Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπομπή βλαστοκύτταρα - Διαδικασία κοπής ομφάλιου λώρου


nianiaro

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι γιατι δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα...σημερα διαβασα καποια πραγματα στο ιντερνετ.Απόσο καταλαβα οι επιλογες ειναι 2 .Ειτε Δωρεα στη Δημοσια Τραπεζα είτε καταψυξη σε καποια ιδιωτικη τραπεζα σωστα?

Η καταψυξη σε ιδιωτικη εταιρια απόσο καταλαβα ειναι μουφα.Η δωρεα στη δημοσια τραπεζα αξιζει η μουφα κι αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οποιος δε ειδε χτες τον Εξαντα θα συμβουλευα να το ψαξει, μηπως και δει την εκπομπη στο νετ...εγω συγκλονιστηκα με την ολη κοροιδια που μας πλασαρουν, δυστυχως την πατησαμε στη μικρη μας, αλλα τωρα που ειμαι ξανα εγκυος, εχουμε αποφασισει οτι οταν με το καλο γεννησω θα τα δωρισουμε σε δημοσια τραπεζα....

καλα τα νουμερα στην εκπομπη-εννοω τα ποσοστα πιθανης εφαρμογης των βλαστοκυτταρων-ηταν πραγματικα σταγονα στον ωκεανο σε σχεση με ολα αυτα που σου λενε οτι δηθεν μπορουν να ιαθουν με την εφαρμογη βλαστοκυτταρων...και παθοντες γονεις ανα τον κοσμο αυτο ελεγαν, οτι δηλ. δεν βρηκαν λυση στο προβλημα τους απο τη φυλαξη των βλαστοκυτταρων των παιδιων τους, αλλα τελικα απο δημοσια τραπεζα...

ας στηριξουμε ολοι αυτη τη δεξαμενη συλλογης βλαστοκυτταρων σε δημοσια τραπεζα...ισως τη χρειαστουμε στο μελλον-το απευχομαι σε ολους, αλλα μπορει να συμβει!!!-

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος πρέπει να ξεσκεπάσει και τη δημόσια τράπεζα μου φαίνεται με τις βλακείες αυτές που λέει! Μέχρι και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έχει άλλη γνώμη...

 

 

Καλη μου Ροσυ, τι εννοεις ακριβως??

Link to comment
Share on other sites

η γιατρος μου οταν την ρωτησαμε, μας απαντησε: εχετε χρηματα να σας περισσευουν?? καντε τα δωρεα να σωθει κανενας ανθρωπος.

Γι'αυτο την εκτιμω ακομα περισσοτερο.

Τα εκανα δωρεα τελικα,αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι ψιλοταλαιπωρια,και δεν ξερω αν θα το ξαναεκανα.

Ασε την χρεωση των 350e...:shock::shock::shock: και τους τσακωμους στο μητερα.

Παντως κ η δημοσια τραπεζα πρεπει να βρει καποιο κινητρο, οπως το να σου δινει καποια προταιρεοτητα σε περιπτωση που εισαι δωρητης.

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

η γιατρος μου οταν την ρωτησαμε, μας απαντησε: εχετε χρηματα να σας περισσευουν?? καντε τα δωρεα να σωθει κανενας ανθρωπος.

Γι'αυτο την εκτιμω ακομα περισσοτερο.

Τα εκανα δωρεα τελικα,αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι ψιλοταλαιπωρια,και δεν ξερω αν θα το ξαναεκανα.

Ασε την χρεωση των 350e...:shock::shock::shock: και τους τσακωμους στο μητερα.

Παντως κ η δημοσια τραπεζα πρεπει να βρει καποιο κινητρο, οπως το να σου δινει καποια προταιρεοτητα σε περιπτωση που εισαι δωρητης.

