Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτες μέρες θηλασμού-καθόλου αήξηση βάρους


Recommended Posts

Καλημέρα Κριστίνα. Ελπίζω να είσαι καλά.

Ηθελα την βοήθεια σου για μία κόμη φορά αν είναι εφικτό.

 

Χθες με την μικρή δυνοπάθησα. Από της 8 το πρωί μέχρι τις 12 το βράβυ δεν κοιμήθηκε σχεδόν καθόλου και ήθελε συνέχεια αγκαλιά και το στοιθος μου. Μας χάλασε και το aircondition και είχαμε πολύ ζέστη. Αυτό λές να οφειλότανε στην θερμοκρασία ή στο ότι δεν της έφτανε το γάλα? Δεν μπορούσα να την ξεκολλήσω από πάνω μου.

 

Επίσης μετά από κάθε γεύμα και ειδιαίτερα το βραδυνό και τα δύο στοίθοι μου πονάνε πολύ για κάποια λεπτά. Ο πόνος είναι κυρίως από τα πλάγια. Μήπως αυτό οφείλεται στο ότι αρχίζει να παράγεται γάλα?

 

Την μαγιά μπύρας όπως μου είπες την διέκοψα εδώ και τρεις μέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Κριστίνα. Ελπίζω να είσαι καλά.

Ηθελα την βοήθεια σου για μία κόμη φορά αν είναι εφικτό.

 

Χθες με την μικρή δυνοπάθησα. Από της 8 το πρωί μέχρι τις 12 το βράβυ δεν κοιμήθηκε σχεδόν καθόλου και ήθελε συνέχεια αγκαλιά και το στοιθος μου. Μας χάλασε και το aircondition και είχαμε πολύ ζέστη. Αυτό λές να οφειλότανε στην θερμοκρασία ή στο ότι δεν της έφτανε το γάλα? Δεν μπορούσα να την ξεκολλήσω από πάνω μου.

 

Επίσης μετά από κάθε γεύμα και ειδιαίτερα το βραδυνό και τα δύο στοίθοι μου πονάνε πολύ για κάποια λεπτά. Ο πόνος είναι κυρίως από τα πλάγια. Μήπως αυτό οφείλεται στο ότι αρχίζει να παράγεται γάλα?

 

Την μαγιά μπύρας όπως μου είπες την διέκοψα εδώ και τρεις μέρες.

 

Αν οι πάνες της είναι οκ όλα οκ..... θα υπάρχουν τέτοια διαστήματα που κρατάνε συνήθως 3-4 μέρες.είναι και η ζέστη... Πρόσεχε μόνο αν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις για να σου αδειάζει το στήθος καλά και να τρέφεται σωστά. Μπορείς να την βοηθάς πιέζοντας το στήθος όταν αρχίζει και πιπιλάει απλά χωρίς να καταπίνει γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σήμερα είμαστε μέσα στην αγωνία γιατί περιμένουμε την παιδίατρο να έρθει να μας ζυγίσει να δούμε τι κάναμε. Μακάρι να είναι όλα καλά.

 

Την άλλη εβδομάδα σαραντήζουμε και αρχίζουμε θεωρητικά τις βόλτες μας. Το μεγάλο ερώτημα είναι: πότε θα στρώσει ο θηλασμός? Το μόνο που βλέπω ότι στρώνει είναι ο πόνος στις θήλες που μειώνετε με τον καιρό. Τα άλλο ερώτημα είναι πότε θα αρχίσει το μωρό να τρώει συγκεκριμέμες πάνω κάτω ώρες και κυρίως πότε θα αρχίσουνε τα γεύματα να διαρκούνε λίγο και όχι αυτό το ατέλειωτο πάνω στο στοίθος. Δεν γίνετε να κυκλοφορήσουμε με αυτές τις συνθήκες. Η μικρή θέλει συνέχεια στοίθος και δυστηχώς από ότι κατάλαβα ακόμη και τις ώρες που δεν πεινάει πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σήμερα είμαστε μέσα στην αγωνία γιατί περιμένουμε την παιδίατρο να έρθει να μας ζυγίσει να δούμε τι κάναμε. Μακάρι να είναι όλα καλά.

