Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χτίζεις σπίτι? τι να ΜΗΝ κάνεις!


noni

Recommended Posts

Να μην βάλεις μηχανικό να αναλάβει τις υπόλοιπες εργασίες,πέρα από μελέτη και επίβλεψη στατικής μελέτης και τα λοιπά...

Εννοώ με αλουμινάδες,υδραυλικούς,ηλεκτρολόγους κτλ...

ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 274
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να μην βάλεις μηχανικό να αναλάβει τις υπόλοιπες εργασίες,πέρα από μελέτη και επίβλεψη στατικής μελέτης και τα λοιπά...

Εννοώ με αλουμινάδες,υδραυλικούς,ηλεκτρολόγους κτλ...

ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!!! :evil:

 

Περίεργο...εγώ ακριβώς το αντίθετο θα πρότεινα. Γλιτώνεις από πολλά τρεξίματα και λάθη, αρκεί ο μηχ/κός να είναι εμπιστοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

.... και να μήν βάλεις άσπρο πάγκο στην κουζίνα...

 

μπορεί μια μέρα να σου ζητήσει το καμάρι σου ποπ κορν, να αφήσεις την κατσαρόλα για μισό λεπτό, όπως την αφήνεις πάντα... αλλά επειδή το ποπ κορν πυρακτώνει την κατσαρόλα...

 

να μείνεις με ένα καφέ στεφάνι... για πάντα.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο...εγώ ακριβώς το αντίθετο θα πρότεινα. Γλιτώνεις από πολλά τρεξίματα και λάθη, αρκεί ο μηχ/κός να είναι εμπιστοσύνης.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Επιλέγουμε μηχανικό εμπιστοσύνης (κατά προτίμηση συγγενή ή συστημένο από κάποιο δικό μας άνθρωπο) και πορευόμαστε με τη δική του επίβλεψη και μέριμνα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με τον αρραβωνιαστικό μου ξεκινησαμε να χτιζουμε το σπιτι μας τον Απρίλιο του 12 και τωρα εχουμε φτασει στο σημειο οπου θα ριξουμε το γρο μπετό ετσι λεγεται...... ενα τσιμεντο που μπαινει για να ερθουν ισια τα πλακακια στο δαπεδο...... τελως παντων αυτο για το οποιο εχουμε μετανοιωσει ειναι οτι διαλεξαμε λαθως μηχανικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα. Επιλέγουμε μηχανικό εμπιστοσύνης (κατά προτίμηση συγγενή ή συστημένο από κάποιο δικό μας άνθρωπο) και πορευόμαστε με τη δική του επίβλεψη και μέριμνα.

 

ο μηχανικος πρεπει να εχει πειρα............ να εχει κανει λιγα χρονια αυτη τη δουλεια........... εμεις πειραμε εναν που μολις ειχε τελειωσει τις σπουδες..........λεγαμε ταχα μου πιο νεος θα μας κανει πιο νεανικο σπιτι..............ΜΕΓΑΛΟ ΣΦΑΛΜΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθεια! Οπως εχω γραψει ξανα χτιζουμε σπιτι..τελειωσαμε τα τουβλα και αυριο εχουμε ραντεβου με τον ηλεκτρολογο και πρεπει να του πω ποσες πριζες θελω και που....ρε κοριτσια ποσες πριζες εινια φυσιολογικο-ικανοποιητικο να εχει το καθε δωματιο? και η κουζινα? το σαλονι-τραπεζαρια?

 

πολυ σημαντικο ειναι να βαλεις οσο πιο πολλες πριζες μπορεις............. αυτην την αντιπαραθεση ειχα με τον αρραβωνιαστικό μου.............μαλωναμε επι μερες γιατι εγω ηθελα πολλες αλλα αυτος τις τσιγγουνευοταν.............. ειναι πολυ ακριβες μου ελεγε....... ευτυχως ομως που ο κουνιαδος μας μας περασε τα ηλεκτρικα οποτε μας συμβουλεψε να βαλουμε πολλες πριζες.............. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπεζ γυαλιστερό με νερά έβαλα στο 2άρι που αγοράσαμε πριν λίγα χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Και στο μεγάλο που χτίζουμε τώρα κάτι παρόμοιο θα βάλω.

 

γειααααα............... θα πω και εγω την αποψη μου σε αυτο γιατι και εμεις ειμαστε σε φαση χτισιματος............. εμεις λοιπον λεγαμε σε κατι ετσι καπως γκρι ανοιχτοχρωμο με νερα............... αλλα και το μπεζ καλο ακουγεται...............αυτες οι αποφασεις ειναι πολυ δυσκολες γιατι αν μια ειναι λαθος σε ακολουθει για παντα.................και εμεις οι γυναικες τα τραβαμε ολα οχι τιποτα αλλο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας!!!!!

