Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

DMSA ΕΞΕΤΑΣΗ ΧΑΜΗΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΝΕΦΡΟΥ


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ κυριε Μαρινόπουλε για τις πληροφορίες.Σε ΚΟΠ 4ου βαθμού, διπλός ουρητήρας,3 ουρολοιμώξεις (1η: E.coli 2η και 3η:ψευδομονάδα) μέχρι 4.5 μηνών μπορει να γινει ενδοσκοπική επέμβαση;Το παιδι τωρα ειναι 5 μηνών αλλα σχεδον καθε ενάμιση μήνα νοσηλεύεται με ουρολοίμωξη 10 μέρες.Εχει γινει και DMSA 63% - 37%.Γιατι πρεπει να περασει ο πρώτος χρόνος;Στην περίπτωση διπλού ουτητήρα τί μπορεί να αλλάξει σε ενα χρόνο;

 

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

περαστικα σας και σου ευχομαι ολα να πανε καλα. κανει χημειοπροφυλαξη κ παρολα αυτα ξανα παθαινει ουρολοιμωξη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή fullmoon

 

Τα καινούργια στοιχεία που αναφέρετε τροποποιούν λίγο την αντιμετώπιση διότι σε περιπτώσεις διπλού ουρητήρα η ΚΟΠ είναι απίθανο να υποχωρήσει με απλή αναμονή 12 μηνών. Ο διπλός ουρητήρας βρίσκεται σε έκτοπη θέση και συχνά το στόμιο του παρουσιάζεται χαίνον με σχήμα μη φυσιολογικό. Ο μόνος λόγος επιπλέον αναμονής είναι η μεγέθυνση της κύστης του παιδιού ώστε η εμφύτευση να γίνει με τις καλύτερες συνθήκες για απόλυτη επιτυχία.

 

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου εκτός του forum στο προσωπικό μου email για οδηγίες και προγραμματισμό.

 

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής

Παιδοχειρουργικής Εταιρείας

Ε.Αμύνης 32α

54621 Θεσσαλονίκη

2310240697 κιν 6946452138

MSN [email protected]

email: [email protected]

http://alldoctorsmess.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

περαστικα σας και σου ευχομαι ολα να πανε καλα. κανει χημειοπροφυλαξη κ παρολα αυτα ξανα παθαινει ουρολοιμωξη?

Σε ευχαριστώ πολύ.Εύχομαι ολα τα παιδιά του κόσμου να είναι καλά.Αγνά πλάσματάκια του Θεού ειναι.Οπως το είπες,παρόλο που παίρνει αντιβίωση παθαινει ουρολοίμωξη.Η Παναγιά μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Συγνωμη που δεν τηλ αλλα ειναι ανησυχος ο μικρος.Τι ωρες μπορω να τηλ;Και εμεις αγορακι εχουμε και δυσυχως 2 ουρολοιμωξεις ηδη και νοσηλεια 10 μερες στη καθε ουρολοιμωξη.

ματινα .Επειδή έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα μετο παιδί μου θαήθελα να μου πεις το όνομα του γιατρού

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ειμαι κι εγω μανούλα μιας μικρης με παλλινδρομηση στα ούρα 2ου βαθμου και ψάχνωντας να ενημερωθω σχετικα έπεσα "πάνω σας"

johnkozani κ fullmoon απ οτι διάβασα πρεπει να εχουμε τον ιδιο παιδοουρολόγο .

 

Oσο για τον Par Ειμαι σίγουρη πως το μονο που δεν θελει είναι το να ειρωνευτεί τους γονεις που αγωνιούν για την υγεια των παιδιών τους . Εχω διαβάσει κι αλλα POst του και εχω καταννοηση το υφος και το τι μήνυμα θέλει να περάσει . Αλλα ίσως να είμαι λιγακι προκατειλημενη δίοτι ήταν ο μόνος που κατάφερε και έλυσε ολες τις απορίες μας για κάποιο θέμα που μας ταλαιπωρούσε και μας ταλαιπωρέι και μας κάλυψε και σαν επιστημονας αλλά και σαν άνθρωπος.

