Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόγραμμα φαγητού δίχρονου...


Recommended Posts

17 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εμένα τρώει πολύ παραπάνω για αυτό αναρωτιέμαι αν πρέπει να του δίνω...

 

Αν το φαγητό του αρέσει πχ μακαρόνια με κιμα, τραχανάς με φρέσκια ντομάτα, ή κρέας με πατάτες λεμονατο η μερίδα του είναι ενήλικα! Μου φαίνεται υπεραρκετο αλλά  τρώει με ευχαριστη και ζητά κι άλλο. Αν παλι δεν του αρέσει το φαι πχ φακές ή ψαροσουπα θα φάει μισό πιάτο. 

 

Να υποθέσω πως έτρωγε μόνος του από μικρος? Εγώ τον ταιζω ακόμα με δεύτερο κουτάλι ενώ τρώει με το δικό του. Αν τον αφήσω μονο στα φαγητά που δεν του αρέσουν θα σταματήσει στις δύο κουταλιές.

 

 

Ναι μόνος τρώει από 15 μηνών .. από τότε δε δέχεται να τον ταισω κ της δασκάλα του στο παιδικό της έκανε τρομερή εντύπωση που τρώει τέλειος μόνος ..!!! Αλλά κ να τον τάιζα δε υπήρχε περίπτωση να φάει κάτι που δε του αρέσει θέλει χρόνο κ πολύ κουβέντα για να το συνηθίσει ..!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ' αυτην την ηλικία, πώς μάθατε το κουτάλι; ο δικός μου (15μ περίπου) τρώει με τα χέρια σχεδόν τα πάντα (τριμμένο μήλο, ρεβύθια, σπανακόρυζο, αν έχει κέφια ακόμα και γιαούρτι) και γενικά δεν θέλει τάισμα εκτός από κάτι φάσεις που χαϊδεύεται ή αν δεν γίνεται χωρίς κουτάλι όπως στις φακές. Του αφήνω το κουτάλι δίπλα, το κοιτάει και μετά το πετάει με τελείως απαξιωτικό ύφος. Τρώμε μαζίοπότεε έχει την εικόνα να χρησιμοποιώ μαχαιροπίρουνα αλλά δεν θέλω να τον πιέσω κρατώντας του το κουτάλι με το δικό μου χέρι, γενικά μέχρι τώρα δεν του έχω μάθει τίποτα έτσι. Να το αφήσω απλώς μέχρι να μας μιμηθεί; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Σ' αυτην την ηλικία, πώς μάθατε το κουτάλι; ο δικός μου (15μ περίπου) τρώει με τα χέρια σχεδόν τα πάντα (τριμμένο μήλο, ρεβύθια, σπανακόρυζο, αν έχει κέφια ακόμα και γιαούρτι) και γενικά δεν θέλει τάισμα εκτός από κάτι φάσεις που χαϊδεύεται ή αν δεν γίνεται χωρίς κουτάλι όπως στις φακές. Του αφήνω το κουτάλι δίπλα, το κοιτάει και μετά το πετάει με τελείως απαξιωτικό ύφος. Τρώμε μαζίοπότεε έχει την εικόνα να χρησιμοποιώ μαχαιροπίρουνα αλλά δεν θέλω να τον πιέσω κρατώντας του το κουτάλι με το δικό μου χέρι, γενικά μέχρι τώρα δεν του έχω μάθει τίποτα έτσι. Να το αφήσω απλώς μέχρι να μας μιμηθεί; 

Μάλλον δεν ειναι έτοιμος ακομη. Φαντάζομαι οτι δεν βιαζεσαι, οπότε αστον να τρωει με τα χερια ακομη. Καποια στιγμή θα δείξει ενδιαφέρον για το κουτάλι. Η κόρη μου εχει εδώ και 2 μηνες που τρωει με κουτάλι, αλλά απο την πρωτη στιγμή έδειξε τρελό ενδιαφέρον. Δεν τα κατάφερνε και την βοηθούσα/έδειχνα στην αρχή για κανένα μηνα πως το πιανουμε και το βάζουμε στο στόμα. Αλλα το ήθελε απο μόνη της, το επιανε με την μια στα χερια και προσπαθούσε. Αν δεν εδειχνε ενδιαφερον, απλα θα της το πρόσφερα ξανα τον επόμενο μηνα. Τωρα δε, αρνειται να φαει με τα χερια, κι αν υπαρχει κατι που δεν καταφερνει να πιασει με το κουταλι/πηρουνι, το πιανει με το χερι και το βαζει πανω στο κουταλι και μετα στο στομα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Chrysoum είπε:

Μάλλον δεν ειναι έτοιμος ακομη. Φαντάζομαι οτι δεν βιαζεσαι, οπότε αστον να τρωει με τα χερια ακομη. Καποια στιγμή θα δείξει ενδιαφέρον για το κουτάλι. Η κόρη μου εχει εδώ και 2 μηνες που τρωει με κουτάλι, αλλά απο την πρωτη στιγμή έδειξε τρελό ενδιαφέρον. Δεν τα κατάφερνε και την βοηθούσα/έδειχνα στην αρχή για κανένα μηνα πως το πιανουμε και το βάζουμε στο στόμα. Αλλα το ήθελε απο μόνη της, το επιανε με την μια στα χερια και προσπαθούσε. Αν δεν εδειχνε ενδιαφερον, απλα θα της το πρόσφερα ξανα τον επόμενο μηνα. Τωρα δε, αρνειται να φαει με τα χερια, κι αν υπαρχει κατι που δεν καταφερνει να πιασει με το κουταλι/πηρουνι, το πιανει με το χερι και το βαζει πανω στο κουταλι και μετα στο στομα. 