 

 

Ευακι, νομιζω οτι η δημοσια τραπεζα δινει το κινητρο που λες..δεν ειμαι βεβαια σιγουρη...θα το ψαξω και θα επανελθω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το δινει σιγουρα. Οταν πηραμε το κιτ, παρακολουθησαμε ενα ωριαιο σεμιναριο που ελεγε περιπου αυτα που ελεγε το χθεσινο ντοκιμαντερ. Η απορια ολων μας ηταν η ιδια: αν αρρωστησει το μωρο μας, εχουμε προταιρεοτητα?? Ηαπαντηση μια και μοναδικη:ΟΧΙ.

ασε που οπως ειπα πριν, περνεις το κιτ εσυ κ το κουβαλας μαζι σου κ οκ αυτο.Αλλα μολις γεννησεις ψαχνεις κ καποιον συγγενη να το επιστρεψει στην ακαδημια, γιατι δεν μπορουν οι ιδιοι να περασουν να το παρουν... Ελλαδα...

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλη μου Ροσυ, τι εννοεις ακριβως??

 

Κοπέλες διαβάστε προσεκτικά αυτό το τόπικ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56652

 

Έπειτα κάντε και τη δική σας έρευνα και μετά αποφασίστε κατά πόσο θέλετε να τα δωρήσετε στη δημόσια τράπεζα ή να "δωρήσετε" στο μωράκι σας τη στιγμή της γέννας. Η απόφαση είναι πολύ σοβαρή για να εμπιστευθείτε τη γνώμη του οποιουδήποτε.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εχθες παρακολουθησα πολυ προσεκτικα ολη την εκπομπη του Εξαντα.

Δεν μου ειπε κατι που δεν ηξερα.

Πριν γεννησω, εψαξα παρα πολυ το θεμα. πιο πολυ και απο τα θεματα εγκυμοσυνης. και φυσικα οχι μονο σε ελληνικη βιβλιογραφια αλλα και σε ξενη. ρωτησα γιατρους, διαφορων ειδικοτητων και περιοχων. Οι αποψεις ειναι λιγο μπερδεμενες. κατι σαν των παιδιατρων σε σχεση με το ποτε και με τι ξεκινας τις στερεες, το αυγο ή αν πρεπει να κανει στρατα το μωρο. κοινως ΧΑΟΣ.

Υστερα απο πολυ σκεψη κατεληξαμε στο εξης: ναι, δωσαμε βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη τραπεζα που συνεργαζεται με την δημοσια. Αυτο το καναμε για τους εξης λογους:

1.θα γεννουσα σε δημοσιο οποτε τα υπερογκα ποσα χρεωσεων δωματιων και γιατρων δεν τα ειχαμε. Ετσι, ειπαμε να κανουμε αυτο το εξοδο και ας ειναι χαμενα λεφτα.

2,Δεν μπορεσα να βρω καμια ακρη με την δημοσια τραπεζα. περιεργη δωρεα ειναι και να χρεωνεσαι εσυ και να πρεπει να το πας μονος σου στην Αθηνα. μενουμε 700χλμ μακρια πως θα διατηρουνταν? οι παγοκυστες αρκουσαν? Θεσσαλονικη προσπαθησα αλλα ουτε τηλεφωνο βρηκα ουτε κατι αλλο. μονο φημες.

3. Στην δημοσια δεν μπαινεις καν σε προτεραιοτητα. αρα ειτε τα δωσω ειτε οχι παλι θα μπω στην κλασσικη λιστα για αναζητηση δοτη.

 

Αυτο που κυριως ομως με ενοχλει ειναι οτι απο την μια κατηγορουμε τις ιδιωτικες απο την αλλη η δημοσια δεν εξυπηρετει.

