Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το "ταμείο" του σπιτιού


renik

Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα ναι, αυτό προσπαθώ να πω. Νομιμο ιδιαίτεροη ως καθηγητής προφανώς δεν μπορείς να κανείς αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να το κανείς σε αλλη ειδικοτητα οπως εγραψε η κοπελα για φιλολογο που εκανε πιάνο. Ιδιαίτερο με απόδειξη βεβαια ελάχιστοι ελευθεροι επαγγελματίες κάνουν έτσι κι αλλιώς.  Για το υπολοιπο δημοσιο δεν ξερω αν πρεπει να ειναι κ στο αντικείμενο σου, για μας ξέρω ότι με μια πρόσφατη διάταξη πρέπει να είναι. Σε πανεπιστήμιο κ ερευνητικά προγραμματα κ πιλοτικά προγραμματα του υπουργείου εχω δουλεψει με αδεια απο την υπηρεσια κι εγω, κατόπιν βεβαιωςης του διευθυντη οτι ειναι σε ωρα εκτος υπηρεσίας κ δν παρακωλύει τη δθδασκαλια. Για την ιστορια, αυτος ο μουσικος το ζητησε για καλοκαιρι που το σχολειο ηταν κλειστο. Αρα δεν ετίθετο θεμα ξενυχτιου. Για κάποιον ηθικολογικο λόγο είχε κριθεί ανάρμοστο- δεν ηταν σε κακόφημο στέκι, απλα μεζεδοπωλείο με ζωντανή μουσική, κι όμως.... Απο την αλλη ξερω γυμναστές με αδεια να κανουν διαιτητή σε τοπικα πρωταθλήματα (οχι σχολικα) σε μερες που θα επρεπε να παρουν αδεια απο το σχολείο, αρα παρεμποδίζουν το εργο τους. Ξεφύγαμε ομως απο το θεμα. 

Δεν υπαρχει τετοια διαταξη!

Οι γυμναστες και οι μουσικοι ειναι οι μονοι που μπιρουν να δουλεψουν χωρις αδεια σε ωδεια και γυμναστηρια. Οι δικηγοροι μπορουν να εχουν γραφειο επισης χωρις αδεια και οι γιατροι με αδεια να εχουν ιατρειο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 653
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, emmaki είπε:

Δεν υπαρχει τετοια διαταξη!

Οι γυμναστες και οι μουσικοι ειναι οι μονοι που μπιρουν να δουλεψουν χωρις αδεια σε ωδεια και γυμναστηρια. Οι δικηγοροι μπορουν να εχουν γραφειο επισης χωρις αδεια και οι γιατροι με αδεια να εχουν ιατρειο

Για δικηγόρους το ήξερ,α για γιατρούς κ για μηχανικούς νόμιζα επίσης ότι γίνεται χωρίς άδεια αλλά δεν είναι στον κλάδο μου ούτε ξέρω τέτοιες ειδικότητες οπότε δεν γνωρίζω καλά. Για ωδεία και γυμναστήρια δεν γνώριζα επίσης, ξέρω όμως για χορευτικό σωματείο συνάδελφο που θα δούλευε κ έβγαλε άδεια. Για τη συνάφεια τα έχω ακούσει από συναδέλφους που απορρίφθηκαν αιτήσεις τους οπότε εικάζω ότι αυτό επαφίεται στη διακριτική ευχέρεια της κάθε υπηρεσίας. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όμως αν ο/η εκπαιδευτικός έχει την πολυτέλεια του χρόνου για συμπληρωματική εργασία.

 

Αρκετοί θα σπεύσουν να αναφερθούν στο ωράριο των εκπαιδευτικών, το οποίο μοιάζει ελαφρύ και ίσως από τη σκοπιά του χρόνου διδασκαλίας είναι, ώστοσο έχω την πεποίθηση πως υπερβαίνει αυτό μακράν. Συνυπολογιζουμε, λοιπόν, το χρόνο προετοιμασίας, αλλά και διορθώσεων και μάλιστα για διαφορετικά μαθήματα και διαφορετικές τάξεις μην ξεχνοντας και τις εκάστοτε ιδιαιτερότητες της κάθε τάξης.

Σε αυτά προστίθεται και ο αναγκαίος χρόνος ανάπαυλας, γιατί έχοντας ο εκπαιδευτικός να διαχειριστεί 20+ παιδιά επί Χ ώρες καθημερινά, αντικειμενικά χρειάζεται χρόνο για ξεκούραση και σωματική και πνευματική.

 

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Το θέμα είναι όμως αν ο/η εκπαιδευτικός έχει την πολυτέλεια του χρόνου για συμπληρωματική εργασία.

 

Αρκετοί θα σπεύσουν να αναφερθούν στο ωράριο των εκπαιδευτικών, το οποίο μοιάζει ελαφρύ και ίσως από τη σκοπιά του χρόνου διδασκαλίας είναι, ώστοσο έχω την πεποίθηση πως υπερβαίνει αυτό μακράν. Συνυπολογιζουμε, λοιπόν, το χρόνο προετοιμασίας, αλλά και διορθώσεων και μάλιστα για διαφορετικά μαθήματα και διαφορετικές τάξεις μην ξεχνοντας και τις εκάστοτε ιδιαιτερότητες της κάθε τάξης.

Σε αυτά προστίθεται και ο αναγκαίος χρόνος ανάπαυλας, γιατί έχοντας ο εκπαιδευτικός να διαχειριστεί 20+ παιδιά επί Χ ώρες καθημερινά, αντικειμενικά χρειάζεται χρόνο για ξεκούραση και σωματική και πνευματική.

 

Αυτό ισχύει γενικά για οποιον κανει πολλες δουλειες απο βιοπορισμό κ αναγκη κ οχι απο καριερα/φιλοδοξία -αν κ σε τοςο δυςκολες κ ανταγωνιστικές εποχες ειναι μαλλον αφελής αυτη η διακριση. χρονο,  αν ειναι μεγαλη σναγκη, βρίσκεις. Ειδικα αν η φυςικη σου παρουςια στην πρωτη δουλεια ειναι σχετικα λιγες ωρες- δεν εξετάζω το γιατι. Ενδεχομενως σε βαρος του ποςο σχολαςτικα θα διορθωσεις στο σπιτι ή αν θα κανεις το κατι παραπανω η ποςο συχνα θα ανανεώσεις το υλικο σου κλπ. Και σιγουρα εις βαρος της οικογενειας αλλα αυτο ειναι μεσα στο παιχνιδι επισης, οταν υπαρχει αναγκη.  Γενικα μιλωντας, οι αντρες εκπαιδευτικοι ειναι πιο πιθανο να κανουν και κατι αλλο παρα οι γυναικες, οπως συμβαινει λιγο πολυ σε ολα τα επαγγέλματα οταν προκυπτει αναγκη για δευτερη δουλεια. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...