 

Την άλλη εβδομάδα σαραντήζουμε και αρχίζουμε θεωρητικά τις βόλτες μας. Το μεγάλο ερώτημα είναι: πότε θα στρώσει ο θηλασμός? Το μόνο που βλέπω ότι στρώνει είναι ο πόνος στις θήλες που μειώνετε με τον καιρό. Τα άλλο ερώτημα είναι πότε θα αρχίσει το μωρό να τρώει συγκεκριμέμες πάνω κάτω ώρες και κυρίως πότε θα αρχίσουνε τα γεύματα να διαρκούνε λίγο και όχι αυτό το ατέλειωτο πάνω στο στοίθος. Δεν γίνετε να κυκλοφορήσουμε με αυτές τις συνθήκες. Η μικρή θέλει συνέχεια στοίθος και δυστηχώς από ότι κατάλαβα ακόμη και τις ώρες που δεν πεινάει πραγματικά.

 

Όταν θα αρχίσετε να βγαίνετε έξω θα δεις ότι θα θέλει να τρώει λιγότερο. Συχνά τρώνε επειδή βαριούνται. Υπομονή και όλα θα στρώσουν. Θα δεις που σε λίγους μήνες θα τρώει για κάποια λεπτά και θα φεύγει.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και πάλι από μένα.

Είμαι λίγο στεναχωρημένη γιατί το μωρό τελικά δεν πήρε πολύ βάρος, μόνο 160γρ σε μία εβδομάδα.

Παραθέτω αναλυτικά τις ζυγίσεις:

 

19.05.10 2760γρ (ημερ. γέννησης)

23.05.10 2590γρ (ημερ. εξόδου)

29.05.10 2600γρ

05.05.10 2820γρ

13.05.10 3060γρ

20.05.10 3220γρ

 

Η παιδίατρος ήτανε καθησυχαστική και είπε ότι πολύ πιθανό να οφειλότανε και στην ζέστη. Συνεχίζουμε με αποκλειστικό και το εβδομαδιαίο ζύγισμα.

 

Αχ Κριστίνα έχω ανγχωθεί πολύ με το βάρος της μπέμπας! Αυτήν την εβδομάδα ήμουνα και πολύ αισιόδοξη ότι πήρε αρκετά γρ. Μήπως μειώθηκε η παραγωγή μου επειδή έκοψα και την μαγιά μπύρας? Συνεχίζω τον αγώνα μου και βλέπουμε την επόμενη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι από μένα.

Είμαι λίγο στεναχωρημένη γιατί το μωρό τελικά δεν πήρε πολύ βάρος, μόνο 160γρ σε μία εβδομάδα.

Παραθέτω αναλυτικά τις ζυγίσεις:

 

19.05.10 2760γρ (ημερ. γέννησης)

23.05.10 2590γρ (ημερ. εξόδου)

29.05.10 2600γρ

05.05.10 2820γρ

13.05.10 3060γρ

20.05.10 3220γρ

 

Η παιδίατρος ήτανε καθησυχαστική και είπε ότι πολύ πιθανό να οφειλότανε και στην ζέστη. Συνεχίζουμε με αποκλειστικό και το εβδομαδιαίο ζύγισμα.

 

Αχ Κριστίνα έχω ανγχωθεί πολύ με το βάρος της μπέμπας! Αυτήν την εβδομάδα ήμουνα και πολύ αισιόδοξη ότι πήρε αρκετά γρ. Μήπως μειώθηκε η παραγωγή μου επειδή έκοψα και την μαγιά μπύρας? Συνεχίζω τον αγώνα μου και βλέπουμε την επόμενη εβδομάδα.

 

Γιατί στεναχωρήθηκες το μωρό πείρε σε 22 μέρες 620γρ δηλ 28.18γρ την ημέρα όταν το ελάχιστο όριο είναι 22 την ημέρα. Έχετε ανέβει και καμπύλη από την 10 πήγατε στην 25....... για αυτό λέμε μετράμε τον μέσο όρο. Η μαγιά έχει ισχυρή επίδραση την πρώτη εβδομάδα μετά η επίδρασή της φθίνει έτσι και αλλιώς για αυτό στις 2 εβδομάδες σταματάμε για μια εβδομάδα και αρχίζουμε πάλι μετά ...........

