Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζώνη εγκυμοσύνης/λωρίδα στήριξης


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και όλους!

 

Έχει κάποια κοπέλα εμπειρία με λαστέξ ή λωρίδες στήριξης; Σας βοηθήσανε;

Θέλω να πάρω μήπως και μπορέσω να απαλλαχτώ λιγάκι από τους πόνους της μέσης.

Έχω φρικάρει...δεν αντέχω άλλο. Εδώ και οχτώ μέρες έχει γίνει και το περπάτημα ένας αφόρητος πόνος. Οι δυο δισκοκύλες μου κάνανε και πάλι την εμφάνισή τους και σκέφτηκα μήπως αν στηρίξω λιγάκι την μέση μου νιώσω έστω και μία μικρή ανακούφιση. :cry::cry:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες και όλους!

 

Έχει κάποια κοπέλα εμπειρία με λαστέξ ή λωρίδες στήριξης; Σας βοηθήσανε;

Θέλω να πάρω μήπως και μπορέσω να απαλλαχτώ λιγάκι από τους πόνους της μέσης.

Έχω φρικάρει...δεν αντέχω άλλο. Εδώ και οχτώ μέρες έχει γίνει και το περπάτημα ένας αφόρητος πόνος. Οι δυο δισκοκύλες μου κάνανε και πάλι την εμφάνισή τους και σκέφτηκα μήπως αν στηρίξω λιγάκι την μέση μου νιώσω έστω και μία μικρή ανακούφιση. :cry::cry:

 

Να το συζητήσεις με το γιατρό σου γιατί δεν συμφωνούν όλοι. Το λαστεξ επηρεάζει το κυκλοφορικό

Link to comment
Share on other sites

Του είπα ότι πονάει αφόρητα η μέση μου και μου είπε ξεκούραση όσο πιο πολύ γίνεται και να ξαπλώνω πολύ.

 

Για το λαστέξ εγκυμοσύνης μου είπε μία φίλη που πονάει λίγο η μέση της και της συνέστησε ο γυναικολόγος να το πάρει!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η λεξη λαστεξ μου τη δινει στα νευρα ακομα και να την ακουω αλλα αν προκειτε για τη μεση σοθ ειναι καλθτερα να συζητησεις με το γιατρο σου και εκεινος θα σου πει το καλυτερο οπου θα παρεις .

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η λεξη λαστεξ μου τη δινει στα νευρα ακομα και να την ακουω αλλα αν προκειτε για τη μεση σοθ ειναι καλθτερα να συζητησεις με το γιατρο σου και εκεινος θα σου πει το καλυτερο οπου θα παρεις .

 

βασικά έχω σκοπό να πάρω μία λωρίδα στήριξης που δεν έχει σχέση με το λαστέξ.

Γιατί κορίτσι μου σου την δίνει στα νεύρα;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα πάρει ζώνη εγκυμοσύνης από τα Prenatal... είχε συμφωνήσει και ο γιατρός μου, είχα τεράααααστια κοιλιά... (ο μικρός γεννήθηκε 4260, 38 εβδομάδα :shock: )

Για να πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα και μεγάλη διαφορά... :?

Το λαστεξ μάλλον δε θα το προτιμούσα.... κάτι μου κάνει ακόμα και η λέξη... :?

Link to comment
Share on other sites

ναι για ζώνη εγκυμοσύνης έλεγα κι εγώ ή λωρίδα στήριξης όπως την βρήκα στο Ίντερνετ.

Μάλλον στην περίπτωσή μου δεν θα βοηθήσει...ο πόνος δεν είναι οπωσδήποτε λόγω της μεγάλης κοιλιάς (σίγουρα συμβάλλει κι αυτό) αλλά πολύ περισσότερο φταίνε οι δισκοκύλες μου!

Τελοσπάντων...σας ευχαριστώ κορίτσια!γ

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η λεξη λαστεξ μου τη δινει στα νευρα ακομα και να την ακουω αλλα αν προκειτε για τη μεση σοθ ειναι καλθτερα να συζητησεις με το γιατρο σου και εκεινος θα σου πει το καλυτερο οπου θα παρεις .

