Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν εχω που να την αφησω για 2 εβδομαδες.


mamavicky

Recommended Posts

καλημέρα!

φανταζομαι δεν ειμαι η μονη που αντιμετωπίζω τετοιο πρόβλημα...την μπέμπα -13 μηνών- την κρατάε μια εβδομάδα η μαμά μου κ μια η πεθερά μου. την εβδομάδα που η μαμά μου δεν κρατάει την μπέμπα κρατάει του αδελφού μου που αντίστοιχα την άλλη εβδομάδα τα κρατάει η μάνα της νύφης μου. απο λάθος συνννόηση ο αδελφός μου κ η νύφη μου κανόνησαν τις αδειες τους την τελευταία εβδομάδα του ιουλίου κ τις δτο πρωτες του αυγούστου.(η πεθερά του αδελφού μου θα φύγει μετά τον δεκαπενταυγουστο οπότε θα είναι εδω).την τελευταια εβδομάδα του αυγούστου όμως παίρνει άδεια κ ο χωρισμένος αδελφός του αντρα μου και θα παρει τα τρια παιδια του στο χωριο (ηλικιας 16 και 6) και θέλει κ την μάνα του εκεί για να της τα φορτώνει -εως τελος αυγουστου-. το θλεμα επίναι ππως εμενα η εταιρεια κλεινει την δευτερη εβδομαδα του αυγουστου εως τελος που σημαινει οτι εγώ για δυο εβδομαδες δεν θα εχω που να αφησω το παιδι αφου θα λειπει κ η μανα μου κ η πεθερα μου.ο αδελφος μου παντα αναγκαζει την μανα μου να φυγει οταν παιρνει αυτος αδεια.του ειπα πως φετος ας κανει μια θυσια η πεθερα του να κρατησει για δυο εβδομαδες τα δικα του κ του αδελφου της νυφης μου για να φυγουν οι δικοι μου 2 εβδομαδες νωριτερα και να μεινει μια εβδομαδα κενη.κ θα πω στην πεθερα μου να τον αφησει μια εβδομαδα μονο του και να παει μετα.

τι λέτε?

σας ζαλισα το ξερω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα λίγο...

Θες να πας διακοπές και θα αφήσεις τη μικρή σε μαμά/πεθερά ή το πρόβλημά σου είναι ποιος θα την κρατάει για να πας για δουλειά?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

φανταζομαι δεν ειμαι η μονη που αντιμετωπίζω τετοιο πρόβλημα...την μπέμπα -13 μηνών- την κρατάε μια εβδομάδα η μαμά μου κ μια η πεθερά μου. την εβδομάδα που η μαμά μου δεν κρατάει την μπέμπα κρατάει του αδελφού μου που αντίστοιχα την άλλη εβδομάδα τα κρατάει η μάνα της νύφης μου. απο λάθος συνννόηση ο αδελφός μου κ η νύφη μου κανόνησαν τις αδειες τους την τελευταία εβδομάδα του ιουλίου κ τις δτο πρωτες του αυγούστου.(η πεθερά του αδελφού μου θα φύγει μετά τον δεκαπενταυγουστο οπότε θα είναι εδω).την τελευταια εβδομάδα του αυγούστου όμως παίρνει άδεια κ ο χωρισμένος αδελφός του αντρα μου και θα παρει τα τρια παιδια του στο χωριο (ηλικιας 16 και 6) και θέλει κ την μάνα του εκεί για να της τα φορτώνει -εως τελος αυγουστου-. το θλεμα επίναι ππως εμενα η εταιρεια κλεινει την δευτερη εβδομαδα του αυγουστου εως τελος που σημαινει οτι εγώ για δυο εβδομαδες δεν θα εχω που να αφησω το παιδι αφου θα λειπει κ η μανα μου κ η πεθερα μου.ο αδελφος μου παντα αναγκαζει την μανα μου να φυγει οταν παιρνει αυτος αδεια.του ειπα πως φετος ας κανει μια θυσια η πεθερα του να κρατησει για δυο εβδομαδες τα δικα του κ του αδελφου της νυφης μου για να φυγουν οι δικοι μου 2 εβδομαδες νωριτερα και να μεινει μια εβδομαδα κενη.κ θα πω στην πεθερα μου να τον αφησει μια εβδομαδα μονο του και να παει μετα.

τι λέτε?

σας ζαλισα το ξερω...

