Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χτίζεις σπίτι? τι να ΜΗΝ κάνεις!


noni

Recommended Posts

Αρνητικά:

Έχω ένα τεράστιο παράθυρο στη μέση της κουζίνας!!!! Μου χωρίζει την κουζίνα κυριολεκτικά στη μέση, πράγμα τελειώς άβολο!!!!!!!!!!!

 

Πλυντήριο πιάτων έβαλα μικρό!!!!!!!

 

Έχω ένα τεράστιο παράθυρο στη μέση της μπανιέρας και το χειμώνα ξεπαγιάζουμε μέχρι να κάνουμε μπάνιο!!!!!!!!!!

 

Τα πατζούρια ανοίγουν προς τα έξω και δεν μπορώ να βάλω καρέκλα - τραπέζι στην βεράντα!!!!!!!

 

Η τουαλέτα του πάνω ορόφου είναι ακριβώς πάνω από την κρεββατοκάμαρά μου, την νύχτα με ξυπνάει το καζανάκι και η βρύση!!!!!!!!

 

Δεν είχαμε κάνει πρόβλεψη από την αρχή για τζάκι και τώρα δεν γίνεται!!!

 

 

Θετικά:

Έχουμε βάλει μόνωση, φελιζόλ χοντρό στους τοίχους, υγρό μονωτικό στα μπετά και πάτωμα laminate και τον χειμώνα ανάβουμε ελάχιστα θέρμανση!!!!!

 

Το αυτοκίνητο κυριολεκτικά "μπαίνει" μέσα στο σπίτι και δεν κουβαλάμε τίποτα!!!

 

ΔΕΝ έχουμε "κλείσει" τον ημιυπαίθριο και έτσι δεν ασχολιούμαστε με τις νομιμοποιήσεις.

 

Έχουμε κολλήσει σταδιακά όλα τα ένσημα του ΙΚΑ και έτσι δεν θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα με τους ελέγχους και τα προστίματα που ρίχνουν.

 

Πάντως αν μου έλεγαν να ξαναξεκινήσω οικοδομή ΔΕΝ θα το έκανα με τίποτα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 274
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να πω και εγω:

οσο το συνατον μεγαλυτερη βεραντα τοσο καλυτερα..

περναμε εκει ολο το καλοκαιρι...

χωριστα η κουζινα απο το σαλονι, στην αρχη δεν το ηθελα αλλα τωρα βλεπω οτι ειναι πολυ βολικο, τα ετοιμαζεις ολα και τσουπ τα φερνεις στην τραπεζαρια, χωρις μυρωδιες και ακαταστασια!

ΜΗΝ φτιαξετε παραθυρο κουζινας που να ειναι στο ιδιο υψος με τον νεροχυτη, λερωνεται παρα πλυ ευκολα και συχνα..

και φυσικα αν μπορειτε τζακι τζακι τζακι!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στα όχι σας και εγώ...

-όχι στους ανοιχτόχρωμους αρμούς, λερώνουν και δεν καθαρίζουν εύκολα, σε βάθος χρόνου γίνονται μαύροι

- όχι στις μπανιέρες τζακούζι γιατί καθαρίζονται δύσκολα, πιάνουν τεράστιο χώρο και ποτέ δεν έχουμε χρόνο πέρα από ένα απλό ντους οπότε είναι άχρηστες

-όχι στα τεράστια και πολλά ανοίγματα, μπαλκονόπορτες και παράθυρα, μειώνουν επί της ουσίας τον χώρο του σπιτιού, δεν έχεις που να τοποθετήσεις ογκώδη έπιπλα και απαιτούν πρόσβαση οπότε χάνετε οφέλημος χώρος.

-όχι στος πολλούς διαδρόμους και στα μεγάλα χωλ, μειώνουν τα τετραγωνικά του σπιτιού

- όχι στα τεράστια πλακάκια μικραίνουν τον χώρο οπτικά.