 

βασικά έχω σκοπό να πάρω μία λωρίδα στήριξης που δεν έχει σχέση με το λαστέξ.

Γιατί κορίτσι μου σου την δίνει στα νεύρα;;;

 

Αχ κουκλα μου πληγωμενη ιστορια , πρωτη βολτα μετα τη πρωτη μου γεννα , 4 μερες μετα που γυρησαμε απο μαιευτηριο οντας εγω τοτε πολυ παχουλη εως χοντρελο :) με βλεπει μια πατσαβουρογρια στην πολυκατοικια και ερχεται με πιανει την κοιλια και λεει "να φορεσεισ λαστεξ εχεις νεο αντρα " και ολα αυτα διπλα στο .,.... νεο αντρα χαχαχαχαχ , και απο εκει μου εχει μεινει η λεξη σιχαμενη

Link to comment
Share on other sites

E, την πατσαβουρόγρια...για σκότωμα!

Εμένα από τώρα είδη άρχισαν πολύ να μου λένε να χρησιμοποιήσω λ....ξ λεχώνας και βέβαια είχα ούτως ή άλλως σκοπό να το κάνω μετά την γέννα.

 

Αλλά αν ερχόταν μιά τέτοια κ.λ.γρια και μου έλεγε κάτι ανάλογο που είπε και σε σένα σίγουρα θα με έπιανε κρίση υστερίας όταν θα άκουγα την λέξη λ....ξ :evil::evil:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η λεξη λαστεξ μου τη δινει στα νευρα ακομα και να την ακουω αλλα αν προκειτε για τη μεση σοθ ειναι καλθτερα να συζητησεις με το γιατρο σου και εκεινος θα σου πει το καλυτερο οπου θα παρεις .

 

βασικά έχω σκοπό να πάρω μία λωρίδα στήριξης που δεν έχει σχέση με το λαστέξ.

Γιατί κορίτσι μου σου την δίνει στα νεύρα;;;

 

Αχ κουκλα μου πληγωμενη ιστορια , πρωτη βολτα μετα τη πρωτη μου γεννα , 4 μερες μετα που γυρησαμε απο μαιευτηριο οντας εγω τοτε πολυ παχουλη εως χοντρελο :) με βλεπει μια πατσαβουρογρια στην πολυκατοικια και ερχεται με πιανει την κοιλια και λεει "να φορεσεισ λαστεξ εχεις νεο αντρα " και ολα αυτα διπλα στο .,.... νεο αντρα χαχαχαχαχ , και απο εκει μου εχει μεινει η λεξη σιχαμενη

 

 

:evil::twisted::evil::twisted: άντε μην πω καμμιά κουβέντα , δεν κοιτάζουν τα χάλια τους , κριτική στην λεχώνα ...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια η λεξη λαστεξ μου τη δινει στα νευρα ακομα και να την ακουω αλλα αν προκειτε για τη μεση σοθ ειναι καλθτερα να συζητησεις με το γιατρο σου και εκεινος θα σου πει το καλυτερο οπου θα παρεις .

 

βασικά έχω σκοπό να πάρω μία λωρίδα στήριξης που δεν έχει σχέση με το λαστέξ.

Γιατί κορίτσι μου σου την δίνει στα νεύρα;;;

 

Αχ κουκλα μου πληγωμενη ιστορια , πρωτη βολτα μετα τη πρωτη μου γεννα , 4 μερες μετα που γυρησαμε απο μαιευτηριο οντας εγω τοτε πολυ παχουλη εως χοντρελο :) με βλεπει μια πατσαβουρογρια στην πολυκατοικια και ερχεται με πιανει την κοιλια και λεει "να φορεσεισ λαστεξ εχεις νεο αντρα " και ολα αυτα διπλα στο .,.... νεο αντρα χαχαχαχαχ , και απο εκει μου εχει μεινει η λεξη σιχαμενη

 

ααααα δεν είμαστε με τα καλά μας...