Συνεχίζεις κανονικά. Κάνε μια αναδρομή σε αυτά που έχουμε πει μέχρι στιγμής και θα πάνε όλα καλά. Δεν υπάρχει λόγος να αποθαρρύνεσαι...

Όσο για το μετά όταν το μωρό θα μπει στους ρυθμούς του και μεγαλώνοντας θα κάνει πιο αποτελεσματικούς θηλασμούς και ανά διαστήματα όταν θα χρειάζεται παραπάνω γάλα θα θηλάζει πιο συχνά. Θα τα δεις στην πορεία κάποια στιγμή όλα στρώνουν. Δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα (δηλ το μωρό να θηλάζει ανά 2-3 ώρες) μπορείς μια χαρά να θηλάζεις και έξω πίστεψε με και στην μέση της πλατείας να κάτσεις δεν θα σε πάρει χαμπάρι κανείς θα νομίζουν ότι την κοιμίζεις....

Περιμένω με αγωνία νεα σου....

μην ξεχνάς ποτέ ότι το παιδί το ζυγίζεις ανά εβδομάδα για να παρακολουθείς το βάρος και να παρεμβαίνεις αν κάτι δεν πάει καλά όχι για να αγχώνεσαι!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κριστίνα.

Είχα ξανααναφέρει ότι το βράδυ μετά τον θηλασμό με πονούσε πολύ το στήθος. Από εχθές το βράδυ λοιπόν με πονάει πολύ. Ο πόνος έρχετε κατά κύματα και από πλάγια. Εκατσα το πρωί και αφού θήλασα την μικρή, μετά από μία ώρα να βγάλω με το θήλαστρο. Εβγαλα 70 μλ και από τα δύο στήθοι. Εχω της ameda το purely yours. Δεν ξέρω ρε γαμώτο τι γίνεται, άρχισα να απογοητεύομαι πολύ. Με έριξε και το γεγονός ότι τα γρ που πήρε η μικρή αυτήν την εβδομάδα δεν ήτανε και πολλά. Μήπως τελικά δεν μπορεί η ποσότητα του γάλακτος που βγάζω να ανταποκριθεί στις ανάγκες του μωρού? Στον ύπνο μου πλέον όνειρεύομαι ότι το γάλα μου τρέχει άφθονο σαν βρύση. Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Πως τα καταλάβω ότι το μωρό αδειάζει τελείως το στοίθος? Εντάξει γίνεται πιο ελαφρύ, αλλά το αδειάζει τελείως? Και αν χάνει από πιο νωρίς το ενδιαφέρον, πόσο πια να την πιέσω? Από βδομάδα που σαραντήζω μήπως να πάω να δω από κοντά κανέναν σύμβουλο θηλασμού? Γνωρίζει κάποιος κάτι για Σέρρες ή Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κριστίνα.

Είχα ξανααναφέρει ότι το βράδυ μετά τον θηλασμό με πονούσε πολύ το στήθος. Από εχθές το βράδυ λοιπόν με πονάει πολύ. Ο πόνος έρχετε κατά κύματα και από πλάγια. Εκατσα το πρωί και αφού θήλασα την μικρή, μετά από μία ώρα να βγάλω με το θήλαστρο. Εβγαλα 70 μλ και από τα δύο στήθοι. Εχω της ameda το purely yours. Δεν ξέρω ρε γαμώτο τι γίνεται, άρχισα να απογοητεύομαι πολύ. Με έριξε και το γεγονός ότι τα γρ που πήρε η μικρή αυτήν την εβδομάδα δεν ήτανε και πολλά. Μήπως τελικά δεν μπορεί η ποσότητα του γάλακτος που βγάζω να ανταποκριθεί στις ανάγκες του μωρού? Στον ύπνο μου πλέον όνειρεύομαι ότι το γάλα μου τρέχει άφθονο σαν βρύση. Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Πως τα καταλάβω ότι το μωρό αδειάζει τελείως το στοίθος? Εντάξει γίνεται πιο ελαφρύ, αλλά το αδειάζει τελείως? Και αν χάνει από πιο νωρίς το ενδιαφέρον, πόσο πια να την πιέσω? Από βδομάδα που σαραντήζω μήπως να πάω να δω από κοντά κανέναν σύμβουλο θηλασμού? Γνωρίζει κάποιος κάτι για Σέρρες ή Θεσσαλονίκη?

