Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

DMSA ΕΞΕΤΑΣΗ ΧΑΜΗΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΝΕΦΡΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


to lathos pou grafeis meta apo tin apantisi mou se ti anaferese? lathos san epilogi mou? lathos o tropos pou ekfrazete o par? kalispera.

Α, όχι, τίποτα από τα δύο. Έγραφα και κατά λάθος έστειλα την απάντησή μου κι επειδή όταν στέλνεις ένα μήνυμα κάπου δεν μπορεί να σβήσει εντελώς, έγραψα "λάθος" για να δείξω ότι ήταν "λάθος μήνυμα". Και μετά έγραψα ξανά σε καινούργιο παράθυρο την απάντησή μου (και τώρα θα με ρωτήσεις γιατί τα έκανα τόσο περίπλοκα... έλα μου ντε). Όσο για την επιλογή σου, τη βρίσκω την καλύτερη που θα μπορούσες να πάρεις για το μωρό σας. Είπαμε, ο κάθε γονιός κάνει το καλύτερο δυνατό που μπορεί. Βασικά, κι εγώ παιδουρολόγο θα σας συνέστηνα, όπως είχανε κάνει και σε εμάς όταν γεννήθηκαν τα δίδυμα. Σου εύχομαι όλα μα όλα να πάνε καλά κι ό,τι κι αν χρειαστείς, στη διάθεσή σου.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

πες τα tarshou μου καλη μου φιλεναδα γιατι ημουν ετοιμη να του τα χωσω και εγω.να αγιασει το στοματακι σου.ελεος πια.

johnkozani απο την tarshou που ειναι η φιλη μου σου ειπα θα μαθω το ονομα του παιδοουρολου.την γνωρισα μεσω του παρεντς και ομολογω οτι ειναι απο τα σπανια ατομα που συναντας στην ζωη σου ειμαι πολυ τυχερη που την γνωρισα.κριμα βεβαια που ειμαστε μακρια αλλα ευτυχως υπαρχουν και τα τηλεφωνα.μην διστασεις οτι θελεις μπορεις να την ρωτησεις.

εχουμε κανενα νεο απο τον παιδοουρολογο της αθηνας?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ραντεβού 2/7/2010. Έτσι που μιλήσαμε στο τηλ, τελείως συμπερασματικά πρέπει να προσέχουμε τις ουρολοιμώξεις, γιατί η παλινδρόμηση θα μεταφέρει το μικρόβιο σαν ασανσέρ στο νεφρό. (δε μας πειράζει η παλινδρόμηση σαν πρόβλημα, η ουρολοίμωξη μας ενοχλεί). Κάτι που όμως παίρνει 48 ώρες. Ενώ η καλλιέργεια ούρων αν δεις το μωρό γκρινιάζει, ανεβάζει πυρετό κτλ, βγαίνει το πολύ σε 24 ώρες. Ιατρικά ο παιδίατρος και ενστικτωδώς η μητέρα απο κοινού θα μας οδηγεί για καλλιέργεια (που ούτως ή άλλως θα κάνουμε προληπτικά) απ'όπου αν βγαίνει θετική θα πάιρνουμε αντιβιοτικό σα θεραπεία να σκοτώσουμε το μικρόβιο. Το 40% των περιπτώσεων αυτών θα φύγει στον πρώτο χρόνο (η παλινδρόμηση). Αρνητική καλλιέργεια την εμπιστευόμαστε με σακουλάκι. Θετική καλλιέργεια με σακουλάκι δεν την εμπιστευόμαστε και μας οδηγεί σε υπερυβική καλλιέργεια η οποία είναι και πιο αξιόπιστη. Η ουρολοίμωξη είναι πιο συχνή σε αγοράκια μέχρι τον πρώτο χρόνο (κυρίως μαζεύονται στο πετσάκι που με μια περιτομή μειώνεις 10 φορές κάτω τις πιθανότητες να κάνεις ουρολοίμωξη), απο κει και πέρα είναι πιο συχνή σε κοριτσάκια. Αυτά είναι πολυ γενικά τα συμπεράσματα που αποκόμισα μέχρι τώρα και φυσικά είναι γνώμη μου και όχι πραγματικότητα. Γιατρός δεν είμαι, οπότε τα λεγόμενα μου εννοείται ότι δεν πρέπει να τα λάβει κάποιος σα δεδομένα. Γιατί απόψεις υπάρχουν πολλές, και δε σημαίνει ότι αυτές που αποκόμισα εγώ είναι και οι πλέον σωστές (αν και το ελπίζω). Tarshou σε ευχαριστώ και εσένα για το ενδιαφέρον και φυσικά και σένα Σοφάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απάντηση σε πρόκληση δεν θα έχει. Το μήνυμα ερμηνεύεται ανάλογα με την κοινωνική μόρφωση του αναγνώστη. Η ουσιαστική συμβουλή που εμπεριέχει έχει να κάνει με τη βέλτιστη προσέγγιση των πραγμάτων και δόθηκε στο κοινό εδώ ως εναλλακτική της συνηθισμένης προσέγγυσης, που στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι είναι και η σωστή. Άρα το μήνυμα ή φτάνει ή δεν φτάνει στον αναγνώστη. Αν έφτασε μερικώς, υπήρχε τρόπος να βρεθεί τι ακριβώς ενοώ.....Πριν προχωρήσετε σε αβάσιμους προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

