Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ ΒΑΦΤΙΣΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


και εξαλλου αν δε πιστευεις σε παπαδες ειναι δικο σου θεμα γιατι φαινεται πως δεν εχεις συναντησει παπα υποδειγμα!!!οπως υπαρχουν καλοι γιατροι υπαρχουν και καλοι παπαδες και οσο για τους χρυσους σταυρους επιβαλλεται ενας παπας να τον φοραει καθως το λεει η καινη διαθηκη και οσο για τη μερσεντες που ειπωθηκε εχω να πω πως δεν μπορει ενας παπας να παιρνει μισθο 900 ευρω και να συντηρει και μερσεντες και να εχει οικογενεια!!!μηπως ο συγκεκριμενος εχει κι αλλους πορους?να νοικιαζει διαμερισματα ας πουμε?

 

Συμφωνώ, σε όλα τα http://επαγγελματα υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγλματίες!!! Όσο για το εξτρα εισόδημα, για κάνε μια πρόσθεση στις ταρίφες από γάμους και βαφτίσεις και θα δεις...

 

Κατερινάκι μ΄αρέσει πολύ αυτή η συζήτηση τελικά!!!!!

Χαίρομαι που έχεις καταλήξει και η πίστη σου είναι τόσο δυνατή. Απλά δεν συμβαίνει και σε μένα κάτι τέτοιο. Εσένα σου φτάνουν όσα λέει η εκκλησία και σε καλύπτει ο τρόπος που δικαιολογεί τα πράγματα, εμένα όχι.

 

Νομίζω πως η τροπή που έχει πάρει αυτή η συζήτηση δεν είναι για το συγκεκριμένο φόρουμ. Αν θέλεις μπορούμε να την συνεχίσουμε οι δυό μας με πμ, δεν υπάρχει λόγος να "χαλάμε" και το θέμα της κοπέλας... Ή νάνοίξουμε ένα τοπικ θεολογικού περιεχομένου κάπου αλλού στο φόρουμ αν ενδιαφέρονται κι άλλοι, δεν ξέρω :)

Link to comment
Share on other sites

και εξαλλου αν δε πιστευεις σε παπαδες ειναι δικο σου θεμα γιατι φαινεται πως δεν εχεις συναντησει παπα υποδειγμα!!!οπως υπαρχουν καλοι γιατροι υπαρχουν και καλοι παπαδες και οσο για τους χρυσους σταυρους επιβαλλεται ενας παπας να τον φοραει καθως το λεει η καινη διαθηκη και οσο για τη μερσεντες που ειπωθηκε εχω να πω πως δεν μπορει ενας παπας να παιρνει μισθο 900 ευρω και να συντηρει και μερσεντες και να εχει οικογενεια!!!μηπως ο συγκεκριμενος εχει κι αλλους πορους?να νοικιαζει διαμερισματα ας πουμε?

 

Συμφωνώ, σε όλα τα http://επαγγελματα υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγλματίες!!! Όσο για το εξτρα εισόδημα, για κάνε μια πρόσθεση στις ταρίφες από γάμους και βαφτίσεις και θα δεις...

 

Κατερινάκι μ΄αρέσει πολύ αυτή η συζήτηση τελικά!!!!!

Χαίρομαι που έχεις καταλήξει και η πίστη σου είναι τόσο δυνατή. Απλά δεν συμβαίνει και σε μένα κάτι τέτοιο. Εσένα σου φτάνουν όσα λέει η εκκλησία και σε καλύπτει ο τρόπος που δικαιολογεί τα πράγματα, εμένα όχι.

 

Νομίζω πως η τροπή που έχει πάρει αυτή η συζήτηση δεν είναι για το συγκεκριμένο φόρουμ. Αν θέλεις μπορούμε να την συνεχίσουμε οι δυό μας με πμ, δεν υπάρχει λόγος να "χαλάμε" και το θέμα της κοπέλας... Ή νάνοίξουμε ένα τοπικ θεολογικού περιεχομένου κάπου αλλού στο φόρουμ αν ενδιαφέρονται κι άλλοι, δεν ξέρω :)

 

xaxaxaxa!!!

κι εμενα μου αρεσει αυτη η συζητηση και μου αρεσει που υπαρχουν ανθρωποι με διαφορετικες αποψεις!!!