- όχι στις εξωτερικές σκάλες συνέχεια βρωμίζουν.

- όχι στα διαφορετικά επίπεδα στον ίδιο όροφο πχ η τραπεζαρία ένα σκαλοπ΄τι ψηλότερα από το σαλόνι, είναι επικίνδυνα για πτώσεις

- όχι στα γυαλιστερά πλακάκια σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, γλυστράνε και φαίνεται πολύ η βρωμιά

 

-ναι στους μαρμάρινους πάγκους κουζίνας και στους υποκαθίμενους νεροχύτες, μεγάλη αντοχή και εύκολος καθαρισμός.

- ναι στις τροφοθήκες, χωράνε άπειρα τρόφιμα και στα βαγονέτα για τις κατσαρόλες

-ναι στις κλειστές ντουζιέρες ή στις κουρτίνες μπάνιου εκτός αν θέλουμε να σφουγγαρίζουμε το μπάνιο κάθε φορά που κάνουμε ντους

- ναι στα πάρκινγκ και τις αποθήκες

- ναι στα πατάρια

- ναι στους ηλιακούς θερμοσίφωνες

- ναι στον καλό προσανατολισμό του σπιτιού

- βρύσες και μπρίζες παντού, εγώ έβαλα 2 ακόμα και στο μπάνιο και φυσικά σώθηκα. Μία για το πλυντήριο και μία για πιστολάκι και ξυριστική μηχανή

Link to comment
Share on other sites

βαλτε μεγαλο νεροχυτη.....δεν εννοω μονο βαθυ αλλα μεγαλο..

μενω σε ενοικιο κ ο νεροχυτης ειναι μικρος...

καθε φορα που ειναι να πλυνω ταψι η καμια μεγαλη κατσαρολα θελω να αυτοκτονισω...δεν χωραει με αποτελεσμα τα νερα να πεφτουν ολα απ'εξω....

αναγκαζομαι το καλοκαιρι τουλαχιστον πολλες φορες να τα πλενω στο μπαλκονι...

Link to comment
Share on other sites

βαλτε μεγαλο νεροχυτη.....δεν εννοω μονο βαθυ αλλα μεγαλο..

μενω σε ενοικιο κ ο νεροχυτης ειναι μικρος...

καθε φορα που ειναι να πλυνω ταψι η καμια μεγαλη κατσαρολα θελω να αυτοκτονισω...δεν χωραει με αποτελεσμα τα νερα να πεφτουν ολα απ'εξω....

αναγκαζομαι το καλοκαιρι τουλαχιστον πολλες φορες να τα πλενω στο μπαλκονι...

Ηταν το πρώτο πράγμα που ζήτησα απο τον κατασκευστή να μου αλλάξει γιατί κι εγώ τοσα χρόνια τα ίδια τράβηξα....και πήρα έναν με βαθιές και φαρδιές γούρνες...μη σου πω θα κάνω μπανιο και το μωρό εκει:mrgreen:

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπαρχουν επίσης κατι βρύσες κουζίνας απο τις οποιες βγαίνει και ένα "καλώδιο" σαν του ντουζ (φοβερη περιγραφή) και βοηθαν πολύ στο πλύσιμο των ταψιών.

Επίσης στην κουζίνα μου εχει πιασει βρωμια κατω απο τους αρμους που ενωνει τον παγγο με τα πλακακια του τοιχου. Η κουμπαρα μου μου ειπε οτι υπάρχει πάγγος που συνεχιζει και λιγο προς τα πανω στον τοιχο αλλα ειναι ακριβος, παντως θα ηταν πολυ βολικος.

