Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζώνη εγκυμοσύνης/λωρίδα στήριξης


Recommended Posts

και μασαζάκι κάνει ο σύζυγος εδώ και δυο εβδομάδες κάθε βράδυ...

τελικά μου φαίνεται πως ο πασάκος μου κάθεται πάνω σε νεύρο και δεν λέει να το κουνήθει από κεί! :cry:

 

Αυτό είναι που λένε "παίζει με τα νεύρα μας..!" :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


....μάλλον αυτό παίζει πιο πολύ sardelaki και οχι οι δισκοκύλες σου. Εγώ έχω εντονότατη οσφυαλγία.. και ο γιατρός μου μου είπε καλά κάτσε να μεγαλώσει λίγο παραπάνω ο γιόκας και να δεις τι σημαίνει πόνος. Όποτε κουράγιο σου εύχομαι :o

 

Καλά αν δεν καθίσει πάνω σε νεύρο ίσως δεν σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα και σου το εύχομαι :wink:

Έχω γνωστή που έχει οσφυαλγία αλλά στην εγκυμοσύνη δεν πήρε χαμπάρι...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που λένε "παίζει με τα νεύρα μας..!" :lol::lol:

 

αυτό ακριβώς λέω κι εγώ συνέχεια στον άντρα μου...πως ο γιος μας από τώρα άρχισε να παίζει με τα νεύρα μου! :P:P

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εδω και 2 μερες με εχει πιασει ενας εντονος πονος στην μεση σαν λουμπαγκο απο την αριστερη πλευρα και δεν μπορω να πατησω το αριστερο μου ποδι νιωθω σαν να με περναει ρευμα οταν του βαζω δυναμη,εχει παθει καμια κατι αντιστοιχο σε μεγαλο μηνα?ειναι λογω βαρους η εχει σχεση με την εγκυμοσυνη?εχω παρει βεβαια αρκετα κιλα 18και ειχα παθει μια υπερκοπωση στη μεση κανα μηνα πριν μεινω εγκυος,αλλα η μανα μου με αγχωνει γιατι μου λεει οτι εχει σχεση με την εγκυμοσυνη και οτι μπορει να σημαινει οτι παω για γεννα και να παρω τον γιατρο,αλλα εγω νομιζω οτι αφου δεν μπορω να πιω χαπια για την μεση(αντιφλεγμονωδη)τι θα μου πει ο γιατρος ξαπλα και ξεκουραση αντε να πιω και κανα ντεπον πραγματα που ηδη κανω.τι λετε? :? (γενικα δεν μου αρεσει να περνω τον γιατρο για ψιλου πηδημα μονο αν ειναι μεγαλη αναγκη και πραγματικα νιωθω κατι που δεν αντεχετε)

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα εχω τετοιες ενοχλησεις απο τον 5ο μηνα..λογω αυξησης βαρους, λογω κουρασης (γιατι και εμενα τοτε με θυμαται) και αν τυχον υπαρχει και προιστορια με το ισχιο και τη μεση τοτε ειναι φυσιολογικο να συμβαινει..εχεις παρει και 18 κιλα..ουκ ολιγα..παρολα αυτα δεν βλαπτει να κρατας ενημερο τον γιατρο σου και ας σου πει τα αναμενομενα..ας ξερει την οποια κατασταση σου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα το μόνο πράγμα που με πονάει είναι η μέση.

 

Εχεις ευαισθησία γενικά?

 

Εγώ έχω ευαισθησία στην μέση. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα πάρει 26 κιλά και με πονούσε φρικτά η μέση μου, την μία ένιωθα πως δεν μπορούσα να πατήσω το πόδι μου την άλλη ένιωθα πως θα ανοίξουν τα κόκαλα στα δύο. Ο γιατρός μου είχε πει πως είναι επειδή είχα πάρει πολλά κιλά. Τώρα προσέχω πολύ στο βάρος γι αυτόν ακριβώς τον λόγο, όμως δεν βλέπω διαφορά. Πονάω ίσως και περισσότερο. Μία φορά που έπεσε η μικρή μου και χτύπησε την σήκωσα λίγο σκυφτή και μετά ήμουν 2 μέρες ξάπλα με απίστευτούς πόνους.