επισης να σου πω πως μπορει να ειναι αυτες οι αποψεις μου αλλα δεν εχω παρωπιδες οσον αφορα τη θρησκεια μιας κι εχω συνομιλησει με αρκετους αλλοθρησκους!!!

να σου απαντησω σε κατι τελευταιο πως ξερω αρκετους που τα τυχερα τους αντι να τα βαζουν στην τσεπη,τα βαζουν κατευθειαν στο παγκαρι-και καποιον που ρωτησα γιατι το κανει αυτο ενω θα μπορουσε να τα βαλει για την οικογενεια του μου απαντησε πως αφου πληρωνεται δεν υπαρχει λογος!!!

οντως το καταστρεψαμε το τοπικ της κοπελας και πολυ θα ηθελα να γινοταν ξεχωριστο τοπικ για να ανταλλασουμε αποψεις!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ, σε όλα τα http://επαγγελματα υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγλματίες!!! Όσο για το εξτρα εισόδημα, για κάνε μια πρόσθεση στις ταρίφες από γάμους και βαφτίσεις και θα δεις...

 

το πρόβλημα βρίσκεται ακριβώς σε αυτή τη φράση...

μιλάμε για πνευματικούς πατέρες οι οποίοι είναι... επαγγελματίες :?

Link to comment
Share on other sites

κι ομως αναφερεσαι εναντια των γραφων αφου η Αγια Γραφη γραφει μεσα το πως δημιουργηθηκε ο κοσμος κι εμεις,αρα εχουμε αποδειξεις!!!

Που ειναι οι αποδειξεις δεν εχω καταλαβει?

 

αν διαβασεις την Αγια Γραφη θα δεις τις αποδειξεις!!!

υπαρχει καμια αποδειξη απο τους επιστημονες μηπως?

ή μηπως θελουν να μας πουν πως ο κοσμος δημιουργηθηκε με το περιφημο big bang?

Θες να πεις οτι θα διαβασω αποδειξεις.

Συγγνωμη αλλα αποδειξη για μενα δεν ειναι κατι που θα διαβασω.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ το ότι οι Γραφές είναι σημαντικά κείμενα. Απλά πιστεύω πως αρκετά πράγματα που αναφέρει είναι συμβολικά, δεν αναφέρονται σε πραγματικά γεγονότα. ΄Το γεγονός ότι γράφτηκαν από πολλούς δεν μεγαλώνει την αξιοπιστία τους τόσο ώστε να τα δεχτώ ως αξιώματα. Στην τελική, σου είπα ότι άνθρωποι τα έγραψαν γιατί να μην το έκαναν για κάποιον άλλο σκοπό?

 

Εγώ δεν βλέπω πουθενά να υλοποιείται η Αποκάλυψη!!!!

 

Κι όσο για τη διαιώνιση του είδους μου, υπάρχουν πολλές εξηγήσεις :lol::lol::lol:

Και παλι συμφωνω με αυτα που λες. :)

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι ειμαι μια "κοσμικη" πιστη... δηλαδη πηγαινω στην εκκλησια σε γαμους , βαφτισεις, στον επιτασιο και στην Ανασταση αντε και σε καμια κηδεια... Παρολα αυτα κανω την προσευχη μου καθε βραδυ, δεν κυκλοφορω ποτε χωρις τα εχω πανω μου σταυρο, κανω το σταυρο μου καθε φορα που βαζω το κλειδι στην μηχανη του αυτοκινητου μου και καθε φορα που παταω το γκαζι στη Συγγρου για να φτασω μια ωρα αρχιτερα στο σπιτι μου, δακρυζω καθε δεκαπενταυγουστο που βλέπω στην τηλεοραση τα θαυματα της παναγιας και το καλοκαιρι πηγαινω σε ολα τα μοναστηρια που υπαρχουν στον τοπο των διακοπων και αγοραζω εικονιτσες, παιρνω αγιασμο και υφαντα απο τις καλογριες..

Κανω δηλαδη οτι το 90% των ελληνων..

Το θεμα του γαμου και της βαφτισης με απασχολησε αρκετα... τι μπομπονιερες, τι θα φορεσω, πως θα κανω τα μαλλια μου, θα τραπεζωσω των κοσμο ή οχι... τα κλασσικα δηλαδη..

