Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το "ταμείο" του σπιτιού


renik

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 653
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Tώρα που ξεπεταγόσαστε μια μια και λέτε πως δεν τίθεται θέμα αποταμίευσης μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσουμε μια κουβέντα του στυλ:

Εγώ πέρνω Α + εσύ πέρνεις Β = (Α+Β)

Μετά να υποθέσουμε ότι τόσο (Γ) είναι το ποσό που πρέπει να αποταμιεύουμε κάθε μήνα για παν ενδεχόμενο.

Αν τώρα από το (Α+Β) ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΟ (Γ) θα προκύψει ένα ποσό (Δ) με το οποίο πρέπει να βγάλουμε τον μήνα.

Αυτό είναι το ποσό και με αυτό πρέπει να κινηθούμε βρέξει - χιονίσει.............διότι τα μεταξωτά βρακιά είναι για τους επιδέξιους κώλους ( λένε στο χωριό μου)...............στο χωριό το δικό σας τι λένε???????

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να υπάρχει στάνταρ ποσό για αποταμίευση. Υπάρχει στάνταρ ποσό εξόδων (λογαριασμοί, δάνεια, φαγητό, έξοδα παιδιού), κάποια έκτακτα (γιατροί, φάρμακα). Κάποιοι μήνες έχουν περισσότερα έξοδα κάποιοι λιγότερα. Οπότε σε κάποιους μήνες έχουμε περίσσευμα κάποιους ίσως και να είμαστε μείον.

 

Εμείς συγκεκριμένα λειτουργούμε ως εξής:

Εγώ παίρνω 100 δρχ.

Ο σύζυγος 80 δρχ.

Σύνολο: 180 δρχ.

 

Τα αναγκαία μας έξοδα έχουμε υπολογίσει ότι είναι 90 δρχ. (χωρίς έκτακτα).

 

Άρα πάνω- κάτω τα υπόλοιπα έξοδά μας δεν πρέπει να ξεπερνούν τις 90 δρχ. Επίσης, δεν παίρνουμε ποτέ όλα τα λεφτά από το λογαριασμό μας. Πάντα αφήνουμε ένα σεβαστό ποσό και όταν θέλουμε να κάνουμε αγορές μεγάλες τις κάνουμε όταν το έχουμε το ποσό (ή τις περιόδους όπου παίρνουμε δώρα - Χριστούγεννα + Πάσχα + επιδ. αδείας). Αν δεν έχουμε δεν παίρνουμε. Δεν έχουμε πιστ. κάρτες.... δεν ψωνίζουμε με δόσεις....

 

Αυτά... Εμείς μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίσαμε κανένα οικ. πρόβλημα. Είμαι της άποψης ότι αν δεν έχω δεν παίρνω (μόνο στην υγεία δεν κάνουμε σκόντο εννοείται).... :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Lia ακριβώς έτσι και εγώ , είμαι πολύ κατά των πιστωτικών καρτών γιατί ουσιαστικά είναι δανεικά λεφτά, αν δεν έχω απλά δεν ψωνίζω.

Αποταμίευση κάνουμε και εμείς όταν και όποτε μπορούμε αν και να είμαι ειλικρινής από τότε που γεννήθηκε το παιδί είμαστε συνέχεια με το χέρι στην τσέπη.Το μόνο που είτε έχουμε είτε δεν έχουμε που θα βάλω στην άκρη είναι ένα ποσό το χρόνο για το παιδί που βρέξει χιονίσει θα το μαζέψω και δεν το πειράζω για κανένα, μα για κανένα λόγο.

Να κάνω και άλλη μια κάπως αδιάκριτη ερώτηση?καμία δεν "κρύβει" λεφτά από τον σύζυγο?εγώ που και που κάθε μήνα κρατάω 50-100 ευρώ τα οποία τα ξοδεύω είτε πάνω στο παιδί, πχ να του πάρω κάτι που μου αρέσει πολύ και ο άντρας μου ως συνήθως θα το βρει περιττό ή μέσα στο σπίτι (σχεδόν όλα τα έξοδα για τη διακόσμηση του σπιτιού του φαίνοανται περιττά και άχρηστα) είτε για να πάρω κάτι για μένα που αν ακούσει πόσο κοστίζει κανονικά θα πάθει συγκοπή :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tώρα που ξεπεταγόσαστε μια μια και λέτε πως δεν τίθεται θέμα αποταμίευσης μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσουμε μια κουβέντα του στυλ:

Εγώ πέρνω Α + εσύ πέρνεις Β = (Α+Β)

Μετά να υποθέσουμε ότι τόσο (Γ) είναι το ποσό που πρέπει να αποταμιεύουμε κάθε μήνα για παν ενδεχόμενο.