και να ρωτησω το εξης: ΓΙΑΤΙ αφου ειναι τοσο απαραιτητα οπως το αιμα, και μετα την γεννα αν δεν συλλεχθει πετιεται, τα δημοσια νοσοκομειο ΔΕΝ το κρατανε μετα απο καθε γεννα? οπως εχει καθε νοσοκομειο την δική του τραπεζα αιματος γιατι δεν εχει και την δική του τραπεζα βλαστοκυτταρων? ή μια ανα περιφερεια. Αλλα μια στην Ελλαδα σιγουρα δεν επαρκει. διοτι αν προσεξατε στο ρεπορταζ με την οικογενεια απο την Αμερικη, βρηκαν δοτη μεσα απο την ΤΟΠΙΚΗ τραπεζα.

 

στο επομενο παντως δεν ξερω τι θα κανουμε.

Για ιδιωτικη μαλλον οχι, αλλα αν δεν βρουμε ακρη με την δημοσια θα το πεταξουμε.

Link to comment
Share on other sites

η γιατρος μου οταν την ρωτησαμε, μας απαντησε: εχετε χρηματα να σας περισσευουν?? καντε τα δωρεα να σωθει κανενας ανθρωπος.

Γι'αυτο την εκτιμω ακομα περισσοτερο.

Τα εκανα δωρεα τελικα,αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι ψιλοταλαιπωρια,και δεν ξερω αν θα το ξαναεκανα.

Ασε την χρεωση των 350e...:shock::shock::shock: και τους τσακωμους στο μητερα.

Παντως κ η δημοσια τραπεζα πρεπει να βρει καποιο κινητρο, οπως το να σου δινει καποια προταιρεοτητα σε περιπτωση που εισαι δωρητης.

 

 

Τα 350ευρώ τι είναι ? Εμεις που κάναμε δωρεά δεν δώσαμε τίποτα .

Βεβαια η ταλαιπωρία υπάρχει , αλλα αν είναι να σωθεί κάποιο παιδάκι αξίζει ........

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα 350ευρώ τι είναι ? Εμεις που κάναμε δωρεά δεν δώσαμε τίποτα .

Βεβαια η ταλαιπωρία υπάρχει , αλλα αν είναι να σωθεί κάποιο παιδάκι αξίζει ........

 

ειναι ενα ποσο που καταβαλεις μαζι με τα βλαστοκύτταρα. τουλαχιστον αυτο ισχυε τον Αυγουστο του 2009 που γεννησα.

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες διαβάστε προσεκτικά αυτό το τόπικ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56652

 

Έπειτα κάντε και τη δική σας έρευνα και μετά αποφασίστε κατά πόσο θέλετε να τα δωρήσετε στη δημόσια τράπεζα ή να "δωρήσετε" στο μωράκι σας τη στιγμή της γέννας. Η απόφαση είναι πολύ σοβαρή για να εμπιστευθείτε τη γνώμη του οποιουδήποτε.

 

Ροσυ, σε ευχαριστω ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου που αφιερωνεις ο,τι πολυτιμοτερο υπαρχει πια-ΧΡΟΝΟΣ- για να μας ενημερωνεις-ξεστραβωνεις....

θεωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερο που ανακαλυψα αυτο το φορουμ, και διαβαζω πραγματα που με κανουν να σκεφτομαι...σε ευχαριστω για καθε σου δημοσιευση...ειλικρινα...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βοηθάω! :D

 

Διαβάστε κι αυτό το μικρό άρθρο που δημοσιεύθηκε σήμερα στο Βήμα:

 

Δεν πρέπει να κόβεται αμέσως ο ομφάλιος λώρος

 

ΛΟΝΔΙΝΟ. Αμερικανοί επιστήμονες υποστηρίζουν ότι η κοπή του ομφάλιου λώρου δεν πρέπει να γίνεται αμέσως μετά τον τοκετό, αλλά λίγη ώρα αργότερα, καθώς η μητέρα συνεχίζει να δίνει στο μωρό πολύτιμα βλαστικά κύτταρα. Συνήθως ο ομφάλιος λώρος αποκόπτεται σε διάστημα 30-60 δευτερολέπτων μετά τη γέννηση του μωρού.

