Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός και περίοδος


Recommended Posts

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις...:D ελπιζω να ειναι φυσιολογικη η καθυστερηση γιατι ειναι νωρις ακομη για δευτερο μωρακι!!!!νινα-νανα δεν θελω να αποθηλασω ακομη...τρελαινομαι για τον θηλασμο αλλα αναγκαστηκα πρωι βραδυ παει λογω στερεων τροφων.7-9 γαλα 10-12 εχω φρουτα μεσημεριανο σουπα η κρεας η κοτοπουλο απογευματινο κρεμουλα και βραδυ γαλα και αν μου ξαναζητησει εννοειτε τα μεσανυχτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις...:D ελπιζω να ειναι φυσιολογικη η καθυστερηση γιατι ειναι νωρις ακομη για δευτερο μωρακι!!!!νινα-νανα δεν θελω να αποθηλασω ακομη...τρελαινομαι για τον θηλασμο αλλα αναγκαστηκα πρωι βραδυ παει λογω στερεων τροφων.7-9 γαλα 10-12 εχω φρουτα μεσημεριανο σουπα η κρεας η κοτοπουλο απογευματινο κρεμουλα και βραδυ γαλα και αν μου ξαναζητησει εννοειτε τα μεσανυχτα...

 

Βασικά υπάρχουν κάποια θέματα:

1. Ενα πολυ μικρο ποσοστό γυναικών μπορεί να συντηρήσει γαλουχια με 2 θηλασμούς. Ναι μεν ο οργανισμός συνηθίζει να παράγει γάλα για αυτές τις 2 φορές αλλα η πορεία παραγωγής ειναι φθίνουσα γιατι το σώμα μπαίνει σε κατάσταση αποθηλασμου. Οι ορμονες οσο απομακρυνεσαι απο τον τοκετό δεν ειναι υπέρ σου και ο εγκέφαλος παίρνει μήνυμα οτι το μωρο δεν χρειάζεται πολυ γάλα οπότε μειώνεται η παραγωγη. Ετσι οδηγείται η μαμα σε αποθηλασμό όχι γιατι δεν παράγεται γάλα αλλα κυρίως γιατι το μωρο λογω μειωμένης παραγωγής χάνει το ενδιαφέρον του για το στήθος.

2. Το μωρο χρειάζεται το ελάχιστο 500μλ γάλα για το δεύτερο εξάμηνο ζωής του. Κανένα μωρο, όποια ηλικία κι αν έχει, δεν μπορει να βγάλει 250μλ απο το στήθος της μαμάς του με ενα θηλασμο. Το πολυ να λάβει 100-150μλ (αν η μαμα έχει καλη παραγωγη και αυξημένη ροη καθώς ενα παιδι 7 μηνών δεν ειναι ενα νεογέννητο που θα κάτσει συγκεντρωμένο να θηλασει με τις ώρες). Ετσι θα λάβει το πολυ 250μλ με 2 θηλασμούς οπότε χρειάζονται τουλαχιστον 4-5 γι αυτα τα 500μλ. Ειναι σαν να "υποσιτιζεται" στο θέμα γάλα.

3. Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας τονίζει τη σημασία του μητρικου γάλακτος για το δεύτερο εξάμηνο. Συγκεκριμένα παραμένει η κυρια τροφη του μωρού κι οι στερεές τροφές ειναι συμπληρωματικές του θηλασμου. Απαραίτητες αλλα συμπληρωματικές κι όχι η κυρια τροφη του. Αυτο σημαίνει οτι στο μωρο πρέπει να δίνεται η δυνατότητα να θηλαζει οπως και πριν τις στερεές.

4. Οι κρεμες εμπορίου εκτός απο τροφη-κονσέρβα έχουν ζάχαρη (κι άλλες τεχνιτές βλαβερές ουσίες). Ειναι ενα junk food για μωρα. Ακόμα κι εγω δεν θα τις ετρωγα γιατι τις θεωρω βλαβερές. Εκτός απο ζάχαρη έχουν και αγελαδινό γάλα το οποίο δεν ειναι ούτε απαραίτητο αλλα ούτε και η καλύτερη επιλογή για ενα παιδι που θηλαζει. Έχεις προστατέψει 7 μηνες το παιδι σου απο τους κινδύνους του ξένου γάλακτος, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το εκθέσεις ξαφνικά στους κινδύνους της αλλεργιογόνου αγελαδινης πρωτεΐνης (νούμερο 1 αλλεργιογονο γι αυτές τις ηλικίες). Απο κανέναν επίσημο φορέα υγείας δεν προτείνονται ως τροφη για μωρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κ καλό μήνα!!!!μπορεί γιατί αλλάζεις ακόμα.εγώ εχω ένα γιο 5,5 μηνών,τον θηλαζα μέχρι κ πριν ένα μήνα κ το σταμάτησα γιατί είχα θέμα με αλλεργία στην πρωτεϊνη του γάλακτος αλλά περίοδο δεν εχω δει ακόμα παρ'όλο δηλ που εχω σταματήσει τον θηλασμό .
:P:p:p:p:p:p