λιγες μερες υπομονη μεχρι να γινει το ραντεβου σας καταλαβαινω την αγωνια σας,ολα καλα ευχομαι να πανε.θα περιμενω με αγωνια τα νεα σας.τα φιλια μου στον μικρο θησαυρο σας.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση σε πρόκληση δεν θα έχει. Το μήνυμα ερμηνεύεται ανάλογα με την κοινωνική μόρφωση του αναγνώστη. Η ουσιαστική συμβουλή που εμπεριέχει έχει να κάνει με τη βέλτιστη προσέγγιση των πραγμάτων και δόθηκε στο κοινό εδώ ως εναλλακτική της συνηθισμένης προσέγγυσης, που στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι είναι και η σωστή. Άρα το μήνυμα ή φτάνει ή δεν φτάνει στον αναγνώστη. Αν έφτασε μερικώς, υπήρχε τρόπος να βρεθεί τι ακριβώς ενοώ.....Πριν προχωρήσετε σε αβάσιμους προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

 

Σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες (που όπως φαίνεται ΔΕΝ το κατάλαβες), πρόκληση δεν υπήρξε καμία. Απάντηση στην αναίδειά σου υπήρξε. Και που δυστυχώς ούτε αυτή κατάλαβες. Όσο για τη δική σου κοινωνική μόρφωση, μας την απέδειξες σε όλους και με το παραπάνω. Και οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί κάθε άλλο παρά αβάσιμοι είναι, και επίσης πάλι δεν κατάλαβες ότι τα αισθήματά μου μοιράζονται κι άλλοι εδώ μέσα. Και σταματάω να ασχολούμαι με εσένα γιατί γίνεσαι ακόμη πιο κουραστικός. Την ουσιαστική συμβουλή σου που έχει να κάνει με τη βέλτιστη προσέγγιση των πραγμάτων ως εναλλακτική της συνηθισμένης που χρησιμοποιούμαι εδώ στην Ελλάδα και δεν είναι και η σωστή, ή μάθε να τη δίνεις ανθρώπινα, ή κράτα την για τον εαυτό σου. Αυτά. Μερικώς ή ολικώς.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Johnkozani, όσα λες είναι σωστά. Πράγματι έτσι έχουν τα πράγματα. Αν κατάλαβα καλά, σας είπαν για χημειοπροφύλαξη, έτσι? Τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο μειώνονται οι πιθανότητες το μωρό να πάθει ουρολοίμωξη. Όπως είπε και η Σοφία, υπομονή μέχρι το ραντεβού σας όπου θα μιλήσετε και σε πιο προσωπικό επίπεδο με το γιατρό και θα λυθούν περισσότερες απορίες. Όλα θα πάνε μια χαρά, θα το δεις. Κι ό,τι χρειαστείτε, εμείς είμαστε εδώ. Πολλά φιλάκια στο μικρούλι :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειααα! Καλά είσαι? Κοίτα την άλλη Παρασκευή έχω ραντεβού στην Αθήνα με το γιατρό που σε είπα, να δούμε τι θα μας πει. Σήμερα βγήκε μια καλλιέργεια θετική αλλα θέλω να την επαναλάβω διότι πρέπει να είναι λάθος (σαν την άλλη φορά που επιβεβαιώθηκε οτι είναι αρνητική με υπερυβική), διότι ούτε κλάμα έχει το μωρό, ούτε ανήσυχο είναι, ούτε πυρετούς έχει. Ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος αν (εκτός απο την υπερυβική) η μέθοδος με καθετηράκι είναι αξιόπιστη και μη επίπονη και γενικότερα όχι κακή για το μωρό? Σήμερα κλείνουμε 2 μήνες!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