 

Μεσα μου σιγουρα πιστευω αλλα αν καλος χριστιανος ειναι αυτοςπου ακολουθει κατα γραμμα τις εντολες της εκκλησιας, μαλλον δεν ειμαι και τοσο καλη χριστιανη.. Το παιδι μου το πηγα να κοινωσησει τις 3 Κυριακες που επρεπε και εκτοτε πποτε ξανα.. Ξερω οτι το Πασχα θα το παει η μαμα μου παλι, αντε και της Αγ. βαρβαρας που κανει καλο λενε (δεν θυμαμαι γιατι αλλα θυμαμαι πως κοινωνουσαμε τοτε)

Αργοτερα μπορει το παιδι μου να παρασυρθει απο καποιον συμμαθητη με πιο θρησκους γονεις (λεω θρησκους οχι πιστους, γιατι τηνπιστη μου δεν την μετραω ουτε την διαπραγματευομαι) και να μου ζητησει να παει στο Κατηχητικο.. δεν θα του αρνηθω.. Γιατι ξερω πως θα περναει καλα, θα μαθαινει πραγματακια.. θα του δωσουν εκεινο το μπλε βιβλιαρακι, να γραφει το διδαγμα και το ρητο και θα ειναι πανευτυχης που θα κουβαλαει μαζι του το λογο του Θεου γραμμενο με τα καλικατζαρακια του..

δεν ντρεπομαι που ειμαι μια "κοσμικη" πιστη.. ισως γιατι ξερω οτι η δικη μου "κοσμικοτητα" με κανει πιο αγνη απο αλλους πιο "θρησκους" .. δεν ζηταω απο τον θεο μου υλικα ανταλλαγματα.. θα φαω αν εχω, θα μενω σε σπιτι που εχτισα με τον ιδρωτα μου και τη δουλεια μου και θα εξασφαλισω τη θεση μου στον παραδεισο με επιλεγοντας ελευθερα να υπακουσω τις εντολες που με αντιπροσωπευουν... τις κανω μια σουμα ... τελικο αποτελεσμα.."ου βλάψεις τον πλησειον σου και βοηθα τον οσο μπορεις"

Νομιζω αλλωστε πως μαλλον αυτη την εντολη εδωσε ο Θεος.. τις αλλες τις εβγαλαν οι κληρικοι της καθε θρησκειας αναλογα με τα συμφεροντα και τους ηθικους και κοινωνικους νομους της καθε φυλης..

Ξερω πολλους που πανε καθε Κυριακη στην εκκλησια και κρατανε με νυχια και με δοντια τις κορες τους παρθενες ... βεβαια το τιμημα ειναι μεγαλο (για την εκκλησια) Λεει ο πατερας.. "Πατερ μου... πως θα το παντρεψω το κοριτσι με τετοια χαλια.. ουτε μινια φοραει, ουτε φρυδι βγαζει.. πως θα της βρω γαμπρο..???" "παρε ενα διαμερισματακι τεκνον μου επειδη εισαστε εναρετη οικογενεια να προικισεις το κοριτσι..¨(τα εχω δει να γινονται δεν τα λεω ετσι...)

Αυτα προς το παρον.. παω να κοιμησω το παιδι μου και να το σταυρωσω πριν κοιμηθει για ερθουν αγγελακια στον υπνο του.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά με έχετε μπερδέψει.Εκκλησίες,θρησκείες,Θεός ,Αλάχ,Χριστιανός Ορθόδοξος χωρίς να χει βαπτιστεί,τι να πω!!!!!!!!!!!Υπάρχουν αυτοί που πιστεύουν και αυτοί που δεν.Αυτοί που πιστεύουν θα πρέπει να ακολουθούν την θρησκεία πιστά(δεν λέω κάθε Κυριακή στην εκκλησία).Οι άλλοι πάλι που δεν πιστεύουν(που διαπίστωσα ότι δεν είναι και λίγοι)καλό θα ναι να απέχουν από την θρησκεία αυτή,ίσως κάποια άλλη να τους καλύψει τα κενά που χουν(πως φτιαχτηκαν,πως δημιουργείται ένα παιδί;).Δεν είναι κακό να πιστεύεις σε κάτι άλλο απλά να σέβεσαι το πιστεύω του άλλου.Εγώ πιστεύω ότι όλα φτιάχτηκαν από τον Θεό-ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ-εσύ πιστεύεις ότι το κάνει κάποιος άλλος,ένας επιστήμονας-ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ.ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.

url=http://www.xarakas.gr]line_test_beg_39_time_1181880000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites

... τις κανω μια σουμα ... τελικο αποτελεσμα.."ου βλάψεις τον πλησειον σου και βοηθα τον οσο μπορεις"

.Νομιζω αλλωστε πως μαλλον αυτη την εντολη εδωσε ο Θεος.. τις αλλες τις εβγαλαν οι κληρικοι της καθε θρησκειας αναλογα με τα συμφεροντα και τους ηθικους και κοινωνικους νομους της καθε φυλης..