 

Δυστυχώς και αφού γέννησα πονούσε η μέση μου για κανα 3μηνο. Μετά προσπάθησα να κάνω κοιλιακούς ραχιαίους για ενδυνάμωση και βοήθησε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη όπως θα διάβασες όλες μας περνάμε τα ίδια (γι'αυτό είμαστε κι εδώ να βοηθάμε η μια την άλλη)...

 

Είμαι σχεδόν ένα μήνα σπίτι με αναρρωτική με ακριβώς ίδια συμπτώματα με σένα... Πήγα σε ορθοπαιδικό και μου είπε ξεκούραση :roll: ντεπον :roll: και χαλαραααα :roll: (εεεελα). Τα ίδια συμπτώματα είχα και στην α' εγκυμοσύνη (πήρα συν. 22 κιλά) και στην τωρινή που δεν έχω πάρει πολλά...

 

Απλά (επειδή έχω ρωτήσει επανειλημένα τη γιατρό και τον ορθοπαιδικό) όλο το σύστημα στη λεκάνη χαλαρώνει (μύες) και σιγά σιγά ανοίγει για να είναι έτοιμο για την στιγμή του τοκετού. Αυτό σημαίνει ότι αν έχει καποιο πρόβλημα στην περιοχή επιδεινώνεται γιατί τα νεύρα ζορίζονται περισσότερο. Σκέψου ότι το βάρος που έχεις σ'εκείνη την περιοχή είναι μεγάλο οπότε είναι πολύ λογικό να έχεις αυτά τα συμπτώματα.

 

Εγώ κάθε πρωί που σηκώνομαι απο το κρεβάτι μόλις πατάω το πόδι μου κάτω να στηριχτώ πεθαίνω στον πόνο... αλλά έχω και μια κορούλα που αμα με βλέπει έτσι στεναχωριέται.... οπότε το γυρίζω στην πλάκα και μετράω τις μέρες μέχρι να γεννήσω......

 

Τώρα στην δική μου περίπτωση πάντως, αφού γέννησα και μετά δεν ξαναείχα πρόβλημα με πόνους στην μέση κατά την διάρκεια της περιόδου!!! :D

Link to comment
Share on other sites

και γω ημουν στο κρεβατι 2 εβδομαδες. Μολις πηρα ντεπον σηκωθηκα. Το αριστερο ποδι μου πονουσε και μενα, δεν ειχα ιστορικο πιο πριν και ουτε ειχα παρει πολλα κιλα. Νομιζω οτι ηταν λογω κουρασης.

