Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χτίζεις σπίτι? τι να ΜΗΝ κάνεις!


noni

Recommended Posts

Προσοχή στα πλακάκια μπαλκονιού-βεράντας! Ο μάστορας πρέπει να είναι γατόνι! Μετά την τοποθέτηση "δοκιμάστε" τα! Ρίξτε νερά στο μπαλκόνι και δείτε αν η κλίση κάνει το νερό να φεύγει προς την αποχέτευση...μου το είπε φίλη μου , η οποία έβαλε το μάστορα και της να ξήλωσε για να δώσει τη σωστή κλίση και τότε το θεώρησα υπερβολικό.

Μέχρι που αγόρασε κι εγώ σπίτι και ανακάλυψα ότι σε 2 μπαλκόνια υπάρχουν σημεία που το νερό λιμνάζει...

 

edit: Αυτό με τη ντουλάπα-δωμάτιο πρέπει να είναι η φαντασίωση πολλών γυναικών! Όσο αφορά εμένα , ίσως...σε μια άλλη ζωή..΄.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 274
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όχι πολλά ανοίγματα..να υπάρχει βέβαια παράθυρο σε κάθε δωμάτιο, αλλά όχι σε κάθε τοίχο γιατί μετά δεν θα ξέρετε πού να βάλετε τα πράγματά σας!!!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στα πλακάκια μπαλκονιού-βεράντας! Ο μάστορας πρέπει να είναι γατόνι! Μετά την τοποθέτηση "δοκιμάστε" τα! Ρίξτε νερά στο μπαλκόνι και δείτε αν η κλίση κάνει το νερό να φεύγει προς την αποχέτευση...μου το είπε φίλη μου , η οποία έβαλε το μάστορα και της να ξήλωσε για να δώσει τη σωστή κλίση και τότε το θεώρησα υπερβολικό.

Μέχρι που αγόρασε κι εγώ σπίτι και ανακάλυψα ότι σε 2 μπαλκόνια υπάρχουν σημεία που το νερό λιμνάζει...

 

.

 

Aυτό με τον πλακά πρέπει να κάνει και με τη διάθεσή του, τι εννοώ: Ο ίδιος πλακάς έφτιαξε τα πλακάκια στα μπαλκόνια τα δικά μου και του αδελφού μου. Στο δικό μου μπαλκόνι όλα καλά, τα νερά φευγουν κανονικότατα χωρίς να λιμνάζουν. Στου αδελφού μου λιμνάζουν σε 2 μεριές. Τα μπαλκόνια μας έχουν ακριβώς το ίδιο σχέδιο.

 

Τα πλακάκια τα σαγρέ, που μοιάζουν λίγο με πέτρα, τα ανοιχτόχρωμα για μέσα το σπίτι είναι λίγο θέμα. Δε καθαρίζουν ευκολά. Να πω όμως και κάτι; Δε ξεχωρίζει η βρώμα από το σχέδιο αν δε το ξέρεις ότι είναι βρώμα. Μπορεί κάποιος να νομίζει ότι είναι άπόχρωση του σχεδίου!

 

Μη κάνετε ημιυπαίθριο! Κάποια στιγμή θα μπείτε στον πειρασμό να τον κλείσετε και τότε θα τον πληρώνετε μια ζωή!

 

Χίστε τα τετραγωνικά που δικαιούστε σε μονοκατοικιούλες αντισεισμικές. Έτσι δε θα ζείτε με το άγχος του σεισμού!

Link to comment
Share on other sites

Eπανερχομαι θυμηθηκα και αλλα

τα ντουλαπια κουζινας να ειναι οσο το δυνατον χωρος σκαλισματα και σχεδια για ευκολια στο καθαρισμα οπως επισης και τα κουφωματα.

 

Τα καγκελα του μπαλκονιου οσο το δυνατον πιο απλα χωρις σκαλισματα για ευκολο και γρηγορο καθαρισμα και να ειναι τοποθετημενα καθετα και οχι οριζοντια γιατι οταν ειναι οριζοντια μπορει να χρησιμοποιηθουν σαν σκαλα για να ανεβαινουν πανω τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

τι ωραιο θεμα!!!

 

δεν εχουμε δικο μας σπιτι, αλλα παιζω τζοκερ καθε πεμπτη, οποτε οπως καταλαβαινετε εχω πολυ σοβαρες πιθανοτητες να αποκτησω το σπιτι των ονειρων μου ΣΥΝΤΟΜΑ!!! (ποια γελασε??? ξερω που μενεις!!!!!!!!! :evil::evil: )

 

εχω σχεδιασει τοσες πολλες φορες το σπιτι μου μη σας πω, το εχω βαρεθει ηδη!! :lol:

 

λοιπον, εγω εκτος ολων των αλλων.... θελω σε γωνιες του σπιτιου, θηκες για χαλιά.. το εχω δει σε σπιτι και μ αρεσε παρα πολυ!!!! φαινεται σαν κολωνα, και φυλας εκει μεσα τα χαλια σου!!!

 

επισης..