 

 

Το μωρό σου δεν δείχνει ότι δεν μπορεί να θηλάσει καλά.... πολύ απλά γιατί την τρίτη εβδομάδα που το θήλαζες (χωρίς μαγιά μπύρας!!) πίρε 220γρ. Μετά άρχισες να παίρνει μαγιά και σου είπα να την κόψεις για να μην δημιουργήσεις υπερπαραγωγή. Όταν το στήθος παράγει περισσότερο γάλα από αυτό που μπορεί να χειριστεί το μωρό φουσκώνει το μωρό με το πρώτο μη λιπαρό γάλα δεν παίρνει αρκετό από το παχύ που θα το χορτάσει με αποτέλεσμα να πεινάει σε σύντομο χρονικό διάστημα να επηρεαστεί η πρόσληψη βάρους αλλά και το στήθος σου να πονάει λόγω του ότι δεν μπορεί το μωρό να το αδειάσει....... δεν θεωρώ ότι δεν έχεις αρκετό γάλα. Θεωρώ ότι πρέπει να να εστιάσεις λίγο στο πως θηλάζεις σε κάθε γεύμα (όχι επειδή υπάρχει θέμα με τα 160γρ τα οποία δεν είναι κακή πρόσληψη αλλά για να θηλάζεις σε κάθε γεύμα αποτελεσματικά) . Θα κάνω μια σύντομη ανακεφαλαίωση των όσων έχουμε πει κατά καιρούς. Ξεκινάς με το πρώτο στήθος, το αφήνεις όσο κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις (παρακολουθείς το πιγούνι του μωρού – για να έχεις καλύτερη εικόνα προσπάθησε να θηλάσεις των αντίχειρα σου και να καταπιείς το σάλιο σου και μετά δες τι κάνει και το μωρό) αν αρχίσει να πιπιλάει να κουράζεται να τραβιέται το σηκώνεις να ρευτεί επιστρέφεις στο πρώτο στήθος κάνεις λίγο breast compression αν πιάσει το μωρό ξανά το αφήνεις τέλος προσφέρεις το δεύτερο αν πιεί καλώς αν όχι πάλι καλώς . Το επόμενο γεύμα ξεκινάς με το στήθος που έδωσες τελευταίο. Αν το μωρό δεν αφήσει και το δεύτερο στήθος ικανοποιημένο προσφέρεις ξανά το πρώτο. Αν υπάρχει θέμα με την πρόσληψη γάλακτος φαίνεται πρώτα στις πάνες. Αν οι κενώσεις σας έχουν αλλάξει χρώμα ή έχουν μειωθεί ή έχουν μειωθεί οι βρεγμένες πάνες τότε αξιολογούμε διαφορετικά και τα γρ που πίρε το μωρό.

Σου είχα γράψει επίσης ότι αν θεωρείς ότι πρέπει να σε δει κάποιος από κοντά να αξιολογήσει την κατάσταση καλύτερα τότε υπάρχει σύμβουλος θηλασμού Ξάνθη και Θεσ/κη ίσως να σε βοηθήσουν να αποτκήσεις εμιστοσύνη σε αυτό που κάνεις στον εαυτό σου και στο μωρό σου ...

http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3432

ΞΑΝΘΗ

Miloslava Ruzkova

IBCLC

P.O.Box 362

Xanthi, 67100 Greece

phone: 30 5410 93904

Practice: Private Practice

 

ΘΕΣ/ΚΗ

Stylianos Papaventsis

Paediatrician MRCPCH DCH IBCLC

Fillipou 44

Pilea

Thessaloniki, 55535 Greece

phone: 3.0231E+11

phone: 3.06971E+11

website

Practice: Private Practice

Expertise: Low milk supply

Languages: Greek

 

....

Expertise: Basic breastfeeding technique and management

Languages: Englis

 

κα Άννα Πατσούρου

και κα Δώρα Μενούνου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κριστίνα.

