Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικό δωμάτιο και διακόσμηση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια επειδή τα δωμάτια και οι ιδέες που έχετε είναι καταπληκτικές, δε μου δίνετε κι εμένα τα φώτα σας? Το θέμα του δωματίου μας είναι θαλασσινό (θα βάλω τα αυτοκόλλητα από το κοζυ κορνερ με το βυθό της θάλασσας και βάψαμε ανάλογα το δωμάτιο). Για κουρτίνα δε βρήκα κάτι σχετικό να μου αρέσει κι έτσι βάλαμε μια γαλάζια γάζα. Είναι πολύ όμορφη αλλά θα ήθελα να βάλω και κανά διακοσμητικό πάνω. Έχω δει τις πεταλούδες που γαντζώνουν πάνω στην κουρτίνα. Μήπως υπάρχει και κάτι ανάλογο με θέμα τη θάλασσα? Ή κάτι να κρεμάσω ίσως δεξιά και αριστερά στο κουρτινόξυλο? Και γενικά θα ήθελα ιδέες για το πως μπορώ να διακοσμήσω το δωμάτιο χωρίς όμως να το φορτώσω (ήδη θα έχει τα αυτοκόλλητα). Η κούνια και η συρταριέρα μας είναι αυτά http://www.micuna.com/catalogo/cunas-big/images/nemo-big-4g.jpg

http://www.micuna.com/catalogo/mobiliario/moderarium/images/mneblanco02-p.jpg

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να κρεμάσεις μικρούς αστερίες ή κοχύλια

 

επίσης θα μπορούσες να πιάσεις με ένα δυο βελονιές πάνω στην κουρτίνα μικρά (για να μην έχουν βάρος) λούτρινα ή πάνινα παιχνίδια με θέμα τη θάλασσα

 

μπορείς επίσης να βρεις μικρούς nemo και να βάλεις

 

τέλος, μπορείς απλά να φτιάξεις κορδέλες κάθετες σαν φύκια και να τις βάλεις κάτω, και από πάνω άλλες κορδέλες οριζόντιες σαν απαλό κύμα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα μπορούσες να κρεμάσεις μικρούς αστερίες ή κοχύλια

 

επίσης θα μπορούσες να πιάσεις με ένα δυο βελονιές πάνω στην κουρτίνα μικρά (για να μην έχουν βάρος) λούτρινα ή πάνινα παιχνίδια με θέμα τη θάλασσα

 

μπορείς επίσης να βρεις μικρούς nemo και να βάλεις

 

τέλος, μπορείς απλά να φτιάξεις κορδέλες κάθετες σαν φύκια και να τις βάλεις κάτω, και από πάνω άλλες κορδέλες οριζόντιες σαν απαλό κύμα :D

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ιδέες.. Τελικά βρήκα ψαράκια από πεπιεσμένο χαρτί και τα έδεσα σε μια γαλάζια κορδέλα. Λέω να βάλω 4 από τη μια μεριά της κουρτίνας και 4 από την άλλη (να κρέμονται δηλαδή στις 2 άκρες του κουρτινόξυλου). Άλλη ιδέα είναι να κρεμάσω το κάθε ψάρι ξεχωριστά κατά μήκος του κουρινόξυλου και να πέφτουν πάνω στην κουρτίνα σε διάφορες αποστάσεις.. Θα δούμε..

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ραφάκι για τα βιβλία είναι απο τα αγαπημένα μου ... σκέφτομαι να παραγγείλω ένα σε μαραγκό, αν και θα το προτιμούσα χαμηλά για να έχει το παιδάκι πρόσβαση μόνο του :wink:

 

Και μια ερώτηση τώρα στην κυρία δακοσμήτρια (εννοείται ότι απαντάει και όποιος άλλος θέλει)...

Το δωμάτιο της Κατερινούλας είναι σε αποχρώσεις ροζ / λαχανί, το ίδια χρησιμοποίησα και στη βάφτισή της, είναι κατα κάποιο τρόπο τα χρώματά της ... στην μπεμπουλίνα που έρχεται τι συνδιασμό προτείνετε έτσι για να διαφοροποιηθούμε;;;

Και καμιά φωτό από τα υπέροχα site σας κυρία vera δεν θα μας πείραζε :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολγα θα σου βαλω φωτο το βραδυ......ξεχωρισα μερικες αλλα δεν προλαβαινω τωρα......