Κ εμένα ακριβώς το ιδιο κάνει!:lol:

Μην αγχωνεσαι Έσπερος δεν έμεινε κανείς να τρώει με τα χέρια! Θα του δείχνεις εσυ πως τρώνε με το κουτάλι θα του το βάζεις μπροστά του κ σιγά σιγά θα το πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αγχώνομαι, είναι τόσο  καλόφαγο το παιδί και μ αρέσει που τρώει μόνος του, δεν έχω θέμα. Απλώς γενικά έχω την απορία αν υπάρχει κάποιο όριο στο δεν πιέζω το παιδί, το ενθαρρύνω να κάνει κάτι ή δεν διευκολύνω την πρόοδό του επειδή επαναπάυτηκα. Σε τίποτα δεν τον πίεσα, τίποτα δεν του "έμαθα". Κάποια πράγματα έχει μάθει γρήγορα, κάποια άλλα όχι, φυσιολογικό το θεωρώ, απλώς δεν θέλω στην προσπάθεια να μην πιέσω, να φτάσω στο άλλο άκρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σ' αυτην την ηλικία, πώς μάθατε το κουτάλι; ο δικός μου (15μ περίπου) τρώει με τα χέρια σχεδόν τα πάντα (τριμμένο μήλο, ρεβύθια, σπανακόρυζο, αν έχει κέφια ακόμα και γιαούρτι) και γενικά δεν θέλει τάισμα εκτός από κάτι φάσεις που χαϊδεύεται ή αν δεν γίνεται χωρίς κουτάλι όπως στις φακές. Του αφήνω το κουτάλι δίπλα, το κοιτάει και μετά το πετάει με τελείως απαξιωτικό ύφος. Τρώμε μαζίοπότεε έχει την εικόνα να χρησιμοποιώ μαχαιροπίρουνα αλλά δεν θέλω να τον πιέσω κρατώντας του το κουτάλι με το δικό μου χέρι, γενικά μέχρι τώρα δεν του έχω μάθει τίποτα έτσι. Να το αφήσω απλώς μέχρι να μας μιμηθεί; 

Όταν θέλει πιστεύω θα το δείξει μόνος του εγώ του έχω πάρει κουτάλι πιρούνι ακόμα κ μαχαίρι που είναι σαν τα δικά μας αλλά ειδικά φτιαγμένα για παιδιά δλδ δεν είναι επικίνδυνα να χτυπήσει  κ έχουν κ χρώματα κ του τραβάνε το ενδιαφέρον ..γύρω στους 18 μήνες έδειξε ενδιαφέρον για κουτάλι το καλοκαίρι που μας πέρασε για το πιρούνι κ τωρα έχει ξεκινήσει να περνει το μαχαιράκι να κάνει πως κόβει ...!!! Μεχρι τότε τα έτρωγε όλα με τα χέρια ακόμα κ το γιαούρτι γινόταν χαμός βέβαια στο σπίτι αλλά χαλάλι του ..!!! ( Τώρα γίνεται χαμός κ από τον μπέμπη αν κ δείχνει καλά στοιχεία εκείνος με τη χρήση του κουταλιού μου το περνει από το χέρι κ το βάζει στο στόμα του κανονικά ) Τα όσπρια του τα έδινα στεγνά (φασόλια ρεβύθια ) κ τα έτρωγε ένα ένα τις φακές του τις έκανα συνήθως με ρύζι κ έτσι πάλι του ήταν εύκολο γιατί δεν είχαν ζουμια ..!!!εννοείται βέβαια πως ακόμα υπάρχουν ατυχήματα κ ακόμα του αρέσει σε κάποια φαγητά να χρησιμοποιεί το χέρι ..!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν αγχώνομαι. Ούτε με πειράζει να τρώιε με το χέρι, δεν ρίχνει πια σχεδόν τίποτα κάτω αν και έχω χαλάκι για σιγουριά. Ούτε είναι πρόβλημα να τον ταΙζω μια στις τόσες αν το φαγητό δεν πιάνεται με το χέρι. Κουταλάκι να του δίνω αυτό με το μακρύ χέρι που είναι για πολύ μωρά ή τα άλλα τα μικρά εκπαιδευιτκά που είναι σαν τα δικά μας; 

 

Τη λογική τρία γεύματα πρωί - μεσημέρι - βράδυ συν τα ενδιάμεσα, σε ποια ηλικία την ξεκινήσατε; Εμείς έχουμε ακόμα (15μ) το πρόγραμμα των στέρεων όπως όταν αρχίσαμε να αντικαθιστούμε τα γέυματα γάλακτος. 