........Οι άλλοι πάλι που δεν πιστεύουν(που διαπίστωσα ότι δεν είναι και λίγοι)καλό θα ναι να απέχουν από την θρησκεία αυτή,ίσως κάποια άλλη να τους καλύψει τα κενά που χουν.............
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θα ήθελα να με ενημερώσει όποιος/α γνωρίζει σχετικά με τα έξοδα του πολιτικού γάμου, αναφέρεται ότι όταν πας να πάρεις τις άδειες από το δημαρχείο, οι δημότες Αττικής πρέπει να καταβάλλουν 75,00?, ο καθένας στο δήμο του δίνει 75,00? ξεχωριστά? ή και οι δύο μαζί μια φορά τα δίνουν στο δήμο που γίνεται ο γάμος?

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
  • 3 months later...

Κορίτσια το καλοκαίρι θα γίνω κουμπάρα και νονά στην Αθηνα. Κατάγομαι από Πρέβεζα και εκεί βάπτισα την κορούλα μου πέρισυ. Δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με τους παπάδες ούτε στο γάμο ( αν κι έκανα πρώτα πολιτικό ) ουτε με την βάπτιση.

Εδω στην Αθήνα που κατεβήκαμε όλα σκέτη τρέλλα !!!

Ψάχνουμε να βρούμε εκκλησία για τον γάμο της κολλητής μου που θα την παντρέψω και θα βαφτίσω την ιδια μέρα ( αμέσως μετα το γάμο ) το αγοράκι της και έχω ζήσει τα απίστευτα...

Να ρωτήσω είναι λογικό να βάζουν ταρίφα στα μυστήρια ???

Μου ζητήσανε 600 ευρω για γάμο και βάπτιση !!!!

Εμεινα κάγκελο, δεν ρώτησα κάτι άλλο και γι αυτό γράφω...

Ισχύουν αυτά στην Αθηνα ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια το καλοκαίρι θα γίνω κουμπάρα και νονά στην Αθηνα. Κατάγομαι από Πρέβεζα και εκεί βάπτισα την κορούλα μου πέρισυ. Δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με τους παπάδες ούτε στο γάμο ( αν κι έκανα πρώτα πολιτικό ) ουτε με την βάπτιση.

Εδω στην Αθήνα που κατεβήκαμε όλα σκέτη τρέλλα !!!

Ψάχνουμε να βρούμε εκκλησία για τον γάμο της κολλητής μου που θα την παντρέψω και θα βαφτίσω την ιδια μέρα ( αμέσως μετα το γάμο ) το αγοράκι της και έχω ζήσει τα απίστευτα...

Να ρωτήσω είναι λογικό να βάζουν ταρίφα στα μυστήρια ???

Μου ζητήσανε 600 ευρω για γάμο και βάπτιση !!!!

Εμεινα κάγκελο, δεν ρώτησα κάτι άλλο και γι αυτό γράφω...

Ισχύουν αυτά στην Αθηνα ???

 

Το ότι βάζουν ταρίφα ισχύει, αλλά για 600 πρώτη φορά το ακούω. Περίπου στα 300 νόμιζα. Είναι απαράδεκτοι οι ανθρωποι, τι να πω. Στην Πρέβεζα που έγινε το μυστήριο και δεν σου ζήτησαν κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι βάζουν ταρίφα ισχύει, αλλά για 600 πρώτη φορά το ακούω. Περίπου στα 300 νόμιζα. Είναι απαράδεκτοι οι ανθρωποι, τι να πω. Στην Πρέβεζα που έγινε το μυστήριο και δεν σου ζήτησαν κάτι;

