Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το "ταμείο" του σπιτιού


renik

Recommended Posts

Κοριτσια εγω δεν μπορω να το κατανοησω αυτο...θα δωσω εγω 250, εσυ 300, εγω το σουπερ μαρκετ, εσυ τους λογαριασμους ...θα αισθανομουν οτι συγκατοικω με την κολλητη μου αν το εκανα....παντως τριγυρω μου δεν εχω δει ουτε μια οικογενεια να ζει ετσι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 653
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια εγω δεν μπορω να το κατανοησω αυτο...θα δωσω εγω 250, εσυ 300, εγω το σουπερ μαρκετ, εσυ τους λογαριασμους ...θα αισθανομουν οτι συγκατοικω με την κολλητη μου αν το εκανα....παντως τριγυρω μου δεν εχω δει ουτε μια οικογενεια να ζει ετσι!!
/

 

εσεις δηλαδη τι κανετε? παει ο αντρας σου και πληρωνει/ψωνιζει τα παντα? η εσυ? η οποιος μπορει καθε φορα?

Link to comment
Share on other sites

Προς θεού, δε θέλω να παρεξηγηθώ!

Όπως έγραψα αυτά είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη και βασίζεται στα βιώματα που έχω στον κύκλο μου. Σίγουρα υπάρχουν και επιτυχημένα ζευγάρια με χωριστούς λογαριασμούς (όπως αποδείξατε), όπως και σίγουρα υπάρχουν ζευγάρια που ενώ διαχειρίζονται από κοινού τα εισοδήματά τους τελικά κατέληξαν στο διαζύγιο με τεράστιες οικονομικές διαφορές.

 

Για εμένα εμπιστοσύνη σημαίνει ότι δεν αμφισβητώ ότι ο σύζυγος θα χρησιμοποιήσει τα χρήματά μου με τρόπο που δεν εγκρίνω και το αντίστροφο. Επίσης το να έχουμε κοινούς λογαριασμούς μου φαίνεται πιο εύκολο, ίσως γιατί έτσι συνήθισα.

 

Και οι δυό μας έχουμε λογαριασμούς μισθοδοσίας αλλά έχουμε βάλει ο ένας τον άλλο συνδικαιούχο. Εγώ αναλαμβάνω τις ηλεκτρονικές αγορές και πληρωμή λογαριασμών, ο άντρας μου φροντίζει να έχει μετρητά επάνω του για τα υπόλοιπα τρέχοντα, διασκέδαση ψώνια. Αν μου τελειώσουν τα δικά μου, θα μεταφέρω από τον λογαριασμό του στον δικό μου και το αντίστροφο.

 

Και πάλι συγνώμη, δεν ήθελα να απαξιώσω κανένα/καμία!:oops:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε ενα λογαριασμο μισθοδοσιας του συζυγου και 2 στο ονομα μου οπου πληρωνομαι εγω...εγω κραταω την καρτα του ενος λογαριασμου και ο συζυγος του αλλου (τυχαια...πχ εγω τωρα εχω στο πορτοφολι την καρτα που ειναι στο ονομα του συζυγου και εκεινος την καρτα που ειναι στο ονομα μου!)...με αυτο τον τροπο ειμαστε και οι 2 σε θεση να πληρωσουμε ανα πασα στιγμη αν χρειαστει κατι...ποτε δεν κοιταμε και ουτε ενδιαφερομαστε απο που θα βγαλουμε λεφτα..απ οπου τυχει...ουτε κοιταμε ποιος λογαριασμος εχει πιο πολλα...οταν ο ενας λογαριασμος λιγοστευει παμε στον αλλο η κανουμε μεταφορα χρηματων...τοσο απλα δεν υπαρχει ουτε κατα διανοια η εννοια "λεφτα μου, λεφτα σου"...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε ενα λογαριασμο μισθοδοσιας του συζυγου και 2 στο ονομα μου οπου πληρωνομαι εγω...εγω κραταω την καρτα του ενος λογαριασμου και ο συζυγος του αλλου (τυχαια...πχ εγω τωρα εχω στο πορτοφολι την καρτα που ειναι στο ονομα του συζυγου και εκεινος την καρτα που ειναι στο ονομα μου!)...με αυτο τον τροπο ειμαστε και οι 2 σε θεση να πληρωσουμε ανα πασα στιγμη αν χρειαστει κατι...ποτε δεν κοιταμε και ουτε ενδιαφερομαστε απο που θα βγαλουμε λεφτα..απ οπου τυχει...ουτε κοιταμε ποιος λογαριασμος εχει πιο πολλα...οταν ο ενας λογαριασμος λιγοστευει παμε στον αλλο η κανουμε μεταφορα χρηματων...τοσο απλα δεν υπαρχει ουτε κατα διανοια η εννοια "λεφτα μου, λεφτα σου"...

