Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το "ταμείο" του σπιτιού


renik

Recommended Posts

επειδή κατά καιρούς έχω ακόυσει διάφορα, στο σπίτι σας ποιος διαχειρίζεται το "ταμείο"?? έχετε ξεχωριστά πορτοφόλια ή κοινό ταμείο?και ποιός το κουμαντάρει?εμείς έχουμε κοινό ταμείο και το διαχειρίζομαι εγώ γιατί εγώ τρέχω και τα πληρώνω όλα αλλά και γιατί ο άντρας μου είναι αρκετά σπάταλος και αν του το αφήσω δεν θα έχουμε να φάμε την επόμενη μέρα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 653
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επειδή κατά καιρούς έχω ακόυσει διάφορα, στο σπίτι σας ποιος διαχειρίζεται το "ταμείο"?? έχετε ξεχωριστά πορτοφόλια ή κοινό ταμείο?και ποιός το κουμαντάρει?εμείς έχουμε κοινό ταμείο και το διαχειρίζομαι εγώ γιατί εγώ τρέχω και τα πληρώνω όλα αλλά και γιατί ο άντρας μου είναι αρκετά σπάταλος και αν του το αφήσω δεν θα έχουμε να φάμε την επόμενη μέρα :lol:

Μια απο τα ιδια και εμεις!!! :D

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδή κατά καιρούς έχω ακόυσει διάφορα, στο σπίτι σας ποιος διαχειρίζεται το "ταμείο"?? έχετε ξεχωριστά πορτοφόλια ή κοινό ταμείο?και ποιός το κουμαντάρει?εμείς έχουμε κοινό ταμείο και το διαχειρίζομαι εγώ γιατί εγώ τρέχω και τα πληρώνω όλα αλλά και γιατί ο άντρας μου είναι αρκετά σπάταλος και αν του το αφήσω δεν θα έχουμε να φάμε την επόμενη μέρα :lol:

 

 

Κοινό ταμείο....

κι επειδή κάποτε το είχα εγώ και είχα πολλά στο κεφάλι μου και τα είδα όλα και τα πήρα κρανίο απ τις πολλές ευθύνες... του το χάρισα να τρέχει αυτός να πληρώνει λογαριασμούς και να έχει το άγχος να πληρωθουν οι πιστωτικές :lol:

έτσι περιόρισα το άγχος μου στο να είναι γεμάτα τα ντουλάπια της κουζίνας... κοινώς εγώ κράτησα την ευθύνη του super market :lol:

Link to comment
Share on other sites

To ταμείο είναι κοινό , δεν υπάρχουν κρυφοί λογαριασμοί , τουλάχιστον εγώ δεν έχω.

Δουλεύω μόνο εγώ.

Η σύζηγος πέρνει από μένα , κάθε αρχή του μήνα, ένα ποσό Α με το οποίο έχει να καλύψει το φαγητό , τα ρούχα μας , το χαρτζηλίκη των μικρών , τις μικροεξόδους-βόλτες , και τυχόν φάρμακα-γιατρούς ( γιατρούς εννοώ μια επίσκεψη, όχι χειρουργείο) , τις βενζίνες της.

 

Φως νερό τηλέφωνο ασφάλειες σχολεία και γενικός ότι τύχει τα καλύπτει το κοινό ταμείο.

 

Τώρα που το συζητάμε σκέφτομαι να την χρεώσω τα κινητά το σταθερό το φως και το νερό................αφού βεβαίως αυξηθή το αρχικό ποσό Α :wink:

 

Κάποτε τα πλήρωνα όλα εγώ ....αλλά δεν περπάτησε το σύστημα , διότι όπως καταλαβαίνετε δεν γνώριζε πόσα ξόδευε κάθε μήνα.

 

Όταν ανέλαβε να πληρώνει αυτά που ανάφερα στην αρχή , το άγχος χτύπησε κόκκινο και της πήρε κανα δυο χρόνια για να καταφέρει να τελειώνει πρώτα ο μήνας και μετά τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς κοινό ταμείο έχουμε.