λογικα σε 8 μηνες θ ειμαστε στο δικο μας σπιτι.....μολις βγουν οι αδειες ξεκιναμε...

θα φτιαξουμε σπιτι στα ΒΡΑΧΝΑΙΚΑ 100 τ.μ σιδηροκατασκευη ,,ενεργιακο σπιτι..με φωτοβολταικα....θα εχουμε κουζινα σαλονι μαζι...1 μπανιο,,3 υπνοδωματια,μπαλκονι σε καθε δωματιο και το σαλονι,,και θα εχουμε εναν χωρο 2,5 χ 3,5 αποθηκη!!!!

η ερωτηση μου ειναι,,,θελεουμε να βαλουμε ενεργιακο τζακι,,εχει βαλει κανεις????αν ναι ποιο???μας ειπαν να εχει και μποιλερ γιανα ζεσταινονται και τα αλλα δωματια...

για πλυντηριο πιατων ποση χωρητικοτητα ειναι ιδανικη για μια 4 μελη οικογενεια????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!!!!!

λογικα σε 8 μηνες θ ειμαστε στο δικο μας σπιτι.....μολις βγουν οι αδειες ξεκιναμε...

θα φτιαξουμε σπιτι στα ΒΡΑΧΝΑΙΚΑ 100 τ.μ σιδηροκατασκευη ,,ενεργιακο σπιτι..με φωτοβολταικα....θα εχουμε κουζινα σαλονι μαζι...1 μπανιο,,3 υπνοδωματια,μπαλκονι σε καθε δωματιο και το σαλονι,,και θα εχουμε εναν χωρο 2,5 χ 3,5 αποθηκη!!!!

η ερωτηση μου ειναι,,,θελεουμε να βαλουμε ενεργιακο τζακι,,εχει βαλει κανεις????αν ναι ποιο???μας ειπαν να εχει και μποιλερ γιανα ζεσταινονται και τα αλλα δωματια...

για πλυντηριο πιατων ποση χωρητικοτητα ειναι ιδανικη για μια 4 μελη οικογενεια????

 

ενεργειακό τζάκι αλλά με αερά το πήραμε απο τα leroy merlin 1600 ευρώ.. να σε ρωτήσω γιατί δεν βάζεις έναν τζακολέβητα για να σου ζεσταίνει και τα καλοριφερ και το νερό ?? δες παρόμοιο θέμα εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=123390

για το πλυντήριο πιάτων εγώ πήρα τις νεφ το μεγάλο τιμή περίπου στα 800 ευρώ αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα πω κάτι άλλο.Αν μπορείς να στριμώξεις κάπου και ένα μικρό wc θα σωθείς.Μεγαλώνοντας τα παιδιά σου δε θα προλαβαίνετε την τουαλέτα:lol:

 

πικρή ιστορία... εμένα ο άντρας μου έχτιζε σπίτι πριν να με γνωρίσει και τώρα το τελειώνουμε μαζί.. τουαλέτα μόνο μια.. ευτυχώς που απο κάτω μένουμε και έχει άλλη μια τουαλέτα .. (είναι δίπατο το σπίτι απλά δεν έχει εσωτερική σκάλα είναι σαν 2 ξεχωριστά) και σκέφτομαι τώρα εγώ αν μας ποιάσει κόψιμο τι γίνεται?? :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Για το πληντήριο πιάτων θα συμφωνήσω κι εγώ. Να πάρεις το μεγάλο.

Επίσης να προσέξεις πολύ όσον αφορά τις πρίζες και τους διακόπτες. Ειδικά στην κουζίνα που οι περισσότεροι βγάζουν 1-2 πρίζες και συνήθως χρειαζόμαστε παραπάνω.

 

Και αφού είσαι στο στάδιο που μπορείς να επιλέξεις τον τρόπο θέρμανσης φτιάξτο έτσι ωστε να μην εξαρτάσαι μονο απο το πετρέλαιο.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!!!ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας...

ειμαστε στο ψαξιμο με την θερμανση γιατι ακριβως δεν θελουμε να εξαρτιομαστε απο το πετρελαιο...μας ειπανε για τζακι που εχει πορτακια και οταν τα κλεινεις πανε στα σωματα των δωματιων και εχεις κ νερο ζεστο.....αυτο ειναι με τον αερα που λες???αλλο ειναι με μποιλερ???