:twisted: έπρεπε να της πεις: " ο άντρας μου θέλει πιασίματα όμως για το σεξ, γιατί αλλιώς κουτουλάνε τα κόκκαλά μας. πετσί και κόκκαλο ήμουν πριν και δεν του άρεσε. αφήστε, μη τα συζητάτε! πονούσε όποτε το κάναμε . να την αφήσεις κάγκελο... :lol::lol::lol:

 

εγώ πάντως που είχα ρωτήσει για τα λαστεξ τον γιατρό μου είπε ότι βοηθάνε, και είχα πάρει ένα από το λητώ και πραγματικά ανακουφίστηκα. Με το που πέρασε η μέση και η πλάτη δεν το ξαναέβαλα, γιατί εδώ που τα λέμε είναι πολύ ξενερωτικό... Φτάνουν τα τεράστια σουτιεν. μη φοράω και βρακί πανοπλία... :lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που είχα ρωτήσει για τα λαστεξ τον γιατρό μου είπε ότι βοηθάνε, και είχα πάρει ένα από το λητώ και πραγματικά ανακουφίστηκα. Με το που πέρασε η μέση και η πλάτη δεν το ξαναέβαλα, γιατί εδώ που τα λέμε είναι πολύ ξενερωτικό... Φτάνουν τα τεράστια σουτιεν. μη φοράω και βρακί πανοπλία... :lol:

 

Νίκη μου λαστέξ πήρες δηλαδή ε; Το βρακί όχι την λωρίδα στήριξης! Πρέπει να πάρω επειγόντως γιατι η κατάσταση είναι απελπιστική...πονάω παράφορα! :cry::cry::cry:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

βρακί, ναι...

το πήρα γιατί εκτός από τον πόνο ένιωθα και μια τρομερή πίεση λες και θα μου έπεφτε η κοιλιά στο πάτωμα...ήθελα κάτι να την κρατάει.

έκανε δουλειά πάντως.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

βρακί, ναι...

το πήρα γιατί εκτός από τον πόνο ένιωθα και μια τρομερή πίεση λες και θα μου έπεφτε η κοιλιά στο πάτωμα...ήθελα κάτι να την κρατάει.

έκανε δουλειά πάντως.

 

Μίλησα με τον γιατρό μου σήμερα και μου είπε πολύ ξεκούραση και ξάπλα...θεέ μου τί θα κάνω;

Ο αντρούλης μου είναι στον δρόμο για να μου πάρει μία ζώνη για την μέση ειδική για εγκυμοσύνη. Τί καλά να βοηθήσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

βρακί, ναι...

το πήρα γιατί εκτός από τον πόνο ένιωθα και μια τρομερή πίεση λες και θα μου έπεφτε η κοιλιά στο πάτωμα...ήθελα κάτι να την κρατάει.

έκανε δουλειά πάντως.

 

Μίλησα με τον γιατρό μου σήμερα και μου είπε πολύ ξεκούραση και ξάπλα...θεέ μου τί θα κάνω;

Ο αντρούλης μου είναι στον δρόμο για να μου πάρει μία ζώνη για την μέση ειδική για εγκυμοσύνη. Τί καλά να βοηθήσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Hallo sardelaki,

Ειχα και εγώ ανάλογη εμπειρία και αγόρασα και το βρακάκι με την ενίσχυση και μια ζώνη εγκυμοσύνης που δεν ξεκολλάω απο πάνω μου - δεδομένου οτι υποφέρω απο μια δισκοπάθεια.... :? Η μέση δεν με πονάει! αλλά στην κοιλιά, απο τον 4ο μήνα, νομίζω οτι θα μου πέσει το μωρό απο το βάρος. :shock: Το δε μωρό ζυγίζει μόνο 1600 το γλυκούλι....

Νομίζω πως η ζώνη θα σε βοηθήσει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Hallo sardelaki,

Ειχα και εγώ ανάλογη εμπειρία και αγόρασα και το βρακάκι με την ενίσχυση και μια ζώνη εγκυμοσύνης που δεν ξεκολλάω απο πάνω μου - δεδομένου οτι υποφέρω απο μια δισκοπάθεια.... :? Η μέση δεν με πονάει! αλλά στην κοιλιά, απο τον 4ο μήνα, νομίζω οτι θα μου πέσει το μωρό απο το βάρος. :shock: Το δε μωρό ζυγίζει μόνο 1600 το γλυκούλι....

Νομίζω πως η ζώνη θα σε βοηθήσει!!!

