Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζώνη εγκυμοσύνης/λωρίδα στήριξης


Recommended Posts

Ειμαι στον 6ο μηνα της εγκυμοσυνης μου και νομιζω οτι εχω προβλημα.Οταν στεκομαι πολυ ωρα ορθια πονανε τα ποδια μου και πριζοντε και οταν ξαπλωνω νιωθω την κοιλια μου παρα πολυ βαρια.

Ειναι αγορι και μπορω να πω οτι η κοιλια μου ειναι καπως μεγαλη,αλλα να με τραβαει τοσο πολυ?και να κουραζομαι τοσο ευκολα?

Γνωστοι μου ειπαν να παρω ζωνη εγκυμοσυνης...τι λετε?Βοηθεια ....:confused:

2012.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειμαι στον 6ο μηνα της εγκυμοσυνης μου και νομιζω οτι εχω προβλημα.Οταν στεκομαι πολυ ωρα ορθια πονανε τα ποδια μου και πριζοντε και οταν ξαπλωνω νιωθω την κοιλια μου παρα πολυ βαρια.

Ειναι αγορι και μπορω να πω οτι η κοιλια μου ειναι καπως μεγαλη,αλλα να με τραβαει τοσο πολυ?και να κουραζομαι τοσο ευκολα?

Γνωστοι μου ειπαν να παρω ζωνη εγκυμοσυνης...τι λετε?Βοηθεια ....:confused:

 

Aχ και εγω τ ιδιο παθαινω ορθια δεν μπορω πολυ ωρα....απο τον πεμπτο ενιωθα τοοοοσο βαρια ασε...τα ιδια...!!!

Κια εχω και προβλημα στην μεση...!!

Εγω δεν πηρα δεν ξερω γιατι...δεν μ καθοταν καλα....γνωστη μου ομως πηρε και την βοηθησε λεει αρκετα....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στον 6ο μηνα της εγκυμοσυνης μου και νομιζω οτι εχω προβλημα.Οταν στεκομαι πολυ ωρα ορθια πονανε τα ποδια μου και πριζοντε και οταν ξαπλωνω νιωθω την κοιλια μου παρα πολυ βαρια.

Ειναι αγορι και μπορω να πω οτι η κοιλια μου ειναι καπως μεγαλη,αλλα να με τραβαει τοσο πολυ?και να κουραζομαι τοσο ευκολα?

Γνωστοι μου ειπαν να παρω ζωνη εγκυμοσυνης...τι λετε?Βοηθεια ....:confused:

 

Κι εγω ενιωθα την κοιλια μου πολυ βαρια απο την αρχη κι οσο πηγαινε και χειροτερευε με αποκορυφωμα τον 5ο-6ο μηνα. Σαν να ηταν η κοιλια μου ξενη απο το υπολοιπο σωμα μου.Τωρα καπως εχει στρωσει που ειμαι πλεον 29 εβδομαδων. Τωρα πια την νιωθω "ενσωματωμενη" με το υπολοιπο κορμι μου.

 

Οταν παραπονιομουν στος αλλους οτι η κοιλια μου με τραβαει και με τεντωνει με ρωταγαν αν βαζω καμμια ενυδατικη κρεμα... δεν μπορουσαν να καταλαβουν οτι ολα αυτα τα ενιωθα μεσα απο το δερμα... Ισως να ηταν απο τους μυς που "ξεχυλωναν" γιατι και ειχα βαλει αρκετα κιλα και ειχα προβλημα με εντονα φουσκωματα. Και σε αυτο το θεμα παω καλυτερα, παιρνω ομως κιλα με πιο λογικο ρυθμο.

Ειχα και θεμα με πετρωματα που μπερδευαν την κατασταση και την δυσφορια που ενιωθα.

 

Τα ποδια μου ενω δεν πρηζονται, οταν ειμαι ορθια με πονανε οι πατουσες.

Αν τα ποδια σου πρηζονται να το πεις στον γιατρο σου.Ισως να σου δωσει εξετασεις να κανεις για το λευκωμα των ουρων αν και συνηθως αυτη η εξεταση γινεται λιγο αργοτερα.

 

Καλα για κουραση δεν το συζηταω!!!

Εξαντληση θα το ελεγα!!! ειδικα στον μεχρι τον μηνα σου αντοχες μηδεν!!! Γενικα εχω θα ελεγα μια οχι κακη αλλα πολυ βαρια εγκυμοσυνη (και με καποια προβληματα στην πορεια βεβαιως). Δεν ξερω αν ειναι ετσι και για σενα. Παντως τις τελευταιες βδομαδες νιωθω καπως καλυτερα...

 

Για την ζωνη το σκεφτομουν κι εγω -τουλαχιστον για να σταματησω να στηριζω την κοιλια μου με τα χερια μου!- αλλα καπου διαβασα οτι δεν αφηνει τους μυς της κοιλιας να γυμναστουν και τελικα δεν τη δοκιμασα ποτε.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο κοριτσια!Ολα αυτα που περιγραφεται φυσιολογικα ειναι υπομονη μονο!