ξεχωριστη κουζινα απο το σαλονι

εχω σιχαθει τις ενιαιες κουζινες γκρρρρρρρρρρρρ

 

οποιος εχει κανει το λαθος να τηγανισει συκωτι, σε κουζινα που δεν απομονονοταν απο το υπολοιπο σπιτι, με καταλαβαινει... πριν 3 χρονια τηγανισα συκωτι τελευταια φορα....

 

 

 

ακομα το μυριζω στο σαλονι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οποιος εχει κανει το λαθος να τηγανισει συκωτι, σε κουζινα που δεν απομονονοταν απο το υπολοιπο σπιτι, με καταλαβαινει... πριν 3 χρονια τηγανισα συκωτι τελευταια φορα....

 

 

 

ακομα το μυριζω στο σαλονι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil::evil::evil:

 

 

ενα μικρο κολπακι οταν τηγανιζεται και δεν φευγει η μυρωδια με τιποτα.

 

βαλτε σε ενα αλλουμινοχαρτο βανιλια (αυτην σε σκονη που την βαζουμε στο κεικ) και μετα πανω στο ματι της κουζινας το σπιτι σας θα μοσχοβολισει!!!

 

αν εχετε κεφια μπορει να κανετε αμεσως μετα το τηγανισμα ενα ωραιοτατο κεικ!!! ΝΑ δειτε ποσο θα αλλαξει η ατμοσφαιρα του σπιτιου σας.........

 

 

Βεβαια ξεφυγα απο το θεμα συγχωρεστε με :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Eπανερχομαι θυμηθηκα και αλλα

τα ντουλαπια κουζινας να ειναι οσο το δυνατον χωρος σκαλισματα και σχεδια για ευκολια στο καθαρισμα οπως επισης και τα κουφωματα.

 

οταν ειναι οριζοντια μπορει να χρησιμοποιηθουν σαν σκαλα για να ανεβαινουν πανω τα παιδια.

Α μπράβο! Πολύ σωστή συμβουλή αυτή!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει κανει το λαθος να τηγανισει συκωτι, σε κουζινα που δεν απομονονοταν απο το υπολοιπο σπιτι, με καταλαβαινει... πριν 3 χρονια τηγανισα συκωτι τελευταια φορα....

 

 

 

ακομα το μυριζω στο σαλονι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil::evil::evil:

 

 

ενα μικρο κολπακι οταν τηγανιζεται και δεν φευγει η μυρωδια με τιποτα.

 

βαλτε σε ενα αλλουμινοχαρτο βανιλια (αυτην σε σκονη που την βαζουμε στο κεικ) και μετα πανω στο ματι της κουζινας το σπιτι σας θα μοσχοβολισει!!!

 

αν εχετε κεφια μπορει να κανετε αμεσως μετα το τηγανισμα ενα ωραιοτατο κεικ!!! ΝΑ δειτε ποσο θα αλλαξει η ατμοσφαιρα του σπιτιου σας.........

 

 

Βεβαια ξεφυγα απο το θεμα συγχωρεστε με :D:D:D:D:D

 

αυτό κάνουμε όταν ψήνουμε ψάρια για να φύγει η ψαρίλα...

μετά βέβαια το σπίτι μυρίζει σαν κέικ!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

και μην, λέω ΜΗΝ βάλετε τροφοθήκη αυτή που την τραβάς και τα υποτιθέμενα συρτάρια είναι πάνω στο ξύλο της πόρτας...........ΜΗΝ....... καλλίτερα να το κάνετε ντουλάπι έστω με συρτάρια απείρως περισσότερα πράγματα χωράνε.

Και πραγματικά η αποθηκούλα μέσα στο σπίτι είναι πολύ καλή ιδέα εγώ έχω πλυντήριο και σκούπες και τα άπλυτα μέσα εκεί, ψηλά έχω βάλει ράφια με παπούτσια και ότι άσχετο δεν χωράει πουθενά αλλού (είναι και καλός χώρος να σαβουριάζεις πράγματα σε απρόοπτες επισκέψεις) χαχαχαχχχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός θέματος , αλλά θα σκάσω αν δε ρωτήσω : Η βανίλια στο αλουμινόχαρτο παίζει σε κανονικά μάτια κουζίνας...κανένα κόλπο για κεραμικές υπάρχει?????

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

εμάς ο πλακάς στα μπαλκόνια τα έβαλε με καύσωνα.. έτσι έσκασε ο αρμός και πέρναγε απο κάτω υγρασία που έβγαινε πλαϊνά από τα σοβατοπί και στο κάτω μπαλκόνι μας... τον βάλαμε και τα ξήλωσε γιατί μας είπαν ότι το χειμώνα με την παγωνιά θα τα πετούσε όλα... στράβωσε αλλά τι να κάνουμε???

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό θέμα!

 

Η δική μου συμβουλή:

 

Βάλτε όσες περισσότερες πρίζες ρεύματος και τηλεφώνου μπορείτε!!