Αν τώρα από το (Α+Β) ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΟ (Γ) θα προκύψει ένα ποσό (Δ) με το οποίο πρέπει να βγάλουμε τον μήνα.

Αυτό είναι το ποσό και με αυτό πρέπει να κινηθούμε βρέξει - χιονίσει.............διότι τα μεταξωτά βρακιά είναι για τους επιδέξιους κώλους ( λένε στο χωριό μου)...............στο χωριό το δικό σας τι λένε???????

 

Αυτό ακριβώς κάνω εγώ.Έχουμε κοινό ταμείο αλλά την διαχείριση την κάνω εγώ.Ύστερα από συμφωνία των δυο μας κινούμαστε με τον μισθό του συζύγου(Α) μου και ο δικός μου(Β) ότι περισσεύει από το δάνειο πάει για αποταμίευση(Β- δάνειο). Πάντα ξεκινάμε τον μήνα καλύπτοντας τα πάγια έξοδα λογαριασμούς σούπερ μάρκετ κοινόχρηστα κ.τ.λ. μόλις τελειώσουν όλες οι οφειλές κάνουμε άθροισμα τι μας μένει(Α-οφειλές = Γ)..Ε αυτό το ποσό το μοιραζόμαστε ένα μέρος ο σύζυγος ένα εγώ και το παιδί χωρίς να σημαίνει ότι αν χρειαστεί το παιδί κάτι δεν δίνει και ο σύζυγος...Ότι και να γίνει με αυτά την βγάζουμε και για ώρα ανάγκης αφήνουμε ένα μέρος από το Γ-->Δ ανέγγιχτο.Όταν πλησιάζει το τέλος του μήνα και τα έχουμε καταφέρει να έχουμε το μέρος από το Δ ανέγγιχτο κάνουμε κάτι με αυτά που ευχαριστεί όλους μας. Έτσι και τον μήνα βγάζουμε και καβάντζα έχουμε και αποταμίευση κάνουμε και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.Οπότε δεν χρειάζεται να κρύψω λεφτά από τον άντρα μου γιατί μπορεί με το Δ να ικανοποιήσω ανάγκες διακόσμησης ή κάτι επιπλέον για το παιδί ή για μας κάτι.

 

Υ.Γ. Ο μισθός μας επιτρέπει να μην στερούμαστε κάτι και μένει και για αποταμίευση

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....Να κάνω και άλλη μια κάπως αδιάκριτη ερώτηση?καμία δεν "κρύβει" λεφτά από τον σύζυγο?εγώ που και που κάθε μήνα κρατάω 50-100 ευρώ τα οποία τα ξοδεύω είτε πάνω στο παιδί, πχ να του πάρω κάτι που μου αρέσει πολύ και ο άντρας μου ως συνήθως θα το βρει περιττό ή μέσα στο σπίτι (σχεδόν όλα τα έξοδα για τη διακόσμηση του σπιτιού του φαίνοανται περιττά και άχρηστα) είτε για να πάρω κάτι για μένα που αν ακούσει πόσο κοστίζει κανονικά θα πάθει συγκοπή :lol:
Έχεις σκεφτεί την περίπτωση να σε έχει πάρει είδηση τι κάνεις και να κάνει κι αυτός το ίδιο?????

Εχεις σκεφτεί την περίπτωση να μην το έχει πάρει είδηση τώρα , μα όταν το μάθει να θυμώσει πολύ σοβαρά μαζί σου???