Αν εχετε να μου προτείνετε κατι για τα τοιχωματα της κουζινας που λερώθηκαν (αλλα και του μπανιου) περιμένω

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο πάγκος της κουζίνας μου. Έβαλα σκούρο καφε προς μαύρο και κάθε μέρα τον καθαρίζω ακόμη και σε γωνιές που έχω πράγματα, καφετιέρες κτλ γιατί φαίνεται η σκόνη μόλις φωτίζεται! Πήγα στο σπίτι φίλης και μείναμε κάμποσες μέρες έχει έναν μπεζ πάγκο που δε φαίνεται τιποτα! Επίσης έβαλα μπεζ πλακάκι και όλη τη μέρα σκουπίζω!! τα έχω παίξει λέμε δε φαινόμαστε ποτέ καθαροί!

πολυτιμη η συμβουλη σου,σημερα μαλλον θα παω να δω κουζινες και ελεγε για σκουρη,αλλα τωρα θα το ξανασκεφτω.μπεζ πλακακι εβαλες στο πατωμα;

ΜΗΝ βαλετε πλακακι σκουρο και σαγρε!!!!! sos super sos!!!!! απελπισια στο σφουγκαρισμα και σφουγκαρισμα συνεχεια

τελικα τι συμφερει;μπεζ ή σκουρο;μπερδευτηκα...

γιατι νομιζω οτι με το σαγκρε δε φαινεται η βρωμια;

Link to comment
Share on other sites

Eπανερχομαι θυμηθηκα και αλλα

τα ντουλαπια κουζινας να ειναι οσο το δυνατον χωρος σκαλισματα και σχεδια για ευκολια στο καθαρισμα οπως επισης και τα κουφωματα.

 

Τα καγκελα του μπαλκονιου οσο το δυνατον πιο απλα χωρις σκαλισματα για ευκολο και γρηγορο καθαρισμα και να ειναι τοποθετημενα καθετα και οχι οριζοντια γιατι οταν ειναι οριζοντια μπορει να χρησιμοποιηθουν σαν σκαλα για να ανεβαινουν πανω τα παιδια.

 

Έχω κόψει άπειρες φορές τα δάχτυλα μου με σχέδια που δεν καθαρίζονται με τίποτα. Όσο πιο απλά, τόσο πιο διαχρονικά και όμορφα και άκρως λειτουργικά.

 

- όχι στις μπανιέρες τζακούζι γιατί καθαρίζονται δύσκολα, πιάνουν τεράστιο χώρο και ποτέ δεν έχουμε χρόνο πέρα από ένα απλό ντους οπότε είναι άχρηστες

- όχι στις εξωτερικές σκάλες συνέχεια βρωμίζουν.

- όχι στα διαφορετικά επίπεδα στον ίδιο όροφο πχ η τραπεζαρία ένα σκαλοπ΄τι ψηλότερα από το σαλόνι, είναι επικίνδυνα για πτώσεις

- όχι στα γυαλιστερά πλακάκια σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, γλυστράνε και φαίνεται πολύ η βρωμιά

 

-ναι στις κλειστές ντουζιέρες ή στις κουρτίνες μπάνιου εκτός αν θέλουμε να σφουγγαρίζουμε το μπάνιο κάθε φορά που κάνουμε ντους

- ναι στα πάρκινγκ και τις αποθήκες

- ναι στα πατάρια

- ναι στους ηλιακούς θερμοσίφωνες

- ναι στον καλό προσανατολισμό του σπιτιού

- βρύσες και μπρίζες παντού, εγώ έβαλα 2 ακόμα και στο μπάνιο και φυσικά σώθηκα. Μία για το πλυντήριο και μία για πιστολάκι και ξυριστική μηχανή

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!! Μπράβο σου. Ιδιαίτερα τα τζακούζι εκτός από εντελώς άχρηστα, τη μια φορά που θα τα χρησιμοποιήσεις θα χρειαστείς τόσο νερό όσο θα έκανες δέκα φορές μπάνιο, ενώ το νερό που λιμνάζει μέσα στις σωληνώσεις είναι τέλειο για μυκητιάσεις.

 

τελικα τι συμφερει;μπεζ ή σκουρο;μπερδευτηκα...

