Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός και περίοδος


Recommended Posts

Αν διαβάσεις παραπάνω στο θέμα υπάρχουν κ άλλες κοπέλες που θηλαζαν κ τους ηρθε νωρίς περίοδος. Σε εμένα ήρθε στους 11, σε μια φίλη μου στους 6, στη @marakiz από ότι έχω διαβάσει στους 2 μήνες, θα το δει κ θα σου πει κ αυτή. Επειδή όμως μάλλον έχεις αγχωθει πολύ κλείσε ένα ραντεβού στο γυναικολόγο ή πάρτον ένα τηλέφωνο να τον ρωτήσεις. Μετά από τόσους μήνες τι άλλο να είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι όντως νωρίς μου ήρθε η περίοδος εμένα, ανήκουμε όπως φαίνεται στο μικρό αυτό ποσοστό. ΣΥΝΗΘΩΣ όσες θηλάζουν δεν έχουν περίοδο, όμως αυτό δεν αποτελεί κανόνα. Αν παραξενεύεσαι ή φοβάσαι θα συμφωνήσω στο να πας μια επίσκεψη στο γυναικολόγο σου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ που θηλάζω ακόμα περίοδο (ο μικρός είναι 5,5 μηνών)δεν έχω και η γυναικολόγος μου είπε ότι θα αργήσει να μου έρθει..Και από 2,5 μηνών  μου κοιμάται όλο το βράδυ οπότε δεν τον ξυπνάω για να θηλάσει...κανονικά δεν θα έπρεπε να είχα αδιαθετήσει??βέβαια στη γυναικολόγο θα πάω αυτό το μήνα γιατί έχω και test pap να κάνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Κ γω αδιαθετησα στους 5μηνες κ τις 2φορες

Μια χαρα μπορεις να συνεχισεις να θηλαζεις

Αν ήταν στους 5 μήνες δε θα ανησυχούσα γιατί στο ίντερνετ έλεγε μετά από 6 μήνες έρχεται. Οπότε τι 5, τι 6...;!

Link to comment
Share on other sites

Το 6ειναι απλα ενας αριθμος τα περισσοτερα μωρα θηλαζουν 6μηνες.η μαμα μπορει να αδιαθετησει αν το μωρο κανει αραια γευματα κ κοιμαται 8ωρες το βραδυ

Εμενα εγινε στους 4,5 κ 5,5για την ακριβεια κ μου φανηκε περιεργο γτ θηλαζα τουλ 10φορες τη μερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανόνας. Μπορεις να έχεις περίοδο σχεδόν από την αρχή, ή να μην έχεις και αρκετους μήνες μετά που θα αποθηλάσεις, ή  να έρθει η περίοδος ανα πάσα στιγμη και να ξανασταματήσει. Ολα ειναι εξίσου φυσιολογικα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Το 6ειναι απλα ενας αριθμος τα περισσοτερα μωρα θηλαζουν 6μηνες.η μαμα μπορει να αδιαθετησει αν το μωρο κανει αραια γευματα κ κοιμαται 8ωρες το βραδυ

Εμενα εγινε στους 4,5 κ 5,5για την ακριβεια κ μου φανηκε περιεργο γτ θηλαζα τουλ 10φορες τη μερα

Εμένα όμως δεν κάνει αραιά γεύματα, το αντίθετο θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχεις καθολου. Οπως ειπωθηκε υπαρχει ενα ποσοστο που ακομη και με συχνο αποκλειστικο θηλασμο αδιαθετουν νωρις. Αν νιωθεις ανασφαλεια μπορεις να ρωτησεις τον γιατρο σου αλλα να ξερεις οτι δεν υπαρχει κανενα θεμα στον θηλασμο τωρα που αδιαθετησες.

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Εμένα όμως δεν κάνει αραιά γεύματα, το αντίθετο θα έλεγα...

Ακριβως αυτο ειπα κ γω.θηλαζα παρα πολυ συχνα κ μου ηρθε ξαφνικο την πρωτη φορα.ηταν λιγο σπαστικο,αλλα αλλο πρβλμ δ υπηρχε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια επανέρχομαι. Φλεβάτη, Μάρτη, Απρίλη ήρθε κανονικά. Προηγούμενη ημερομηνία περιόδου ήταν 4/4. Τώρα τίποτα. Συμπτώματα περιόδου πάνε κι έρχονται. Είναι φυσιολογικό;

Δε νομίζω να είμαι έγκυος γιατί, ναι μεν έχουμε καθημερινά επαφές αλλά δε γίνεται εξπερμάτιση μέσα μου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια επανέρχομαι. Φλεβάτη, Μάρτη, Απρίλη ήρθε κανονικά. Προηγούμενη ημερομηνία περιόδου ήταν 4/4. Τώρα τίποτα. Συμπτώματα περιόδου πάνε κι έρχονται. Είναι φυσιολογικό;