7.00 γάλα φρέσκο και λίγο μετά αυγό ή μπανάνα 

9.30-10 φρούτο (1 ή 2 αν δεν έφαγε πιο πριν)

2.00 μεσημεριαανό κρέας και 2 φορές ψάρι με λαχανικά ή ό,τι λαδερό / όσπριο έχουμε για μας (έχει μεσολαβήσει μεγάλος ύπνος, γι' αυτό και το κενό μεταξύ των γευμάτων)

6.00 γιαούρτι με ξηρούς καρπούς

8.00 γάλα

 

Στο ενδιάμεσο το απόγευμα είναι πολύ πιθανό να τσιμπήσει κανένα κομματάκι φρούτο από τον μπαμπά του γιατί ζηλεύει, ή αν δει εμένα να τρώω κάτι μπορεί να του δώσω λίγο ψωμάκι βουτηγμένο στο ζουμί από το φαγητό του ή κανένα κομμάτι λαχανικό αν έχει περισσέψει. Βραδυνό είχα αρχίσει να δίνω κάποια κομμάτια λαχανικών (λίγα όμως, μισή πατάτα πχ και 1-2 κομματάκια καρότο ή μια φουντίτσα μπρόκολο) όταν κάναμε τη μετάβαση στο φρέσκο γάλα, που το δικό μου γάλα είχε μειωθεί και δεν έβγαιναν πλήρεις μερίδες. Μετά όμως αύξησα και τις μερίδες κρέατος το μεσημέρι, άρχισε να μην τρώει όλο το γιαούρτι, οοππότε κατάλαβα ότι χόρταινε πιο πολύ το μεσημέρι και μετέθεσα την ώρα του γιαουρτιού πιο αργά και δεν δίνω κάτι άλλο μέχρι το γάλα. Όμως τα τελευταία πρωινά ξυπνάει πολύ νωρίς και αναρωτιέμαι αν πεινάει ή αν είναι επειδή μπαίνει πιο πολύ φως. Λέτε  να αλλάξω τελείως τη λογική και να δίνω βραδυνό; Περίμενα ότι στον χρόνο η γιατρός θα μας άλλαζε το πρόγραμμα αλλά δεν είπε τίποτα. Από θέμα βάρους έχουμε 1,5 μήνα να ζυγιστεί αλλά βλέποντας ότι του μίκρυναν γρήγορα οι πάνες που είχα για όλο το μήνα, μάλλον μια χαρά παίρνει. Αν του λείπει κάτι δλδ θα είναι μάλλον κάτι μικρό να συνοδεύει το γιαούορτι ή κάτι λίγο πιο μετά. 

 

Εχω μια γενική απορία για τη διατροφή. Εσείς πόσο ακολουθήσατε τις οδηγίες του παιδιάτρου σ΄ αυτό το θέμα; Η δικιά μας όσο μπορώ να συγκρίνω με τα διάάφορα που διαβάζω, είναι ενημερωμένη και είναι πολύ ενθαρρυντική και στην ποικιλία τροφών, κ τη μετάβαση σε κομμάτια νωρίς και στο οικογενειακό φαγητό επίσης όσο πιο νωρίς γίνεται. Έχει ένα κακό ότι στην αρχή των στέρεων δίνει για καμιά 15αριά μέρες κρέμα βιολογική και advance αλλά μετά το γυρνάει στο κανονικό γιαούρτι, και είναι λίγο φοβική σε κάποια θέματα πχ το όχι καλά βρασμένο αυγό, να μην κάνουμε σπιτική παστερίωση και τέτοια, αλλά γενικά μάλλον είναι καλή περίπτωση στο θέμα της ενημέρωσης. Αλλά παρακολουθώ και την ομάδα της διατροφής στο facebook που εκεί πολλά τα λένε διαφορετικά αλλά επιμένουν και σε κάποια πράγματα πολύ έντονα, πχ θεωρούν άχρηστα όχι μόνο τα άλευρα και τα ζυμαρικά, αλλά επί της ουσίας ακόμα και τα όσπρια, φωνάζουν να μην δίνουμε πάνω από 1 φρούτο τη μέρα για το ζάχαρο και επιμένουν πάρα πολύ στο κρέας. Έχω δει βέβαια και τον Εθνικό Διατροφικό Οδηγό και μου φαίνεται ότι κάπου κάνουν και δικές τους ερμηνείες ή περνάνε και δικές τους προτιμήσεις. Αλλά γενικά με προβληματίζει αυτό. Η παιδίατρος πχ εμάς μας είπε αυγό να δίνουμε 3-4 την εβδομάδα, στην ομάδα λένε και 2 την ημέρα ακόμα δεν υπάρχει πρόβλημα. Ή δεν μας έχει πει κάτι για πρωινό, κάτι ιδιαίτερο εννοώ για να γίνει πλήρες γεύμα. Είμαστε σε μια ηλικία που μπορώ να θεωρήσω ότι κάνω ό,τι θέλω πλέον και διαμορφώνω το πρόγραμμα ανάλογα με τις δικές μας συνήθειες; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εντάξει δεν αγχώνομαι. Ούτε με πειράζει να τρώιε με το χέρι, δεν ρίχνει πια σχεδόν τίποτα κάτω αν και έχω χαλάκι για σιγουριά. Ούτε είναι πρόβλημα να τον ταΙζω μια στις τόσες αν το φαγητό δεν πιάνεται με το χέρι. Κουταλάκι να του δίνω αυτό με το μακρύ χέρι που είναι για πολύ μωρά ή τα άλλα τα μικρά εκπαιδευιτκά που είναι σαν τα δικά μας; 