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δίκιο έχει η Νina - nana με τις τροφές. Προσοχή μην πέφτετε στην παγίδα των παιδιάτρων που ως επί το πλείστον παρακολουθούν μωρά που δεν θηλάζουν και δίνουν τις συγκεκριμένες οδηγίες για τις στερεές τροφές με σκοπό να αντικαταστήσουν γεύματα από το ξένο γάλα που επιβαρύνει τα νεφρά των μωρών και άλλα πολλά.

Επί του θέματος, εγώ έβλεπα συχνά περίοδο (15-20 μέρες κύκλο) και με διάρκεια, από την ημέρα που σαράντισα, με αποκλειστικό θηλασμό και πολλούς θηλασμούς την ημέρα (10-12) και ξαφνικά στους 4 μήνες γιοκ. Έκανα χορειακή γιατί είμαι και κουνέλα, αλλά ευτυχώς αρνητική. Από τότε δεν ξαναείδα, η μπέμπα είναι 6,5 μηνών και θηλάζουμε το ίδιο με ένα μικρής ποσότητας γεύμα από φρούτα και βρώμη (50ml περίπου) και ακόμα τίποτα, τώρα να βγήκε λάθος η χορειακή??? Δεν νομίζω.....θα κλώτσαγιε πια:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

ο γιος μου είναι σχεδόν 6 μηνών και τον θηλάζω αποκλειστικά. Μέχρι τώρα, αν εξαιρέσουμε τα λόχεια,δε μου'χει έρθει περιόδος καμία φορά. Εδώ και μια βδομάδα όμως, νιώθω πόνους περιόδου χαμηλά στην κοιλιά, κάθε μέρα. Αυτό αποτελεί προμήνυμα ότι θα μου'ρθει σύντομα περίοδος ή όχι;

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κοριτσια καλησπέρα!Χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Πόσο καιρο μετα τη γεννα σας ηρθε περιοδος;; Θηλαζω αποκλειστικα εδω και 4 μηνες και ακομα δεν εχω αδιαθετησει. Τις τελευταιες μερες ομως εχω αρκετα υγρα και πονους χαμηλα στην κοιλια. Λετε να ερχεται η περιοδος ή να ειναι κατι αλλο; Και οταν τελικα αδιαθετησατε πονουσατε περισσοτερο;;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα!Χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Πόσο καιρο μετα τη γεννα σας ηρθε περιοδος;; Θηλαζω αποκλειστικα εδω και 4 μηνες και ακομα δεν εχω αδιαθετησει. Τις τελευταιες μερες ομως εχω αρκετα υγρα και πονους χαμηλα στην κοιλια. Λετε να ερχεται η περιοδος ή να ειναι κατι αλλο; Και οταν τελικα αδιαθετησατε πονουσατε περισσοτερο;;

 

Καλησπερα! Εγω θηλαζω εδω και 7 κ 1/2 μηνες και ακομη δεν εχω αδιαθετησει! Ο γυναικολογος μου το βρισκει φυσιολογικο απο την στιγμη που θηλαζω. Απο οσο ξερω εχει να κανει και με την συχνοτητα των θηλασμων. Οταν θα μπουν οι στερεες δηλαδη και δεν πινει τοσο πολυ γαλα λογικα θα ερθει ( αν δεν υπαρχει καποιος αλλος λογος ιατρικος φυσικα). Ο μικρος μου τρωει στερεες αλλα μικρες ποσοτητες και ετσι θηλαζει αρκετα. Εχω και εγω κατι περιεργα πονακια αυτες τις μερες και ετσι λεω να παω στο γυναικολογο να μου διαλευκανει το τοπιο. Η μαμα μου παντως μου εχει πει οτι πονουσε λιγοτερο μετα τον τοκετο! Μακαρι και εμεις! Ελπιζω να σε βοηθησα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικο να καθυστερεί η περιοδος οσο θηλαζεις αποκλειστικα. Οταν τελικα έρθει δεν θα πονάς περισσότερο, πολλές γυναίκες δεν πονούν καθόλου οταν τελικα επιστρέφει η περιοδος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου ήρθε στους 9 μήνες, δηλαδή λίγο μετά αφού σταμάτησα να θηλάζω. Δεν είδα διαφορά μετά σε σχέση με τον πόνο. Απλώς μια χαρά είχα βολευτεί 18 μήνες:roll:

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα κορίτσια! Εδώ και 4μισή μήνες θηλάζω αποκλειστικά το αγοράκι μου αλλά εδώ και λίγες ημέρες νιώθω πόνους περιόδου! Φοβάμαι μήπως μειωθεί το γάλα! Τι μπορώ να κάνω? Δεν θα ήθελα με τίποτα να σταματήσει ο θηλασμός!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εδώ και 4μισή μήνες θηλάζω αποκλειστικά το αγοράκι μου αλλά εδώ και λίγες ημέρες νιώθω πόνους περιόδου! Φοβάμαι μήπως μειωθεί το γάλα! Τι μπορώ να κάνω? Δεν θα ήθελα με τίποτα να σταματήσει ο θηλασμός!

 

Μπορει να μην ερθει η να κανεις ωορρηξια.μην ανησυχεις.οσο ο μικρος θηλαζει ανεμποδιστα δε θα μειωθει το γαλα.μπορει να εχει λιγο πιο αργη ροη στην αρχη.θηλζεις οποτε κ οσο θελει ο μικρος κ ολα θα πανε καλα.εγω αδιαθετησα στους 5,5μηνες αποκλειστικου θηλασμου κ συνεχισαμε κανονικα για πολυ ακομη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εδώ και 4μισή μήνες θηλάζω αποκλειστικά το αγοράκι μου αλλά εδώ και λίγες ημέρες νιώθω πόνους περιόδου! Φοβάμαι μήπως μειωθεί το γάλα! Τι μπορώ να κάνω? Δεν θα ήθελα με τίποτα να σταματήσει ο θηλασμός!

 

Συνέχισε οτι έκανες ασχέτως περιόδου. Το πολυ πολυ να παρατηρήσεις καποιες διάφορες τις μέρες πριν την περίοδο ή κατα τη διάρκεια στον τροπο που θηλαζει το μωρό.

Εχεις αλλάξει κατι στον τροπο θηλασμού ή τον εχεις μειώσει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν σας ξεκινησε η περιοδος μετα τη γεννα, ενω θηλαζατε, σας ηρθε κανονικα? Μου εχει ερθει μια φορα περιοδος οταν ειχαμε μπει στις τροφες , αλλα εχουν περασει αρκετες ημερες απο τοτε και δεν μου εχει ξαναερθει.

Βεβαια σε αυτο το διαστημα, επειδη επινα μπυρα , μου ειχε αυξηθει το γαλα και σκεφτομαι μηπως αυτο επηρεασε την περιοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια οταν σας ξεκινησε η περιοδος μετα τη γεννα, ενω θηλαζατε, σας ηρθε κανονικα? Μου εχει ερθει μια φορα περιοδος οταν ειχαμε μπει στις τροφες , αλλα εχουν περασει αρκετες ημερες απο τοτε και δεν μου εχει ξαναερθει.

Βεβαια σε αυτο το διαστημα, επειδη επινα μπυρα , μου ειχε αυξηθει το γαλα και σκεφτομαι μηπως αυτο επηρεασε την περιοδο.

 

Εμενα ηρθε κανονικα.κ μεσα σε ενα χρονο σταθεροποιηθηκε κ εγινε πιο καλος ο κυκλος κ απο πριν

Αν ομως θηλαζεις αρκετα η περισσοτερο αυτες τι μερες μπορει ναμην ειναι σταθερη

Ποσες μερεςεχουν περασει;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν σας ξεκινησε η περιοδος μετα τη γεννα, ενω θηλαζατε, σας ηρθε κανονικα? Μου εχει ερθει μια φορα περιοδος οταν ειχαμε μπει στις τροφες , αλλα εχουν περασει αρκετες ημερες απο τοτε και δεν μου εχει ξαναερθει.

Βεβαια σε αυτο το διαστημα, επειδη επινα μπυρα , μου ειχε αυξηθει το γαλα και σκεφτομαι μηπως αυτο επηρεασε την περιοδο.