Θα σας πω αλλα χωρις να ειμαι σιγουρη ετσι,γιατι εχει αρχισει να με ξεγελαει λιγο η μνημη μου.....Ειχε ανοιξει εδω ιδιο θεμα μια κοπελα (αν το βρω θα σας το γραψω) και γραφανε μεσα οτι αυτες οι ζωνες δεν κανουν,δεν θυμαμαι γιατι ομως για την κοιλια για το μωρο....χωρις βεβαια να ειμαι απολυτος σιγουρη ετσι!Ρωτηστε οπωςδηποτε τον γιατρο σας αν σκοπευεται να παρετε μην κανετε πραγματα απο μονες σας.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DEMONIKA: και γω ειμαι στην 24η βδομαδα....νιωθω κ γω αυτο το τραβηγμα καπου πανω αποτον αφαλο...αλλα σαν εσωτερικο...βαζω κ γω κρεμα ....φαντασου τωρα φουσκωσε πολυ η κοιλια μου--αν κ περιμενω μπεμπα!---πριν 2 βδομαδες δεν πολυφαινοταν.....κ με επιασε πονος στο οστο της λεκανης που δεν μπορω να περπατησω...ξεκουραση ειπε ο γιατρος κ δεν μπορω να παρω κανα χαπι...εχω τετοιους πονους που με επιασε κατι σαν θλαση των μυων προχθες!!! να δω τι θα κανουμε ως το καλοκαιρι που θα εχουμε φουσκωσει παραπανω...τωρα για τη ζωνη δεν ξερω....μετα τη γεννα δεν θα χρειαστει? αυτη που ειναι σαν κορσες-εσωρουχο για να συγκρατησει την κοιλια? γιατι κατι εχω δει στα H&M...κ δεν ξερω ποτε πρεπει να τη βαλουμε κ αν πρεπει....μηπως πιεζει την κοιλια σε αυτη τη φαση? ειμαι λιγο ασχετουλα...πρωτο παιδακι περιμενω κ δεν ξερω....με το καλο το μωρακι σου ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι στον 5 μήνα Και εδώ και δυο μέρες με πονάει η μέση μου. Σίγουρα είναι επειδή σηκώνω συχνά και το πρώτο μου παιδί που δεν περπατάει ακόμα , αλλά δεν μπορώ κ να το αποφύγω αυτό. Όποτε σκεφτικά να αγοράσω μια ζώνη στήριξης της ξυλιάς για την εγκυμοσύνη κ ίσως αυτό βοηθήσει κ για την μέση. Ειδα μια στο Λητω που είναι μια ζώνη χωρίς ραφές τις carriwell αν γνωρίζετε κάτι σχετικά με την συγκεκριμένη η κ με κάποια άλλη που έχετε δοκιμάσει και βοηθαγε πείτε μου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου είμαι 18 χρονών και ειμαι στην 25η εβδομαδα δηλαδη διανύω των 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου στα δυδιμακια μου .Είμαι γενικά μικροκαμωμένη και τώρα που πήρα τα κιλά της εγκυμοσύνης η μέση μου πονάει αφόρητα. Θα βοηθήσει ή ζώνη εγκυμοσύνης?ή ξερεται κάτι άλλο να κάνω για να καλυτερέψει την κατάσταση. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, magdalene_slj είπε:

Κορίτσια μου είμαι 18 χρονών και ειμαι στην 25η εβδομαδα δηλαδη διανύω των 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου στα δυδιμακια μου .Είμαι γενικά μικροκαμωμένη και τώρα που πήρα τα κιλά της εγκυμοσύνης η μέση μου πονάει αφόρητα. Θα βοηθήσει ή ζώνη εγκυμοσύνης?ή ξερεται κάτι άλλο να κάνω για να καλυτερέψει την κατάσταση. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Δεν χρησιμοποιησα ζωνη εγκυμοσυνης αλλα εχω ακουσει οτι ανακουφιζει, ακομη και ενα παρεο (ρεμποζο) αν μαθεις να το δενεις γυρω απο την κοιλια σου (αναζητησε στο youtube  "rebozo support for pregnancy") θα σε βοηθησει. 

Δες κι εδω παλαιοτερη παραθεση μου

https://parents.org.gr/forum/topic/91104-ponoi-stin-mesi/?tab=comments#comment-1802884

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δεν χρησιμοποιησα ζωνη εγκυμοσυνης αλλα εχω ακουσει οτι ανακουφιζει, ακομη και ενα παρεο (ρεμποζο) αν μαθεις να το δενεις γυρω απο την κοιλια σου (αναζητησε στο youtube  "rebozo support for pregnancy") θα σε βοηθησει. 

Δες κι εδω παλαιοτερη παραθεση μου

https://parents.org.gr/forum/topic/91104-ponoi-stin-mesi/?tab=comments#comment-1802884

Θα το δοκιμάσω σίγουρα γιατί πλέον οι πόνοι της μέσης δυσκολεύουν τα πάντα. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...