα.

 

Γενικώς δεν έχω παράπονο και ούτε μου στερεί κάτι, αλλά δε νιώθω καθόλου άνετα καθώς δε γνωρίζω που πάνε τα λεφτά μας, και γιατί ποτέ δε μας φτάνουν. Τα έξοδα μας είναι όντως πολλά, κάποια πάνε σε χαζομάρες κυρίως του συζύγου (τζόκερ και λαχεία, καφέδες, γυμναστήριο, κινητό κτλ) και πάρα πολλά σε γιατρούς για εμένα λόγω προβλημάτων υγείας που έχω. Κάποια στιγμή λόγω σοβαρότατου θέματος υγείας μου που προέκυψε, έβγαλε ένα μικρό δάνειο, το οποίο το έμαθα μήνες μετά και φυσικά έγινε χαμός γιατί δεν με ενημέρωσε.

 

Το θέμα είναι ότι όποτε και να συζητήσουμε για τη διαχείριση τσακωνόμαστε και νομίζει ότι τον κατηγορώ για κακοδιαχείριση. Του ζήτησα να κάνουμε ένα προϋπολογισμό και να σημειώνουμε κάθε ημέρα τα έξοδα μας, για να βγάλουμε μια άκρη που πάνε τα λεφτά και δε δέχεται με κανένα τρόπο. Με κάνει ακόμη πιο επιφυλακτική και πραγματικά δεν ξέρω μέχρι που να το φτάσω.

 

Κατά τα άλλα είμαστε ένα αγαπημένο ζευγάρι που δεν καυγαδίζει για κανένα άλλο λόγο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμεις ειμαστε λιγο πιο..αναλαφροι γιατι ακομη δεν εχουμε παιδι.. αλλά ακολουθούμε το κλασικό συστημα. οταν πληρωνομαστε, βγαζουμε μπατζετάκι και απο τα λεφτά και των δυο που εχουμε..απλώσει με χάρη στο τραπέζι τσουπ τσουπ τα βαζουμε σε φακελάκια... επειδη κάνουμε και οι δυο και δευτερες δουλειές οι "κανονικοί" μισθοι χρησιμευουν για ενοικια, λογαριασμους, κινητά, super market και δάνειο και για αποταμίευση και οι αλλοι μισθοι για προσωπικά έξοδα..κανενα δωράκι... και διαφορες αηδιούλες.. γενικά το κουμάντο το έχει ο άντρας μου γιατι εγώ ειμαι εξαιρετικά σπάταλη, και τα καταφέρνει μια χαρά και ΕΥΤΥΧΩΣ δεν γκρινιάζει οταν του ζητάει...χαρτζιλίκι επειδη και πάλι...ξέμεινα

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Επίσης, συμφωνώ απόλητα!!!

 

Κι έγώ! Η οικογένεια είναι μία και όλα είναι κοινά! Υπάρχουν δύο μισθοδοτικοί λογαριασμοί. Πρώτα τελειώνουμε τα χρήματα από τον ένα λογαριασμό και ύστερα από τον άλαλο για να έχουμε καλύτερο έλεγχο. Συνήθωε δεν μένουν χρήματα για αποταμίευση γιατί οταν έίνει κα΄τι καλύπτουμε ανάγκες σε ρούχά η άλλα. όταν καταφέρνουμε να κρατήσουμε κανένα ψιχουλάκι μπαίνει σε τρίτο λογαριασμό από τον οποίο ποτέ δεν κάνουμε ανάληψη! Δεν χωρίζουμε τα έξοδα ούτε ποιος καταναλώνει τι. Καλύπτουμε τα τρέχοντα έξοδα κα΄θε μήνα και στο τέλος κάνουμε ότι αγορές χρειαζόμαστε βάση προτεραιότητας. Κυρίως εκείνος είναι ο ριγμένος...!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Τι πληρώνετε εσείς και τι ο σύζυγός σας όσον αφορά στα οικογενειακά βάρη?