 

Η μικρή μου παίρνει αντιβίωση απο 4ων μηνών και θα σύνεχίσει μεχρι και τα 2.5 περίπου .Μεχρι τοτε ελπίζω να εχουμε κοψει και την πάνα προκειμένου να προχωρήσουμε σε ΜΑG3. Ελπίζουμε κι εμεις να γλιτώσουμε το χειρουργείο αλλά αν είναι απαραίτητο ασφαλως και θα προχωρήσουμε σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Συγνώμη άλλα δεν έχω να κάνω γονείς και νεογέννητα παιδάκια ειμαι ενας ενήλικας 18 χρονών απλά θα ηθελα να ρωτήσω μιας και δεν έβρησκα άλλη παρόμια ιστοσελίδα πως εχω χαμηλο ποσοστο λειτουργιας δεξειου νεφρού που μολις πριν απο ενα χρονο το εμαθα και γω λογο καπιον εξετασεων που εκανα αν μπορω να παρω καποιο επιδομα γιατι τελευται αρχιζουν και με πονανε τα ποδια μου και η πλατι μου στο κατω μερος και δυσκολευομαι να δουλεψω.

Δουλευω ανασφαληστα γιατι οπως ξερετέ και εσείς είναι σπανιο να βρεις δουλεία στη σημερον ημερα ποσο μαλιστα να σου κολανε και ενσημα!Ειμαι ασφαλισμενος ΙΚΑ στο Βιβλιαριο της μητερας μου.Θα το εκτημουσα αν μου δινατε καποια απαντηση στο θεμα που εκρεμη στην ζωη μου ευχαρηστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Απο όσα λίγα ξέρω και με είπανε γιατροί κτλ, το θέμα με το χαμηλό ποσοστό λειτουργίας ενός νεφρού δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με τους πόνους που αναφέρεις. Γιατρός δεν είμαι, έτσι γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γραφω για να μην χασω το θεμα

κ να διαβασω το βραδυ

 

 

 

κ μεις ΚΟΠ 5ου βαθμου

που το διαπιστωσαμε 8 μηνων !

ουτε προγεννετικα ουτε τους πρωτους μηνες της ζωης της

 

 

τον αλλο μηνα θα κανουμε DMSA K μετα κ μεις χειρουργειο:?:-?

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγοράκι ή κοριτσάκι έχεις? Γιατί ο δικός μας παιδοουρολόγος μασ είπε ότι αν είναι αγοράκι δε χρειάζεται επέμβαση γιατί δε θα μείνει ποτέ έγγυος. Σου εύχομαι όλα καλά να πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω κ απο τα δυο .

η μικρη μου ομως ειναι που εχει το θεμα .

 

κ δεν προλαβα να διαβασω τα οσα γραφετε εδω γιατι εχει δεκατακια κ μαλλον το παει για πυρετο (μας βλεπω αυριο παλι Παιδων) :|

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς έχουμε πολύ χαμηλή λειτουργία νεφρού,αλλά το μόνο που δεν έχουμε είναι ΚΟΥΠ!johnkozani θα ήθελα να μου πείς αν γίνεται τ'όνομα του παιδοουρολόγου και αν βρίσκεται Θεσσαλονίκη.Με το παιδάκι σας τί έγινε?Άλλαξε η λειτουργία στα νεφρά?Κάνατε τελικά χειρουργείο ή δεν χρειάστηκε?Διάβασα όλα τα μνμ σας και συμφωνώ απόλυτα σ'ένα που έλεγες για την λειτουργία του νεφρού και την αφαίρεση!!Είμαστε παθών και με λειτουργία νεφρών 90%-10% και όλοι οι παιδοχειρουργοί μιλούσαν για αφαίρεση!!Έ ΌΧΙ!!!!Εκτός από έναν!rita_ki τί έγινε με τη μικρούλα σας?Έχετε τελικά πάλι ουρολοίμωξη?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kaλησπερα σας !

πηρα μολις στα χερια μου τα αποτεέσματα του dmsa

υπαρχει καποιος γιατρος η καποιος να γνωριζει εστω εμπειρικα ?

την πεμπτη θα παω στον ουρολογο κ μεχρι τοτε θα πεθανω απο αγωνια

 

 

σχετικη λειτουργικη συμμετοχη

Δ.Ν. = 45%

Α.Ν = 55% ανω 1/2 = 45%

κατω 1/2=55%

 

 

εχω μπερδευτει ποσο τις εκατο λειτουργει σωστα ??????????????????

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kaλησπερα σας !

πηρα μολις στα χερια μου τα αποτεέσματα του dmsa

υπαρχει καποιος γιατρος η καποιος να γνωριζει εστω εμπειρικα ?