 

 

 

 

 

 

 

Ω Μαμυ εσενα επισης θα βαλω φωτο για να δεις αυτο που λεγαμε....

 

JungleJamboree.jpg

 

CATWil1.jpg

 

07louisnmarty.jpg

 

07Jgang.jpg

 

07jfungirls.jpg

 

07gingertreeright.jpg

 

07banana20trees.jpg

 

05.jpg

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bρε Βέρα μου... όλα ωραία και καλά αυτά που μας δείχνεις...

αλλά για πες και στις άσχετες (πχ εμένα... :lol::lol::lol::lol: ) από μια τόσα δα μικρή εικόνα και χωρίς προτζέκτορα... πως μπορώ να μεταφέρω το θέμα στον τοίχο;;; εντάξη... ψιλοπιάνει το χέρι μου και το μολύβι επιτρέπει να διορθώνεις λάθη... αλλά, μήπως υπάρχει και καμιά ποιό εύκολη οδός;;; :roll:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

καρμπον! χεχεχεχε

το τυπώνεις, του βάζεις από πίσω καρμπον και το κολάς με σελοτέιπ στον τοίχο και το ξεπατικώνεις

 

το είδα στην αμερικάνικη εκπομπη που αλλάζει σπιτια :lol:

Link to comment
Share on other sites

καρμπον! χεχεχεχε

το τυπώνεις, του βάζεις από πίσω καρμπον και το κολάς με σελοτέιπ στον τοίχο και το ξεπατικώνεις

 

το είδα στην αμερικάνικη εκπομπη που αλλάζει σπιτια :lol:

 

 

Τι καρμπόν βρε παιδιά;;; Κανονικό;;; Σε τέτοια μεγάλη διάσταση;;; Και δεν λερώνει ο τοίχος;;;; :shock::shock::shock:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΒΕΡΑ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ Η' ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ? ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ'ΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΑ. ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΩΤΟ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bρε Βέρα μου... όλα ωραία και καλά αυτά που μας δείχνεις...

αλλά για πες και στις άσχετες (πχ εμένα... :lol::lol::lol::lol: ) από μια τόσα δα μικρή εικόνα και χωρίς προτζέκτορα... πως μπορώ να μεταφέρω το θέμα στον τοίχο;;; εντάξη... ψιλοπιάνει το χέρι μου και το μολύβι επιτρέπει να διορθώνεις λάθη... αλλά, μήπως υπάρχει και καμιά ποιό εύκολη οδός;;; :roll:

 

 

Θα χρησιμοποιησεις την τεχνικη του κανναβου.....

 

Φτιαχνεις την εικονα που θες, την χωριζεις σε τετραγωνα (πχ 10 τετραγωνα

οριζοντιως) και αντιστοιχα θα χωρισεις τον τοιχο σε τοσα.....(κανονικα χρησιμοποιεις κλιμακα) Μετα μεταφερεις τη ζωγραφια κομματι κομματι.....

 

murals010.jpg

murals011.jpg

murals012.jpg

τΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ειναι οι μακεττες που εφτιαξα εγω για το δικο μας δωματιο....

 

kids004.jpg

kids003-1.jpg

kids002.jpg

kids001.jpg

kids.jpg

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

καρμπον! χεχεχεχε

το τυπώνεις, του βάζεις από πίσω καρμπον και το κολάς με σελοτέιπ στον τοίχο και το ξεπατικώνεις

 

το είδα στην αμερικάνικη εκπομπη που αλλάζει σπιτια :lol:

 

Μαρηηηηη.......ειδες τιποτα?

 

07gingertreeright.jpg

 

07louisnmarty.jpg

 

05.jpg

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Ολγα......

 

Δεν ειναι υποχρεωτικο να αλλαξεις το χρωμα αν σου αρεσει...μπορεις να παιξεις και με αλλες αποχρωσεις......