Η διαχείριση γίνεται από κοινού. Κάθετι το συζητάμε πως θα το χειριστούμε, τι έξοδα έχουμε κάθε μήνα, τι χρήματα διαθέτουμε, κάνουμε μαζί κάθε υπολογισμό ΑΛΛΑ εγώ αναλαμβάνω τη διεκπεραίωση!!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Το ταμείο είναι κοινό αλλά τη διαχείριση την έχω αναθέσει στον καλό μου!!!!Εγώ δεν είμαι άνθρωπος για προκοπή.Αυτός πάλι τα καταφέρνει καλύτερα, δουλεύει και σε τράπεζα οπότε τα κάνει όλα απευθείας!

Link to comment
Share on other sites

Emeis exoume koino tameio..o antroulis mou den diaxeirizete katholou ta xrimata mas...kai exei mia - eos katholou- sxesi me ta xrimata...bazo stoixima an to rotisei kapoios posa perno ego..den tha kserei na apantisei.. :shock: den eimai sigouri an tha kserei na pei posa pernei autos! :D

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε κοινό ταμείο τι εννοείτε;

 

Εμείς δεν κάνουμε κάτι συγκέκριμένο. Επειδή δουλεύουμε και οι δύο απλά πληρώνουμε... Μια ο ένας μια ο άλλος... Δεν τα υπολογίζουμε πόσα δίνει ο ένας και πόσα ο άλλος. Δεν υπάρχει "δικό μου, δικό σου".... Είναι όλα δικά μας. Τα λεφτά μας είναι μονίμως στην τράπεζα (ο καθένας έχει το λογαριασμό του) και βγάζουμε όσα χρειαζόμαστε κάθε φορά -άντε και λίγα παραπάνω. Σε πολύ μεγάλα έξοδα (αγορές επίπλων π.χ.) συνήθως βγάζουμε από μισά (για να μην τελειώνουν τα λεφτά του ενός λογαριασμού πιο γρήγορα)......

Λογαριασμούς πληρώνουμε και οι δυο.... Όποιον βολέψει να βγει έξω.....

Μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε κοινό ταμείο τι εννοείτε;

 

Εμείς δεν κάνουμε κάτι συγκέκριμένο. Επειδή δουλεύουμε και οι δύο απλά πληρώνουμε... Μια ο ένας μια ο άλλος... Δεν τα υπολογίζουμε πόσα δίνει ο ένας και πόσα ο άλλος. Δεν υπάρχει "δικό μου, δικό σου".... Είναι όλα δικά μας. Τα λεφτά μας είναι μονίμως στην τράπεζα (ο καθένας έχει το λογαριασμό του) και βγάζουμε όσα χρειαζόμαστε κάθε φορά -άντε και λίγα παραπάνω. Σε πολύ μεγάλα έξοδα (αγορές επίπλων π.χ.) συνήθως βγάζουμε από μισά (για να μην τελειώνουν τα λεφτά του ενός λογαριασμού πιο γρήγορα)......

Λογαριασμούς πληρώνουμε και οι δυο.... Όποιον βολέψει να βγει έξω.....

Μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.....

 

 

ε αυτό είναι κοινό ταμείο :wink:

μη κοινό ταμείο είναι....

"αγάπη μου πήγα σούπερ μάρκετ κι έδωσα 50 ευρώ... για πέσε τα 25" :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβως οπως και η Lia και εμεις , οτι ερχεται σπιτι μας ειναι δικα μας , τα οποια διαχειριζομαστε μαζι , βασικα δεν εχουμε καν ταμειο , εχουμε χρηματα σε καποιο μερος η σε πορτοφολια η σε ενα συρταρι και οποιος χρειαζεται κατι απλως περνει ειτε για να πληρωσουμε λογαριασμους ειτε για οτιδηποτε αλλο , ειμαστε αρκετα σπαταλοι και οι 2 αλλα το εχουμε μετριασει βοηθοντας ο ενας τοναλλο σε πολλα πραγματα , μονο που τα ατιμα τελειωνουνε γρηγορα ρε γμτ :)