 

Σύμφωνα με ερευνητική ομάδα του Πανεπιστημίου της Νότιας Φλόριδας, ακόμη και μετά τη γέννηση η μητέρα συνεχίζει να τροφοδοτεί με αίμα και βλαστικά κύτταρα το μωρό, οπότε όσο περισσότερο παραμείνει ο λώρος ανέπαφος τόσο περισσότερο ενισχύεται ο οργανισμός του.

 

Οι ερευνητές αναφέρουν ότι κατά τη διάρκεια του τοκετού ο πλακούντας και ο ομφάλιος λώρος συστέλλονται και στέλνουν αίμα στο νεογέννητο.

 

Ο ομφάλιος λώρος πάλλεται όσο διαρκεί η διαδικασία μεταφοράς του αίματος και μόλις σταματήσει η ροή του αίματος σταματούν και οι παλμοί. Σύμφωνα με τους ερευνητές, οι γιατροί θα πρέπει να κόβουν τον λώρο όταν έχει ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία ώστε το μωρό να έχει λάβει όλες τις διαθέσιμες ποσότητες αίματος και βλαστικών κυττάρων.

 

Οπως αναφέρουν, η πλήρης απορρόφηση του αίματος από τον πλακούντα θα αποτελέσει ασπίδα απέναντι σε διάφορες ασθένειες, όπως για παράδειγμα η αναιμία, μία από τις πιο κοινές παθήσεις του αίματος η οποία προκαλείται από έλλειψη ερυθρών αιμοσφαιρίων.

 

 

 

 

Δεν μπορώ να κατάλάβω τη λογική του να κόβεται αμέσως ο ομφάλιος λώρος και να συλλέγονται τα βλαστοκύτταρα σε περίπτωση που ίσως φανούνε χρήσιμα στο μέλλον (δεδομένου ότι η συλλογή ήτανε επιτυχής!).

 

 

Η φύση δεν κάνει λάθη, τα βλαστοκύτταρα αυτά προορίζονται για το καινούργιο μωράκι και είναι αυτά που θα το προστατέψουν από τις ασθένειες που προσπαθούμε να θεραπεύσουμε μ΄ αυτά...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Τα 350ευρώ τι είναι ? Εμεις που κάναμε δωρεά δεν δώσαμε τίποτα .

Βεβαια η ταλαιπωρία υπάρχει , αλλα αν είναι να σωθεί κάποιο παιδάκι αξίζει ........

τα 350e ειναι αυτα που χρεωνει το μητερα για τη συλλογη:evil::evil:

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποια είναι η διαφορά του να κρατήσεις το ομφαλοπλακουντιακο αιμα (του οποιου η δωρεα ειναι δωρεαν) με το να κρατησεις τα βλαστοκυτταρα? (ΧΡΕΩΝΟΥΝ 1000ε στη δημοσια τραπεζα.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνα με τη δημοσια τραπεζα παντως :

 

στο ΟΠΑ η λήψη είναι εύκολη και ακίνδυνη για το νεογνό και την μητέρα και δε διαρκεί πάνω από 5 λεπτά. Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα και ο ομφάλιος λώρος, μετά τον τοκετό είναι άχρηστα για τη μητέρα και για το βρέφος και αν δε χρησιμοποιηθούν για δωρεά θα πεταχτούν.

 

 

http://hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=25

 

Συμφωνω μαζι σου.

αυτο το λενε ολοι οι επιστημονες και στις οδηγιες προς τους γιατρους για την ληψη δεν λενε να κοπει αυτοματα αλλα μεσα σε δεκα λεπτα απο την εξοδο του πλακουντα. Αλλωστε ο συσχετισμος εμφανισης ασθενειων σε παιδια σε συναρτηση με τον χρονο κοπης του λωρου δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα με καμια μελετη παγκοσμιως.μμμμμμ

Εαν δει κανεις την διαδικασια στις καισαρικες το αιμα το παιρνουν απο τον πλακουντα που εχουν σε ξεχωριστο αποστειρωμενο περιβαλλον ενω ο γιατρος συνεχιζει να ραβει την κοπελα.