 

Δε θυμαμαι ποια απο αυτα εχω ξαναβαλει, τα βαζω ενιγουει!!!!

 

Για μενα τοπ ειναι αυτο το δωματιο....ροζ-λευκο-μαυρο.....η επιτομη της κομψοτητας!!!

 

ss_100162585.jpg

ss_100162583.jpg

ss_100162575.jpg

 

Επισης......λαιμ με εντονο ροζ

 

ss_100160174.jpg

 

Γιατι οχι σιελ δλδ? Δεν κανει αυτο για κοριτσι?

 

ss_100032326.jpg

 

p_100032320.jpg

 

Λευκο?

 

p_SIP899632.jpg

 

Πρασινο?

 

ss_100231016.jpg

 

ss_SIP884438.jpg

 

kidsrooms014.jpg

 

Κιτρινο

 

kidsrooms033.jpg

 

ss_100160532.jpg

 

ss_100238509K.jpg

 

ss_100492321.jpg

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

mural-pic18-web.jpg

 

kidsrooms016.jpg

 

kidsrooms009.jpg

 

Ριγες

 

kidsrooms001.jpg

 

μΠΟΡΕΙς ΝΑ αλλαξεις τα χρωματα εδω.......μεγαλα μοτιβα ευκολα να γινουν...

 

artisticstyle006.jpg

 

ss_SIP950610.jpg

 

themerooms.jpg

 

Απαιχτο ε????

 

ss_TDH706241.jpg

 

ss_SIP916512.jpg

 

ss_BHG137781.jpg

 

ss_100033548.jpg

 

εΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

 

ss_100230984.jpg

 

FlowerGarden2.jpg

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η λυση της ταπετσαριας.......

 

Αυτες μπαινουν σε συγκεκριμενα μερη του τοιχου...οπου εμεις θελουμε....

 

DSC04786.jpg

DSC04784.jpg

ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ

DSC04781.jpg

DSC04780.jpg

DSC04779.jpg

DSC04778.jpg

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μαρή Βέρα με κατέστρεψες μαρήηηηηηηηηηηηηηηηη

 

 

ΘΕΛΩ ΘΕΛΩ ΘΕΛΩ!

Και βασικά τα ΘΕΛΩ ΟΛΑ! :lol:

Κυρίως ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΡΗ! :lol:

 

 

Καταστράφηκα! με κατέστρεψες και με τις σελίδες που έδωσες με τα murals

με τη σειρά μου κατέστρεψα και την αδερφή μου :lol:

 

 

ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τι καρμπόν βρε παιδιά;;; Κανονικό;;; Σε τέτοια μεγάλη διάσταση;;; Και δεν λερώνει ο τοίχος;;;; :shock::shock::shock:

Yπαρχει και λευκο καρμπον, αλλα πρεπει να εχεις σκουρα βαση :)

Link to comment
Share on other sites

ss_100033548.jpg

 

 

Λοιπόν αυτό είναι .... τέλειο!!! Με τρελαίνει ο συνδιασμός του γαλάζιου (σαν ουρανός), με το λάιμ και το φουξ, που σκεφτομαι να το κάνω λιλα για να διαφοροποιηθούμε απο την αδερφούλα μας :wink: ... Ετσι της μιας θα είναι λαιμ / φουξ και της άλλης λαιμ / λιλά...

Το καταπληκτικό είναι πως το δωμάτιο της μικρής είναι ακριβώς έτσι ... σχετικά μικρό με ένα τεράστιο παράθυρο στο κέντρο ...

Επίσης με ενθουσίασε και η ιδέα μιας ταπετσαρίας με μεγάλο μοτίβο στον ένα τοίχο ... έτσι θα ξεφύγουμε και από τη μπορντούρα που θα έχει η αδερφή της. Θέλω τα δωμάτιά τους να είναι μεν κοριτσίστικα αλλά το καθένα να έχει το δικό του ύφος και στυλ.

Ευχαριστούμε veraki .... είσαι souperrrrrrrrrrrrrr!!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...