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα γιατί όλες/οι γράφετε: "τα διαχειρίζομαι εγώ" ή "τα διαχειρίζεται ο σύζυγος". :)

 

 

Ναι μεν είναι κοινό ταμείο κατά μια έννοια αλλά ο καθένας διαχειρίζεται τα λεφτά του. Δηλ. δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω εγώ την κάρτα του άντρα μου να βγάλω λεφτά ή να πάρει ο άντρας μου τη δικιά μου. Απλά αποφασίζουμε: Έχουμε ρεύμα, νερό, αέριο.... Πάει κάποιος και βγάζει λεφτά. Δεν θα ζητήσω ποτέ λεφτά από το σύζυγο (αφού έχω δικά μου) αλλά δεν θα μου ζητήσει και αυτός..... Και πάντα είμαστε πρόθυμοι να δώσουμε λεφτά για ό,τι χρειαστεί το σπιτικό μας....

 

Δεν τα μετράμε μισά μισά..... Μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις..... :)

 

Συγνώμη κιόλας για τις διευκρινήσεις αλλά είπα μήπως δεν κάνω κάτι σωστό και μας βγει σε κακό "εν καιρώ"...... :(

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις έχουμε όλους τους λογαριασμούς στην ίδια τράπεζα και είναι όλοι συνδεδεμένοι με τις κάρτες μας. Όταν λέω ότι κάνει τη διαχείριση ο άντρας μου εννοώ ότι κάνει αυτός τις πληρωμές και κανονίζει τα των οικονομικών μας. Λεφτά βγάζουμε και οι δύο από τους λογαριασμούς του άλλου, κατά βάση τους αντιμετωπίζουμε σαν ένα ενιαίο.

Link to comment
Share on other sites

επειδή κατά καιρούς έχω ακόυσει διάφορα, στο σπίτι σας ποιος διαχειρίζεται το "ταμείο"?? έχετε ξεχωριστά πορτοφόλια ή κοινό ταμείο?και ποιός το κουμαντάρει?εμείς έχουμε κοινό ταμείο και το διαχειρίζομαι εγώ γιατί εγώ τρέχω και τα πληρώνω όλα αλλά και γιατί ο άντρας μου είναι αρκετά σπάταλος και αν του το αφήσω δεν θα έχουμε να φάμε την επόμενη μέρα :lol:

 

Όταν λέμε από το στόμα μου το πήρες.... :!::!::!::D:D:lol:

Να συμπληρώσω ότι έχουμε δύο κοινούς λογαριασμούς (στις τράπεζες που πληρωνόμαστε) και προσπαθούμε να ξοδεύουμε μόνο από τον 1, μπας και μαζευτεί τίποτα στην άκρη :wink: . Και συγκεκριμένα ξοδεύουμε από τον δικό του, για να τον βλέπει να αδειάζει και να βάζει μυαλό :lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

o μισθος του συζυγου μπαινει σε λογαριασμο στην τραπεζα..εγω πληρωνομαι στο χερι...ποτε πληρωνει ο ενας ποτε ο αλλος...

δεν εχουμε τετοια προβληματα...οντως στον γαμο δεν εχει δικα μου δικα σου...και οι 2 προσπαθουμε για το καλο της οικογενειας..

εγω ειμαι λιγο πιο σπαταλη γενικα..οχι για τον εαυτο μου αλλα ψωνιζω πολλα πραγματα ρουχα παπουτσια παιχνιδια για το παιδι...αλλα δεν μου λεει τιποτα..ειναι large τυπος ακομα και οταν το ταμειο ειναι μειον...

