Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προς την κα Αγλαΐα Παπαδήμα


Ifigeneia_d

Recommended Posts

Με συγχωρείτε που το γράφω εδώ, απλά ψάχνω έναν προσωπικό τρόπο επικοινωνίας μαζί σας και δεν μπορώ να τον βρω.

Κατευθείαν στο θέμα μας που είναι και ΕΠΕΙΓΟΝ. Πριν από λιγο καιρό είχα διαβάσει το άρθρο σας για Επαναγαλακτισμό, επειδή είχα πολλά προβλήματα με τον θηλασμό. Τελικά τα κατάφερα και θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου. Από αυτή την προσπάθειά μου πήρε θάρρος και μία φίλη μου για να ξεκινήσει κ εκείνη επαναγαλακτισμό. Το θέμα είναι ότι έχει πολλές απορίες, αλλά δεν ξέρει να χειρίζεται το διαδίκτυο κ δεν μπορεί να διαβάσει τα πολύτιμα πράγματα που γράφεται εδώ μέσα. Μένει μακρυά κ εγώ προσπαθώ να της μεταφέρω δια τηλεφώνου ότι μπορώ, αλλά κ πάλι αυτό δεν είναι αρκετό. Πως θα μπορούσε να έρθει σε επαφή μαζί σας ώστε να την ενημερώνατε σε θέματα Επαναγαλακτισμού κ Θηλασμού, στα οποία έχει πολλες απορίες.

Η βοήθειά σας θα ήταν πραγματικά πολυτιμότατη.

Χίλια ευχαριστώ κ πάλι συγγνώμη για την ανάρτηση του θέματος εδώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με συγχωρείτε που το γράφω εδώ, απλά ψάχνω έναν προσωπικό τρόπο επικοινωνίας μαζί σας και δεν μπορώ να τον βρω.

Κατευθείαν στο θέμα μας που είναι και ΕΠΕΙΓΟΝ. Πριν από λιγο καιρό είχα διαβάσει το άρθρο σας για Επαναγαλακτισμό, επειδή είχα πολλά προβλήματα με τον θηλασμό. Τελικά τα κατάφερα και θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου. Από αυτή την προσπάθειά μου πήρε θάρρος και μία φίλη μου για να ξεκινήσει κ εκείνη επαναγαλακτισμό. Το θέμα είναι ότι έχει πολλές απορίες, αλλά δεν ξέρει να χειρίζεται το διαδίκτυο κ δεν μπορεί να διαβάσει τα πολύτιμα πράγματα που γράφεται εδώ μέσα. Μένει μακρυά κ εγώ προσπαθώ να της μεταφέρω δια τηλεφώνου ότι μπορώ, αλλά κ πάλι αυτό δεν είναι αρκετό. Πως θα μπορούσε να έρθει σε επαφή μαζί σας ώστε να την ενημερώνατε σε θέματα Επαναγαλακτισμού κ Θηλασμού, στα οποία έχει πολλες απορίες.

Η βοήθειά σας θα ήταν πραγματικά πολυτιμότατη.

Χίλια ευχαριστώ κ πάλι συγγνώμη για την ανάρτηση του θέματος εδώ.

 

Θα σε παρακαλούσα να γράψεις την πόλη ή περιοχή που μένει η μητέρα. Αν υπάρχει σύμβουλος θηλασμού θα την παραπέμψω. Αν όχι θα επικοινωνήσω μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έβαλα το παρακάτω ποστ σε λάθος ενότητα πριν οπότε το βάζω κι εδώ αφου είναι για την Αγλάια.

Συγνώμη για το μπέρδεμα κι ευχαριστώ.

 

"Αγλαία αν μπορούσες να με διαφωτίσεις θα ήταν μεγάλη βοήθεια για μένα.

Είμαι 40 χρονών και γέννησα την κόρη μου στις 1-1-2009. Τη θήλασα αποκλειστικά μέχρι και τον έκτο μήνα και μετά άρχισα να την εισάγω και στις στερεές όχι με μεγάλη επιτυχία μια και από μωρό έδειξε αλλεργία στα γαλακτοκομικα (μέσω του δικού μου γάλακτος). Μετά από σοβαρή και συστηματική δίαιτα δική μου το μωρό συνήλθε από την αλλεργία και συνέχισε να θηλάζει κανονικά και αποκλειστικά. Θηλάζει ακόμα (είναι τώρα 17 μηνών) και φυσικά τρώει πια και τροφές χωρίς κανένα προβλημα. Εδώ και 3 μήνες έχω επιστρέψει κι εγώ στη δουλειά μου άρα ο θηλασμός από 8 το πρωί έως 3 το μεσημέρι κόπηκε. Συνεχίζουμε το θηλασμό ως εξής: Η κορούλα μου ορμάει κυριολεκτικά στο στήθος μόλις επιστρέψω από τη δουλειά ανεξάρτητα αν έχει φάει ή όχι καλά στο μεσημεριανό της. Από κει και πέρα ξαναθηλάζει καμμιά φορά το απόγευμα και σίγουρα στις 9 που πηγαίνει για ύπνο και μετά 2-3 φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας (κοιμόμαστε μαζί) και σίγουρα ένα καλό θηλασμό το πρωί πριν φύγω για τη δουλειά.

Είμαι πολύ χαρούμενη που μπορώ και τη θηλάζω ακόμα αλλά σε όλο αυτό το διάστημα η περίοδος μου δεν έχει επανέλθει. Έμεινα έγκυος στην κορούλα μου φυσιολογικά και λίγο τυχαία και τώρα θα ήθελα να ξαναμείνω έγκυος (μια και οπως προείπα είμαι ήδη 40). Δεν θέλω να σταματήσω το θηλασμό αλλά ο γυναικολόγος μου μου έιπε ότι θα πρέπει να σταματήσω για να έχω σοβαρές πιθανότητες να ξαναμείνω έγκυος.

Τι να κάνω Αγλαία? Εσύ τι θα πρότεινες? Διακοπή θηλασμού? Θα ήθελα να την αποφύγω αν γίνεται μια και βλεπω ότι το παιδάκι μου δεν είναι ακόμα έτοιμο να αποθηλάσει. Απο την άλλη θα ήθελα πολύ να της χαρίσω ένα αδελφάκι.

Περιμένω με αγωνία την απάντηση σου και συγνώμη για το πολύ μεγάλο κείμενο."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

κυρια Αγλαια θα ήθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει συμβουλος θηλασμου στα χανια.ο μικρος μου ειναι 16 μηνων και θηλαζουμε ακομα. καποιες φορες εχω αποριες και ενημερωνομαι απο τα foroum ομως δεν εχει παντα λυσεις για τις δικες μου ερωτησεις. θα ηθελα παρακαλω να με ενημερωσετε αλλιως θα ηθελα να μπορω να επικοινωνω μαζι σας,

σας ευχαριστω πολυ!!!!

line_feet_beg_40_time_1260248400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κυρία Αγλαΐα,

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις και να με διαφωτίσετε ως ειδική.

Όταν γέννησα (13/10/11) θήλασα αποκλειστικά για 10 μέρες το μωρό μου, αλλά έχανε συνεχώς (από 3330γρ. καταλήξαμε στα 2690γρ.). Η παιδίατρος μου σύστησε συμπλήρωμα, όπου και του έδωσα και λάμβανε βάρος κανονικά. Μετά τον πρώτο μήνα άρχισα να μειώνω το συμπλήρωμα με στόχο να θηλάζει αποκλειστικά. Σε αυτή την προσπάθεια είδα ότι το μωρό έπαιρνε λιγότερο βάρος από ότι έπρεπε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά, έχω λίγη ποσότητα γάλακτος ή ο μπέμπης δεν θηλάζει σωστά;Τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάνετε επισκέψεις κατ' οίκον για να σας ρωτήσω περισσότερα πράγματα σχετικά με τον θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κυρία Αγλαΐα,

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις και να με διαφωτίσετε ως ειδική.

Όταν γέννησα (13/10/11) θήλασα αποκλειστικά για 10 μέρες το μωρό μου, αλλά έχανε συνεχώς (από 3330γρ. καταλήξαμε στα 2690γρ.). Η παιδίατρος μου σύστησε συμπλήρωμα, όπου και του έδωσα και λάμβανε βάρος κανονικά. Μετά τον πρώτο μήνα άρχισα να μειώνω το συμπλήρωμα με στόχο να θηλάζει αποκλειστικά. Σε αυτή την προσπάθεια είδα ότι το μωρό έπαιρνε λιγότερο βάρος από ότι έπρεπε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά, έχω λίγη ποσότητα γάλακτος ή ο μπέμπης δεν θηλάζει σωστά;Τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάνετε επισκέψεις κατ' οίκον για να σας ρωτήσω περισσότερα πράγματα σχετικά με τον θηλασμό.

 

σε ποια περιοχη μενεις?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν γέννησα (13/10/11) θήλασα αποκλειστικά για 10 μέρες το μωρό μου, αλλά έχανε συνεχώς (από 3330γρ. καταλήξαμε στα 2690γρ.). Η παιδίατρος μου σύστησε συμπλήρωμα, όπου και του έδωσα και λάμβανε βάρος κανονικά. Μετά τον πρώτο μήνα άρχισα να μειώνω το συμπλήρωμα με στόχο να θηλάζει αποκλειστικά. Σε αυτή την προσπάθεια είδα ότι το μωρό έπαιρνε λιγότερο βάρος από ότι έπρεπε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά, έχω λίγη ποσότητα γάλακτος ή ο μπέμπης δεν θηλάζει σωστά;

Παρακαλώ απαντήστε (αντιγράφοντας τις ερωτήσεις εδώ)

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40799

 

Τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάνετε επισκέψεις κατ' οίκον για να σας ρωτήσω περισσότερα πράγματα σχετικά με τον θηλασμό.

Για την ώρα, δεν εργάζομαι ως σύμβουλος, οπότε δεν προσφέρω τέτοιου είδους υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κυρια αγλαια,εψαξα το φορουμ πριν σας γραψω αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο,ουτε καν στο ιντερνετ!

ειμαι εγκυος στο δευτερο μου παιδακι στην 27 εβδομαδα,αρχισα να εχω γαλα-πυαρ πολυ νωρις(18εβδομαδα) οπως και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ασχετα αν δεν καταφερα να θηλασω παρα μονο 2 μηνες.νομιζω δε, οτι δεν σταματησα ποτε να εχω πυαρ εδω και 2μιση χρονια και ας πηρα χαπια για να σταματησω το γαλα μου στην πρωτη μου εγκυμοσυνη.πριν 3 ωρες ανακαλυψα στη θηλαια αλω ενα πορο μοντγκομερι μαλλον φραγμενο!πονουσε,ηταν διογκωμενο,σκληρο,κοκκινο μονο σε εκεινο το σημειο και οταν το πατησα(κακως)εβγαλε πυον κιτρινο, αμεσως αιμα με πυον,τελος αιμα λιγο και αρχισε να πρηζεται.μπηκα στο μπανιο με ζεστο νερο,εκανα μασαζ στο στηθος,προσπαθησα να βγαλω αν ειχε κατι υγρο μεσα του ακομη η κατι που εμποδιζει(οπως στα σπυρακια ακμης τρομαρα μου) και ανακουφιστηκα απο τον πονο!μετα το μπανιο σκουπισα καλα τη θηλαια και εσταξα πανω στο σημειο λιγο γαλα απο το αλλο μου στηθος!τωρα ξεφουσκωσε τελειως,ξεκοκκινησε και ποναει λιγοτερο!νομιζω οτι ειναι ελαχιστα σκληρο ακομη.την ζημια μαλλον την εκανε ενα σουτιεν θηλασμου πολυ σκληρο που φορεσα 2 μερες νυχτα-μερα!ενιωθα πονο αλλα νομιζα οτι ηταν το γαλα μου!ειναι μαστιτιδα?θα θηλασω το αλλο μου παιδακι αν δεν εκανα καμια ζημια ηδη?χρειαζομαι αντιβιωση?εχω ραντεβου στο γυναικολογο μου σε 10μερες,μηπως πρεπει να το επισπευσω?και μεχρι τοτε?πεφτει και σ/κ !τα φωτα σας!ευχαριστω!

φιλικα

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Κα. Αγλαϊα εχω ακουσει τοσα καταπληκτικα σχολια για εσας που θα ηθελα να σας συμβουλευτω για κατι που με προβληματιζει.

Γεννησα μια μπεμπα 36+3 ημερων 1800 gr και μου την μετεφεραν στο Ιπποκρατειο. Δεν μπορω καν να περιγραψω τα συναισθηματα μου.

Οταν σκεφτομαι με τη λογικη ειμαι ηρεμη,ομως αυτες οι στιγμες λογικης ειναι ελαχιστες μπροστα στη συναισθηματικη φορτιση και καταπτωση που νιωθω διαρκως.

Το προβλημα μου ειναι οτι ενω απ τη 5η ημερα εβγαζα ικανοποιητικη ποσοστητα γαλακτος (70-80 ml) με θηλαστρο,ξαφνικα στο ενα στηθος αρχισε να βγαζει αιμα απο ενα πορο μονο, στο αλλο στηθος παρατηρησα οτι μαλλον εχει φραξει ενας πορος και η ποσοστητα του γαλακτος εχει περιοριστει στα 15-20 ml την ημερα.

τι φταει?τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Σας! Έχω απευθυνθεί αρκετές φορές για βοήθεια στο FORUM αυτή τη φορά όμως θεωρώ ότι είναι το πλέον κρίσιμο! Με το θηλασμό το πολέμησα πολύ αν και εργαζόμενη για αρκετές ώρες της ημέρας. Κατάφερα λοιπόν το μωρό μου να τρέφεται αποκλειστικά με δικό μου γάλα εξ αρχής. Στους 5,5 μήνες και αφού η ανάπτυξη της μικρής μου ήταν πραγματικά πολύ καλή σύμφωνα με τις εκάστοτε μετρήσεις του παιδιάτρου μας συμβούλεψε και αρχίσαμε τις φρουτόκρεμες. Πρώτα μήλο μετά και αχλάδι και πλέον και μπανάνα. Μετά βάλαμε και τα λαχανικά + ωμό ελαιόλαδο. Πρώτα πατάτα μετά κολοκυθάκι και μετά καρότο ενώ από βδομάδα θα βάλουμε και το μοσχάρι. Ανά δυο ημέρες προσέθετα και κάτι. Η μικρή άλλοτε έτρωγε με όρεξη και άλλοτε μιλάμε για κλάμα! Η σύσταση του παιδιάτρου για τις ποσότητες ήταν όσο θέλει η μικρή ενώ για το αν θα έπρεπε να συμπληρώνω με γάλα το γεύμα η σύσταση παρέμεινε η ίδια, δηλ. ό, τι θέλει η μικρή. Γενικά ο γιατρός μου είναι σύγχρονος και ενημερωμένος και δεν πιέζει καταστάσεις. Σε ερώτησή μου για τα ρυζάλευρα για παράδειγμα μου είπε ότι είναι κάτι που η μικρή μου δε θα φάει αφού από βιταμίνες δεν έχουν να προσφέρουν και πολλά πράγματα. Δεν συστήνει έτοιμες τροφές παρά μονό φρέσκες. Γενικά όλα αυτά τα βλέπω θετικότατα γιατί και εγώ από όσα έχω μάθει αυτές τις απόψεις έχω το θέμα μου όμως είναι τι γίνεται πλέον με το θηλασμό. Η μικρή μου όταν τρώει καλά (150 με 200 γραμ τροφής ) δεν ζητάει στήθος (ούτε γάλα μου από το μπουκάλι που τις έχω αφήσει) ενώ αν φάει και τα δύο είναι χορτασμένη για αρκετές ώρες κοντά στις 4-5 με αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση όταν δεν είμαι για παράδειγμα στη δουλειά όπου κάνω άντληση ανά τρίωρο να έχω ένα τουμπανιασμένο στήθος! Π.χ. αυτές τις 2 ημέρες του σαββατοκύριακου αφού η μικρή δεν έτρωγε και γάλα όλες τις φορές κοιτούσα να το βγάζω με το θήλαστρο. Εκ των ανωτέρω νομίζω ότι καταλαβαίνετε την ανησυχία μου… τι γίνεται από εδώ και πέρα ? αφού η μικρή μου δεν πολυτρώει όλη την ημέρα δε θα μειωθεί η παραγωγή μου? Και αν συνεχίσουμε έτσι το βράδυ ή το πρωί πως θα έχω την ποσότητα του γάλακτος που θα χρειάζεται για να χορταίνει? Και να πάλι εγώ συνεχίσω κάποιες αντλήσεις και διατηρήσω έτσι την παραγωγή μου τι γίνεται στην περίπτωση που δεν κάνω τις συστηματικές αντλήσεις μου με το το στήθος μου? Προχτές που είπα να ξεκουραστώ και να το πάω όπως με πάει η μικρή αφού ήμουν όλη μέρα σπίτι μαζί της έφτασε κάποια στιγμή το απόγευμα που δεν άντεξα και το έβγαλα με θήλαστρο, είχε γίνει πέτρα! Παντού διαβάζω για τα γενικά πράγματα αλλά τι γίνεται τελικά πρακτικά ?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σας! Έχω απευθυνθεί αρκετές φορές για βοήθεια στο FORUM αυτή τη φορά όμως θεωρώ ότι είναι το πλέον κρίσιμο! Με το θηλασμό το πολέμησα πολύ αν και εργαζόμενη για αρκετές ώρες της ημέρας. Κατάφερα λοιπόν το μωρό μου να τρέφεται αποκλειστικά με δικό μου γάλα εξ αρχής. Στους 5,5 μήνες και αφού η ανάπτυξη της μικρής μου ήταν πραγματικά πολύ καλή σύμφωνα με τις εκάστοτε μετρήσεις του παιδιάτρου μας συμβούλεψε και αρχίσαμε τις φρουτόκρεμες. Πρώτα μήλο μετά και αχλάδι και πλέον και μπανάνα. Μετά βάλαμε και τα λαχανικά + ωμό ελαιόλαδο. Πρώτα πατάτα μετά κολοκυθάκι και μετά καρότο ενώ από βδομάδα θα βάλουμε και το μοσχάρι. Ανά δυο ημέρες προσέθετα και κάτι. Η μικρή άλλοτε έτρωγε με όρεξη και άλλοτε μιλάμε για κλάμα! Η σύσταση του παιδιάτρου για τις ποσότητες ήταν όσο θέλει η μικρή ενώ για το αν θα έπρεπε να συμπληρώνω με γάλα το γεύμα η σύσταση παρέμεινε η ίδια, δηλ. ό, τι θέλει η μικρή. Γενικά ο γιατρός μου είναι σύγχρονος και ενημερωμένος και δεν πιέζει καταστάσεις. Σε ερώτησή μου για τα ρυζάλευρα για παράδειγμα μου είπε ότι είναι κάτι που η μικρή μου δε θα φάει αφού από βιταμίνες δεν έχουν να προσφέρουν και πολλά πράγματα. Δεν συστήνει έτοιμες τροφές παρά μονό φρέσκες. Γενικά όλα αυτά τα βλέπω θετικότατα γιατί και εγώ από όσα έχω μάθει αυτές τις απόψεις έχω το θέμα μου όμως είναι τι γίνεται πλέον με το θηλασμό. Η μικρή μου όταν τρώει καλά (150 με 200 γραμ τροφής ) δεν ζητάει στήθος (ούτε γάλα μου από το μπουκάλι που τις έχω αφήσει) ενώ αν φάει και τα δύο είναι χορτασμένη για αρκετές ώρες κοντά στις 4-5 με αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση όταν δεν είμαι για παράδειγμα στη δουλειά όπου κάνω άντληση ανά τρίωρο να έχω ένα τουμπανιασμένο στήθος! Π.χ. αυτές τις 2 ημέρες του σαββατοκύριακου αφού η μικρή δεν έτρωγε και γάλα όλες τις φορές κοιτούσα να το βγάζω με το θήλαστρο. Εκ των ανωτέρω νομίζω ότι καταλαβαίνετε την ανησυχία μου… τι γίνεται από εδώ και πέρα ? αφού η μικρή μου δεν πολυτρώει όλη την ημέρα δε θα μειωθεί η παραγωγή μου? Και αν συνεχίσουμε έτσι το βράδυ ή το πρωί πως θα έχω την ποσότητα του γάλακτος που θα χρειάζεται για να χορταίνει? Και να πάλι εγώ συνεχίσω κάποιες αντλήσεις και διατηρήσω έτσι την παραγωγή μου τι γίνεται στην περίπτωση που δεν κάνω τις συστηματικές αντλήσεις μου με το το στήθος μου? Προχτές που είπα να ξεκουραστώ και να το πάω όπως με πάει η μικρή αφού ήμουν όλη μέρα σπίτι μαζί της έφτασε κάποια στιγμή το απόγευμα που δεν άντεξα και το έβγαλα με θήλαστρο, είχε γίνει πέτρα! Παντού διαβάζω για τα γενικά πράγματα αλλά τι γίνεται τελικά πρακτικά ?

Σας ευχαριστώ

 

καλησπέρα!να χαίρεσαι το μιικό σου!και καλή χρονιά!

και με εμάς το ίδιο ακριβώς συνέβη!η μικρή μου από την αρχή είχε πολύ καλή σχέση με τις στέρεες τροφές κι έτσι καταλήξαμε να θηλάζουμε πρωι βραδι

δεν ήθελε να θηλάσει ή κι αν θήλαζε στο επόμενο γεύμα δεν έτρωγε ούτε έπινε γάλα

εγώ θα σου πρότεινα,χωρίς να είμαι ειδικός,να μην πειράζεις το στήθος σου,να βγαζεις λίγο ισα ίσα με το χέρι ώστε να ανακουφιστείς και να συνεχίσεις κανονικά το θηλασμό

το στήθος θα προσαρμστεί στη ζήτηση του παιδιού

κάθε επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περίπου το ίδιο θα σου πω . Απο τη στιγμή που μπαίνουν οι στερεές τροφές μειώνεται η επιθυμία για γάλα , θυμάμαι εγώ περίπου 3 φορές της έδινα μητρικό. Η γνώμη μου είναι να αποθηκεύσεις και γάλα στην κατάψυξη όσες αντλήσεις κάνεις που δεν θα καταναλώσει το παιδί. Θα σου χρειαστεί. Εγώ δούλεψα στο πρώτο αποκλειστικά με το θήλαστρο γιατί δεν έπιανε στήθος και το έκανα για 8 μήνες . Όταν η ζήτηση από το παιδί μειώθηκε αντί για 3ωρο έβγαζα το γάλα καθε 5ωρο οπότε άρχισε το στήθος να προσαρμόζεται.

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ!

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!

 

ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 5/12/12 ΤΗΝ 37+2 ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΕ Φ.Τ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΕΙΧΕ ΙΚΤΕΡΟ 10,1

ΔΕΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ.

 

5/12/12: 3250

9/12/12: 3100

12/12/12: 3400

9/1/13: 4800

25/1/13: 5170

 

8 ΓΕΥΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ 24 ΩΡΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟΥ JUMBO ΚΑΝΩ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ 100-120ml.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΟ ΑLMIRON 150ml ΠΙΝΕΙ.

ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΚΑΙ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ 4-5 ΤΗΝ ΜΕΡΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΛΑΕΙ. ΕΝΩ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΘΗΛΑΖΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΩΡΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ 10 ΜΕ 20 ΛΕΠΤΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΓΧΥΣΗ ΘΗΛΩΝ? ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΛΙΓΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ ΠΝΙΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ. ΤΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΑΣΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΛΑΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κα Αγλαΐα γειά σας!

Είμαι νέα στο forum και έχω εντυπωσιαστεί με το πόσα πολλά πράγματα έχω μάθει! Θα ήθελα τη βοήθεια σας μιας και ως νέα μανούλα είμαι αρκετά αγχωμένη. Η μικρή μου είναι 41 ημερών σήμερα. Γεννήθηκε στις 2/1 βάρος 3050γρ. με καισαρική. Τη θηλάζω αποκλειστικά και ως τώρα δεν είχα πρόβλημα με το θήλασμο. Μάλιστα στην πρώτη επίσκεψη στη γιατρό είχε πάρει βάρος ικανοποιητικό 900γρ. Ωστόσο εδώ και δύο μέρες είναι σα να έχω άλλο παιδί. Κλαίει απαρηγόρητη συνέχεια και ιδιαίτερα μετά ή κατα τη διάρκεια του θηλασμού. Το κλάμα της είναι πολύ δυνατό και έντονο. Πάντα είχε πρόβλημα με κολικούς αλλά ήταν αντιμετωπίσιμο. Λίγη αγκαλιά, χαδάκια και περνούσε. Τώρα όμως έχουμε αρχίσει να ανησυχούμε. Το άλλο που με απασχολεί είναι ότι ενώ πρώτα έτρωγε απο 10 -20 λεπτά σε κάθε στήθος τώρα μετά βίας τρώει 5-10 λεπτά και φαίνεται ότι δε χορταίνει αλλά δε μπορεί να φάει άλλο. Πραγματικά φαίνεται ότι κάθε φορά που τρώει υποφέρει. Διάβασα για την υπερπαραγωγή γάλακτος και έχω παρατηρήσει ότι είναι διαφορετική η ροή σε κάθε στήθος μου, ωστόσο η αντίδραση της μικρής είναι η ίδια. Να σας πω επίσης ότι το μωρό έχει ομφαλοκήλη και επίσης επειδή έχει κολικούς της δίνουμε φυτικές σταγόνες. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!ενδιαφερομαι να νοικιάσει θηλαστρο νοσοκομειακο.εχετε να μου προτείνεται κάποιο?το μωράκι μου είναι 33ημερων κ προσπαθούμε να θηλασμος με αποκλείστηκα!παιρνει 1γευμα τον 90με 120 ml ξένο κ σπάνια 2.κ θελω τουλάχιστον να πίνει από το μπουκάλι το δικό μου κ όχι ξένο!αφηστε που σε 2μηνες θα πάω στη δουλειά ίσως με βοηθήσει να συνεχίσω!η μαγια μπύρας σε χαπια θα με βοηθήσει?κ. αγλαια την βοηθεια σας χρειαζομαι!ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κ.Αγλαια γεια σας!!! Θα ηθελα να σα κανω καποιες ερωτησεις!!!το αγορακι μου ειναι 2 μιση μηνων και τον θηλαζω αποκλειστικα!!! Γεννηθηκε 3860 και τωρα 80 ημερων ειναι 6960 και 62 υψος!!!εδω και 2 εβδομαδες περναει εντονους κολικους! Στα γευματα του τα μεσημεριανα ειναι ανησυχος μετα απο το 5 λεπτο και οταν τον βγαζω απο το στηθος ρευεται και βγαζει αρκετη ποσοτητα γαλακτος!! Αλλες φορες ειναι αμεσως κι αλλε μετα απο καμια ωρα και ειναι πιο πηχτα καποιες φορες !!! Το βραδυ τρωει ηρεμα και κοιμαται!!! Η μια παιδιατρος μου ειπε οτι μηπως περναει οισοφαγιτιδα και η αλλη μου ειπε οτι ειναι απο τους κολικους και να μην ανυσηχω!!! Εχει ωστοσο πολλα αερια!!! Εσεις τι λετε;;; Να παω να του κανω ενα υπερηχω στη κοιλιτσα του;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και απο εμένα!Έχω μία κόρη 25 ημερών την οποία και θηλάζω αποκλειστικά.Την ταϊζω κάθε 2-3 ώρες αλλά την τελευταία εβδομάδα κοιμάται πολλές ώρες και δεν ξυπνάει εύκολα για να φάει.Επίσης έχει ξεκινήσει εδώ και 3 ημέρες και σε κάθε γεύμα ρεύεται 2-3 φορές βγάζοντας γουλίτσες ενώ μέχρι τότε δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.Γάλα απο ότι βλέπω έχω αρκετώ και η μικ΄ρη δεν δίχνει να δυσκολεύεται στο θηλασμό.Παρακάτω είναι οι πληροφορίες που ζητάτε για να σας βοηθήσω.Τι μπορεί να φτεει?Χορταίνει και δεν θέλει να φάει τόσο συχνά?Υπάρχει περίπτωση να έχει παλινδρόμιση?

 

. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος : 38η

Β. Το φύλο του βρέφους : κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) : φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. : καμία

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. : εμφάνισε με μέγιστη τιμή 13,8 και χαμηλότερη 11,2

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. : δεν νοσηλευτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες :29/9 2950(βαρος γεννησης), 8/10 2855, 15/10 2995, 22/10 3220

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. : 8 συνήθως

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει : σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα : δεν παίρνει

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. :οχι

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. : τουλάχιστον 8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο : 2 με 3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... : ενώ δείχνει οτι έχει χορτάσει μετα απο μία ώρα θηλασμού βάζει το δάχτυλο στο στόμα.Επίσης κοιμάται πολλές ώρες,δεν ξυπνάει ποτε επειδή πείνασε ή κατι την ενοχλεί και την ξυπνάω εγώ για να φάει κοιμισμένη τις περισσότερες φορές.Συνολικά μένει περίπου 6 με 8 ώρες το 24ωρο ξύπνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κυρια αγλαια, ειμαο πρωταρα εδω και ειπα να γραψω μηπως με βοηθησει καποιος, γεννησα (28/11/213) απο την αρχη η μικρη μου επιασε στηθος και θηλασε, δεν χορταινε ομως και τις εδινα ξενο γαλα περιπου 10 με 20 μλ, οταν ηρθαμε σπιτι

(02/12/2013) εδινα ξενο περιπου 5 φορες απο 30 με 50μλ, στις 2μερες μειωθηκε το ξενο στις 3φορες επειδη την εβαζα πιο συχνα στο στηθος μπας και μου ερθει πιο πολυ γαλα, δεν καταφερα ποτε να τις κοψω το ξενο αλλα τουλαχιστον ειχε μειωθει 1φορα το απογευμα τις εδινα απο 90μλ,δυστυχως ομως απο τις (12/01/2014) την βλεπω και δεν χοταινει με το δικο μου και τις δινω ξενο παλι 3 φορες γιατι την βλεπω οτι πειναει, υπαρχει περιπτωσει να μου μειωθηκε τοσοσ πολυ; επισης τις (20/01/2014) ξεκιναω δουλεια και σκεφτομαι να παρω ενα θηλαστρο για να παραγω πιο πολυ γαλα και να δινει ο αντρας μου της μπεμπας οταν θα λειπω, ειχα διαβασει οτι με τα νοσοκομειακα μπορει να σου αυξηθει το γαλα, αλλα σκεφτομαι να αγορασω ενα της medela θα με βοηθησει;σας παρακαλω για μια απαντηση γιατι θελω παρα ππολυ να θηλασω αποκλειστηκα αλλα δεν τα καταφερνω

 

Αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα με το θηλασμό μπορείτε να θέσετε την ερώτησή σας. Μαζί με την ερώτηση είναι απαραίτητο να δίνετε και μερικές ακόμη πληροφορίες για να σας παρέχεται η υποστήριξη που ταιριάζει στην περίπτωσή σας:

 

Αν δεν θέλετε να δημοσιεύσετε τα παρακάτω στοιχεία, αρκεί να μου τα στείλετε με πμ.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος:39

Β. Το φύλο του βρέφους:κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ):ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία:καμια

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη:δεν εμφανισε

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο:δεν νοσηλευτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες:

γεννησα 3090 (28/11/2013)

βγηκαμε 2940(02/12/2013)

(04/12/2013) 3100

(19/12/2013) 3700

(28/12/2013) 4040

(13/01/2014) 4450

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο:8 περιπου

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει:σε ολες

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα:60μλ με 90μλ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο):απο 180 με 220μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία:δεν χρησιμοποιω

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει:΅σχεδον 7 με 8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: δεν κανει καθε μερα μπορει να κανει καθε 4 μερες

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

__________________

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα εχω μια μπεμπα 9,5 μηνων η οποια θηλαζε μεχρι 7 μηνων κ επαιρνε ικανοποιητικο βαροσ κλπ.με τισ στερεες τροφεσ δεν τα παει καλα...σκεφτομαι να ξαναθηλασω γιατι το εχω μετανιωσει κ γιατι η μικρη μου δεν παιρνει βαροσ αλλα εχει χασει κιολας 200γραμ.κ απο δευτερα ειναι να κανει εξετασεις.

πωσ θα τα καταφερω να ξαναθηλασω τι πρεπει να κανω?

περιμενω με αγωνια......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια μπεμπα 9,5 μηνων η οποια θηλαζε μεχρι 7 μηνων κ επαιρνε ικανοποιητικο βαροσ κλπ.με τισ στερεες τροφεσ δεν τα παει καλα...σκεφτομαι να ξαναθηλασω γιατι το εχω μετανιωσει κ γιατι η μικρη μου δεν παιρνει βαροσ αλλα εχει χασει κιολας 200γραμ.κ απο δευτερα ειναι να κανει εξετασεις.

πωσ θα τα καταφερω να ξαναθηλασω τι πρεπει να κανω?

περιμενω με αγωνια......

 

Τι εννοείς δεν τα παει καλα τις στερεες;

Γαλα πίνει;

Έχετε ιστορικό αλλεργιών στην οικογενεια;

 

 

Για να αρχίσεις το θηλασμο απο το μηδέν (δεν θηλαζει καθόλου 2,5 μηνες, σωστά ?) πρέπει να νοικιάσεις νοσοκομειακο θηλαστρο και να αρχίσεις αντλησεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κυρια αγλαια, ειμαο πρωταρα εδω και ειπα να γραψω μηπως με βοηθησει καποιος, γεννησα (28/11/213) απο την αρχη η μικρη μου επιασε στηθος και θηλασε, δεν χορταινε ομως και τις εδινα ξενο γαλα περιπου 10 με 20 μλ, οταν ηρθαμε σπιτι

(02/12/2013) εδινα ξενο περιπου 5 φορες απο 30 με 50μλ, στις 2μερες μειωθηκε το ξενο στις 3φορες επειδη την εβαζα πιο συχνα στο στηθος μπας και μου ερθει πιο πολυ γαλα, δεν καταφερα ποτε να τις κοψω το ξενο αλλα τουλαχιστον ειχε μειωθει 1φορα το απογευμα τις εδινα απο 90μλ,δυστυχως ομως απο τις (12/01/2014) την βλεπω και δεν χοταινει με το δικο μου και τις δινω ξενο παλι 3 φορες γιατι την βλεπω οτι πειναει, υπαρχει περιπτωσει να μου μειωθηκε τοσοσ πολυ; επισης τις (20/01/2014) ξεκιναω δουλεια και σκεφτομαι να παρω ενα θηλαστρο για να παραγω πιο πολυ γαλα και να δινει ο αντρας μου της μπεμπας οταν θα λειπω, ειχα διαβασει οτι με τα νοσοκομειακα μπορει να σου αυξηθει το γαλα, αλλα σκεφτομαι να αγορασω ενα της medela θα με βοηθησει;σας παρακαλω για μια απαντηση γιατι θελω παρα ππολυ να θηλασω αποκλειστηκα αλλα δεν τα καταφερνω

 

Αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα με το θηλασμό μπορείτε να θέσετε την ερώτησή σας. Μαζί με την ερώτηση είναι απαραίτητο να δίνετε και μερικές ακόμη πληροφορίες για να σας παρέχεται η υποστήριξη που ταιριάζει στην περίπτωσή σας:

 

Αν δεν θέλετε να δημοσιεύσετε τα παρακάτω στοιχεία, αρκεί να μου τα στείλετε με πμ.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος:39

Β. Το φύλο του βρέφους:κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ):ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία:καμια

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη:δεν εμφανισε

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο:δεν νοσηλευτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες:

γεννησα 3090 (28/11/2013)

βγηκαμε 2940(02/12/2013)

(04/12/2013) 3100

(19/12/2013) 3700

(28/12/2013) 4040

(13/01/2014) 4450

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο:8 περιπου

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει:σε ολες

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα:60μλ με 90μλ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο):απο 180 με 220μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία:δεν χρησιμοποιω

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει:΅σχεδον 7 με 8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: δεν κανει καθε μερα μπορει να κανει καθε 4 μερες

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

__________________

 

 

Η ποσότητα του συμπληρωματος δεν ειναι μεγάλη και μπορείς να τη μειώσεις μέχρι και να την κόψεις τελείως σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Το βάρος και οι πανες ειναι μια χαρα.

 

Εχεις αρχίσει αντλησεις λογω δουλειάς;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Έχω μια κορούλα 7,5 μηνών. Έχει ξεκινήσει στερεές τροφές και ο θηλασμός έχει περιοριστεί πλέον μόνο σε πρωί και βράδυ. Το θέμα είναι πως σε ένα μήνα πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά η οποία είναι σε χημείο εργοστασίου χρωμάτων. Η εργασία μου είναι μόνο για δυο οχτάωρα την εβδομάδα, αλλά έρχομαι σε επαφή με οργανικούς διαλύτες και διάφορες άλλες χημικές ουσίες. Πιστεύετε ότι πρέπει να συνεχίσω το θηλασμό (πρωί-βράδυ) ή θα είναι επικίνδυνο για το παιδί μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαίρεται!

 

Το μικρό μου έκλεισε τους 2 μήνες. Ο γιατρός που τον εξέτασε θεωρεί ότι δεν παίρνει όσο βάρος πρέπει και μου συνέστησε συμπλήρωμα.

Σας παραθέτω τα ακόλουθα στοιχεία:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

41 ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Β. Το φύλο του βρέφους

ΑΓΟΡΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ΟΧΙ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γεννήθηκε στις 8/2/2014 με βάρος 3300

Στις 12/2/2014 είχε βάρος 3190 (όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο)

Στις 28/2/2014 είχε βάρος 3540

Κάπου εδώ ξεκίνησαν οι κολικοί και ξεκίνησα τα προβιοτικά.

Στις 8/3/2014 είχε βάρος 3670

Κάπου εδώ ξεκίνησαν οι παλινδρομήσεις (γουλιές-αναγούλες), πνίξιμο, βήχας στον ύπνο Η διάγνωση έγινε από τα συμπτώματα όχι με υπέρηχο)

Στις 20/3/2014 είχε βάρος 3920

Στις 11/4/2014 είχε βάρος 4300.

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

ΑΝΑ 2ΩΡΟ

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

ΣΕ ΟΛΑ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΟΧΙ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

ΟΧΙ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΟΧΙ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

ΟΧΙ

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8 ΦΟΡΕΣ.

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

6-8 ΕΚΚΕΝΩΣΕΙΣ (ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ)

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Ο γιατρός θεωρεί ότι είναι λιποβαρές και ότι το πρόβλημα είναι η παλινδρόμηση για αυτό να ξεκινήσω 2 γεύματα με αντιαναγωγικό.

Εγώ δεν θέλω να του δώσω ξένο γάλα αλλά φοβάμαι ότι υποσιτίζεται.

Είμαι πολύ κουρασμένη από τα ξενύχτια και του πολύωρους θηλασμούς αλλά εδώ που έχουμε φτάσει δεν θέλω να το χαλάσω.

Περάσαμε περιόδους μαραθώνιου θηλασμού και γενικά δεν κοιμόμαστε πολύ (8-10 ώρες το 24ωρο συν όση ώρα θα τον πάρει ο ύπνος στο στήθος).

Προβιοτικά παίρνει εδώ και 1,5 μήνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...