Είχα ξανααναφέρει ότι το βράδυ μετά τον θηλασμό με πονούσε πολύ το στήθος. Από εχθές το βράδυ λοιπόν με πονάει πολύ. Ο πόνος έρχετε κατά κύματα και από πλάγια.

Ο πόνος που λες είναι από τη μασχάλη με φορά προς τη θηλή λίγο σαν κάψιμο?

Και στα 2 παιδιά μου τον πρώτο καιρό (όχι τις πρώτες μέρες, μετά) είχα έναν παροδικό τέτοιο πόνο, χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα. Τις μέρες που θήλαζαν περισσότερο ο πόνος ήταν περισσότερος. Τον είχα ερμηνεύσει ως 'κούραση' των γαλακτοφόρων αδένων από την προσπάθεια να παραγουν γάλα. Δεν έκανα τίποτα εκτός από υπομονή και μετά από κάποιο διάστημα -1-1,5 μήνα?- απλά σταμάτησε.

Μην βγάζεις γάλα με το θήλαστρο, παρά μόνο αν δεις το στήθος σκληρό σε κάποια περιοχή και το μωρό δεν θέλει να θηλάσει άλλο. Κουράζεσαι χωρίς λόγο και κουράζεις και το στήθος σου κι άλλο.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ.

Εκλεισα τελικά ραντεβού σε μία εβδομάδα με τον Κο Παπαβέντση.

Θα έχει προηγηθεί εντωμεταξύ και ένα ακόμη ζύγισμα που θα κάνουμε την Δευτέρα στην παιδίατρο μας. Τι να πω, ώρες ώρες απογοητεύομαι τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ.

Εκλεισα τελικά ραντεβού σε μία εβδομάδα με τον Κο Παπαβέντση.

Θα έχει προηγηθεί εντωμεταξύ και ένα ακόμη ζύγισμα που θα κάνουμε την Δευτέρα στην παιδίατρο μας. Τι να πω, ώρες ώρες απογοητεύομαι τόσο πολύ.

 

Χαίρομαι που έκλεισες το ραντεβού χρειάζεσαι ενέσεις αυτοπεποίθησης :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ. Υποτίθεται το πρωί η παραγωγή είναι πιο αυξημένη, θήλασα για λίγο την μικρή και προσπάθησα να βγάλω μετά με το θήλαστρο (θα βγω για πρώτη φορά έξω μετά την γέννα για μία δουλειά και έπρεπε να χρεισιμοποιήσω θήλαστρο) και έβγαλα μόνο 40 ml και απο τα δύο στήθοι! Μήπως είμαι πολύ ηλίθια που συνεχίζω ακόμη με αποκλειστικό? Πόσο κακό μπορεί να κάνω στο παιδί μου? Μέχρι το ραντεβού με τον Κο Παπαβέντση την ερχόμενη Τετάρτη μάλλον θα έχω καταλήξει να δίνω μόνο ξένο στο παιδί. Πως τα την ξυπνήσω τώρα να την θηλάσω? Με τι γάλα? Πως είναι δυνατόν άλλες κοπέλες να βγάζουνε 200μλ και εγώ το περισσότερο που έχω καταφέρει να είναι 80? Και θηλάζω ήδη 4 εβδομάδες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ. Υποτίθεται το πρωί η παραγωγή είναι πιο αυξημένη, θήλασα για λίγο την μικρή και προσπάθησα να βγάλω μετά με το θήλαστρο (θα βγω για πρώτη φορά έξω μετά την γέννα για μία δουλειά και έπρεπε να χρεισιμοποιήσω θήλαστρο) και έβγαλα μόνο 40 ml και απο τα δύο στήθοι! Μήπως είμαι πολύ ηλίθια που συνεχίζω ακόμη με αποκλειστικό? Πόσο κακό μπορεί να κάνω στο παιδί μου? Μέχρι το ραντεβού με τον Κο Παπαβέντση την ερχόμενη Τετάρτη μάλλον θα έχω καταλήξει να δίνω μόνο ξένο στο παιδί. Πως τα την ξυπνήσω τώρα να την θηλάσω? Με τι γάλα? Πως είναι δυνατόν άλλες κοπέλες να βγάζουνε 200μλ και εγώ το περισσότερο που έχω καταφέρει να είναι 80? Και θηλάζω ήδη 4 εβδομάδες!