καλα ειμαστε και εμεις κατι ιωσουλες ψιλοπερασαμε αλλα τωρα ειμαστε καλα.μεγαλωσατε μεγαλωσατε να σας ζησει το αγορι σας.δεν γνωριζω για την υπερυβικη εμεις καθε φορα που η καλλιεργεια εβγαινε θετικη την ξαναεκανα και αν παλι εβγαινε θετικη ξεκινουσαμε αντιβιωση συμφωνα παντα με τα λεγομενα του γιατρου μου.με το καλο να πατε στην αθηνα,τον μπεμπη θα τον παρετε μαζι σας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέραααα!! Ναι πήγαμε Αθήνα. Κορυφή ο Γιατρός. Θα ξεχνούσατε όσα ξέρετε για τους γιατρούς αν τον γνωρίζατε. Μας είπαν ότι η παλινδρόμηση που είναι 5ου βαθμού είναι δύσκολο να φύγει, αλλά είναι κάτι που δεν μας ενοχλέι αν το παιδί δεν έχει ουρολοιμώξεις. Θα επεμβαίναμε αν ήταν κοριτσάκι όπου κάποια στιγμή θα μείνει έγκυος κτλ. Αν έχει ουρολοιμώξεις τότε η παλινδρόμηση λειτουργεί ως τζάμπα ασανσέρ και το μικρόβιο θα ανεβεί πιο εύκολα στο νεφρό μες σκοπό να το βλάψει. Αν το παιδί έχει συμπτώματα ουρολοίμωξης (πυρετό, αλλαγή χαρακτήρα, γκρίνια, δεν παίρνει βάρος) επόμενο στάδιο επίσκεψη σε παιδίατρο. Αν η παιδίατρος, ιατρικά πια, βλέπει συμπτώματα ουρολοίμωξης, πάμε για καλλιέργεια ούρων. Αν επιβεβαιωθεί, πάμε ή σε θεραπευτική αγωγή με αντιβιοτικό, ή κάνουμε μια ακτινογραφία νεφρού ουρητήρα κύστης (ΝΟΚ), και βγάζουμε συμπεράσματα. Ίσως προληπτικά να κάνουμε και περιτομή γιατί μειώνει κατά πολύ την πιθανότητα ουρολοίμωξης. Όταν εμείς οι μεγάλοι κατουράμε, θα έχετε διαπιστώσει ότι όταν αφήνουμε τα ούρα ελεύθερα, δεν φεύγουν στο τέλος όλα και χρειάζεται να σφίξουμε το κωλαράκι για να φύγουν και τα υπόλοιπα. Το τελευταίο είναι κάτι που δε μπορούν να το κάνουν τα μικρά παιδάκια, και αυτά τα ούρα που μένουν τελικά στον οργανισμό, αποτελούν τροφή για τα μικρόβια. Μετά τον πρώτο χρόνο τα αγοράκια δεν παθαίνουν τόσο συχνά ουρολοιμώξεις. Προς το παρόν θα κάνουμε μια ακτινογραφία ΝΟΚ και μια MAG-3 τον Σεπτέμβρη για να βγάλουμε συμπεράσματα. Γενικά πρέπει να είμαστε σε επαγρύπνιση για να προλάβουμε ουρολοιμώξεις που ευτυχώς μέχρι τωρα δεν είχαμε καμία. Ο μικρός πάντως μαγαλώνοντας έχει και πιο πλάκα. Γελάει όλη μέρα, και