 

 

Θα σου πω τί έχουμε κάνει με τον άντρα μου και τα πάμε μια χαρά:

 

Όταν πληρωνόμαστε, φέρνουμε στο σπίτι και οι δύο τους μισθούς μας. Απο αυτά κρατάμε ο καθένας μας το 10% του μισθού μας, (τα έχουμε ονομάσει ως "προσωπικό χαρτζηλίκι") και τα υπόλοιπα τα έχουμε στο "κοινό ταμείο"

 

Απο το "κοινό ταμείο" πληρώνουμε ό,τι αφορά το σπίτι μας, την κόρη μας, τους λογαριασμούς, τα σούπερ μάρκετ, τους γιατρούς κλπ

 

Ενώ με το "προσωπικό χαρτζηλίκι" εγώ ας πούμε αγοράζω τα καλλυντικά μου, (γιατί άκουγα μουρμούρα απο τον άντρα μου) τα ρούχα μου και γενικά τα τελείως προσωπικά μου είδη.

 

Ενώ ο άντρας μου το δικό του "προσωπικό χαρτζηλίκι" το ξοδεύει (για σαχλαμάρες κατά την γνώμη μου :lol:) στο γήπεδο, στο στοίχημα και στα ρούχα του.

 

Έτσι τα έχουμε "βρεί " μία χαρά! Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του χωρίς να επιβαρύνει κανέναν.

 

Και στο τέλος του μήνα, αυτά που περισσεύουν, τα βάζουμε στην τράπεζα όπου έχουμε ανοιξει έναν κοινό λογαριασμό στο όνομα και των δύο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και τελικά πόσα είναι τα συνολικά μηνιαία εισοδήματά σας?

 

Εγώ παίρνω καθαρά 1600 ευρώ και ο άντρας μου κυμαίνεται απο 1100 - 1500 ευρώ (αναλόγως)

 

Δηλαδή για "προσωπικό χαρτζηλίκι" ο καθένας κρατάει κάθε μήνα γυρω στα 160 ευρώ. (Δεν ξέρω αν ακούγεται λίγο, αλλά για τα προσωπικά μας ψώνια που κάνουμε μας φτάνουν)

 

Και γενικά δεν κάνουμε καμιά τρελλή ζωή με σπατάλες αλλά και ούτε στερούμαστε απο κάτι!

Αυτό απο εκεί και πέρα είναι υποκειμενικό θέμα και ανάλογα τα γούστα του καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει αναλυτικά να γράφεται ποιος τελικά χαλάει περισσότερα για τα συζυγικά βάρη ή ίσα.

 

Δεν έχουμε ξεχωρίσει ποιος χαλάει περισσότερο και ποιός όχι.

 

Έχουμε το "κοινό ταμείο" και όποτε χρειάζεται κάποιος απτους δυό μας λεφτά, πάει και παίρνει και σημειώνουμε σε ένα μπλοκάκι που έχουμε δίπλα, τι πόσο πήραμε και για ποιό λόγο. (μιλάμε για οργάνωση, όχι αστεία! :lol::lol:)

 

Στο τέλος του μήνα βλέπουμε τι ποσό μας έμεινε και αν δεν είμαστε "ευχαριστημένοι " κοιτάμε στο μπλοκάκι τις παρασπονδίες μας (και αυτομαστιγωνόμαστε...:lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΚΑΠΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΑ.

ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΜΑΣ (ΔΑΝΕΙΑ-ΕΝΟΙΚΙΟ-ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΛΠ) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ.ΕΧΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΟΙΝΟ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΩΡΑ ΑΝΑΓΚΗΣ.ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΠΟΥ ΞΟΔΕΨΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ. ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΕΜΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Όταν πληρωνόμαστε, φέρνουμε στο σπίτι και οι δύο τους μισθούς μας....

 

Για την ακρίβεια, τα καταθέτουμε στην τράπεζα (την σήμερον ημέρα καλό είναι να μην κρατάμε και πολλά μετρητά στο σπίτι μας ;)) και συγκεκριμένα στην Eurobank (και θα σου εξηγήσω το γιατί) και σηκώνουμε λεφτά περίπου μια φορά την εβδομάδα, αναλόγως το τί έξοδα εχουμε κάνει την εβδομάδα που μας πέρασε.

 

 

Και στο τέλος του μήνα, αυτά που περισσεύουν, τα βάζουμε στην τράπεζα όπου έχουμε ανοιξει έναν κοινό λογαριασμό στο όνομα και των δύο.

