Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικροί βιγκαν (χορτοφάγοι) - τι τα ταίζετε?


Recommended Posts

Γεια σου gogok

 

μπορεί κανείς να ισχυριστεί ότι είμαστε εκτός θεματος, αλλά γράφεις τόσο ωραία τον προβληματισμό σου που αποφάσισα να βγω και γω λίγο εκτός.

 

"Εγώ πάντως είμαι της άποψης ότι η ισορροπημένη διατροφή είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από την θρησκεία."

 

H ισορροπημένη διατροφή δεν έχει να κάνει με το είδος του φαγητού, αλλά με τα συστατικά που παίρνει κανείς από αυτά που τρώει.

 

Δηλαδή, δεν είναι απαραίτητο να τρως συκώτι μωρού αγελάδας για να πάρεις σίδηρο. Είναι όμως απαραίτητο να παιρνεις σιδηρο με τη διατροφή σου. Και ευτυχώς υπάρχουν πολλές εναλλακτικές πηγές σιδήρου, μη ζωικές.

 

Με λίγα λόγια, η ισορροπημένη διατροφή δεν ειναι ασύμβατη (ευτυχώς) με την ηθική τοποθέτηση που θεωρεί ότι τα ζώα αξίζουν να ζήσουν τη ζωή τους και να πεθάνουν απο φυσικό θάνατο.

 

Μπορεί ένα παιδί να αλλάξει την θρησκεία του όταν μεγαλώσει(για παράδειγμα ο αδερφός μου βαπτίστηκε κανονικά αλλά πλέον είναι άθεος) και δεν νομίζω να έχει επηρεάσει η θρησκεία την υγεία του ούτε στο ελάχιστο. Η διατροφή όμως;; Αν κάποια στιγμή μεγαλώνοντας αποφασίσει να αλλάξει διατροφή ίσως μέχρι τότε να έχει επηρεαστεί κατά έναν βαθμό ο οργανισμός του.

 

Αν κάνεις σωστή διατροφή, είτε περιέχει ζωικά είτε όχι, δεν θα έχεις αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία του παιδιού σου.

 

Το καταλαβαίνω όμως είναι τρόπος ζωής για εσάς και θέλετε και τα παιδιά σας να είναι το ίδιο με σας και να πω εντάξει για το κρέας αλλά να μην τρώει ένα παιδί ούτε γαλακτοκομικά αλλά ούτε και ψάρι;;

 

Τι νομίζεις ότι σου προσφέρει το ψάρι και τα γαλακτοκομικά που δεν μπορείς να τα πάρεις από φυτικές πηγές; (βλεπω κανεις έκπτωση στο κρεας - υποθετω ότι υπονοείς ότι δεν είναι αναντικατάστατο :D).

 

Δηλαδή όλες αυτές οι τροφές δεν προσφέρουν τίποτα στον ανθρώπινο οργανισμό και μάλιστα σ'ένα παιδί που αναπτύσσεται;; Δεν είμαι διατροφολόγος αλλά πιστεύω ότι όλες οι τροφές προσφέρουν κάτι και το κρέας είναι ωφέλιμο και τα γαλακτοκομικά αλλά και τα ψάρια.

 

Όλες οι τροφές προσφέρουν κάτι - αυτό δεν σημαίνει οτι είναι οι μοναδικές που προσφέρουν τα συγκεκριμένα θρεπτικά συστατικά.

 

Και όσο γι'αυτό που λέτε ότι επιβάλλουμε στα παιδιά μας να τρώνε όλα αυτά επειδή εμείς το θεωρούμε καλύτερα το ίδιο ισχύει και για εσάς τους χορτοφάγους που αντίστοιχα στερείτε απ'τα παιδιά σας πολλές τροφές επειδή εσείς το θεωρείτε καλύτερο.

 

Ναι, κάθε γονιός κάνει τις επιλογές του. Μέσα στις επιλογές του είναι και το τί θα "στερήσει" από τα παιδιά του. Κάποιος μπορεί να του στερεί τα μαυρομάτικα φασόλια, τα ρεβύθια, και τον ηλιόσπορο, κάποιος άλλος μπορεί να στερεί το κρέας, το γάλα, και τα ψάρια. de gustibus non est disputandum.