την τελευταία εβδομάδα έχει μάθει μια λέξη και τη λέει συνέχεια. ΑΓΚΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ....! Τα φιλιά μου σε όλα τα μωράκια και στους γονείς τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέραααα!! Ναι πήγαμε Αθήνα. Κορυφή ο Γιατρός. Θα ξεχνούσατε όσα ξέρετε για τους γιατρούς αν τον γνωρίζατε. Μας είπαν ότι η παλινδρόμηση που είναι 5ου βαθμού είναι δύσκολο να φύγει, αλλά είναι κάτι που δεν μας ενοχλέι αν το παιδί δεν έχει ουρολοιμώξεις. Θα επεμβαίναμε αν ήταν κοριτσάκι όπου κάποια στιγμή θα μείνει έγκυος κτλ. Αν έχει ουρολοιμώξεις τότε η παλινδρόμηση λειτουργεί ως τζάμπα ασανσέρ και το μικρόβιο θα ανεβεί πιο εύκολα στο νεφρό μες σκοπό να το βλάψει. Αν το παιδί έχει συμπτώματα ουρολοίμωξης (πυρετό, αλλαγή χαρακτήρα, γκρίνια, δεν παίρνει βάρος) επόμενο στάδιο επίσκεψη σε παιδίατρο. Αν η παιδίατρος, ιατρικά πια, βλέπει συμπτώματα ουρολοίμωξης, πάμε για καλλιέργεια ούρων. Αν επιβεβαιωθεί, πάμε ή σε θεραπευτική αγωγή με αντιβιοτικό, ή κάνουμε μια ακτινογραφία νεφρού ουρητήρα κύστης (ΝΟΚ), και βγάζουμε συμπεράσματα. Ίσως προληπτικά να κάνουμε και περιτομή γιατί μειώνει κατά πολύ την πιθανότητα ουρολοίμωξης. Όταν εμείς οι μεγάλοι κατουράμε, θα έχετε διαπιστώσει ότι όταν αφήνουμε τα ούρα ελεύθερα, δεν φεύγουν στο τέλος όλα και χρειάζεται να σφίξουμε το κωλαράκι για να φύγουν και τα υπόλοιπα. Το τελευταίο είναι κάτι που δε μπορούν να το κάνουν τα μικρά παιδάκια, και αυτά τα ούρα που μένουν τελικά στον οργανισμό, αποτελούν τροφή για τα μικρόβια. Μετά τον πρώτο χρόνο τα αγοράκια δεν παθαίνουν τόσο συχνά ουρολοιμώξεις. Προς το παρόν θα κάνουμε μια ακτινογραφία ΝΟΚ και μια MAG-3 τον Σεπτέμβρη για να βγάλουμε συμπεράσματα. Γενικά πρέπει να είμαστε σε επαγρύπνιση για να προλάβουμε ουρολοιμώξεις που ευτυχώς μέχρι τωρα δεν είχαμε καμία. Ο μικρός πάντως μαγαλώνοντας έχει και πιο πλάκα. Γελάει όλη μέρα, και την τελευταία εβδομάδα έχει μάθει μια λέξη και τη λέει συνέχεια. ΑΓΚΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ....! Τα φιλιά μου σε όλα τα μωράκια και στους γονείς τους.[/quote