 

θα τρελαθείς εσύ θα τρελαθώ και εγώ μαζί σου .....:-D

ποιός σου είπε ότι η ποσότητα που αντλείς είναι ενδεικτική του πόσο γάλα έχεις????? :shock::shock:είναι τελείως λάθος ο τρόπος που σκέφτεσαι ......ακόμα και το καλύτερο θήλαστρο (νοσοκομειακό να έχεις) δεν έχει καμία σχέση με το τι γάλα μπορεί να βγάλει το παιδί. Θα σου πω μόνο ότι υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν αποκλειστικά για πολύ καιρό αλλά δεν καταφέρουν να αντλήσουν σταγόνα.... 200 μλ με θήλαστρο μπορούσα να αντλήσω μόνο στη δουλειά μετά από 4 ώρες χωρίς θηλασμό.......... και αυτό με χίλια ζόρια (έβαζα έβγαζα το θήλαστρο έκανα και άντληση με το χέρι κλπ

 

 

οι αντλήσεις είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων .....

  • τι θήλαστρο έχεις
  • πόσο καιρό αντλείς (είναι σπορ που θέλει προπόνηση)
  • ποιες ώρες αντλείς ....
  • ψυχολογία...΄
  • και τέλος μπορεί απλά το σόμα σου να μην συνεργάζεται καλά με το θήλαστρο (αν και μια ώρα μετά το θηλασμό έβγαλες 40μλ γιατί πιστεύεις ότι θα έπρεπε να είναι παραπάνω????? .....)

 

............. σε καμία μα καμία περίπτωση δεν δείχνει πόσο γάλα έχεις μόνο πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις....... σε παρακαλώ να ηρεμήσεις :-)

Link to comment
Share on other sites

επίσης μια χαρά γάλα θα έχεις να θηλάσεις το παιδί σου το στήθος δεν είναι δοχείο να αδειάζει και να ξαναγεμίζει...... το γάλα παράγεται την ώρα του θηλασμού. Έτσι θα δεις ότι και μετά τις 40 μέρες όταν θα εδραιωθεί η γαλουχία το στήθος θα σταματήσει να πρήζεται....

διάβασε αυτό εδώ ....

http://www.kellymom.com/bf/supply/milkproduction.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια.

ενα ακομη βραδυ περασε με απιστευτο πονο στο στοιθος και μια ακομη μερα μαραθωνιων θηλασμων αρχισε.

ποτε θα ερθει αυτη η στιγμη που όλα θα ειναι πιο ευχαριστα.

θελω να χαρω το παιδι μου και δεν μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αναπολώ με νοσταλγία τους μαραθώνιους θηλασμούς. Τουλάχιστον τότε ξάπλωνα και έβλεπα ταινίες, τώρα δεν βρίσκω χρόνο να ξαπλώσω, όλη μέρα τρέχω!

 

Γενικά κάθε ηλικία έχει της ομορφιές της, τις χαρές της και τις δυσκολίες της. Φρόντισε να απολαμβάνεις κάθε στάδιο, αλλιώς θα περιμένεις συνέχεια το επόμενο

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.

ενα ακομη βραδυ περασε με απιστευτο πονο στο στοιθος και μια ακομη μερα μαραθωνιων θηλασμων αρχισε.

ποτε θα ερθει αυτη η στιγμη που όλα θα ειναι πιο ευχαριστα.

θελω να χαρω το παιδι μου και δεν μπορω.

 

Πάρε μια βαθιά ανάσα.......... πάρε το μωρό σου αγκαλιά με θάρρος και αγάπη ......βάλτο στο στήθος σου χαλάρωσε και μίλα του......... ενθάρρυνε το .......κοίτα το στα μάτια και πες του μπράβο που τα καταφέρνει τόσο καλά......... πες του πόσο περήφανη είναι η μανούλα...........μίλα του ψιθυριστά και ήρεμα για αυτά που νιώθεις .........πες του ότι αυτό που ζείτε είναι ένα θαύμα της φύσης.......... απόλαυσέ το...............