Οκ, σεβαστο. Ο καθενας οπως βολευεται.

για παραδειγμα, εμενα, αυτο που περιγραφεις, μου φαινεται πιο μπερδεμενο και δυσχρηστο απο αυτο που κανουμε εμεις. Αλλα, περι ορεξεως....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πιστευω οτι οταν ο άντρας ειναι με μια δυναμική και ανεξάρτητη γυναίκα ψάχνει τροπο να εχει το "πανω χέρι"!ειναι η φύση τους ετσι..θελουν να νιώθουν οτι ελέγχουν την κατασταση!!Νωμιζουν οτι ετσι η γυναίκα "εξαρτιέται"απο αυτούς και αισθάνονται πιο σίγουροι και ασφαλής! Εγω στην θέση σου δεν θα του το στερούσα τελείως αλλα θα προσπαθούσα να βρω μια μέση λύση...Π.χ. Οκ καθε Τρίτη,Πέμπτη και Σάββατο αλλα χωρις να ζητάω και να ειναι καθε πρωι εκει! Οι άντρες ειναι μεγάλα παιδια και ειναι πιο έξυπνο να τους παίζεις οπως θες χωρις να το περνούν χαμπάρι!!!

Αλεξία μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι γιατί έχεις τη διπλωματία που μου έλειπε μια ζωή! Είναι ετσι όπως τα λες και νιώθω ότι είναι η χαρά του κατά κάποιον τρόπο να έχει αυτήν την εξουσία γιατί αισθάνεται ότι με φροντίζει. Όσο κουλό κι αν είναι αυτό για τα δικά μου δεδομένα. Αλλά επειδή έχουμε ουσιώδεις διαφορές στις σκέψεις που αφορούν το ταμείο δε βλέπω πραγματική γιατρειά αλλά κουραστικά πισωγυρίσματα.

Από ότι μπορώ να κρίνω από τις υπόλοιπες τοποθετήσεις το ζήτημα είναι υποκειμενικό δεν υπάρχει λάθος κ σωστό, αρκεί το ζευγάρι να συμφωνεί και να τα βρίσκει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

 

Εμείς έχουμε τους λογαριασμούς του ο καθένας και έχουμε και έναν κοινό όπου αποταμιεύουμε όταν μπορούμε.

Δηλαδή στην ουσία ξοδεύουμε τους μισθούς μας στις πάγιες δαπάνες, στα μηνιαία έξοδα, φροντίδα παιδιών, προσωπικά έξοδα κτλ και ό,τι περισσέψει, όταν περισσέψει, το βάζουμε στον κοινό λογαριασμό.

 

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι στην ουσία ξεχωριστό ταμείο, από την στιγμή που τα χρήματα που περισσεύουν πηγαίνουν σε κοινό λογαριασμό είναι σαν να έχετε ένα ταμείο.

 

Εμείς το πρώτο που κάναμε όταν παντρευτηκαμε ήταν να ανοίξουμε έναν κοινό λογαριασμό που αποταμιεύαμε τα χρήματα που περίσσευαν-εκείνες τις καλές εποχές που δουλεύαμε και οι δύο κλαψ...επίσης βάλαμε τα χρήματα που μαζέψαμε από τον γάμο μας για να ξεκινήσουμε τη ζωή μας.

