Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιπιλα σε μικρο .Ποτε??


Recommended Posts

Taskot μου βλέπω ότι αγχώνεσαι γενικώς έτσι όπως είμουν και γω. Άκου να δεις τώρα, αφού είναι ήδη 7μιση μηνών (τόσο είναι έτσι??) άρχισε να την πλένεις πλέον με νεράκι μπόλικο κατά τη διάρκεια της μέρας και να τη βράζεις μόνο πρωί βράδυ. Αυτό άρχισα να κάνω και γω σε τέτοια φάση και μετά τον 11ο μήνα κατάργησα και την αποστήρωση λόγω διακοπών (δεν είναι δικαιολογία βέβαια αυτό). Εξάλλου δεν άρχισες να το καθίζεις κάτω για να προσπαθεί να μπουσουλίσει? Ε κάποια στιγμή θα πέσει η πιπίλα και από μόνο του θα την πιάσει και να τη βάλει στο στόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αποστειρωμένο νερό εννοείς βρασμένο και ας έχει κρυώσει?

 

ναι αυτο εννοω εγω το αφηνα μεσα στον βραστηρα τον ανοξειδωτο

 

Taskot μου βλέπω ότι αγχώνεσαι γενικώς έτσι όπως είμουν και γω. Άκου να δεις τώρα, αφού είναι ήδη 7μιση μηνών (τόσο είναι έτσι??) άρχισε να την πλένεις πλέον με νεράκι μπόλικο κατά τη διάρκεια της μέρας και να τη βράζεις μόνο πρωί βράδυ. Αυτό άρχισα να κάνω και γω σε τέτοια φάση και μετά τον 11ο μήνα κατάργησα και την αποστήρωση λόγω διακοπών (δεν είναι δικαιολογία βέβαια αυτό). Εξάλλου δεν άρχισες να το καθίζεις κάτω για να προσπαθεί να μπουσουλίσει? Ε κάποια στιγμή θα πέσει η πιπίλα και από μόνο του θα την πιάσει και να τη βάλει στο στόμα.

 

Καλε...εχεις νινι 7,5 μηνων....

εγω σταματησα τα αποστειρωμενα στους 4 μηνες και μετα οπως λεει και η SKEK μονο μπολικο νεράκι και λιγο προδερμ πιάτων!

 

Link to comment
Share on other sites

6 μηνων πήρε ο δικος μου. πριν αηδιαζε.τωρα την παιρνει στον υπνο και την πεταει μετα. την αποστειρωνα μεχρι και πριν τον χρονο αλλα οχι καθε μερα. οταν ηθελα να την πλυνω απλα χρησιμοποιουσα βρασμενο νερο.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Taskot μου βλέπω ότι αγχώνεσαι γενικώς έτσι όπως είμουν και γω. Άκου να δεις τώρα, αφού είναι ήδη 7μιση μηνών (τόσο είναι έτσι??) άρχισε να την πλένεις πλέον με νεράκι μπόλικο κατά τη διάρκεια της μέρας και να τη βράζεις μόνο πρωί βράδυ. Αυτό άρχισα να κάνω και γω σε τέτοια φάση και μετά τον 11ο μήνα κατάργησα και την αποστήρωση λόγω διακοπών (δεν είναι δικαιολογία βέβαια αυτό). Εξάλλου δεν άρχισες να το καθίζεις κάτω για να προσπαθεί να μπουσουλίσει? Ε κάποια στιγμή θα πέσει η πιπίλα και από μόνο του θα την πιάσει και να τη βάλει στο στόμα.

Το μωρό μου είναι βρεφάκι λίγων ημερών.

Link to comment
Share on other sites

taskot εγώ έδινα στην μικρή πιπίλα από την πρώτη ημέρα που την πήρα σπίτι. Τις έβαζα στον αποστειρωτή όταν έκανα αποστείρωση και στα μπουκάλια της αλλά στη διάρκεια της ημέρας τις έβραζα στο μπρίκι αν έπεφταν κάτω. Πάντως είχα πάρει τουλάχιστον 4-5 για να μην αποστειρώνω συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας την πιπιλα την πηρε κοντα 20 ημερων και την αποστειρωνα συνεχεια..Τωρα που ειναι 4 μηνων και πιπιλαει τα παντα και ακουμπαει τα παντα μονο νερακι και αποστειρωση που και που..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , κ γω απ τις πρώτη μέρα σχεδόν τις έδωσα πίπιλα μάλιστα είχε κ προτίμησεις δεν τις επερνε όλες!Στη άρχη είχα πάρει απ όλες απο μία να έχω κ στην τέλικη μας βόλεψε αύτη που δώσαν δέιγμα νουκ όταν γέννησα!