είναι πολύ εύκολο να μιλάς για τα συναισθήματά σου σε ένα ανθρωπάκι που σε νιώθει κυρίως,

άνοιξε διαύλους επικοινωνίας... άμα χαλαρώσεις θα αφουγκραστείς το νινί σου καλύτερα...........

Ανάσαινε!!!!!, χαλάρωσε.!!!!!..................

 

τρώς??? έχεις καθόλου βοήθεια???

Link to comment
Share on other sites

Πως τα την ξυπνήσω τώρα να την θηλάσω? Με τι γάλα? Πως είναι δυνατόν άλλες κοπέλες να βγάζουνε 200μλ και εγώ το περισσότερο που έχω καταφέρει να είναι 80? Και θηλάζω ήδη 4 εβδομάδες!

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Σε κάποιες κοπέλες ανταποκρίνεται το στήθος στο θήλαστρο σε κάποιες όχι τόσο, σε άλλες και καθόλου. Κι εγώ ποτέ δεν έβγαλα πάνω από 80 ml με άντληση και από τα δυο στήθη και θηλάζουμε ακόμη. Δεν σημαίνει τίποτα το τι βγάζεις από την άντληση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.

ενα ακομη βραδυ περασε με απιστευτο πονο στο στοιθος και μια ακομη μερα μαραθωνιων θηλασμων αρχισε.

ποτε θα ερθει αυτη η στιγμη που όλα θα ειναι πιο ευχαριστα.

θελω να χαρω το παιδι μου και δεν μπορω.

Θα το χαρείς πραγματικά όταν νιώσεις αυτοπεποιθηση ότι κάνεις το σωστό...γιατί το κάνεις και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι!!!!:) Ενώ κάνεις απλά ότι κάνει κάθε μάνα που θηλάζει, εσύ έχεις αγχωθεί γιατί το μυαλό σου έχει κολλήσει στα κιλά και στα γραμμάρια που πρέπει να πάρει το παιδι. Θηλάζω το 2ο παιδί μου και σε πληροφορώ πως ενώ απο την 1η μέρα έδειχνε πως θηλαζε ενω δεν είχα γάλα ουδέποτε αγχώθηκα αν χορταίνει ή όχι..ήξερα πως εφόσον θηλάζει όποτε θελει εκείνο , τρέφεται σωστά. Ακου το μωρό σου και μονο εκείνο!!!!! Και όσο για τα κιλά..κακώς ο γιατρός σου σε έχει αγχώσει τόσο..ο γιατρός μου μου είπε πως ενώ ένα παιδί βγαίνει απο την κλινική πχ 3.500 κιλά ενώ είχε γεννηθεί 3.800 , συνεχίζει και χάνει βάρος και στο σπίτι του για κανα δυο μέρες!!! Αρα όταν το ζυγισε για πρώτη φορά η γιατρός σου δεν είχε πάρει μονο 10!!!!;)Αλλά περισσότερο απλώς δεν ξέρατε ποσο ακόμη έχασε όταν γυρισε σπίτι!!!ΧΑ-ΛΑ-ΡΩ-ΣΕ!!! Έχεις παλαβώσει χωρίς λογο..ακου με!!! Το παιδί σου τρέφεται μια χαρουλα!!! Μην κολλάς στα γραμμαριάκια!!Εχεις δει ποτέ γατουλα να ζυγίζει τα μωράκια της για να δει αν παιρνουν βάρος;;;;;; Είναι απλώς σίγουρη!!! Και η φύση είναι σίγουρη! Δεν ήξερε ότι θα βγουν οι ζυγαριές κι έτσι προνοησε και έφτιαξε τη μητέρα και το γάλα με τέτοιο τρόπο που όλα να γίνονται όπως πρέπει!!! Καλή συνέχεια! Τα πας ΠΕΡΙΦΗΜΑ!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.

ευχαριστω πολυ όλες για την στηριξη που μου κανετε.