 

Αναγνωρίζω ότι το σύνολο των τροφών που μπορεί δυνητικά να φάει ένας κρεοφάγος είναι μεγαλύτερο από το συνολο των τροφών που μπορεί να φάει ένας vegan. Όμως στην πράξη φαίνεται ότι οι vegans έχουν μεγαλύτερη ποικιλια στο εβδομαδιαίο τους ρεπερτόριο! (θα επανέλθω σε αυτό το σημείο αργότερα!)

 

Επίσης κάπου διάβασα ότι πρέπει να αφήσουμε τα παιδιά να αποφασίζουν μόνα τους, ούτε και αυτό το θεωρώ λογικό...το παιδί είναι παιδί γι'αυτό χρειάζεται μια οικογένεια μέχρι να ενηλικιωθεί, για να του προσφέρει υλικά και πνευματικά αγαθά και όχι μόνο. Επιλέγουμε εμείς τις τροφές που θεωρούμε καλύτερες αλλά και άλλα πολλά αν μπορούσαν από μόνα τους τότε μόλις γεννιόντουσαν θα νοίκιαζαν ένα σπίτι και θα ζούσαν ελεύθερα :D.

 

Επιλέγουμε σχεδον τα πάντα για τα παιδιά μας. Όσοι είμαστε vegan έχουμε επιλέξει και το σεβασμό στη ζωή κάθε ζώου, είτε η κοινωνία μας το θεωρεί φαγώσιμο, είτε όχι.

 

Φιλικά,

zeezelle

 

Το κρέας δεν το ανέφερα επειδή γνωρίζω ότι κάποιοι χορτοφάγοι δεν το τρώνε επειδή σέβονται την ζωή του ζώου, έχω γνωρίσει και κάποιους που δεν το τρώνε επειδή απλά δεν τους αρέσει. Βέβαια για τον ίδιο λόγο δεν θα έπρεπε να είχα αναφέρει ούτε το ψάρι αλλά δεν το σκέφτηκα εκείνη την στιγμή. Παραδέχομαι ότι σίγουρα θα το έχετε ψάξει πολύ το θέμα διατροφή και θα ξέρετε τι ακριβώς πρέπει να τρώτε για να είστε απόλυτα υγιείς. Απλά μια απορία, το δέχομαι αυτό που αναφέρεις για τον σεβασμό στην ζωή των ζώων και καταλαβαίνω γιατί δεν τρώτε κανένα ζώο αλλά μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί απορρίπτετε και τα γαλακτοκομικά;

Φιλικά

Γωγώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα γαλακτοκομικά εμπεριέχουν πολυ πόνο για τα ζώα. Οι μητέρες δεν γνωρίζουν ποτέ τα μωρά τους κ τα μωρα οδηγουνται στο σφαγείο ωστε να μην καταναλωνουν το γαλα το οποιο προκαλεσε η γεννησή τους. Τραγική ζωή, αργη κ με πολλαπλες εγκυμοσυνες για τη μανα και συντομη χωρις τη μανα για τα μωρα.

 

Γαλα χωρις γεννα δεν δημιουργειται, οπως σε ολα τα θηλαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα! Είμαι εδώ και 20 χρόνια χορτοφάγος ή μάλλον θα έπρεπε να πω μη-κρεοφάγος. Ο άντρας μου τρώει κρέας και έχουμε μια κόρη 4,5 χρονών. Δεν ξέρω πότε θα καταφέρω να περάσω στο επόμενο βήμα, να γίνω vegan, είναι κάτι που επιδιώκω πάντως.

Τη μεγαλώσαμε προσφέροντάς της και κρέας αλλά ποσότητες που εγώ θεώρησα λογικές και όταν το αρνούνταν δεν επέμενα.

 

Σχετικά με το γάλα, πρέπει να πω πως οι άνθρωποι είναι φτιαγμένοι για να θηλάζουν, μέχρι να είναι σε θέση να βρουν και να καταναλώσουν μόνοι τους τροφή. Μόλις φτάσουν σε αυτό τοσημείο δεν χρειάζεται πλέον να καταναλώνουν γάλα, ούτε της μητέρας τους ούτε κάποοιυ άλλου ζώου. Αυτό είναι στην ηλικία από 4 ως 7 χρονών για τους ανθρώπους! Θήλασα την κόρη μου 3,5 χρόνια και χαίρομαι τόσο γιατί πρόσφερα στο παιδί αυτό που χρειαζόταν πραγματικά όσο και γιατί λιγότερα ζώα υπέφεραν, και η βιομηχανία γάλακτος κέρδισε από το παιδί μου λιγότερα.