 

 

καλημερα κοριτσι μου :D

καλα αυτες οι μαμαδες πανε ερχονται και στην ηλικια τους αλοιμονο να κρατανε προγραμμα και να μην μπερδευονται:roll:

ξερω πως ειναι δυσκολο να αφησεις το μωρακι σου οπουδηποτε και η γιαγια ειναι το καλυτερο για τον καθενα μας

απ οτι καταλαβα το δικο σου ειναι το πιο μικρουλη

καλα δεν το συζητω προκειται για ανισθησια

(μιλαμε για τις διακοπες τους και την ελλειψη συγκεντρωση σε οβαρα θεματα - οπως λαθος συννενοηση - καλα ειναι μωρα δεν συγκεντρωνονται λιγο τα μυαλα τους) και εσυ δουλευεις

δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη

στην τελικη τα μεγαλα μπορουν να τα απασχολησουν κ αλλιως

η μαμα σου σιγουρα εχει αδυναμια στον αδερφο σου φαινεται οτι την κατευθυνει α- αλλο θεμα

η μονη λυση να μεινει με καποιο αλλο απ τα μωρακια παραλληλα μαζι με τη μαμα σου η την πεθερα σου δεν ξερω ποσο κοντα ειναι και να βρεις και ενα ανεργο κοριτσακι να την οληρωσεις να τη βοηθα

δε θα ηθελα να ειμαι στη θεση σου

εσυ δεν εχεις αδεια η ρεπο καποιες μερες;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

φανταζομαι δεν ειμαι η μονη που αντιμετωπίζω τετοιο πρόβλημα...την μπέμπα -13 μηνών- την κρατάε μια εβδομάδα η μαμά μου κ μια η πεθερά μου. την εβδομάδα που η μαμά μου δεν κρατάει την μπέμπα κρατάει του αδελφού μου που αντίστοιχα την άλλη εβδομάδα τα κρατάει η μάνα της νύφης μου. απο λάθος συνννόηση ο αδελφός μου κ η νύφη μου κανόνησαν τις αδειες τους την τελευταία εβδομάδα του ιουλίου κ τις δτο πρωτες του αυγούστου.(η πεθερά του αδελφού μου θα φύγει μετά τον δεκαπενταυγουστο οπότε θα είναι εδω).την τελευταια εβδομάδα του αυγούστου όμως παίρνει άδεια κ ο χωρισμένος αδελφός του αντρα μου και θα παρει τα τρια παιδια του στο χωριο (ηλικιας 16 και 6) και θέλει κ την μάνα του εκεί για να της τα φορτώνει -εως τελος αυγουστου-. το θλεμα επίναι ππως εμενα η εταιρεια κλεινει την δευτερη εβδομαδα του αυγουστου εως τελος που σημαινει οτι εγώ για δυο εβδομαδες δεν θα εχω που να αφησω το παιδι αφου θα λειπει κ η μανα μου κ η πεθερα μου.ο αδελφος μου παντα αναγκαζει την μανα μου να φυγει οταν παιρνει αυτος αδεια.του ειπα πως φετος ας κανει μια θυσια η πεθερα του να κρατησει για δυο εβδομαδες τα δικα του κ του αδελφου της νυφης μου για να φυγουν οι δικοι μου 2 εβδομαδες νωριτερα και να μεινει μια εβδομαδα κενη.κ θα πω στην πεθερα μου να τον αφησει μια εβδομαδα μονο του και να παει μετα.

τι λέτε?

σας ζαλισα το ξερω...

 

για πότε θες να το κρατήσει κάποιος;

13 μηνών;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΧ ΟΧΙ ΔΕΝ φταίει η κακομοίρα η μάνα μου. εγώ είχα πει να κανονήσουν τότε αλλά δεν εδωσαν τοτε αδεια στον αδελφο του αντρα μου.

θα μπορουσε να κρατησει η πεθερα του αδελφου μου τ 2 δικα του κ του αλλου της του γιου αλλα δεν τα κραταει λεει κ τα τρια(6-7-8 ΕΤΩΝ)

ΤΟ

Link to comment
Share on other sites

κανονικα πρεπει να της πει ο αδελφος μου να τα κρατησει δεν θα παθει τιποτα για δυο εβδομαδες.

η πεθερα μου λεει δεν εχει προβλημα να την παρει μαζι στο χωριο -1,5 ωρα αποσταση-αλλά εγω δεν θελω.θα εχει κ τα αλλα κ φοβαμαι. συν οτι εκει εχει φιδια κ σκορπιους και το σπιτι ειναι εξω απο το χωριο κ θα ειναι χωρις αυτοκινητο....