Αλήθεια ,από περιέργεια, τα χρήματα που μαζέψατε από το γάμο σας όσες έχετε ξεχωριστό ταμείο τα διαιρέσατε δια 2 και τα βάλατε στους λογαριασμούς σας;;;;;

Συγνώμη αλλά αυτό το διαφορετικό ταμείο από το πάρεντς το πρωτοάκουσα, κανένας γνωστός μας το δε το κάνει για αυτό και μου ακούγετε τόσο ξένο και περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αυτό το διαφορετικό ταμείο από το πάρεντς το πρωτοάκουσα, κανένας γνωστός μας το δε το κάνει για αυτό και μου ακούγετε τόσο ξένο και περίεργο.

 

Δηλαδη εχεις ρωτησει ολους οσους ξερεις πως διαχειρίζονται τα οικονομικα τους??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχεις ρωτησει ολους οσους ξερεις πως διαχειρίζονται τα οικονομικα τους??? :confused:

 

Ακόμη και να μη ρωτήσεις, αυτα τα πράγματα δεν κρύβονται. Εμάς απο τον κύκλο μας μόνο ένα ζευγάρι λειτουργεί έτσι και κάνει μπαμ!

 

Πάντως, πιστεύω οτι όταν σε ένα ζευγάρι μπαίνει η λέξει "χωριστά" όπως το χωριστά ταμεία στην προκειμένη, δεν λέγεται πια ζευγάρι. Το ζευγάρι έχει την έννοια του κοινού. Μοιράζεσαι τα πάντα με το σύντροφο σου. Αν είναι απο το άλλο σου μισό να κρύβεις πράγματα, τότε κοροϊδεύεις τον εαυτό σου στην ουσία και κρυβεσαι πίσω απο δάχτυλο σου.

 

Υ.Γ. Ο δεύτερος ενικός δεν είναι για εσένα eirinako. Γενικά αναφέρομαι.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΝΟΥΛΙΝΑ δεν νομιζω. εμεις επισης εφαρμόζουμε χωριστούς λογ/σμους αλλα δεν νομιζω ότι κανεις μπορει να το καταλαβει. δεν πληρωνουμε δια 2 στην ταβερνα χαχα.

 

Και ότι εχεις δικο σου πορτοφολι δεν σημαινει πως το κρυβεις στο σεντουκι. όλα φανερα με κοινους στοχους. συμφωνω σε όλα με ΣΟΦΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγάρι με χωριστό ταμείο που ξέρω εγώ, δεν κουβαλάνε ποτέ χρήματα πάνω τους, ουτε σπίτι τους κρατάνε κάποιο ποσό. Τα έχουν και οι δυο σε διαφορετικές τράπεζες και όταν είναι να πάνε κάπου τους ακούς να λένε και οι δυο "πάμε σε μια τράπεζα". Και ο καθένας πληρώνει το μερίδιο του. Επίσης ξέρω οτι μοιράζονται με τον ίδιο τρόπο όλα τα έξοδα π.χ. 100? ήρθε η ΔΕΗ, απο 50? ο καθένας.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ζευγάρι με χωριστό ταμείο που ξέρω εγώ, δεν κουβαλάνε ποτέ χρήματα πάνω τους, ουτε σπίτι τους κρατάνε κάποιο ποσό. Τα έχουν και οι δυο σε διαφορετικές τράπεζες και όταν είναι να πάνε κάπου τους ακούς να λένε και οι δυο "πάμε σε μια τράπεζα". Και ο καθένας πληρώνει το μερίδιο του. Επίσης ξέρω οτι μοιράζονται με τον ίδιο τρόπο όλα τα έξοδα π.χ. 100? ήρθε η ΔΕΗ, απο 50? ο καθένας.

ε , ενταξει. Αυτο ειναι υπερβολικο. Δε σημαινει οτι το ιδιο κανουν ολοι οσοι εχουν διαφορετικους λογαριασμους. Ο καθενας οπως βολευεται. Εγω παντα κουβαλαω αρκετα χρηματα πανω μου. Παω για αναληψη μια φορα τη βδομαδα, εκτος αν προκυψει κατι εκτακτο, ενας μεγαλος λογαριασμος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι στην ουσία ξεχωριστό ταμείο, από την στιγμή που τα χρήματα που περισσεύουν πηγαίνουν σε κοινό λογαριασμό είναι σαν να έχετε ένα ταμείο.