 

Εδώ πρέπει να πω πως ισχύει το εξής παράδοξο: από τη μία τα περισσότερα μωρά πίνουν το γάλα της αγελάδας αντί της μητέρας τους, και από την άλλη και τα μοσχαράκια ακόμα δεν πίνουν το μητρικό γάλα, αλλά μετά από ένα 24ωρο τους δίνουν με ειδική συσκευή ένα υποκατάσταστο που περιέχει αγελαδινό γάλα σε σκόνη...

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα γαλακτοκομικά εμπεριέχουν πολυ πόνο για τα ζώα. Οι μητέρες δεν γνωρίζουν ποτέ τα μωρά τους κ τα μωρα οδηγουνται στο σφαγείο ωστε να μην καταναλωνουν το γαλα το οποιο προκαλεσε η γεννησή τους. Τραγική ζωή, αργη κ με πολλαπλες εγκυμοσυνες για τη μανα και συντομη χωρις τη μανα για τα μωρα.

 

Γαλα χωρις γεννα δεν δημιουργειται, οπως σε ολα τα θηλαστικα.

 

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα, εκτός από το τελευταίο. Υπάρχουν τροποι πρόκλησης γαλουχίας και για τον άνθρωπο και γιατα ζώα, χωρίς γέννα. Στην κτηνοτροφία οι μέθοδοι χρησιμοποιούνται χρόνια και εφαρμόζονται και από γυναίκες που επιθυμούν να επαναφέρουν τη γαλουχία από το μηδέν.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

evi155,

 

γνώριζα ότι η πρόκληση γαλουχίας χωρίς τοκετό είναι εφικτή στον άνθρωπο. έχω διαβάσει ότι υπάρχει σχετικό πρωτόκολλο που πρέπει να ακολουθεί κανείς (π.χ. Χ θηλαστικές κινήσεις ανά ώρα, κάθε Υ ώρες κλπ).

 

Μια που το ανέφερες, φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για τα μη ανθρώπινα θηλαστικά. Άρα κυριολεκτώντας, έχεις δίκιο.

 

Όμως έχω την αίσθηση ότι η πιο αποτελεσματική μέθοδος είναι η εγκυμοσύνη-τοκετός, και η βιομηχανία γάλακτος εξ ορισμού επιλέγει τις πιο αποτελεσματικές μεθόδους, όπως και κάθε βιομηχανία. Αλλιώς πώς να εξηγηθεί ότι 25% των αγελάδων που οδηγούνται στο σφαγείο είναι έγκυες; οπως αναφέρεται στα ακόλουθα

http://www.all-creatures.org/articles/ar-pregnancy.html

http://www.fao.org/docrep/v1650t/v1650t0g.htm

 

τραγικές καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

evi155,

 

γνώριζα ότι η πρόκληση γαλουχίας χωρίς τοκετό είναι εφικτή στον άνθρωπο. έχω διαβάσει ότι υπάρχει σχετικό πρωτόκολλο που πρέπει να ακολουθεί κανείς (π.χ. Χ θηλαστικές κινήσεις ανά ώρα, κάθε Υ ώρες κλπ).

 

Μια που το ανέφερες, φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για τα μη ανθρώπινα θηλαστικά. Άρα κυριολεκτώντας, έχεις δίκιο.

 

Όμως έχω την αίσθηση ότι η πιο αποτελεσματική μέθοδος είναι η εγκυμοσύνη-τοκετός, και η βιομηχανία γάλακτος εξ ορισμού επιλέγει τις πιο αποτελεσματικές μεθόδους, όπως και κάθε βιομηχανία. Αλλιώς πώς να εξηγηθεί ότι 25% των αγελάδων που οδηγούνται στο σφαγείο είναι έγκυες; οπως αναφέρεται στα ακόλουθα

http://www.all-creatures.org/articles/ar-pregnancy.html

http://www.fao.org/docrep/v1650t/v1650t0g.htm

 

τραγικές καταστάσεις...

 

Είναι μια φρίκη που δεν ξέρω πόσα χρόνια θα την θάβει η κοινωνία κάτω από το χαλί...