Link to comment
Share on other sites

εδώ και μια εβδομάδα και γω έχω τρελούς πόνους στη μέση και πλάτη αλλά από ότι ξέρω είναι αναμενόμενο,ειδικά στα τέλη της εγκυμοσύνης λόγω της αλλαγής του βάρους.Υπομονή.... :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε κοριτσια που μου δεινετε κουραγιο και βλεπω οτι δεν ειμαι η μονη σε αυτο τον κοσμο που περναω τετοια.οπως ειπα περυσι το γεναρη πριν μεινω εγκυος ειχα παθει υπερκοπωση και ειχα μεινει 10 μερες κρεβατι,πηγα και εκανα μαγνητικη αλλα δεν εδειξε κατι παθολογικο ξερετε σε σπονδυλο. γνωριζετε αν υπαρχει κανα προβλημα τωρα με την επισκληριδιο γιατι εχω ακουσει οτι κοπελες που εχουν προβλημα με την μεση δεν πρεπει να κανουν(πραγμα που ευχομαι να μην ισχυει τα χω κανονισει ηδη με τον γιατρο να κανω)δεν αντεχω ρε παιδια καθολου τον πονο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου dina και εγω εχω πονους στη μεση κυριως οταν ξαπλωνω στο κρεβατι το ειπα στο γιατρο μου και μου ειπε ειναι λογικο λογο του βαρους της κοιλια που οσο μεγαλωνει θα μεγαλωνει και ο πονος και μου προτεινε να παρω μια ζωνη εγκυμοσυνης σαν το λαστεξ ειναι αλλα εχει πολυ λεπτο υφασμα για να κραταει την κοιλια.να πω την αληθεια δεν εχω παει ακομα να το παρω γιατι μου ετυχαν καποια πραγματα οταν παρω και δω οτι ειναι καλη θα ενημερωσω. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε κοριτσια που μου δεινετε κουραγιο και βλεπω οτι δεν ειμαι η μονη σε αυτο τον κοσμο που περναω τετοια.οπως ειπα περυσι το γεναρη πριν μεινω εγκυος ειχα παθει υπερκοπωση και ειχα μεινει 10 μερες κρεβατι,πηγα και εκανα μαγνητικη αλλα δεν εδειξε κατι παθολογικο ξερετε σε σπονδυλο. γνωριζετε αν υπαρχει κανα προβλημα τωρα με την επισκληριδιο γιατι εχω ακουσει οτι κοπελες που εχουν προβλημα με την μεση δεν πρεπει να κανουν(πραγμα που ευχομαι να μην ισχυει τα χω κανονισει ηδη με τον γιατρο να κανω)δεν αντεχω ρε παιδια καθολου τον πονο :)

 

Εγώ έχω εκ γεννετής πρόβλημα (ο τελευταίος σπόνδυλος είναι πιο ψηλά απο το κανονικο και έπαθα και δισκοπάθεια.....) οπότε δεν ήθελα επισκληρίδιο απο φόβο.

Πήγαινε όμως την μαγνητική σου στον γιατρό σου για να έχει καλύτερη εικόνα.

Εμένα μου είπε η γιατρός μου ότι και να ήθελα επισκληριδιο δεν προλάβαινα γιατι μέσα σε 3 ώρες γέννησα. Δεν θα πω οτι δεν πόνεσα αλλά είμαι ανεκτική στον πόνο και έκανα υπομονή.....

Link to comment
Share on other sites

πονοι στη μεση?..μα τι ειναι αυτο?:-Ρ ειμαι στον 7ο μηνα και εχω πεθανει απο τους πονους..ουτε να κοιμηθω μπορω ουτε να ξαπλωσω ουτε να ειμαι ορθια

 

το μονο που με βοηθαει το τελευταιο διαστημα ειναι αυτη η ζωνη που λει η ΕΛΕΝΑ..την εχω παρει και βοηθαει λιγο γιατι εχει μια φαρδια λωριδα στη μεση που την υποστηριζει λιγο και μπροστα στην κοιλια εχει λεπτο υφασμα χωρις να ενοχλει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα μανούλες! Θα ήθελα την συμβουλή σας για την ζώνη που βάζουν μετά τον τοκετό! Βοηθάει στην στήριξη της κοιλιάς? Την έχει χρησιμοποιήσει καμιά σας και αν ναι από που την προμηθεύεστε και ποιό το κόστος αυτής?:oops:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ratatouli!

 

Εγω ειχα παρει και υποτιθεται οτι θα τη χρησιμοποιουσα για 40 μερες. Την εβαλα καμια 15ρια μερες μονο, γιατι μεχρι να σαρανητσω ειχα αδυνατισει πολυ και πλεον μου ηταν πολυ μεγαλη. Στο μαιευτηριο δε μπορουσα να περπατησω χωρις αυτη. Αλλιως επρεπε να κραταω τη κοιλια μου, γιατι νομιζα οτι θα μου πεσουν ολα στο πατωμα. βεβαια, εγω εκανα καισαρικη. Τη θεωρω οχι απλα χρησιμη, αλλα απαραιτητη!