 

Καλημερα.Θα ηθελα να μαθω την πορεια της καταστασης σας γιατι εχουμε και εμεις ενα μπεμπουκο με παλινδρομηση τεταρτου βαθμου στο αριστερο νεφρο.Δυστυχως εμεις εχουμε κανει 2 φορες ουρολοιμωξη μεχρι τωρα και χρειαστηκε να νοσηλευτουμε.Ειναι τριων μηνων και εχει ηδη ταλαιπωρηθει πολυ.Εχουμε κλεισει και εμεις ραντεβου με τον ιδιο γιατρο.Ειναι καλος;Εξετασε και το μωρο;Σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο της επεμβασης για 2 λογους:1)Το παιδι θα ταλαιπωρειται για πολυ καιρο με συχνες ουρολοιμωξεις και θα το κατατρυπουν στα νοσοκομεια και 2)Επειδη ειναι μεγαλου βαθμου η παλινρομηση θα αργησει να διορθωθει.Μπορει να παρει και 3 με 4 χρονια.Και εγω ρωτω:θα παιρνει τοσο καιρο αντιβιωση;ποσο αθωα ειναι η αντιβιωση για ενα μωρο που θα την παιρνει απο τον πρωτο μηνα της ζωης του μεχρι τριων-τεσσαρων χρονων;

Να επισημανω οτι την δευτερη ουρολοιμωξη την εκανε εναμιση μηνα μετα την πρωτη και αφου επαιρνε αντιβιωση ceclor.

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.Κατανοηστε την στεναχωρια-αγωνια μου.Θα με βοηθουσε ψυχολογικα αν μπορεις να με ενημερωσεις γενικα για οτι γνωριζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως κάναμε και μια εξέταση mag3 και έδειξε 16%, άρα σχεδόν στα ίδια επίπεδα. Να θυμίσω ότι έχουμε 5ου βαθμού παλινδρόμηση και δε θα φύγει ποτέ. Δεν μας ενοχλεί η παλινδρόμηση, θα μας ενοχλήσει αν έχουμε ουρολοιμώξεις, άρα και βλάβη στο νεφρό. Άρα κάνουμε ότι μπορούμε για να μην έχουμε ουρολοιμώξεις. Σε μας που είναι αγοράκι δε θα χρειαστεί επέμβαση διότι δε θα μείνει ποτέ έγκυος, και μετά τον πρώτο χρόνο ζωής δε θα έχουμε ουρολοιμώξεις. Μέχρι τον πρώτο χρόνο που τα αγοράκια είναι πιο ευάλωτα στις ουρολοιμώξεις θέλει παρακολούθηση για ουρολοιμώξεις. Μετά τον πρώτο χρόνο τα κοριτσάκια είναι πιο ευάλωτα. Αν το παιδί έχει πυρετό και περιέργη συμπεριφορά πάμε παιδίατρο, καλλιέργεια και θεραπευτική αντιβίωση για 3 μέρες. Αν δεν έχει πυρετό και έχει ουρολοίμωξη είναι ουρολοίμωξη που δεν μας ενδιαφέρει και τόσο γιατί δεν βλάπτει το νεφρό. Θα μου πει κάποιος ότι το 16% είναι λίγο και ότι πρέπει να αφαιρεθεί? Εγώ θα ρωτήσω αν ένα παιδί είχε ένα μόνο νεφρό και λειτουργούσε 16% θα έπρεπε να το αφαιρέσουν? Η απάντηση είναι ΟΧΙ και πρέπει να το καταλάβουν πρώτα οι γιατροί...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάναμε και μια εξέταση mag3 και έδειξε 16%, άρα σχεδόν στα ίδια επίπεδα. Να θυμίσω ότι έχουμε 5ου βαθμού παλινδρόμηση και δε θα φύγει ποτέ. Δεν μας ενοχλεί η παλινδρόμηση, θα μας ενοχλήσει αν έχουμε ουρολοιμώξεις, άρα και βλάβη στο νεφρό. Άρα κάνουμε ότι μπορούμε για να μην έχουμε ουρολοιμώξεις. Σε μας που είναι αγοράκι δε θα χρειαστεί επέμβαση διότι δε θα μείνει ποτέ έγκυος, και μετά τον πρώτο χρόνο ζωής δε θα έχουμε ουρολοιμώξεις. Μέχρι τον πρώτο χρόνο που τα αγοράκια είναι πιο ευάλωτα στις ουρολοιμώξεις θέλει παρακολούθηση για ουρολοιμώξεις. Μετά τον πρώτο χρόνο τα κοριτσάκια είναι πιο ευάλωτα. Αν το παιδί έχει πυρετό και περιέργη συμπεριφορά πάμε παιδίατρο, καλλιέργεια και θεραπευτική αντιβίωση για 3 μέρες. Αν δεν έχει πυρετό και έχει ουρολοίμωξη είναι ουρολοίμωξη που δεν μας ενδιαφέρει και τόσο γιατί δεν βλάπτει το νεφρό. Θα μου πει κάποιος ότι το 16% είναι λίγο και ότι πρέπει να αφαιρεθεί? Εγώ θα ρωτήσω αν ένα παιδί είχε ένα μόνο νεφρό και λειτουργούσε 16% θα έπρεπε να το αφαιρέσουν? Η απάντηση είναι ΟΧΙ και πρέπει να το καταλάβουν πρώτα οι γιατροί...