την πεμπτη θα παω στον ουρολογο κ μεχρι τοτε θα πεθανω απο αγωνια

 

 

σχετικη λειτουργικη συμμετοχη

Δ.Ν. = 45%

Α.Ν = 55% ανω 1/2 = 45%

κατω 1/2=55%

 

 

εχω μπερδευτει ποσο τις εκατο λειτουργει σωστα ??????????????????

Τί έγινε με το παιδάκι σου?Πήγες στον ουρολόγο?Ξέρω να σου πώ για τα αποτελέσματα αλλά λογικά θα έχετε πάει στο γιατρό μέχρι τώρα!Περιμένω νέα σου για τη μικρή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μας ειπε ο ενας ουρολογος που πηγαμε πως εχουμε περιπου το μισο .

 

θα περιμενουμε λεει μια ακομα ουρολοιμωξη (εχουμε κανει 2 ηδη απο μεσα ιουνιου) κ μετα χειρουργειο

εχουμε διπλο συστημα να θυμισω .ΚΟΠ 5ου βαθμου

 

θα παω κ σε εναν αλλον ουρολογο να δει κ αυτος τις εξετασεις

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέραααα!! Ναι πήγαμε Αθήνα. Κορυφή ο Γιατρός. Θα ξεχνούσατε όσα ξέρετε για τους γιατρούς αν τον γνωρίζατε. Μας είπαν ότι η παλινδρόμηση που είναι 5ου βαθμού είναι δύσκολο να φύγει, αλλά είναι κάτι που δεν μας ενοχλέι αν το παιδί δεν έχει ουρολοιμώξεις. Θα επεμβαίναμε αν ήταν κοριτσάκι όπου κάποια στιγμή θα μείνει έγκυος κτλ. Αν έχει ουρολοιμώξεις τότε η παλινδρόμηση λειτουργεί ως τζάμπα ασανσέρ και το μικρόβιο θα ανεβεί πιο εύκολα στο νεφρό μες σκοπό να το βλάψει. Αν το παιδί έχει συμπτώματα ουρολοίμωξης (πυρετό, αλλαγή χαρακτήρα, γκρίνια, δεν παίρνει βάρος) επόμενο στάδιο επίσκεψη σε παιδίατρο. Αν η παιδίατρος, ιατρικά πια, βλέπει συμπτώματα ουρολοίμωξης, πάμε για καλλιέργεια ούρων. Αν επιβεβαιωθεί, πάμε ή σε θεραπευτική αγωγή με αντιβιοτικό, ή κάνουμε μια ακτινογραφία νεφρού ουρητήρα κύστης (ΝΟΚ), και βγάζουμε συμπεράσματα. Ίσως προληπτικά να κάνουμε και περιτομή γιατί μειώνει κατά πολύ την πιθανότητα ουρολοίμωξης. Όταν εμείς οι μεγάλοι κατουράμε, θα έχετε διαπιστώσει ότι όταν αφήνουμε τα ούρα ελεύθερα, δεν φεύγουν στο τέλος όλα και χρειάζεται να σφίξουμε το κωλαράκι για να φύγουν και τα υπόλοιπα. Το τελευταίο είναι κάτι που δε μπορούν να το κάνουν τα μικρά παιδάκια, και αυτά τα ούρα που μένουν τελικά στον οργανισμό, αποτελούν τροφή για τα μικρόβια. Μετά τον πρώτο χρόνο τα αγοράκια δεν παθαίνουν τόσο συχνά ουρολοιμώξεις. Προς το παρόν θα κάνουμε μια ακτινογραφία ΝΟΚ και μια MAG-3 τον Σεπτέμβρη για να βγάλουμε συμπεράσματα. Γενικά πρέπει να είμαστε σε επαγρύπνιση για να προλάβουμε ουρολοιμώξεις που ευτυχώς μέχρι τωρα δεν είχαμε καμία. Ο μικρός πάντως μαγαλώνοντας έχει και πιο πλάκα. Γελάει όλη μέρα, και την τελευταία εβδομάδα έχει μάθει μια λέξη και τη λέει συνέχεια. ΑΓΚΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ....! Τα φιλιά μου σε όλα τα μωράκια και στους γονείς τους.[/quote

 