 

Τη λογική τρία γεύματα πρωί - μεσημέρι - βράδυ συν τα ενδιάμεσα, σε ποια ηλικία την ξεκινήσατε; Εμείς έχουμε ακόμα (15μ) το πρόγραμμα των στέρεων όπως όταν αρχίσαμε να αντικαθιστούμε τα γέυματα γάλακτος. 

7.00 γάλα φρέσκο και λίγο μετά αυγό ή μπανάνα 

9.30-10 φρούτο (1 ή 2 αν δεν έφαγε πιο πριν)

2.00 μεσημεριαανό κρέας και 2 φορές ψάρι με λαχανικά ή ό,τι λαδερό / όσπριο έχουμε για μας (έχει μεσολαβήσει μεγάλος ύπνος, γι' αυτό και το κενό μεταξύ των γευμάτων)

6.00 γιαούρτι με ξηρούς καρπούς

8.00 γάλα

 

Στο ενδιάμεσο το απόγευμα είναι πολύ πιθανό να τσιμπήσει κανένα κομματάκι φρούτο από τον μπαμπά του γιατί ζηλεύει, ή αν δει εμένα να τρώω κάτι μπορεί να του δώσω λίγο ψωμάκι βουτηγμένο στο ζουμί από το φαγητό του ή κανένα κομμάτι λαχανικό αν έχει περισσέψει. Βραδυνό είχα αρχίσει να δίνω κάποια κομμάτια λαχανικών (λίγα όμως, μισή πατάτα πχ και 1-2 κομματάκια καρότο ή μια φουντίτσα μπρόκολο) όταν κάναμε τη μετάβαση στο φρέσκο γάλα, που το δικό μου γάλα είχε μειωθεί και δεν έβγαιναν πλήρεις μερίδες. Μετά όμως αύξησα και τις μερίδες κρέατος το μεσημέρι, άρχισε να μην τρώει όλο το γιαούρτι, οοππότε κατάλαβα ότι χόρταινε πιο πολύ το μεσημέρι και μετέθεσα την ώρα του γιαουρτιού πιο αργά και δεν δίνω κάτι άλλο μέχρι το γάλα. Όμως τα τελευταία πρωινά ξυπνάει πολύ νωρίς και αναρωτιέμαι αν πεινάει ή αν είναι επειδή μπαίνει πιο πολύ φως. Λέτε  να αλλάξω τελείως τη λογική και να δίνω βραδυνό; Περίμενα ότι στον χρόνο η γιατρός θα μας άλλαζε το πρόγραμμα αλλά δεν είπε τίποτα. Από θέμα βάρους έχουμε 1,5 μήνα να ζυγιστεί αλλά βλέποντας ότι του μίκρυναν γρήγορα οι πάνες που είχα για όλο το μήνα, μάλλον μια χαρά παίρνει. Αν του λείπει κάτι δλδ θα είναι μάλλον κάτι μικρό να συνοδεύει το γιαούορτι ή κάτι λίγο πιο μετά. 

 

Εχω μια γενική απορία για τη διατροφή. Εσείς πόσο ακολουθήσατε τις οδηγίες του παιδιάτρου σ΄ αυτό το θέμα; Η δικιά μας όσο μπορώ να συγκρίνω με τα διάάφορα που διαβάζω, είναι ενημερωμένη και είναι πολύ ενθαρρυντική και στην ποικιλία τροφών, κ τη μετάβαση σε κομμάτια νωρίς και στο οικογενειακό φαγητό επίσης όσο πιο νωρίς γίνεται. Έχει ένα κακό ότι στην αρχή των στέρεων δίνει για καμιά 15αριά μέρες κρέμα βιολογική και advance αλλά μετά το γυρνάει στο κανονικό γιαούρτι, και είναι λίγο φοβική σε κάποια θέματα πχ το όχι καλά βρασμένο αυγό, να μην κάνουμε σπιτική παστερίωση και τέτοια, αλλά γενικά μάλλον είναι καλή περίπτωση στο θέμα της ενημέρωσης. Αλλά παρακολουθώ και την ομάδα της διατροφής στο facebook που εκεί πολλά τα λένε διαφορετικά αλλά επιμένουν και σε κάποια πράγματα πολύ έντονα, πχ θεωρούν άχρηστα όχι μόνο τα άλευρα και τα ζυμαρικά, αλλά επί της ουσίας ακόμα και τα όσπρια, φωνάζουν να μην δίνουμε πάνω από 1 φρούτο τη μέρα για το ζάχαρο και επιμένουν πάρα πολύ στο κρέας. Έχω δει βέβαια και τον Εθνικό Διατροφικό Οδηγό και μου φαίνεται ότι κάπου κάνουν και δικές τους ερμηνείες ή περνάνε και δικές τους προτιμήσεις. Αλλά γενικά με προβληματίζει αυτό. Η παιδίατρος πχ εμάς μας είπε αυγό να δίνουμε 3-4 την εβδομάδα, στην ομάδα λένε και 2 την ημέρα ακόμα δεν υπάρχει πρόβλημα. Ή δεν μας έχει πει κάτι για πρωινό, κάτι ιδιαίτερο εννοώ για να γίνει πλήρες γεύμα. Είμαστε σε μια ηλικία που μπορώ να θεωρήσω ότι κάνω ό,τι θέλω πλέον και διαμορφώνω το πρόγραμμα ανάλογα με τις δικές μας συνήθειες; 