γιατι νομιζω οτι με το σαγκρε δε φαινεται η βρωμια;

 

Με το μπεζ εγώ δεν έχω πρόβλημα. Το σκούρο όμως που έβαλε φίλη είναι πραγματικό μανίκι. Περπατάς με τις κάλτσες καθαρές και αφήνει σημάδια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα σας

 

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας !!! Χτίζω σπίτι (εδώ ο κόσμος κάιγεται και εμείς μόλις πήραμε δάνειο πρώτη φορά στη ζωή μας, ο Θεός να μας φυλάει), μόλις τελείωσαν τα μπετά και πάμε για τα τούβλα. Διάβασα προσεκτικά όλα τα ποστ και νομίζω ότι έχω κάνει αρκετά από αυτά που προτείνετε. Βεστιάριο, αποθήκη για πλυντήριο-στεγνωτήριο και ντουλάπια (αυτό το στεγνωτήριο είναι κάτι που πάντα ήθελα), χώρο για παπουτσοθήκη κοντά στην είσοδο, μελέτη για πολλές μπρίζες, μπαλκονάκι ξεχωριστό στην κουζίνα, κουζίνα ξεχωριστή από το σαλόνι, τζάκι κ.α.

 

Αυτό που θα ήθελα είναι για αυτές που ζουν Θεσσαλονίκη και επειδή δουλεύω και έχω 2 παιδιά επομένως πολύ περιορισμένο χρόνο για ψάξιμο, να μου πείτε που μπορώ να πάω για είδη υγιεινής, κουζίνα και πλακάκια. Αν δε, μπορώ να τα βρω όλα σε ένα μαγαζί, θα με εξυπηρετούσε πολύ. Να είναι και κάτι καλό μεν αλλά και οικονομικό, γιατί δεν μας τρέχουν και από τα μπατζάκια....... Δεν θέλω μεγαλεία, ένα σπίτι που να χαίρομαι να ζω σε αυτό.....

 

Ευχαριστώ,

 

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω να σου προτείνω τα εξής: κουζινά και μεγάλο κατάστημα κουζίνας. Μικρό κατάστημα με είδη υγιεινής και ένα πιο κεντρικό. Από όλους έμεινα ευχαριστημένη και τους συστήνω. Alta linea για μεγάλο κατάστημα με κουζίνες στην Β. Όλγας την έχω 10 χρόνια, ημικρή κρέμεται από τα συρτάρια και δεν έχει πάθει τίποτα. Για τον κουζινά δεν έχω τώρα το τηλ. αλλά μπορώ να σου το βρώ αύριο, ο οποίος εκτός από καναπέδες και τραπεζαρίες κάνει όλα τα υπόλοιπα και μου έκανε πολλά πράγματα και την κουζίνα στο εξοχικό και είναι πολύ καλός. (συμβουλή για την κουζίνα: δεν έχει σημασία τόση τι πορτάκια θα βάλεις, όσο οι μεντεσέδες να είναι καλής ποιότητας).

Για είδη υγιεινής σου προτείνω στην Ν. Εγνατία κάπου στη Βούλγαρη ένα μαγαζί (δε μπορώ τώρα να θυμηθώ πως τους λένε αν σε ενδιαφέρει και αυτό αύριο) και ένα μικρότερο στην Πολίχνη την Υδροροή. Καλή υπομονή..

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που χτίζεις στη Θεσσαλονίκη;

 

Ευάκι, ευχαριστώ για τις συμβουλές και συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά πνιγόμουν στη δουλειά.

 

Κατάλαβα ποιο είναι το κατάστημα στη Ν. Εγνατία, περιοχή Βούλγαρη, αυτό με τα έπιπλα κουζίνας όμως σε ποιο ύψος της Β. Όλγας πέφτει???

 

Χτίζω στους Ν. Επιβάτες (Μπαξέ για τους πιο παλιούς...)