 

Απο τότε πήρα κάμια δεκάρια κ της άποστείρωνα κάθε πρώι όλα μάζι μπίμπερο πίπιλες θήλες κ τις έβαζα στο κόυτάκι μόλις τέλειωναν οι κάθαρες τις άποστείρωνα κάτα την διαρκεια της μέρας κ μέτα ξάνα όλα μάζι το βράδι !!!!

Τώρα που είναι έξι μήνων συνεχιζω κ τα άποστειρωνω άπλα έχω πάρει άρκετες πίπιλες για να μην βάζω άποστείρωση πχ για 2-3 πιπίλες μόνο!

 

¨Ολο λέω ότι θα στάματησω την άποστειρωση άλλα μέτα με πίανει η μικροβιοφοβια μου κ να το άναλλαβω !!!!

Ξέρω ξέρω εχω χάζεψει τέλειως!Μια τρέλη χάζομαμα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μπουμπου μου ειναι τριων μηνων και κατι... πιπιλα επιασε σχεδον μολις ηρθαμε σπιτι. ο παιδιατρος ποσο καιρο σου ειπε να τα αποστειρωνεις? αποτι ξερω και μου ειπε η δικη μας γιατρος τα μπιμπερο αποστειρωνονται μεχρι να αρχισει το φαγητο κι αυτο γιατι το εντερο του μωρου δεν ειναι ετοιμο να δεχτει μικροβια και υπαρχει κινδυνος γαστρενεριτιδας... εσενα ειδικα που ειναι τοσο μικρουλι και δεν εχει αρχισει καν τα εμβολια καλο θα ηταν να τα αποστειρωνεις συνεχεια... κι οχι να τα ξεπλενεις με βραστο νερο γιατι λενε πως αν αποστειρωνεις χωρις ηλεκτρικο αποστειρωτη (σε κατσαρολα δηλαδη) πρεπει να τα εχεις μεσα τα σκευη τουλαχιστον 5 λεπτα μετα που αρχιζει να κοχλακιζει το νερο. και αν θελεις εμενα η γιατρος μου ειπε μετα την αποστειρωση να τα βαζω στο ψυγειο, διατηρουνται 24 ωρες αποστειρωμενα... αυτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

καλησπερας σας , έχω ένα μωράκι 2 μηνών προωρακι , θηλάζω 2 μήνες και τώρα που έχουν κορυφωθεί οι κολικοι , αρχίζουμε να δοκιμάζουμε την πιπίλα .. το ερώτημα μου είναι , αφού τις αποστειρώσω και τις φυλάξω στο ψυγείο , όταν θέλω να τη χρησιμοποίησω πως την ζεσταίνω λίγο χωρίς να την ξεαποστειρωσω  πριν τη δώσω στο παιδί ; 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2022 at 9:42 ΜΜ, theodosiaaetou είπε:

καλησπερας σας , έχω ένα μωράκι 2 μηνών προωρακι , θηλάζω 2 μήνες και τώρα που έχουν κορυφωθεί οι κολικοι , αρχίζουμε να δοκιμάζουμε την πιπίλα .. το ερώτημα μου είναι , αφού τις αποστειρώσω και τις φυλάξω στο ψυγείο , όταν θέλω να τη χρησιμοποίησω πως την ζεσταίνω λίγο χωρίς να την ξεαποστειρωσω  πριν τη δώσω στο παιδί ; 

Καλησπέρα προσπάθησα να χρησιμοποιήσω στη μικρή μου πιπίλα στις αρχές, αν και δε πήρε μετά, από όσο θυμάμαι αποστειρωνα και τη θήκη της πιπίλας και μετά τις έβαζα εκεί. Δηλαδή δεν της έβαζα ψυγείο καθόλου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...