 

Εμείς το πρώτο που κάναμε όταν παντρευτηκαμε ήταν να ανοίξουμε έναν κοινό λογαριασμό που αποταμιεύαμε τα χρήματα που περίσσευαν-εκείνες τις καλές εποχές που δουλεύαμε και οι δύο κλαψ...επίσης βάλαμε τα χρήματα που μαζέψαμε από τον γάμο μας για να ξεκινήσουμε τη ζωή μας.

Αλήθεια ,από περιέργεια, τα χρήματα που μαζέψατε από το γάμο σας όσες έχετε ξεχωριστό ταμείο τα διαιρέσατε δια 2 και τα βάλατε στους λογαριασμούς σας;;;;;

Συγνώμη αλλά αυτό το διαφορετικό ταμείο από το πάρεντς το πρωτοάκουσα, κανένας γνωστός μας το δε το κάνει για αυτό και μου ακούγετε τόσο ξένο και περίεργο.

 

Ναι το ξέρω. :-)

 

Για κοινό ταμείο το παρουσίασα.

Και εγώ είμαι υπέρ του κοινού ταμείου σε ένα ζευγάρι. Απλώς μπορεί να αλλάζει ο τρόπος που επιτυγχάνεται αυτό. Εμείς το κάνουμε με τον τρόπο που περιέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγάρι με χωριστό ταμείο που ξέρω εγώ, δεν κουβαλάνε ποτέ χρήματα πάνω τους, ουτε σπίτι τους κρατάνε κάποιο ποσό. Τα έχουν και οι δυο σε διαφορετικές τράπεζες και όταν είναι να πάνε κάπου τους ακούς να λένε και οι δυο "πάμε σε μια τράπεζα". Και ο καθένας πληρώνει το μερίδιο του. Επίσης ξέρω οτι μοιράζονται με τον ίδιο τρόπο όλα τα έξοδα π.χ. 100? ήρθε η ΔΕΗ, απο 50? ο καθένας.

 

Αυτό είναι λίγο γελοίο...

 

Μετά θα μετράνε και πόσο ρεύμα έκαψε ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη εχεις ρωτησει ολους οσους ξερεις πως διαχειρίζονται τα οικονομικα τους??? :confused:

 

Είπα από τους γνωστούς μας φίλους και συγγενείς και όχι όσους γνωρίζω φυσικά...ο φιλικός και οικογενειακός μας κύκλος έχουν ένα ταμείο. Και το ξέρω από συζητήσεις που έχουμε κάνει και από το πως συμπεριφέρονται και μιλάνε για τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι λίγο γελοίο...

 

Μετά θα μετράνε και πόσο ρεύμα έκαψε ο καθένας...

 

Γελοίο δε λες τίποτα...

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα ένα ζευγάρι ήξερα μόνο παλιά που είχε ξεχωριστό ταμείο, όταν βγαίναμε για φαγητό τους δουλεύαμε όταν πλήρωναν: το 50άρικο γράφει πάνω Αννα ή Νίκος;;;; Τελικά από ό,τι φάνηκε τα είχαν όλα ξεχωριστά γιατί μάθαμε μετά από καιρό ότι χώρισε το ζευγάρι.

 

Όπως βολεύεται ο καθένας αλλά και εμένα δε μου φαίνεται οικογένεια αν δεν υπάρχει ένας κοινός λογαριασμός όπου θα αποταμιεύονται τα χρήματα για το μέλλον της οικογένειας.

Από εκεί και πέρα φυσικά ένας θα πληρώσει σούπερ μάρκετ, άλλος Δεη, δεν έχει σημασία από ποιον λογαριασμό βγαίνουν τα χρήματα αλλά σε ποιον λογαριασμό μπαίνουν αν μένει κάτι στο τέλος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι πανω απο ολα μπαινει το μελλον των παιδιων. τωρα, αν τα χρηματα, που περισσευουν, αποταμιευονται σε εναν κοινο λογαριασμο η σε 2 διαφορετικους, τι διαφορα εχει??