 

Καλό μεσημέρι,

 

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κατάστημα με τα είδη υγιεινής λέγεται Τσιόκας και η Alta linea βρίσκεται Αιγαίου 45. Καλή ευκολία και επίσης υπομονή.

 

 

Ευάκι, σε ευχαριστώ πολύ.

 

Κατάλαβα ποια είναι και τα 2 μαγαζιά που προτείνεις.

Θα τα επισκεφτώ μόλις τα καταφέρω.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατι ειμαι σε φάση που προσπαθούμε να κατλήξουμε σε σχεδιο για το σπιτι...εχουμε καταλήξει πως θα ειναι μονοκατοικία, ενας όροφος, υπερυψομενος απο το έδαφος 5-7 σκαλια(καταραμένη κλιση...), σε ξεχωριστή κουζίνα απο το σαλονι και την τραπεζαρία και στα δυο μπανια, στην αποθήκη και το βεστιαριο. Και λεμε για 3 δωματια...

καλό δεν ακούγεται???

επειδη ηδη εχουμε κανει ενα διαμερισματακι 70 τμ, αυτο που μενουμε τωρα, εχω να πω πως μέγα λάθος η έλλειψη αποθήκης και μεγαλων μπαλκονιων...φανταστειτε το "μεγαλο" μας μπαλκονι εχει πλατος 2 πλακακια!

για αν πλυνω χαλι παω στη μανα μου!

και παιδια αν μπορειτε καντε χτιστους νιπτήρες!

εμενα ετσι οπως παει η δουλεια σε κανα χρονο θα αρχισει να φουσκωνει απο τον αντρουλη που παιζει μπουγελο στο μπανιο!!!:lol::roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατι ειμαι σε φάση που προσπαθούμε να κατλήξουμε σε σχεδιο για το σπιτι...εχουμε καταλήξει πως θα ειναι μονοκατοικία, ενας όροφος, υπερυψομενος απο το έδαφος 5-7 σκαλια(καταραμένη κλιση...), σε ξεχωριστή κουζίνα απο το σαλονι και την τραπεζαρία και στα δυο μπανια, στην αποθήκη και το βεστιαριο. Και λεμε για 3 δωματια...

καλό δεν ακούγεται???

επειδη ηδη εχουμε κανει ενα διαμερισματακι 70 τμ, αυτο που μενουμε τωρα, εχω να πω πως μέγα λάθος η έλλειψη αποθήκης και μεγαλων μπαλκονιων...φανταστειτε το "μεγαλο" μας μπαλκονι εχει πλατος 2 πλακακια!

για αν πλυνω χαλι παω στη μανα μου!

και παιδια αν μπορειτε καντε χτιστους νιπτήρες!

εμενα ετσι οπως παει η δουλεια σε κανα χρονο θα αρχισει να φουσκωνει απο τον αντρουλη που παιζει μπουγελο στο μπανιο!!!:lol::roll:

 

Βάλε μας και το σχέδιο. Για τα μεγάλα μπαλκόνια έχω μία επιφύλαξη. Αν είναι δυτικό σε προστατεύει από τον ήλιο το καλοκαίρι. Στους άλλους προσανατολισμούς όμως σου κόβει τον ήλιο και το φως. Έχω δει κάτι μεγάλες κεραμοσκεπές σε μπαλκόνια που σκοτεινιάζουν πολύ το σπίτι και κόβουν και τη θέα.

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε ένα μεγάλο μπαλκόνι μπροστά και για να μη μας κόψει το φως και σκοτεινιάσει το σαλόνι κάναμε μια μεταλλική κατασκευή με κρύσταλλο με μεμβράνη μέσα, βγήκε σαν άσπρο.. οπότε έχει φως.. βέβαια με τον πολύ ήλιο δεν κάθεσαι άνετα έξω μεσημέρι ντάλα αλλά ούτως ή άλλος με τη ζεστάρα δεν καθόμαστε έξω μεσημέρι οπότε για μας είναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Για τα μεγάλα μπαλκόνια έχω μία επιφύλαξη. Αν είναι δυτικό σε προστατεύει από τον ήλιο το καλοκαίρι. Στους άλλους προσανατολισμούς όμως σου κόβει τον ήλιο και το φως. Έχω δει κάτι μεγάλες κεραμοσκεπές σε μπαλκόνια που σκοτεινιάζουν πολύ το σπίτι και κόβουν και τη θέα.