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι στάνταρ το έχει καταλάβει αλλά με αφήνει και το κάνω γιατί ξέρει ότι 99,999% τα χαλάω πάνω στο παιδί οπότε ...αφού μαζί πάμε στο jumbo και τσουπ βγάζω το 50ευρω από την τσαντούλα και μου λέει με ύφος"που το βρήκες?" και του λέω "δεν θυμάσαι που το είχα?" και με λέει κλεφτρίτσα :) αν τα αφήσω στο ταμείο θα εξανεμιστούν οπότε τα κρύβω αλλού και όποτε χρειαστούν για καμιά αγορά τα εμφανίζω δια μαγείας :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι στάνταρ το έχει καταλάβει αλλά με αφήνει και το κάνω γιατί ξέρει ότι 99,999% τα χαλάω πάνω στο παιδί οπότε ...αφού μαζί πάμε στο jumbo και τσουπ βγάζω το 50ευρω από την τσαντούλα και μου λέει με ύφος"που το βρήκες?" και του λέω "δεν θυμάσαι που το είχα?" και με λέει κλεφτρίτσα :) αν τα αφήσω στο ταμείο θα εξανεμιστούν οπότε τα κρύβω αλλού και όποτε χρειαστούν για καμιά αγορά τα εμφανίζω δια μαγείας :lol::lol:
ΟΚ ότι πεις , αλλά εγώ θα θεωρούσα πως δεν λαμβάνει υπ' όψιν της αυτά που λέω.
Link to comment
Share on other sites

Εμεις επισης δουλευουμε και οι δυο.. Εχουμε ενα δανειο σπιτιου 720 ευρω το μηνα (ετσι για να μιλαμε συγκεκριμενα) και ενα καταναλωτικο για επιπλα και λοιπα στησιματος σπιτιου (μιας και ειμαστε ουσιαστικα νιοπαντροι ακομα 130 ευρω..

Αυτα και τα δυο τα εχω "ριξει" μεσα στο λογαριασμο μισθοδοσίας μου.. στον οποιο μπαινουν καθε μηνα 980 ευρω.. Οποτε το αξιολογο ποσο που μου μενει απλα το αποταμιευω για ωρα αναγκης (στην οποια δυστυχως εχουμε βρεθει..)

Ο συζυγος φερνει καθε μηνα το μισθο και με αφηνει να τον διαχειριστω εγω.. δυστυχως και παλι ειμαστε και οι δυο "κουκουρουκου" στο θεμα διαχειρισης οποτε στα δυο χρονια γαμου εχουμε καταφερει να αποταμιευσουμε μονο 200 ευρω.. Ελπιζω να παρουμε το καλοκαιρι μια ανασα που δεν θα εχουμε τα τρελα κοινοχρηστα (τουλαχιστον 200 ευρω το μηνα).. γενικα δεν μενει τιποτα.. ολο πληρωνουμε πληρωνουμε.. Βεβαια ο αντρας μου κανει αλογιστη χρηση του κινητου και εχουμε μια τρελη διαροη χρηματος στο συγκεκριμενο σημειο.. πχ ενας μεσος ορος λογαριασμου του ειναι γυρω στα 350 ευρω.. οσο ειναι δηλαδη ο παιδικος του παιδιου. Επειδη δεν βλέπω ομως φως στο τουνελ με το συγκεκριμενο θεμα του ειπα οκ.. αφου το θες ετσι, θα τα πληρωνεις απο τα λεφτα που σου αντιστοιχουν για ρουχα παπουτσια, βολτες κλπ προσωπικα εξοδα... Οταν ταξιδευε αναγκαστηκα να το αφησω απληρωτο ωστε να το κοψουν και του εστειλα μια καρτα στην οποια του εστελνα μαξιμουμ 150 ευρω μοναδες τομηνα.. πληρωναμε λογαριασμους στην κοσμοτε 1500 ευρω το μηνα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι προσωπικο?

στο σουπερ μαρκετ τι χαλατε?

γιατι η εγω ειμαι απαισια στην οικονομια η τα πραγματα ειναι πανακριβα.

Να σας πω τι συμβαινει,

Παμε 1 φορα την εβδομαδα και περνουμε τα παντα φρουτα-λαχανικα-κρεας-απορυπαντικα και γενικα οτι δεν υπαρχει σπιτι

η λιστα εχει ως εξης

φρουτα-λαχανικα-κρεας βιολογικα αρα πιο ακριβα αλλα οκ εδω.