 

Την πηρα απο τον Chicco, νομιζω 40 ευρω. Αν ενδιαφερθεις να παρεις απο κει, να ξερεις οτι εχουν μεγαλες φορμες.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα αγοράσει, έκανε περίπου 30 ευρώ αν θυμάμαι καλά από φαρμακείο. Δεν την χρησιμοποίησα γιατι γέννησα Αύγουστο και είχε τρομερή ζέστη για να έχω και αυτό το πράγμα πάνω μου. Πάντως η κοιλιά μου επανήρθε πλήρως μετά από 3 μήνες περίπου άρα δεν νομίζω ότι έχασα κάτι.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα!!

Ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει χρησιμοποιησει ζωνη εγκυμοσυνης(αν λεγεται ετσι....)

Εχω αρχισει να μην την παλευω με τον πονο στη μεση και μου πε η φαρμακοποιος οτι βοηθαει...Να την παρω η τσαμπα η χαρα?

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω την εχω παρει αλλα απο τα καταστηματα ηρα και οχι απο φαρμακειο.τι να σου πω.κατι κανει αλλα οχι και φοβερα πραγματα.τουλαχιστον σε εμενα.αν με ρωτουσες τωρα αν θα ξαναεδινα 50 ευρω να την αγοραζα θα σου ελεγα σιγουρα οχι...

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

Ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει χρησιμοποιησει ζωνη εγκυμοσυνης(αν λεγεται ετσι....)

Εχω αρχισει να μην την παλευω με τον πονο στη μεση και μου πε η φαρμακοποιος οτι βοηθαει...Να την παρω η τσαμπα η χαρα?

 

Να μην την παρεις γιατι δεν θα την αντεξεις λογο ζεστης. Εγω ειχα παρει αλλη η φυσιοθεραπευτρια μου ελεγε οτι δεν προσφερει κατι...

Παντως στη δευτερη εγκυμοσυνη δεν με ενοχλησε καθολου η μεση μου (με εχει γυμνασει καλα ο μικρος)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα πονους στην πλατη, καθ' ο,τι μεγαλο το παιδι, και δε μπορουσα να σηκωνω το βαρος.

 

Εγω πηρα απο ορθοπεδικα ειδη και με βοηθησε πολυ! Αυτες που κυκλοφορουν στα καταστηματα βρεφικων δε κανουν τιποτα! Σκετη κοροιδια ειναι ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

tattoo, οταν με τσακιζε εμενα η μεση στην εγκυμοσυνη με τα διδυμα ( απο πολυ νωρις) ο δοκτωρ δεν με αφηνε με τπτ να βαλω ζωνη.

 

αλλα... εμενα με ποναγε οταν ημουν ξαπλωμενη κ ηθελα να σηκωθω η' να γυρισω πλευρο.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να κανω...το προβλημα εδω ειναι οτι δεν εχουν για να τη δοκιμασω η να δω πως ειναι τουλαχιστον...Θα πρεπει να την παραγγειλω για να φερουν...Θα κανω υπομονη μεχρι να ανεβω Αθηνα και θα αποφασισω μετα..Οσες εγκυουλες εχω δει η πλατη τους κανει μια κληση προς τα πισω εγω προσπαθω να βρω μια σωστη θεση αλλα δυστυχως εχουν μπλοκαρει ολα στη μεση και γερνω συνεχεια προς τα μπροστα.Και μου παν οτι η ζωνη θα με κραταει στη σωστη θεση και θα ανακουφιζομαι..Ουτε τα πιατα δεν μπορω να κατσω ορθια να πλυνω απο προχτες... :(

Εχετε καμια συμβουλη για τη σταση σωματος?Εχω σκεφτει να παω και σε φυσικοθεραπευτρια εδω αλλα δεν ξερω ποσο θα με βοηθησει τωρα..

Το μονο καλο ειναι οτι ο γιατρος μου επετρεψε να παω στη θαλασσα απο τωρα και ελπιζω να με βοηθησει λιγο κολυμπι...τουλαχιστον αυτος πιστευει οτι θα με βοηθησει πιο πολυ απο τη ζωνη.

