Nefelh

Πρώτες μέρες θηλασμού-καθόλου αήξηση βάρους

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια.

εγω εδω από το πρωι με την μικρη στο στοιθος, παλι στους μαραθωνιους ειμαστε.

για την πιπίλα μου ειπε ότι εχει εδραιωθει πλεον η γαλουχια και δεν θα επειρεασει αρνητικα. το θεμα ειναι ότι η μικρη δεν την δεχεται, το πολύ κανενα 10λεπτο οπότε δεν μας βλεπω να την χρεισιμοποιουμε.

διαπιστωσα ότι το ring sling στις θηλαζουσες μητερες βοηθαει παρα πολυ.

Διαφημίσεις

καλημερα.

ζω ενα μαρτυριο και πάλι με την μικρη συνεχεια πάνω στο στοιθος, οταν λεω συνεχεια εννοω 16-18 ώρες.

Υπάρχει άνθρωπος που το αντέχει αυτό?

Αρχιζω πλέον να πιστεύω ότι κάνω κακό στο παιδί. κλαίει συνέχεια όταν βρισκεται εκτός και δεν δέχεται κανέναν άλλο να την πάρει αγκαλιά έστω και για λίγο.

Μάλλον έχουμε απομυθοποιησει πολύ το θηλασμό σε αυτό το φόρουμ.

Αχ βρε Νεφέλη με στεναχωρείς...........

τι εννοείς με αυτό

ο θηλασμός δεν είναι ιδέα, δεν είναι μύθος πριν μερικές δεκαετίες (πριν τα ξένα γάλατα) θα ήταν το μοναδικό μέσω να επιβιώσει το παιδί σου με τις όποιες δυσκολίες και αν υπήρχαν..........

επίσης δεν είναι υποχρεωτικό να σου αρέσει ή να σε βολεύει μπορείς πάντα-έχεις πλεον την επιλογή αν δεν σου αρέσει να δώσεις μπουκάλι........

δεν σε πίεσε κανένας να θηλάσεις το μωρό σου

είπες θέλω βοήθεια να τα καταφέρω!!

δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς να εσύ σκέφτεσαι έτσι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ...

καλημερα.

ζω ενα μαρτυριο και πάλι με την μικρη συνεχεια πάνω στο στοιθος, οταν λεω συνεχεια εννοω 16-18 ώρες.

Οι περισσότερες μαμάδες έχουν περάσει τέτοιες φάσεις άλλες άντεξαν άλλες όχι ..........είναι προσωπικό το θέμα ο καθένας ξέρει τον βαθμό αντοχών του και αναλόγως πορεύεται αυτό όμως δεν μας κάνεις καλύτερες ή χειρότερες μαμάδες.....

αν ο θηλασμός δεν σου αρέσει και σε κάνει να σκέφτεσαι μαρτυρικά σκέψου το ενδεχόμενο να το αλλάξεις μην δηλιτιριάζεις την σχέση σου με το παιδί με σκέψεις “οχ...πάλι βύζι θέλει αυτό....” “......το γάλα μου του κάνει κακό”. Το παιδί σου πάει μια χαρά με το γάλα σου αναπτύσσεται μεγαλώνει σου το λένε όλοι παρ'ολα αυτά εσύ επιμένεις να πιστεύεις ότι το γάλα σου του κάνει κακό...............(όπως καταλαβαίνεις δεν έχει νόημα να σου λεω συνέχεια ότι το γάλα σου μόνο καλό θα του κάνει όταν εσύ δεν θέλεις να το πιστέψεις!!!)

προσωπικά αν μου έλεγαν πρέπει να περπατήσεις στα αναμμένα κάρβουνα για να θηλάσεις θα το έκανα OXI επειδή είμαι καλύτερη μάνα ή αγαπώ περισσότερο το παιδί μου αλλά γιατί πιστεύω ότι αξίζει να το κάνω μόνο και μόνο για την ματιά που μου ρίχνει η κόρη μου όταν βάζει το χεράκι της στο πρόσωπό μου.

Y.Γ.είτε θηλάζεις είτε όχι μόνο εσένα θα θέλει το παιδί σου σε αυτήν την ηλικία δεν επιλέγει την αγκαλιά βάση λογικής αλλά ενστικτωδώς :-)

το μαρτύριο είναι μια κατάσταση στην οποία μας υποβάλει κάποιος δια της βίας ........