Η πληροφόρηση υπάρχει, όποιος θέλει τη βλέπει, νομίζω όμως πως οι άνθρωποι δύσκολα αλλάζουν τις απόψεις τους, ακόμα κι αν κάποιος τους δείχνει κατάμουτρα την αλήθεια.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας,

μεταφέρθηκαν κάποιες δημοσιεύσεις εδώ

[http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=132319]

 

Στην περίπτωση που στο θέμα αυτό, μετά απο αυτή την ειδοποίηση , εμφανιστούν νέες δημοσιεύσεις οι οποίες είτε στρέφουν την τροπή της συζήτησης μακριά απο το αρχικό θέμα, είτε απαντούν/συνεχίζουν με κείμενα που αποτελούν σχολιασμό συμπεριφοράς άλλου μέλους ή της διαχείρισης θα επιδέχονται απευθείας και μόνο για αυτό το θέμα, κάρτα πόντων αλλά και προσωρινό αποκλεισμό απο όλες τις συζητήσεις, καθώς θα θεωρηθεί ότι συμβάλλουν στο να μην συνεχιστεί η συζήτηση σε ένα ενδιαφέρον και ενημερωτικό επίπεδο.Διαφορές προσωπικές ανάμεσα στα μέλη, εξαιτίας οποιουδήποτε λόγου

θα πρέπει να λύνονται εκτός του δημόσιου φόρουμ.Στην περίπτωση που στις δημοσιεύσεις που μεταφέρθηκαν στο αρχείο βρίσκεται κάποιο κείμενο αναφορικά με το αρχικό θέμα το οποίο επιθυμείτε να επανατοποθετήσετε, μπορείτε να κάνετε χρήση copy paste (αντιγραφή/επικόλληση) και να πατήσετε "απάντηση" με το επιθυμητό κείμενο - αρκεί να μην παραβαίνει τους κανόνες του φόρουμ, όπως σημειώνεται πιο πάνω.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ωμοφαγικά Τρουφάκια

 

Υλικά:

 

1 ποτήρι χουρμάδες medjool χωρίς τον πυρήνα

1 ποτήρι καρύδια, ή φουντούκια, ή αμυγδαλα, ό,τι προτιμάτε

1/2 ποτήρι κακάο

Προαιρετικά: μια πρέζα βανίλια μαδαγασκάρης

 

Kάνουμε τα καρύδια σκόνη το μούλτι

Προσθέτουμε και τους χουρμάδες και χτυπάμε μέχρι να γίνουν αλοιφή.

Προσθέτουμε το κακάο και τη βανίλια και ανατεύουμε καλά. Πλάθουμε σε μπαλίτσες και... τα τρώμε!

 

διατηρούνται στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χούμους (σούπερ θρεπτικό, και τα παιδάκια το λατρεύουν)

 

200 γρ. ρεβύθια βρασμένα (έχουμε κρατήσει και λίγο από το ζουμί)

200 γρ. ταχίνι

αλάτι

3 σκελίδες σκόρδο λιωμένο

χυμός από 2 λεμόνια

πάπρικα και ελαιόλαδο για γαρνίρισμα

 

Χτυπάμε στο μπλέντερ τα ρεβύθια, μέχρι να γίνουν κ΄ρεμα, προσθέτουμε το ταχίνι, το τριμμένο σκόρδο το λεμόνι λίγο λάδι,και αλάτι. Χτυπάμε το μείγμα μέχρι να γίνει κρέμα, προσθέτουμε λίγο απ'το ζουμί απ'τα ρεβύθια αν χρειάζεται. Γαρνίρουμε με λάδι και παπρικα και του πάει πολύ και η καπνιστή πάπρικα.

 

Τρώγεται με καροτάκια και αγγουράκια, ή πιτούλες. Προτιμώ να καροτάκια σαν πιο υγιεινά.

 

Μπορείτε να βάλετε περισσότερο ή λιγοτερο λεμόνι, ή σκόρδο, ή ταχίνι, ανάλογα πως σας αρέσει καλύτερα. Εγώ για τα παιδιά βάζω ελάχιστον σκόρδο. Μάλλον για την κόρη μου, γιατί στο γιό μου αρέσει, τρώει μέχρι και σκορδαλιά :lol:

Link to comment
Share on other sites

(Αγαπημένα) Cookies Φυστικοβουτύρου

 

Peanut "Better" Cookies (Vive Le Vegan! by Dreena Burton, p. 134)

 

Υλικά για 7-8 μεγάλα μπισκότα:

1 κούπα αλεύρι για όλες τις χρήσεις

1 κ.τ.γ. μπέικιν πάουντερ

1/2 κ.τ.γ. μαγειρική σόδα

2 κ.τ.σ. ακατέργαστη ζάχαρη

1/4 κ.τ.γ. αλάτι

1/2 κούπα + 1-2 κ.τ.σ. φυστικοβούτυρο

1/2 κούπα σιρόπι σφενδάμου

1/4 κ.τ.γ. μελάσα

1 κ.τ.γ. βανίλια

3 κ.τ.σ. λάδι ελαφρύ (σπορέλαιο)

 

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 175C. Σε ένα μπολ, ανακατεύουμε το αλεύρι, το μπέικιν πάουντερ και τη σόδα. Προσθέτουμε τη ζάχαρη και το αλάτι. Σε ένα ξεχωριστό μπολ, αναμειγνύουμε το φυστικοβούτυρο με το σιρόπι, τη μελάσα, τη βανίλια και το λάδι μέχρι να ανακατευτούν καλά. Έπειτα τα προσθέτουμε στο στεγνό μίγμα και φτιάχνουμε τη ζύμη για τα cookies. Πλάθουμε μπαλάκια με το χέρι μας και τα βάζουμε στο ταψί αφού το λαδώσουμε ελαφρώς, και τα πατάμε με το πηρούνι απαλά να γίνουν πλακέ. Ψήνουμε για 11' (όχι παραπάνω γιατί θα ξεραθούν). Αφήνουμε να κρυώσουν πριν τα μετακινήσουμε σε δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Κεφτεδάκια μελιτζάνας

 

Υλικά:

1 μέτρια μελιτζάνα ξεφλουδισμένη & κομμένη σε κομματάκια

1 μικρό κρεμμύδι ψιλοκομμένο

2 σκελίδες σκόρδο λιωμένες

1 κ.τ.σ. ελαιόλαδο

1 κούπα τριμμένη φρυγανιά

1 κ.τ.σ. τριμμένο λιναρόσπορο μέσα σε 1 κ.τ.σ. νερό

1 κ.τ.γ. ρίγανη

1 κ.τ.γ. ψιλοκομμένο μαϊντανό

1/2 κ.τ.γ. αλάτι

 

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 200C.

Τσιγαρίζουμε το κρεμμύδι και το σκόρδο μέσα στο λάδι, σε μέτρια φωτιά.

Προσθέτουμε την μελιτζάνα και τσιγαρίζουμε μέχρι να είναι έτοιμη η μελιτζάνα (μέχρι να μαλακώσει). Αφήνουμε να κρυώσει το μίγμα και έπειτα το πολτοποιούμε μέσα στο μπλέντερ. Αδειάζουμε σε ένα μπολ και προσθέτουμε τα υπόλοιπα υλικά. Ανακατεύουμε και ζυμώνουμε ώστε να γίνει ομοιόμορφο το μίγμα και έπειτα πλάθουμε τα κεφτεδάκια. Αν κολλάει πολύ το μίγμα προσθέτουμε λίγη ακόμη φρυγανιά. Ψήνουμε για 20 λεπτά.

 

Η αρχική συνταγή: http://midwestveg.com/eggplant-meatballs/

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα που ήθελα όταν βρήκα αυτή τη συζήτηση και μετά... έχασα το δρόμο:rolleyes:

 

Τί προτείνετε για τροφές σε μωρά vegan 6-12 μηνών; εκτός από συνταγές έχετε υπόψη σας κάποιο πλάνο διατροφής;

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε αδρες γραμμές:

 

μήνες 4-5 (αλλά καλύτερα από 6)

λαχανικά (κολοκυθια πατατες γλυκοπατατες, πρασινα φασολακια κλπ)

 

μήνες 6-7-8:

φάβες και φακές

φυτικά γάλατα***

γιαούρτι σόγιας

σπόροι (ηλιόσπορος, σουσαμι κλπ σε σκόνη/κρέμα/βούτυρο)

καλαμπόκι, κεχρί, σιτάρι, βρωμη κλπ

μπρόκολο, σπανάκι, λάχανα, μαγειρεμένες ντομάτες

χουρμάδες

 

μήνας 9 και ύστερα:

φασόλια (άσπρα, κόκκινα, μαυρομάτικα κλπ)

ξηροί καρποί (βούτυρα/κρέμες)