απορυπαντικα απορυπαντικο για τα ρουχα και μαλακτικο απορυπαντικο για πιατα και για το πλυντηριο πιατων πρασσινο σαπουνι για σφουγγαρισμα χλωρινη

ειδη υγιεινης πανες για το μωρο

τροφιμα βιολογικα

 

δεν ειναι καθε βδομαδα ιδια τα ψωνια βεβαια.....

 

το προβλημα ειναι οτι ποτε δεν δινω κατω απο 200ευρο την φορα....

τις περισσοτερες δινω 270

ειναι φυσιολογικο? τελικα τοσο ακριβη ειναι η ζωη????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σε εμάς παίζει το κοινό ταμείο, νομίζω πως δεν γίνεται και διαφορετικά από τη στιγμή που κάνει κανείς οικογένεια.

Εχουμε ο καθένας τον λογαριασμό μισθοδοσίας του, αλλά έχουμε βάλει σαν δεύτερο όνομα ο ένας τον άλλον για ώρα ανάγκης, στην ουσία λοιπόν είναι δυο κοινοί λογαριασμοί. Ετσι μπορεί ο ένας να τραβήξει λεφτά από τον λογαριασμό του άλλου, βέβαια στην πράξη δεν το έχουμε κάνει ποτέ γιατί δεν έχει χρειαστεί μέχρι τώρα.

Τώρα για τα έξοδά και τις αγορές μας τα συζητάμε, αποφασίζουμε απο κοινού και ανάλογα πράττουμε ... μια πληρώνει ο ένας μια ο άλλος δεν το μετράμε.

Λογαριασμούς και λοιπές υποχρεώσεις τα έχει αναλάβει ο καλός μου γιατί γενικότερα είναι πιο οργανωτικός σε αυτά ... εγώ είμαι πιο χαλαρή όποτε του δίνω τα πρωτεία :lol::lol::lol: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

σας περνάω όλες :D

με το καλημέρα τη πρώτη κάθε μηνός, φεύγουν 2500-3000 ευρώ (σύμφωνα με έναν υπολογισμό που καθίσαμε και κάναμε με τον σύζυγο). Τα είχαμε περιλάβει όλα όμως σε αυτό το ποσό, από δάνειο μέχρι αμάξια και "διασκέδαση" (το βάζω σε εισαγωγικά, γιατί για μας, ακόμα και το να παραγγείλουμε απ'έξω και να δούμε μια ταινία, είναι διασκέδαση:) ). Τώρα που η μικρή μας είναι ακόμα μωρό, μπορούμε και αποταμιεύουμε αρκετά.. όταν αρχίσει τα σχολεία, εκεί να δούμε πώς θα τα καταφέρουμε.

Το ταμείο είναι κοινό, αλλά έχει δύο λογαριασμούς μισθοδοσίας ως φυσική υπόσταση :lol: έχουμε φτιάξει και έναν κοινό λογαριασμό, άσχετο με τους προηγούμενους, που εκεί βάζουμε ό,τι μας περισσεύει κάθε μήνα και τον έχουμε ονομάσει "λογαριασμό των παιδιών".

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμάς παίζει το κοινό ταμείο, νομίζω πως δεν γίνεται και διαφορετικά από τη στιγμή που κάνει κανείς οικογένεια.

Εχουμε ο καθένας τον λογαριασμό μισθοδοσίας του, αλλά έχουμε βάλει σαν δεύτερο όνομα ο ένας τον άλλον για ώρα ανάγκης, στην ουσία λοιπόν είναι δυο κοινοί λογαριασμοί. Ετσι μπορεί ο ένας να τραβήξει λεφτά από τον λογαριασμό του άλλου, βέβαια στην πράξη δεν το έχουμε κάνει ποτέ γιατί δεν έχει χρειαστεί μέχρι τώρα.

Τώρα για τα έξοδά και τις αγορές μας τα συζητάμε, αποφασίζουμε απο κοινού και ανάλογα πράττουμε ... μια πληρώνει ο ένας μια ο άλλος δεν το μετράμε.

Λογαριασμούς και λοιπές υποχρεώσεις τα έχει αναλάβει ο καλός μου γιατί γενικότερα είναι πιο οργανωτικός σε αυτά ... εγώ είμαι πιο χαλαρή όποτε του δίνω τα πρωτεία :lol::lol::lol: ...