Link to comment
Share on other sites

την τελευταια εβδομάδα του αυγούστου όμως παίρνει άδεια κ ο χωρισμένος αδελφός του αντρα μου και θα παρει τα τρια παιδια του στο χωριο (ηλικιας 16 και 6) και θέλει κ την μάνα του εκεί για να της τα φορτώνει -εως τελος αυγουστου

 

Λύσεις υπάρχουν για όλα. Και σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό θα μπορούσε να πάει για 2 εβδομάδες εφόσον δεν βρεθεί άλλη λύση. Αλλά αυτό που έγραψες για τον αδερφό του άντρα σου ήταν κάπως άκομψο. Τι θα πει "για να της τα φορτώσει". Γιαγιά είναι κι αυτή και θέλει να δει τα εγγόνια της. Και ο γιος της ενδεχομένως να χρειάζεται τη βοήθειά της στη φροντίδα των παιδιών, στα μαγειρέματα κλπ. Καλό είναι να εξετάζουμε όλες τις πλευρές και όχι μόνο αυτή που εξυπηρετεί εμάς. Γνώμη μου είναι, μην με παρεξηγήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λύσεις υπάρχουν για όλα. Και σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό θα μπορούσε να πάει για 2 εβδομάδες εφόσον δεν βρεθεί άλλη λύση. Αλλά αυτό που έγραψες για τον αδερφό του άντρα σου ήταν κάπως άκομψο. Τι θα πει "για να της τα φορτώσει". Γιαγιά είναι κι αυτή και θέλει να δει τα εγγόνια της. Και ο γιος της ενδεχομένως να χρειάζεται τη βοήθειά της στη φροντίδα των παιδιών, στα μαγειρέματα κλπ. Καλό είναι να εξετάζουμε όλες τις πλευρές και όχι μόνο αυτή που εξυπηρετεί εμάς. Γνώμη μου είναι, μην με παρεξηγήσεις!

σεβαστή η γνώμη σου απλά εγώ πιστεύω πως όταν ο πατέρας παίρνει τα παιδιά ειναι για να περάσει χρόνο μαζί τους κ όχι για να τα αφήνει τον περισσ΄΄οτερο χρόνο με την γιαγια κ να τα κοιμήζει η γιαγιά για να συνεχίσει εκείνος να βγαίνει και να κοιμάται με την καινούρια. για αυτό κ μίλησα έτσι. με την καινούρια και τον γιο της πανε καθε χρονο διακοπες ενω τα δικα του παιδια τα αφηνει στο χωριο με την μανα του κ ο ελαχιστος χρονος που τα βλεπει ειναι παλι μαζι με την καινουρια.ειμαι μπροστα κ τα βλεπω δεν τα ακουσα απλως.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' ό,τι κατάλαβα η κοπέλα δεν εχει επιλογή, η εταιρία που εργάζεται κλεινει συγκεκριμένες μέρες.

Δε νομίζω ότι εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε και πολύ... πρεπει να κάτσεις να συζητήσεις με μαμα/πεθερά/αδελφό/νύφη να βρείτε μια λύση, δε γίνεται να σε αφήσουν έτσι ξεκρέμαστη.

 

Το να τη δωσεις τη μικρή στη γιαγιά δεν παίζει, εχω ξαδέλφη παιδοψυχίατρο που μου τόνισε ότι τα παιδιά μεχρι 2 χρονων δεν πρέπει να αποχωρίζονται από τη μαμά, ακόμα και αν τη βλέπουν μόνο για 2 ώρες. Ειναι προτιμότερο να είναι με τη μαμα για δυο ώρες, παρά με τη γιαγιά για 24, μου είχε πει συγκεκριμένα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κ στο κάτω κάτω τόσα χρόνια τα κανόνιζαν όλοι όπως ήθελαν ε τωρα πιστευω εγω τους χρειαζομαι περισσοτερο.....

 

Δίκιο έχεις, απλά εμένα και η μαμά μου και η πεθερά μου είναι σε άλλες πόλεις, πολύ μακρινές, οπότε όπως καταλαβαίνεις τα βλέπω τα πράγματα κάπως διαφορετικά, αφού μόνοι μας εγώ και ο άντρας μου τραβάμε κουπί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δίκιο έχεις, απλά εμένα και η μαμά μου και η πεθερά μου είναι σε άλλες πόλεις, πολύ μακρινές, οπότε όπως καταλαβαίνεις τα βλέπω τα πράγματα κάπως διαφορετικά, αφού μόνοι μας εγώ και ο άντρας μου τραβάμε κουπί!