 

καλημερα

θα διαφωνησω λιγο με αυτο που λες,

εγω εχω πολυ μεγαλο μπαλκονι ανατολικο και μεχρι τις 2 περιπου το μεσημερι κατεβαζουμε το ρολο για να μην μπαινει ο ηλιος.

βεβαια αγορασαμε αυτο το σπιτι για εκτος των αλλων, ερωτευτηκαμε το μπαλκονι του, καθομαστε μεχρι και τον Οκτωβρη ακομα και αν βρεχει, ειναι πολυ βολικα τα μεγαλα μπαλκονια και οταν εχεις κοσμο ακομα καλυτερα.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχ βεστιάριο........τι ειπες τωρα? ? ? ?

 

κ μενα ονειρο ζωης με βλέπω να μενει...........

γιατι ονειρο ζωης βρε κοριτσια ?

εμεις σε σπιτι 77τ.μ εχουμε βεστιαριο σε εναν χωρο που χωρουσε το πολυ τριφυλλη ντουλαπα καναμε δωματιακι-βεστιαριο και εχει χωριτικοτητα 7αφυλλης. εψαξα πολυ ξυλουργο να του κοβει,(οι περισοτεροι δενηξεραν καν τι ειναι το βεστιαριο) μου εκανε ενα βασικο σχεδιο κ το προσαρμοσα οπως με βολευε. ειναι πολυ λειτουργικη εκτος απο ρουχα βαλιτσες κουβερτες τσαντες παπουτσια, κ εχουμε κ πολλα, βαζω μεσα ηλ.σκουπα, σιδερωστρα, 2 σιδερα, κ πρεσσα!κ ομορφη κ ταχτοποιημενη. μας ειχε κοτισει πριν 5 χρονια 1200ε περιπου.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας και το σχέδιο. Για τα μεγάλα μπαλκόνια έχω μία επιφύλαξη. Αν είναι δυτικό σε προστατεύει από τον ήλιο το καλοκαίρι. Στους άλλους προσανατολισμούς όμως σου κόβει τον ήλιο και το φως. Έχω δει κάτι μεγάλες κεραμοσκεπές σε μπαλκόνια που σκοτεινιάζουν πολύ το σπίτι και κόβουν και τη θέα.

 

 

morchelina πολυ ευχαριστως να σας εβαζα σχεδιο αλλα ακομα ειμαστς στην φαση του σχεδιαζει ο μηχανικος-θειος με το χερι....

οταν με το καλο μου το δωσει σε ηλεκτρονικη μορφη θα σας το ανεβασω!

 

παντως ακομα και με το χερι δειχνει όμορφο!

εμενα ο μονος μου ενδοιασμος ειναι αν θα επρεπε να βγαλω και ενα 4ο δωματιακι...

 

ααα οσο για τα μπαλκονια, θα εχουμε μια βεραντα μπροστα στο σαλονι-τραπεζαρια με τζαμαριες, και θα εχουμε τον κηπο μας απο κατω...τωρα για το αν ειναι ανατολικο η οχι....

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!:mrgreen:

αν και νομιζω πως απο εκει θα βγαινει ο ηλιος το πρωι!

 

και δεν θα εχουμε κεραμοσκεπες πανω τπυλαχιστον απο αυτη την βεραντα...προσανατολιζομαστε για περγολα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για laminate πατώματα τουλάχιστον στα δωμάτια για να είναι πιο ζεστά. Ο μικρός μου είναι ακόμη 2 και ο μεγάλος 6 οπότε το πατωμα είναι ακόμα το κύριο μέρος των δραστηριοτήτων μας. Ξέρω θα μου πείτε όχι σκουρόχρωμο, αλλά κατά τ'άλλα είναι καλά???.Μήπως κάνουν πολύ θόρυβο όταν περπατάς και όχι μόνο με τακούνια (καλά τότε είναι ανυπόφορος).