Καλημερα.Θα ηθελα να μαθω την πορεια της καταστασης σας γιατι εχουμε και εμεις ενα μπεμπουκο με παλινδρομηση τεταρτου βαθμου στο αριστερο νεφρο.Δυστυχως εμεις εχουμε κανει 2 φορες ουρολοιμωξη μεχρι τωρα και χρειαστηκε να νοσηλευτουμε.Ειναι τριων μηνων και εχει ηδη ταλαιπωρηθει πολυ.Εχουμε κλεισει και εμεις ραντεβου με τον ιδιο γιατρο.Ειναι καλος;Εξετασε και το μωρο;Σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο της επεμβασης για 2 λογους:1)Το παιδι θα ταλαιπωρειται για πολυ καιρο με συχνες ουρολοιμωξεις και θα το κατατρυπουν στα νοσοκομεια και 2)Επειδη ειναι μεγαλου βαθμου η παλινρομηση θα αργησει να διορθωθει.Μπορει να παρει και 3 με 4 χρονια.Και εγω ρωτω:θα παιρνει τοσο καιρο αντιβιωση;ποσο αθωα ειναι η αντιβιωση για ενα μωρο που θα την παιρνει απο τον πρωτο μηνα της ζωης του μεχρι τριων-τεσσαρων χρονων;

Να επισημανω οτι την δευτερη ουρολοιμωξη την εκανε εναμιση μηνα μετα την πρωτη και αφου επαιρνε αντιβιωση ceclor.

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.Κατανοηστε την στεναχωρια-αγωνια μου.Θα με βοηθουσε ψυχολογικα αν μπορεις να με ενημερωσεις γενικα για οτι γνωριζεις.

teika se pio giatro sthn athina phgate den katalava..giati emeis exoyme rantevoy me to zoypano..pes moy an htan allos giatros giati theloyme kai mia deyterh gnwmh

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην φοβάσαι τπτ. Το παιδί είναι υγιέστατο κ θα το καταλάβεις καλύτερα μετά την επέμβαση η οποία δεν είναι τίποτα. Απλά είσαι μάνα κ είναι απολύτως φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι. Ξέρεις πόσοι άνθρωποι έχουν πρόβλημα με το νεφρό ή πόσοι έχουν 1 νεφρό και δεν το ξέρουν? Εσύ το ξέρεις κ το αντιμετωπίζεις σαν σωστή κ υπεύθυνη μάνα. Το όλα θα πάνε καλά καταντά γραφικό, αλλά θα με θυμηθείς. :)

Link to comment
Share on other sites

aλλη μια ουρολοιμωξη στο ενεργητικο μας δυστυχως .

 

κοντα στα χριστουγεννα μπαινουμε χειρουργιο .

 

φοβαμαι

 

Καλημέρα.Είχαμε διπλό σύστημα στην μεγάλη μου κόρη.Χημιοπροφύλαξη μέχρι τα 3 της και ενδιάμεσες ουρολοιμώξεις.Μέχρι που βγάλαμε την πάνα οπότε και βελτιώθηκε.Μετά κάναμε την μεγάλη εξέταση(δεν θυμάμαι το όνομα, μόνο ότι της έβαλαν υγρό στην ουρήθρα και έβγαζαν φωτο) και είδαμε ότι το σύστημα ωρίμασε.Μας παρακολουθούσε η κ.Μήλα (Δ/ντρια Παιδονεφρολόγος Παίδων)ΑΞΙΖΕΙ να κλείσεις ραντεβού μαζί της ειλικρινά.Άκουσε την γνώμη της είναι πολύ κάλή

Link to comment
Share on other sites

eμας πλεον ΔΕΝ μας καλυπτει ο χημειοπροφυλαξη .

σε 5 μηνες 3 ουρολοιμωξεις!

το τελευταιο αντιβιωγραμμα εδειξε πως σε ολα τα αντιβιωτικα απο το στομα ειναι ανθεκτικο το μικροβιο που μας χτυπησε τελευταια .

 