εμεις εχουμε 2 διαφορετικους λογαριασμους, της μισθοδοσιας μας. απο κει τραβαμε οσα χρηματα χρειαζονται για την καθημερινοτητα μας. οσα μενουν στους λογαριασμους, απλα αποταμιευονται.

περυσι αγορασαμε οικοπεδο. εννοειται οτι χρησιμοποιηθηκαν χρηματα απο τους 2 λογαριασμους. ο καθενας τραβηξε οσα ηθελε να βαλει. και το οικοπεδο γραφτηκε στα 2 ονοματα, αναλογα με το ποσο που εβαλε ο καθενας μας. τωρα χτιζουμε σπιτι. παλι ο καθενας τραβαει απο το λογαριασμο του για τα εξοδα του χτισιματος. το σπιτι θα γραφτει στα παιδια μας.

οποτε, τι διαφορετικο θα γινοταν να ειχαμε κοινο λογαριασμο?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα και μακάρι να είστε πάντα γεροί κορίτσι μου να χαίρεστε το σπιτάκι σας!Και να είστε άξιοι να δημιουργείτε για τα παιδάκια σας!

 

Απλά αυτό που λέω εγώ και μου ''χτυπάει'' άσχημα είναι που γράφεις ότι ανάλογα με πόσα χρήματα έβαλε ο καθένας πήρε και το μερίδιο του στο οικόπεδο....αυτό μου φαίνεται κάπως, γιατί δε το γράψατε μισό μισό άσχετα με τα χρήματα που έβαλε ο καθένας;

Εμείς όταν αγοράσαμε σπίτι έβαλε τα περισσότερα χρήματα ο πατέρας μου και τα υπόλοιπα δάνειο....το σπίτι γράφτηκε και στους 2 μας μισό μισό....κατά τη γνώμη σου έπρεπε να πάρω εγώ το μεγαλύτερο ποσοστό;Δε θα μπορούσα να το κάνω ποτέ αυτό, ούτε καν να το σκεφτώ δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα και μακάρι να είστε πάντα γεροί κορίτσι μου να χαίρεστε το σπιτάκι σας!Και να είστε άξιοι να δημιουργείτε για τα παιδάκια σας!

 

Απλά αυτό που λέω εγώ και μου ''χτυπάει'' άσχημα είναι που γράφεις ότι ανάλογα με πόσα χρήματα έβαλε ο καθένας πήρε και το μερίδιο του στο οικόπεδο....αυτό μου φαίνεται κάπως, γιατί δε το γράψατε μισό μισό άσχετα με τα χρήματα που έβαλε ο καθένας;

Εμείς όταν αγοράσαμε σπίτι έβαλε τα περισσότερα χρήματα ο πατέρας μου και τα υπόλοιπα δάνειο....το σπίτι γράφτηκε και στους 2 μας μισό μισό....κατά τη γνώμη σου έπρεπε να πάρω εγώ το μεγαλύτερο ποσοστό;Δε θα μπορούσα να το κάνω ποτέ αυτό, ούτε καν να το σκεφτώ δηλαδή...

 

εμεις το καναμε γιατι το θεωρησαμε πιο δικαιο. αφου βαλαμε διαφορετικο ποσο ο καθενας, γιατι να δικαιουμεστε μισο-μισο?? αδικο δεν ειναι? εχω μαθει στη ζωη να μην αδικω αλλα και να μη με αδικουν.

 

ισως εχουμε πολλα παραδειγματα στον κυκλο μας που μαλλιοτραβηχτηκαν στα δικαστηρια για το ποιος εβαλε τα χρηματα για την αγορα και ποιος ξοδευε για την οικογενεια...:rolleyes:

και στο τελος να τσακωνονται για μια τηλεοραση η εναν καναπε...

Link to comment
Share on other sites

εμεις το καναμε γιατι το θεωρησαμε πιο δικαιο. αφου βαλαμε διαφορετικο ποσο ο καθενας, γιατι να δικαιουμεστε μισο-μισο?? αδικο δεν ειναι? εχω μαθει στη ζωη να μην αδικω αλλα και να μη με αδικουν.