ντομάτες (ωμές) και εσπεριδοειδή (ίσως και καλύτερα μετά τον 1ο χρόνο)

μούρα, φράουλες κλπ

 

 

*** εννοείται ότι βασικό φαγητό είναι το mama-milk (ή η φόρμουλα) όλο τον 1ο χρόνο.

 

 

αν με τη λέξη "πλάνο" εννοείς πόσες φορές δίνω φαγητό στο παιδί την ημέρα, δίνω όταν τρώμε και εμείς, επιπλέον μία κατά τις 10πμ και μία μόλις ξυπνήσουμε το απόγευμα, καθώς και όποτε το παιδί είναι ανήσυχο. ΔΕΝ ακολουθώ αυστηρό/συγκεκριμένο πλάνο ωρών ούτε υπάρχει συγκεκριμένος όγκος φαγητού που πρέπει να φάει το παιδί. Δίνω ευκαιρία στο παιδί να φάει συχνά, και όποτε θέλει τρώει, όσο θέλει, ασχολείται με το φαγητό του για όση ώρα θέλει.

 

 

η παραπάνω λίστα στηρίζεται στον πίνακα της Sandra Hood, διαιτολόγου.

 

Το βιβλίο της είναι πολύ χρήσιμο για τα πάντα που έχουν σχέση με τη διατροφή τον πρώτο χρόνο κυρίως (και πριν και μετά).

Sandra Hood, Feeding your vegan infant - with confidence: A practical guide from preconception through to pre-school. (το έχουν σε έκπτωση βλέπω, μόνο μία λίρα!)

 

Δες επίσης:

http://www.vegansociety.com/lifestyle/nutrition/infants-and-children.aspx

 

http://www.vegansociety.com/uploadedFiles/Vegan_Lifestyle/Parenting/Babies%20and%20Children%20booklet.pdf

 

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Zeezelle πολύ καλό μου φαίνεται το πλάνο. Με τη διαφορά οτι προσωπικά θα καθυστερούσα λιγο ακόμα το σιτάρι, και ίσως να έδινα πιο νωρίς τα όσπρια. Ρεβύθια και φακές ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ zeezelle!

Φυσικά μητρικό γάλα, είναι το καλύτερο - θήλασα τη μικρή μου μέχρι 3,5 ετών.

 

Βοηθάει πολύ το πλάνο, δεν έχω προς το παρόν δεύτερο παιδί, θα σου πω όμως για ποιο λόγο το θέλω, και μάλιστα θα ήθελα να ξέρω και διατροφικά στοιχεία...

 

Έχω φίλες που έχουν μωρά και άλλες που έχουν μικρά παιδάκια -δεν είναι χορτοφάγοι-. Τον τελευταίο καιρό, με αφορμή τη διατροφή GAPS έχει πέσει ένας πανικός με το καθημερινό κρέας / συκώτι/ εντόσθια και ζωμό κρέατος για πρώτη τροφή των μωρών, και ότι αυτό προτείνει η Αμερικανική παιδιατρική ακαδημία ή/και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, για αποφυγή της σιδηροπενίας, επειδή οι αποθήκες του σιδήρου (φερριτίνη) πέφτουν πολύ μετά τον 6ο μήνα. Διάβασα αρκετά σχετικά άρθρα στα οποία με παρέπεμψε σχετικήομάδα στο facebook, δεν είμαι διατροφολόγος αλλά ενστικτωδώς δεν θα έδινα τόσο πολύ κρέας σε ένα μωρό! Πρόσφατα είδα -από πορίσματα Καναδικής έρευνας- ότι η πτώση της φερριρίνης στους 6 μήνες μάλλον είναι τελικά φυσιολογική -κι έλεγα, δεν γινεται η φύση να μην προβλέπει κάτι γι αυτό!- (δείτε προσεκτικά μια ανάλυση της έρευνας, αν θέλετε: http://tinyurl.com/mofba5y , αλλά παρόλα αυτά ο πανικός συνεχίζεται.:rolleyes:

 

Δεν θέλω να επεμβαίνω στη διατροφή άλλων ανθρώπων, απλά θα ήθελα να έχω έναν αντίλογο σε συζητήσεις που γίνονται (είμαι μέλος τοπικής ομάδας υποστήριξης μητρικού θηλασμού και μητρότητας) ότι δηλαδή αν δεν δώσουν κάθε μέρα κρέας θα μεγαλώσουν μια χαρά τα παιδιά...Γενικά είναι άνθρωποι που ασχολούνται με τη διατροφή και πιστεύω πως θα ήθελαν ο "αντίλογος" -αν υπάρχει- να είναι τεκμηριωμένος.