Στο ντοκυμαντερ μιλησαν οι πρωτοποροι του ειδους και μαλιστα η αιματολος που το 1982 θελησε να δει τι υπαρχει στο αιμα αυτο και βρηκε τα κυτταρα αυτα και ειναι η πρωτη που εκανε την μεταμοσχευση σε παιδι με αναιμια fanconi και το απιδι αυτο εζησε και σημερα εχει παιδια. Η ιδια λεει οτι δεν εχει νοημα η ιδιωτικη φυλαξη γιατι οι ασθενεις οι γενετικεςυπαρχουν μεσα σ' αυτα τα κυτταρα.

Για να κανεις μια μελετη και να βγαλεις ενα τετοιο συμπερασμα οτι η ληψη στερει τα παιδια απο πολυτιμα κυτταρα και οδηγει σε ασθενειες πρεπει πρωτα να υπαρχουν δυο ομαδες στην μια να κοβεται ο λωρος αμεσως πριν το τριλεπτο μετα να παρακλουθησουν αυτα τα παιδια και το τι ασθενειες παρουσιαζουν και να αποδειχθει βεβαια οτι οφειλεται εκει και η δευτερη ομαδα να αποτελειται απο γυναικες που κατα την διαρκεια του τοκετου τους κοβουν τον λωρο οταν σταματησει να παλλεται να παρακολουθησουν αυτα τα παιδια να δουν εαν εμφανισουν ασθενειες τι ειδους και να συγκριθουν με την πρωτη ομαδα.

Σαν κατοχος διδακτορικου διπλωματος νομιζω οτι μπορω να γνωριζω πως γινονται οι μελετες.

Εαν οι δυο κυριες που επιμενουν τοσο εχου μελετη στα χερια τους τετοιου ειδους που να αποδεικνειει κατι τετοιο επισημη και δημοσιευμενη σε εγκυρο επιστημονκο περιοδικο ας την παραπεμψουν εδω και οχι αναφορες απλων δημοσιευματων και αποψεων γιατι εαν ψαξει κανεις και οι καισαρικες θεωρουνται επικινδυνες απο επιστημονες για τα παιδια.

Προσωπικα το ντοκυμαντερ με καλυψε απολυτα και συμφωνει με ολες τις επιστημονικες επισημες μελετες που εχω διαβασει πριν παρω την δικη μου αποφαση. Εαν παντως υπαρχει τετοια μελετη παραπεμψτε την να την στειλουμε στον εxanda να κανει αλλο ντοκυμαντερ.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τη δημοσια τραπεζα παντως :

 

στο ΟΠΑ η λήψη είναι εύκολη και ακίνδυνη για το νεογνό και την μητέρα και δε διαρκεί πάνω από 5 λεπτά. Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα και ο ομφάλιος λώρος, μετά τον τοκετό είναι άχρηστα για τη μητέρα και για το βρέφος και αν δε χρησιμοποιηθούν για δωρεά θα πεταχτούν.

 

 

http://hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=25

 

Συμφωνω μαζι σου.

αυτο το λενε ολοι οι επιστημονες και στις οδηγιες προς τους γιατρους για την ληψη δεν λενε να κοπει αυτοματα αλλα μεσα σε δεκα λεπτα απο την εξοδο του πλακουντα. Αλλωστε ο συσχετισμος εμφανισης ασθενειων σε παιδια σε συναρτηση με τον χρονο κοπης του λωρου δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα με καμια μελετη παγκοσμιως.μμμμμμ

Εαν δει κανεις την διαδικασια στις καισαρικες το αιμα το παιρνουν απο τον πλακουντα που εχουν σε ξεχωριστο αποστειρωμενο περιβαλλον ενω ο γιατρος συνεχιζει να ραβει την κοπελα.