οσο γιατο wc δεν θα βαλουμε γιατι στο υπογειο θα φτιαξουμε γκαρσινιερα 25 τ.μ γιατους γονεις μου οταν ερχονται απο αθηνα,και για μας γιατα γεραματα(χαχα)οποτε θα εχουμε στην ουσια 2ο μπανιο...ειμαστε τσιμα τσιμα με μετρα και ΛΕΦΤΑ!!!!

γιατις πριζες θα το εχω σοβαρα υποψιν μου ..ευχαριστω πολυ πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν βγαίνεις να πάρεις και στεγνωτήριο πάρτο. Θα σου λύσει τα χέρια απο το σιδέρωμα σε πολλά ρούχα, καθώς και δεν θα περιμένεις ατέλειωτες ώρες να στεγνώσουν ειδικά το χειμώνα....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης αν βγαίνεις να πάρεις και στεγνωτήριο πάρτο. Θα σου λύσει τα χέρια απο το σιδέρωμα σε πολλά ρούχα, καθώς και δεν θα περιμένεις ατέλειωτες ώρες να στεγνώσουν ειδικά το χειμώνα....

 

συμφωνώ..

με μποιλερ και με καλοριφέρ είναι τα τζάκια που πέρναν απο μεσα σωλήνες με νερό,..

επίσης να προσέξετε τα κουφώματα να είναι με θερμογέφυρα και για ποιο ζεστό σπίτι προτιμηστε μασιφ ξύλινο πάτωμα ...

Link to comment
Share on other sites

επίσης εγώ και στα 2 σπίτια έχω εστίες με γκάζι και ξέχωρω φούρνο.. με έχουν βολεψει πολύ γιατί και ρεύμα δεν καίω και το φαγητό γίνεται πολύ γρήγορα.. (μακαρονια είναι έτοιμα σε 8 λεπτά μετρημενα και το λάδι είναι έτοιμο σε 1 λεπτο για να τηγανίσω,)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!!!!!

λογικα σε 8 μηνες θ ειμαστε στο δικο μας σπιτι.....μολις βγουν οι αδειες ξεκιναμε...

θα φτιαξουμε σπιτι στα ΒΡΑΧΝΑΙΚΑ 100 τ.μ σιδηροκατασκευη ,,ενεργιακο σπιτι..με φωτοβολταικα....θα εχουμε κουζινα σαλονι μαζι...1 μπανιο,,3 υπνοδωματια,μπαλκονι σε καθε δωματιο και το σαλονι,,και θα εχουμε εναν χωρο 2,5 χ 3,5 αποθηκη!!!!

η ερωτηση μου ειναι,,,θελεουμε να βαλουμε ενεργιακο τζακι,,εχει βαλει κανεις????αν ναι ποιο???μας ειπαν να εχει και μποιλερ γιανα ζεσταινονται και τα αλλα δωματια...

για πλυντηριο πιατων ποση χωρητικοτητα ειναι ιδανικη για μια 4 μελη οικογενεια????

 

καλημερα!!!! και εμεις που φτιαχνουμε σπιτι τωρα θα βαλουμε τζακι ενεργειακο που θα συνδεεται με τα καλοριφερ ολου του σπιτιου....... ο αρραβωνιαστικός μου γνωριζει απο τζακια.... εμεις θα ψαξουμε να βρούμε ένα το οποιο θα εχει 75 λιτρα νερο το μποιλερ..... αυτο να κοιταξετε..... δεν ξερω τιμες να σου πω την αληθεια..... και εμεις τωρα το χειμωνα θα ψαξουμε....... περιμενουμε πρωτα να μπουν τα κουφωματα και μετα...... τωρα οσων αφορα το πλυντηριο πιατων δεν γνωριζω.....αλλα καλο θα ειναι να παρεις ενα μεγαλο.....ποτε δν ξερεις ποτε θα σου τυχει και πεμπτο μελος ;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ σημαντικο ειναι να βαλεις οσο πιο πολλες πριζες μπορεις............. αυτην την αντιπαραθεση ειχα με τον αρραβωνιαστικό μου.............μαλωναμε επι μερες γιατι εγω ηθελα πολλες αλλα αυτος τις τσιγγουνευοταν.............. ειναι πολυ ακριβες μου ελεγε....... ευτυχως ομως που ο κουνιαδος μας μας περασε τα ηλεκτρικα οποτε μας συμβουλεψε να βαλουμε πολλες πριζες.............. :lol:

 

εδω θα διαφωνησω!

οι πριζες δεν ειναι αναγκη να ειναι πολλες απλα σε στρατηγικα σημεια;)

πρεπει να κανεις ενα πλανο για το πως θα μπουν τα επιπλα κ μετα να αποφασισεις που θα τις βαλεις.