 

Περιμένω συμβουλές σας.

 

Ευχαριστώ

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

γιατι ονειρο ζωης βρε κοριτσια ?

εμεις σε σπιτι 77τ.μ εχουμε βεστιαριο σε εναν χωρο που χωρουσε το πολυ τριφυλλη ντουλαπα καναμε δωματιακι-βεστιαριο και εχει χωριτικοτητα 7αφυλλης. εψαξα πολυ ξυλουργο να του κοβει,(οι περισοτεροι δενηξεραν καν τι ειναι το βεστιαριο) μου εκανε ενα βασικο σχεδιο κ το προσαρμοσα οπως με βολευε. ειναι πολυ λειτουργικη εκτος απο ρουχα βαλιτσες κουβερτες τσαντες παπουτσια, κ εχουμε κ πολλα, βαζω μεσα ηλ.σκουπα, σιδερωστρα, 2 σιδερα, κ πρεσσα!κ ομορφη κ ταχτοποιημενη. μας ειχε κοτισει πριν 5 χρονια 1200ε περιπου.

 

μπορεις να δωσεις περιγραφη-λεπτομερειες? Γιατι εγω εχω χωρο αλλα δεν μου κοβει

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο μονος μου ενδοιασμος ειναι αν θα επρεπε να βγαλω και ενα 4ο δωματιακι...

 

ααα οσο για τα μπαλκονια, θα εχουμε μια βεραντα μπροστα στο σαλονι-τραπεζαρια με τζαμαριες, και θα εχουμε τον κηπο μας απο κατω...τωρα για το αν ειναι ανατολικο η οχι....

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!:mrgreen:

αν και νομιζω πως απο εκει θα βγαινει ο ηλιος το πρωι!

 

και δεν θα εχουμε κεραμοσκεπες πανω τπυλαχιστον απο αυτη την βεραντα...προσανατολιζομαστε για περγολα...

 

Εμείς έχουμε 4ο δωμάτιο και έχουμε μέσα καναπέ, παλιά είχαμε μονό κρεβάτι με ένα ακόμη συρόμενο κρεβάτι από κάτω, υπολογιστή, σιδερώστρα μονίμως ανοιγμένη. Είναι καλό για να κοιμίζεις ξένους, και να έχεις υπολογιστή σε κοινόχρηστο χώρο αλλά όχι στο σαλόνι και μεγάλη ευκολία η μόνιμη σιδερώστρα.

 

Για τον προσανατολισμό μπες στο google earth και βρες το οικόπεδό σου και θα δεις που βλέπει. Αναλόγως πως κοιτάει μπορείς να βάλεις κανένα δεντράκι, όχι πολύ κοντά στο σπίτι, να σου κάνει πολύτιμη σκια το καλοκαίρι και το χειμώνα να ρίχνει τα φύλλα και να έχεις και ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για laminate πατώματα τουλάχιστον στα δωμάτια για να είναι πιο ζεστά. Ο μικρός μου είναι ακόμη 2 και ο μεγάλος 6 οπότε το πατωμα είναι ακόμα το κύριο μέρος των δραστηριοτήτων μας. Ξέρω θα μου πείτε όχι σκουρόχρωμο, αλλά κατά τ'άλλα είναι καλά???.Μήπως κάνουν πολύ θόρυβο όταν περπατάς και όχι μόνο με τακούνια (καλά τότε είναι ανυπόφορος).

 

Περιμένω συμβουλές σας.

 

Ευχαριστώ

Σοφία Δ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=48726

Αν χρειαστείς κάτι άλλο εδώ είμαι :-)

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...