 

 

Κι εγω δεν εχω κανεναν να μου κρατήσει τον μικρό μου, έχουμε όμως κάνει το προγραμμα μας ετσι, ωστε να τα βγάζουμε περα οι δυο μας με τον άντρα μου. Οταν όμως μαμα και πεθερά εχουν αναλάβει να βοηθάνε, δε μπορούν να σε παρατήσουν έτσι και να μην τους νοιάζει πού θα αφήσεις το μωρό για δυο εβδομάδες! Πρωτη εγώ λεω ότι κανεις δεν είναι υποχρεωμένος να μεγαλώσει τα παιδιά μας, αλλά και αυτό δεν είναι σωστό!

Θέλει συζήτηση το θέμα, βάλτες κατω και τις δύο να βρειτε λύση.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι κατάλαβα η κοπέλα δεν εχει επιλογή, η εταιρία που εργάζεται κλεινει συγκεκριμένες μέρες.

Δε νομίζω ότι εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε και πολύ... πρεπει να κάτσεις να συζητήσεις με μαμα/πεθερά/αδελφό/νύφη να βρείτε μια λύση, δε γίνεται να σε αφήσουν έτσι ξεκρέμαστη.

 

Το να τη δωσεις τη μικρή στη γιαγιά δεν παίζει, εχω ξαδέλφη παιδοψυχίατρο που μου τόνισε ότι τα παιδιά μεχρι 2 χρονων δεν πρέπει να αποχωρίζονται από τη μαμά, ακόμα και αν τη βλέπουν μόνο για 2 ώρες. Ειναι προτιμότερο να είναι με τη μαμα για δυο ώρες, παρά με τη γιαγιά για 24, μου είχε πει συγκεκριμένα.

ωχ ξέρεις λεπτομέρεριες? κ είχα αρχίσει να το βλέπω προς τα εκεί.....

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, απλά εμένα και η μαμά μου και η πεθερά μου είναι σε άλλες πόλεις, πολύ μακρινές, οπότε όπως καταλαβαίνεις τα βλέπω τα πράγματα κάπως διαφορετικά, αφού μόνοι μας εγώ και ο άντρας μου τραβάμε κουπί!

και οταν δουλευεις?η δουλευετε σε διαφορετικες αρδιες?

Link to comment
Share on other sites

ωχ ξέρεις λεπτομέρεριες? κ είχα αρχίσει να το βλέπω προς τα εκεί.....

 

δεν θα την αφήσεις για 12 μηνες, θα την αδήσεις για 2 βδομάδες.

δηλαδή, τι μπορεί να παθει το μωρό 2 βδομάδες χωρίς τη μαμά του;

 

πόσο λαθος εκανα πέρυσι που την αφησα 20 μηνων να κανει 10 μερες διακοπες με την πεθερά μου και δεν την ειχα στην αθηνα να τη σερνω απο 'δω κι απο 'κει μες στον καυσωνα;

 

πω πω τι μανα είμαι; κι εγω και η μαμα μου που με αφηνε γιατι επρπε να δουλεύει;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ υπάρχει λύση η πεθερά του αδελφού μου αλλά.....

 

Τρια παιδιά και το δικό σου τέσσερα, παρέα με τους σκορπιούς και τα φίδια?

Και ακόμα και αν το ξεπεράσουμε αυτό... η μπέμπα πόσο εξοικιωμένη είναι με την πεθερά του αδελφού σου? Την ξέρει? Πώς θα το αφήσεις το παιδάκι με μια άγνωστη για δυο εβδομάδες και να μη βλεπει τη μαμα καθόλου?

 

ismeni δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι. Παρέθεσα τη συμβουλή παιδοψυχίατρου, κανεις δεν είναι υποχρεωμένος να την ακολουθήσει. Το τι μπορεί να παθει ένα μωρό κατά τον αποχωρισμό του απο τη μαμά του και πόσο μπορεί να επηρεαστεί ο ψυχικός του κόσμος όμως δε μπορείς να το ξερεις. Μπορεί και καθόλου, το δέχομαι... Προσωπικά δε θα ήθελα να το ρισκάρω.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τρια παιδιά και το δικό σου τέσσερα, παρέα με τους σκορπιούς και τα φίδια?

Και ακόμα και αν το ξεπεράσουμε αυτό... η μπέμπα πόσο εξοικιωμένη είναι με την πεθερά του αδελφού σου? Την ξέρει? Πώς θα το αφήσεις το παιδάκι με μια άγνωστη για δυο εβδομάδες και να μη βλεπει τη μαμα καθόλου?