Και σε μας μια από τα ίδια. Τον πρώτο μήνα μετά τον γάμο, είχαμε πει να έχει ο καθένας τα λεφτά του. Ε, αυτό ήταν πολύ κουφό γιατί όταν πηγαίναμε στο σ/μ ή οπουδήποτε αλλού για ψώνια και οι δύο κάναμε την πάπια. Βέβαια γι'αυτό το συγκεκριμένο μέτρο καταλάβαμε και οι δύο ότι δεν γίνεται να αποδώσει. Γιατί κανένας δεν ήθελε να του τελειώνουν τα προσωπικά του λεφτά. Και τώρρα πράττουμε όπως κάθε οικογένεια.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι προσωπικο?

στο σουπερ μαρκετ τι χαλατε?

γιατι η εγω ειμαι απαισια στην οικονομια η τα πραγματα ειναι πανακριβα.

Να σας πω τι συμβαινει,

Παμε 1 φορα την εβδομαδα και περνουμε τα παντα φρουτα-λαχανικα-κρεας-απορυπαντικα και γενικα οτι δεν υπαρχει σπιτι

η λιστα εχει ως εξης

φρουτα-λαχανικα-κρεας βιολογικα αρα πιο ακριβα αλλα οκ εδω.

απορυπαντικα απορυπαντικο για τα ρουχα και μαλακτικο απορυπαντικο για πιατα και για το πλυντηριο πιατων πρασσινο σαπουνι για σφουγγαρισμα χλωρινη

ειδη υγιεινης πανες για το μωρο

τροφιμα βιολογικα

 

δεν ειναι καθε βδομαδα ιδια τα ψωνια βεβαια.....

 

το προβλημα ειναι οτι ποτε δεν δινω κατω απο 200ευρο την φορα....

τις περισσοτερες δινω 270

ειναι φυσιολογικο? τελικα τοσο ακριβη ειναι η ζωη????

 

:? μάλλον πρέπει να αρχίσεις να καταγράφεις κάποια πράγματα...

μήπως δεν ψωνίζεις με λίστα κι απλά κατεβάζεις όλα τα ράφια του σούπερ μάρκετ? μήπως αν ανοίξεις τα ντουλάπια της κουζίνας σου θα βρεις στοκ φαγητού για περίπτωση πολέμου? :lol:

 

εμείς 3 άτομα με μόνο γάλα βέβαια για το παιδί προς το παρόν (το οποίο όμως κοστίζει περίπου 30 ευρώ την εβδομάδα) χρειαζόμαστε γύρω στα 300 ευρώ το μήνα για το σούπερ μάρκετ...

σε τσακίρ κέφια να πάει και 400....

σε καμία περίπτωση όμως το ποσόν που λες για τη βδομάδα...

 

ΑΝ δεν πας εσύ σούπερ μάρκετ αλλά στείλεις τον άντρα σου με λίστα να ψωνίσει, θα δεις το κόστος να μειώνεται στο μισό...

εγώ αυτό έκανα γιατί συνειδητοποίησα ότι πήγαινα με μία λίστα με 5 πράγματα και έφευγα με ένα καρότσι τίγκα πράγματα!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι προσωπικο?

στο σουπερ μαρκετ τι χαλατε?

γιατι η εγω ειμαι απαισια στην οικονομια η τα πραγματα ειναι πανακριβα.

Να σας πω τι συμβαινει,

Παμε 1 φορα την εβδομαδα και περνουμε τα παντα φρουτα-λαχανικα-κρεας-απορυπαντικα και γενικα οτι δεν υπαρχει σπιτι

η λιστα εχει ως εξης

φρουτα-λαχανικα-κρεας βιολογικα αρα πιο ακριβα αλλα οκ εδω.

απορυπαντικα απορυπαντικο για τα ρουχα και μαλακτικο απορυπαντικο για πιατα και για το πλυντηριο πιατων πρασσινο σαπουνι για σφουγγαρισμα χλωρινη

ειδη υγιεινης πανες για το μωρο

τροφιμα βιολογικα

 

δεν ειναι καθε βδομαδα ιδια τα ψωνια βεβαια.....

 

το προβλημα ειναι οτι ποτε δεν δινω κατω απο 200ευρο την φορα....

τις περισσοτερες δινω 270

ειναι φυσιολογικο? τελικα τοσο ακριβη ειναι η ζωη????