 

Η παιδιατρος μου ειχε πει να ακολουθησω το παιδι στο ποτε θα του δινω και βραδινο. Και οντως η κορη μου αργησε και μαλιστα της το εδωσα εγω καποια στιγμη και δυσκολευτηκε να συνηθισει. Ο γιος μου,ισως επειδη μας εβλεπε και επειδη γενικα ειναι πολυ του φαγητου,ξεκινησε στο χρονο να τρωει και λιγο βραδινο!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Έσπερος said:

Εντάξει δεν αγχώνομαι. Ούτε με πειράζει να τρώιε με το χέρι, δεν ρίχνει πια σχεδόν τίποτα κάτω αν και έχω χαλάκι για σιγουριά. Ούτε είναι πρόβλημα να τον ταΙζω μια στις τόσες αν το φαγητό δεν πιάνεται με το χέρι. Κουταλάκι να του δίνω αυτό με το μακρύ χέρι που είναι για πολύ μωρά ή τα άλλα τα μικρά εκπαιδευιτκά που είναι σαν τα δικά μας; 

 

Τη λογική τρία γεύματα πρωί - μεσημέρι - βράδυ συν τα ενδιάμεσα, σε ποια ηλικία την ξεκινήσατε; Εμείς έχουμε ακόμα (15μ) το πρόγραμμα των στέρεων όπως όταν αρχίσαμε να αντικαθιστούμε τα γέυματα γάλακτος. 

7.00 γάλα φρέσκο και λίγο μετά αυγό ή μπανάνα 

9.30-10 φρούτο (1 ή 2 αν δεν έφαγε πιο πριν)

2.00 μεσημεριαανό κρέας και 2 φορές ψάρι με λαχανικά ή ό,τι λαδερό / όσπριο έχουμε για μας (έχει μεσολαβήσει μεγάλος ύπνος, γι' αυτό και το κενό μεταξύ των γευμάτων)

6.00 γιαούρτι με ξηρούς καρπούς

8.00 γάλα

 

Στο ενδιάμεσο το απόγευμα είναι πολύ πιθανό να τσιμπήσει κανένα κομματάκι φρούτο από τον μπαμπά του γιατί ζηλεύει, ή αν δει εμένα να τρώω κάτι μπορεί να του δώσω λίγο ψωμάκι βουτηγμένο στο ζουμί από το φαγητό του ή κανένα κομμάτι λαχανικό αν έχει περισσέψει. Βραδυνό είχα αρχίσει να δίνω κάποια κομμάτια λαχανικών (λίγα όμως, μισή πατάτα πχ και 1-2 κομματάκια καρότο ή μια φουντίτσα μπρόκολο) όταν κάναμε τη μετάβαση στο φρέσκο γάλα, που το δικό μου γάλα είχε μειωθεί και δεν έβγαιναν πλήρεις μερίδες. Μετά όμως αύξησα και τις μερίδες κρέατος το μεσημέρι, άρχισε να μην τρώει όλο το γιαούρτι, οοππότε κατάλαβα ότι χόρταινε πιο πολύ το μεσημέρι και μετέθεσα την ώρα του γιαουρτιού πιο αργά και δεν δίνω κάτι άλλο μέχρι το γάλα. Όμως τα τελευταία πρωινά ξυπνάει πολύ νωρίς και αναρωτιέμαι αν πεινάει ή αν είναι επειδή μπαίνει πιο πολύ φως. Λέτε  να αλλάξω τελείως τη λογική και να δίνω βραδυνό; Περίμενα ότι στον χρόνο η γιατρός θα μας άλλαζε το πρόγραμμα αλλά δεν είπε τίποτα. Από θέμα βάρους έχουμε 1,5 μήνα να ζυγιστεί αλλά βλέποντας ότι του μίκρυναν γρήγορα οι πάνες που είχα για όλο το μήνα, μάλλον μια χαρά παίρνει. Αν του λείπει κάτι δλδ θα είναι μάλλον κάτι μικρό να συνοδεύει το γιαούορτι ή κάτι λίγο πιο μετά. 