 

Θα χαρώ πολύ να συζητήσουμε εδώ για το θέμα, σε ελληνικά φόρουμ χορτοφάγων δεν βρήκα πουθενά σχετική συζήτηση-σχολιασμό.

 

(όσπρια έδωσα κι εγώ νωρίς,Χλόη, συγκεκριμένα ροζ φακές με πατάτες.)

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν το πιστεύω, ξέχασα τα ΡΕΒΥΘΙΑ!! το αγαπημένο μας φαγητό! αν δεν είχε γράψει η Ginny Messina (μία από τις καλύτερες βιγκαν διαιτολόγους) την ωδή στα ρεβύθια, θα την είχα γράψει εγώ!

 

ξαναγράφω (οι προσθήκες με πράσινο)

 

μήνες 4-5 (αλλά καλύτερα από 6)

λαχανικά (κολοκυθια, πατατες, γλυκοπατατες, πρασινα φασολακια κλπ)

φρούτα (αβοκάντο, μπανάνα, γλυκό μήλο, γλυκό αχλάδι)

 

μήνες 6-7-8:

φάβες και φακές, ρεβύθια

φυτικά γάλατα***

γιαούρτι σόγιας

σπόροι (ηλιόσπορος, λιναρόσπορος, σουσαμι κλπ σε σκόνη/κρέμα/βούτυρο ή λιωμένα σε σούπες και φρουτοχυμούς)

λαχανικά (μπρόκολο, σπανάκι, λάχανα, μαγειρεμένες ντομάτες

χουρμάδες

ελαιόλαδο, διατροφική μαγιά (<=0,5 κτ ημερησίως)

σιτηρά (ρύζι, κινόα, καλαμπόκι, κεχρί, βρώμη, σιτάρι, κλπ)*

 

μήνας 9 και ύστερα:

φασόλια (άσπρα, κόκκινα, μαυρομάτικα κλπ) και τόφου

ξηροί καρποί (βούτυρα/κρέμες)

ντομάτες (ωμές) και εσπεριδοειδή (ίσως και καλύτερα μετά τον 1ο χρόνο)

μούρα, φράουλες κλπ

 

 

* οι έρευνες που έχω διαβάσει δείχνουν ότι (α) είναι καλό να ΜΗΝ δώσεις γλουτένη έως τους 6 μήνες και (β) δεν είναι καλό να την καθυστερήσεις μετά τους 6 μήνες. ξέρω ότι κάποιες θα διαφωνήσουν, αλλά μπορουμε με την ησυχια μας να ξαναδουμε τη βιβλιογραφια αν ειναι τοσο σημαντικο.

 

*** εννοείται ότι βασικό φαγητό είναι το mama-milk (ή η φόρμουλα) όλο τον 1ο χρόνο.

 

για την gaps διαιτα που αναφερεις: απο τα λιγα που εχω καταλαβει δεν φαινεται να ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενη. δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να ασχοληθουμε - παντως ισως βρω μια ευκαιρια να διαβασω περισσοτερα και θα επανελθω.

 

πολυ καλο το σάιτ του παιδιάτρου - σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό είναι νομίζω τυο πρόγραμμα, σε ευχαριστώ zeezelle! Ημόνη μου ένσταση είναι για την ηλικία, αυτό ου είναι γενικά αποδεκτό τα τελευταία χρόνια είναι τα μωρά καλό είναι να μην αρχίσουν πριν τον 6ο μήνα τις τροφές εκτός αν δεν θηλάζουν ή έστω όχι πριν τους 5,5 μήνες. Έτσι είναι πιο ώριμο το πεπτικό τους και αποφεύγουμε τυχόν αλλεργίες.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό είναι νομίζω τυο πρόγραμμα, σε ευχαριστώ zeezelle! Ημόνη μου ένσταση είναι για την ηλικία, αυτό ου είναι γενικά αποδεκτό τα τελευταία χρόνια είναι τα μωρά καλό είναι να μην αρχίσουν πριν τον 6ο μήνα τις τροφές εκτός αν δεν θηλάζουν ή έστω όχι πριν τους 5,5 μήνες. Έτσι είναι πιο ώριμο το πεπτικό τους και αποφεύγουμε τυχόν αλλεργίες.