ειμαι παλι χαλια και διαβαζοντας τα όσα που γραφετε απορω. τις τελευταιες ημερες που σας ελεγα ότι ποναει το στηθος μου τελικα μαστιτιδα επαθα και στα δυο γιατι κοκκινησανε αρκετα. αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι ότι ενω το μωρό ειναι συνεχεια πανω μου πως ειναι δυνατον να μην αδειαζει το στηθος. πιανει καλα την θηλη. ουτε με το θηλαστρο μπορω να βγαλω πολυ οποτε μενει συσσωρευμενο μεσα. χθες το βραδυ καταφερα να βγαλω 80 μλ και ανακουφιστηκα λιγο, σημερα ενω ποναω πολυ και η μικρη ειναι συνεχεια πανω μου, δεν αδειασανε και με το θηλαστρο εβγαλα μονο από το ενα 20 μλ. φανταστητε πως νιωθω.

αυριο το απογευμα θα παμε για το επομενο ζυγισμα και τη τεταρτη θα δω τον ειδικό.

δεν ξερω ρε κοριτσια ειμαι τοσο χαλια. και τωρα πιο πολυ με χαλαει το γεγονος του πονου. αλλα και αυτοι οι συνεχομενοι θηλασμοι ως ποτε? το παιδί εχει το στηθος και ως πιπιλα και δεν το θεωρω σωστό αυτό. δεν γινεται να ειναι συνεχεια πανω μου.δεν αντεχεται, μαλλον θα προσπαθησω να δωσω πιπιλα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.

ευχαριστω πολυ όλες για την στηριξη που μου κανετε.

ειμαι παλι χαλια και διαβαζοντας τα όσα που γραφετε απορω. τις τελευταιες ημερες που σας ελεγα ότι ποναει το στηθος μου τελικα μαστιτιδα επαθα και στα δυο γιατι κοκκινησανε αρκετα. αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι ότι ενω το μωρό ειναι συνεχεια πανω μου πως ειναι δυνατον να μην αδειαζει το στηθος. πιανει καλα την θηλη. ουτε με το θηλαστρο μπορω να βγαλω πολυ οποτε μενει συσσωρευμενο μεσα. χθες το βραδυ καταφερα να βγαλω 80 μλ και ανακουφιστηκα λιγο, σημερα ενω ποναω πολυ και η μικρη ειναι συνεχεια πανω μου, δεν αδειασανε και με το θηλαστρο εβγαλα μονο από το ενα 20 μλ. φανταστητε πως νιωθω.

αυριο το απογευμα θα παμε για το επομενο ζυγισμα και τη τεταρτη θα δω τον ειδικό.

δεν ξερω ρε κοριτσια ειμαι τοσο χαλια. και τωρα πιο πολυ με χαλαει το γεγονος του πονου. αλλα και αυτοι οι συνεχομενοι θηλασμοι ως ποτε? το παιδί εχει το στηθος και ως πιπιλα και δεν το θεωρω σωστό αυτό. δεν γινεται να ειναι συνεχεια πανω μου.δεν αντεχεται, μαλλον θα προσπαθησω να δωσω πιπιλα.

 

δες εδώ

http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/mastitis.html

και αυτό

http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/recurrent-mastitis.html

 

το μωρό σου είναι πολύ μικρό για πιπίλα ακόμα ........είναι πολύ σημαντικό να εξεντλεί όλη του τη δύναμη σε θηλασμούς για την ανάπτυξή του αλλά και για σένα μιας και είσαι σε αυτήν τη φάση..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.

χθες ζυγιστηκαμε και πηγαμε στα 3400. σημερα που πηγαμε στον ειδικο παιδιατρο περι θηλασμού, μας εβγαλε 3420.

συνεχιζουμε και βλεπουμε.

μας ειπε να δωσουμε πιπιλα. θηλαζω ταυτοχρονα και δεν μπορω να γραψω καλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν κλεισεις το 40ημερο μην δωσεις πιπιλα, μπορει να διακυνδυνεψεις την εδραιωση της γαλουχιας σου.

με την μαστιτιδα που ειχες τι εκανες? περασε?

να παιρνεις το μωρο αγκαλια και να το βαζεις να ακουμπαει ακριβως πανω στην περιοχη που ειναι φραγμενοι οι ποροι και μετα με ζεστες κομπρεσες να το βαζεις να θηλασει.

επισης πρεπει να κοιμηθεις οσο το δυνατον περισσοτερο

και το κυριοτερο

ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ γιατι αυτος ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...