 

Εχω μια γενική απορία για τη διατροφή. Εσείς πόσο ακολουθήσατε τις οδηγίες του παιδιάτρου σ΄ αυτό το θέμα; Η δικιά μας όσο μπορώ να συγκρίνω με τα διάάφορα που διαβάζω, είναι ενημερωμένη και είναι πολύ ενθαρρυντική και στην ποικιλία τροφών, κ τη μετάβαση σε κομμάτια νωρίς και στο οικογενειακό φαγητό επίσης όσο πιο νωρίς γίνεται. Έχει ένα κακό ότι στην αρχή των στέρεων δίνει για καμιά 15αριά μέρες κρέμα βιολογική και advance αλλά μετά το γυρνάει στο κανονικό γιαούρτι, και είναι λίγο φοβική σε κάποια θέματα πχ το όχι καλά βρασμένο αυγό, να μην κάνουμε σπιτική παστερίωση και τέτοια, αλλά γενικά μάλλον είναι καλή περίπτωση στο θέμα της ενημέρωσης. Αλλά παρακολουθώ και την ομάδα της διατροφής στο facebook που εκεί πολλά τα λένε διαφορετικά αλλά επιμένουν και σε κάποια πράγματα πολύ έντονα, πχ θεωρούν άχρηστα όχι μόνο τα άλευρα και τα ζυμαρικά, αλλά επί της ουσίας ακόμα και τα όσπρια, φωνάζουν να μην δίνουμε πάνω από 1 φρούτο τη μέρα για το ζάχαρο και επιμένουν πάρα πολύ στο κρέας. Έχω δει βέβαια και τον Εθνικό Διατροφικό Οδηγό και μου φαίνεται ότι κάπου κάνουν και δικές τους ερμηνείες ή περνάνε και δικές τους προτιμήσεις. Αλλά γενικά με προβληματίζει αυτό. Η παιδίατρος πχ εμάς μας είπε αυγό να δίνουμε 3-4 την εβδομάδα, στην ομάδα λένε και 2 την ημέρα ακόμα δεν υπάρχει πρόβλημα. Ή δεν μας έχει πει κάτι για πρωινό, κάτι ιδιαίτερο εννοώ για να γίνει πλήρες γεύμα. Είμαστε σε μια ηλικία που μπορώ να θεωρήσω ότι κάνω ό,τι θέλω πλέον και διαμορφώνω το πρόγραμμα ανάλογα με τις δικές μας συνήθειες; 

 

@Έσπερος θέλω πολύ πολύ καλοπροαίρετα να σου πω, προσεχε με την ομάδα διατροφής στο fb. Πολλά από όσα αναφέρουν είναι ανακρίβειες! Το γεγονος οτι διαγραφουν διαιτολογους που εκφερουν την αποψη τους επειδη δεν ειναι συμφωνη με οσα θελουν οι ιδιες να περασουν, κατι λεει. Και δεν ειναι μια ή δυο αυτες οι περιπτωσεις. Εχει τυχει να διαγραψουν διαιτολογο με διδακτορικο πανω στην βρεφικη διατροφη επειδη δεν συμφωνουσε με τις πεποιθησεις τους. Εγώ (το πρωτο μου πτυχιο ειναι στην διατροφή και εμενα) βγηκα απο μονη μου γιατι δεν αντεχα αλλο να διαβαζω τις ανακριβειες που περνανε. Θα σου πω την αποψη μου πανω σε ορισμενα θεματα που παρουσιαζουν:

- τα ζυμαρικά και τα άλευρα δεν είναι άχρηστες τροφές. Ειναι γεγονος οτι οι απλοι υδατανθρακες σε μεγαλες ποσοτητες θα πρεπει να αποφευγονται, αλλα μπορεις κάλλιστα να δωσεις ζυμαρικα και αλευρα ολικης αλεσης, που περιεχουν φυτικες ινες οι οποιες προαγουν την αναπτυξη της λεγομενης "καλης" εντερικης μικροχλωριδας. 

- το κρεας τοσο συχνα δεν ειναι ευεργετικο σε ενα παιδακι που δεν εχει προβλημα με  αναιμια, στίγμα ή απλά  έχει χαμηλα επιπεδα σιδηρου. Εγω στην κορη μου εκανα προαιρετικα μια γενικη εξεταση αιματος για να δω που βρισκεται και προσαρμοσα την διατροφη της. Αν ενα παιδακι δεν εχει προβλημα με τα επίπεδα σιδήρου λοιπόν και του δίνεις καθε μερα κρεας και ζωικες πρωτεινες γενικοτερα, εχουν αναρρωτηθει αυτές απο την ομάδα τι γινεται με ολο αυτό το αζωτο που περιεχεται στις πρωτεινες;  

- επισης αν δεν δωσεις μια ποικιλια φρουτων, πως θα παρει το παιδι για παραδειγμα βιταμινη C; Μονο απο το κρεας, το πιτουρο και το κεχρί; Οχι οτι ειμαι αντιθετη στο πιτουρο και το κεχρι, ισα ισα, αλλα απο μονα τους δεν καλυπτουν ολες τις αναγκες ενος παιδιου. 