τα δικα του τα εξοδα ως καλοφαγας, ειναι για να βγαινουμε εξω για φαγητο...και ρετσινουλες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν λέτε κοινό ταμείο τι εννοείτε;

 

Εμείς δεν κάνουμε κάτι συγκέκριμένο. Επειδή δουλεύουμε και οι δύο απλά πληρώνουμε... Μια ο ένας μια ο άλλος... Δεν τα υπολογίζουμε πόσα δίνει ο ένας και πόσα ο άλλος. Δεν υπάρχει "δικό μου, δικό σου".... Είναι όλα δικά μας. Τα λεφτά μας είναι μονίμως στην τράπεζα (ο καθένας έχει το λογαριασμό του) και βγάζουμε όσα χρειαζόμαστε κάθε φορά -άντε και λίγα παραπάνω. Σε πολύ μεγάλα έξοδα (αγορές επίπλων π.χ.) συνήθως βγάζουμε από μισά (για να μην τελειώνουν τα λεφτά του ενός λογαριασμού πιο γρήγορα)......

Λογαριασμούς πληρώνουμε και οι δυο.... Όποιον βολέψει να βγει έξω.....

Μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.....

 

Κι εμείς κάπως έτσι.. Βέβαια τους μισθούς μας τους πάιρνουμε και οι δύο μετρητά, αρα δεν έχουμε και πολύ πάρε δώσε με την τράπεζα... Βέβαια αν δεν κάνω εγώ αποταμιέυση σωθήκαμε :? Δεν θα έιχαμε φράγκο στη ακρη :cry:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Soryy gia ta greeklish, mplokare to plhktrologio...

 

Emeis exoyme ena fakelo sto grafeio ki ekei bazei o kathenas mas to mistho tou sto telos toy mina ki apo kei pairnoyme gia oles tis anagkes toy spitiou. Frontizoyme bebaia na vazoyme kai kati sthn akrh. Ayto to exei analabei o antras moy ap' to diko toy mistho poy einai pio ...paxis..

Link to comment
Share on other sites

Soryy gia ta greeklish, mplokare to plhktrologio...

 

Emeis exoyme ena fakelo sto grafeio ki ekei bazei o kathenas mas to mistho tou sto telos toy mina ki apo kei pairnoyme gia oles tis anagkes toy spitiou. Frontizoyme bebaia na vazoyme kai kati sthn akrh. Ayto to exei analabei o antras moy ap' to diko toy mistho poy einai pio ...paxis..

 

Έτσι.... Ακριβώς έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε κοινό ταμείο τι εννοείτε;

 

Εμείς δεν κάνουμε κάτι συγκέκριμένο. Επειδή δουλεύουμε και οι δύο απλά πληρώνουμε... Μια ο ένας μια ο άλλος... Δεν τα υπολογίζουμε πόσα δίνει ο ένας και πόσα ο άλλος. Δεν υπάρχει "δικό μου, δικό σου".... Είναι όλα δικά μας. Τα λεφτά μας είναι μονίμως στην τράπεζα (ο καθένας έχει το λογαριασμό του) και βγάζουμε όσα χρειαζόμαστε κάθε φορά -άντε και λίγα παραπάνω. Σε πολύ μεγάλα έξοδα (αγορές επίπλων π.χ.) συνήθως βγάζουμε από μισά (για να μην τελειώνουν τα λεφτά του ενός λογαριασμού πιο γρήγορα)......

Λογαριασμούς πληρώνουμε και οι δυο.... Όποιον βολέψει να βγει έξω.....

Μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.....