Ειδωμεν... :)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα tattoo!Το κολυμπι θα σε βοηθησει σιγουρα!Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη μου πηγαινα σε μια φιλη που εχει πισινα καθε σαβ/κο και δεν εβγαινα απο εκει αν δεν μελανιαζα πρωτα.Πραγματικα ειναι οτι καλυτερο.Νιωθεις τοσο αναλαφρη μεσα στο νερο που θελεις να μεινεις εκει μεχρι να γεννησεις:lol: Τωρα ανυπομονω να πιασουν λιγο οι ζεστες για να ξαναπαω γιατι αν και ειναι νωρις ακομα εχω ηδη αρκετα μεγαλη κοιλια και δεν τη παλευω καθολου!

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Είμαι στον 3ο μήνα της δεύτερης εγκυμοσύνης και για άλλη μια φορά έχω πρόβλημα με τη μεση. Εχω δισκοπάθεια και μόλις κάνω το παραμικρό με πιάνουν αφόροιτοι πόνοι σε μέση, πλάτη και κυριως σε όλο το μήκος που ποδιού μέχρι τον αστράγαλο. Ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε αν θέλω ν απάρω μια ζώνη στήριξης της μέσης. Πήγα λοιπον στο Λητώ χθες και μου έδειξαν 2 είδη. Μία ζώνη με φαρδιά στήριξη για τη μέση που είναι πιο λεπτή στην κοιλιά. Ομως τη φόρεσα στο σπίτι και όταν πάω να κάτσω μου πιέζει πολύ την κοιλιά προς τα πάνω. Είναι λίγο χοντροκομμένη. Μου φάνηκε καλύτερη όταν την είχα δοκιμάσει γιατί είχε καλύτερη στήριξη. Η άλλη πυ δοκίμασα ήταν τόσο φαρδιά πίσω όσο και κάτω από την κοιλιά αλλά πιο μαλακή. Σκέφτομαι να πάω να την αλλάξω αφού δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Εχει δοκιμάσει καμμιά κοπέλα αντίστοιχες ζώνες να μου πει εντυπώσεις ?

 

Η ζώνη που αγόρασα είναι αυτή

 

http://www.letoshop.gr/default.asp?itmSKU=284179&itm=1785391&ct=10605&pid=40

 

και η πιο λεπτή είναι αυτή

 

http://www.letoshop.gr/default.asp?itmSKU=924500&itm=12432&ct=10605&pid=40

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα πονους στην πλατη, καθ' ο,τι μεγαλο το παιδι, και δε μπορουσα να σηκωνω το βαρος.

 

Εγω πηρα απο ορθοπεδικα ειδη και με βοηθησε πολυ! Αυτες που κυκλοφορουν στα καταστηματα βρεφικων δε κανουν τιποτα! Σκετη κοροιδια ειναι ....

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ζώνη μόνο από ορθοπεδικά είδη. Αγόρασα από το Λητώ και έδωσα τζάμπα λεφτά. Τη φόρεσα 1 ώρα και είναι τόσο χοντροκομμένη που όταν είναι να κάτσω με πιέζει τόσο που αναγκάζομαι να την βγάζω. Πήγα σήμερα και πήρα από μαγαζί με ορθοπεδικά μία εκπληκτική. Τη φοράω από το πρωί και ΣΩΘΗΚΑ !!! Κάνω δουλειές και δεν υποφέρω όπως τις προηγούμενες μέρες. Εχει μπανέλες πίσω στην μέση για καλύτερη στήριξη και μπροστά στην κοιλιά μια φάσα φαρδιά πολύ μαλακιά όμως που είτε εισαι καθιστή είτε όρθια δεν ενοχλεί. Η συγκεκριμένη ζώνη μπορεί να φορεθεί και μετά την εγκυμοσύνη γιατί αφαιρείται η φαρδιά φάσα στην κοιλιά και μένει μόνο της μέσης. Την συνίστώ ανεπιφύλακτα. Οσο για χρήματα ..... την αγόρασα 38 ευρώ.

Είναι αυτή στη φωτό και μπορείτε να την αγοράσετε από όλα τα καταστήματα με ορθοπεδικά

 

http://www.orthomedicare.gr/zoni-egymosinis-mitrotitas.html

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...