- αυτο με τα οσπρια, νομιζω ειναι αυτο που με ξεπερνα περισσότερο απο ολα. Δεν θα πω κατι παραπανω. Πηγαινε απλα στην ιστοσελιδα του pubmed και πατα να διαβασεις μερικες μελετες πανω στα οσπρια.  

 

Οσο για τον παιδιατρο. Δεν ακολουθησα συμβουλες (οι οποιες ηταν κρεμες, αλεσμενα και ζυγισμα τροφων και καθε μερα τοσα γραμμαρια), διαβασα, ενημερωθηκα και εκανα αυτο που εκρινα εγω σωστό.  Το προγραμμα της κορης μου αυτη την στιγμή εχει ως εξης (πριν το διαβασεις να τονισω οτι εδω το κυριως γευμα της ημερας ειναι το βραδινο και οχι το μεσημεριανο, αρα ειναι πανω κατω το αντιστροφο απο οτι στην Ελλαδα. Οταν διαβασεις μεσημεριανο σκεψου πανω κατω οτι θα ετρωγε στην Ελλαδα ως βραδινο και το αντιθετο):

6.30 (ή 7.00 αν ειμαστε τυχεροι και ξυπνησει στις 6.30) γαλα

7.30 αυγό (οχι καθημερινα τωρα που το σκεφτομαι, πολλες φορες τρωει εναλλαξ βρωμη) και φρούτο

11 μεσημεριανο. Τρωνε καποιο ζεστό γευμα στον παιδικό.

12 - 14 υπνος

14.30 ψωμί (παντα ολικης) είτε με τυρι είτε με πατέ συκωτιού (δεν το εχουμε στην Ελλαδα, αλλα ειναι ουσιαστικα συκώτι σε μορφή spread) ή γιαούρτι και μετά φρουτο. 

17.30 βραδινο. Οτι τρωει ολη η οικογενεια. 2 φορες την εβδομαδα οσπρια. 1 κόκκινο κρεας, 2 ψαρι, 1 κοτοπουλο και η τελευταια δεν ειναι σταθερη καθε βδομαδα και κατι αλλο.

19.30 γαλα

20 υπνος

 

Τρωει κανονικα 3 γευματα δηλαδη. Γενικα δεν τρωει ποσοτητες σε καθε γευμα αλλα τρωει συχνα και απο λιγο. Πολλες φορες τρωει κι αλλο στο ενδιαμεσο, κανενα φρουτακι, λιγο τυρακι κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που έχουν κι άλλοι τις ίδιες επιφυλάξεις, γιατί κι εγώ προβληματίζομαι με κάποια που διαβάζω, παρόλο που δεν έχω ασχοληθεί με άλλη βιβλιογραφία, μόνο μια διασταύρωση με τον Εθνικό Διατροφικό Οδηγό και είδα ότι δεν γράφει σε όλα τα θέματα αυτά που επιμένουν, πχ στην ολοκληρωτική καταδίκη των δημητριακών. Αλλά στην ομάδα μπαίνω πού και πού για καμια συνταγή που αποθηκεύω, δεν ασχολούμαι με κάτι άλλο. Το παιδί μου έτσι κι αλλιώς τρώει και με το παραπάνω, έχω πάρει ιδέες για σνακ αλλά δεν χρειάστηκαν κιόλας, τα γέυματα που τρώει τον καλύπτουν και του αρέσιε η δική μας κουζίνα.

 

Εμείς ούτως ή άλλως ζυμαρικά δεν τρώμε συχνά, 1 φορά την εβδομάδα ενάλλαξ με ρύζι και αν, και πατάτες συνήθως στο ψητό της Κυριακής. Ο μικρός έχει κάθε μέρα πατάτα στο γεύμα του αλλά την έχω σαν μπαλαντέρ, δίνω λίγη και την υπόλοιπη αν δω ότι δεν χόρτασε ή την κρατάω για το βράδυ. αλλιώς κανένα ρύζι ή κριθαράκι με τα κοκκινιστά, όπως τα τρώμε εμείς, και ψωμί ολικής δικό μου κυρίως αν θέλει τσιμπολόγημα. Αλλά δεν θέλω και υπερβολές, κάποια στιγμή θα φάει και μακαρόνια με κιμά με όλους μας και δεν νομίζω ότι το μια φορά την εβδομάδα ζυμαρικό δημιουργεί εθισμό σε ένα καλόφαγο παιδί!