εσύ πλέον έχεις το περιθώριο επιλογής ή θα καταλάβεις ότι αυτό που γίνεται είναι φυσιολογική συμπεριφορά για τώρα οπότε θα κάνεις λίγο υπομονή ή θα επιλέξεις άλλο τρόπο σίτισης για το παιδί σου

καλημερα εχω θηλάσει και στα δυο μου παιδια στο πρωτο για 3 μήνες και το δευτερο για δυο μηνες.δεν περασα απο τετοια φαση.ηθελα και το εκανα.αφησα τη φυση να με οδηγησει λες και το ειχα ξανακανει.το μωρο μου ζητουσε ποτε να το βαλω στο στηθος πρωτη φορα ακουω το εχω συνεχεια στο στηθος.νεφελη πρεπει να βρισκεσαι σε μια συγχυση.εμεις εδω λεμε τις εμπειριες μας δε σημαινει πως ειμαστε οι σωστες και εσυ πρεπει να τις κανεις.μηπως να ζητησεις πρωτα βοηθεια για εσενα την ίδια απο καποιο ειδικό?δεν ειναι κακο!απλα οι μεταπτωσεις σου ειναι λιγο περιεργες.

Εγώ δεν βλέπω τίποτε περίεργο στα παράπονα της Νεφέλης. Πολλά μωρά, όπως φαίνεται και από άλλες μαρτυρίες στο φόρουμ, είναι συνέχεια στο στήθος τις πρώτες 40 μέρες. Η Νεφέλη έχει και τον πόνο στο στήθος από τη μαστίτιδα που την ταλαιπωρεί, ας τα λέει τουλάχιστον να ξεσπάει. Και εγώ αν πάθαινα μαστίτιδα και πονούσα δεν ξέρω αν θα άντεχα να συνεχίσω. Ο πρώτος μήνας πάντως ήταν και για μένα πολύ έντονος, με απογοήτευση, κλάματα, κλπ. Το πιο θετικό βρίσκω ότι έχει καθοδήγηση στο θηλασμό από ειδικό ενώ εγώ το έκανα μόνη μου και βάδιζα στα τυφλά.

Νεφέλη, στο 2ο μήνα μπαίνετε και σε φάση κολικών οπότε το κλάμα μπορεί να είναι και από εκεί. Μπορεί να παρηγοριέται στο στήθος γιαυτό δεν το αφήνει, δεν είναι μόνο πείνα η γκρίνια και το κλάμα. Ο γιος μου έπαιρνε πολύ καλό βάρος και στο 2ο μήνα, ιδίως τα απογεύματα, δεν ξέραμε τι να τον κάνουμε με τον άντρα μου. Απλώς τον δίναμε ο ένας στον άλλο, τον κρατάγαμε αγκαλιά στον ώμο και περπατούσαμε πάνω κάτω. Υπομονή τίποτα άλλο, τον άλλο μήνα θα είναι καλύτερα.

καλημερα.

Ναι, υπάρχουν άνθρωποι που το αντέχουν. Γκρινιάζουν βέβαια ενίοτε, αλλά αντέχουν.

Πάρα πολλές μαμάδες στο φόρουμ έχουμε περάσει αυτή τη φάση, η οποία είναι φυσιολογική. Εγώ είχα διαβάσει το βιβλίο της Πατσούρου που λέει ότι μπορεί το νεογέννητο να είναι και 18 και παραπάνω ώρες το 24ωρο στο στήθος, οπότε δεν μου κακοφάνηκε τόσο. Ήξερα τι να περιμένω, και πήρα την απόφαση συνειδητά.

Αν πραγματικά σου φαίνεται μαρτύριο αυτό που ζεις, μπορείς να σταματήσεις. Κανείς δεν σε αναγκάζει. Πάντως εγώ βρήκα ενδιαφέροντα πράγματα να κάνω κατά τη διάρκεια των μαραθώνιων θηλασμών, και πραγματικά δεν μου κακοφάνηκαν. Δεν λέω ότι είχα το χαμόγελο της ευτυχίας στο πρόσωπό μου συνέχεια, αλλά θηλάζοντας μιλούσα στο τηλέφωνο με τις φίλες μου, εβλεπα ταινίες, ξάπλωνα και μισοκοιμόμουν, έμπαινα στο φόρουμ και διάβαζα.

Αρχιζω πλέον να πιστεύω ότι κάνω κακό στο παιδί. κλαίει συνέχεια όταν βρισκεται εκτός και δεν δέχεται κανέναν άλλο να την πάρει αγκαλιά έστω και για λίγο.
    το μωρό είναι προφανές ότι στο στήθος βρίσκει παρηγοριά, ηρεμία, γαλήνη. Αν εσύ αυτό το θεωρείς κακό ( ; ) δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω.
    δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

jv42p3.png

DfUyp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα