Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νοσοκομείο ή Κλινική [Θεσσαλονίκη]


Recommended Posts

Γιατι χοντραδα? Πιο μεγαλη χοντραδα δε θα ειναι να του σκασεις 2000 χιλιαρικακια? Καλυτερα δεν ειναι να τα κανεις πρωτα ο Θεος ρουχαλακια κ παιχνιδια για το μπεμπακι???! Θα του πεις απλα οτι σκεφτεσαι να γεννησεις στο νοσοκομειο αλλα θα συνεχισεις κανονικα τις επισκεψεις σ'αυτον! Εγω ετσι εκανα κ εβλεπα τον μπεμπη μου καθε 15νθημερο! Με το καλο το μωρακι!!

 

 

Καλησπέρα και να σου ζήσει το παιδάκι σου…

Να σου κάνω μια ερώτηση προσπαθώ να διαλέξω που θέλω να γεννήσω και η αλήθεια είναι πως έχω καταλήξει στο νοσοκομείο που θα εφημερεύει ( Ιπποκράτειο η Παπανικολάου ) και με τον γιατρό που θα εφημερεύει…

Ο λόγος που θέλω να γεννήσω στον νοσοκομείο είναι γιατί από όλα αυτά που έχω ακούσει έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως τα νοσοκομεία σου παρέχουν καλύτερη ασφάλεια λόγο περισσότερων ειδικοτήτων καλύτερου εξοπλισμού κτλ…

Όσο για τον γιατρό που θα έχει εφημερία αυτό θα το ψάξω λίγο ακόμη δηλαδή τι ακριβώς γίνεται και αν είναι καλύτερο να διαλέξω κάποιον και να τον κρατήσω σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της εγκυμοσύνης και να γεννήσω με αυτόν η απλά να με ξεγεννήσει ο γιατρός που θα έχει εφημερία…

Αυτό που θα ήθελα εσύ να μου πεις είναι τι ακριβώς έκανες δηλαδή απλά πήγες όταν γεννούσες και αν ναι τι έγινε??? Η μήπως σε παρακολουθούσε προς το τέλος κάποιος γιατρός εκεί και σε ξεγέννησε ο ίδιος???

Όποια άλλη κοπέλα με πρόσφατη εμπειρία μπορεί να μου εξήγηση θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια…

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κοριτσια και γω θα γεννησω σε νοσοκομειο με γιατρο δικο τους που με παρακολουθει εξω ομως και δεν ξερω που παν τα τεσσερα!τι χρειζομαστε στο νοσοκομειο για μας και τα μωρα μας?

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδί στην 23η εβδομάδα και θα ήθελα να μάθω τι πιστεύετε για την γεννά σε νοσοκομεία επειδή έχω σκοπό να γεννήσω εκεί και δεν έχω καθόλου εμπειρία πάνω στο θέμα...πηγαίνω σε ιδιωτικό γιατρό και δεν έχω πάει καθόλου σε νοσοκομείο μήπως ξέρετε αν πρέπει να πάω να ανοίξω καρτέλα ή κάτι τέτοιο ή αν πρέπει να πάω μία και καλή όταν σπάσουν τα νερά??Θα με βοηθούμε ιδιαίτερα αν ξέρετε πληροφορίες για τα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης συγκεκριμένα γιατί εκεί μένω. 

 

Επεξεργάστηκαν by Fillio96
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Fillio96 είπε:

Καλησπέρα είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδί στην 23η εβδομάδα και θα ήθελα να μάθω τι πιστεύετε για την γεννά σε νοσοκομεία επειδή έχω σκοπό να γεννήσω εκεί και δεν έχω καθόλου εμπειρία πάνω στο θέμα...πηγαίνω σε ιδιωτικό γιατρό και δεν έχω πάει καθόλου σε νοσοκομείο μήπως ξέρετε αν πρέπει να πάω να ανοίξω καρτέλα ή κάτι τέτοιο ή αν πρέπει να πάω μία και καλή όταν σπάσουν τα νερά??Θα με βοηθούμε ιδιαίτερα αν ξέρετε πληροφορίες για τα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης συγκεκριμένα γιατί εκεί μένω. 

 

Για Θεσσαλονίκη συγκεκριμένα δεν ξέρω να σου πω. Γενικά όμως

Το καλύτερο εφόσον επιθυμείς να γεννήσεις σε νοσοκομείο είναι να ανοίξεις καρτέλα από τώρα και να σε παρακολουθεί εκεί γιατρός έτσι ώστε και να ξέρει το ιστορικό σου και εσύ να προσαρμοστείς στα δεδομένα του νοσοκομείου.

Η άλλη λύση είναι όταν φτάσει η ώρα του τοκετού να πας ως επείγον περιστατικό και να σε ξεγεννησει οποίος είναι στην εφημερία. Δεν το προτείνω .

Ο ιδιώτης γιατρός σου αν του έχεις ξεκαθαρίσει ότι δεν θα γεννήσεις με αυτόν αλλά στο νοσοκομείο μπορεί να συνεχίσει να σε βλέπει (αν δεχτεί,γιατί κάποιοι δεν δέχονται) αν αυτό σου δημιουργεί ασφαλεία.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Fillio96 είπε:

Καλησπέρα είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδί στην 23η εβδομάδα και θα ήθελα να μάθω τι πιστεύετε για την γεννά σε νοσοκομεία επειδή έχω σκοπό να γεννήσω εκεί και δεν έχω καθόλου εμπειρία πάνω στο θέμα...πηγαίνω σε ιδιωτικό γιατρό και δεν έχω πάει καθόλου σε νοσοκομείο μήπως ξέρετε αν πρέπει να πάω να ανοίξω καρτέλα ή κάτι τέτοιο ή αν πρέπει να πάω μία και καλή όταν σπάσουν τα νερά??Θα με βοηθούμε ιδιαίτερα αν ξέρετε πληροφορίες για τα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης συγκεκριμένα γιατί εκεί μένω. 

 

εφοσον θελεις να γεννησεις στο νοσοκομειο καλο ειναι να ανοιξεις καρτελα κ να σε παρακολουθουν εκει μηνιαια

παραλληλα αν θες μπορεις να πηγαινεις κ στον ιδιωτη

το ιδιαιτερο στην θεσσαλονικη ειναι οτι μπορει για παραδειγμα να πηγαινεις στο παπαγεωργιου αλλα την ημερα του τοκετου να εφημερευει το ιπποκρατειο κ να πρεπει να πας εκει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εφοσον θελεις να γεννησεις στο νοσοκομειο καλο ειναι να ανοιξεις καρτελα κ να σε παρακολουθουν εκει μηνιαια

παραλληλα αν θες μπορεις να πηγαινεις κ στον ιδιωτη

το ιδιαιτερο στην θεσσαλονικη ειναι οτι μπορει για παραδειγμα να πηγαινεις στο παπαγεωργιου αλλα την ημερα του τοκετου να εφημερευει το ιπποκρατειο κ να πρεπει να πας εκει

Αυτό ξέρω και εγώ ότι αν δεν εφημερεύει θα πρέπει να πάω σε οποίο νοσοκομείο έχει εφημερεια για αυτό δεν έχω πάει να ανοίξω σε κάποιο καρτέλα απλά δεν ξέρω αν σε δέχονται έτσι την τελευταία στιγμή της γέννας 

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2010 at 4:35 ΜΜ, leta80 είπε:

Δύσκολη απάντηση...εγω γεννησα στο γενεσις και έμεινα ευχαριστημένη βέβαια για δικλινο ξόδεψε γύρω στα 2200 με καισαρικη ..βέβαια υπάρχει και τρικλινο και τετρακλινο αν είσαι στο ΙΚΑ....

Δεν ξέρω αν θα εμπιστευομουν ένα οποιονδήποτε άλλο γιατρό και αγνωστο μαλιστα...μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο

Πάντως αν θες νομίζω οτι μπορείς να πας στο Παπαγεωργίου και στο ιπποκράτειο να ανοίξεις καρτελα και να σε παρακολουθούν και εκεί....

Οντως έχεις δίκιο ότι δύσκολα εμπιστεύεσαι κάποιον άλλον γιατρό που δεν το ξέρεις αλλά βρε κορίτσια τα λεφτά είναι πάρα πολλά και φυσικά είναι δύσκολο να διαθέσω τόσα χρήματα για κλινική άσε που άμα συμβεί κάτι σε στέλνουν στο νοσοκομείο οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να πάω σε κλινική... Αυτό σκεφτόμασταν αρχικά να πάμε να ανοίξουμε καρτέλα αλλά μας ενημέρωσαν ότι θα πρέπει να γεννήσω σε οποίο νοσοκομείο εφημερεύει οπότε δεν το θεώρησα απαραίτητο να ανοίξω από την στιγμή που δεν ξέρω αν θα είναι αυτό το νοσοκομείο που εφημερεύει... Τώρα είμαι στην 23η εβδομάδα και δεν ξέρω αν γίνεται να ανοίξω καρτέλα τόσο αργά 

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2010 at 4:52 ΜΜ, giotaki83 είπε:

Γέννησα το Μαιο. Ενώ με παρακολουθούσε γιατρός που θα με ξεγεννούσε στο ιπποκράτειο εάν εφημερευε, τελικά σπάσαν τα νερά ημέρα που έλειπε ο γιατρός ταξίδι. Εγώ πήγα στο ιπποκράτειο, με ξεγέννησε γιατρός της εφημερίας. Ερχόταν κάθε λίγο να ελέγχει απλά τη διαστολή και τα υπόλοιπα τα έκαναν οιμαίες. Πλήρωσα 300 ευρώ γιατί ήμουν σε δίκλινο και το ταμείο μου επέστρεψε 1000! Άρα βγήκα και κερδισμένη! Είχα μαζέψει λεφτά για τη γέννα αλλάτο είχα φιλοσοφήσει ότι τις δύσκολες αυτές μέρες προτιμώ αυτά τα λεφτά να τα διαθέσω για το μωρό κι όχι για εμένα. Το να μην έχεις το δικό σου γιατρό δε σημαίνει ότι δεν θα γεννήσεις με ασφάλεια. Κι ο γιατρός της εφημερίας έχει σπουδάσει το ίδιο ακριβώς! Κι αν στο ιπποκράτειο βλέπαν οποιαδήποτε επιπλοκή θα με έβλεπε και ο διευθυντής της γυναικολογικής. Ενιωθα απόλυτη ασφάλεια.Όσο ήμουν μέσα άκουσα δεκάδες ιστορίες από γυναίκες που στη προηγούμενη εγκυμοσύνη γέννησαν σε κλινική και αντιμετώπισαν διάφορα προβλήματα γιαυτό τώρα πήγαν με κλειστά μάτια στο ιπποκράτειο. Αυτό που θα αξιζε να πληρωνα είναι μία μαία που θα με παρακολουθούσε όλες τις ώρες του τοκετού. Δεν λέω να γεννάμε σπίτι μας για να γλιτώνουμε λεφτά αλλά όχι ότι ο γιατρός που θα γίνει κατά 1000 ευρώ πλουσιότερος θα μας ξεγεννήσει καλύτερα από τον εφημερεύοντα. Σημείωση: τις καισαρικές τις κάνουν μόνο οι διευθυντές/ υποδιευθυντές στα νοσοκομεία κι όχι οι εφημερεύοντες, όπότε πάλι υπαρχει ασφάλεια

Με βοήθησε πολύ η απάντηση που και με ανακουφισες κάπως γιατί ο καθένας λέει τα δικά του.άρα από την αρχή πήγαινες στο νοσοκομείο από ότι κατάλαβα.. Εγώ ενώ έχω σκοπό να γεννήσω στο νοσοκομείο δεν έχω ανοίξει ακόμα καρτέλα γιατί δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, πρέπει οπωσδήποτε να πάω να κάνω? Επειδή μου είπαν ότι γέννας σε όποιο νοσοκομείο εφημερεύει 

Link to comment
Share on other sites

φυσικα μπορεις να ανοιξεις καρτελα κ τωρα,στην πρωτη εγκυμοσυνη πηγα στο νοσοκομειο στο τριτο τριμηνο,στη δευτερη απο την αρχη(επαρχια)

ειχα εναν γιατρο που με παρακολουθουσε στο τριτο τριμηνο λοιπον στο νοσοκομειο,αλλα την ημερα που μπηκα με προκληση δ ηταν εφημερια εκεινος,με ειδαν κατα βαση οι μαιες,κ οι ειδικευομενοι,κ η γιατρος που ειχε εφημερια πιο σπανια,εκεινη μου εκανε κ την καισαρικη το βραδυ τελικα

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2018 at 1:11 ΠΜ, Fillio96 είπε:

Αυτό ξέρω και εγώ ότι αν δεν εφημερεύει θα πρέπει να πάω σε οποίο νοσοκομείο έχει εφημερεια για αυτό δεν έχω πάει να ανοίξω σε κάποιο καρτέλα απλά δεν ξέρω αν σε δέχονται έτσι την τελευταία στιγμή της γέννας 

Δεν θα σε αφήσουν να γεννήσεις και στο δρόμο φυσικά και θα σε δεχτούν και θα σε ξεγεννησουν. Αλλά δεν είναι καλύτερα να έχεις κάνει τον προγραμματισμό σου. 