 

Συγνώμη, αλλά εμένα μου φαίνονται υπερβολικά τόσα λεφτά την εβδομάδα στο μάρκετ. Βέβαια ψωνίζεις βιολογικά αλλά και πάλι..... :? Και δεν νομίζω να χρειάζεται κάθε εβδομάδα απορρυπαντικά..... Τι στο καλό; Είπαμε καθαριότητα αλλά πόσο; :) (Δηλ. με 250 ευρώ την εβδομάδα... θες 1000 ευρώ το μήνα..... :shock: . Μόνο στο μάρκετ...!!!).

 

Εμάς πάντως δε μας φεύγουν πάνω από 60 ευρώ στα εβδομαδιαία έξοδα, σπάνια και όταν έχουμε στα ψώνια και απορρυπαντικά ή λάδι ή σε περιόδους εορτών, μπορεί να ξεφύγουμε στα 100 ευρώ αλλά δεν είναι συχνά. Βέβαια, δεν υπολογίζω το κρέας που το παίρνουμε σε κρεοπωλείο και πάνες που τις παίρνουμε στο Λιντλ....

Και δεν θεωρώ ότι μας λείπει κάτι από το ψυγείο και τα ντουλάπια..... Ίσα ίσα που μερικές φορές πετάμε κιόλας.....

 

:?:?

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ νομίζω ότι αυτό το ποσό σε εβδομαδιαία βάση είναι κάπως μεγάλο :shock: ... Κι εμεις 3 άτομα είμαστε και η μικρή ακόμα φοράει πάνες, αλλά δεν ξεπερνάμε τα 60-70 την εβδομάδα... Δηλαδή γύρω στα 350 ευρώ μηνιαίως μαζί με χασαπη κλπ και το θεωρώ λογικό...

 

Εξάλλου κάποια πράγματα δεν τα παίρνεις κάθε εβδομάδα, το απορρυπαντικό για παραδειγμα κάνει μήνες να τελειώσει, καθαριστικα κλπ το ίδιο...

 

Πάντως καλύτερα είναι να πηγαίνουμε μαζί στο Σ/Μ, παρα μόνο ο σύζυγος, αφού ενώ για το /ιδιο πράγμα υάρχει και το πιο οικονομικό (το ψάχνω λιγάκι το θέμα) εκεινος θα ρίξει μέσα στο καλάθι ότι βρει μπροστά του πρωτο :)

 

Πάντως ασχετα από αυτό, η ζωή έιναι όντως ακριβη, δεν τίθεται θέμα, αφού κάθε εβδομάδα το ίδιο προιον το παίρνεις ακριβότερα από την προηγούμενη :cry: ..

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε τους λογαριασμους μας οπως πριν παντρευτουμε.Ολο λεμε να παμε να ανοιξουμε κοινο ή να βαλουμε ο ενας τον αλλο αλλα ολο το αφηνουμε γιατι βαριομαστε να παμε στην τραπεζα. Ο καθενας εχει τα λεφτα του και τα διαχειριζεται οπως θελει. Ποτε δε λεμε εγω πληρωνω αυτα εσυ εκεινα, οποιος τυχει πληρωνει. Βεβαια το θεμα με εμας ειναι οτι και οι δυο δεν εχουμε κακη σχεση με τα λεφτα και παντα καταληγουμε να ξοδευουμε πολλα. Παντως πραγματικα δε θεωρουμε τα λεφτα μου και τα λεφτα σου. Ειμαστε μαζι και ουσιαστικα εχουμε κοινο ταμειο, απλα καποιο μερος διαχειριζομαι εγω και καποιο ο συζυγος. Και ποτε δε θα σχολιασει καποιος απο τους δυο μας γιατι ξοδευεις τοσα ή που τα βρηκες και τετοια. Αν και η αληθεια ειναι οτι ο Αλεξης ξερει παντα τα υπολοιπα των λογαριασμων και ποσα ξοδευουμε το μηνα. Εγω προτιμω να μη ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνω καθε εβδομαδα απορυπαντικα 1 φορα τον μηνα περνω και απλα αν κατι τελειωσει το ξαναπερνω.

το προβλημα με τα απορυπαντικα ειναι οτι ειναι πολυ μεγαλο το σπιτι οποτε τελειωνουν γρηγορα π.χ. για να το σφουγκαρισω ολο θελω μισο μπουκαλι ...