στο σπιτι μου εχω ενα σωρο πριζες που ειναι καλυμενες απο τον μπουφε τον καναπε την κρυσταλλιερα:rolleyes: χρησιμοποιω τελικα μονο 2 που ειναι ακαλυπτες εκ των οποιων η μια ειναι στου διαολου την μανα σε σχεση με την T.V :evil:

εχει βαλει ο αντρας μου καναλια(αν τα λεω σωστα) εξωτερικα προκειμενου να παμε το καλωδιο εκει που θελουμε, αλλα οσο να το κανεις δεν ειναι οτι καλυτερο.

κ ναι θα συμφωνησω με τον αρραβωνιαστικο σου οτι ειναι ακριβες!

στην τελικη υπαρχουν κ τα πολυμπριζα.

για μενα ιδανικες πριζες θα ηταν στο σαλονι 2 πισω απο την τηλεοραση κ 1 πισω απο το στερεοφωνικο αν δεν μπει μαζι με την T.V.

1 διπλα στον μπουφε (οχι ομως απο πισω που ειναι η δικια μου σε αχρηστια)

κ αλλη 1 ελευθερη για ηλ. σκουπα π.χ

στην κουζινα 2-3 κ παλι θα χρειαστεις κ πολυμπριζο.

στην κρεβατοκαμαρα 1 διπλα σε καθε κομοδινο=2 κ 1 διπλα στην συρταριερα.

στο παιδικο 1 διπλα στο κρεβατι κ αλλη μια εκει που θα μπει το γραφειο.

στο μπανιο 2 μια κοντα στον καθρεπτη κ μια που θα φορτιζεις διαφορα π.χ σκουπακια ηλ. οδοντοβουρτσα.ξυριστικη μηχανη.

κ φυσικα σε καθε δωματιο απο 1 ψηλα για το αιρ κονισιον.

για σπιτι 75 τ.μ

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

εδω θα διαφωνησω!

οι πριζες δεν ειναι αναγκη να ειναι πολλες απλα σε στρατηγικα σημεια;)

πρεπει να κανεις ενα πλανο για το πως θα μπουν τα επιπλα κ μετα να αποφασισεις που θα τις βαλεις.

στο σπιτι μου εχω ενα σωρο πριζες που ειναι καλυμενες απο τον μπουφε τον καναπε την κρυσταλλιερα:rolleyes: χρησιμοποιω τελικα μονο 2 που ειναι ακαλυπτες εκ των οποιων η μια ειναι στου διαολου την μανα σε σχεση με την T.V :evil:

εχει βαλει ο αντρας μου καναλια(αν τα λεω σωστα) εξωτερικα προκειμενου να παμε το καλωδιο εκει που θελουμε, αλλα οσο να το κανεις δεν ειναι οτι καλυτερο.

κ ναι θα συμφωνησω με τον αρραβωνιαστικο σου οτι ειναι ακριβες!

στην τελικη υπαρχουν κ τα πολυμπριζα.

για μενα ιδανικες πριζες θα ηταν στο σαλονι 2 πισω απο την τηλεοραση κ 1 πισω απο το στερεοφωνικο αν δεν μπει μαζι με την T.V.

1 διπλα στον μπουφε (οχι ομως απο πισω που ειναι η δικια μου σε αχρηστια)

κ αλλη 1 ελευθερη για ηλ. σκουπα π.χ

στην κουζινα 2-3 κ παλι θα χρειαστεις κ πολυμπριζο.

στην κρεβατοκαμαρα 1 διπλα σε καθε κομοδινο=2 κ 1 διπλα στην συρταριερα.

στο παιδικο 1 διπλα στο κρεβατι κ αλλη μια εκει που θα μπει το γραφειο.

στο μπανιο 2 μια κοντα στον καθρεπτη κ μια που θα φορτιζεις διαφορα π.χ σκουπακια ηλ. οδοντοβουρτσα.ξυριστικη μηχανη.

κ φυσικα σε καθε δωματιο απο 1 ψηλα για το αιρ κονισιον.

για σπιτι 75 τ.μ

 

 

Σε αυτό έχεις δίκιο όσων αφορα τον στρατηγικό σχεδιασμο...... από τη στιγμη που ξεκινας να δημιουργείς ένα σπιτι φυσικα και σαν γυναικα σκεφτεσαι πως θα διαμορφωσεις το σπίτι σου.... που θα βαλεις τα επιπλα κλπ......όμως ποτε δεν ξερεις τι επιπλα θα παρεις ακριβως...τι υψος θα εχουν...... και αν θα σου βγει κατι επιπλεον στην πορεια που θα σου αρεσει και θα το θες.......για αυτο βαζεις πιο πολλες για να εισαι οκ....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
κορίτσια, καλησπέρα! για την ενδοδαπέδια θέρμανση τί γνώμη έχετε? σκεφτόμαστε για ενδοδαπέδια κι ενεργειακό τζάκι παράλληλα.