 

ισως εχουμε πολλα παραδειγματα στον κυκλο μας που μαλλιοτραβηχτηκαν στα δικαστηρια για το ποιος εβαλε τα χρηματα για την αγορα και ποιος ξοδευε για την οικογενεια...:rolleyes:

και στο τελος να τσακωνονται για μια τηλεοραση η εναν καναπε...

 

Ότι αποκτάτε μετά τον γάμο, το δικαιούστε μισό μισό από όσο ξέρω σύμφωνα με το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όταν αγοράσαμε σπίτι έβαλε τα περισσότερα χρήματα ο πατέρας μου και τα υπόλοιπα δάνειο....το σπίτι γράφτηκε και στους 2 μας μισό μισό....κατά τη γνώμη σου έπρεπε να πάρω εγώ το μεγαλύτερο ποσοστό;Δε θα μπορούσα να το κάνω ποτέ αυτό, ούτε καν να το σκεφτώ δηλαδή...

 

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Ότι αποκτάτε μετά τον γάμο, το δικαιούστε μισό μισό από όσο ξέρω σύμφωνα με το νόμο.

 

για αυτο υπαρχουν και τα συμβολαια. για τις σοβαρες αγορες/επενδυσεις. οχι για τις ηλεκτρικες συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

για αυτο υπαρχουν και τα συμβολαια. για τις σοβαρες αγορες/επενδυσεις. οχι για τις ηλεκτρικες συσκευες.

 

Αυτό λέω. Ότι αφού στα μάτια του νόμου όλα είναι μισά μισά, με το συμβόλαιο παραιτείται ο ένας του δικαιώματός του...

 

Και ηθικά δεν μου αρέσει ένα ζευγάρι να ξεχωρίζει δικά μου και δικά σου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. Ότι αφού στα μάτια του νόμου όλα είναι μισά μισά, με το συμβόλαιο παραιτείται ο ένας του δικαιώματός του...

 

Και ηθικά δεν μου αρέσει ένα ζευγάρι να ξεχωρίζει δικά μου και δικά σου...

 

στα ματια του νομου ειναι διακιουμαστε μισα-μισα, οταν ξοδευουμε και μισα-μισα.

εφοσον πληρωνουμε τα εξοδα μας μισα-μισα και κανουμε μια σοβαρη αγορα με καποιο ποσοστο, δεν βλεπω να αδικειται κανεις. ισα-ισα ειναι ολα δικαια μοιρασμενα και κανεις δεν εχει παραπονο.

 

2 ανθρωποι που παντρευονται, μπορει να μην ξεκινουν απο το μηδεν. μπορει να εργαζονται καποια χρονια πριν και να εχουν απο ενα καλο κομποδεμα στην ακρη, διαφορετικο ο καθενας. μπορει ο ενας να εχει και ο αλλος να μην εχει.

για μενα (και τον αντρα μου, ευτυχως) αυτό το κομποδεμα παει στο μελλον των παιδιων. δεν δικαιουμαι εγώ να εχω απαιτησεις προσωπικες στην περιουσια του αλλου η στις αποταμιευσεις του. το ίδιο και ο συζυγος. αρκει να πληρωνουμε τα κοινα μας εξοδα μισα-μισα (όσο γινεται).

τα υπολοιπα πηγαινουν για τα παιδια.

 

τώρα, αν ο ενας ειναι ανεργος εννοειται οτι ο αλλος συντηρει όλη την οικογενεια. επισης, αν και οι 2 παιρνουν μισθους που τα βγαζουν ισα-ισα περα το μηνα, τοτε δεν εχει νοημα να μιλαμε για κοινο ή μη λογαριασμο γιατι ουτως η άλλως όλα τα χρηματα πανε στα εξοδα της οικογενειας και μπορει να περισσευουν ψιχουλα. οποτε δεν υπαρχει αντικειμενο συζητησης.

 

το παν ειναι να μην πληρωνει τα παντα ο ενας κι ο αλλος να αποταμιευει το μισθο του (το εχω δει και αυτο). και στο τελος να απαιτει τα "νομιμα".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...