για να κανω τζαμια το ιδιο....

πιστευω οτι αν δεν επερνα βιολογικα θα ηταν στο μισο ο λογαριασμος

Δεν κανω παραπονα επιλογη μου ειναι απλα ηθελα να δω πως βλεπεται και εσεις τις τιμες...... νομιζω οτι εχουν ξεφυγει....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις επισης δουλευουμε και οι δυο.. Εχουμε ενα δανειο σπιτιου 720 ευρω το μηνα (ετσι για να μιλαμε συγκεκριμενα) και ενα καταναλωτικο για επιπλα και λοιπα στησιματος σπιτιου (μιας και ειμαστε ουσιαστικα νιοπαντροι ακομα 130 ευρω..

Αυτα και τα δυο τα εχω "ριξει" μεσα στο λογαριασμο μισθοδοσίας μου.. στον οποιο μπαινουν καθε μηνα 980 ευρω.. Οποτε το αξιολογο ποσο που μου μενει απλα το αποταμιευω για ωρα αναγκης (στην οποια δυστυχως εχουμε βρεθει..)

Ο συζυγος φερνει καθε μηνα το μισθο και με αφηνει να τον διαχειριστω εγω.. δυστυχως και παλι ειμαστε και οι δυο "κουκουρουκου" στο θεμα διαχειρισης οποτε στα δυο χρονια γαμου εχουμε καταφερει να αποταμιευσουμε μονο 200 ευρω.. Ελπιζω να παρουμε το καλοκαιρι μια ανασα που δεν θα εχουμε τα τρελα κοινοχρηστα (τουλαχιστον 200 ευρω το μηνα).. γενικα δεν μενει τιποτα.. ολο πληρωνουμε πληρωνουμε.. Βεβαια ο αντρας μου κανει αλογιστη χρηση του κινητου και εχουμε μια τρελη διαροη χρηματος στο συγκεκριμενο σημειο.. πχ ενας μεσος ορος λογαριασμου του ειναι γυρω στα 350 ευρω.. οσο ειναι δηλαδη ο παιδικος του παιδιου. Επειδη δεν βλέπω ομως φως στο τουνελ με το συγκεκριμενο θεμα του ειπα οκ.. αφου το θες ετσι, θα τα πληρωνεις απο τα λεφτα που σου αντιστοιχουν για ρουχα παπουτσια, βολτες κλπ προσωπικα εξοδα... Οταν ταξιδευε αναγκαστηκα να το αφησω απληρωτο ωστε να το κοψουν και του εστειλα μια καρτα στην οποια του εστελνα μαξιμουμ 150 ευρω μοναδες τομηνα.. πληρωναμε λογαριασμους στην κοσμοτε 1500 ευρω το μηνα.

 

 

 

:shock::shock::shock:

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

ι απλα ηθελα να δω πως βλεπεται και εσεις τις τιμες...... νομιζω οτι εχουν ξεφυγει....

 

 

καλά... αυτό ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!

 

εμείς αντιμετωπίζουμε σοβαρές δυσκολίες όταν είναι η ώρα να βάλουμε πετρέλαιο... αφού τώρα που απ ότι είδαμε το πετρέλαιο που έχουμε αυτή τη στιγμή μας φτάνει να βγάλουμε τη σεζόν.... κοντέψαμε να κάνουμε πάρτυ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις επισης δουλευουμε και οι δυο.. Εχουμε ενα δανειο σπιτιου 720 ευρω το μηνα (ετσι για να μιλαμε συγκεκριμενα) και ενα καταναλωτικο για επιπλα και λοιπα στησιματος σπιτιου (μιας και ειμαστε ουσιαστικα νιοπαντροι ακομα 130 ευρω..

Αυτα και τα δυο τα εχω "ριξει" μεσα στο λογαριασμο μισθοδοσίας μου.. στον οποιο μπαινουν καθε μηνα 980 ευρω.. Οποτε το αξιολογο ποσο που μου μενει απλα το αποταμιευω για ωρα αναγκης (στην οποια δυστυχως εχουμε βρεθει..)