Στο ντοκυμαντερ μιλησαν οι πρωτοποροι του ειδους και μαλιστα η αιματολος που το 1982 θελησε να δει τι υπαρχει στο αιμα αυτο και βρηκε τα κυτταρα αυτα και ειναι η πρωτη που εκανε την μεταμοσχευση σε παιδι με αναιμια fanconi και το απιδι αυτο εζησε και σημερα εχει παιδια. Η ιδια λεει οτι δεν εχει νοημα η ιδιωτικη φυλαξη γιατι οι ασθενεις οι γενετικεςυπαρχουν μεσα σ' αυτα τα κυτταρα.

Για να κανεις μια μελετη και να βγαλεις ενα τετοιο συμπερασμα οτι η ληψη στερει τα παιδια απο πολυτιμα κυτταρα και οδηγει σε ασθενειες πρεπει πρωτα να υπαρχουν δυο ομαδες στην μια να κοβεται ο λωρος αμεσως πριν το τριλεπτο μετα να παρακλουθησουν αυτα τα παιδια και το τι ασθενειες παρουσιαζουν και να αποδειχθει βεβαια οτι οφειλεται εκει και η δευτερη ομαδα να αποτελειται απο γυναικες που κατα την διαρκεια του τοκετου τους κοβουν τον λωρο οταν σταματησει να παλλεται να παρακολουθησουν αυτα τα παιδια να δουν εαν εμφανισουν ασθενειες τι ειδους και να συγκριθουν με την πρωτη ομαδα.

Σαν κατοχος διδακτορικου διπλωματος νομιζω οτι μπορω να γνωριζω πως γινονται οι μελετες.

Εαν οι δυο κυριες που επιμενουν τοσο εχου μελετη στα χερια τους τετοιου ειδους που να αποδεικνειει κατι τετοιο επισημη και δημοσιευμενη σε εγκυρο επιστημονκο περιοδικο ας την παραπεμψουν εδω και οχι αναφορες απλων δημοσιευματων και αποψεων γιατι εαν ψαξει κανεις και οι καισαρικες θεωρουνται επικινδυνες απο επιστημονες για τα παιδια.

Προσωπικα το ντοκυμαντερ με καλυψε απολυτα και συμφωνει με ολες τις επιστημονικες επισημες μελετες που εχω διαβασει πριν παρω την δικη μου αποφαση. Εαν παντως υπαρχει τετοια μελετη παραπεμψτε την να την στειλουμε στον εxanda να κανει αλλο ντοκυμαντερ.

Με κάλυψες απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος διδακτορικου διπλωματος νομιζω οτι μπορω να γνωριζω πως γινονται οι μελετες.

Εαν οι δυο κυριες που επιμενουν τοσο εχου μελετη στα χερια τους τετοιου ειδους που να αποδεικνειει κατι τετοιο επισημη και δημοσιευμενη σε εγκυρο επιστημονκο περιοδικο ας την παραπεμψουν εδω και οχι αναφορες απλων δημοσιευματων και αποψεων γιατι εαν ψαξει κανεις και οι καισαρικες θεωρουνται επικινδυνες απο επιστημονες για τα παιδια.

 

Καλά έχω παραθέσει τόσες πολλές επιστημονικές μελέτες στο άλλο τόπικ, επιλεκτικά μου φαίνεται διαβάζεις!

 

Ο καθένας κάνει τις προσωπικές του επιλογές, στο κάτω κάτω το παιδάκι του θα υποφέρει, ας ενημερωθεί σωστά και ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει...