 

Μαρούλα χθες αγόρασα ζώνη και μάλλον θα γίνει η καλύτερή μου φίλη. Υποφέρω από δυο δισκοκήλες και ο πόνος πλέον αφόρητος. Έχει δέκα μέρες που περπατάω με το ζόρι. Νομίζω πως θα με βοηθήσει και πάνω απ΄όλα το εύχομαι

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σαρδελακι,ευχωμαι να κανει δουλεια η ζωνη γιατι ειναι κριμα τωρα στην κατασταση σου να πονας.να προσεχεις,μη κανεις αποτομες κινησεις.εγω που εχω μονο σκολιωση οταν ξαπλωνω δεν μπορω να ηρεμησω,ο κεντρικος σπονδυλος μου κοντευει να σπασει απο το βαρος,εβαλα και πολλα η γουρουνα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σαρδελακι,ευχωμαι να κανει δουλεια η ζωνη γιατι ειναι κριμα τωρα στην κατασταση σου να πονας.να προσεχεις,μη κανεις αποτομες κινησεις.εγω που εχω μονο σκολιωση οταν ξαπλωνω δεν μπορω να ηρεμησω,ο κεντρικος σπονδυλος μου κοντευει να σπασει απο το βαρος,εβαλα και πολλα η γουρουνα.

 

Προσέχω όσο πιό πολύ γίνετε...προσπαθώ να ηρεμήσω γιατι είμαι και ανήσυχο πλάσμα και μου είναι κομματάκι δύσκολο, αλλά που θα πάει!

Πόσο μηνών είσαι τώρα; Από κιλά πόσα έβαλες;

Άσε κι εγώ φοβάμαι να μην βάλω τώρα στο τέλος πολλά και ποιος την σώζει την μέση μου μετά !

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

προσεχε με την μεση γιατι μια φιλη μου που ειχε προβλημα με την μεση και πριν την γεννα ,μετα χειροτερεψε και τωρα ειναι 2 μηνες στο κρεββατι...

 

Δεν είναι πάντοτε το πρόσεχε...προσπαθώ όσο μπορώ, αλλά όταν έχεις είδη δυο δισκοκήλες η κατάσταση δυσκολεύει ούτως ή άλλως. Βάζω και κιλά και δεν άντεξε η μεσούλα φαίνεται !!!!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι στον 7ο και μέχρι στιγμής έχω βάλει 7 κιλά...από δω και πέρα όμως τί γίνετε;

Συζήτησα με τον γυναικολόγο μου και μου είπε πως δεν έχω βάλει πολλά κιλά και δεν πονάει η μέση μου απ΄αυτό, αλλά πονάει από τις δυο δισκοκήλες που έχω...τελοσπάντων, τί να πω;

Πάντως πονάω ακόμη φοβερά :cry: και μου φαίνεται έτσι θα βγάλω τους τρείς υπόλοιπους μήνες

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

τελικά είμαι σπάνιο φαινόμενο χα χα...

ούτε η λωρίδα στήριξης βοηθάει...τίποτε δεν βοηθάει πια. Ο γιατρός λεει ξάπλα αλλά ακόμη και τότε πονάω βρε κορίτσια...καταρχήν μου είναι αδύνατον να αλλάζω πλευρό χωρίς να σπαράζω από τους πόνους.

Τελικά θα περάσει καμία φορά ή μέχρι που να γεννήσω έτσι θα το πάμε. ΕΛΕΟΣ :cry::cry::cry:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

και μασαζάκι κάνει ο σύζυγος εδώ και δυο εβδομάδες κάθε βράδυ...

τελικά μου φαίνεται πως ο πασάκος μου κάθεται πάνω σε νεύρο και δεν λέει να το κουνήθει από κεί! :cry:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

....μάλλον αυτό παίζει πιο πολύ sardelaki και οχι οι δισκοκύλες σου. Εγώ έχω εντονότατη οσφυαλγία.. και ο γιατρός μου μου είπε καλά κάτσε να μεγαλώσει λίγο παραπάνω ο γιόκας και να δεις τι σημαίνει πόνος. Όποτε κουράγιο σου εύχομαι :o

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...