 

Συμφωνώ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εδώ έχει πολύ ωραίες συνταγές:

http://365vegandays.wordpress.com/

 

Kροκέτες από άσπρα φασόλια και κινοα:

 

225 gr βρασμένα φασόλια

 

175 gr κινόα μαγειρεμένη

 

1 κ.σ. λάδι

 

1 κ.σ. σάλτσα σόγιας

 

½ κ.γ. θυμάρι

 

½ κ.γ. βασιλικό

 

1 κ.γ. πάπρικα

 

για το πανάρισμα:

 

25 gr τριμμένη φρυγανιά

 

αλάτι, πιπέρι

 

½ κ.γ. ξύσμα λεμονιού

 

2 κ.σ. λάδι

 

→ Λιώνουμε τα φασόλια ώστε να γίνουν πολτός, προσθέτουμε και τα υπόλοιπα υλικά κι ανακατεύουμε καλά.

 

Φτιάχνουμε μπαλίτσες και τις ρολάρουμε 1-2 φορές μέσα στο μείγμα για το πανάρισμα.

 

Βάζουμε τις κροκέτες σε ταψί και ψήνουμε για 40′ στους 180º C (τις γυρίζουμε μία φορά μετά από 20′).

 

Εγώ χρειάστηκε να βάλω λίγο αλεύρι στη ζύμη, γιατί μου έγινε κάπως αραιή και δε μπορούσα να πλάσω τις κροκέτες. Οπότε έβαλα λιγο αλεύρι με το μάτι και λίγο τριμμένο λιναρόσπορο για καλό και για κακό μη μου διαλυθούν. Έγινα πολύ νόστιμες, τα παιδιά τις τσάκισαν! :)

Link to comment
Share on other sites

Mαγιονέζα από άσπρα φασόλια (απ'το παραπάνω μπλογκ)

 

Αυτή είναι η αγαπημένη μου μαγιονέζα! Είναι πεντανόστιμη, θρεπτική και πολύ χορταστική. Η γεύση της είναι πιο πλούσια από τις συμβατικές μαγιονέζες χωρίς να είναι εξίσου λιπαρή. Η συνταγή αυτή είναι βασισμένη στη μαγιονέζα από το πολυαγαπημένο και πολυλατρεμένο βιβλίο The Ultimate Uncheese Cookbook της Jo Stepaniak . Για μένα, είναι η καλύτερη μαγιονέζα ever, ή μάλλον για να το θέσω καλύτερα, η μαγιονέζα έτσι θα έπρεπε να είναι.

 

2 κούπες άσπρα φασόλια (βρασμένα)

 

50 ml λάδι

 

2 κ.σ. λεμόνι

 

1 κ.σ. ξύδι

 

½ κ.γ. αλάτι

 

½ κ.γ. μουστάρδα

 

λίγο νερό

 

→ χτυπάμε όλα τα υλικά σε επεξεργαστή τροφίμων. Θα χρειαστεί να χτυπήσουμε αρκετή ώρα μέχρι τα φασόλια να γίνουν εντελώς κρέμα. Η κρέμα αυτή θα πρέπει να αφρατέψει αρκετά με το λάδι και το χτύπημα. Δοκιμάζουμε και ρυθμίζουμε το ξύδι-αλάτι κλπ και προσθέτουμε ελάχιστο νερό για να γίνει πιο κρεμώδης-αν χρειαστεί.

 

Σε περίπτωση που δεν τη φάμε όλη αμέσως σε σάντουιτς, μπέργκερς κλπ, τη βάζουμε σε βάζο και τη φυλάμε στο ψυγείο για μερικές μέρες.

 

Άρεσε πάρα πολύ σε όλους μας, και τη δίνω με μεγάλη χαρά στα παιδιά, μια που είναι σούπερ υγιεινή αλλά και θρεπτική.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το Link και για τις συνταγές Χλόη! Αυτές τις μέρες φτιάχνω σάντουιτς για το νηπιαγωγείο της μικρής και ήθελα να βρω συνταγές για σπιτική μαγιονέζα χωρίς αυγά. Βρήκα μόνο μία αλλά έχει δεν είναι για βίγκαν επειδή έχει γάλα: http://www.cooktherapy.gr/recipes/%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%B1

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...