 

Συγνωμη που δεν τηλ αλλα ειναι ανησυχος ο μικρος.Τι ωρες μπορω να τηλ;Και εμεις αγορακι εχουμε και δυσυχως 2 ουρολοιμωξεις ηδη και νοσηλεια 10 μερες στη καθε ουρολοιμωξη.

Link to comment
Share on other sites

Όποτε θελήσεις πάρε με δε θα ενοχλήσεις είτε είναι μεσημέρι είτε βράδυ. (καλά εσύ μην πάρεις πάλι 5 τα χαράματα χεχεχε) Πάντως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα δε θέλει τόσο αγχός. Θέλει να ασχοληθείς όμορφα κ ωραία. Έτσι το θέλησε ο Θεός και η φύση και Αυτοί ξέρουν καλύτερα απο μας κ τον κάθε γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.

Johnkozani πήγαμε τελικά στον γιατρό.Γενικά σχημάτισα καλή εντύπωση.

Μας ενημέρωσε αρκετά.Τον αριστερό νεφρό τον ονόμασε διπλό νεφρό και εχει διπλό ουρητήρα.Κάναμε υπέρηχο ο οποίος δεν εδειξε κατι παραπάνω απο αυτά που ηδη γνωρίζαμε.Μας πρότεινε περιτομή για τον λόγο που ξέρεις.Σε εξι μήνες απο το τελευταίο επεισόδιο ουρολοίμωξης, δηλ απο τον Σεπτέμβρη θα κανουμε dmsa και θα δουμε τα νεφρά.Σε 18 μήνες θα κάνουμε κυστεογραφία παλι για να δούμε αν έχει υποχωρήσει ο βαθμός της παλινδρόμησης.Να σου πω την αλήθεια αυτο δεν μου άρεσε.Μου φανηκε πολυ μακρινό.Τότε θα είμαστε περίπου 2 χρονών.Υπομονή και ψυχραιμία γιατι έχουμε μπει στον κυκεώνα των ουρολοιμώξεων και η ατυχία είναι πως η ψευδομονάδα που του έκανε την τελευταία ουρολοίμωξη είναι δύσκολο μικρόβιο,δεν υπάρχει αντιβίωση απο το στόμα και αν ξαναπάθει ουρολοίμωξη με ψευδομονάδα θα χρειαστεί παλι νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης πάλι καίγεται στον πυρετό 39,4.