Δε νομίζω να είμαι έγκυος γιατί, ναι μεν έχουμε καθημερινά επαφές αλλά δε γίνεται εξπερμάτιση μέσα μου

Και ετσι μπορει καμια φορα να τυχει.εαν δεν θες να μεινεις εγκυος πας γυρευοντας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια επανέρχομαι. Φλεβάτη, Μάρτη, Απρίλη ήρθε κανονικά. Προηγούμενη ημερομηνία περιόδου ήταν 4/4. Τώρα τίποτα. Συμπτώματα περιόδου πάνε κι έρχονται. Είναι φυσιολογικό;

Δε νομίζω να είμαι έγκυος γιατί, ναι μεν έχουμε καθημερινά επαφές αλλά δε γίνεται εξπερμάτιση μέσα μου

να κανεις τεστ. εννοειτε οτι μπορει να εισαι εγκυος εχω φιλη που επιασε διδιμμα με αυτον τον τροπο κ τον χρησιμοποιουσε πολλα χρονια!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , ΧρύσαΜ είπε:

Μα βρε κορίτσια δε φεύγει τίποτα απολύτως μέσα. Είμαστε πολύ σίγουροι γι' αυτό. Κι από την άλλη δεν έχω συμπτώματα εγκυμοσύνης.

να κανεις τεστ. με το που μπει μεσα ο αντρας αφηνει υγρα πολλες φορες αυτα περιεχουν κ σπερμα. 

τωρα εισαι σε πολυ γονιμη περιοδο κ ειναι πολυ πιθανο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ, δε διαφωνώ με αυτά που λέτε!

Απλά αναρωτιέμαι, δε θα είχα συμπτώματα; εχω μείνει δυο φορές έγκυος και τις δυο είχα κάποια συμπτώματα. Τώρα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα τεστακι να βεβαιωθεις, δεν χρειαζεται να εχεις συμπτωματα, καθε εγκυμοσυνη ακομη και στην ιδια γυναικα ειναι διαφορετικη. Αν ειναι αρνητικο τοτε πιθανοτατα ειναι απο τον θηλασμο. Εγω περασα καποια σκαμπανεβασματα στον κυκλο και ανα διαστηματα ηταν αρκετα σταθερος. Εδω και καποιους μηνες ειδικα ερχεται ρολοϊ. Με τον καιρο θα στρωσει και ο δικος σου κυκλος, οι ορμονες του θηλασμου "παλευουν" με τις ορμονες της γονιμοτητας και γι'αυτο δεν υπαρχει σταθεροτητα.

 

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας εχω γεννήσει πριν 9 μηνες κ δεν μου έχει έρθει περιοδος μαλλον εξ αιτίας του αποκλειστικου θηλασμού. Το θέμα είναι ότι βλέπω σχεδόν καθε μήνα  ελαχιστες σταγονες αιματος ή  ροζ υγρό οι οποίες δεν διαρκούν πανω απο ένα απόγευμα. Είναι αυτό περίοδος;;; 

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως ναι.Συνηθως δεν έρχεται καθόλου,σε άλλες αυτό το ελάχιστο που βλέπεις και σε άλλες έρχεται κανονικά.Ρωτησε και το γυναικολόγο σου για να σαι σίγουρη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γειά σας κορίτσια κανω κατάχρηση του ποστ γΙτι δεν βρηκα κατι παρόμοιο. 

Θηλαζω μαζι με στερεές τροφές η μπέμπα 10 μηνών εγω αδιαθέτησα στις 26-30 Οκτωβρίου και ως τωρα δεν μου ήρθε ξανα περίοδος... επαφές δεν εχω με τον αντρα μου ιδιαίτερα μετα την γέννα, εκείνο το διαστημα ως τωρα φεν ειχα, λετε ορμονικο;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pegodou είπε:

γειά σας κορίτσια κανω κατάχρηση του ποστ γΙτι δεν βρηκα κατι παρόμοιο. 

Θηλαζω μαζι με στερεές τροφές η μπέμπα 10 μηνών εγω αδιαθέτησα στις 26-30 Οκτωβρίου και ως τωρα δεν μου ήρθε ξανα περίοδος... επαφές δεν εχω με τον αντρα μου ιδιαίτερα μετα την γέννα, εκείνο το διαστημα ως τωρα φεν ειχα, λετε ορμονικο;; 

Μπορει να μην είναι σταθερή η περίοδος από την αρχή, η να έχεις μεγάλο κύκλο, η αν θηλαζει κάποιο μήνα παραπάνω να ξερυθμιστει παλι

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Μπορει να μην είναι σταθερή η περίοδος από την αρχή, η να έχεις μεγάλο κύκλο, η αν θηλαζει κάποιο μήνα παραπάνω να ξερυθμιστει παλι

 

συνεχίζουμε τον θηλασμό ναι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...