 

Βραδυνό θα κάνω μια δοκιμή πάλι λίγα λαχανικά από το μεσημεριανό ή λίγο ψωμάκι και τυράκι, δεν νομίζω ότι χρειάζεται παραπάνω, και θα γυρίσω πάλι το γιαούρτι λίγο πιο νωρίς. Γιατί τρώει ένα κεσεδάκι των 240γρ που μου φάινεται τεράστια ποσότητα, και με ξηρούς καρπούς μέσα! Αλλά υποθέτω ότι από το να αυξήσω το γάλα, καλύτερα να φάει κάποια στέρεη τροφή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κουταλάκι να του δίνω αυτό με το μακρύ χέρι που είναι για πολύ μωρά ή τα άλλα τα μικρά εκπαιδευιτκά που είναι σαν τα δικά μας; 

Ο δικός μου δεν βολευτηκε καθόλου με το μακρύ κουτάλι. Εκπαιδευτικα δεν αγόρασα, διαλεξα ενα δικό μας με πλαστική λαβή για να μπορεί να το πιάσει και τρώει άνετα με αυτό!

 

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

. Λέτε  να αλλάξω τελείως τη λογική και να δίνω βραδυνό; Π

Μετά το χρόνο δεν θυμάμαι ακριβώς πότε σίγουρα πριν τους δεκαοχτώ, ξεκίνησα εγώ το βραδινό. Ή παιδίατρος δεν μου είχε πει τίποτα αλλά έπεσα πανω σε ενα σχετικό θέμα του φόρουμ και ειδα πως ήμουν ενα γεύμα μείον. 

 

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

. Εσείς πόσο ακολουθήσατε τις οδηγίες του παιδιάτρου σ΄ αυτό το θέμα;

Την παιδίατρο την ακολουθώ σε γενικές γραμμές στην διατροφή  δηλαδή στην τριήμερη εισαγωγή τροφων, πότε τρώμε αυγό, ψάρι, θαλασσινά κτλ. Τώρα τον τρόπο που εδινα το φαγητό, τις ποσότητες κτλ τα εφάρμοζα όπως ένιωθα εγώ καλύτερα. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δεν βρήκα κάποιο πιο κοντινό θέμα στην ηλικία μας και στο ζήτημα οπότε γράφω εδώ. Αν δεν ταιριάζει ή ανάρτηση μου ας μεταφερθεί. 

 

Λοιπόν, κορίτσια, ποτέ δώσατε μανιτάρια κ ροκφόρ στα παιδιά σας? Εμείς τα χρησιμοποιούμε και τα δύο για σάλτσες αλλα δεν δίνω στον μικρό. Θα μπορούσε άραγε να δοκιμάσει ή είναι πολύ μικρός? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν βρήκα κάποιο πιο κοντινό θέμα στην ηλικία μας και στο ζήτημα οπότε γράφω εδώ. Αν δεν ταιριάζει ή ανάρτηση μου ας μεταφερθεί. 

 

Λοιπόν, κορίτσια, ποτέ δώσατε μανιτάρια κ ροκφόρ στα παιδιά σας? Εμείς τα χρησιμοποιούμε και τα δύο για σάλτσες αλλα δεν δίνω στον μικρό. Θα μπορούσε άραγε να δοκιμάσει ή είναι πολύ μικρός? 

Μανιτάρια έδωσα, πριν τα δυο

Ροκφόρ να πω την αλήθεια δ τρωμε ιδιαίτερα, οποτε δ εχω αναρωτηθεί, ειδικα η μεγάλη δ τρωει πολλά τυρια

Link to comment
Share on other sites

Τυριά γενικά δεν δίνω ακόμα γιατί δεν δίνουμε αλμυρά. κατά καιρούς ανθότυρο αλλά τρώει πολύ γιαούρτι οπότε δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Ροκφόρ τρώμε κυρίως Χριστούγεννα, θεωρώ πιθανό να κάνουμε την εισαγωγή τότε που θα είναι δύο ακριβώς. 

 

Μανιτάρια τρώμε επίσης πολύ, ο άντρας μου είναι επιφυλακτικός στο να δώσουμε, όχι για κάποιον συγκεκριμένο λόγο, νομίζω απλώς για να έχει άποψη. :-P:evil: Τον πιάνουν κατά καιρούς κάτι φοβίες με διάφορα άκυρα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανιτάρια έδωσα πριν λίγους μήνες, λογικά γύρω στους 18. Της άρεσαν πολύ. Ροκφόρ δεν ξέρω πότε θα δοκιμάσει. Σίγουρα όχι από μένα :). Δεν είμαι λάτρης των τυριών γενικά. Στη μικρή βέβαια δίνω τυρί και αρκετό μάλιστα γιατί δεν πίνει γάλα. Αλλά το ροκφόρ δεν τολμώ να το βάλω στο πρόγραμμα :):)

 

Link to comment
Share on other sites

Ροκφόρ σκέτο ή με ψωμί πιστεύω πως δεν θα του αρέσει γιατί έχει ιδιαίτερη γεύση, και εγώ τα τελευταία χρόνια το τρώω. Για ένα κομματάκι σε σάλτσα τυριων για μακαρονια αναρωτιομουνα. 

  Ή αλήθεια είναι ότι δεν γίνεται εύκολα αγαπητό τυρί αλλά τελικα αποκτα λάτρεις!:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...