 

ismeni δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι. Παρέθεσα τη συμβουλή παιδοψυχίατρου, κανεις δεν είναι υποχρεωμένος να την ακολουθήσει. Το τι μπορεί να παθει ένα μωρό κατά τον αποχωρισμό του απο τη μαμά του και πόσο μπορεί να επηρεαστεί ο ψυχικός του κόσμος όμως δε μπορείς να το ξερεις. Μπορεί και καθόλου, το δέχομαι... Προσωπικά δε θα ήθελα να το ρισκάρω.

 

οι παιδοψυχίατροι και παιδοψυχολόγοι λενε πολλά και επειρεαζουν αρνητικά σε πολλές περιπτώσεις τους γονείς. ενας θελω να μου πει... αυτο το παιδί που πχ (χρησιμοποιώ τη σημερινή ιστορία) το παρατησε η μανα του στη γιαγια επαθε "αυτό". οχι από αυτα που εχουν διαβασει στα βιβλία και δεν εχουν αντιμετωπίσει ζωντανό παράδειγμα.

αυτό είναι το θέμα μου, οτι μας λενε τι εχουν διαβασει και οχι τι εχουν αντιμετωπίσει.

 

δεν σε ειρωνεύτηκα.... sorry

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

και οταν δουλευεις?η δουλευετε σε διαφορετικες αρδιες?

 

Έχουμε εδώ και χρόνια μια εξαιρετική έμπιστη κυρία που τα κρατάει τα πρωινά. Πάντως πιστεύω ότι για λίγες μόνο μέρες δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα από ψυχολογικής απόψεως αν μείνει μακριά σου. Μην τρελαθούμε κιόλας βρε κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

οι παιδοψυχίατροι και παιδοψυχολόγοι λενε πολλά και επειρεαζουν αρνητικά σε πολλές περιπτώσεις τους γονείς. ενας θελω να μου πει... αυτο το παιδί που πχ (χρησιμοποιώ τη σημερινή ιστορία) το παρατησε η μανα του στη γιαγια επαθε "αυτό". οχι από αυτα που εχουν διαβασει στα βιβλία και δεν εχουν αντιμετωπίσει ζωντανό παράδειγμα.

αυτό είναι το θέμα μου, οτι μας λενε τι εχουν διαβασει και οχι τι εχουν αντιμετωπίσει.

 

δεν σε ειρωνεύτηκα.... sorry

 

 

no problem :)

 

δεν εχεις αδικο... το ξερω ότι κι εγώ είμαι υπερβολική πολλές φορες με το παιδί μου... όταν επέστρεψα στη δουλειά μετά τη γέννα, επειδή δεν είχα πού να αφήσω τον μικρό, σκεφτόμουν να τον στείλω στην πεθερά μου που μένει επαρχία για ενα μηνα περίπου (ήταν τότε 9 μηνών ο μικρός). Οταν το συζήτησα με την ξαδέλφη μου μου το έθεσε τόσο κοφτά, ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να φυγει ο μικρός από κοντά μου, που με φόβισε! Σκεφτηκα μάλιστα ότι εκτός από γιατρός, ειναι συγγενής μου, οπότε για καλό λεει ό,τι λέει. Μου μιλησε για το άγχος του αποχωρισμού που αναπτύσεται στα παιδιά αυτής της ηλικίας. Μαλιστα μου τόνισε ότι όταν βρω κοπέλα να τον κρατάει τα πρωινά που θα δουλεύω, είναι πολύ σημαντικό να μην την αλλάξω μέχρι να παει ο μικρός δυο χρονων. Δεν την ρωτησα τι και πως... θεωρησα πως δε μιλάει μονο η γνωση, αλλά η εμπειρία, μιας και καθημερινά ερχεται σε επαφή με παιδάκια που αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα, είναι η ειδικότητά της τέτοια.

Ο καθένας κρίνει με τα δικά του δεδομένα και πράττει ανάλογα. :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

η πεθερα του αδελφου μου θα μπορουσε να κρατησει τα δικα του κ το ενα του γιου της μαζι για δυο εβδομαδες ωστε να φυγει η μητερα μου δυο εβδομαδες νωριτερα και να μην εχω προβλημα εγω.....μετα κενη θα μεινει η πρωτη εβδομαδα του αυγουστου αλλα θα ζητησω για μια εβδομαδα να μεινει πισω η πεθερα μου οποτε ολα μελι γαλα.τα παιδια ο αδελφος του αντρα μου θα τα εχει για εναν μηνα οποτε θα μπορεσει να μην παει για μια εβδομαδα ειπε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...