Ο συζυγος φερνει καθε μηνα το μισθο και με αφηνει να τον διαχειριστω εγω.. δυστυχως και παλι ειμαστε και οι δυο "κουκουρουκου" στο θεμα διαχειρισης οποτε στα δυο χρονια γαμου εχουμε καταφερει να αποταμιευσουμε μονο 200 ευρω.. Ελπιζω να παρουμε το καλοκαιρι μια ανασα που δεν θα εχουμε τα τρελα κοινοχρηστα (τουλαχιστον 200 ευρω το μηνα).. γενικα δεν μενει τιποτα.. ολο πληρωνουμε πληρωνουμε.. Βεβαια ο αντρας μου κανει αλογιστη χρηση του κινητου και εχουμε μια τρελη διαροη χρηματος στο συγκεκριμενο σημειο.. πχ ενας μεσος ορος λογαριασμου του ειναι γυρω στα 350 ευρω.. οσο ειναι δηλαδη ο παιδικος του παιδιου. Επειδη δεν βλέπω ομως φως στο τουνελ με το συγκεκριμενο θεμα του ειπα οκ.. αφου το θες ετσι, θα τα πληρωνεις απο τα λεφτα που σου αντιστοιχουν για ρουχα παπουτσια, βολτες κλπ προσωπικα εξοδα... Οταν ταξιδευε αναγκαστηκα να το αφησω απληρωτο ωστε να το κοψουν και του εστειλα μια καρτα στην οποια του εστελνα μαξιμουμ 150 ευρω μοναδες τομηνα.. πληρωναμε λογαριασμους στην κοσμοτε 1500 ευρω το μηνα.

 

 

 

:shock::shock::shock:

Ναι η dora είναι λίγο large :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε τους λογαριασμους μας οπως πριν παντρευτουμε.Ολο λεμε να παμε να ανοιξουμε κοινο ή να βαλουμε ο ενας τον αλλο αλλα ολο το αφηνουμε γιατι βαριομαστε να παμε στην τραπεζα. Ο καθενας εχει τα λεφτα του και τα διαχειριζεται οπως θελει. Ποτε δε λεμε εγω πληρωνω αυτα εσυ εκεινα, οποιος τυχει πληρωνει. Βεβαια το θεμα με εμας ειναι οτι και οι δυο δεν εχουμε κακη σχεση με τα λεφτα και παντα καταληγουμε να ξοδευουμε πολλα. Παντως πραγματικα δε θεωρουμε τα λεφτα μου και τα λεφτα σου. Ειμαστε μαζι και ουσιαστικα εχουμε κοινο ταμειο, απλα καποιο μερος διαχειριζομαι εγω και καποιο ο συζυγος. Και ποτε δε θα σχολιασει καποιος απο τους δυο μας γιατι ξοδευεις τοσα ή που τα βρηκες και τετοια. Αν και η αληθεια ειναι οτι ο Αλεξης ξερει παντα τα υπολοιπα των λογαριασμων και ποσα ξοδευουμε το μηνα. Εγω προτιμω να μη ξερω...

 

Και εμείς ακριβώς τα ίδια, δεν υπάρχουν δικά μου ή δικά σου λεφτά αλλά τελευταία έχω την αίσθηση ότι εχουμε ξεφύγει τελείως. :D

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχ τι να ξεφυγουμε ρε παιδια , αυτο που καναμε εμεις ... , στο ενοικιο του σπιτιου μας βοηθαει η μαμα μου , τελως παντων μας εδωσε το ποσο για να πληρωσουμε δεν πηγαμε εκεινη την μερα και τελικα φτασαμε να φαμε τα 150 ευρω απο τα 500 του ενοικιου και τωρα θα τα βαλουμε απο την τσεπη μας , ειμαστε απαραδεκτοι και οι 2 :(

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε χασει τη μπαλα στα οικονομικα ...μην τα συζητατε.... :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

 

 

 

αλλα που θα παει...θα γυρισει ο τροχος...θα ....κι ο φτωχος.......... :lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

δες τη θετικη πλευρα της ζωης..............

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα ετσι ειναι και να φανταστεις οτι εχουμε να υπολογιζουμε τη νεα γεννα και συν μερικα εχτρα πραγματακια οπου πρεπει να ψωνιοσουμε για το νεο νινι , δεν βαριεσε ρε κουκλα , υγεια πανω απο ολα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...