 

Το ίδιο κάνουμε και εμείς..παλά πληρώνουμε, και μέχρι στιγμής με έχει βολέψει πολύ, γιατί μπορώ να έχω άνεση να κινούμαι χωρίς να λογοδοτώ, φυσικά δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά όσο να πεις το να συζητάς την κάθε σου κίνηση είναι κάπως..για μένα τουλάχιστον...αφού δουλέυω θέλω να έχω την ανεξαρτησία μου.. για τα μεγάλα έξοδα, όπως τώρα που χτίζουμε σπίτι, δίνουμε ο καθένας ό,τι νομίζει και έχει, φυσικά αυτά τα συζητάμε...επίσης δεν θα μου άρεσε, πχ αν χρειαζόταν κάποιος δικός μου μια οικονομική βοήθεια να ζητήσω από τον άντρα μου, και το ίδιο και αυτός..καλό είναι να προφυλάσσουμε τη σχέση μας από τέτοια ΄΄λεπτά΄΄θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοπέλες παρατηρώ ότι όλες έχετε κοινό ή σχεδόν κοινό ταμείο , ξοδεύεται ο καθένας αυτά που πρέπει (όπως το περιγράφεται) αλλά πουθενα δεν είδα κάποια να λέει ότι το μπατζετ είναι αυτό , τόσα μένουν στην άκρη ή τόσα πρέπει να μήνουν στην άκρη!!!!

Απλώς βλέπω ότι απλά πληρώνετε με χαραχτηριστική ευκολία και όλα καλά.

Αυτό για μένα σημαίνει ότι όλοι βγάζετε πολλά λεφτά ή κάτι δεν λέμε καλά :roll:

Link to comment
Share on other sites

Το ταμείο είναι μείον οπότε δεν τίθεται θέμα συζήτησης :lol::lol:

 

Εννοείται!!! Με ένα βασικό μισθό, μια μειωμένη σύνταξη και ένα διμηνιαίο επίδομα της πρόνοιας η αποταμίευση είναι πια άγνωστη λέξη!!! :?

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοπέλες παρατηρώ ότι όλες έχετε κοινό ή σχεδόν κοινό ταμείο , ξοδεύεται ο καθένας αυτά που πρέπει (όπως το περιγράφεται) αλλά πουθενα δεν είδα κάποια να λέει ότι το μπατζετ είναι αυτό , τόσα μένουν στην άκρη ή τόσα πρέπει να μήνουν στην άκρη!!!!

Απλώς βλέπω ότι απλά πληρώνετε με χαραχτηριστική ευκολία και όλα καλά.

Αυτό για μένα σημαίνει ότι όλοι βγάζετε πολλά λεφτά ή κάτι δεν λέμε καλά :roll:

 

Ναι, δεν λέμε ότι προσωπικά έξοδα πια.... δεν υπάρχουν....

Σπάνια πηγαίνουμε για καφέ, ακόμα πιο σπάνια για φαγητό.... το ποτό το έχω ξεχάσει από τότε που ήμουν έγκυος (και δεν έπινα κιόλας).... Και δεν το κάνουμε για οικονομία αλλά από έλλειψη χρόνου και αντοχής..... :)

 

Έχουμε κάνει κατά καιρούς ένα γενικό προϋπολογισμό π.χ. πόσα λεφτά βγάζουμε στο σύνολο και οι δύο και πόσα έξοδα (αναγκαία) έχουμε. Οπότε ξέρουμε λίγο πολύ που βαδίζουμε. Ποτέ δεν έχουμε φτάσει να μην έχουμε λεφτά στο λογαριασμό μας, έχω στην άκρη έναν λογαριασμό (από τον παλιό καλό καιρό που δεν είχαμε τόοοσα έξοδα) που δεν τον πειράζουμε για ώρα αναγκης (ξου, ξου).....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Ανεκαθεν ημουν του ταμειου,υπολογιζα τα παντα ,εκανα αποταμιευση και ολα

καλα...

 

 

Πλεον...τα λεφτα εξανεμιζονται πληρωνοντας της υποχρεωσεις τις βασικες.

Αποταμιευση δεν υπαρχει.

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

αποταμιευση ?? τι ειναι αυτο ? καλε εδω ξεμενουμε εν μεση του μηνος και τρωμε απο ετοιμα για να καλυψουμε δηλαδη βασικες αναγκες , καφε μονο σαββατο και κυριακη , τις αλλες φραπε στο χερι και γυρα στα εμπορικα .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...