Υπάρχει η δυνατότητα να ανοίξεις και στα δύο νοσοκομεία καρτέλα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι οπως λεει η dust pink.φυσικα μπορεις να πας κ οταν ερθει η ωρα να γεννησεις

το ιδανικο θα ηταν να ανοιξεις καρτελα κ στα δυο

κ πχ αν φταεις τις 40εβδ να πηγαινεις καθε μερα για ελεγχο σε οποιο εφημερευει

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2018 at 1:29 ΠΜ, Fillio96 είπε:

Με βοήθησε πολύ η απάντηση που και με ανακουφισες κάπως γιατί ο καθένας λέει τα δικά του.άρα από την αρχή πήγαινες στο νοσοκομείο από ότι κατάλαβα.. Εγώ ενώ έχω σκοπό να γεννήσω στο νοσοκομείο δεν έχω ανοίξει ακόμα καρτέλα γιατί δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, πρέπει οπωσδήποτε να πάω να κάνω? Επειδή μου είπαν ότι γέννας σε όποιο νοσοκομείο εφημερεύει 

Νοσηλευτηκα στο ιπποκρατειο πριν απο 2 χρονια αλλα για εξωμητριο.κ εχω να πω μονο τα καλυτερα...

Με εστειλε σε νοσοκομειο ο ιδιωτησ γιατροσ μου γιατι δεν μπορουσε να χειριστει την κατασταση..

Περασα απο 2 γυναικολογικεσ κλινικεσ..κ απο τη β κ  απο τη γ' γυναικολογικη(συνεβη κ αυτο)..με ειδαν σχεδον ολοι οι γιατροι του νοσοκομειου κ ολοι σχεδον οι ειδικευομενοι..

Κ φυσικα κ οι διευθυντεσ..

Τιποτα δεν αφηνεται στην τυχη..τον τελευταιο λογο εχουν οι διευθυντεσ..

Πηγα χωρισ να εχω γιατρο εκει μεσα..με μεγαλο φοβο..κ ομωσ τελικα ενιωσα μεγαλη ασφαλεια...

Τοτε διευθυντεσ ηταν ο ρουσοσ κ ο ασημακοπουλοσ..κ ολα πηγαιναν ρολοι..εμπειροι γιατροι που πραγματικα τουσ χρωσταω ευγνωμοσυνη..κ αυτουσ κ ολο το προσωπικο..απο τον 1ο μεχρι τον τελευταιο..

Εχει πολλουσ καλουσ γιατρουσ..

Ευχομαι με το καλο..

Link to comment
Share on other sites

Aν τύχει κάτι έκτακτο απλά πας στην εφημερία, έχω πάει ως εγκυμονούσα και στα δύο, και με αντιμετώπισαν εξαιρετικά. Τώρα αν ξεπεράσεις τις 40 εβδομάδες ξέρω σίγουρα ότι θα πρέπει να πηγαίνεις κάθε μέρα για παρακολούθηση σε όποιο εφημερεύει, νομίζω μέχρι τις 40+5, όπου και θα μπεις με πρόκληση. 

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σας, εχω διαβασει τα παλαιοτερα σχολια σε σχεση με τα 2 νοσοκομεια αλλα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια προσφατη εμπειρια, γιατι τα πραγματα αλλαζουν. Το ιπποκρατειο εχει περισσοτερες εφημεριες 2/3. Εχει ομως 2 κλινικες. 

Αν εχεις δικο σου γιατρο ειναι σιγουρο οτι μπορει να σε ξεγεννησει αν δεν ειναι σε εφημερια? Η πρεπει να ειναι καποιος συγκεκριμενος γιατρος πχ πανεπιστημιακος. 

Γνωριζουμε πανω κατω ποσο ειναι η αμοιβη του η ο καθενας εχει αλλη τιμη? 

Οι συνθηκες πως ειναι απο αποψη καθαριοτητας κ διαμονης? 

Ποσα ατομα σε ενα δωματιο? 

Οι θεσεις στο ιπποκρατειο που λενε πως τις κλεινεις; εχεις πιθανοτητες η πρεπει να σαι πολυ τυχερος;

Αξιζει να εχεις δικο σου γιατρο η ειναι "τοσο φυσιολογικη διαδικασια" που μπορεις να πας σε οποιο εφημερευει? 

Οταν πας με προκληση σε περιμενουν η βιαζονται κ κανουν καισαρικη για να ξεμπερδεψουν; 

Ειναι πρωτη εγκυμοσυνη οπως καταλαβατε και εχω πολλες αποριες!!! 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...