 

Εχω βαρεθεί τις μπαλαντέζες και τα αυτοκόλλητα καναλάκια !!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό θέμα!

 

Η δική μου συμβουλή:

 

Βάλτε όσες περισσότερες πρίζες ρεύματος και τηλεφώνου μπορείτε!!

 

Εχω βαρεθεί τις μπαλαντέζες και τα αυτοκόλλητα καναλάκια !!! :roll:

 

Τουλαχιστον σαυτο το θεμα εχουμε σωθει. οπου γυρισεις και κοιταξεις υπαρχει μπριζα. Αφου στις αρχες τον κοροιδευα τον αντρα μου αλλα τωρα εχουν αποδειχθει σωτηριες.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτός θέματος , αλλά θα σκάσω αν δε ρωτήσω : Η βανίλια στο αλουμινόχαρτο παίζει σε κανονικά μάτια κουζίνας...κανένα κόλπο για κεραμικές υπάρχει?????

 

βράζεις στο μπρικάκι σου βανίλια με κανέλα ή ότι άλλο σκεφτείς... φλούδες από λεμόνι κτλ.. το έκανε η γιαγιά μου γιατί στο χωριό όπως καταλαβαίνετε δεν είχε απορροφητήρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός θέματος , αλλά θα σκάσω αν δε ρωτήσω : Η βανίλια στο αλουμινόχαρτο παίζει σε κανονικά μάτια κουζίνας...κανένα κόλπο για κεραμικές υπάρχει?????

 

καλε εγω σε κεραμικη εστια το βαζω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον σαυτο το θεμα εχουμε σωθει. οπου γυρισεις και κοιταξεις υπαρχει μπριζα. Αφου στις αρχες τον κοροιδευα τον αντρα μου αλλα τωρα εχουν αποδειχθει σωτηριες.

 

και οι μπριζες καλο θα ειναι να τοποθετουνται ψηλα για να μην τις φτανουν τα παιδια :D

Link to comment
Share on other sites

καλε εγω σε κεραμικη εστια το βαζω :rolleyes:

 

Καμμιά φορά εκπλήσσομαι όταν ανακαλύπτω πόσο άσχετη είμαι! Νόμιζα όταν δεν κάνει στην κεραμική να ακουμπήσει αλουμινόχαρτο...:roll:

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

και οι μπριζες καλο θα ειναι να τοποθετουνται ψηλα για να μην τις φτανουν τα παιδια :D

 

Ναι , αλλά αν είναι ψηλά ότι και να βάζεις στην πρίζα φαίενται το καλώδιο...ενώ αν τις έχεις χαμηλά και δεν τις χρησιμοποιείς , τις κλείνεις με ασφάλεια για να μην βάζουν δάχτυλο οι μπόμπιρες !

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Νάντια με επιφύλαξη λέω ότι δεν κάνει αλουμινόχαρτο πάνω στην κεραμική... Μπορεί να λιώσει και να σου αφήσει στάμπες ασημί... το είχε πάθει μια φίλη μου... Μπορεί να παίζει και το πάχος του αλουμινόχαρτου ή η ποιότητα δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

και οι μπριζες καλο θα ειναι να τοποθετουνται ψηλα για να μην τις φτανουν τα παιδια :D

 

αν έχουν καπάκι ακόμη καλύτερα...

 

Για αλλη μια φορα μπραβο. Εμας ειναι χαμηλα χωρις καπακια. Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα. Οποτε πολυ συντομα θα τρεχουμε να τις καλυψουμε ολες και να εχουμε τα ματια μας 1000.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

A.......πρίζα και βρύση σε ΚΑΘΕ βεράντα.......

πρίζα για το κλιματιστικό ψηλά (με μελέτη που θα μπει από την αρχή) :D

 

 

αυτο με την βρυση στην βεραντα ξαναπεστο!!!!!!!

Στο μπαλκονι μου το μπροστινο δεν εχω και το εχω σκυλομετανοιωσει:(:(:(

 

αχ να δουμε ποτε θα βαλω:confused:

Link to comment
Share on other sites

Νάντια με επιφύλαξη λέω ότι δεν κάνει αλουμινόχαρτο πάνω στην κεραμική... Μπορεί να λιώσει και να σου αφήσει στάμπες ασημί... το είχε πάθει μια φίλη μου... Μπορεί να παίζει και το πάχος του αλουμινόχαρτου ή η ποιότητα δεν ξέρω..

 

Λες να μην κανει??? εμενα φυσικα δεν εχει παθει τιποτα απο αυτο. απο αλλο επαθε χαχααχχα Εχω ντουλαπι με μπαχαρικα πανω απο τον αποροφητηρα και μια ωραια μερα το ανοιξα και επεσε το μπουκαλακι με την κανελα και μου την εσπασε την κεραμικη μου την εστια :twisted::twisted::twisted::twisted:

Απο τοτε σπασμενη την εχω γιατι θελει 300 ευρω αλλαγμα και τοποθετηση καινουργια....... μαγειρευω μονο σε ενα ματι τα υπολοιπα αχρηστευτηκαν ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...