Κάναμε χθες το απόγευμα καλλιέργεια αλλά εχει ψηλό πυρετό και δεν μπορούμε να τον αφήσουμε να ψήνεται και ετοίμασα ηδη βαλίτσα για νοσοκομείο.Σίγουρα και η καλλιέργεια θα βγεί θετική.Τρίτη φορά που θα νοσηλευτεί το αγγελούδι μου και είναι μόνο 3,5 μηνών.Η Παναγιά μαζί του.:-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης πάλι καίγεται στον πυρετό 39,4.

Κάναμε χθες το απόγευμα καλλιέργεια αλλά εχει ψηλό πυρετό και δεν μπορούμε να τον αφήσουμε να ψήνεται και ετοίμασα ηδη βαλίτσα για νοσοκομείο.Σίγουρα και η καλλιέργεια θα βγεί θετική.Τρίτη φορά που θα νοσηλευτεί το αγγελούδι μου και είναι μόνο 3,5 μηνών.Η Παναγιά μαζί του.:-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad:

 

:cry: περαστικα στο παιδακι σας!!!η παναγιτσα να το προσεχει!!!

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.θα ήθελα να ρωτήσω τον γιατρο τον κ.

Μαρινόπουλο για την μέθοδο Deflux.Σε τι ηλικια μπορει να εφαρμοστεί;Εχει παρενεργείες;Αυτη η ουσία απορροφάται απο τον οργανισμό;Το μωρο εχει ενοχλήσεις μετα;Μπορει να κανει πυρετό απο την επέμβαση; Τελος απο που μπαινει η βελονη;Απο την κυστη οπως στην υπερεβική;Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία της ΚΟΠ εφαρμόζεται πλέον παγκοσμίως αφού το παιδί συμπληρώσει τον πρώτο χρόνο και η παλινδρόμηση επιμένει. Πρόκειται για ελάχιστα επεμβατική πρακτική κατά την οποία το βιοσυμβατό υλικό Deflux τοποθετείται κυστεοσκοπικά μέσω τριχοειδικής βελόνας στο στόμιο του παλινδρομούντος ουρητήρα. Η διαδικασία διαρκεί 15 λεπτά και γίνεται σε ημερήσια νοσηλεία χωρίς να παραμένει το παιδί στην κλινική περισσότερο από 2 ώρες μετά την μικροεπέμβαση. Το παιδί καλύπτεται με θεραπευτική αντιβιοτική δόση για 5 μέρες και δεν παρουσιάζει ενοχλήματα πόνου. Το υλικό αποτελείται από υαλουρονικό και δεξτράνη 2 φυσικά συστατικά τα οποία δεν μεταναστεύουν από το σημείο που τοποθετούνται. Με τον τρόπο αυτό η θεραπεία διαρκεί ουσιαστικά για πάντα. Εάν θέλετε περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το http://alldoctorsmess.blogspot.com/2010/02/blog-post_17.html ή στείλτε email στο [email protected].

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κυριε Μαρινόπουλε για τις πληροφορίες.Σε ΚΟΠ 4ου βαθμού, διπλός ουρητήρας,3 ουρολοιμώξεις (1η: E.coli 2η και 3η:ψευδομονάδα) μέχρι 4.5 μηνών μπορει να γινει ενδοσκοπική επέμβαση;Το παιδι τωρα ειναι 5 μηνών αλλα σχεδον καθε ενάμιση μήνα νοσηλεύεται με ουρολοίμωξη 10 μέρες.Εχει γινει και DMSA 63% - 37%.Γιατι πρεπει να περασει ο πρώτος χρόνος;Στην περίπτωση διπλού ουτητήρα τί μπορεί να αλλάξει σε ενα χρόνο;

 

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...