 

Διδακτορικό δίπλωμα έχω κι εγώ και μάλιστα έχω και θέση σε κεντρικό αθηναϊκό πανεπιστήμιο, δεν χρειάζεται να μου εξηγήσεις πώς γίνονται οι σωστές επιστημονικές έρευνες :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πραγματι μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον περιμενω με ανυπομονησια στοιχεια της μελετης οποια εσεις θελετε τιτλο ,πανεπιστημιο, καθηγητη και εγω θα την βρω θα την διαβασω γιατι πραγματι εχει μεγαλο επιστημονικό ενδιαφερον.

Αναμένω λοιπόν.

 

Φυσικά και επιλεκτικά διαβάζεις ό,τι εσύ θες να διαβάσεις και να πιστέψεις!

Αφού λοιπόν δεν κάνεις τον κόπο να πας στο άλλο τόπικ να δεις τις επιστημονικές μελέτες που παρέθεσα (μερικές μόνο, όπως αναφέρω η βιβλιογραφία είναι πολύ μεγάλη), παραθέτω ένα ποστ μου (όχι για σένα, δεν μ' ενδιαφέρει αν θα πειστείς ή όχι, αλλά για τους άλλους που διαβάζουνε το θέμα αυτό και θέλουνε να το ψάξουνε):

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1542841&postcount=81

 

Επίσης να τονίσω ότι όλα τα λινκς που δώθηκαν από μένα και άλλες κοπέλες στο τόπικ αυτό περιέχουν ένα σωρό επιστημονικές αναφορές. Λίγο να διάβαζες τις οδηγίες του Π.Ο.Υ. και της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Εταιρείας θα διαπίστωνες ότι δεν γράφουν αυθαιρεσίες αλλά οι συμβουλές τους βασίζονται σε επιστημονικές έρευνες.

 

Τώρα αν στην Ελλάδα οι γυναικολόγοι μας επιλέγουν να μην ενημερώνονται με βάση την επιστημονική αρθρογραφία τότε αυτό είναι ένα άλλο θέμα (οι περισσότεροι δεν ξέρουν ούτε αγγλικά εδώ που τα λέμε :roll:).

 

Η πληροφόρηση για το χρόνο της κοπής του ομφάλιου λώρου και τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχει σ΄ ένα φόρουμ γονέων, γι' αυτό κι εγώ καθώς και άλλες κοπέλες τα γράψαμε.

Όπως ανέφερα και πιο πριν, ας διαβάσει ο καθένας προσεκτικά το θέμα και ας αποφασίσει ο ίδιος τι πρέπει να κάνει με το δικό του το παιδί, όπως άλλωστε συμβαίνει με το θηλασμό, τη διατροφή του παιδιού κτλ. Οι πληροφορίες παρέχονται για οποιον ενδιαφέρεται. Μόνο σε παρακαλώ μην βγαίνεις να λες ότι αυτά που λέμε είναι ανυπόστατα, ακούγεται γελοίο απ' τη στιγμή που δώθησαν ένα σωρό σχετικές ιστοσελίδες και επιστημονικές αναφορές (εκτός και αν περιμένεις να σου κάνουμε περίληψη και μετάφραση, τότε λυπάμαι αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει για κανέναν, και εμάς ο χρόνος μας είναι πολύτιμος!).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Rosie μου εστειλα ιμειλ στον εξαντα αναφεροντας την παραπανω μελετη εξηγωντας του οτι ετσι καναμε στο μωρο μας και πηρε ολα τα βλαστοκυτταρα του το ιδιο το μωρο μεχρι να σταματησει να παλεται ο λωρος.

Εν ολιγης μου απαντησε οτι ειχαν υποψην τους το θεμα αλλα δεν χωραγε...στο ντοκυμαντερ...