 

Καλησπέρα!

Έχουμε εμείς ενδοδαπέδια θέρμανση και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.

Δεν έχεις σώματα που σου τρώνε χώρο, υπάρχει μια ομοιόμορφη θερμοκρασία σε όλο το χώρο χωρίς να είναι ξηρή η ατμόσφαιρα, μπορείς να κυκλοφορείς άνετα με κάλτσες χωρίς να κρυώνεις (καλό για τα παιδιά). Μην φανταστείς ότι το πάτωμα καίει απλά σε κάποια σημεία είναι ζεστό.

Την ενδοδαπέδια, όπως μου είχε πει ο τεχνικός, την ανοίγεις στα πρώτα κρύα και την ξανακλείνεις Απρίλη, φροντίζεις να έχεις τους θερμοστάτες σε μια σταθερή θερμοκρασία για να μην καίνε πολύ.

Να σημειώσω πως εμείς έχουμε ενδοδαπέδια που λειτουργεί αποκλειστικά με ρεύμα, υπάρχει νομίζω και με λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχουμε εμείς ενδοδαπέδια θέρμανση και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.

Δεν έχεις σώματα που σου τρώνε χώρο, υπάρχει μια ομοιόμορφη θερμοκρασία σε όλο το χώρο χωρίς να είναι ξηρή η ατμόσφαιρα, μπορείς να κυκλοφορείς άνετα με κάλτσες χωρίς να κρυώνεις (καλό για τα παιδιά). Μην φανταστείς ότι το πάτωμα καίει απλά σε κάποια σημεία είναι ζεστό.

Την ενδοδαπέδια, όπως μου είχε πει ο τεχνικός, την ανοίγεις στα πρώτα κρύα και την ξανακλείνεις Απρίλη, φροντίζεις να έχεις τους θερμοστάτες σε μια σταθερή θερμοκρασία για να μην καίνε πολύ.

Να σημειώσω πως εμείς έχουμε ενδοδαπέδια που λειτουργεί αποκλειστικά με ρεύμα, υπάρχει νομίζω και με λέβητα.

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. αναρωτιέμαι πόσο οικονομική είναι? εννοώ αν πρέπει να λειτουργεί καθημερινά για τόσους μήνες. θέλεις να μου πεις πόσο υπολογίζεις ότι σου στοιχίζει εσένα?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. αναρωτιέμαι πόσο οικονομική είναι? εννοώ αν πρέπει να λειτουργεί καθημερινά για τόσους μήνες. θέλεις να μου πεις πόσο υπολογίζεις ότι σου στοιχίζει εσένα?

 

Όπως μου το είχε εξηγήσει ο τεχνικός καταναλώνει πολύ ρεύμα στην αρχή που το ανάβεις μέχρι να ζεστάνει όλο το μπετόν που βρίσκεται στο πάτωμα. Για αυτό το λόγο και δεν συμφέρει να το ανοιγοκλείνεις παρά το έχεις σε μια σταθερή θερμοκρασία.

Τώρα ως προς το πόσο καίει πρέπει να δω κάποιο λογαριασμό και θα σου πω. Πάντως καίει λιγότερο από το να είχες καλοριφέρ και να πλήρωνες πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου το είχε εξηγήσει ο τεχνικός καταναλώνει πολύ ρεύμα στην αρχή που το ανάβεις μέχρι να ζεστάνει όλο το μπετόν που βρίσκεται στο πάτωμα. Για αυτό το λόγο και δεν συμφέρει να το ανοιγοκλείνεις παρά το έχεις σε μια σταθερή θερμοκρασία.

Τώρα ως προς το πόσο καίει πρέπει να δω κάποιο λογαριασμό και θα σου πω. Πάντως καίει λιγότερο από το να είχες καλοριφέρ και να πλήρωνες πετρέλαιο.

θα μου έκανες μεγάλη χάρη αν μου έλεγες πόσο σου στοιχίζει. φαντάζομια το χρησιμοποιείται και ως κλιματιστικό το καλοκαίρι για ψύξη. είναι εξίσου αποδοτικό?

εμάς θα είναι μεζονέτα γύρω στα 200τμ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...