κ επισης να θυμισω πως εχουμε κ ΚΟΠ 5ου βαθμου

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας ειμαι καινουρια στην παρεα σας,ειμια 27 χρονων.Απο 2α λυκειου και πιο πριν θυμαμαι τον εαυτο μου να εχει παρα πολλες οιρολοιμωξεις,εδινα για Τ.Ε.Φ.Α.Α. και νομιζα πως προερχοταν απο καποιο μικροβιο ειτε της πισινας ειτε του γυμναστηριου που ειχαμε.Ειχα δοκιμασει καθε χαπι για ουρολοιμωξη και ειχα γνωρισει καθε γιατρο διαφορετικο.Ενα καλοκαιρι πονουσαν τα νεφρα μου κι ενας γιατρος μου ειπε οτι ειχα καρκινο στα νεφρα θορυβηθηκα τρελλα με την μαμα μου το ψαξαμε κι ενας γιατρος μας ειπε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο και να κλεισω ραντεβου για σπινθηρογραφημα.Το εκανα και το αποτελεσμα ηταν διπλο πυελοκαλικικο συστημα.Μακραν καλυτερο απο τον καρκινο δεν μπορω να πω...χαχαχΤο θεμα εινια οτι ενω προσεχω τι τρωω και πινω πολλα νερα και φρουτα και κεφιρ....εχω ουρολοιμωξεις παλι σε συντομο χρονικο διαστημα.Τι μπορω να κανω για αυτο μηπως μπορει κανεις να με βοηθησει εστω στο τι πρεπει να τρωω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πώς δεν διεγνώστηκε νωρίτερα αυτό.Η κόρη μου γενήθηκε με διπλό πυελοκαλυκικό και το πήραμε χαμπάρι όταν ήταν 6 μηνών με εισαγωγή στο νοσοκομέιο με ουρολοίμωξη.Έπαιρνε αντιβίωση κάθε μέρα για τρία χρόνια, για να μην κάνει υψηλούς πυρετούς (2 φορές μας έκανε ουρολοίμωξη λόγω της παλινδρόμησης) και το σύστημα ωρίμασε απο μόνο του.Η γιατρός που μας παρακολουθούσε μας είχε πει ότι το 90% των παιδιών το ξεπαιρνούν μετά τα τρία τους χρόνια και τα υπόλοιπα κάνουν ένα χειρουργείο ρουτίνας.Οπότε γιατί δεν ρωτάς τον νεφρολόγο σου τι ακριβώς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας.

Το κοριτσακι μου έχει ΚΟΠ 3ου βαθμού δεξιά. Εμας μας συνεστησαν να παμε σε παιδονεφρολογο, οπου κ πηγαμε και μας ειπε ότι μπορούμε προς το παρον να μην κανουμε DMSA καθως η ουρολοιμωξη που επαθε δεν εκανε υψηλο πυρετο. Διαβαζω που λετε για την επεμβαση και τις μελλοντικες εγκυμοσύνες των κοριτσιων.Εμενα δεν μου το ανεφερε κανενας αυτό. Τι επιπτωσεις μπορει να εχει?

VR1Zp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν επιτρέπεται ποιοι σας το σύστησαν αυτό; Το dmsa είναι πληροφορία που σου λέει λειτουργικότητα νεφρών. Το ότι δεν έκανε πυρετό με την ουρολοίμωξη είναι καλό γιατί δε θα φθείρει το νεφρό. Αλλά γιατί να μην ξέρεις και το ποσοστό συμμετοχής του κάθε νεφρού στη συνολική νεφρική λειτουργία; Νομίζω ότι ο νεφρολόγος ασχολείται πιο πολύ με το ίδιο το νεφρό. Ο παιδοουρολόγος είναι αυτός που θα σου προφυλάξει να διατηρηθεί το νεφρό στην κατάσταση που είναι και που θα σε προετοιμάσει στο να μην παθαίνεις ουρολοιμώξεις (πχ περιτομή). Χωρίς να σημαίνει ότι γειώνω τους παιδονεφρολόγους πιστεύω ότι και οι 2 ειδικότητες έχουν πολλά κοινά σημεία, αλλά στις κυστεοουρητηρικές παλινδρομήσεις παιδοουρολόγο χρειαζόμαστε. Αυτό για την εγκυμοσύνη εμπιστεύομαι την γνώμη του δικού μου παιδοουρολόγου. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του. Δεν το έχω ψάξει περαιτέρω γιατί έχω δύο γιους.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μετά από 5,5 χρόνια από τη γέννησή του, τελικά προχωράμε σε νεφρεκτομή. Το ποσοστό λειτουργίας του μικρού νεφρού έπεσε στο 10% όχι κατά ανάγκη λόγω φθοράς αυτού, αλλά λόγω ομάλότερης ανάπτυξης του μεγάλου νεφρού. Έτσι με αυτόν τον τρόπο το καλό νεφρό κερδίζει σε ποσοστό λειτουργίας. Το μικρό νεφρό πρέπει να βγει για να μη δημιουργήσει όγκο όταν μεγαλώσει υο παιδί. Επίσης ο δεύτερος γιος μας που είναι 2,5 χρονών τώρα έχει και αυτός λειτουργία 84%-16% στα νεφρά του. Πρέπει να είναι συγγενές αυτό που αντιμετωπίζουμε. Ουρολοιμώξεις δεν είχαμε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...