Και εχω μια ερωτηση ρε κοριτσια . Αν γνωριζεις οτι τα βλαστοκυτταρα τα παιρνει ολα το ιδιο το μωρο σου και αν το σκεφτεις στεκει και με απλη λογικη. Γιατι να πας να δωρισεις σε μια τραπεζα που μπορει να παρει καποιος η οχι και δεν ξερω εγω κλπ κλπ και ετσι και γιουβετσι. Θελω να πω οτι υπαρχει μια πιθανοτητα να του κανεις καλο με το να μην κοψεις το λωρο συντομα ( που στην τελικη του ανηκει) και καμια με το να τον κοψεις. Και γιατι ο Αυγεροπουλος (που ειναι φοβερο παιδι , δεν θελω να πιστεψω...) αποφασισε οτι αυτη η πληροφορια δεν χωραγε στο ντοκυμαντερ...!?

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω μια απορια που θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου την λυσει!

Στην Δημοσια τραπεζα, κρατουν ιστορικο του καθε δωρητη? Αν καποιο βρεφος-δωρητης νοσησει στο μελλον θα πρεπει τα βλαστοκυτταρα του να καταστραφουν, σωστα? Υπαρχει αυτη η υποχρεωση απο τον δωρητη προς την τραπεζα?

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Rosie μου εστειλα ιμειλ στον εξαντα αναφεροντας την παραπανω μελετη εξηγωντας του οτι ετσι καναμε στο μωρο μας και πηρε ολα τα βλαστοκυτταρα του το ιδιο το μωρο μεχρι να σταματησει να παλεται ο λωρος.

Εν ολιγης μου απαντησε οτι ειχαν υποψην τους το θεμα αλλα δεν χωραγε...στο ντοκυμαντερ...

 

:shock:

 

Μήπως να κάνανε άλλο ένα ντοκυμαντέρ;

 

Αλλά μετά τι θα γίνουνε οι εργαζόμενοι στη δημόσια τράπεζα, κλέφτες; :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω...δλδ θα ηταν καλυτερο τι?Να καταργηθει η Δημοσια Τραπεζα βλαστοκυτταρων?Δεν υπαρχει καποιο εργο πισω απο τη δημοσια τραπεζα?Δεν υπαρχουν παιδακια που εχουνσωθει επειδη βρεθηκε δοτης μεσω της δημοσιας τραπεζας?

Καλη η λογικη.."α σ'εμας δε θα τυχει κι εμεις δε θα χρειαστουμε" και μακαρι τα παιδακια ολου του κοσμου να ειναι γερα αλλα ποτε δεν ξερεις τι συμβαινει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω...δλδ θα ηταν καλυτερο τι?Να καταργηθει η Δημοσια Τραπεζα βλαστοκυτταρων?Δεν υπαρχει καποιο εργο πισω απο τη δημοσια τραπεζα?Δεν υπαρχουν παιδακια που εχουνσωθει επειδη βρεθηκε δοτης μεσω της δημοσιας τραπεζας?

Καλη η λογικη.."α σ'εμας δε θα τυχει κι εμεις δε θα χρειαστουμε" και μακαρι τα παιδακια ολου του κοσμου να ειναι γερα αλλα ποτε δεν ξερεις τι συμβαινει..

 

Φανταζομαι οτι οταν η φυση δημιουργουσε τον τοκετο και το λωρο φροντισε για ολα και εφτιαξε την ατομικη τραπεζα βλαστοκκυταρων του καθε παιδιου καθως και τον τροπο να την παρει μαζι του για ολη του τη ζωη.

Με αυτη τη λογικη θα μπορουσε το καθε παιδακι να γινει και δοτης οργανων και οτι αλλο υπαρχει. Εχουμε δικαιωμα να παρουμε εμεις αυτη την αποφαση στη θεση του παιδιου μας?Φανταζομαι οτι θα ειναι κατα των ανθρωπινων δικαιωματων. Ρωτησαμε το παιδακι μας αν θελει να γινει δοτης?

Παρεπιμπτωντως , εχουν οντως σωθει παιδακια απο την τραπεζα ? Σορρυ αλλα πραγματικα αγνοω παντελως το θεμα γιατι δεν ασχοληθηκα στιγμη να αφαιρεσω απο το παιδακι αυτο που του ανηκει.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...