 

Μην ανησυχεις.εμενα η περιοδος μου έρχεται καθε 2 μηνες.αλλη φιλη μου που γεννησαμε σχεδον μαζι της έρχεται καθε μηνα...σε αλλες μπορει να ερθει στους 8 μηνες.αναλογως.

Oλα γινονται για καποιο λογο... :P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βρε κορίτσια 11,5 μηνών κοντεύει ή μικρούλα μου και περίοδο δεν έχω δει...κι αυτό νορμαλ είναι??θηλαζω αποκλειστικά προφανώς.

 

Ναι.το εχω ακουσει αρκετες φορες.φανταζομαι θηλαζει πολυ.οχι πρωι-βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βρε κορίτσια 11,5 μηνών κοντεύει ή μικρούλα μου και περίοδο δεν έχω δει...κι αυτό νορμαλ είναι??θηλαζω αποκλειστικά προφανώς.

 

Ναι νορμαλ ειναι.:)

Oλα γινονται για καποιο λογο... :P

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ηρθε κανονικα.κ μεσα σε ενα χρονο σταθεροποιηθηκε κ εγινε πιο καλος ο κυκλος κ απο πριν

Αν ομως θηλαζεις αρκετα η περισσοτερο αυτες τι μερες μπορει ναμην ειναι σταθερη

Ποσες μερεςεχουν περασει;

 

Περιπου 2 μηνες.

Αλλα αφου συμβαινει και σε αλλες μαλλον ειναι φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ανοίγω πάλι το θέμα γιατί με απασχολεί πολύ.

Γέννησα 9/10/17. Στην αρχή δε θήλαζα σχεδόν καθόλου τον πρώτο μήνα, ενώ από εκεί κι έπειτα θηλάζω αποκλειστικά σχεδόν. Δηλαδή θα δώσω ένα μπουκαλι τη μέρα όταν χρειάζεται να λειψω από το σπίτι.

Όταν τέλειωσαν τα αίματα της γέννας μου ήρθε περίοδος. Τον επόμενο μήνα είχα λίγα ροζ στο σκούπισμα και ο γυναικολόγος μου είπε ότι ο οργανισμός θέλει να αδιαθετήσει αλλά οι ορμόνες του θηλασμού δεν τον αφήνουν. Τόσο καιρό είχε ξεγνοιάσει, σήμερα όμως είδα πολύ καφέ αίμα στο εσώρουχό μου και μετά σκούρο κόκκινο. Γίνεται να μου ήρθε περίοδος;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Ανοίγω πάλι το θέμα γιατί με απασχολεί πολύ.

Γέννησα 9/10/17. Στην αρχή δε θήλαζα σχεδόν καθόλου τον πρώτο μήνα, ενώ από εκεί κι έπειτα θηλάζω αποκλειστικά σχεδόν. Δηλαδή θα δώσω ένα μπουκαλι τη μέρα όταν χρειάζεται να λειψω από το σπίτι.

Όταν τέλειωσαν τα αίματα της γέννας μου ήρθε περίοδος. Τον επόμενο μήνα είχα λίγα ροζ στο σκούπισμα και ο γυναικολόγος μου είπε ότι ο οργανισμός θέλει να αδιαθετήσει αλλά οι ορμόνες του θηλασμού δεν τον αφήνουν. Τόσο καιρό είχε ξεγνοιάσει, σήμερα όμως είδα πολύ καφέ αίμα στο εσώρουχό μου και μετά σκούρο κόκκινο. Γίνεται να μου ήρθε περίοδος;;

Γίνεται, συμβαίνει σε αρκετές θηλάζουσες, ειδικά αν δεν τρώει το μωρό το βράδυ. Πάρε κ το γιατρό σου κ αν έχεις αμφιβολίες πήγαινε να σε εξετάσει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Lenia16 είπε:

Γίνεται, συμβαίνει σε αρκετές θηλάζουσες, ειδικά αν δεν τρώει το μωρό το βράδυ. Πάρε κ το γιατρό σου κ αν έχεις αμφιβολίες πήγαινε να σε εξετάσει.

Ο μικρός τρώει κάθε 2 ώρες όλη τη διάρκεια της μέρας. Έχω φοβηθεί πάρα πολύ γιατί 2 μαμάδες που ρώτησα μου είπαν ότι όσο θηλάζουβ δεν έχουν περίοδο. Το ίδιο ειδα και στο ίντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...