 

Η Eurobank έχει έναν πολύ καλό λογαριασμό που λέγεται "μεγάλο ταμιευτήριο" (πάρε πληροφορίες εαν σε ενδιαφέρει, αξίζει τον κόπο) και εκεί λοιπόν, τέλος του μήνα απο τον απλό λογαριασμό της Eurobank που έχουμε βάλει τους μισθούς μας, μεταφέρουμε ό,τι έχει περισσέψει σε αυτό τον λογαριασμό (μην φανταστείς και πολλά- έχουν υπαρξει και μήνες που δεν έχει περισσέψει και τίποτα!!... :-()

 

...thats all !

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω sophie μου, σε αυτό το πρόγραμμα δεν υπάρχει καμία μπλόφα???

Το βρήκα στο site της eurobank και έχει ο,75% ανεξαρτήτως ποσού...μήπως όταν τον ανοίξατε σας είπαν για καμία "υποχρέωση" που έχετε??? Ρωτάω γιατί είναι πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση και θα τη συζυτήσω με τον άντρα μου.Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω sophie μου, σε αυτό το πρόγραμμα δεν υπάρχει καμία μπλόφα???

Το βρήκα στο site της eurobank και έχει ο,75% ανεξαρτήτως ποσού...μήπως όταν τον ανοίξατε σας είπαν για καμία "υποχρέωση" που έχετε??? Ρωτάω γιατί είναι πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση και θα τη συζυτήσω με τον άντρα μου.Σε ευχαριστώ πολύ.

 

 

Η μοναδική "υποχρέωση" που θα έχετε είναι οτι θα μπορείτε να κάνετε μέχρι 3 αναλήψεις τον μήνα. Καταθέσεις όσες θέλετε.

 

Τέτοιο παρόμοιο πρόγραμμα το έχουν και άλλες τράπεζες, (που σου δίνουν μεγαλύτερο επιτόκιο απο τους απλούς λογαριασμούς) αλλα σε υποχρεώνουν μόνο 1 ανάληψη τον μήνα.

 

Ελπίζω η Εurobank να μην τις αλλάξει τις 3 αναλήψεις τον μήνα. Εμάς μας βολεύει πολύ, γιατί δεν θέλουμε να έχουμε πολλά μετρητά στο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

σας περνάω όλες :D

με το καλημέρα τη πρώτη κάθε μηνός, φεύγουν 2500-3000 ευρώ (σύμφωνα με έναν υπολογισμό που καθίσαμε και κάναμε με τον σύζυγο). Τα είχαμε περιλάβει όλα όμως σε αυτό το ποσό, από δάνειο μέχρι αμάξια και "διασκέδαση" (το βάζω σε εισαγωγικά, γιατί για μας, ακόμα και το να παραγγείλουμε απ'έξω και να δούμε μια ταινία, είναι διασκέδαση:) ). Τώρα που η μικρή μας είναι ακόμα μωρό, μπορούμε και αποταμιεύουμε αρκετά.. όταν αρχίσει τα σχολεία, εκεί να δούμε πώς θα τα καταφέρουμε.

Το ταμείο είναι κοινό, αλλά έχει δύο λογαριασμούς μισθοδοσίας ως φυσική υπόσταση :lol: έχουμε φτιάξει και έναν κοινό λογαριασμό, άσχετο με τους προηγούμενους, που εκεί βάζουμε ό,τι μας περισσεύει κάθε μήνα και τον έχουμε ονομάσει "λογαριασμό των παιδιών".

 

Συγγνώμη φιλενάδα, αλλά πόσα βγάζετε το μήνα και ξοδεύετε 3000 και αποταμιεύετε κιόλας?

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική "υποχρέωση" που θα έχετε είναι οτι θα μπορείτε να κάνετε μέχρι 3 αναλήψεις τον μήνα. Καταθέσεις όσες θέλετε.

 

Τέτοιο παρόμοιο πρόγραμμα το έχουν και άλλες τράπεζες, (που σου δίνουν μεγαλύτερο επιτόκιο απο τους απλούς λογαριασμούς) αλλα σε υποχρεώνουν μόνο 1 ανάληψη τον μήνα.

 

Ελπίζω η Εurobank να μην τις αλλάξει τις 3 αναλήψεις τον μήνα. Εμάς μας βολεύει πολύ, γιατί δεν θέλουμε να έχουμε πολλά μετρητά στο σπίτι!

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...