Οχι , μου είπαν άν θέλω να δώσω κάτι για το Ναό. Και εννοείται ότι έδωσα , 100 ευρώ νομίζω για όλα, παπα, ψαλτη, νεωκόρο, εκκλησία και μου έδωσε και απόδειξη ο παπάς. Εδω στο φορουμ διαβασα από Marcopolo καλα σχολια για τον Ιερο Ναο Αγιας Σοφιας Ακροπολης και πηρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι ο γάμος τιμάται 300 ευρώ και η βαπτιση άλλα 300 ευρω. Συνολικα 600 ευρώ. Όταν τους είπα ότι καλα δεν ειναι υπερβολικα τέτοιες εποχές μου ειπαν ότι έχουν κάνει μειωση και ότι έπαιρναν 400 ευρω το μυστηριο. Δεν ξερω τα έχασα! Δεν ξέρω, το έχουν αυτό οι εκκλησιες στην Αθηνα ??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 χρόνια μετά...
On 19/4/2019 at 8:37 ΜΜ, Ntiana88 είπε:

Καλησπέρα, @gogo ! Τελικά τι κάνατε με την βάφτιση,  έχουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα. 

Απ' ότι νομίζω είναι υποχρεωτικό πλέον οι νονοί να έχουν παντρευτεί με θρησκευτικό σε όποια εκκλησία κ να διαλέξεις. Θα πρέπει είτε να αλλάξεις νονά είτε να παντρευτούν με θρησκευτικό.. Άλλη άκρη δεν πιστεύω να υπάρχει γιατί έχει συμβεί σε συγγενικό μου πρόσωπο το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας.γνωριζει κάποιος τι διαδικασία χρειάζεται να γινει όταν το μωρό έχει γεννηθει στην Αγγλία (έχει μόνο Αγγλική υπηκοότητα αν κ οι γονείς είναι Έλληνες) κ θέλουν να βαφτιστεί Ελλάδα;οι γονείς του είναι παντρεμένοι στην Αγγλία με πολιτικό κ δεν έχουν δηλώσει τον γάμο στην Ελλάδα ακόμη γτ τους είπαν ότι πρέπει να καταθέσουν οι ίδιοι τα χαρτιά Ελλάδα κ λόγω κοβιντ δύο χρόνια τώρα δεν κατάφεραν να έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2022 at 3:41 ΜΜ, maria@peggy είπε:

Καλησπέρα σας.γνωριζει κάποιος τι διαδικασία χρειάζεται να γινει όταν το μωρό έχει γεννηθει στην Αγγλία (έχει μόνο Αγγλική υπηκοότητα αν κ οι γονείς είναι Έλληνες) κ θέλουν να βαφτιστεί Ελλάδα;οι γονείς του είναι παντρεμένοι στην Αγγλία με πολιτικό κ δεν έχουν δηλώσει τον γάμο στην Ελλάδα ακόμη γτ τους είπαν ότι πρέπει να καταθέσουν οι ίδιοι τα χαρτιά Ελλάδα κ λόγω κοβιντ δύο χρόνια τώρα δεν κατάφεραν να έρθουν.

Για την βάφτιση δεν ξέρω, αλλά οι γονείς μπορούν να δηλώσουν τον γάμο τους, αλλά και την γέννηση του μωρού στο κοντινότερο στον τόπο διαμονής τους Ελληνικό Προξενείο. Έτσι θα λάβουν Ελληνικές Ληξιαρχικές πράξεις και για τα 2 γεγονότα χωρίς να χρειαστεί να έρθουν Ελλάδα ή να εξουσιοδοτήσουν κάποιον στην Ελλάδα να το κάνει. Όλη η διαδικασία γίνεται μέσω του Προξενείου.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά γίνεται να βαφτιστεί. Αφου και τα εκτός γάμου παιδιά βαφτίζονται, αρκεί να υπάρχει συγκατάθεση και των δύο γονιών. Όσο για τον πολιτικό, λογικά ούτε αυτό θα επηρεάζει, γιατί πλέον δεν κοιτάζουν το θρήσκευμα των γονέων αλλά μόνο των νονών. (Γράφει ο κανονισμός ότι αν οι γονείς δεν είναι χριστιανοί, αρκεί να είναι οι νονοί "γιατί αυτοί εγγυώνται την κατήχηση του παιδιού". Φυσικά μπορεί να υπάρχουν μεμονωμένοι ιερείς που δεν είναι ενημερωμένοι)

Για διαδικαστικά δεν ξέρω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...